SIND Boy DONDERDAG 25 JANUARI Eerste Blad GEMEENTEBESTUUR No2! VUSS1NGSCHE COURANT Hidding k corset ge- madellen. OSSET NDEERD l. KIM. sni 8 8 T. Soit TB. IJ! 8 Concertgebouw" 50 en Sted. Bel. rur aan de zaal. fcseisppij ïsi »wt ielb. - Rotterdam egen plaatsen. PASSAGIERS N EN VEE. e bexoman Tranen. «n Ezr. ii G. 'VOS, Til. 5NH00BN, Tsl. 163 HEREOUT, Tel. 863 TTEHl'ffiS.miOl - Dtt nummer bestaat ait 2 bladen ABONNER1EOTS-PWJS Voor VBsaSajeo en gemeenten op Wal- sfierea: jwr irie maanden. Fraoso li-sar bet «shetie rijt:ƒ2.51). Wctó-slmK- i/ainetiten 1? ceai, aSes bij c»*r»iïi»et«Ba& AfeaitderSjto nummers 5 ceat. ADVERTENTIEPRIJS. Van t—4 regels: ƒ1.10; voor iedere regel meer 28 eeotbij abonnement spe- cfcïiv orijzen. Reclames 52 eest per s gei SfcBStannbicdingea en dienstesureragen ÏBn a regels S5 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Famèiebericliten van i6 regeis ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. AANVULLINGSAGENDA voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 26 Januari 1923, des namiddags 2 uur. [II. Benoemingen. 2. Van een commissie bestaande uit 3 personen tot schatting van de in het grondbedrijf aanwezige gronden, -zulks ingevolge de artt. 5 en 6 der verorde ning op het grondbedrijf. Aanbeveling a. I. den heer G. van de Putte 2. den heer J. de Meij b. 1. den. heer W. L. Huson 2. den heer H. C. V. Sorel c. 1. den heer J. Post 2. den lieer J. J. Krijgen IV. Te behandelen punten 11. Voorstal van Burg. en Weth. tot gedeeltelijke intrekking van het raads besluit van 25 Februari 1921, no. 14 (toekenning bouw- en grondvoor- schotten voor 122 woningen aan de woningbouwvereniging „Goed Wo nen") en tot toekenning aan genoemde vereeniging van een bouwvoorschot van ten hoogste 143621, ten behoeve van den bouw van 48 arbeiderswonin gen benevens een bijdrage in het tekort op de exploitatierekening (geschat op ƒ343.13). 12. Idem tot verkoop aan de Ameri can Petroleum Company te Rotterdam van 785 Ma. grond a 5, voor fabrieks terrein, gelegen aan den Singelweg, hoek Larnpsensstraat. B5NNENLAND Ontijdige publicatie. De secretaris van den Neutralen Bond van spoorwegpersoneel schrijft aan het „Volk" Naar aanleiding van het be richt in het Zaterdagnummer van uw blad, getiteld De ontijdige publicaties van „de Telegraaf", werd onzerzijds ^ogenblikkelijk 'n onderzoek ingesteld. Het gevolg daarvan was, dat een van het kantoorpersoneel van dit feit zeer ernstig wordt verdacht en direct buiten dienst werd gesteld in afwachting van de beslissing van dagelijksch bestuur- en hoofdbestuursvergadering, die spoe dig zullen plaats vinden. Het zal dus duidelijk zijn, dat bedoelde publicatie nóch door het hoofdbestuur, nóch door eenig lid daarvan werd bewerkstelligd. Malaise en feestvieren. Men schrijft aan „de Avondpost" Het doet ons eigenaardig aan, dat de onderofficieren te Amsterdam al spijt het hen dan ook zeer wegens vermindering van salaris, (waaraan H. M. hare goedkeuring heeft gehecht) niet zullen deelnemer, aan de offici eels feestviering tér gelegenheid van het 25-jarig regeeringsjubileum van de Koningin, terwijl toch door de organi satie van onderofficieren is besloten, dit jaar haar 25-jarig bestaan feestelijk te herdenken, waarvoor door de onder officieren wei geldelijke offers zijn en worden gebracht. Wie rcimrnt sich dass zusammen De kosten van het levensonderhoud. Het gemeentelijk bureau van statis tiek te Amsterdam deelt o.m. het vol gende mede Het indexcijfer van de kosten van het levensonderhoud over December 1922 werd, evenals voor de vorige driemaan- delijksche periode berekend op grond slag van het verbruik, geconstateerd bij het in Maart 1920 ingestelde onderzoek en van de tijdens laatstgenoemde maand gegolden hebbende prijzen. Volgens deze berekening is voor de lotale kosten van het levensonderhoud van Maart 1920 tot December 1922, een daling ingetreden van 17.5 Bij de vorige berekening voor September jJ. bedroeg de daling sedert Maart 1922 18.2 zoodat zich van September 1922 tot December 1922 voor het totaal der uitgaven een lichte stijging heeft doen gevoelen- en wel van 0.9 De daling, die zich heeft voorgedaan sedert Sep tember 1920, in welke maand de duurte met een stijging van 6.8 boven het niveau van Maart 1920 haar hoogtepunt bereikt bad, bedraagt in December 1922 22.8 Voor de voeding afzonderlijk be draagt de daling sedert Maart 1920 21.2 In September 1922 was het overeenkomstige cijfer 22.2 Redders gehuldigd. Aan de bemanning van de redding boot van het station Haven-Nieuwe- dic-p der N. en Z.-Holl. Reddingmaat schappij, alsmede aan den kapitein van de sleepboot „Cycloop" zijn eerepen ningen voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift uitgereikt, toegekend voor de met levensgevaar verrichte redding van de opvarenden van den Engelschen schoener „A-iford", welke 19 September jl. in de nabijheid der Heldersche kust is vergaan. De redders werden toegesproken door den heer Muller, hoofd-inspecteur der Scheepvaart. De zilveren eerepenning voor mensch lievend hulpbetoon met loffelijk getuig schrift werd uitgereikt aan C. Bot, J. j!e Ruiter en A. Y. lyuiper, leden van 'de bemanning der reddingboot de bron zen aan j. Bijl. j. Steenman, G. Oos tendorp, P. C. Kooger, K. Bijl, M. Bak ker, H. Post en F. D. K. Bruin, leden van de bemanning, alsmede aan B. Kuiper, kapitein van de sleepboot „Cycloop". De heer C. Bot dankte namens de gedecoreerden en de burgemeester van Den Helder, de heer Houwing, voor de aanwezigheid van veie autoriteiten van land- en zeemacht, en voor het feit, dat de hoofd-inspecteur dei- scheepvaart persoonlijk deze decoraties heeft uitgereikt. Steun aan w-eririoozen. Ged. Staten van Friesland hebben hun goedkeuring onthouden aan het besluit van den raad van Leeuwarden, strekkende om steun naar behoefte en na ingewonnen advies van de vakorga nisaties te laten- verleencn door een door Burg. en Weth. aan te wijzen commis sie aan uitgetrokken en nog niet trek kende werkloozen, die zich daartoe bij de arbeidsbeurs aanmelden en den ma ximum maatstaf der ondersteuning te bepalen. Ged. hebben daarbij o.m. overwo gen hef door den raad genomen be sluit strijdt met art. 30 van de Armen wet, dat voorschrijft dat op het verzoek om ondersteuning wordt beslist door het bestuur van de burgerlijke instel ling van weldadigheid, terwijl het te vens een zeer nadeeligen- invloed zal oefenen op de gemeentelijke financiën, daar de prikkel om niet met het armbe stuur in aanraking te komen en tot het uiterste alles te beproeven om zich zei ven te helpen, bij dit stelsel geheel wordt weggenomen, terwijl de te be noemen commissie de beschikking zou verkrijgen over de gelden der gemeente. Stads-" m Pmvinciemetswg VL'SSINGEN, 25 JANUARI. Voorstellen aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. zijn nog de vol gende voorstellen aan den gemeente raad gedaan Ingevolge artikel 5 der verordening op het grondbedrijf moet na elk tijdvak van 5 jaren, voor de eerste maal in 1923, de waarde van de in het grond bedrijf aanwezige gronden geschat worden. Deze schatting geschiedt volgens ar tikel 6 door een commissie van 3 des- raad uit een aanbeveling van ons col lege van 2 personen voor iedere vaca ture. Op grond van het bovenstaande, hebben wij de eer uwe vergadering voor te steilten een drietal heeren te be noemen uit onderstaande aanbevelin gen a. 1. G. van de Putte 2. J. de Meij b. 1. W. L. Huson 2. H. C. V. Sorel c. 1J. Post2. J. J. Krijger. 3 In een aan uwen raad overgelegd schrijven, verzoekt de American Petro leum Company te Rotterdam haar in eigendom af te staan een terrein groot circa 785 M'„ gelegen aan den Singel- weg, hoek Lampsensstraat, met de be doeling om op dezen grond -een petro- leuminstallatie. te bouwen. Er bestaat bij ons college geen be zwaar om het verzoek in te willigen, weshalve wij uwe vergadering voorstei len bovenbedoelden grond aan adresj santé te verkoopen tegen den voor de zen grond vastgestelden prijs van ƒ5 per IM'., alzoo in totaal voor een som van 785 X ƒ5 3925 en voorts on der de gebruikelijke voorwaarden. Echter ware o.i. aan de voorwaarden nog deze toe te voegen, dat niet meer dan een woning boven het kantoor zal worden gebouwd, terwijl, indien tot den bouw van meerdere woningen op het verkochte terrein mocht worden overge gaan ƒ5 per Mr. moet worden bijbe taald voor den grond, die alsdan daar voor in beslag zaS worden genomen. Met een en ander kan genoemde maatschappij- zich vereenigen. De reizende tentoonstelling voor volksgezondheid. Het record wordt bijna lederen dag verbeterd. Gisteren zijn er niet minder dan 433 bezoekers geweest en de toe loop was des avonds zoo groot, dat de toegang tijdelijk moest worden stopge zet, want hef was veel te druk gewor den. Onder de bezoekers van gisteren waren 15 dames ui; Goes, die onder leiding van een- pleegzuster een kijkje kwamen nemen. Dat de tentoonstelling tot practisehe resultaten leidt kan ook hieruit blijken, dat de heer J. G. Postina, magazijn- houder van hef Groene Kruis, die met zoo'n mooien stand op de tentoonstel ling staat, het 100e nieuwe lid voor de ze vereeniging heeft kunnen inschrijven. Dit is voorwaar een m'ooi resultaat. Ook nog enkele vereenigingen, als die v-oor kraamverzorging en ter bestrijding van de tuberculose hebben enkele nieu we leden kunnen inschrijven. Hedenavond zal dr. Jens op de ten toonstelling zijn tot -het geven van voorlichting Vrijdagavond dr. Louwe rier Zaterdag dr. ttenrard en apothe ker Nonhebei en Zondag dr. Smitt. De verbinding tcsschen de stad en het Tuindorp. In ons nummer van Dinsdag kwam- een ingezonden stuk voor een Tuin dorpbewoner, die er op wees dat het wel wenschelijk zou zijn de bestrating van de Scheldestraat door te zetten, teneinde een behoorlijken weg naar het Tuindorp te krijgen. Wij kunnen mededeelen, dat vanaf de Paul Kru-ge-rstraat een uitstekende be strating naar het Tulndorp wordt -ge maakt, welke van vee) grooter nut zal zijn dan een doorzetting van de bestra ting vanaf de Scheldestraat. Deze straat toch loopt uit op de volkstuintjes van Levenslust, terwijl door een voortge zette bestrating van de Paul Kruger- straat juist een goede verbinding met het Tuindorp wordt verkregen. Wat de Tuindorpbewoncr dus vvenscfot wordt gemaakt, nl. een be hoorlijke verbindingsweg tusschen de stad en het Tuindorp. Een inzender van den Hoogen Weg kiaagt in ons nummer van beden over den slechten toestand van dien weg. Wij kunnen dezen inzender mededeelen dat het in de bedoeling ligt den toe stand ter plaatse eerlan t te verbeteren. St Joseph-ziekenhuls. Naar men ons mededeelt zijn in het jaar 1922 in het St. Joseph-ziekenhuis 692 zieken verpleegd, met 16.429 ver- pleegdagen, gedane operaties 330. Dat de verpleging in het St. Joseph- ziekenhuis zeer op prijs wo-rdt gesteld bewijst de voortdurende vooruitgang, wat het volgende staatje aangeeft 1920 1921 1Q22 Aantal verpleegden 556 565 692 verpl.dagen 12204 12302 16492 operatie's 258 242 330 photo's 237 243 309 Tabaksaccijns. Zooals reeds eerder in ons blad is medegedeeld kunnen winkeliers, markt kooplieden, venters, enz. aan den ont vanger der accijnzen een verzoek in dienen om teruggaaf van 50 van den accijns, betaald voor de op 1 juni 1922 aangegeven voorraden sigaren en si garetten, voor zoover die op 1 Februari 1923 verkocht blijken te zijn. Wij meenen echter goed te doen er nog eens nadrukkelijk op te wijzen, dat deze restitutie uitsluitend zal worden verleend, aan winkeliers enz., die op 1 Februari S923 en daarna hunne voor raden tabaksfabrikaten niet anders dan gebanderolleerd voorhanden hebben. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot het kantoor van den ontvanger der accijnzen, Zeilmarkt no. 8, alhier. De commissie van actie inzake de tabaksbelasting heeft zich met een adres tot den minister van financiën gewend, waarin o.m. wordt verzocht de op 1 Februari a.s. in werking tredende bepalingen uit te stellen minstens tot 1 Ataart a.s. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het postkantoor VJissingen en zijne bij- en hulppostkantoren. Maand December 1922. Aan bovengenoemde kantoren werd, in -den loop der maand, op spaarbank boekjes ingelegd 43.904.31 en terugbetaald 42.999.73 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 904.58 Hieronder 2 formulieren ad 1 in spaarbankzegels van 5 cent. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 37. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op Staasschuldboek- jes afgeschreven nominaal100. „De Oude Vriendschap" Wij hebben zelden zoo smakelijk en zoo onophoudelijk zien lachen, zoo in en in meeleven met wat er op het too- neel vertoond wordt als gisterenmid dag bij het vertonnen van Pietje Bell, welk stuk gegeven werd voor een tot tweemaal achter eikaar uitverkochte zaal, waar natuurlijk de kinderen verre weg de meerderheid vormden. En deze kinderen hebben gegierd, gebruld van het lachen om wat Pietje Bell deed, maar ook om den vertolker der rol van Jozef Geelman, den grooten man, die van geen sigaren wikle weten, maar dol was op koekjes en taartjes. We zeiden boven, dat de kinderen „meeleefden" met cle acteurs en dat w-il heel wat zeg gen, want daaruit blijkt, dat de omwer- ker der boeken van den bekenden kin derschrijver Ghr van Abcoude den kin derlij-ken toon heeft weten te treffen. Willen we enkele staaltjes daarvan ge ven hoe eenvoudig van toon was de redevoering van meergenoemden Jozef, die tot tweemaal toe in de rede gevallen werd door Pietje, die gebruik maakte van de woorden „gehoord" en „ruiten" om de „Zilvervloot" en „In een blauw geruiten kiel" aan te heffen, waarbij onmiddellijk de beele zaal inviel. Wat waren de lolgevallen van Jozef Geel man komisch, welke onophoudelijk nagebouwd en in 't vaarwater gezeten werd door Pietje, en die, dank zij de omstandigheden, eerst als aap moest optreden in het circus en daarna opge sloten werd in plaats van den hoofd persoon. Tal van grappige incidentjes, die de zaal bijna aanhoudend in roering brachten, zouden- aangehaald kunnen worden, maar ons verslag zou daardoor te lang worden. We volstaan daarom te melden, dat alle personen eenvoudig, natuurlijk spel, dat vlug liep, vertoon den en eindigen met een complimentje te maken aan het gezelschap, dat de moeite niet ontzag om tweemaal ach tereen een- volle zaal met kinderen door de opvoering van Pietje Bel! te ver maken. Van dit gezelschap maakten deel uit de acteurs, die gisterenavond optraden met -het sluk „Baron von Haberniks", jammer genoeg voor een lang niet zoo voile zaal als we 's middags hadden gezien. En laten we er dadelijk bijvoe gen, dat een -keer te meer de afwezigen ongelijk gehad hebben, want hoe kan het eigenlijk anders na 125 maal opgevoerd te zijn cr werd keurig, vlot en natuurlijk gespeeld. Twee, drie woorden over den inhoud van het stuk zullen voldoende zijn de verwikkeling van de klucht weer te geven. Een arm geworden edelman, graaf von Rabcnau heeft, om zijn blazoen te vergulden, zijn nicht uitgehuwelijkt aan een rijk fabri kant, 'die onderworpen- wordt na het voltrekken van bet huwelijk aan een allerbespottelijkstc bepaling van eenige eeuwen her. Daarbij bovendien als des- jxiot op het kasteel wil optreden, ver koopt Schulze 'het „voorvaderlijk" kasteel aan BoHenbach, den margarine- fabrikant, waardoor een scheiding tus schen man en vrouw tot stand komt. De heer Schulze gaat nu een tweede huwelijk aan met de nicht van BoHen bach, die zelf verstrikt raakt in de netten van den graaf en zijn nicht, waarmee de margarinefabrikant trouwt. Dit op zich zelf kan reeds tot vermake lijke tooneeltjes aanleiding geven, maar de verwarring wordt ten top gevoerd, doordat een vriend van Schulze de „adellijke" nicht gehouden -heeft voor een typiste van Schulze om wier hand hij in het laatste bedrijf aanzoek doet. Is -het te verwonderen, dat, bij de kod dige tooneeltjes, die van deze verwik keling noodzakelijk het gevolg moeten zijn, het publiek zich do! amuseert, vooral als de rollen dan in goede han den zijn. Wat werd er een waardige, aristocratische, want „hautaine" ma niet van optreden te zien gegeven door den graal von Rabenau, die steeds met koele, gebiedende stem tot z'n „schoon zoons" sprak. Daarin werd hij slechts geëvenaard door de manier van optre den van Anastasius, zijn kamerdienaar, die den „burger" Schulze, hoewel rijker dan de graaf, met minachtende gebaren voorbijgaat. Hoe levendig was de rol van Schulze, die zich steeds gelijk blijft in zijn verachting voor den „kalen graaf", den „baron von Haberniks" en die in het tweede bedrijf spoken meent te zien, als hij den kamerdienaar plech tig de vlag weer op het kasteel ziet bijschen, als hij zijn eerste vrouw het tooneel ziet oversteken om van de eene in de andere kamer te gaan, die nog meer aan hallucinaties denkt te gelooven als hij den graaf op de fluit hoort spelen. De jolige margarinefabri kant blijft van het begin tot het einde grappig, zelfs als hij onder den indruk komt van de zonderlinge meedeeling, die de graaf hem doet. Zouden we ons verslag nog langer kunnen maken, dan zouden we van elk dezer rollen tal van bijzonderheden kunnen aanhalen, maar dat gaat niet. We moeten daarom ein digen, maar willen toch eerst nog wel even mededeelen, dat, al vermelden we eiken speler niet afzonderlijk, er toch geen reden bestaat om de niet-vermelde als minder goed spelenden aan te dui den, wat in 't geheel niet -kan gezegd worden van de vrouwelijke rollen, die der beide echtgenooten van Schulze en de typiste, juffrouw Lenz, die zich be schouwde. als een „neutrale" vrouw, die het instituut „huwelijk" beschouw de als iets beneden haar waardigheid. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Als uw gelaat ontsierd wordt door zwarte puistjes, een schrale huid, huid vlekken, vurigheid der huid. smetten enz., gebruik dan Foster's Zalf. Er be staat geen beter heelend. antiseptisch middel voor een gevoelige huid dan deze welbekende zalf. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a'j 1.75 per doos. 9 totdat. ze iemand heeft gevonden, welke haar lijkt en die ten slotte nog de derde man wordt van de „adellijke nicht". Hartelijk is er vooral om die tooneeltjes gelachen, waarin zij optrad. We denken hier bijv. aan haar gesprek met Schulze, ais deze haar hef aanzoek van zijn vriend Sperling overbrengt. Maar daar beginnen we weer met bij zonderheden en dat mag niet. anders wordt het verslag weer te uitgebreid, dus. nogmaals het stuk werd goed vertolkt, de rollen waren aan krachten toevertrouwd, die den grappigen kant dezer klucht door viot en natuurlijk spel .goed tot hun recht deden komen en die dan ook met een hartelijk, wel verdiend applaus beloond werden. jubileum Sparta. Gisterenavond vierde bovenvermelde vereeniging haar 12j2-jarig bestaan in het. Concertgebouw. Nadat de voorzitter met een- kort woorii de aanwezigen had verwelkomd, verkreeg de heer Haaze, oud-directeur der vereeniging. het woord. Deze begon met een terugblik en deelde het een en ander mede over de oprichting en het ontstaan der vereeniging, waarbij hij memoreerde de namen van de heeren T. Mar.se en Limonard, beiden over leden. Hierna werd- door den heer Haaze aan de vereeniging een vergulde ge denkpenning aangeboden, daarbij den wensch uitsprekende, dat hef de veree- niigng goed moge gaan en vooral bet ledental- mag toenemen, waarna werd overgegaan tot het uitvoeren van het programma. Om alle nummers te ver noemen was het programma wel wat groot en- zullen we ons bepalen tot de meest uitblinkende. Vooral het nummer paardspringen voldeed uitstekend. Hierbij werd vlug en accuraat werken te zien gegeven. Ook het ledenvverken aan brug en rek stok viel zeer in den smaak, alleen wat gestrekter houdingen was aan te beve len. De verschillende nummers turnen werden afgewisseld door twee zeer goed gezongen liederen van nsej. Jacobs waarbij- deze jonge dame veel bijval oogstte. Een woord van- -lof voor den pianist, den heer Borgman Jr., voor zijn correcte begeleiding. Nu rest ons nog het laatste nummer, de „tablaux-dansante". Hiermede be haalde men een groot succes, wat voor al ziin oorzaak vond in- de aardige hou dingen en frissche costumes. Zooals op alle dergelijke feestavon den waren er vele bloemen en cadeaux, waarbij ook de pianist niet werd ver geten. A. G. O. De -lezing van ar. G. A.vaii den Bergh van Eijsinga, die hedenavond in het Concertgebouw voor de vereeniging voor Algemeene Geestelijke Ontwikke ling als spreker zal optreden, zal niet met lichtbeelden worden opgeluisterd, zooals gisteren abusievelijk in de ad vertentie werd gemeld. Gemengde Zangvereeniging. De Gemengde Zangvereeniging zal in studie nemen „Der Messias", orato rium van G. F. Handel. De repetities zullen Maandag a.s. aanvangen en wel om 8 uur voor de dames en om 9.30 voor de heeren. Nieuwe werkende leden kunnen zich, blijkens achterstaande advertentie, aan melden bij een der bestuursleden. Tournee Matoïtz. In „de Oude Vriendschap" zal Dins dag 30 Januari de telepaath Maloïtz een seance geven. In Middelburg en Goes is deze tele paath met groot succes opgetreden cn de ongemakkelijkste opdrachten werden door hem uitgevoerd. Men zie een advertentie in dit num mer, waarin nadere bijzonderheden worden medegedeeld. Ensemble Solser Hesse. Het ensemble Solser Hesse zal Dinsdag a.s. in het Concertgebouw een opvoering geven van Broekhuijzen „het Gouden Kalf', spel van handigheid en gokkerij in 3 bedrijven door Paoli. Men zie verder achterstaande adver tentie. Gemeenteraad te Middelburg. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Middelburg werd tot tijdelijk leeraar in het vak- en projectieteekeningen aan- de Avond school voor Nijverheidsonderwijs be noemd de heer J. Heu6eveldt, leeraar in het lijnteekenen aan die school.

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1