MAANDAG 39 JANUARI asscTfen worden BINNENLAND FEUILLETON De Brazïliaansche Uwe zijden blouses met kant, van crepe de chine, of wascbzijde kunnen met LUX gewasschen worden en zullen wif blijven, LUX bevat geen vrije alkali, geeft een rijk en overvloedig zeepsop, waar bij wrijven, waar zijde niel tegen kan, onnoodig is, OE LEVEJg'S ZEEP MAATSCHAPPIJ, VlaardiDgen, 1923 VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der PoSt-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. lipsfiris F. li OF IEÜSF Jr Jalstrast 58, ïlissingeo. Iel. tere. 10. Postrekening 60287 ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ1.50; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regeis ƒ.1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel Vsrssbiint dagslijks, sitgezonderd op Zondag on aSgen ertala OhnsteFpe feestdagen De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij dood gulden bij verlies J gulden bij verlies .4 gulden bij verlies JDV gulden bij verlies door a11| van een hand, van 111|van een fflvan eiken een ongeluk. voet of oog. .2.4$U een duim. iiqJU wijsvinger. £janderen vinger. gezin de nacht, Duit- trking. bureau Mid- Vc-rschenen is een nota naar aanlei ding van het verslag van de afdalin gen' der Tweede Kamer inzake liet voorste! van wet van de heeren Braat en De Boer, tot intrekking van de wet van 23 Maart 19! 8 tot tijdelijke afwij king van de wet van 23 Juli 1908, tot invoering van een wettel-ijken tijd. De voorstellers zeggen, dat er op ge let dient te worden dat tusschen 26 Maart en 8 October, de periode van den zomertijd, zeer veel inenschen in den land- en tuinbouw werkzaam zijn, om dat dit juist voor die bedrijven de druk ste tijd is, waarin gezaaid, gewied, ge maaid, gehooid, geoogst en zeer veel gemolken moet worden. Bemesten met stalmest komt in dien tijd bijna niet of slechts sporadisch voor bemesten met kunstmest heeft echter juist voor het overgroote deel tusschen die datums plaats, en daarvoor is het juist van be lang, dat de klok niet verzet wordi, omdat het vroege morgenuur wegens hef niet droog zijn der planten vnor dit werk totaal ongeschikt is. De verjaardag van den ex-keizer. Herhaaldelijk hebben in den laatsten tijd de Amerikaansche bladen berichten gebracht over een minder aangename verstandhouding tusschen den ex-keizer en zijn gemalin, die zelfs tot een ver wijdering zou hebben aanleiding gege ven. In verband hiermede deelt men uit Doorn aan „het Hbld." mede, dat beide echtgenooten met het twaalfjarig doch tertje uit het eerste huwelijk van laatst genoemde aanmaten aan de feestdiners, welke Vrijdag en Zaterdag op Huis Doorn ter eere van den verjaardag van den ex-keizer gegeven zijn. De gewe zen kroonprins en prins Heinrich zaten mede beide dagen aan. Vrijdag waren bovendien de voornaamste personen uit de dagelijksche omgeving van den ex-keizer aan den diseft genoodigd Zaterdag was het de aristocratie uit Doorn en omgeving, voor zoover die met het Huis Doorn converseert. ■Het trok de aandacht dat op de feli- citatie-registers minder druk is getee- kend dan vroeger. Bloemen en tele grammen kwamen ook in mindere mate binnen. Actie van leeraren tegen de bezuinigingsplannen. De hoofdbesturen van de Algemeene Vereeniging van Leeraren bij het mid delbaar onderwijs, het Genootschap van Leeraren aan Ned. Gymnasia, de R. K. Leerarenver-eenigïng „St. Bonaventura", de Vereeniging van Directeuren H. B. S. 5-jarigen cursus, en de Vereeniging van Rectoren en Curatoren, hadden Zater dag te Utrecht een landdag uitgeschre ven ter bespreking van het onderwerp „De bezuinigingsmaatregelen der re geering inzake middelbaar en gymnasi aal onderwijs (30 lesuren per feeraar, 30 leerlingen per klasse). Als sprekers traden op wethouder Van der Hoeve te Utrecht, prof. dr. Ph. schreden verwijderde. Ik geloof toch, zeide zij glim lachend in zichzelf, dat ik uitmuntend ben geslaagd Die arme Maugiron Hoe zal hij zich daaruit redden HOOFDSTUK XLIV. Een partij écarté. Niet zonder bevreemding en een ge voel vart gejaagdheid, had De Maugi- roni Lucien zich met Bakla zien verwij- ren. Rusteloos, zenuwachtig, niet we tend wat hij doen moest, was hij naar een klein salon gelijkvloers gegaan, waar vier der gasten van 't kasteel aan een speeltafeltje zaten te écarteeren. De Maugiron was een speler in zijn hart en de kaarten hadden een magne- -tischen invloed' op hem. Zonder zelf nog te kunnen deelnemen aan het spel begon hij te parieeren en verloor een twintig louis d'or. Op mijn woordzeide de speler, op wiens hand hij was, ik ben van morgen niet en veine of verbazend on handig wees zoo goed, mijnheer De Maugiron, om mijn plaats in te nemen. De Maugiron weigerde eerst, maar hij vond werkelijk, zonder het te zeggen natuurlijk, dat de speler, die hem het aanbod deed, meer onhandig dan on gelukkig was. Hij nam dus diens kaar ten over, ditmaal minder om te winnen door het spel, als wel om ten minste een half uurtje dem tijd te kunnen doo d-en. Maar hij won toch. Viermaal ach tereen won hij het spel. Zijn tegenstan ders verwisselden, maar de kans wis selde niet, zoodat De Maugiron den een na den ander versloeg. Koftnstamm te Amsterdam en dr. Moller te Tilburg. Er waren ongeveer 600 aan wezigen. Op voorstel van den voorzitter werd met algemeene stemmen de volgende motie aanvaard „De leden van dc Atg. Vereeniging van Leeraren bij het M. O., het Genoot schap van Leeraren van Nederl. Gym nasia, de R. K. Lec-rarenvereeniging „St. Bonaventura", de Vereeniging vani Di recteuren van H. B. S. 5 j. cursus en de vereeniging van rectoren en conrecto ren op den landdag te Utrecht bijeen ernstig verontrust door de geruchten omtrent bezuinigingsmaatregelen der regeering, welke liet gymnasiaal en het middelbaar onderwijs zouden bedrei gen van meening, dat een eventueele op voering van het aantal leerlingen per klasse en vart de weektaak van de leeraren, resp. tot 30 leerlingen en 30 lesuren, feet onderwijs volgens het een stemmig oordeel der deskundigen zeer bedenkelijk zou schaden constateerende, dat door deze maat regelen tevens de financieels positie van vele leeraren ernstig wordt be dreigd doet een dringend beroep op de re geering bedoelde maatregelen niet ten uitvoer fe brengen, doch deze in over leg met de betrokken vereemgmgen door minder schandelijke en meer doel treffende te vervangen en wekt alle onderwijsautoriteiten en ouders op in gelijken geest 'werkzaam te zijn." Faillissementen in Nederland. Voigens mededeeling van het Han delsinformatiebureau, van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Han del zijn oves de afgeioopen. week, ein digende 26 januari in Nederland uitge sproken 80 faillissementen tegen 39 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 26 Januari 331 faillissementen tegenover 160 over hetzelfde tijdperk van feet vorige jaar. Stads- en Provïfficiemeiïws VLISSINGEN, 29 JANUARI. Over ingezonden stukken. De inzender die in ons vorig num mer onder het pseudoniem „Protestant" onze gastvrijheid verkreeg, noemt het onvriendelijk van ons dat wij Donder dag dus den dag vóór de raadszit ting enkele ingezonden stukken heb ben opgenomen, die in verband stonden met een door den gemeenteraad te be handelen voorstel. Waarom hij, ons dit euvel duidt is gemakkelijk genoeg te verklaren. Deze stukken waren hem niet welgevallig. Wij zouden ons echter aan groote par tijdigheid hebben schuldig gemaakt als wij ze ter zijde todden gelegd. Reeds meermalen hebben wij ons standpunt ten opzichte van het opne- Hij, had vijftienhonderd francs in goud en bankbiljetten voor zich liggen. Hij begon zich min of meer te schamen voor zijn geluk. Ik heb er genoeg van en ik leg de wapens er bij neer, zeide met een ge dwongen lachje zijn laatste tegenstan der bij het einde der vierde partij en hij sèhoof zijn stoel terug om op te staan. -O, mijnheer, vergun mij toch, riep De Maugiron haastig, om u uw revan che te laten nemen. Maak wij, wat ik u \bidden mag, niet tegen wil en dank, een alveroveraar Als er een van de heeren voor mij zou willen invallen stelde de speler, die er genoeg van had, voor. Drommels, 't is gewaagd spel meende een der omstanders. Mijnheer De Maugiron is sterk en 't is niet amu sant om altijd geslagen te worden. Mijne heeren, ik bid u hield! De Maugiron aan. Ik neem het spel over, zeide met een zeer bedaarde stem iemand, die net was binnengekomen. Het was Lucien. De geplunderde speler haastte zich om plaats te maken voor Lucien, voor wien een andere stoel werd bijgescho ven. Stilzwijgend; bleek, ontstemd zag De Maugiron op. Neen, ik ben vandaag al te geluk kig, mompelde hij, ik zou niet graag... Wat is dat nu Ik heb u de an dere heeren zoo dringend' hooren, uit- noodigen... Ja, die anderen, zeide hij binnens monds, maar ik .heb werkelijk nOg wat mén van ingezonden stukken uiteenge zet. Dit komt hierop neer dat wij plaat sing verieenen aan alle stukken waar van de schrijvers algemeene belangen ter sprake brengen en wij vragen ons dan niet af of zij daarvoor wel 't juiste tijdstip gekozen hebben. Dat is hun zaak. Het kan vaak Zeer gewenscht zijn om den raad nog eens over de gevol gen van een of ander voorstei in te lichten want buitenstaanders heb ben toch ook wel recht hun gevoelen daarover kenbaar ie maken. De raad behoeft daar natuurlijk totaal geen re kening mede te houden dat is zijn zaak doch dit neemt niet weg dat de publieke opinie ook een woordje mag meespreken. De verschillende partijen in den raad hebben allen haar vertegenwoordigers en deze moeten zelf weten of zij het noodig vinden nota te nemen van het geen in ingezonden stukken wordt gezegd,. Het vrije woord aan banden leggen daaraan doen wij niet mede, tem spijt dat deze of gene zaak zoo korf voor een raadszitting wordt besproken, dat hoofdpijn, en ik. En ge weigert, om kort te gaan, met mij te spelen O, neen, natuurlijk nietant woordde De Maugiron, wien niets an ders overbleef. Wat hebt ge daar liggen, mijn heer vroeg Lucien achteloos, vijftien honderd francs. Ik zet er vijftienhon derd tegen. Dit zeggend haalde hij uit zijn porte feuille drie biljetten van vijfhonderd francs en legde die op tafel. De Maugi ron won de partij. Nu zet i,k tegen uw geld drieduizend francs, zeide Lucien bedaard. De Maugiron kreeg het benauwd. Hij, voelde hoe hei zweet hem op het voorhoofd parelde. Hij deed wat hij goedschiks kon doen om deze partij te verliezen, maar 't onverbiddelijke lot vervolgde hem met de geenszins ge- wenschte giinst. Al écarteerde hij ook zijn troefkaarten, hij kreeg er andere voor in de plaats. Ook de tweede partij won hij. Ik zet de zesduizend francs zeide Lucien even bedaard. 'Het begon De Maugiron te scheme ren voor de oogen. De beide sprekers spraken geen woord meer dan bij hun spel noodig was en ook de nauwelijks ademhalende omstanders bewaarden het diepste stilzwijgen. Er was iels angstigs, iets onheilspellends in de at mosfeer. Men zag, dat hetgeen daar werd gespeeld, niet een gewone partij, zij 't ook met een hoogen inzet was. Zijn noodlottig geluk wilde De Mau giron maar niet loslaten. In de derde partij deed hij meer dan ooit zijn best, om het spel te verliezen. Lucien had reeds drie punten, maar De Maugiron vier. De Maugiron moest geven. Hij deed feet en keerde een heer. Nog maals had hij de partij gewonnen. Toen legde Lucien zijn beide ellebo gen op tafel, zijn kin in zijn handen en zag Lie Maugiron dreigend aan. Mijnheer De Maugiron, zeide hij. toen zonder eenige stemverheffing en op den meest eenvoudigen toon van de wereld. Ik had hooren zeggen, dat ge een valsche speler zijt en heb het niet willen gelooven nu zie ik, dat het waar is, maar ik kan niet dulden, dat gij 't in dit huis zijt Bijna brullend stoof De Maugiron van zijn stoel op en bracht de beide handen voor 't gelaat. Toen !h,ij ze weg nam, puilden zijn oogen uit hun kassen en was hij zoo bleek geworden als een lijk. Men kan zich de zeer pijnlijke stilte van dat oogenblik voorstellen. Mijnheer, begon De Maugiron eindelijk met een hijgende stem, ge hebt mij. daar een ongehoorde beieediging aangedaan Waarlijk vroeg Lucien op tar- tenden toon, nog op denzelfden stoel gezeten. Die beieediging... eischt bloed 1 Ik ben volkomen bereid u voldoe ning te geven, antwoordde Lucien, steeds op den gewonen conversatie toon. (Wordt vervolgd.) Comité voor het Nationaal Huldeblijk voor K. M. de Koningin. Woensdag jl. vergaderde te Amster dam hef Comité voor het Nationaal Huldeblijk aan Hare Majesteit de Ko ningin. Naast afgevaardigden der verschd- lende prov. comité's en van Amsterdam. 'Botterdam en Den Haag, waren ook le- j|er en vloot vertegenwoordigd dopr de laitenant-gen. Forbes Weils en schout fij nacht Focfc. Uit het deelnemen van deze beide heeren aan de totstandko ming van het Nationaal Huldebiijk mag de verwachting worden ontleend, dat eok leger ea vloot zich bij een hulde blijk, gelijk het nationaal comité met instemming van de Koningin beoogt, aansluiten. Voigens volmacht door de vergade ring van 20 November aan het dage- IHksch bestuur verleend, noodigde dit de burgemeesters der prov. hoofdste den, alsmede enkele personen uit, als nog in het uitvoerend comité zitting te nemen. De penningmeester van den Chr. Nat. Werkm. Bond stelde den voorzitter ïwnderd gulden ter hand als eerste giff van het hoofdbestuur van genoemden Bond. -Mededeeling werd gedaan omtrent dén arbeid der technische commissie Maandag a.s. wordt met 'de restauratie van het koor der Ned. Kerk te Delft aangevongen. De commissie voor het persoonlijk geschenk aan H. M. houdt dezer dagen dienaangaande besprekingen. De voorzitters, de heeren Van Aalst en v. d. Voort v. Zijp hadden een con ferentie met een voorloopig comité, dat een grootsche huldiging door afge vaardigden van eenige honderden ver- •enigingen uit het geheele land aan H. M. te A'dam voorbereidt op den dag der aanbieding van het huldeblijk. Of schoon geheel zelfstandig zal worden gewerkt door beide comité's, wordt toch voeling gehouden. De vraag van een der aanwezigen of door het comité een officieel gedenk boek wordt uitgegeven, werd ontken nend beantwoord. Dezer dagen zal de beweging voor liet bijeenbrengen van gelden over het geheele land in gang zijn. Op de vraag of nog andere comité's voor het aanbieden van geschenken zouden worden gevormd, werd geant woord dat tot nu toe alle comité's en zulks met instemming van Hare Majesteit de Koningin zich hadden opgelost in het comité voor liet Natio naal huldeblijk. Ongetwijfeld, zoo merkte de voorzit ter op, zal iedereen gevoelen, dat ver snippering van krachten aan de tot standkoming van deze nationale zaak niet bevorderlijk zou zijn. •Sfsf bef France's va» A. MATTHE1J. 60) Om aties aan Lucie te zeggen., wat uw bedoelingen zijn, welk gevaar ge gaat tsrotseeren, welken dood gij te gemoet gaatEn dan. om u dat duel te beletten, u te -redden, zal, ik ben er van overtuigd, Lucie haar toestem ming geven tot liet huwelijk met De Maugiron. En toch ge weet het beter dan ik heeft zij zelf gezegd, dat zij liever zou willen sterven dan zich over te geven aan De Maugiron. 1 Maak nu zelf uw slotsom Mijn slotsom O, die is al zeer I eenvoudig Ik moet mijn vader voor e zijn. Ik moet geen dag, geen uur meer j wachten om tusschen De Maugiron en de mijnen een onoverkomelijken slag- boom te leggen. Nu geloof ik dan toch wel, mevrouw, dat uw argumenten zijn mtgeput Ja, en mijn krachten zeide Balda met een zwakke stem, terwijl haar ar men als machteloos langs het lichaam neervielen. Mijn hemel, ik heb toch alles gedaan, wat ik kon doen Dat hebt ge, -mevrouw, zeide Lucien onder 't weggaan. Als 'ik er den tijd toe feeb, zal ik ook niet in gebreke blijven het mijn vader te verklaren. - Wat helpt dat? klaagde Bal-da, nu <k toch met geslaagd ben Lucien was reeds op weg en zij ivoorde, hoe zij zich met haastige WORDT VERVAARDIGD DOOR OE FABRIKANTEN VAN TWINK EN VfM.

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1