VIM "rï&ïS DE EESIÏ BÜÏP DIE V m DEKEUKEft Kütfl KR?G£H,AIIE MEDEWEEK, IM&llE IS 111 EEfl. cogwemk GEREiniGD EiH EBH WEWIGVU1 cp eee WOENSDAG 24 JANUARI Vochtiger doek GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND '61tJaar|mitf VLISSINGSCHE COURANT ABÖNNEMENTS-PRÏjS Vo#f Vlissmgon en göaeeaten «p .Wal cheren 2.20 per ckie maanden. Franco c/oor het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- «emcHTten 17 cent, alles bij vooniiföötaiing. AÉaotrderhjke nmraners 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS. Van 1—4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 eeist per r gel MonstaanfoiecHngea en cüenstaanvragea van 1—5 regels 65 ceatiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Famitieberichteii van 10 regels: ƒ1.70, iade re regel meer 26 cent. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vfissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 30 Ja nuari a.9. en zoo noodig volgende dagen te jNJaarden, nabij de ophaalbrug ten Westen van de vesting schietoefeningen zullen worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belangheb benden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage. VHssingen, 24 Januari 1923. De Burgemeester voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Wielingen-kwestie. Voor tie Amsterdamsche Studenten vereniging voor Sociale Lezingen sprak gisterenavond de Belgische oud- minister Ein. van der Velde over „De Holland'Belgische betrekkingen na «!en oorlog". Ten aanzien van het annexiogisme verzekerde de heer Van der Velde, dat de Belgische socialistische partij met alle Belgen, die hun gezond verstand behouden hebben, er vierkant tegenover sfaan. En bovendien, zoo zeide de heer Van der Velde, de Belgische regeerin-g wélte ook de persoonlijke meening mocht zijn. van hare leden heeft er nimmer aan gedacht eischen te stellen ten behoeve van België ten koste van Holland. Het annexionisme is het dan ook niet, dat op den duur overeenstemming zou hebben bemoeilijkt, ware het niet dat «te Wielingenkwestie er bij was. geko men, de W.ielingenkwestie, welke in we zen altijd had bestaan, maar door de oorlogservaringen acuut was gewor den. Voortgaande zette dan de spreker in breede -trekken de Wielingenkwestie uiteen de Schelde heeft buiten haren mond tusschen de ondiepe gronden door drie uitgangen naar zee, het Oostgat, de Deurloo en de Wielingen. De laatste is alleszins de belangrijkste, want best-bevaarbare, en wordt dan ook gebruikt door de geheele scheep vaart. Volgens liet verdrag van 1839 nu berust de territoriafiteit over de Wielin gen bij Nederland en Nederland stelt zich daarbij-op het standpunt, dat de Wielingen, loopende van den Schelde- mond tot Duinkerken is een voortzet ting van de rivier de Schelde, en dus, evenals de eigenlijke Scheldemond, Ne- derlandsch grondgebied. België daarentegen acht dit stand punt onhoudbaar en stelt daartegenover drie argumenten, welke spr., zonder dat hij zich wil uitgeven als speciali teit in het volkenrecht, zeer sterk acht. Primo is het niet duidelijk waarom voor België niet zou gelden wat voor elk land geldt, dat nl. de territolfiaiiteit op zee zich uitstrekt tot drie mijl uit de kust. Ten tweede als men van een ri vier wil spreken, moet er een rivier zijn, en. 't gaat niet aan een rivier te noe men een waterweg welke begrensd wordt aan de eene zijde door de Belgi sche kust, aan de andere zijde door de open zee. En ten slotte de waarde van de Belgische oorlogshaven Zee- brugge wordt totaal fictief wanneer die haven in oorlogstijd' van de open zee gescheiden is door een neutraal terrein. Over deze punten loopt het conflict, en de vasthoudendheid van den. Neder- landschen Minister van Buitenlandsche zaken, jhr. van Karnebeek, heeft het on mogelijk gemaakt ten aanzien van deze punten tot overeenstemming te komen. Aanvankelijk althans. Want het is zeer waarschijntijk dat men op dén duur toch tot overeenstemming ware geko men ten aanzien van deze kwestie, die in Holland misschien niet zoo de alge- meene belangstelling heeft, maar die voor ons Belgen, van vitale beteeke- 'nie is. Laten Holland en België liet voor beeld geven hoe men internationale ge schillen oplost, in welken zin men dan de oplossing moet vinden. Wel, spr. heeft van zijn verblijf in Den Haag de zer dagen gebruik gemaakt om een tochtje te maken naar het Spinoza-huis in Rijnsburg. Daar, aan dat nederige huisje, heeft hij de oplossing gevonden, gebeiteld in een steen, met deze regels: „och, waren alle menschen wijs, en de den daarbij wel, decz' aarde waar' 'n paradijs, thans is zij vaak een hei." In derdaad, zoo besloot spreker, hier is de oplossing laat men onderhandelen en bespreken met wijsheid en 'goeden wil, dan zal de overeenstemming niet uit blijven. Nieuwe postwisseliormuüeien. Met ingang van 1 Maart a.s. zullen de nieuwe postwissel-formulieren in ge bruik worden gesteld, in verband met de invoering van de postwissel-stem- pelmaohines op een groot aantal be langrijke kantoren. Rustig voortwerken. Van bevriende zijde wordt ons ge vraagd, aldus schrijft „de Ned.", of het niet noodig is, clat wij openlijk tegen spreken de geruchten, in sommige bla den vermeld, omtrent oneenigheid in de Christelijk-Historischc Unie ja zelfs of wij. bij het hoofdbestuur der Unie niet moestén aandringen op een offici- eele mededeel ing zijnerzijds. Wij vonden noch tot het een, noch tot liet ander aanleiding, vervolgt het hoofdorgaan eter christel.-historischen. Van eenige oneenigheid in de Unie is ons trouwens niets gebleken en men zal willen aannemen dat wij wel op de hoogte zijn. Op 29 December had te Utrecht een drukbezochte hookibcstuursvergade- ring plaats, waar de bestuursleden uit het ganschë land en bijna alle leder, van de Eerste en de Tweede Kamer uit de Unie tegenwoordig waren. Van oneenigheid was daar geen spoor, de zeer belangrijke beraadslagingen be wogen zich uitsluitend in de richting van rustig voortwerken. De aanneming en rondzending door een der kiesver eenigingen van eene niet zeer duidelij ke motie vond in deze vergadering geen enkel verdediger. ..ja maar, het dagelijksch bestuur der Unie achtte liet dan toch noodig de kiesvereenigingen tegen den inhoud der motie, in een vertrouwelijk schrij ven, te waarschuwen 1" Zeker, dit is geschied. En het is ver klaarbaar. Men komt niet licht tot de .gedachte, dat een kiesvereeriiging ge heel op losse praatjes, een motie aan neemt en rondzendt. Er was dus ge vaar, clat aan deze praatjes beteekenis zou worden gehecht dit moest worden voorkomerf en liet is voorkomen. Trou wens de bedoelde kiesvereeniging schreef eenige dagen later, na een nieu we vergadering te hebben gehouden, aan het hoofdbestuur der Unie „dat de kiesvereeniging reeds in hare eerst bedoelde vergadering overtuigd was van de onjuistheid der bedoelde praat jes, en dat de kiesvereeniging de motie alleen aannam om het hoofdbestuur een aanleiding te geven de onjuistheid van die praatjes nadrukkelijk fe bevesti gen". Welnu, deze bedoeling is door de circulaire van het dagelijksch bestuur der Unie aan de kiesvereenigingen vol komen verwezenlijkt. Het is te betreuren, dat deze zuiver interne aangelegenheid der Unie, door groote onvoorzichtigheid of onbeschei denheid in de pers verdwaald raakte. Wij meenen hiermede genoeg over deze zaak te hebben gezegd. Er gingen bliikbaar slechts in één bepaalden kring, p r a a t j e s. Gelijk steeds het geval is, kon men omtrent den oor sprong dier praatjes slechts gissen en gissen kan ook zijn missen. De be trokken kiesvereeniging verklaart met algemeene stemmen, dat zij van de onjuistheid dezer praatjes overtuigd was en overtuigd is. Het dagelijksch bestuur der Unie bevestigde deze over tuiging. Ons dunkt, dat aan deze zaak nu meer dan voldoende aandacht gewijd is. Laat de geheele Unie volgen het voorbeeld van het hoofdbestuur, dat aan deze aangelegenheid weinig tijd besteedde doch zijne volle oplettend heid wijdde aan vraagstukken van prin- eipieele en organisatorische beteeke nis. Laat ons rustig voortwerken. Bezuiniging bij de posterijen en telegrafie. De school tot opleiding voor commies der posterijen en telegrafie is verplaatst van Rotterdam naar 's-Gravenhage. Naast het groote overcompleet van commiezentitulair, commiezen en hoofd commiezen is de nieuwe cursus ter op leiding voor de hoogere rangen aange vangen. Op de postschool worden thans 25 leerlingen opgeleid, waarvoor 6 ambteanren-instructeurs, nl. 2 hoofd commiezen en 4 commiezen benevens 12 leerlingen, die reeds als ambtenaar in 'het bedrijf werkzaam waren, aan den practischen dienst worden onttrokken. Met de overblijvende 13 leerlingen-sur numerairs kost deze leergang alleen aan een gezamenlijk jaarsalaris circa 70.000 gulden. In de begrooting voor 1922 stonden bedragen voor 880 hoogere ambtenaren uitgetrokken. In de P. T. T.-begrooting voor 1923 .is dit aantal nog 828. Eenige jaren geleden bedroeg het aantal zelfs 1200. 1 Door de administratie is intusschen reeds aangekondigd dat ook in 1923 weer 5 surnumerairs zullen worden aangesteld tot opleiding voor commies. Door de diverse bonden van lager en middelbaar' personeel wordt op de re- geering sterke aandrang uitgeoefend de opleiding stop te zetten, terwijl van den Centraien Bond van P. T. T.-per- soneei bij de Tweede Kamer nog een adres aanhangig is met dezelfde strek king. De papier-industrie en bet drukkers- bedrijf. Maandag had de minister van arbeid, handel en nijverheid een conferentie met belanghebbenden bij de papier industrie en het drukkersbedrijf, ter be spreking van den huidigen toestand dezer industrieën en van de middelen, die ter verbetering van dien toestand zouden kunnen leiden. Aanwezig waren o.m. vertegenwoordigers van industri- ceien en arbeiders uit de papierfabri cage, de boekbinderij, boekdrukkerij, steendrukkerij en het cartonnagbedrijf. Naast algemeene opmerkingen be treffende liet al of niet wenschelijke van overheidsinmenging in bet bedrijf, de werkloosheid, de valuta-coneurren- tie, de bestellingen door de regeering en de openbare lichamen iri het buiten land, werd langdurig van gedachten gewisseld over het vraagstuk der col lectieve arbeidsovereenkomst en de bindend-verklaring daarvan voor niet- aangesloten werkgevers. Op dit punt liepen de ■mecningcn in de vergadering in,vele opzichten uiteen. „Kef Gouden 8sK". In. de gisteren te Rotterdam gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. Holiandscne Credietbank, waarin de heer W. H. Broekhuys zeif niet te genwoordig was, is o.m. besloten, alle lijfrenten, hoewel onverplicht, te blijven betalen. Verder is besioten, aan den heer W. H. Broekhuys te verkoopen voor de som van 150.000 twee perceelen te Hilversum, gelegen aan 't Hoogt van 't Kruis. He; 's de bedoeling van den heer Broekhuys, één dezer panden te bestemmen voor herstellingsoord voor kinderen en het andere voor tehuis voor oud-verpleegsters. Beide instel lingen zullen worden voorzien van het noodige kapitaal. Voorts werd besloten, de Bank ge vestigd te houden in de panden van „Het Gouden Kalf" te Rotterdam en voortaan uitsluitend bankzaken te ver richten, met uitsluiting van premielee- ningen. De directie, bestaande uit de heeren R. W. van der Valk, H. Broek huys, C. J. C. Kiebert en M. Boas, wordt in haar geheel gehandhaafd. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG Hedenmiddag kwam de gemeente raad van Middelburg voor het eerst irs 1923 bijeen. De burgemeester, de lieer P. Dumon Tak, hield een rede, waaraan het vol gende is ontleend Waar wij heden voor de eerste keer dit jaar biieen zijn, -wil ik, de traditie getrouw, enkele oogenblikken stil staan bij hetgeen het vorig jaar onze ge meente heeft gebracht. De oeconomische toestand bleef overal, dus ook in onze stad, ongunstig. Een groote daling der prijzen van le vensbehoeften is nog steeds niet inge treden. De werkloosheid is -ook in onze gemeente veel grooter dan normaal ge weest. Door verschillende besluiten door uw college genomen is uw dage lijksch bestuur in staat geweest, zoowel door werkverschaffing als door steur, in geld, hulp aan de werkeloozen te verleenen. Het zal echter te bezien staan of op dezelfde wijze steeds kan worden voortgegaan. De financieele toestand onzer ge meente is een zoodanige dat naar groo te zuinigheid in de uitgaven zal moe ten worden gestreefd, vooral waar door wetten en regeeringsmaatregelen de inkomsten uit subsidiën van het rijk dit jaar reeds beduidend minder zullen bedragen, en het te verwachten is dat zal blijken, dat de financieele draag kracht der burgerij, beduidend kleiner zal zijn dan in vorige jaren. Wat de financieele resultaten van de nieuwe onderwijswet zullen zijn, is nog niet in alle deelen te begrooten, en zal veel afhangen van de beslissingen, die uw college in verband met die wet, zal nemen. Belangrijke besluiten zijn het vorig jaar door uw college genomen. Ik noem de verschillende regelingen in verband met de vleeschkeuringswet, bepalingen ter beteugeling van het bioscoopgevaar voor jeugdige personen. De woningbouw van de beide bouw- vereenigingen werd voltooid en de hui zen zijn alle bewoond. Zeer zeker is, dank zij liet initiatief dier vereenigin- gen, in verband met de ''besluiten door uw college te dien opzichte genomen, een flinke stap gedaan op den weg naar woningverbetering alhier. De vraag of nog verder steun aan woningbouw moet worden verleend, zal zeker bij ons college onder de oogen moeten worden gezien. RSEBEDEELIfclGEM - OVERAL VERKRyGBAAR,. Fi PRA.CJI5CHE STROOI SUBSET! 3UKLIGNT er-J TWthiK OE LEVER'S ZEEPPV Vermelding mijnerzijds verdient zeker dat door de uitbreidingswerken van de prise d'eau aan de Oranjezon de kwa liteit van het duinwater zeer sterk is verbeterd, daar het vorige zoo hooge zoutgehalte heet't plaats gemaakt voor een normale hoeveelheid De gezondheidstoestand was gedu rende het afgetoopen jaar goed. Épide- miën deden zich niet voor en gevallen van besmettelijke ziekten bepaalden zich tot enkele. Ik hoop van ganscher harte, dat een volgend jaar door mij meer lichtpunten zullen kunnen worden opgesomd, maar ik vrees dat de groote malaise, die overal en dus ook hier heerscht en maakt, dat van zoo weinig opleving van zaken blijkt, eerst langzamerhand zal verdwijnen hierdoor zal noodig zijn, dat in ohze gemeente ten ernstig ste gestreefd wordt om, zonder in over drijving te vervallen, te trachten door zuinig beheer de burgerij geen te zwa- ten belastingdruk op te leggen. Voor het vertrouwen dat wij van uw college dit jaar hadden, breng ik u mijn dank. De zakelijke en aangename behande ling van de voorstellen in uw college wordt door ons ten zeerste gewaar deerd. Ik spreek den wenscb uit, dat het uw college gegeven moge zijn dit jaar vruchtbaren arbeid voor de gemeente te doen. De toespraak van den burgemeester werd beantwoord door het oudste aan wezige lid in jaren, den heer M. G. Boas^on, daar de heer L. K. van dei- Harst J.Jz. wegens ziekte afwezig was. Onder de mededeelingen van den voorzitter, die deze vervolgens deed, was er een, dat Ged. Staten de beslis sing over de gemeentebegrooting 1923 hebben verdaagd tot 1 April. Verder dat Burg. en Weth. hun goed keuring hebben gehecht aan het ontslag- door den gemeente-ontvanger gegeven aan den klerk Lambertz, wegens geble ken oneerlijkheid van dezen. Overgelegd werden nog verschillende gegevens betreffende werkverschaffing en werkloozen-steun tot einde 1922. Afs werkeloos waren op 30 December in geschreven 376 mannen en 8 vrouwen. Door de crisis-commissie werden on dersteund 5 georganiseerden en 7 on georganiseerden, gemeentelijken steun genoten 54, totaal 66. Werk werd verschaft, steenkloppen inbegrepen, aan 88 personen, waartij dient opgemerkt, -dat 24 arbeiders slechts om de andere week werk heb ben, dus zgn. wisselploegen. Deze ploeg zal nog worden uitgebreid. Gemeente lijke steun werd in de laatste week van 1922 uitgekeerd tot een bedrag van 505steuh van de commissie tot 174.20, onkosten inbegrepen. Verder werd overgelegd een lijst van 94 personen, die van 6 November tot

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1