WOENSDAG 17 JANUARI Mm 14- mm Jggwlan^ BINNENLAND fgöILLETON De Braziliaansche VLISS1MGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlis9ingen eu gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie "maanden. Franco «oer het geheele rijk2.50. Week-abon- «Mirn+en 17 cent, -riles bij voornitbetalfcig. Afeonderiijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van I4 regda 1.10; voor iedere regel meer 23 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per r gel Menste anbfedin gen en dlenstasnvrageii van 1—5 regels 05 centiedere regel meer f3 cent. bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels: 1.70, iedere regel raeer 26 cent. De regeering en de industrie. ,,Dc Wlaasbode" brengt het volgen de 'bericht „Naar wij vernemen, is Maandag middag te 's-Gravenhage een minister raad gehouden, waarin een beslissing .moest worden genomen inzake het eventueel nemen van maatregelen tot bescherming onzer industrie door in voerverboden." Collega, zouden wij willen vragen, aldus het „Kbkl.", wie'heeft u bij den neus gehad'? De regeering heeft nog geen beslis sing genomen in het vraagstuk der in voerverboden, ook zelfs nog niet over 'ket beginsel. En allerminst is een be slissing genomen in een ministerraad, gisteren gehotfden, want... Maandag is 'ie ministerraad niet eens bijeen ge weest 1 De rijksmiddelen. Eind goed, al goed, zegt liet spreek woord. Gelukkig maar, dat het omge keerde niet waar is en een slecht einde niet alles slecht maakt. Anders zou het er met 1922 bedenkelijk uitzien. De mid delen-staat over December 1922 vertoont toch een veel ongunstiger beeld, dan men, enkel met het oog op de uitnemen de resultaten der vorige maanden had mogen verwachten. De opbrengst over de maand Decem ber 1922 bedroeg rond ƒ37.349.000 en na uitschakeling van de opbrengst van eten tabaksaccijns rond 35.185.000. Dit cijfer blijft ruim 6 ton beneden de ra ming en ruim 3.2 millioen beneden de opbrengst van December 1921. Ook een vergelijking met de vorige maanden van het jaar 1922 valt niet ten voor- deeie van de maand December uit slechts Januari, Februari en Augustus vertoonen ongunstige cijfers. Onderwerpt men de cijfers van den Staat aan een nauwkeurig onderzoek, dan blijkt dat vooral de volgende mid delen de raming overtroffen de perso- neele belasting (ruim 12 ton hooger door hoogere schattingen en vooral door inhalen van den achterstand), de inkomstenbelasting (rond 3 ton hoo ger, vermoedelijk door de voorloopige aanslagen), de vermogensbelasting (ruim 1 ton hooger), alle accijnzen, be halve da geslachtsaccijns (invoer van buitenlandsch vleesch), domeinen (ruim 1 ton hooger), de loodsgelden bijna 1 ton hooger (vooral door toeneming van liet personenverkeer). Alle andere middelen bleven in min of meer belangrijke mate beneden de raming. De grondbelasting, die in 1922 vlugger was ingevorderd dan in 1921 bracht over de laatste maand ruim 5 ton minder op. De dividend- en tan tième-belasting liep door minder uit- •■aar 'nnt franse» van A. MATTHEIJ. 53, Er viel voor Robert niet te aarzelen zijn leven, .het leven van haar, die hij liefhad, zouden wellicht daar ginds op liet spel staan, doch althans dit laatste was voor hem een reden tc meer, om ook op 't kasteel te willen zijn, en hij schreef dus een brief, waar in hij verklaarde erkentelijk te zijn voor de ontvangen invitatie en er ook gaarne gebruik van tc willen maken. De arme Lucie zou inderdaad steun en hulp nood'ig hebben Zij was nu steeds op haar hoede, zich. eiken avond er meer over verwonderend, dat haar vader nog in liet geheel niet was terug gekomen' op het aanzoek van De Mau- giron en niet wetend of zij zich daarover moest verblijden of wel beangstigen. De waarheid was, dat De Serpy, op Balcla's raad; me,t het beslissend woord tot op het laatste oogenblik wachtte, hoewel hij met zich zelf niet meer in tweestrijd was. De Maugiron had aarde en hemel be wogen om de zaak éindelijk tol een besluit te brengen. De groote onderne ming was gesticht en De Sergy had zich daaraan verbonden voor het door hem en zijn aanstaanden schoonzoon vastgestelde aandeel. Hij had de toe- egging om tot president der nieuwe maatschappij te worden benoemd' en deelingen rond !4 millioen terug. De teruggang van den geslachtsaccijns (ruim 1 ton lager) werd reeds met zijn oorzaak vermeld. Zeer sterk is de te ruggang van zegel- err registratierech ten, die tengevolge van de voortduring van de malaise resp. 5 en 18 ton bij de raming ten achter bleven. De successie rechten vielen ook al tegen ze bleven 5 ton beneden de raming. De rechten op den invoer bleven !4 millioen bij de raming ten achter. Trots verdubbeling van het tarief bleef de opbrengst van de belasting op gouden en zilveren werken iets beneden de raming een typisch malaise-verschijnsel. Het sta- tistiekrecht bracht in plaats van de ge raamde 3 ton bijna 260 mille op. De Staatsloterij bleef beneden de helft van de geraamde 55.833.33, waarschijnlijk tengevolge van de sterke concurrentie der particuliere loterijen. Vergelijkt men de opbrengsten der maanden December 1921 en December 1922, dan wordt de indruk niet gunsti ger. Slechts wat personeele, inkom sten, zout-, wijn-, geslachtsaccijns, sta- tistiekrecht, domeinen en loodsgelden betrelt, slaat December 1922 een beter figuur. In elk ander opzicht een sterke teruggang. Merkwaardig is daarbij de sterke vermindering van den gedistil leerd-accijns, die, waarschijnlijk tenge volge van smokkelarijen, rond 18 ton terugliep. Aan dezelfde oorzaak zal de geringe achteruitgang van de opbrengst der speelkaartenbelasting wel zijn toe te schrijven. Hetjaar 1922 in zijn geheel be schouwd is zeker niet tegengevallen. De opbrengst van de middelen be halve den tabaksaccijns, die ruim ƒ7.85 millioen opbracht was ruim ƒ460.9 millioen, d.i. ƒ31.3 millioen meer dan de raming en rond 22.9 miüioen meer dan de opbrengst van 1921. Cum grano salis gezegd is dit gunstig resultaat geheel te danken aan de inkomstenbe lasting, die ruim ƒ44.95 millioen meer opbracht dan de raming en ruim 25.9 millioen meer dan in 1921. Deze cijfers bedragen voor de vermo gensbelasting ruim ƒ4.4 en ruim 2.4 millioen, voor den suikeraccijns ruim ƒ4.47 en ruim 2.92 millioen, voor den wijnaccijns ruim 6.6 ton en ruim 4.5 ton, voor den bieraccijns ruim 12.5 en ruim 3.4 ton, voor de successierechten ruim 12 en bijna 19 ton, voor de in voerrechten ruim 48 en ruim 44 mille, voor de loodsgelden bijna 7 en bijna 5.6 ton, voor tiet mijnrecht ruim 83 en ruim 63 mille. De personeele belasting bleef ruim 15 ton beneden de raming en ruim 16.6 ton beneden de opbrengst van 1921. De overeenkomstige cijfers voor den geslachtsaccijns zijn ruim 25 en ruim 13 ton, voor de zegelrechten ruim 37 en ruim 17 ton, voor de registratierechten bijna 211.6 en bijna 123 ton, voor het statistiekrecht ruim 2.5 en bijna 3.4 ton, voor de domeinen ruim 8.6 en 0.27 ton. De dividend- en tantième-belasting bracht ruim 4 ton meer op dan de ra ming, doch ruim 12 millioen minder dan in 1921. Voor den gedistilleerdaccijns zijn de cijfers ruim 9.5 en ruim 15 ton. De grondbelasting bleef ruim 3 ton beneden de raming, doch bracht ruim 6 ton meer op dan in 1921. Deze cijfers zijn voor den zoutaccijns resp. ruim 1 ton en ruim 33 mille, voor de invoer rechten ruim 4 en ruim 14.5 ton. In het algemeen rechtvaardigen zoo wel de cijfers over het jaar 1922 als die die grootsche zaak, die, naar het zich liet aanzien, een der schitterendste financieele operaties van het keizerrijk zou stijn. Eindelijk dan toch, den dag voer het vertrek naar Mormantllë, sprak De Ser gy met zijn dochter over het reeds door hem en De Maugiron vastgesteld.' hu welijksplan. Hij koos daarvoor een oogenbitk, dat zij, schijnbaar toevallig, met hun beiden waren. Het was na het tweede ontbijt. Lu- cien was uitgegaan en Balda, die. naar het heette, boven .het een en ander nog had .in te pakken, had Angelina ge vraagd om haar daarbij behulpzaam te zijn én met het kind het vertrek verla- ten De Sergy doorliep de pas ontvan gen brieven en couranten. Lucie vroeg haar vader iets omtrent de toebereidse len voor "t vertrek en toen hij die vraag, van zijn brief opziende, beantwoord had, zeide hij, den brief ter zijde leggend Een oogenblikje, Lucie li; heb nog iets anders, iets van vrij wat ern stiger aards mijn kind I Ik heb u vroe ger al gesproken over het aanzoek van mijnheer De Maugiron, niet waar Ja, papa, antwoordde Luc.e met een flauwe poging om haar sfem, die onwillekeurig beefde, eenige meerdere vastheid bij te zetten dat is ook zoo, maar daar u er nooit meer op zijt terug gekomen... Dat doe ik nu, mijn kind I Ik had, zooals ik u ook heb gezegd, mij het te geven antwoord voorbehouden. Maar over Dec. 1922 ongunstige verwachtin gen voor de toekomst. Dc O.W.-belasting bracht rond 3 ton op in December 1922 en ruim ƒ31.5 miilioen in 1922. Voor dc opcenten ten bate van het leeningsfonds 1914 zijn deze cijfers ruim ƒ9.9 en ruim ƒ132 millioen. In deze laatste bedragen is bijna ƒ4.3 en ruim ƒ61 millioen begre pen aan opbrengst van de verdedi- gingsbelastingen. („Tel.") De Tabakswet. De leden der commissie van actie van tabakshandelaren voor Amsterdam hebben den minister van financiën een adres gericht, naar aanleiding van de maatregelen in zake de Tabakswet,- in gaande 1 Februari. Adressanten zagen met grooten schrik en ontsteltenis dat de minister de voorraadspuzzle steeds ingewikkel der maakt en voor de slachtoffers steeds kostbaarder. lijmers, eerst zou .door hen worden betaald dc accijns... en nu de accijns plus vracht heen en weer naar cie fa briek of entrepot, plus loon van aan brengen der banderolles, plus kosten van vernieuwen der etiketten enz. Adressanten durven nogmaaiS -be leefd maar met den drang der vertwij feling vragen om dezen maatregel niet toe te passen. Zij verzoeken den minister zich nu eens op-een breed standpunt te willen plaatsen en bun geheele vrijstelling te verleenen van den voorraad-accijns met een zoo ruim mogelijken termijn voor het uitverkoo- pen van den ongebanderolleerden voor- raad. Tegen fraude met gebruikte postzegels. Den directeuren der postkantoren is opgedragen, indien ten stuk ter fran keering is voorzien van een zegelafd.ruk of één of meer zegels, welke onecht of vervalscht zijn, dan wel sporen vertoo nen van pogingen om den daarop bij een vroeger gebruik gestelden stempel afdruk uit te wisschen, dat stuk met begeleidend schrijver rechtstreeks in handen te stellen van den officier van justitie bij de arrondissements-recht- ban-k, waaronder het kantoor van ter postbezorging behoort. Jhr. rar. R. de Beaufort, f In den ouderdom van 77 jaar is le Doorn overleden jhr. mr. R. de Beau fort, vader van den voor eenige dagen overleden Nederlandschen gezant te Athene. Jhr. de Beaufort was jarenlang kan tonrechter te Wijk -bij. Duurstede. Legaten. Door wijlen den heer G. M. Kam, te Nijmegen overleden, zijn o.a. de vol gende legaten, vrij van successie, be sproken Museum Boijmans, Rotter dam. 2500Wilhelmina-ziekenhuis 3000; Loge „St. Lodewijk" 1000; Nedl Herv. Gemeente 2000 Vereeni- ging Verbetering tractemenfen vrijz. predikanten 1000, alle te Nijmegen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Vrijdagavond te 8 uur houdt boven- gfcnoemde Kamer haar eerste vergade ring in dit jaar ten stadhuize te Mid delburg. Op een schrijven van den minis ter van landbouw en handel inzake de wijze van verhaal van door belangheb hij rekende stellig er op, dat h'i z'jn fortuin minstens zou verdriedubbelen in ik heb nu, na rijpe overweging, mijn toestemming gegeven en ik hoop, dat het door uw jawoord zal worden be vestigd. Reken daar niet op, papa i zeide Lucie .kort en bondig. Haast u niet zoo, Lucie, om mij eenig antwoord te geven, dat ik u niet heb gevraagd. Ik verzoek u, u zelf den tijd te gunnen om al-les eerst te wikken eh te wegen en daarbij ook te denken, zooais het een jonkvrouw van uw naam past, dat gij gehoorzaamheid zijt ver schuldigd aan uw vader, die reels zijn woord heeft gegeven. De Sergy zei dit alles op den toon van gezag, die zijn eerste vrouw altijd het hoofd had doen buigen, maar hij zou nu ondervinden, dat zijn dochter een geheel anderen aard bezat dan haar arme moeder. Ik betreur het zeer, papa. zeide zij op een bedaarden toon, dat ge uw woord hebt geveven, zonder nv.jn ge voelen te hebben geraadpleegd, doch, al ware het alleen om u verdere mis rekeningen te besparen, moes ik u reeds dadelijk verklaren, dal mijn ge voelen nooit veranderen zal. Nooit zal -ik met mijnheer De Maugiron trouwen. De Sergy stond op en met een stem, die hij zich alle moeite gal om niet toornig te doen zijn, hernam hij We zullen het vandaag hierbij laten, Lucie Ik .herhaal u, dat ik u niets heb gevraagd, maar daarentegen wel iets heb gezegd. Ik neem geen anlwoord INGEZONDEN RüEDEDEELiNGEN benden tc storten bijdragen voor pen sioen, deelt het bureau mede, hiermede rekening te zullen houden. Betreffende een afschrift van eer door de Kamer te Eindhoven tot de di rectie der spoorwegen gezonden tele gram met een klacht over de verlaging van het vrachttarief, daar h.i. hierdoor de excentrisch 'gelegen plaatsen wor den achtergesteld, .zegt liet bureau niet te kunnen inzien, dat de verlaging voor de excentrisch gelegen plaatsen onbil lijk zoude zijn. Er wordt toch voor die plaatsen een ruime degressié toege past. ■Naar aanleiding van een schrijven van den minister van waterstaat met afschrift van het antwoord aan de Ka mer te 's-Hertogenbosch op verzoek verlaging tarieven post, telegraaf en telefoon, wijst het bureau er op, dat deze zaak de volle aandacht van den minister heeft. Hij moet echter rekening houden met den wensch der regeering, dat de staatsbedrijven geen verlies opr leveren. De Kamer te Tic! zond een afschrift van. een tot de directie der Nederland- sche spoorwegen gericht schrijven met verzoek eten los- en laadtijd te verlen gen subs, het staangeld te verlagen. Het bureau wijst er op, dat eerst kort geleden hierin verbetering is aange bracht. Al is nu nog niet elke wensch vervuld, toch acht bet bureau het 't beste momenteel niet verder aan te dringen. Ingevolge het reglement moet worden overgegaan tof verkiezing van een voorzitter der Kamer en van voorzitters der afdeellogen voor groot- en voor kleinbedrijf. Nu beter als verleden jaar de meest practische wijze der werkzaamheden der Kamer is te overzien, stelt het bu reau voor alle stukken, die inkomen direct door dat bureau te laten behan delen en voor zoover het niet meent, dat zij voor kennisgeving moeten wor den aangenomen, een voorstel aan de Kamer te doen, welk voorstel dan eerst naar de betrokken commissie om ad vies wordt gezonden. De commissie kan dan advies uitbrengen en het bureau er eventueele nadere opmerkingen aan toevoegen. Deze stukken worder. dan aan de Kamer ter beslissing voorge legd. Wordt dit denkbeeld aanvaard, dan lijkt bet aan het bureau juist dat leden van het bureau geen zitting heb ben in de commissies, behalve in de commissie voor het verslag, wat in het reglement is geregeld. Bovendien meent het bureau, dat het aantal commissies thans te groot is en verschillende zouden kunnen worden gecombineerd. Het is in de practijk ge bleken, dat afzonderlijke commissies voor kleinbedrijf en voor grootbedrijf aan o.p een vraag, d-ie ik u niet gesteld heb. We zullen te gelegener tijd en plaats dit onderhoud hervatten. Maar opdat er nooit zal kunnen gezegd wor den, dat het woord eens vader? ver zwakt bij dat van zijn kind, kunt ge er van overtuigd zijn, Lucie en meer zeg ik ii niet dat ik mijn wil za1 we ten te doen eerbiedigen en dat gij met mijnheer De Maugiron zult trouwen 1 -Wees ervan overtuigd, papa, dat ik liever zou willen sterven. Zij boog en ging heen. Zeer boos liep De Sergy onmiddellijk naar Balda, die hij ter zijde nam om haar met korte woorden mede te dcelen wat er beneden was voorgevallen, Maar zij moet gehoorzamen I be sloot de graaf. Let maar op 1. Ais wij maar eerst op ons buitengoed zijn Hij begaf zich naar zijn eagen kamer, waarop Angelina, door haar moeder ingelicht van hetgeen er beneden zou gebeuren, angstig naar haar toe kwam. Balda vertelde haar nu alles op haar beurt. Gij- ziet mama, dat ik wel gelijk had, zeide Angelina. Lucie zal nooit mét dien mijnheer De Maugiron trouwen. Ja, ja, hernam Balda, zij heeft althans gezegd', dat .zij liever zou willen sterven Huiverend- merkte Angelina p, dat haar moeder zonderling glimlachte bij het herhalen dier woorden en dat er uit het accent harer stem meer voldoening dan teleurstelling of afschrik sprak. ti mvbïs acte sw tuAflCwewn en hrrnk weinig nut hebben en het komt liet bureau dan ook het beste voor aHeen gemengde commissies te vormen. Behai-ve de commissies voor de finan ciën, voor het Handelsregister en voor het verslag, waarvoor het tegenwoor dige aantal leden het bureau voldoende lijkt, zou het de volgende commissies willen instellen, ieder bestaande uit vijf leden I. commissie voor het verkeers wezen 2. voor de wettelijke bepalin gen 3. voor de handelsbelangen 4. voor de nijverheidsbelangen. X Naar aanleiding van hef in hare han den gestelde schrijven van J. Gabrielse te Westkapeile inzake de marktzetting op de botermarkt te Middelburg, be richt. de commissie voor den kleinhan del het volgende Uit een door de commissie ingesteld onderzoek is gebleken, dat deze zaak als volgt is geregeld. Dc marktmeester der gemeente of zijn vervanger tracht zooveel mogelijk bij den verkoop te zijn. vraagt aan een tien of twaalftal verkoopsters, voor welken prijs zij bo ter en eieren verkochten en controleert deze opgaven door aan de koopsters te vragen, wat zij betaalden. Na afloop van de markt bepaalt .hij het .gemiddelde van deze gegevens en verkrijgt zoo zijn noteering. Waar de marktmeester noch bij verkoopers noch bij koopers belang heeft, is het ook niet aan te nemen, ést zijn noteering niet juist zou zijn. Behalve door den marktmeester wordt echter ook een noteering ge- HOOFDSTUK XXXVIII. Feesten op 't kasteel. Sinds een week zijn de feesten op 't kasteel d'Estourvüle begonnen. Geen enkel ernstig voorval had er plaats gehad en niettemin schenen de zaken langzaam, doch aanhoudend te vorderen, wat Lucie tot wanhoop bracht. Over het algemeen heerschte ei een groote bedrijvigheid en een prettige opgewondenheid onder dc vele logeer gasten, bestaande uit de oude vrienden van den huize, uit enkele manne- van de financieele wereld', uit deftige dames van zekeren .leeftijd en uit drie Cf vier aardige jonge meisjes. De burggraaf van het cotillon was een der gasten, die men vooral ter wille van De Maugiron had uitgenoodigd, maar die toch bij. het organiseeren van partijtjes enz. zijn gezelschap wel waard bleek te ziin. Robert en De Maugiron waren reeds van den eersten dag af tegenwoordig. Het kasteel d'Estourville was het zelfde buitengoed, dat Lucie haar moe der had aanbevolen denzelfden dag, waarop mevrouw De Sergy kwam te sterven om zich aldaar met haar en met Lucien, als hij in Frankrijk zou ziin te ruggekeerd, gedurende eenigen tijd te rug te trekken. Het buitengoed was het persoonlijk eigendom van de eerste mevrouw De Sergy geweest en bij de boedelscheiding aan Lucie toebedeeld geworden, maar de graaf had er bet vruchtgebruik van tot de meerderjarig heid of het huwelijk zijner dochter. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1