tsschool 25 MAANDAG 22 JANUARI lingen (ook die in hef de gelegen- tf-machinisf actisch ais 0 n biedingen faanvragcn stbode ttbode Süm: Firma f.VAH BE VELOE Ir Jatat 51, Vlissinpa. Is!, luiers. 10. Postrekenins 6828T Versehijnt dagelijks, fliigezendeni op Zondag en algemeen erkends Christelijke feestdagen fEMÉENTEBESTUUR BINNENLAND PBPmETON De Braziliaansche m iï isdsg 30 Januari des voormiddags ooi (Molenwater ren, Huissinede», iniek enMeubel- iftqd van 12 jaren igetreden. ijverheids onder- overgelegd, uK ambacht, vak of d uitsluitend op niet gunstig luidt. T. KIM m Liari T.Ï. UT TH, Itï 8 n 8 8 tt ea te bewomea 8 •V. Iron Tra nap. en Sxp, G. TOS, Tel. EEKHOORN, Tol. IBS OSrERüO JT, Tel. S8J pnrfKvqrail Tel.tOl H0I8 Ole «laariantf iï halve dagen. Niet jaar. 's Zondags en Bureau „Vliss. IUWEHAND, Bad- vraagt met I 18 jaar. bieden des avonds Maatschippij m flu*wri ddelb. - Rotterdam relegen plaatsen. AN PASSAGIERS KEN EN VEE. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.S0. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. mk ADVERTENTIEPRIJSVan l— 4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel ©e abonné's in 't bezit eener Poiis, zijn GRATIS verze kerd iegen ongelukken voor: gulden bij levens- gulden bij dood gulden bij verlies A rff| gulden bij verlies lillliilange ongeschikt- P$| door van een hand, hti| van |||gg J.H4JUheid tot werken.een ongeluk. O'Uvoet of oog. een duim. I gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN op Vrijdag 26 Januari 1923, des namiddags 2 uur. I. Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. III. Benoemingen. Van een onderwijzer aan school C aan de Groote Markt (vacature-Tous- saint). De voordracht volgt. IV. Te behandelen punten. 1. Advies van de Ziekenhuiscommis- sie naar aanleiding van het adres van het bestuur van het St. Joseph-zieken- Stris, betreffende het aangaan van een overeenkomst inzake het verplegen van zieken in genoemde inrichting. 2. Schrijven van Burg. en Weth. naar aanleiding van 'het voorstel van regen ten van het gasthuis betreffende rege ling der bezoldiging van de te benoe men vader en moeder in het gasthuis. 3. Voorstel van Buirg. en Weth. naar aanleiding van het verzoek van regen ten van het gasthuis om machtiging tot het aanschaffen van een Röntgen- apparaat met toebehooren. 4. Idem naar aanleiding van het adres der voetbalvereeniging „Zee land" (voorheen D. O. S.) om haar een voetbalterrein in huur af te staan, dan wel terug te komen op het verbod tot Bet uitoefenen van het voetbalspel' des Zondags vóór 12 uur. 5 Idem betreffende de gunning van de uitvoering der onderhoudswerken vol gens het tarief der Landelijke Arbeids overeenkomst voor .de bouwbedrijven. 6. Idem tot het geven van de namen Van -der Manderestraat en De Lannoy- straat aan de geprojecteerde straten tusschen de .Scheldestraat en Van Dis- ïoeckstraat, ten noorden van de Ver- kuyl Quakkelaarstraat. 7. Idem betreffende bestrating van een gedeelte der Paul Krugerstraat, ge legen tusschen Scheldestraat en Singel- weg. 8. Idem tot aanvulling der verorde ning op de Avondschool voor Nijver heidsonderwijs. 9. Idem betreffende de werkverschaf fing. 10. Idem tot vaststelling van kohie ren voor schoolgeldheffing voor Hooge- re Handelsschool, Avondschool voor Nijverheidsonderwijs en der Handels- herhalingsschool. Be Arbeidswet 1919 en de kantoor bedienden. In velband met de bezwaren, door «nderscheiden Kamers van Koophandel en Fabrieken en patroonsvereenigingen In den lande ingebracht tegen de toe passing van de Arbeidswet 1919 op voi- Aihambra. «aar bet Franscis van A. MATTHEIJ. 56j Willen me maar dadelijk te zamen naar mevrouw De Sergy gaan en haar vragen of ze ons met haar vriendelijke bemiddeling wil ter zijde staan Waarom De Sergy het voorstel van De Maugiron zoo onmiddellijk goed keurde Hij vreesde zijn drift, dat is waar, maar hij vreesde veel meer een gesprek onder vier oogen met zijn zoon over dit niet al te zuivere onderwerp. Hij voelde, dat het hem niet gemakke lijk zou vallen om den fieren jongen, het geluk zijner zuster bepleitend, be hoorlijk te woo-rd te staan, tenzij hij zich verschool' achter een heftigheid, die ook al haar gevaren had. Lucien was geen schoolknaap meer, die hij. voor een jaar of wat zou kunnen verban nen, Lucien was zijn eigen heer en meester, en door 't fortuin dat hij be zat, geheel en al onafhankelijk. Volko men in zijn recht zijnde, was Lucien wel in staat om met zijn vader een strijd te aanvaarden, waarin hij, Lucien, hoogstwaarschijnlijk de meening van alle weldeokenden op zijn hand1 zou hebben, Om die redenen cn ook om ande re, die rechtstreeks de geldkwestie raakten had De Sergy vrij wat liever dat Balda met Lucien sprak. Haar positie, haar naam van stiefmoeder wassen kantoorbedienden, heeft de Na tionale Bond van Handels- en Kantoor bedienden „Mercurius" een adres ge richt aan den minister van arbeid, waarin geconstateerd wordt, dat over het algemeen, naar het oordeel van dezen adressant, slechts geringe over schrijding der wettelijke normen valt waar te nemen, terwijl nochtans de in voering der wet als een ramp wordt afgeschilderd. Voorts verklaart deze bond met be vreemding te hebben gemist eenige verwijzing naar de gelegenheid, die art. 52 der Arbeidswet verleent, om in ge organiseerd overleg van werkgevers- en werknemersvereenigirïgen onder 's ministers goedvinden, vrij belangrijk van de wettelijke maximum-normen af te wijken. Nadrukkelijk wordt geprotesteerd te gen de hier en daar voorkomende op merking, als zouden de bedienden gaarne overwerk verrichten en bijbe trekkingen waarnemen, wat toch alleen gemotiveerd wordt door de nog steeds in vele gevallen bestaan-de uitermate lage salarieering voor de kantoorbe dienden. Ten slotte -wordt uitgesproken, dat de gezamenlijke handels- en kantoor bedienden, wier belangen .hierbij zijn gemoeid, mede met het oog op de be drijfsbelangen zelve, den minister be- hooren te steunen in het handhaven der reeds jarenlang bestaande wet en het voornemen om deze, ook voor de vol wassen kantoorbedienden, toepasselijk te verklaren. Postcheques en zegelwet. De belasting-administratie heeft wat nieuws uitgevonden, zegt de „N. R. Ct." Ir. dezen tijd van schatkistnood moet men op alles bedacht zijn, niet waar Te Amsterdam is bij een bekende firma, die dikwijls met postcheques be talingen- doet, vanwege de belasting administratie een papieronderzoek ge houden. Daarbij is op de berichten van ontvangst van postchèques beslag ge legd en nu worden de ongelukkige af zenders van die berichten wegens over treding van de Zegelwet met 100 boe te bedacht Alen kan voor de bovenvermelde fis caliteit gevoelen of niet, gewenscht is in elk geval, een eind te maken aan de zot ternij, dat de postadministratie door halsstarrig de chèque op naam buiten haar dienst te houden, haar klanten noodzaakt, zich zekerheid te verschaf fen tegen benadeeling en dat dan de belastingadministratie van de argeloos heid van het publiek gebruik maakt, om des fiscus' zak te spekken. Indien de Zegelwet inderdaad tot deze onbehoorlijkheden aanleiding geeft, moet zij. worden gewijzigd. Of anders behooren onverwijld de cheques op naam- ook bij den postchèque en gi rodienst te worden ingevoerd. En in den tusschentijd behoort aan de belas ting-administratie ,te worden opgedra gen, deze knevelarijen geen verderen voortgang te doen hebben. zelfs, legde haar een omzichtigheid op, waartoe De Sergy zich zelf tegenover zijn zoon niet in staat achtte. AJ was overigens Luciens houding tegenover Balda gereserveerd gebleven, hij was nooit onbeleefd geweest tegenover de gravin De Sergy, tegenover de vrouw, met wie zijn vader gelukkig was. De Sergy begrff zich met De Maugi ron naar Balda en de beide heeren ver telden haar, wat er in den tuin was gebeurd en tot welke besluiten zij naar aanleiding daarvan waren geraakt. Dus is het nu dan toch- gedeci deerd, niet waar? zeide zij. Morgen wordt alles beslist. Ja, De Maugiron heeft gelijk, we mogen niet langer aarzelen. Morgen wordt dus alles beslist 1 herhaalde Balda half in zichzelf, en overluid voegde zij- e,r bij. Wij moeten dan nu ook alles behoorlijk regelen en vaststellen. De tijd van aarzelen, van wikken en wegen is voorbij, we moeten regelrecht op ons doel afgaan. Als ik u wel begrepen heb, mijn vriend, wildet ge mij een bepaal de taak opdragen, welke taak is dat Als gij zoo goed wildet zijn, Balda, moest gij met uw lieven tact mijn zoon Lucien tot rede zien te brengen. Hierop vertelde De Sergy waarom hij het liever zelf niet deed en waarom hij zooveel verwachtte van haar bemid deling. Ja, ziet ge, zeide Balda glim lachend, de taak is gemakkelijk, noch aangenaam, maar als ge er óp staat, De classificatie der gemeenten. We namen uit „de Telegraaf' over een nieuwe concept-indeeling van de gemeenten. Deze opgave is echter ge heel onjuist, ten minste wanneer waar is hetgeen thans „hei Volk" weet te melden, nl. het volgende „Met genoegen constateerden wij, dat „de Telegraaf'-tedacfie, maar nog meer 4e Neutrale Bond van Spoorweg personeel er eindelijk zijn ingeloopen, In het avondblad van gisteren staan nl. de gewijzigde kiassificatie-voorstel- len. Deze zijn onjuistDe zucht tot pu- bliceeren en geld' verdienen hebben degenen-, die zich geregeld aan allerlei onbescheiden publicaties schuldig ma ken, e.r ten slotte doen inloopen. Aan het adres van het hoofdbestuur van den Neutralen bond van spoorweg personeel zijn opzettelijk foute mede- deelingen gedaan. De Neutrale Bond zond- ze aan „de Telegraaf" en deze plaatst maar raak. Om den schijn te wekken doet men net of het bericht van Den Haag komt ofschoon het vanuit Utrecht moet zijn ingezonden. Het rondschrijven was geheim en niet voor publicatie bestemd." De reizigerstarieven bij de spoorwegen. Naar „de Tel." verneemt, zullen met ingang van 1 Februari a.s. de reizigers- tarieven bij de Nederlandsche spoorwe gen gewijzigd worden voor wat betreft afstanden van meer dan. 200 Kilometer. Tot en met 200 Kilometer blijven de tarieven ongewijzigd nl. 6.5 ct. voor de le klasse, 4.37j/2cent voor de 2e klasse cn 3.25 cent voor de 3e klasse per kilometer. Boven de 200 kilometer tot en niet 300 kilometer worden de tarieven 4.87/2 cent voor de, le klasse, 3.65 cent voor de 2e klasse en 2.45 cent voor de 3e klasse per kilometer; Van dat meer dere boven, de 300 k.'hfeneïêr bedraagt het tarief 3.25 cent voor de le klasse, 2.45 cent voor de 2e klasse en 1.87 cent voor de 3e klasse per kilometer. Een traject van 250 kilometer 3e klasse kost dus 200 X 3.25 cent plus 50 X 2.45 ct. 7.73. Thans kost dit traject 8.13. Een traject van 350 kilometer 3e klasse kost bij het nieuwe tarief dus 200 X 3.25 cent plus 100 X 2.45 cent plus 50 X 1.87'A cent 9.89. Thans kost dit traject 11.38. Legaten. Wijlen de heer W. Oosterlmis, over leden te Zurdwolde gem. Bedum, heeft bij uiterste wilsbeschikking gelegateerd aan de Gerei. Kerk te Zuidwoldc 3000, aan de diaionie der Geref. Kerk te Zuidwolde 2000 aan de vereeni- ging Geref. lager onderwijs te Zuid woide 2000 aan de stichting Wa genborgen f 2000aan de stichting Veldwijk 1000 aan de Vrije Universi teit te Amsterdam 1000. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau- van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han- dat ik ze zal aanvaarden Ik sta er niet alleen op, maar ik verzoek u zelfs dringend, mij hierin niet teleur te stellen. Goed, ik wil ti gehoorzamen, inaar ik moet bepaalde instructies heb ben, waarvan ik dan ook niet zal afwij ken. Als ik spreek met uw zoon, mijn vriend, dan is het, dunkt me, niet meer dan billijk, dat gij het met uw dochter doet. Ja natuurlijk, antwoordde De Sergy, die daar, om goede redenen, veel minder tegen opzag. En wel hoe eer hoe liever, meende Balda. Luister eens, of ge het zoo goed vindtIk spreek morgen met Lucien, na het dejeuner. Tot zoolang geloof ik dat mijnheer De Maugiron hem zooveel mogelijk moest vermijden hij zou zelfs onder het een of ander voorwendsel vanavond op zijn kamer kunnen blijven. Morgenavond, op het bal, maakt mijn heer De Sergy het voorgenomen huwe lijk van zijn dochter publiek. Dan, als de gasten zich terugtrekken, roept hij Lucie, voordat zij in de gelegenheid is geweest met iemand vertrouwelijk te spreken, bij zich in zijn particulier sa lon, en daar heeft dan het onderhoud plaats, dat niet langer mag worden uit gesteld... Vinden de heeren die rege ling goed? Uitmuntend, verklaarde De Sergy. Weet ge wel, Balda, dat gij in de poli tiek en in de diplomatie een eerste plaats zoudt bekleeden? Dat komt eenvoudig, zeide Balda lachend, omdat ik uw leerling ben. ifü@£»DlN RfüEDEDEELiRIGEN TOT» EEN AFDOEND MIDDEL TER GENEZING VAN HUIDZIEKTEN Het Middel D.D.D.^ zal de huidziekte genezen, die IJ het leven tot een last maakt. Die ondragelijke jeuken dal branden de gevoei gaat verdwijnen. Vele zieken, die ten einde raad waren, zijn doorD.D.D. reeds genezen. Ook gij zult er baat bij vinden. Flacons it f 2 50 (proeiflacon 10.75j. Geneeskrachtige D.D.D.- Zeep A ft,— Bij apothekers cn drogisten. del zijn over de afgeloopen week, ein digende 19 Januari in Nederland uitge sproken 102 faillissementen tegen 40 faillissementen in dezelfde week van -het vorige jaar. Van 1 Januari tot cn met. 19 Januari 251 faillissementen tegenover 121 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Brandje bij den ex-kroonprins. Zaterdagmiddag is te Oosterland op Wieringen, tijdens afwezigheid van den ex-Kroonprins, brand ontstaan in een der vertrekken van de pastorie, die bij hem in gebruik zijn. De brand is ont staan doordat een gordijn, dat in de nabijheid van een gloeiende kachelpijp hing, vlam had gevat. De zoldering van het vertrek is ernstig beschadigd. Ook eenige andere kamers hebben nogal van het vuur te lijden gehad. De brand was overigens spoedig gebluscht. Vlugge lossing. Het EngelsChe stoomschip „VValls- end" arriveerde Vrijdagmorgen te Rot terdam met een lading kolen van New castle. Er werd met de lossing begon- nên.des morgens te negen uur. De boot was geheel- kdig-tjenzelfden dag des middags te twee uur. De lading be stond uit 4500 ton kolen, welke in vijf uur door middel van de laadbruggen der N. V. Frans Swarttouw's Haven bedrijf zijn gelost. De kolen waren be stemd voor de Vereenigde Kolenmaat- schappij. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn de volgen de voorstellen aan den gemeenteraad gedaan In uwe vorige vergadering werd in handen van ons college om advies ge steld het schrijven van regenten van hef gasthuis, d.d. 20 December jl., waarbij uwen raad machtiging werd verzocht om tot het oproepen van solli citanten naar de betrekking van bin nenvader en binnenmoeder van het gasthuis over te gaan op een salaris van f 1500, met 5 eenjaarlijksche ver hoogingen van ƒ50, tot een maximum van f 1750, benevens vrij wonen, vuur cn 'licht, voeding, geneeskundige behan deling en vrije personeele belasting. Aan de bij genoemd schrijven overge- HOOFDSTUK XLII. De laatste manoeuvres. Van dit oogenblik af verzamelde Balda, nu bet langzaam en met groot beleid' voorbereide plan op 't punt stond van te worden uitgevoerd, al haar kalmte en al haar krachten, wel wetend hoe één verkeerde beweging, één mis lukte manoeuvre alles zou kunnen be derven. Zij had haar „slag" op me vrouw De Sergy met wondervolle nauwkeurigheid berekend en was in de uitvoering daarvan wondervol ge slaagd, Maar thans moest in een enke len dag een dubbele slag worden ge daan, thans gold het, Lucie en Lucien tegelijk te treffen. Men zal overigens zien, dat zij; niet een enkele fout beging tenzij alleen deze, dat zij slechts het oog gevestigd hield op het vijandelijk kamp. Dien nacht sliep zij weinig, alles overpeinzend, geen enkele bijzonder heid over het hoofd' ziende, denkend aan de woorden die zij zeggen, bijna aan elke schrede, die zij doen zou, zich inspannend om niets te vergeten en alles te voorzien. Dien morgen zag zij Angelina en zij vond dat het meisje er wel een weinig bleek en droevig uitzag, maar haar gedachten en al haar aandacht waren van 't oogenblik zelf omtrent hetgeen haar te doen staat geconcentreerd. Angelina sprak trouwens niet veel met haar moeder en haar voorkomen was dat van iemand, die zich weinig aantrekt van hetgeen er rondom haar legde memorie van toelichting, waarin op uitvoerige en duidelijke wijze het in deze door regenten- ingenomen stand punt is ontvouwd, behoeven wij dan ook geenszins een nadere uiteenzetting van deze aangelegenheid toe te voegen. Alleen zij het óns vergund hier nog maals in het kort aan te geven de mo tieven, waarop onze, van die der regen ten afwijkende, zienswijze steunt. Nu aan de tegenwoordige vader en moeder van het gasthuis met ingang van 1 Juni a.s. eervol ontslag is ver leend en deze den gemeentedienst met pensioen gaan verlaten, achtten wij den tijd gekomen, om in de leiding van de aan genoemde instelling verbonden oudemannen en vrouwenafdeeling en zjekenafdeeling verandering te bren- gen. Naar onze_ meening zou het ten zeerste aanbeveling verdienen, indien, onder het bestuur van regenten en re gentessen, de directe leiding van het gesticht in handen werd igelegd van een persoon, hetzij met -den titel van di recteur of van directrice, hetzij van hoofdverpleegster. Waar de behoeften van beide afdee- lingen zoo nauw aan elkander zijn ver bonden, moet o.i. een eenhoofdige da- gelijksche leiding der behartiging harer belangen ten goede komen. Voorts zal zij er toe leiden om moge lijk verschil van inzicht tusschen hoofd verpleegster en vader en moeder, bij ■het tegenwoordig stelsel, te voorkomen. Bij het instellen van «en hoofd over het gasthuis zou de positie van vader e:i moeder moeten zijn van meer onder geschikten aard, ai zou ook bij de keu ze van die personen zeer nauwlettend moeten worden te werk gegaan. Vandaar dan ook, dat het door re genten ingenomen standpunt om de be zoldiging van de vader en moeder hoo- ger te doen stellen dan die van de gebeurt of het met zich zelf r omtrent hetgeen haar te doen staat volkomen eens is geworden. Langzamerhand was het Angelina's taak geworden om met Lucie, geholpen door den tuinbaas, te zorgen voor de bloemen en planten, die in vazen en korfjes hier en daar door salons ston den verspreid- en die taak was lieden, met het oog op het groote feest van meer belang dan gewoonlijk. Kwam het' doordat ze zooveel te doen hadden, of omdat haar gedachten van andere dingen vervuld waren, dat de beide meisjes bijna geen woord met elkander wisselden Intusschen had Balda mijnheer De Sergy laten vragen een oogenblikje bij haar te willen komen, aan welk verzoek hij zich gehaast had te voldoen. Het komt mij van belang voor, mijn vriend, begon zij, dat we elkander goed verstaan omtrent de termen, waarin het onderhoud dat ik met Lu cien moet voeren, zal plaats hebben. Ik wil natuurlijk niet verder gaan, dan in uw meening ligt, maar ik wil ook aan den anderen kant niet beneden mijn opdracht blijven. Hoor eens, mijn lieve Balda, ant-- woordde de graaf, dat laat ik alles aan u over, wel wetend, dat ge tegelijkertijd gematigd en ferm zult zijn. Ik wilde maar, dat ik de zekerheid had mij zelf zoo te kunnen beheerschen als gij in mijn onderhoud met Lucie. Ik vrees inderdaad, zeide Balda. dat. gij. van dien kant meer tegenstand zult ondervinden dan ge verwacht. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1