25 :ens DONDERDAG tDTX iiedingen invrageft >je. lb.- Rotterdam |>en plaatsen. itgawfirma F. ffl DE VELI li Jatstraat 58, tl lissineen. Tel. Inters. ID. Postrekening 86287 18 JANUARI cnr^to°'<tnn icrMt"5ra""tnn BINNENLAND Stads- taProvinclenieuws tew 1) SUTC. ffiSBS Ho 1® w*- 61o Jsuwiani Is'isRd ten Siygiëni- van faet |t® ®p c5® in hat iurssirasst cfe ch met :tse. iblettery plaatsing a!s of Hulp In tie bnder no. 112. (rant". (Oiss. Course!" Il Februari een Ij e 20.—. Vrije i 10.verval v. ROSDORFF, Sen Haag. Mlt P AS5AGIERË I EN VEE. r. SfiM Sen f.®. m. m 8 8 8 8 vseomsu VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissineen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regeL Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. <JUU een ongeluk. OUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. 1(1 UP een duim. ItJU gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. en. Sxr>- Trftusp. en fl. VOS, IrtOORN, Tel. 153 KP.HOUT, Tol. S«S M HHBK, W.101' Minister Aaiberse. De ..Residentiebode" meldt Naar wij uit parlementaire kringen vernemen, moet minister Aaiberse zeer ernstig 't voornemen te kennen hebben gegeven, om af te treden en kan dit heengaan zeer zeker worden verwacht, indien de Eerste Kamer haar goedkeu ring moeht onthouden aan het wetsont werp tot regeling van Arbeidsgeschillen. Zooals men weet, is hierover een zeer ongunstig voorloopig verslag versche nen. De minister moet, naar ons ter oore kwam, in bevoegde kringen duidelijk te kennen hebben gegeven, dat bet hem zeer veel moeite kost om den hu-idigen gang van zaken in het algemeen met zijn verantwoordelijkheid te dekken. De Indische leening te Londen. De Londensche correspondent van kei „Hbld." seinde gisterenochtend, dat de uitgifte van de Ned. Indische lee- »ing van 4 miilioen een groot succes is geweest en dat de inschrijving reeds in den loop van den ochtend werd ge stoten. Het spoorwegtarief. Naar „de Maasbode" verneemt, wor den op 1 Februari a.s. de prijzen der spoorkaartjes voor afstanden boven de 200 K.M. verlaagd. Bezamïgings-iuspecteurs. Te 's-Gravenhage is opgericht de ,,Bond van Bezuinigings-inspecteurs in Overheidsdienst". Het doef daarvan is de goede uitoefening van het aan de leden opgedragen ambt te bevorderen. De behartiging van de stoffelijke belan gen van de leden is van den werkkring van den Bond uitgesloten. Tot lid van den Bond- traden alle inspecteurs, die thans in overheidsdienst werkzaam zijn, toe. Tot voorzitter is gekozen de heer K. 1. B. A. de Coster, rijks bezuinigings inspecteur en tot secretaris ir. H. A. Verheij, bezuinigings-inspecteu.; der gemeente Amsterdam. Werkloosheidsverzekering. Gisterenmiddag is in het Volksge bouw te 's-Gravenhage een vergade ring gehouden vanwege het Ned. Ver bond van Vakvereenlgingen, het bureau van de R. Kath. Vakorganisatie, het Alg. Ned. Vakverbond en het Nat. Ar- beids-secretariaat, die met de kasbestu- ren van de bij, die centrale aangesloten organisaties den toestancf inzake de werktoosheidsverzekering bespraken Na een inleiding van den heer A. H. Smulders, werd de volgende resolutie aangenomen De vergadering, van oordeel, dat le. de touidige economische crisis een buitengewone werkloosheid tot ge volg heeft 2e. die werkloosheid oorzaak is, dat veie arbeidersgezinnen met ondergang worden bedreigd 3e. het noodzakelijk is te zorgen, dat het den arbeiders mogelijk gemaakt wordt, dezen moeilijken tijd door te komen, zonder gevaar voor verlies van hun volle werkkrachten en zelfstandig heid overwegende, dat a. bij de te nemen maatregelen ter voorkoming van verdere inzinking de werkloosheidsverzekering een zeer be langrijke plaats irmeemt b. het goed functionneeren van die verzekering in groot gevaar wordt ge bracht door de maatregelen, welke van regeeringszijde in den laatsten .tijd ge troffen worden geeft te kennen, dat voor het intact laten van de werkloosheidsverzekering belangrijke veranderingen moeten ko men in de thans geldende bepalingen, met inachtneming van het volgende I. door den Werkloosheidsraad voor gestelde maatregelen, vervat in het door dien ,Raad gezonden schrijven d.d. 31 Augustus 1922 toepassen, meer speciaal met betrekking tot de voorge stelde maatregelen inzake werkloos heidsverzekering II. den eisch voor het betalen van de wekelijksche bijdrage der leden van de werkloozenkassen niet hooger te stel len dan 0.75 vair het klasse-loon, waarop een bijslag van 200 wordt gegeven, terwijl den, houder vrijheid wordt gelaten, om, wanneer de kassen op deze wijze niet zouden kunnen functionneeren, de bijdrage tot 1 van het klasseloon te verhoogen III. mogelijk te maken, dat de uilkee- ringsduur op ten minste 154 dagen kan worden gesteid IV. het uitkeeringsbedrag voer ge huwden en daarmee gelijk te stelten personen als regel o-p ten minste 50 en voor ongebuwden op 40 van liet loon stellen V. bij gedeeltelijke werkloosheid een zoodanige uitkeering verstrekken dat er bij 't gedeeltelijk verrichten, van arbeid belang blijft bestaan VI. een bij de werkloosheidsverzeke ring aanpassende steunregeling treffen, waan'an' de uitvoering berust bij de kasbesturen besluit aan de besturen der Vakcentralen op te dragen, een audiëntie aan te vragen bij de ministers van arbeid, binnenland- sche zaken en, financiën, ter. einde te kunnen wijzen op het dreigend gevaar, dat de met zooveel moeite en offers tot stand gebrachte werkloosheidsver zekering zal teniet gaan, indien met de aangegeven wenschen geen rekening wordt gehouden met alle geoorloofde middelen te pogen de in deze resolutie kenbaar ge maakte verlangens te doen toepassen deze resolutie te zenden aan de re geering, de leden van de Tweede Ka mer der Stafcn-Gerreraal en aan de pers. Algemeene vergadering van den Middenstandsbont!. Gisteren is te Amsterdam gehouden de groote algemeene vergadering, uit gaande van den Middenstandsbond, ter bespreking van het vóór en tegen van tijdelijke invoer-belemmeringen. De voorzitter van den Middenstands bond, de heer Ed. G. Schürmann, zeide in zijn openingswoord, dat het doel de zer vergadering is hel van alle kanten belichten van het vraagstuk der invoer- belemmering. Hij sprak zijn leedwezen en tevens zijn verwondering uit, dat geen enkele vertegenwoordiger der re geering op deze vergadering tegen woordig is. Spreker verwelkomde daarop de ver schillende vertegenwoordigers van aangesloten- en werkgevers-organisa ties en de afgevaardigden van tal van Kamers van Koophandel. Ais inleiders van het onderwerp tra den op de heeren rnr. dr. Jan van Best, te Eindhoven, oud-lid van de Tweede Kamer; mr. J. G. Schürmann, te Rotter dam, ilid van den Raad van Advies, en mr. A. C. josephus Jitta, te 's-Graven hage, secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid. De heer Best zeide, dat er op dit oogenblik een Godsvrede moet zijn tus- schen den protectionnist en den vrij handelaar. Aan beide zijden is men opportunist. De vraag, waarom het thans gaat, is deze, of er op dit oogenblik reden is tot invoerbelemmeringen over te gaan. Over deze vraag kan verschil van mee ning zijn. Voorop dient gesteld te wor den, dat in Nederland de Nederland- sche arbeid de voorkeur moet hebben. Er is in ons land een zoodanige ma- laise-toestand, dat ook de regeering met de industrieelen zich daarover on gerust maken. De werkloosheid neemt toe, de koopkracht af de invoer stijgt en de uitvoer daalt. De heer Van Best zette ten slotte uiteen, dat er, vrij van elke theorie, invoer-belemmering moet komen. Mr. A. C. Josephus Jitta had zijn voordracht in drie deelen onderver deeld Ie. de wijze, waarop het pro bleem der invoer-belemmering moet worden beschouwd 2e. de invloed, dien de tegenwoordige omstandigheden op dit aloude probleem uitoefenen, en 3e. de handelbelemmerende middelen, die men aanbeveelt voor de bescherming der industrie. Aan de hand van een schematisch overzicht van den koers der mark en van de indcx-cijfers van groot- en kleinhandelprijzen in Duitschland in 1922, waaruit blijkt, dat de groothan- delprijs zeer snel en de kleinhandel wat langzamer den koers van de mark volgt, toonde spreker aan, dat de va- luta-concurrentie slechts een tijdelijk karakter draagt en wel zoo lang de mark blijft dalen. Zoodra de daling der mark tot stilstand zal zijn gekomen, is het met de valuta-concurrentie afge- loopen en wanneer de mark zelfs zal gaan stijgen, zullen wij een valuta-con currentie in omgekeerde richting waar nemen. Spreker zeide voorts te vreezen, dat de tijdelijke invoer-belemmering niet tijdelijk zal blijken te zijn. In het buitenland heeft men geen gunstige er varingen opgedaan met de beschermen de maatregelen, la dit vraagstuk, ver volgde spreker, moet protectionnisme, niet te eenzijdig te zijn. Het protection nisme is eenzijdig, omdat het altijd het belang van een kleine groep op den voorgrond stelt, eenzijdig bovendien, omdat het niet doordringt tot de kern der wereld-malaise. Het woord was vervolgens aan mr. J. G. Schürmann. Deze stelde op den voorgrond, dat de malaise in Nederland niet alleen als gevolg van de valuta- concurrentie is ontstaan. De invoerbe- lemmering zal dan ook niet de volko men genezing van de malaise tengevol ge hebben. Én niet één bepaalde bran che, maar de geheele industrie verkeert in een malaise-toestand. Het Nederlandsche Roode Kruis. Het Januari-nummer van het maand schrift „Het Groene en Witte Kruis" meldt, dat het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis een voor Groene en Witte Kruis zeer belangrijk besluit genomen heeft. Van de op brengst van de Roode Kruiscollecte in het vorige najaar gehouden, die onge veer 90.000 opbracht, heeft hei een bedrag van 25.000 toegekend aan de Algemeene Nederlandsche Vereeniging en hare leden. Daarvan is 5600 aan den algemeenen dienst van de Algem. Nederl. Vereeniging, 5000 aan haar centraal bestuur, 1800 aan elk der provinciale Witte of Groene Kruisver- eenigingen in Noords en Zuid-Holland, Friesland en Groningen, 1350 aan het Geidersche Groene Kruis, evenveel aan de R. Kath. Vereeniging het Limburg- sche Groene Kruis en f 900 aan elk der provinciale Groene Rruisvereenigingen in Drenthe. Noordbrabant, Overijsel, Utrecht en Zeeland toegekend en door tusschenkomst van de penningmeeste res toegezonden. De vereenigingn kunnen deze gelden volkomen vrij en zelfstandig gebruiken en zijn dus aan geen enkele voorwaarde gebonden. Het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis heeft voorts aan het Wit-Gele Kruis uit dezelfde collecte 3000 afgestaan. VUSSINGEN. 18 JANUARI. De reizende tentoonstelling voor volksgezondheid. Het bezoek aan de tentoonstelling wordt iederen dag grooter. Gisteren hebben 295 personen een kijkje geno men, zoodat het gisterenavond eigenlijk zelfs te vol was, om alles goed in oogenschouw te kunnen nemen. Wij moeten aan ook hen, die daarvoor ge legenheid' hebben, aanraden, bij voor keur des middags de tentoonstelling te bezoeken. Tot nu toe hebben dus 850 perso nen de tentoonstelling bezichtigd. Al is dit getal bevredigend te noemen, het is nog niet groot genoeg. Dit moet min stens verdriedubbelen. Wij wekken dus ieder op de leerzame en interessante tentoonstelling te bezoeken. Van een voormalig bewoner van het platteland ontvingen wij het volgende schrijven, waaraan wij gaarne plaats verleenen Het is mij opgevallen dat nog maar weinig buitenlieden bovengenoemde tentoonstelling bezochten. Alhoewel bekend is dat in Walcheren op de boer derijen en in de dorpen een voorbeel dige reinheid wordt betracht en ook op vele plaatsen lokstalletjes voor den op vang van malariamuggen zijn ingericht, b.v. aan den Schroeweg bij den Se- geersweg te Middelburg, meen ik toch dat er voor den buitenman veel op de tentoonstelling te aanschouwen wordt gegeven en vele leerzame voorwerpen kunnen worden bekeken. Aan de hand van de catalogus vinden we dan bij den keuringsdienst van waren centrifuge- slib, verkregen uit 5000 Liter melk, bij den gezondheidsdienstboterolie, ver- valseht met katoenzaadolie, rogge, waarin zink is aangtroffen en tarwe bloem, vervalscht met gemalen krijt, terwijl een foto voorstellende „De Hy giëne op de Boerderij" wordt aange troffen. De reproducties van illustraties betreffende de „Hotstede Oul-Bus- sum en de N.V. water-maatschappij „Zuid-Beveland" zijn bezienswaardig. Men krijgt daarbij o.a. te zien een zak- put te Kloetinge, 1 meter van den mest put gelegen. Voorts de waterton, be treffende watervoorziening ten platfe- lande. Er zijn monsters water uit een sloot, regenbak en uit den bodem. Stand no. 13, over het ziekenhuiswezen ten plattelande, beschrijft wel niet toestanden in Walcheren, doch is niet temin het bezichtigen waard. Waar ten plattenlande nog menigmaal de toe vlucht tot huismiddeltjes wordt geno men, js stand 17, over de kwakzalverij, zeer nuttig. Korf genomen kan men zeggen dat bijna in eiken stand dér tentoonstelling ook voor den buiten man een bezoek aan de tentoonstelling een eisch des tijds is. De Stoomvaartmaatschappij „Zeeianc!". In liet „Hbld," komt 'het volgende ingezonden stuk voor, getee-kend „Veritas" „In uw blad van 12 dezer staat de effectenveiling, gehouden door Broek- man's Commissiebank. Deze nagaande, zie ik dat 4 aandee- len der Stoomvaart maatschappij „Zee land" verhandeld zijn voor... 14 Ik dacht toen aan de bekende trans actie van aandeelen dier Maatsch. ik meen van een miilioen gedaan tus- schen den Staat en de Mij. S. S. en wel', tegen den parikoers. Vergis ik mij niet, dan is die trans actie indertijd zeer warm aanbevolen door den toenmaligen minister Van IJsselsteijn en wel zoo, dat de Staat er niet aan. te kort zou kunnen komen. De beide Kamers hapten toe. Ik heb toen direct gezegd S. S. uit den put en de Staat i n den put, en wie betaalt nu het verschil (strop De heeren in Den Haag, die 's Lands belang moeten dienen, moesten zich m, i. wel eens afvragen Hoe ma ken we die daad goed tegenover de Natie, die gebukt gaat onder een zwa- ren belastingdruk en wanneer zal die Staat eens ophouden, in weik bedrijf ook, „Koopman" te spelen met de dub beltjes van zijn onderdanen De redactie van het „Hbld." maakt op dit schrijven de volgende kantteeke- ning Het deelnemen van den Staat in de aandeelen der Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" is niet geschied, omdat de Staat koopman wilde spelen, en een goede zaak meende te doen, doch uit sluitend om de maatschappij van een anders wissen ondergang te redden. Men heeft dus zeer bewust geld geris keerd, ter wille van een aationaal doel. Of de maatschappij, dank zij dezen steun, het op den duur zal kunnen bol- w. rken, zal de toekomst moeten leeren. Aan de noot van het „Hbld." zouden wij nog willen toevoegen, dat „Veritas" vergeet dat de steun door den Staat aan de „Zeeland" verleend zeker alles zins te rechtvaardigen was, omdat de „Zeeland" feitelijk in dienst van den Staat het vervoeren van de post het grootste deel van haar vloot verfo ren zag gaan. Nu weten wij niet op welke voor waarden de dienst werd onderhouden, doch zooveei is toch zeker, dat op den Staat de moreele verplichting rustte, de geleden materieele schade zooveel mo gelijk te vergoeden. De Weezen der Revolutie. Vanat morgen wordt deze film in liet „Alhambra" theater vertoond. Het „Handelsblad" schrijft ove* deze fihn het volgende Deze vrucht van Amerikaansch pro ductie-vermogen op filmgebied mag zonder overdrijving in ieder opzicht voldragen worden genoemd. Maanden van voorbereiding moeten noodig zijn geweest om een dergelijk schitterend resultaat te bereiken. Heele wijken uit het Parijs van een en 'n kwart eeuw geleden zijn met minutieuze nauwgezet heid gereconstrueerd, de grootste zorg vuldigheid is besteed om tot in de kleinste details de costumes, décors en handeling 'in overeenstemming te doen zijn met de historische gegevens, die uit den tijd der Fransche revolutie ten dienste staan. Het zou ondoenlijk zijn om in klein bestek ook maar 'n globaal overzicht te geven van het vele, dat door bijzondere ■pracht in de uitvoering de aandacht trekt. Om een enkele greep te doen uit de tooneelen die het meest opvallen Monumentaal is de reusachtige zaal, waarin Lode wijk XVI en het geheele hof verzameld zijn, speciaal gebouwd in het atelier van Amerika's groote regis seur Griffith, van wien dit werk afkom stig is getrouw naar 'n copie van de prachtige Salie du Jeu Paume in het INGEZONDEN MEDEPEELÏNGEN. Wanneer men op reis gaat, verzuime men niet een doos Foster's Zaif mede te nemen. Lichte ongevallen doen zich zoo vaak onverwacht voor. Met Fos ter's Zalf bij U, zijt gij gewapend tegen brandwonden, kneuzingen, doorloopen. huidsmetten, aambeien en alle jeukende huidkwalen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a 1.75 per doos. 10 Paleis van Versailles bij de tuinfees ten, die door den Markies de Presles worden aangericht, is niets gespaard om een juisten indruk te geven van den cxcepfioneelen luister en de buitenge wone verkwisting, die destijds bij der gelijke gelegenheden werden ten toon gespreid maar vooral de tooneelen uit de revolutie zelve, eerst daar waar het verzet den kop opsteekt, dan de ge vechten met de koningstroepen, de be vrijding van de .gevangenen na de in neming van Bastille en Salpéfricèe, de rondedansen, de sarabandes en car magnoles van het volk, dat zich plotse ling vrij weet vooral die scènes zijn op liet punt van regie meesterlijk in elkaar gezet. Wat het spel in dit filmwerk betreft, ook in dit opzicht is gezorgd, dat aan zeer strenge eischen wordt voldaan. Lilian en1 Dorothy Gish zijn van een bij zondere lieftalligheid en eenvoud in cle wijze, waarop ze de bekende treurige lotgevallen van de beide weesjes in het groote, verdorven Parijs van die dagen uitbeelden. Het zijn 'n paar rollen, waarvoor zij. beiden de aangewezen persoontjes zijn en het zou niet te ver wonderen zijn als omgekeerd dit on derwerp was, gekozen, omdat het zich bij uitstek leent om deze in Amerika reeds populaire actrices eens tezamen op het doek te zien. Naast haar is het debuut van Joseph Schildkraut voor de lens een groot succes. Van de pverigen en het overige zij slechts vermeld, dat door niets de stijl en grootsche opzet van dit machtig werk wordt verstoord. De Kunstkring „bet Zuiden" De „Prov. Noordbrabantsche en 's- Hertogenbossche Courant" bevat een verslag van een tentoonstelling van schilderijen in de Noord-Brabantsche hoofdstad gehouden. Op deze tentoonstelling hadden ver schillende leden van den kunstkring „het Zuiden" geëxposeerd en wij ont- 'leenen aan hef bovengenoemd verslag de volgende gunstige beoordeeüngen Mooi werk zond Gerard Jacobs in, se rieus en van een fraai palet. Met twee minutieuse dingen komt mevr. EloutDrabbe uit. „De prins en prinses", koel van toon, overigens eer. interessant geval. Mevrouw J. Hen- drikx zond een viertal verdienstelijke schilderijen, waaronder 't knap ge schilderde „Bloemen in koperen pot". L. Heymans zond fraaie „Rhododen drons", Jan Heyse „Vita Nuova". A. J. van Dijck een- drietal prettige lichte dingen van VeereC. Dommisse C.Mzn. zeer fraaie bloemen W. Schutz drie zijner verzorgde, ruime, frissche riviergezichten'. Van Denis Galloway een inzending van illustratieve gevallen, correct ge- teekend. Onderlinge slachtveeverzekering voor Walcheren. Zooals reeds met een enkel woord in ons vorig nummer weTd gemeld, had gisterenmorgen in de sociëteit „St. Joris" te Middelburg een vergadering plaats, belegd door de commissie welke door den kring Walcheren der Z. L. M. werd' benoemd om de oprichting van een onderlinge slachtverzekering voor Walcheren voor te bereiden. De voorzitter der commissie, de hee, C. Franse, heette de talrijk aanwezige veehouders welkom en in het bijzoader den algemeenen secretaris van de Z. L. M., den voorzitter en den secretaris van den kring Walcheren, maar vooral den heer P. Hanse van Eikerzee, den secretaris-penningmeester van de On derlinge in Schouwen en Duiveland'. 'Hierna bracht de secretaris der com missie, de heer W. de Buck Iz„ rapport uit van het werken der commissie van voorbereiding. In de vergadering van den kring Walcheren, waar de lieer Hanse deze zaak heeft toegelicht en waarvan wij destijds uitvoerig melding maakten, waren een 40-tal personen bereid deel te nemen aan een onder linge verzekering. Toen werd de com missie ingesteld, die zich eerst in het

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1