SIND ISJB DINSDAG 23 JANUARI Ho 19 BINNENLAND file Jurlaiig lag- en Zondagm!*- Concert „Gemengde Concertgebouw, Feest-aitvoerin# inastiek-vereenigi«g eboow, 7.45 our. 'ietje Bel", de Oüde Voetlicht", apvoe- on Habernicks", 8 uur. - Dansclub „Ons asqué, lokaal „Ad- 8 uur. Kinderkoor „de tvoering Concertge lag 27 januari- iV Noordstraat 34. Sanatorium-fonds 1-masqué, „de Gtfde tr. JRGi - Openbare vergadfc- kiesvereniging, Cter. E VLISSÏNGBN. v.m. a.m. 4s& m 5.38 ê.1* „Concertgebouw'* uur aan de zaal I. 71. iTHLJIS kamer aangeboden, leerlingen der Zee- of iets dergelijks reau „Viiss. Courant" JWEHAND Badhuis- vraagt met 1 Mei istbode n nacht. Niet boven Zich aan te bieden 5 avonds. Ivoor de morgenuren I; geheelen dag. reeds J- ibber.de. Adres: Bur. clie Maatschappij w Stflowar! ■Middelb. - Rotterdam engelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS {EREN EN VEE. januari 25. 29 Kid T,B. Hl 8 T, tttl ra. 8 VL1SSINGSCHE COURANT abonnements-prijs Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f250. Week-abon- n*aenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afeonderlijke nummers 3 cent advertentie-prijs. Van i regels 1.10 voor iedere regel meer 26 "centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per r gel Bienstannbiedingen en dlenstaanvragen van 1—3 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels 1.70, iejiere regel meer 26 cent Gastmaal ten Hove. Gisterenavond .gaven Koningin en Prins ten koninklijken paleize in het Stoordeinde, het dezer dagen aangekon digde gastmaal voor de civiele autori teiten te 's-Gravenhage. Tot het diner waren genoodigd, be halve verschillende leden van de hof houding de voorzitters van de Eerste en van de Tweede Kamer de ministers, hoofden der departementen van Alge meen Bestuur de vice-president van éen Raad van State de president en de procureur-generaal van den Hoogen Raad der Nederlanden de president van de Algemeene Rekenkamerde Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-4-loI.land de directeur van liet kabinet der Koningin de burge meester va« 's-Gravenhage. De maaltijd had plaats in de galerij zaal. De tafel was versierd met oranje kleurige tulpen. Ook bi} dit diner bleef, wegens den fcunilierouw van Koningin en Prins, de uitvoering van een muziekprogramma achterwege. Bezoek van den Koning van Zweden aan Nederland. Uit Stockholm wordt gemeld, dat koning Gustaaf van Zweden begin Maart zijn tegenbezoek aan onze Ko ningin zal brengen. Wegens haar ge zondheidstoestand zal de Koningin van Zweden niet deelnemen aan het bezoek. M vertrekt reeds begin Februari naar het Zuiden. Postcheques op naam. Naar aanleiding van hetgeen de „N. Ct." schreef onder het hoofd Post- «hëques en Zegelwet, deelt men aan 't h'lad van welingelichte zijde mede, dat bij de regeering het voornemen bestaat, «m bij de centralisatie van den post cheque- en girodienst, welke zeer waarschijnlijk over enkele maandpn tot «tand zal kómen, nevens de chèque aan toonder, ook de chèque op naam in ie voerenn. Ook vermogenden genieten de Ouderdomsrente. Onder dit opschrift schrijft de redac tie van het „Wbld. voor Privaatrecht Notarisambt en Registratie" 'Hef lijkt ongelooflijk, maar toch is het zoo 1 De ouderdomsrente is toegekend aan hen, die 3 December 1919 65 jaar of ouder waren en die niet in de vermo gensbelasting waren aangeslagen noch In de inkomstenbelasting naar een in komen van 1200 of meer, dus aan de oude armen. De wetgever .schijnt het niet voor mogelijk te hebben gehouden, dat iemand van 65 jaar nog vermogen zou krijgen. Dat hij het zou kwijtraken scheen den wetgever meer aannemelijk! Dit gebrek aan fantasie heeft nu zon derlinge gevolgen. Verliest 't oudje zijn vermogen, dan wordt 'hem de ouder domsrente alsnog toegekend, art. 33 der Ouderdomswet 1919. Dat is billijk. Maar als hij vermogen verwerft, al erft bij een millioen, de wet laat niet toe-de ouderdomsrende in te trekken. Dat is geen theoretische aardigheid, het is tastbare werklijkheid. Herhaalde malen ben ik liet in praktijk reeds tegengeko men. We leven .in een tijd van bezuini ging, in een tijd, dat op de kleintjes moet worden gepast. Zou er niet een eind gemaakt kunnen worden aan de dwaze vertooning, dat vermogende per sonen elke week hun ouderdomsrente Romen innen jtjea ta bovoman N.V. Tranep. au E*I; Srvan d. VOS, B. EENHOORN, Tel. 1B| v. OOSTERHOUT, Tel. 2® n»h.EqiTEgf gag. Tol.tOL De meedoogenlooze fiscus. In no. 2768 van het „Weekblad voor Privaatrecht, Notarisambt en Registra tie", wijst een inzender op een toepas sing van de successiewet, welke hoogst merkwaardige gevolgen heeft. Het geval is, naar het „Hbld." meldt, met eenigszins vereenvoudigde cijfers, aldus Indien A., oud 49 jaar, tengevolge van bet overlijden van haar oud-oom B. krachtens een door B. gesloien over eenkomst van levensverzekering een lijfrente verkrijgt van 10O per jaar, dan is voor die verkrijging eeii succes sierecht verschuldigd van 575. (De contante waarde der lijfrente wordt nl. berekend op 1500 en het procent van bet successierecht begint voor de ver krijging door een zijverwante als A met niet minder dan, 38). Nu had B. zich verzekerd bij „de Algemeene", welke, zooals men weet, slechts 40 uitbetaalt, met het gevolg, dat A. niet f I0°, 40 Per iaar ontvangt. Niettegenstaande deze aanmerkelijke vermindering der lijfrente, moet B. nu toch de volle 575 aan belasting beta len, d.w.z. 15 jaar Jang haar rente ge heel aan den ontvanger afstaan. Deze beslissing werd gehandhaafd in een ministerieele resolutie, op grond van- de overweging, „dat volgens art. 47 der successiewet bij de waardebe paling van een lijfrente alleen rekening gehouden mag wórden met het jaar- •lijksch bedrag der rente en niet met de gegoedheid van den schuldenaar, zoo dat het recht van successie terecht is geheven". Als gunst werd aan de adressante toegestaan, dat zij het successierecht, dat in werkelijkheid "2503.11 bedroeg, in jaarlijksche termijnen van f 200 zou mogen afbetalen. Tegen het divangschrift tot bijbeta ling van het, door deze beslissing als nog verschuldigde successierecht, is verzet gedaan. Nu de rechter dus nog zal moeten beslissen, of deze vordering van den fiscus rechtmatig is. zullen we ons, gedachtig aan den stelregel, om kwesties, die nog „sub judïce" zijn, niet in het openbaar te bespreken, thans bepalen tot een mededeeling dezer fietcn. We mogen ons wel veroorloven, er aan toe te voegen, dat de ministerieele beslissing van een ver strekkende en in grijpende beteekenis is. Men denke slechts aan de talrijke verzekerden, niet alleen bij „de Algemeene" en andere binneniandsche verzekeringsmaatschap pijen, die hun verplichtingen niet meer volledig kunnen nakomen, doch ook bij de Duitschc maatschappijen, w.o. er zijn, die een nog geringer vooruitzicht op betaling bieden. Naar het Mefeka der zeep. Er worden door de winkeliers vele artikelen verkocht, waarvan de wijze van fabriceeren hun vrijwel onbekend is. Toch kan liet zijn nut hebben, dat ze hiermede wèl op de hoogte zijn en dit bracht de bekende „De Lever's Zeep Maatschappij" tc Vlaardinjjpn op het denkbeeld een aantal harer afne mers uit te noodigen haar fabriek te bezoeken, ten einde deze te bezichtigen en tegelijkertijd de fabricage harer arti kelen „Sunlight Zeep", „Lux", „Twink", „Vim" enz., gedemonstreerd fe zien. Een 1000-tal' winkeliers zullen dezer dagen geheel voor rekening der „De Levers Zeep Maatschappij" den tocht naar .het zeep-Mekka ondernemen. Den 29sten januari komt de eerste groep op een centraal punt te Rotter dam samen om per salonboot naar Vlaardingen te varen, waar de boot aan den steiger der maatschappij aan den Nieuwen Waterweg zal aanleggen. Dan wordt d<e fabriek bezichtigd en de fa bricage gedemonstreerd. Na afloop wordt een diner aangeboden in Rotter dam cn vindt een filmvertooning plaats. Het logies voor alie gasten wordt door „De Lever's Zeep Maatschappij" gere geld, zoodat de bezoekers nergens voor te zorgen hebben. De volgende dagen komen de andere groepen aan de beurt. Het denkbeeld wordt door de betrok kenen zeer gewaardeerd en liet doet frisch. aan in dezen, .tijd, waarin het woord „malaise" den menschen als in den mond bestorven ligt, zulk een uiting van Cèn der grootste onderne mingen op dit gebied in ons land waar te hemen. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn nog" de volgende voorstellen aan den gemeente raad gedaan Van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen werd be richt ontvangen, dat de bij Raadsbe sluit van 26 Mei 1922, no. 14, vastge stelde „Verordening op de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs" beschouwd kon worden te zijn goedgekeurd behou dens enkele aanvullingen. In 'de eerste plaats acht Zijne Excel lentie het gewenscht in de verordening alsnog op te nemen een artikel van al gemeene strekking, hetwelk zou kun nen luiden „Op de school en het daaraan ver bonden personeel zijn van toepassing de bepalingen, neergelegd in de ko ninklijke besluiten regelende de uitvoe ring van de Nijverheidsonderwijswet." Voorts is dfe minister evenals de in specteur van gevoelen, dat het nijver heidsonderwijs 'niet bestemd is voor hen, die overdag op een lagere school geplaatst zijn of liet onderwijs volgen aan een andere (dag)school voor nij verheidsonderwijs, omdat volgens ar tikel 1 der Nijverheidsonderwijswet het doel van het Nijverheidsonderwijs is om op den grondslag en met voortzet ting van liet algemeen vormend onder wijs op te leiden voor ambacht, nij verheid, scheepvaart enz. Hieruit volgt volgens den minister, dat verondersteld wordt, dat zij, die aan dat onderwijs dtelnemen de lagere school hebben verlaten en in een of an der ambacht enz. werkzaam zijn. Oin in bijzondere gevallen de moge lijkheid tot toelating van dagscholen bezoekendè leerlingen niet geheet af te Sluiten neemt de minister genoegen met de toevoeging van de volgende bepa ling aan artikel 5 der verordening „Als regel worden leerlingen van la gere scholen en dagnijverheidsscholen niet tot de Avondschool toegelaten. Voor bijzondere gevallen kan, na overleg en met goedvinden van den be trokken inspecteur van deze bepaling wortten afgeweken." Ten slotte moet de uiterste termijn bepaald, in artikei 8, op „1 Maart" voor het uitbrengen van het verslag vervroegd worden tot: „15 Februari'", omdat ook het gemeentebestuur door wijziging van het desbetreffend Ko ninklijk besluit verplicht is het verslag vroeger aan den minister uit ie bren gen (vroeger vóór 1 April, thans vóór 1 Maart). Daar ook bij de commissie van toe zicht op het nijverheidsonderwijs geen bezwaar bestaat tegen de door den mi nister verlangde aanvullingen stellen wij U voor de verordening te wijzigen, zooals door den minister is aangege ven en te doen luiden overeenkomstig de gewijzigde verordening. GEMEENTERAAD VAN SOUBURG. Vergadering van 22 Januari 1923. A'fwezig met kennisgeving de beer Daniëlse. Daar dit de eerste vergadering van dit jaar is, werd deze door den voor zitter geopend niet gebed, wenschte hierna 'den leden een gelukkig jaar en hoopte dat de bloei der gemeente be vorderd moge worden. Wethouder Melis bracht den voorzit ter de gelukwenschen van den raad en hoopte dat zijn uitgesproken wen- schen in vervulling mogen gaan. Een schrijven der Nieuwjaarscom missie, dat de opbrengst der gehouden collecte heeft bedragen 302.42!^, werd voor kennisgeving aangenomen. De bekende conceptrogeling van Ged. Staten betreffende de jaarwedde van den burgemeester, word met 9 tegen 1 stm aangenomen, zoodat de jaarwedde met 1 Januari 1924 met 600 zal ver minderd worden Tegen stemde de heer Holthuijzen. Eenige opmerking over de begroo ting 1923 werden goedgekeurd. Van Ged. Staten was goedkeuring ontvangen der geldleening groot 4000 voor werkverschaffing voor 1923. Nog werd door Ged. Staten gevraagd een nadere omschrijving der wijziging der politieverordening, betreffende het verbaeden van den verkoop van melk op Zondag. De heer Arendse meende dat in tijd van veeziekte of grooten melknood de verordening niet zal fe handhaven zijn. De heer Cijsouw zou geen uitzonde ringen toe willen staan, daar dit het constateeren der overtredingen zal be moeilijken. Ook de lieer De Visser meende dat door het bij uitzondering niet toepas sen der verordening het kwaad in de hand zal gewerkt worden. De lieer Jobse zeide, dat de verorde ning toch ontdoken zal worden en men ook wel door de mazen dezer verorde ning heen zal weten te kruipen. De heer Kodde zeide, dat het be zwaar van den heer Arendse bij hem niet weegt, daar buitengewone omstan digheden buitengewone maatregelen toelaten. De heer Melis wil ook in de verordening strafbaar stellen, niet al leen den verkoop door slijters op Zon dag, maar ook den verkoop aan slijters. De heer Suurmond zeide, dat de be doeling van het voorstel was, om allen verkoop van melk op Zondag te ver bieden, doch zeide dat het helpen van zieken of andere noodstanden moeten kunnen geschieden en hierin niet aan banden mag gelegd worden en stelde voor Ged. Staten dit te berichten en in de verordening de overtreding straf baar fe stellen met een boete van ten hoogste ƒ25 of 10 dagen hechtenis. Dit voorstel in stemming gebracht werd aangenomen met 6 tegen 4 stem men, -die der heeren Jobse, De Pagter, Holthuijzen en Looise. Van den minister van waterstaat was een schrijven ingekomen, vragende advies omtrent de opheffing van liet pontveer aan de Abeele. De voorzitter deelde mede, dat aan het gemeentebestuur van Koudekerke een zelfde schrijven was gezonden en door Burg. en Weth. was geconfereerd met het dagelijksch bestuur van Koude kerke, waar men tot het volgende be sluit was gekomen Aan den raad voor fe stellen den mi nister te berichten dat de opvatting van den minister omtrent de opheffing van het pontveer niet ten volle kan gedeeld worden, hoewel toegestemd moet wor den dat een jaarlijksche uitgaaf van 5 6000 gulden te hoog geacht wordt en meenende voor de belangen der omwo nenden op te moeten komen, den minis ter te adviseeren, het verkeer fier veer- jiont op te heffen en het verkeer per roeiboot te laten voortbestaan, daar dit toch een bezuiniging zou geven van 4000 per jaar, door voor dezen dienst één man aan te stellen tegen een sala ris van 1000 per jaar. De lieer De Visser kan zich niel met liet voorstel vereenigen en wil advisee ren niet tot opheffing over te gaan. De heer Cijsouw bestreed het voor stel, daar door opheffing belangheb benden in hun bedrijf zullen benadeeld •worden, waa'r de raad voor heeft te waken. De heer Jobse meende dat, gezien het weinige verkeer, een jaarlijksche uit gaaf van 5 ft 6000 niet gewettigd is en het hef belang van enkelen niet op mag wegen tegen het algemeen belang. De heer Holthuijzen sprak zijn afkeu ring uit over het voorhemen van den minister van waterstaat en zeide, dat door het Rijk aan het vertrapte Zee land voor zijn verkeerswegen niet de minste hulp geboden wordt en waar men nu om een kleine bezuiniging dit pontveer, dat een bevordering is van handel en ntjvqrheid, wil opheffen, noemf hij dit een in den grond trappen der provincie Zeeland, verwondert zich over het gesprokene door den heer Jobse, waarvan hij als vooruitstrevend wethouder dit niet had verwacht. De heer Jobse antwoordde, dat het instandhouden van een pontveer een uitgaaf van ƒ5 a ƒ6000 per jaar niet wettigt en meende dat, door aan den minister te adviseeren om niet tot op heffing over te gaan, het gevolg zou kannen hebben, dat alles ontnomen werd en raadde het voorstel van Burg. en Weth. daarom ten zeerste aan. De lieer Melis verklaarde zich in ge lijken geest en antwoordde aan het adres van (Jen heer Holthuijzen, dat de opheffing niet van Burg. en Weth. uit gaat, maar van den minister en meen de het belang van omwonenden fe be hartigen door het steunen van het voor stel van Burg. en Weth.. De heer Kodde verklaarde zich tegen het voorstel. De heer De Visser cteed een voorstel den minister te adviseeren, niet tot op heffing over te gaan. De heer Suurmond zon aan het voorstel-de Visser deze toevoeging wenschen, indien de minister toch tot opheffing mocht besluiten, dan het ver keer per roeiboot te laten bestaan. Het voorstel van Burg. en Weth. het eerst ïn stemming gebracht, werd aan genomen met 6 tegen 4 stemmen. Te gen stemden de heeren Cijsouw, de Vis ser, Kodde en Suurmond, zoodat hef voorstel-de Visser was vervallen. In behandeling kwam daarna een voorstel van Burg. en Weth., om de jaarwedde van den klerk ter secretarie met 100 te verhoogen en te brengen. De heer Jobse verdedigt hef voorstel van Burg. en Weth. en meende dat deze verhooging der jaarwedde billijk is te achten. De heer De Pagter betwijfelt of een derde ambtenaar ter secretarie noodig is en zal tegen liet voorstel stemmen. De heer Suurmond vindt beantwoor ding der vraag of deze derde ambte naar noodig is, niet zoo gemakkelijk, maar wanneer deze noodig is, vindt hij het salaris niet te hoog, doch doet de vraag waarom deze verhooging niet is behandeld bij de begrooting. De heer Melis antwoordde dat de se cretaris gevraagd is of 'deze derde ambtenaar noodig is, waarop deze heeft geantwoord hem niet te kunnen missen. De voorzitter zeide, dat naar andere gemeenten gezien, het secretarie-perso neel hier niet te groot is, de uitbreiding der gemeente steeds toeneemt en ver schillende sociale wetten hef werk op de secretarie vermeerderen. Als antwoord op de vraag van den heer Suurmond antwoordde de voorzit ter, dat een der leden van 't dagelijksch bestuur het voorstel bij Burg. en Weth. gebracht heeft. De heer Jobse verdedigde nog op an dere wijze hef voorstel van Burg. en Weth., waarna het in stemming werd gebracht en aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren D Pagter, Arendse, Cijsouw en Kodde. Wijziging der begrooting 1922 had plaats door de gedane uitgaaf in De cember 1922 van 686.25 voor werk verschaffing. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. Stads* ta Provincienieuwi VLISSINGEN, 23 JANUARI. De Reizende tentoonstelling. Het schijnt toch werkelijk dat zij die deze tentoonstelling bezochten propa gandisten worden, want hoe is het an ders te verklaren dat gisteren het re cordcijfer van 323 bezoekers werd be- 2MGEZONDEN MEDEBEELSNGEN. Het beste geneesmiddel voor een trage lever, schele hoofdpijn, verstop ping en slechte spijsvertering is een dosis Foster's Maagpülen. Deze pillen regelen de vloeiing der gal van de lever naar de ingewanden. Nu en dan een dosis Foster's Maagpillen. verzeker t goede werking van lever en ingewanden en is het beste voorbehoedmiddel tegen een slechte gezondheid. Prijs per fla con van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. 12 reikt. Vooral des avonds was het over vol. Hedenavond zuilen op de tentoonstel ling aanwezig zijn tot het geven van voorlichting dr. Van Maren Bentz van den Berg te Middelburg en tandarts Hertstein Woensdag dr. Detmar cn tandarts StehouwerDonderdag dr. Jens Vrijdag apotheker Nonhebef fe Middelburg en Zaterdag dr. Henrard. Subsidie woningbouw. De minister van financiën heeit aan de gemeente Vlissingen een voorschot verleend van 143.621, rentende 6 en met 50 jaarlijksche annuïteiten van 6.344, voor den bouw van 48 arbeiders woningen voor de vereeniging „Goed Wonen". Gemengde Zaïigvereemging. De groote repetitie van de Gemengde Zangveree.niging, gisterenavond in het Concrtgebouw gegeven, was zoo druk bezocht, dat niet alleen velen zich met een staanplaats moesten tevreden stst- len doch meerdere personen wegens plaatsgebrek moesten worden teleurge steld. Het is te verwachten dat hef concert hedenavond ook zeer druk bezocht zal worden. De stoomvaartmaatschappij „Zeefeud" en de internationale treinenloop. Naar aanleiding van de vragen van het Kamerlid mr. Dresselhuys aan den minister van waterstaat in verband met de stoomvaartmaatschappij „Zeeland" en den internationalen treinenloop, deelt een der lezers van de „N. R. Ct." mede, dat hij gisteren met den trein Berlijn Vlissingen ongeveer 3 uur te laat te Goch aankwam. Omstreeks 12 uur des middags hoorden daar de Nederland- sche en de buitenlandsche reizigers, dat de Nederlandsche trein reeds vertrok ken was en dat zij maar voor nachtlo- gies ter plaatse moesten zorgen, omdat er dien dag geen verbinding meer met Vlissingen zou zijn. AI neemt men aan. dat de gebeurtenissen in het Roergebied tot een bijzondere vertraging van den Duitschen trein hebben geleid, zoo vraagt men zich af, of, indien dan de Nederlandsche trein niet had kunnen wachten, er geen reden was geweest, om het internationale vervoer over Vlis singen door een extra-trein te dienen. Ook had dezelfde lezer in een door de Nederlandsche spoorwegen uitgegeven boekje mei buitenlandsche verbindin gen niets van de verbinding Vlissingen Berlijn kunnen vinden. Genootschap Jeugdamasement. Het genootschap Jeugdamusement zal morgenmiddag te 2 uur een voor stelling geven van Chr. van Abcoudes tot jeugdtooneelstuk verwerkt kinder boek „Piqfje Bell". Dit allergeestigste jeugdtooneelstuk heeft overal waar het opgevoerd werd een enorm lachsucces gehad, de kinde ren vermaalden zich kostelijk. De hoofd- en titelrol is in handen van Lyli Bouwmeester, voor wie dit stuk speciaal door den auteur geschreven is. Theatre Bureau „Het Voetlicht". 'Het blijspel „Baron von Haberniks", dat te Amsterdam met groot succes meer dan 125 maal opgevoerd werd, zal morgenavond in „de Oude Vriend schap" worden opgevoerd door het Tooneelbureau „Het Voetlicht", dr. Beuknran en Frenkel Jr. De volgende dames en heeren zullen de hoofdrollen vervullen, Lyli Bouw meester, Hetty Beek, Tine van der Werf, Theo Frenkel Jr., Petro Beuk man, Alex Faassen, Walther Smith, Jo Gosschalk, Hans Duinker. Twee openbare lezingen. In „de Oude Vriendschap" worden op Donderdag 25 Januari en Donder dag 1 Februari twee openbare lezingen gehouden door den, heer Wintzen, pred. te 's-Gravenhage. Voor den eersten avond heeft spreker tot onderwerp gekozen „De naderende wereldoorlog" en voor den tweeden avond „Voorboden van het wereld einde". Men zie verder achterstaande adver tentie. Wij hebben in den Staatsalmanak

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1