DE HOLLANDSCHE BOERIN ag SCH. ZATERDAG 27 JANUARI Eerste Blad Gemeenteraad. straat 9. ¥8 ELS. 61e Jaargang FEUIIWETON De Braziliaansche In dezen duren tijd meet men op de kleintjes passen. Allerfijnste Melange DJSN! 'r ij «an, doen stasn. oor k Kasteelstraat M SO cent »EK6© cent VLISSINGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1—4 regels 1.10 voor .edere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per i gel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1-6 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. BEURSBESCHOUWINGEN. De nieuwe FranschDuitsche oorlog. De dalende franken- koers. Het Europeesche cre- diet. Werkeloosheid en fail lissementen.Een slappe beurs. In den politieken toestand, -die de Saaiste weken weer sterkeren invloed op de beurzen uitoefent, is sinds onze vorige beschouwing geen verbetering ingetreden integendeel, zoowel de be richten uit het Ruhrgebied, als uit Lau sanne, waar de geallieerden nog altijd met de Turken confereeren, laten voor Me hoop op een gunstige wending der oonflicten nagenoeg geen plaats en al leen het oppervlakkig vertrouwen dat „alles sal rech kom" is vermoedelijk de voornaamste weerstand tegen groote contra-mine-aanvallen op de effecten beurzen. Het wordt wel eentonig, tel kens weer op de waardevermindering der valuta's te moeten wijzen als op één Mer meest sprekende bewijzen van de economische nadeelen, welke er uit de Fransche bezetting voortvloeien wan neer men zich herinnert welke fatale gevolgen de „entwertung" van Marken an Kronen voor heel ons werelddeel gehad heeft, kan men voor den toekom- stigen koersloop van Fransche en Bel gische francs niet onverschillig zijn en dient er ook aan de jongste verlagingen aandacht te worden geschonken. Dat de Markenkoers verder ver schrompelt tot een honderdste cent is allicht van niet zoo groote beteekenis San dat een tweetal devisen, waarvan gehoopt werd dat zij zich staande zou den kunnen houden, om straks, na een •financieele regeling met den grooten «cbuldeischer, Uncie Sam, zich langza merhand in opwaartsche richting te be wegen, meer naar omlaag worden ge trokken en dit feit stelt dan ook fret tend'in het licht, welk een onbezonnen ■politiek thans door de Fransche regee- ring gevolgd wordt, daar zij op weg is de laatste sympathie te verspelen van Amerika en Engeland, waarvan het fi nancieel afhankelijk is. Want men mo ge van Fransche zijde al beweren dat Ingeland principieel aan de zijde der Fransche regeering staat en dat ook Amerika haar het recht tot bezetting van Duitschland's industriegebied niet Betwist, het gaat hier niet alleen om de principieeie, om de rechtsquaestie, maar Bet geldt hier een zaak van de meest practische beteekenis, uitgedrukt in de vraagwelke is de snelste weg tot het economische herstel van Europa, en wanneer in Engeland Fransche antipa thieën zichtbaar worden, zoodat men reeds op het terugtrekken der Engel- muu Bet Fransch van A. MATTHEIJ. 591 Dat is niet volkomen juist, me vrouw 1 Ik laat mijn vader buiten spel. ik heb alleen te doen en ik wil alleen ie doen hebben met hem, wien ik noch onderwerping, noch eerbied verschul digd ben, maar dien ik in tegendeel alle redenen heb om te haten en te min achten. Ik houd mij alleen aan De Maugiron 1 Ware Balda alleen geweest, ze had misschien gejubeld in haar zegepraal, maar de kreet van blijdschap verander de thans in een kreet van schrik en wanhoop. O, groote heme! 1 riep zij uit, de handen boven 't hoofd te zamen vou wend, dat is juist het gevaar, dat is het onheil, dat moet worden afgewend 1 Met uw welmeenen, mevrouw 1 viel, Lucien haastig In, dat gij wel hebt willen optreden als tusschenpersoon van mijn vader en van mij, heb ik mij eemgszins kunnen begrijpen, maar ik laat, zpodra er sprake is van dien man en mij, geen tusschenkomst toe, noch yan u, noch van mijn vader, noch van iemand anders Met innige voldoening zag Balda „den vijand" uit zich zelf zich plaatsen, pitst waar zij hem hebben wilde. Maar «at was niet genoegde zaak moest ernaast worden, de dag mocht niet sche troepen aandringt, is dat niet al lereerst omdat men zoo met het Duit sche volle en zijn regeering sympathi seert, maar omdat men in het Fran sche avontuur het tegendeel ziet van wat men in Engeland „business" noemt. Ook spreekt het wel vanzelf dat men in Engeland met leede oogen de finale in lijving van het Ruhrgebied bij Frankrijk zou aanzien en wanneer dit tot alge- heole afscheiding zou besluiten, gelijk thans gemeld wordt,1 kan het wel haast niet anders of de verwijdering tusschen de Engelsche en de Fransche politiek moet grooter worden. Maar ook in al gemeen-economisch oogpunt betreurt men in Engeland dit verloop der scha- devergoodingsquaestie, juist op een tijdstip, dat een langzaam redres van Europa's economische positie in uit zicht stelde. Wij hebben op <Je symptonen van dat redres meer dan eens gewezen, met na me op de verbeterde handelsbalans, de opleving van verschillende bedrijfstak ken in Engeland en op het Continent, etc., terwijl de thans in-bespreking zijnde schuldenregeling tusschen Enge land en de Vereenigde Staten daarvan niet het minst belangrijke verschijnsel is. Amerika heeft met zijn bereidver klaring tot zulk een regeling opzettelijk gewacht totdat er een natuurlijk herstel in Europa zou kunnen worden gecon stateerd, het heeft verschillende maat regelen genomen om den Europeescben wil tot het .staan op eigen beenen te versterken, het heeft ten slotte reeds een deel der Europeesche schuld gefi nancierd en zou zeker tot verderen steun bereid zijn, ware het niet dat de Europeesche broederen elkaar nu weer in het haar hadden gegrepen en bezig zijn om de met groote krachtsinspan ning gelegde grondslagen van het eco nomisch herstel weer omver te halen. Want bee] het gedurende 1922 versterk te Europesche crediet staat vandaag weer op losse schroeven, omdat men niet Weet welke funeste gevolgen nog uit de terging van een millioenenvolk kunnen voortvloeien. Wij willen ons daar niet in verdiepen, maar wijzen er slechts op dat de daling van Fransche en Belgische francs in de betreffende landen een stijging van de levensvoor waarden beteekent, met andere woor den dat het inflatieproces nieuw voed sel erlangt, dat buitenlandsche artikelen duurder moeten worden betaald, dat anderzijds de vailuta-coneurrentie wordt vergemakkelijkt, schijnbaar ten voor- deele van de industrie, is werkelijk ten nadeele van fabrikant en afnemer bei de. Er zullen misschien velen zijn die een periode van schijnwelvaart begee- ren, ten einde op die wijze zich aan de valuta te bevoordeelen, vooral een land met zoo groote buitenlandsche schuld zou bij een voortzetting van de inflatie ten eenenmale worden geruïneerd. Het uitzicht is dus weinig opwekkend, wan neer men de zaak van dien kant beziet, en de eenige grond voor optimisme ligt vermoedelijk hierin, dat dit misschien de laatste phase is, welke de schade- loosstellingsquaestie moet doorloopen, dat Duitschland innerlijk versterkt wordt door het verzet tegen den vreem den indringer en dat Frankrijk gedwon gen zal zijn, straks de werkelijkheid te zien, dat wil zeggen, zijn hoop op de Duitsche milliarden op te geven en van eigen bevolking te vragen wat het noo- dig heeft om zijn scbuldeischers te vol doen. -Je Je Bij den huidigen stand van zaken in voorbijgaan, zonder dat de schok tus schen Lucien en De Maugiron had plaats gehad. Lucien behoefde trou wens, dat was gemakkelijk genoeg te bemerken, niet zoo veel meer geprik keld te worden. Toen hij met zooveel energie elke tusschenkomst tusschen De Maugiron en hem verwierp, wendde zij de groot ste ontsteltenis voor. O, wat ik u bidden mag, spreek zoo niet 1 riep zij uit. 't Is vooral om dat vreeselijk conflict te voorkomen, te beletten, dat Be u heb gevraagd mij aan te willen hooren, dat ik n toespreek uit naam van uw vader 1 O, luister toch naar mij, Lucien De Maugiron zal van zijn kant dat heeft hij beloofd voortdurend op zijn hoede zijn om iedere botsing, iedere reden tot onee- nigheid te voorkomen 't is dus van uw kant, dat de tarting zou uitgaan 1 Goed, dan moet het maar van mijn kant zijn 1 Ik zie niet in, waarom ik 't niet zou doen Waarom niet? Maar, mjjn hemel, Lucien gebruik toch uw verstand 1 - Gaat de uitdaging van u uit, dan heeft immers De Maugiron de keus der wa pens. Hij kiest, dat spreekt van zelf, het pistool. En gij weet, hoe groot zijn dapperheid, zijn handigheid is Noemt gij dat dapperheid vroeg Lucien spottend. Ja, dat weet ik niet, ik ben maar een vrouw, antwoordde Balda, ik her haal alleen, wat ik mijnheer De Sergy heb hooren zeggen. 1Waarlijk Heeff mijn vader zoo- Europa hebben de in het al-gemeen op timistische beschouwingen, welke er door leidende persönen uit den handel en het bankbedrijf gegeven zijn, niet meer die beteekenis, welke er onder andere omstandigheden aan zou mo gen worden toegekend. Toch willen wij releveeren dat vooral in Engeland hoop volle verwachtingen voor 1923 worden uitgesproken, gebaseerd op een lang zame uitbreiding der handelsrelaties, een verlevendiging der industrieën en een aanmerkelijke vermindering van het aantal werkeloozen, dat thans in Engeland reeds 365.000 minder be draagt dan een goed jaar geleden. Van belang is ook, dat bij de plaatsing van de Nederlandsch-lndische leening te Londen, aan onze koloniën, zoowel als aan het moederland zeer gunstige be schouwingen zijn gewijd en dat die leening een groot succes is geweest. Dit wijst op herstel van vertrouwen. Op een afstand kan men veelal de voor naamste trekken van een beeld juister onderscheiden dan van dichtbij en zoo is het ook te verklaren dat men in het buitenland onzen economischen en fi- nancieelen toestand gunstig acht, ter wijl wij hier soms meer geneigd zijn om de toekomst donker in te zien. De wer keloosheid neemt hier te lande nog steeds toe, uit de statistieken der fail lissementen blijkt dat er nog voortdu rend een grooter aantal personen en zaken den strijd tegen den commer- cieelen dood moeten verliezen, waarbij men echter wel dient te bedenken dat onder de gefailleerden een beduidend percentage voorkomt, dat vóór den oorlog niet bestond en voor welker be drijven nimmer gezonde grondslagen aanwezig zijn geweest. Bedrijven, die vroeger een redelijke basis hadden, kunnen, naar in het algemeen mag worden gezegd, thans op een lichte verbetering wijzen, waarvan de jongste koersverheffing voor Industrieele Waarden ter Amsterdamsche beurze een weerslag geweest is. Het ligt echter voor de hand dat de beurshandel onder den indruk van den nieuwen FranschDtjitschen oorlog weer aanmerkelijk is ingekrompen, en dat over de geheele Knie de koersen zijn afgebrokkeld, zonder dat hiervoor bepaalde redenen van Dealen aard zijn aan te wijzen, tenzij me; de hernieuwde actie van het bestuiir der Koninklijke tegen de voorgestelde raffinage-belas- ting als zoodanig wil aanmerken. Aan deden Koninklijke liggen reeds lang flauw in de markt, niet alleen te Am sterdam, maar ook ie Londen en te New-York, hetgeen mtn ook in ver band brengt met d< teleurstelling, welke bij de explorfatu der Mexicaan- sche eigendommen woitlt ondervonden. Waar de berichten hieromtrent steeds tegenstrijdig zijn, laat jich die quacstie moeiliik beoordeelen. De directie der Koninklijke heeft voor Mexico nog al len moed en heeft mecegedeeld dat de gedeeltelijke samensmelting tusschen Corona en Mexican lagle uitsluitend een beperking van exploitatie-uitgaven beoogt. De overige afdeelirgen hadden alle een lusteloos verloop met uitzondering van Rubberwaarden, die ia verband met de prijsstijging vrn het product tot boven 1 sh. 6 d„ da: is circa 95 cent per Z2 K.G., een nivtau, waarop door de Hollandsche ondernemingen weer een redelijke winst gemaakt wordt voor de goed-gecorditioneerde maat schappijen kan men den totalen kost prijs stellen op 60 etnt per y2 K.G. veel bewondering vo:>r hem Ik zou u niet willen tegenspreken of u willen opwindei, Lucien, maar '1 is waar, dat mijnheer De Sergy niet zoo denkt als gij en werkelijk achting voor De Maugiron leeft. Zou hij hem anders zijn kind willen geven Achting voor zoo'n kerel I riep Lucien. Misschien gelooft bij we! aan zijn eerlijkheid Ja, natuurlijk 1 Het bewijs daar voor is, dat hij zich met hem geassoci eerd heeft in een groote onderneming, waarin hij aJ zijn kapitaal gestoken heeft en waarin De Maugiron het ge heele fortuin van uw zuster zal leggen. Wat? riep Lucien. Wat zegt ge daar, mevrouw Maar, als dat zoo is, is 't niet alieen het gqluk van mijn zus ter, maar ook de eet van mijn vader, die ik tegen de listen en lagen van dien schurk heb te beschermen. Mijn hemel, 't is een afgrond, dien ik zoowel voor Lucie als voor mijn vader geopend1 zie. Waarom iheeft mijn vader niet veel eer met mij gesproken Ik had immers vol gaarne alles wat ik bezit ter zijner be schikking gesteld. Lucie evenzoo, want de man, dien zij liefheeft, vraagt niet naar fortuin, daar hij zelf genoeg bezit en dagelijks rijker wordt 1 Dat ware toch oneindig beter geweest dan een overeenkomst met dien De Maugiron, want wat hij verstaat onder „zaken doen" is zoo beneden alle kritiek, dat ik er geen woord meer van wil zeggen, In 's hemels naam, blijf bedaart^ Lucien smeekte Balda. Voor al het geen ge daar zegt, is 't nn todi te INGEZONDEN MEÖEDEELINGEN Vraagt daarom uw Winkelier ter vervanging van dure Boter DE PITTIGE NATUURBOTERSMAAK PROEFT EEN IEDER ONMIDDELLljK. Prijs 85 cent per pond. Verkrijgbaar to VLISSINGEN bijANDRIESSEN, BEUN, v. BERG, C. CLAMSSE, J. «LARISSE, W«1 DOMMISSE, GÖEDBLOED. GOETHEER, "Wed. GODESCHALK, GOOTE, JANSEN, KODDE, LODS, MAES, MICH ELS, v. MEERBEEK, OVAA, v. d. PLOEG, POME- WIJD, RLTNDERS, SIEBOLS, SMIT, TIELROOY, v. VBRRE, VISSER, ZANDÉE. Van Staatsfondsen legden Mexica nen een liciite verbetering aan den dag naar aanleiding van het bericht dat de gelden voor de rentebetaling gestort zijn dat zou, na al de beloften van den laatsten lijd, toch nog een meeval ler zijn. Zitting van Vrijdag 26 Januari, des middags 2 uur. (Vervolg en slot.) Hierna werd mededeeling gedaan van de goedkeuring door Ge<L Staten van verschillende raadsbesluiten. O De Raad van Beroep voor de directe belastingen te Middelburg heett een afsciirift gezonden van zijn beschikkin gen op de bezwaarschriften van de Nedcriandsche Spoorwegen, A. W. Smits, C. Vies, wed. De Marcas en de N.V. „Trio" legen hun aanslagen in de zakelijke belasting op Ihet bedrijf. De beroepen van de Ned. spoorwegen en A. W. Smits werden ongegrond verklaard de aangevallen beschikking bevestigd en de aanslagen gehand haafd. De twee andere appellanten werden niet ontvankelijk verklaard in hun be roepen. Van den minister van waterstaat was een schrijven ontvangen, waarin hij naar aanleiding van een schrijven van Burg. en Weth., mededeelt dat hij hef niet wenschelijk acht in de bestekken voor de werken tot verbetering der haven te Vlissingen, de verplichting op te nemen bij voorkeur van de diensten van Vlissingsche arbeiders gebruik te maken, al ware zulks slechts omdat dit den minister tegenover andere arbeiders niet billijk toeschijnt, temeer waar de Vlissingsche arbeiders door de ligging van het werk toch al een voorsprong hebben. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. V J< Overgelegd werd het rapport betref fende een onderhoud met de firma F. Wibaut Zn., ten aanzien van de aan neming der levering van de huurrijwie- ien ten dienste der politie en gemeente- boden. Ged. Staten hebben hun beslissing omtrent de goedkeuring der gemeente- begrooting verdaagd tot 1 April a.s. Door A. W. van Hoeijdonck is een adres ingezonden hem kwijtschelding te verleenen voor de verschuldigde pacht laatMijnbeer De Sergy is op dit oogenbiik reeds gebonden, zoowel door xrjn woord als door zijn handteekening. Welnu, dan zal ik zorgen, dat hij niet meer gebonden zal zijn 1 verklaar de Lucien, woedend op den grond stampend. Gij Ik zou wel eens willen we ten, op welke manier Door De Maugiron te dooden Doet hij 't mij, welnu, dan verkrijgen wij zoowat de zelfde uitkomst. Heme!, o hemel 1 jammerde Balda. Gij zult het zijn, Lucien, gij, die het met uw teven bekoopen moet 1 Goed 1 Mijn vader zal dan niet tot zijn schoonzoon en tot den com pagnon In zijn zaken iemand kunnen nemeft, die zij zoon heeft gedood 1 Plotseling stond Lucien op en een pas naar de deur doende, zeide hij Vaarwel, mevrouw 1 Ik geloot niet, dat we nog iets te zeggen hebben 1 Maar Balda had hem nog niet alles gezegd, wat zij wilde. Zij viel op haar knieën en met de handen langs de half geopende deur uitgestrekt, zeide zij Om 's hemels wil, Lucien, hoor mij aan, wacht nog een oogenbiik. Ik heb mijn tapk nog niet bij u vervuld, maar gij zegt mij ook zulke vreeselijke din gen, dat ik er het geheugen, het ver stand bij verlies 1 Luister 1 ik spreek u niet meer van uw vader, ik doe 't van uw zuster nu. Gij verbeeldt u, dat gij door De Maugiron te beleedigen, haar kunt redden, nirt waar? Welnu, ik zeg u, dat ge haar zult corapromitfee- ren1 voor het staan met een ververschings- tent op de a.s. kermis, of hem anders gemakkelijke betalingsvoorwaarden toe te staan. Adressant is thans werkeloos en niet bij machte te betalen. D'rt verzoek werd afgewezen omdat het in strijd is met de verordening. ingekomen was een adres van eenige werklieden bij de werkverschaffing 1921/22, houdende verzoek om bijbe taling van loon als grondwerkers. De heer Van Oorschot drong aan op bijbetaling van dit loon, omdat het tuier geen werkverschaffing betreft, maar gewoon loon. Zij hebben recht op hel loon dat toen aan de gemeente betaald werd, nl. 68 en geen 54 cent. De voorzitter zeide dat Burg. en Weth. een nader onderzoek zullen in stellen. Van wed. G. Schenk, mej. S. Gerre- btands, mej. M Schenkel, alle werk vrouwen der gemeente, was een adres ingekomen waarin zij mededeelen ge durende 15, 12 en 8 jaar onafgebroken belast te zijn geweest met 't schoonma ken der lokalen aan de scholen F, A en B i Bij de ondernandsehe aanbesteding 'voor het loopende jaar voor het onder- derhoud door hen is ingeschreven, doch het schoonhouden niet is gegund, op grond dat zij hooger waren dan andere inschrijvers. Zij hadden gedacht dat het zou zijn gegaan ewtnals vorige jaren en zij door het invufien van een formulier ander maal belast zouden worden met het schoonhouden hierboven bedoeld. Zij zijn genegen voor den prijs van den laagsten inschrijver de school te onderhouden. Redenen waarom adressanten zich tot den raad wenden met het beleefd ver zoek hen alsnog met het schoonhouden te willen belasten voor een prijs als door den raad wordt vastgesteld. Door den heer Van Oorschot waren in verband hiermede de volgende vragen aan Burg. en Weth. gedaan 1. Ware het niet wenschelijk geweest dat Burg. en Weth., alvorens over te gaan, tot het aanbesteden van het schoonhouden der schoollokalen, eerst de .meening van den raad hadden ge hoord 2. Hebben Burg. en Weth. rekening gehouden met de belangen van de te genwoordige schoonmaaksters, onder Hoe zoo? Mijnheer De Sergy kent de liefde van dokter Robert voor Lucie en heeft zich vreesetijk boos gemaakt, omdat gij alte drie tegenover hem die zaak hebt geheim gehoudenNeen, laat mij nu uitspreken, Lucien. Dat mijnheer De Sergy die liefde kent. levert geen gevaar op voor den goeden naam van Lucie. Maar De Maugiron weet ook al les en om die reden heeft hij twist ge pocht met dokter Robert. Als gij op uw beurt twist zoekt met hem, omdat hem de hand uwer zuster is toegezegd, zai De Maugiron er alte belang bij heb ben, om, als het duel ongelukkig voor u is afgeloopen, zich zeiven vrij te pleiten van schuld, en dat zal hij doen, wees daarvan verzekerd, door Lucie, Robert, en uzelf te beschuldigen, te belasteren, zoo ge wilt 1 Als hij dat deed, ware hij nog grooter schurk, dan waarvoor ik hem aanzag 1 Maar 't is goed, dat ik het weet 1 Als ik twist met hem zoek, moet het niet zijn, zooals door u terecht werd opgemerkt, omdat hem de hand van Lucie werd toegezegd, dat is alles 1 Wees gerust, ik zal wel zorgen, dat Lucie geheel en al buiten spel blijft. Dat was alles, niet waar, mevrouw? Neen, neen, nog één woord 1 Als ge er bij blijft om De Maugiron te wil len uitdagen, weet ge dan waartoe ge uv^vader zult brengen (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1