I CH. tsr^rioe 25 DE HOLLANDSCHE BOERIN OLDO Istraat. OLE 61e Jaargand i fende êi! 11. iitpi: fiia UU SI «Ut ItJalsH M.map.M.bBt.1. RUI 20 JANUARI Wijai Mb. lügeiorèié sp Mn m s!pm bM Mlijfee Feestdagen cnn^^nn Eerste B8ad Ciliedom. PEUIUETON De Braziliaansche MO 17 ■m BEUKë BESCHOUWINGEN. Sn dezen teen tijd moet men op d® kleintjes passen. Allerfijnste Melange Prijs ©S cent per ponci. "mn TABAK HA en 287 nd f 0.46 - 0.60 -©.00 .©.@0 -0.06 -0.7S -©.90 - 1.00 -0.00 .0.06 .G. - 1Ö0 bevelend. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.2© per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor BelgiS 4.1©. Voor overige landen der Post-Unie ƒ4.70. Afzonderlijke nummers Scent. ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ5.10; voor lederen regel meer 2® ct. Familieberichten van 1—6 regels ft.70. Bii abonnement speciale prijs. Reclames S2 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De sübonhé's in 't bezit eener Polis. z§n GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: bij levens- e ongeschikt heid tot werken. «IUU een ongeluk. (WU gulden bij verlies van een" hand, voet of oog. gulden by verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. BSt nummer bestaat alt 2 bladen Zoo goed en begeeringswaardig als een weigeplaatst vertrouwen is, zoo afkeuringswaardig en verwerpelijk is «en op niets gegronds berustende licht- ijeloovigheid. De juiste levenswijze be staat vooral daarin om onze goede «genschappen niet, door overdrijving, 3* hun tegendeel te doen verkeeren. En het gansche geheim van een welbesteed *a nuttig leven ligt daarin opgesloten, dat wij er voor te waken hebben, de trens tusschen wat goed en wat niet- meer-goed is, ons duidelijk voor oogen to stellen. Velen onzer kennen die grens •iet of, zooal, weten haar niet steeds ju het oog te houden. De liefhebbende ■moeder, die hare kinderen te veel toe geeft, te zeer het hen aangenaam wil •aken en hen ter wille te zijn, komt er al heel gauw toe een. te zwakke, te toe gevende, en dus een minder goede op voedster en verzorgster te zijn. Juist dus wat zij wilde vermijden. Op aller lei gebied van het huiselijk leven ont moeten we datzelfde euvel op het breede terrein van het maatschappelijk :leven niet minder. Wij werden er dezer dagen opnieuw aan herinnerd, hoe iets goeds, door een teveel, in Iets slechts verkeeren kan, toer, we wederom lazen, koe van overheidswege, met name van juatitieele zijde, tegen den bekenden Spaanschen schatgraver opnieuw wordt gewaarschuwd. Hoe oud mag die zgn. Spaansche gevangene wel zijn, die er gens een grooten schat begraven weet, •n u, bij brief of circulaire, nitnoodigt hem een zeker bedrag te zenden, ten «inde in het bezit van den schat te ge raken, waarvan hij dan, o zoo mild dadig, u een groot deel, bijv. een paar honderdduizend gulden, wil afstaan voor geboden hulp en bijstand De man moe.t minstens al over de honderd ijaar zijn, want in heel oude kranten vindt men reeds sporen van zijn be staan. Het ligt dus voor de hand dat bet daar ginds heelemaal geen oude man of gevangene is, die naar hier zijn smeekbeden zendt, maar de doodge wone oplichter is, een of meer waar schijnlijk, die er hun werk van maken, bij tusschenpoozen, hun kwade prak tijken toe te passen. Dat het hun ge lukt genoeg tos te krijgen, blijkt uit de hardnekkigheid waarmede zij voort gaan hun bedrijf uit te oefenen en... «it hun lange leven. Maar er blijkt ook *og dit uit, dat er ondanks alle waar schuwingen, nog altijd oliedomme men- naar het rransch van A. MATTHEIJ. 53) Nooit kunt gij -ze te boven komen, ■kind 1 Wat ge nu lijdt, is niets bij het- Seen ge dan lijden zoudt r— Denkt ge dat vroeg Angelina peinzend, ja, dat zou inderdaad ver schrikkelijk zijn... en lang, heel lang buren, niet waar? Uw heele leven, mijn lieveling I Ge. liadt een leven van voortdurende jalouzie, van voortdurende kwelling Denkt ge dat herhaalde Ange lina weer, met de beide handen voor 't gelaat. Ik denk het niet alleen, ik zie het, ik ben er zeker van 1 Gijzelt hebt niets anders te doen dan uw verscheurd ihart Ic beschouwen om daarin te lezen, dat ik mij waarlijk niet heb vergist. O, ik begin, op mijn woord, te geiooven, dat ge gelijk hebt, moeder 1 Daarom, mijn kind, zou ik ook niet, gesteld, dat het mij mogelijk was, den natuurlijken loop der gebeur tenissen willen tegen gaan. Dat zult gij 'au wel begrijpen. Maar wij hebben ons, f'j niet en ik niet gij vooral niet in niets meer te mengen. Geloof me, wij staan daarbuiten en dat is ook maar 't verstandigstWanneer gij tot heden toe in wat er gebeurt, eenig aandeel «ebt gehad., was het steeds in den zin van toewijding, van opoffering laten schen zijn, die voor een appel en een ei een groot fortuin meenen te kunnen verkrijgen menschen, die iichtgeioovig zeker, maar aartsdom bovendien zijn. En het is niet alleen de „Spaansche schatgraver" die de netten uitspant, waarin die oliedomme lieden gevangen raken, neen, er zijn .tal van zulke „schatgravers", niet alleen in Spanje of waar ook in den vreemde, maar ook en in niet minder gevaarlijken graad in ons eigen land. Leest er maar eens de strafzaken in de courant op na, en ge zult versteld staan van tiet aantal, soms op zoo doorzichtige oplichters, en Bun nog veel grooter aantal slachtoffers, de lichtge- toovigen, de oliedommen. Wan{ nog altijd reizen de ridders van hartevrouw of klaveraas in. onze Nederlandsche treinen en vinden ze goedgeioovigen, die er een spelletje met hen begint, waarbij, hij eerst natuurlijk wint, om even natuurlijk met een groot verlies, aan geld, aan kostbaarheden, aan dik wijls alles wat hij maar bij zich beeft, te eindigen. Nog altijd worden, vooral in onze groote steden te goedgetoovige buitenlui en buitenlui niet alleen op de meest doorzichtige en doelbe wuste wijze 'in verdachte koffiehuizen of soortgelijke gelegenheden gelokt, die niet anders dan moderne roovers- holen zijn, waar de slachtoffers een voudig worden uitgeschud. En ais er dan de politie ol justitie in gemengd wordt wat geenszins altijd het geval is dan gebeurt het vaak, dat zelfs de meest ervaren dienaren van het gerecht, de handen ineenslaan over de grenzen- looze lichtgeloovigheid, ja onbegrijpe lijke aartsdomheid dier slachtoffers. Een andere categorie van gedupeerden, niet minder talrijk, zijn de lichtgeloovige pensionhoudsters of kamerverhuursters, die aan den „netten" meneer, wiens koffprs aan het station of waar ook staan, maar die alvast blijft eten en slapen, en 's morgens blijkt geen klein geld bij zich te hebben, pp zijn verzoek vijf of tien gulden leenen, en noch meneer noch hun geld ooit meer terug zien, ondanks zijn vriendelijke verzeke ring aan de daardoor zeer gevleide juffrouw, dat hij „heel lekker" gegeten, en „heel goed" geslapen had. Er is helaas geen afdoend kruid ge wassen tegen dit kwaad. Door zoo groot mogelijke publiciteit kan zeker veel voorkomen worden. „Wie zich aan een ander spiegelt...", die zai allicht dubbel oppassen. Maar de oliedommen, en dat blijken er nog zoovelen te zijn, kunnen het alleen aan eigen schade leeren. Wat inmiddels de meer ver- standigen onder ons niet weerhouden mag, door waarschuwend woord en redelijk voorbeeld, de zwakkeren aan wij. van dit oogenblik af alles op zijn beloop laten. Ge begrijpt mij toch, niet waar Ge verstaat me immers 1 O, het zijn vreeselijke dingen, die ik begrijp, moederIk begrijp, dat er voor mij geen geluk is weggelegd dan ten koste van het leven van mijn vriendin 1 Neen, neen, mijn lieve engel, ge overdrijft 1 Zoo duur zal u het geluk niet te staan, komen. Welnu dan, moeder, besloot An gelina, met dezelfde ernstige en droe vige stem, we willen dan maar, zooals u het zegt, alles op zijn beloop laten. HOOFDSTUK XL. Voor een bruidschat doet men veel. Balda had gelijk gehad. Zij zelf kon nu niet meer de raderen doen stilstaan van het instrument, dat zij uit haar handen had gegeven. Zij bepaalde zich tof behoorlijk toezicht, gereed om vol gens haar slimme gewoonte, met een plotselingen slag de zaak te beëindigen. De Maugiron nam haar op zekeren avond ter zijde om zich te beklagen over de handelwijze van Lucien. Dat hij doet, als kende hij mij niet, zou mij tamelijk koud laten, zeide hij, maar moeilijker is het te verdragen, dat hij mij geregeld zijn minachting toont. Vanmorgen bijv., toen er tien menschen bij waren en we te paard stegen voor een wandelrit 'in het bosch, was ik ge noodzaakt de hemel weet, hoe ik het anders steeds vermijd om het woord tot hem te richten, welnu, hij zag mij daarop een. tijdlang onbeschaamd aan inzicht en oordeel, zooveel al® mogelijk is, te steunen ea voor te gaan. De beurs in reactie. Politieke en beurs-technische redenen. Economische gevolgen van het Fransche avontuur. Engc- land's schuldregeling in Ameri ka. De Rijksmiddelen in 1922. De Nederlandsche handelsbe weging in 1922. Het scheen aanvankelijk alsof, de beurzen voor het Fransche avontuur m het Duitsche industriegebied geheel on gevoelig zouden blijven en zich uitslui tend zouden richten naar de economi sche verschijnselen, welke hier en daar wat meer vertrouwen voor de toekomst inboezemen, gelijk door ons in de vo rige overzichten is gereleveerd. De beurzen hebben echter steeds de 'nei ging om een zig-zaglijn te volgen, het geen trouwens zeer begrijpelijk is. om dat het publiek, voor zoover het uit speculanten bestaat, altijd achteraan komt en eerst gaat koopen, wanneer de eerste hand bevredigd is, een omstan digheid die tof dubbele voorzichtigheid moet stemmen wanneer voor de eerste rijzing der koersen slechts algemeene gronden aanwezig zijn beursspeculan ten en contramïneurs liggen dan ijverig op de loer om het moment uit te zoe ken, waarop de markt haar eerste wei feling toont en komen dan met zooveel materiaal aan de markt, dat het aan bod de vraag overtreft en de hausse haar einde vindt. En liet lag voor de hand dat dit oogenblik vooral ditmaal niet zou uitblijven, nu de politieke toe stand in Europa zich weer in een phase bevindt, die de hoop op een spoedigen vrede vooreerst weer heeft afgesneden. Want ook a! is men van meening dat het toespitsen der verschillen tusschen de groote mogendheden tot een crisis leidt, welke onvermijdelijk aan het herstel van normale verhoudingen moet voorafgaan, de onzekerheid ten opzich te van de vraag wat die crisis ons bren gen zal, legt toch ook op het econo misch leven een nieuwen druk, waar aan men zich ook in de neutrale lan den niet kan onttrekken. Daarbij komt dat men in de houding van Engeland en Amerika is teleurge steld. Er scheen eesige reden voor de verwachting dat deze landen Frankrijk zouden loslaten nu het alleen doet, wat volgens kenners van het volkenrecht en de vredestractaten slechts het recht der geallieerden tezamen is, tot dusver evenwel houdt men zich zoowel in Ame rika als in Engeland neutraal, wat in dezen natuurlijk een steunen der Fran sche politiek beteekent. Blijft elke po ging van die zijde uit om Duitschland uit den Franschen greep te redden, dan staan aan onze Oostgrenzen gebeurte nissen te vreezen, welke het genezings proces in de wereld van handel en be en keerde mij daarop, zonder mij ge antwoord te hebben, lompweg den rug toe. Ik zag het gemaakte glimlachje van allen, die van de scène getuigen waren en ik had veel lust om een ander te doen boeten voor de insolentie van dat jonge mensch. Maar ik hield mij in om een nieuwe onbeschaamdheid van dien mijnheer Lucien ie voorkomen. En dat was heel verstandig ge daan, prees Balda. Als een duel met den vriend van Lucien reeds zulk een ernstig geval is geweest, behoef ik u ive! niet te zeggen, dat een twist met Lucien zelf een niet te herstellen vrede breuk zou .ten gevolge hebben. Ja, daf weet hij wel en daarom zoekt hij twist 1 Daarom juist moet gij hem elk voorwendsel daartoe ontnemen. Dat doe ik werkelijk, maar gemak kelijk valt dat niet, want we zijn hier twaalf uur per dag om en bi] elkander Die dokter Robert is veel verstandiger en ik zie heel goed, hoeveel moeite hij zich geeft om de woede van mijn aarr- staanden zwager in bedwang te hou den, maar Robert is niet altijd hier en ik verzeker u, dat het hoog tijd wotdt om mijnheer Lucien te waarschuwen. Zoudt gij, mevrouw, als meesteresse des huizes, niet de aangewezen persoon zijn om hem .te vragen, wat meer égards te willen hebben voor een uwer gasten. Zijt ge wei heel zeker, De Maugi ron, vroeg Balda met «en spottend lachje, dat hier mijn fusschenkomst van eenig nuf zou zijn ik vrees 'Ret te- ÏNGOONOEN föSEDEGEELINGEft! Vraagt daarom uw Winkelier ter vervanging van dure Beier DE PITTIGE NATUURBOTERSMAAK PROEFT EEN IEDER ONMIDDELLIJK. Yeikrijgbaai ts YUSSINöEN bij AHDRTESSEN, BEUK, v. i. BBRG, C. CLAKiKSJs, J. CLAR13SJS, Wed DOMMISSE, BGEDBLOED. 0OBTHEER, Wed. GODESCHALK, GOOTE, JANSEN, KODDE, I.ODS, MAES, MICHILg, r. MEERBEEK, OVAA, v. PLOEG, ROBJI!- WIJD, RIJDERS, SIEBOLS, SMIT, TIELROOT, t. VKBRE, VIBSEK, ZANDÉH. drijf voor geruimen tijd zullen sfuiten, zoo al niet erger te duchten is. De vas te stemming, die bij het begin der week te Amsterdam, Londen, Parijs en New- York heerschte, is dan ook verdwenen, naarmate de zekerheid toenam dat Duitschland zich met de laatste resten van zijn economische kracht tegen de overweldiging van zijn hulpbronnen zal verzetten en Frankrijk voor de uiterste consequenties van zijn eenmaal ingeno men standpunt niet terugdeinst. Aan vankelijk schenen de kolenleveranties aan de geallieerden verzekerd, later bleek, dat hiervan geen sprake zal zijn en zooals het nu staat, weigert Duitsch land aan de Fransche bezetting elke medewerking. De gevolgen van een en ander blijven natuurlijk niet uit. De mark, die eenige dagen geleden aan de Berfijn- sche beurs nog l/10.000ste dollar no teerde, is thans nog slechts de helft daarvan waard, de effectenkoersen stij gen bij duizend en meer procenten te gelijk, de prijzen van levensmiddelen loopen op of worden van regeeringswe- ge verhoogd, de kolenvoorraden worden geïnventariseerd en gedistribueerd, de handel met het buitenland begint te kwijnen, de productie wordt belemmerd en een steeds .grooter deel der bevolking ziet zich in zijn bestaansvoorwaar den aangetast. - Ook in overig Europa en in Amerika wordt van deze nieuwe schok de deining gevoeld. De kolenprijzen toonen uiter aard een stijgende tendenz, nu de Duit sche productie, hoe het ook moge gaan, in ieder geval beduidend zal verminde ren en de Engelsche, zoowel ais de Zuicï-Afrikaansche mijneigenaars ver wachten een tijdperk van ruimere win sten, welke dat is duidelijk door de gemeenschap zullen moeten worden betaald. Anderzijds schijnt er ook in den importhandel naar Duitschland reeds stagnatie te zijn ontstaan. De vrachtenmarkt gaf de laatste dagen, wat de verfadingen uit de La Piata- rivier betreft, blijk van een zenuwach tige stemming, wegens het groote aan tal schepen dat geen vracht naar Euro- gendeel Gij zoudt uit naam van den graaf De Sergy kunnen spreken. -Dan moest de graaf mij daartoe gemachtigd of nog beter, het mij ge vraagd hebben. Als ge mij eens toestond er hem met ecu enkel woord over te spreken Dat staat u vrij, maar mag ik u eens een goeden raad geven, mijnheer De Maugiron Ja, natuurlijk Welnu dan, hoe kiesch en hoe moeielijk uwe verhouding hier ook mag wezen, ga u niet verschuilen achter mij. Reken veel liever op u zelf, op uw eigen beleid. Er was in Baida's stem iets spottends, iets üioonends, wat natuurlijk De Mau giron niet ontging. Mijn beleid, herhaalde hij op bit ieren toon, de hemel weet hoe dikwijls dat beleid hier al niet op de proef is gesteld 1 Een reden te meer om de vruchten er van niet met één slag op te offeren. Hoe meer nu die jonge heethoofd zijn onbeschaamdheid toont en zijn uitda gends houding, des te meer moet gij een beroep doen op uw kalmte en uw gematigdheid. Naarmate hij aandringt, trekt gij u terug Welzeker Altijd maar terugtrek ken O, ge weet niet, wat mij dat kost, mevrouw I O, ik kan 't mij wel eenigszins voorstellen, meende Balda, steeds op dien half spottenden toon, maar verlies nu niet uit het oog, dat het niet-terug- OEH' pa kon vinden, zoodat prijsverlaging het gevolg was, heigeen vermoedelijk met de verminderende koopkracht van Duitschland vétband houdt Een ander, gevolg van de Fransche occupatie is een nieuwe prijzenrevoiutie in den Duit- schen buiteniandschen handel, voor zoover deze nog in Marken plaats vindt en waardoor de industrie ook hier te lande nieuwe moeilijkheden ondervindt Het laat zich dan ook best begrijpen, dat men in verschillende bedrijven po gingen doet om de regeering tot pro tectionistische maatregelen te bewegen hoezeer ook het principe van den vrij handel moge worden gehuldigd. De buitenlandsche concurrentie draagt, voor zoover zij Duitschland betreft, on getwijfeld een hoogst abnormaal karak ter, wijl dit land exporteert ten koste van zijn economische kracht en be scherming in het buitenland om die re den dus tevens een bescherming van de Duitsche volkskracht zou beteeke- nen. Dit is een reden waarom ver klaarde voorstanders van den vrijhan del thans tot protectie neigen, al schiet men algemeen tekort in het aangeven van de wijze waarop dit wapen zal moeten worden gehanteerd zonder te gen andere groepen der bevolking on billijkheden te begaan. Waar de Fransch-Duitsche quaesfc nagenoeg alle belangstelling voor de bewegingen op het wereldtoonsel in beslag neemt, behoeven we bij de on derhandelingen tusschen Amerika eo Engeland over de fundeering der En gelsche schulden niet lang stil te staan. Er zijn trouwens nog geen positieve mededeelingen over te doen, lief schijnt trekken u nog vrij waf meer zou kos ten zoo iets van twee millioen. Daarbij bleef het en nadenkender dan ooit verliet De Maugiron de gra vin De Sergy. De lastige voorzichtigheid, hem door de harde noodwendigheid opgelegd, zo» den volgenden dag op een nog zwaar der proef worden gesteld. Na het tweede ontbijt, in afwachting van een watertochtje, dat op drie uur bepaald was, liepen de he eren pratend en in groepjes door de lanen van den tuin te wandelen. De Maugiron, met den burggraaf van het cotillon wandelend, ontmoette Lu cien, die met een sigaar in den mond van de tegenovergestelde zijde aan kwam, in druk gesprek met een vriend van hem, die eerst des morgens op het kasteel was gekomen. Mag ik u om een beetje vuur ver zoeken vroeg de burggraaf aan Lucien. Lucien gaf hem zijn sigaar en nadat de burggraaf zich daarvan bediend had, stak De Maugiron ook zijn hand naar die sigaar uit om een weinig vuur te nemen, maar driftig trok Lucien zijn eigendom, terug en op een beweging^ van verwondering, die de Maugiron i onderdrukken kon, zeide hij, zijn Jsgén- stander vlak in de oogen ziends Pardon, mijnheer De, Maugiron, maar ik hoor daar juist, iéts van mijn heer Jules d'Asty, waaromtrent ik van u eenige verklaring verwachtge zoudt hem van, inorgen gezegd hebben, dat ge weidra denkt te trouwen met

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1