DINSDAG 16 JANUARI ^btoenlaniT 0140» 13 61* Jaargang Stads- en Provlndeiiieuws INGEZONDEN STUKKEN VLISSINGSCHE COURANT abonnements-prïjs Voor Vlisstogen en gemeenten op Wal keren 220 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.50. Weekabon nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afceitdertijkfi nummers 5 cent. advertentie-prijs. Van i4 regels i i 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per r gei Dienstaanbiedingen en dienslaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—S regels ƒ1.70, iedere regel meer 29 cent. Invoerverboden. Naar „de Maasbode" verneemt is gisterenmiddag te 's-Gravenhage een Ministerraad gehouden, waarin een be slissing moest worden genomen in zake het eventueel nemen van maatregelen tot bescherming onzer industrie door invoerverboden. De bemanning onzer reddingbooten. Op de vragen van het .Tweede Ka merlid Du.ys betreffende het instellen van een onderzoek naar de omstandig heden, waarin zij, die behooren of be hoord' hebben tot de bemanning onzer reddingbooten, verkeeren, en betref fende een pensioenregeling voor de ouden van dagen onder hen luidt het antwoord van den minister van water staat als volgt Het is den minister niet bekend of, en, zoo ja, hoeveel der bedoelde perso nen in behoeftige omstandigheden ver keeren. De regeering is evenwel bereid, daarnaar een onderzoek te doen instel len door de burgemeesters der plaatsen, waar stations van de Noord- en Zuid- Hollandsche Redding-Maatschappij e" vart de Zuid-Hoilandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen zijn gevestigd en stelt zich voor, t.z.t. de re sultaten van dat onderzoek aan de Ka mer mede te deelen. Wijziging postwet. In verband met de invoering der wij ziging der postwet op heden, heelt de minister van waterstaat bij ministeri- eele beschikking in de eerste plaats be kend .gemaakt, dat officieele brieven, waarvan port van de geadresseerden moet worden geheven, niet vallen onder de bepalingen betreffende het straiport, zoodat enkelvoudig port daarvoor moet worden betaald, door de afzendende lichamen of personen moeten voorzien zijn van de aanduiding aan port on derworpen dienstbrief voor briefkaar ten wordt dit gewijzigd in aan port onderworpen dienstbriefkaart. In de tweede plaats heeft de minister bepaald, dat gedrukte stukken, nieuws bladen of monsters geadresseerd aan personen, die intusschen van adres zijn veranderd en dientengevolge onder een ander postkantoor ressorteeren. voort aan niet gelijk totnog toe zullen wor den doorgezonden met door de post gewijzigd adres, naar den afzender zul len worden treuggezonden. Deze nieu we bepaling geldt niet voor tijdelijke adresveranderingen. Reorganisatie der sociale verzekering. Zaterdag heeft onder leiding van den minister van arbeid de eerste vergade ring plaats gehad van de commissie voor de arbeidsverzekering uit den Hoogen Raad van Arbeid, ter behande ling van de aan dien Raad voorgelegde vraagpunten en nota betreffende de reorganisatie van de sociale verzeke ring. De voorzitter deelde mede, dat het in zijn voornemen lag alle vergaderin gen van de commissie over dat ontwerp te presideeren, in de eerste plaats om dat hij in het onderwerp bijzonder be lang stelde en voorts omdat hij had ondervonden, dat het bezwaren mee brengt, wanneer men van de werk zaamheden van een commissie alleen- een rapport ontvangt en niet heef' me degemaakt, hoe de conclusies uit de debatten zijn gegroeid. Bovendien was hij., in overleg -met den eigenlijken voor zitter der commissie, den heer Groene- veld, tot de conclusie gekomen, dat deze meer vrijheid zou hebben zijn nota, welke de commissie in behande ling zou nemen, te verdedigen, warneer hij niet tevens presideerde. De commissie heeft besloten eens per week te vergaderen, ten einde haar rapport zoo spoedig mogelijk te vol tooien. De vier vakcentralen en de werkloosheidsverzekering. Het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen Bureau voor de R. K. Vakorganisatie', Algemeen Neder landsch Vakverbond en het Nationaal Arbeids Secretariaat zullen morgen met de kasbesturen van de bij die centralen aangesloten organisties bijeenkomen, ter bespreking van den toestand, inzake de werkloosheidsverzekering. De vrij algemeen bestaande ontevre denheid over de steeds slechter wor dende werkloosheidszorg is de naaste aanleiding, dat genoemde vakcentralen tot het bijeenroepen van deze vergade ring besloten. De vergadering, welke gehouden wordt in het Volksgebouw te 's-Gra- venhage, is alleen toegankelijk voor de besturen van de aangesloten vakbonden en speciaal daartoe genoodigüen. On der deze genoodigden behooren de le den van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de voorzitter en secretaris van de commissie van advies voor de Werkloosheidsverzekering, het bestuur van de Verecniging van Gemeentelijke Werkloosheidsfondsen en de directeur van den Dienst der Werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling. Het oud-Kamerlid Van Stapeie. De heer B. J. van Stapeie, oud-lid der Tweede Kamer, aan wiens werk- zaamstelling als buitengewoon geëm ployeerde bij het hoofdbestuur der P. en T. in sommige vakkringen zoovee! aansloot werd genomen, heeft naar men meldt, als zoodanig ontslag genomen en heeft de betrekking aanvaard van bezoldigd bestuurder van den Centra len Nederlandschen Ambtenaarsbond. VL1SSINGEN, 16 JANUARI. De reizende tentoonstelling voor volksgezondheid. Het bezoek aan de reizende tentoon stelling is tot nog toe bevredigend ge weest en het is een gunstig teeken, dat het dagelijks iets vermeerdert. Den eer sten dag, Zaterdag, zijn er 87 bezoe kers geweest den tweeden dag 123 cn gisteren is het gestegen tof 168. Wij verwachten dat het iederen dag iets grooter zal worden, wat trouwens op bijna alle plaatsen .waar de tentoon stelling wordt gehouden, het geval is geweest. Doordat bezoekers vrienden en bekenden aanraden er toch ook eens heen te gaan, wordt op deze wijze re clame gemaakt en daardoor neemt de belangstelling gaandeweg toe. Het is zoo als de voorzitter bij de opening heeft gezegd, ieder moet eigen lijk propagandist zijn en dan zal ook hier het bezoek niet minder zijn als in andere plaatsen het geval was. Hedenavond1 zal niet tandarts Ste- houwer op de tentoonstelling zijn om desgcwenscht inlichtingen te verschaf fen, doch dr. J. Louwerier. Concert Gemengde Zangvereeniging. De Gemengde Zangvereeniging al hier, directeur de heer Hans CLeuver, zal Dinsdag 23 Januari een concert ge ven in het Concertgebouw aan de Em- mastraat. Op het programma komen voor Psalm 42 van F.Mendelssohn en ..Schim Ellen" van Max Brueh. Als solisten treden op mcj. Di Moor- lag, sopraan te Amsterdam en de heer J. Muskens, bariton te 's-Gravenhage. De heer Jan Kuiler te Middelburg zal de pianobegeleiding op zich nemen. De sopraan-soliste mej. Di Moorlag heeft een bij uitstek gunstige pers. De „Tel." zegt, dat zij een .prachtig geluid en een feeder getimbreerd or gaan heeft. De „N. R. Ct." schreef De jonge zangeres, die reeds een paar malen in Beethoven's „Negende Symphonie" de aandacht heeft getrokken, legde met de nieuwe vertolking vee! eer in. De stem heeft prachtige kwaliteiten, de voor dracht had iets innemends en ongekun stelds, dat in het kader van deze solo bijzonder veel past. De „Opr. Haarlemsche Ct." noemt mej. Moorlag een zangeres van meer dan gewone qualiteiten en wordt hoogstwaarschijnlijk in de toekomst, die niet zoo verre meer is, één onzer eerste vocale krachten. Uit' deze persbeoordeelingen blijkt dus dat wij hier een zangeres van bui tengewone gaven kunnen hooren en wij verwachten dat de „Gemengde Zang vereeniging" zoowel Maandag, op de generale repetitie, als Dinsdag, een volle zaal zal hebben. Deze vereeniging, die zoo ijverig medewerkt om de kunst In onze ge meente op hooger peil te brengen, dient krachtig gesteund te worden. Betonning en verlichting De bijzondere commissie voor geor ganiseerd overleg voor het personeel van de betonning en de verlichting heeft op 11 dezer vergaderd. De commissie acht het niet mogelijk, dat de dienst aan boord der lichtsche pen met twee lichtwachters mtoder wordt verricht, indien voor het perso neel1 dier schepen een dienstregeling wordt vastgesteld overeenkomstig het door den minister van marine aan de commissie overgetegde, door den bond van personeel bij de betonning cn de verlichting aan dien bewindsman inge diende voorstel. Over de vraag, of de dienst wel met twee lichtwachters minder zou kunnen worden verricht, indien een dienstrege ling zou worden getroffen als ter ver gadering werd voorgesteld, naar aan- liding van een tweetal door leden der commissie ingediende voorstetien. staakten de stemmen. De minister zal met deze voorgestel de regeling cn met de meeningen der voor- en tegenstanders daarvan in ken nis worden gestekt. Het Koofdstad-Tooneei. In „de Oude Vriendschap" wordt Vrijdag een voorstelling gegeven door het Hoofdstad-tooneel, impressario G. Jansen. Opgevoerd zal worden „de Macht der Vrouw", comedie in 3 bedrij ven met zang en dans. Dit gezelschap heeft op 23 December hier ook een voorstelling gegeven en deze is zeer in den smaak gevallen. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Voor het examen als radio-telegrafist le klasse is geslaagd de heer J. Spapé. leerling van den cursusFrelier. De Duitsche zeelichter „Werra", ko mende van Antwerpen, bestemd naar Randers (Denemarken), geladen met phosphaat, is gisteren, gesleept door de Duitsche sleepboot „Zeus", met de voorpiek vol water uit zee teruggekeerd en gisterenavond alhier op de haven gesleept. Te Arnhem slaagden voor hel diplo ma maohtoeschrijven, uitgereikt door de Fed', van Ned. Sfeno-ieeraren de dames A. Corveleijn en M. Somer alhier en de heer J. Prins, te Jerseke. Het diploma A, Stenografie Pitman, eveneens uitgereikt door genoemde Fe deratie behaalden de dames M. Somer en A. Corveleijn, alhier. Het diploma B. Stenografie Pitman de dames Tr. Risseeuw cn B. Bliek. Het diploma C. Stenografie Pitman de dames M. Harent, H. Pepers, R. Brackx en B. Bliek, allen leerlingen van de Kon. Erk. Pitmanschool, directrice mej. N. Crucq, Oosfstogei 20/22 Goes. KERK- EN SCHOOEN1EUWS. Ned. Herv. Kerk. Op het tweetal te IJseïmuidenGrafhorst komt voor ds. J. Keiler te St. Maartensdijk. Evang. Luth. Kerk. Ds. J. P. van Heest, gekomen van Groede, werd Zondagmorgen bij de Evangelisch Lu- tersche Kerk te Deventer bevestigd door prof dr. Pont van Bussum, met een predikatie naar aanleiding van Lukas 17 vers 20—21. Des middags deed de nieuwe predi kant zijn intrede, sprekende naar aan leiding van Joh. 3 30a. Ds. Van Keest werd- daarna hartelijk toegesproken door den consulent, ds. Snijder van Arnhem, terwijl hem door de gemeente Lied 215 werd toegezongen. Nijverheids- en handelsscholen. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft het volgende medegedeeld aan de besturen der ge meenten met nijverheids- of handels scholen. Een technische herziening van de regelingen der salarissen van her per son eet aan gesubsidieerde Nijverheids- en Handelsscholen is in voorbereiding. Het ligt in mijne bedoeling die nieuwe regelingen zoo spoedig mogelijk be kend te maken en te doen ingaan te rekenen van 1 Januari 1923. Nieuw aan le stellen personeel zal op den voet der nieuwe regeling moeten worden gesa larieerd. Aan het personeel dat na 31 December 1922 in dienst treedt, zal dus moeten worden medegedeeld, dat de vaststelling van het safaris en van de kortingen voor pensioenbijdragen inge volge de Pensioenwet 1922 alsmede van het aantal lesuren nader geregeld zal worden overeenkomstig de voor schriften van de nieuwe regelingen. De pensioenaftrek der onderwijzers. De Vereeniging van Hoofden van schoten in Nederland heeft een civiele procedure aanhangig gemaakt tegen den Nederlandschen Staat wegens con tractbreuk betreffende het heffen van 8/2 pensioens-bijdrage der onderwij zers, wat in strijd wordt geacht met art. 40 van het bezoldigingsbesluit. RECHTSZAKEN. Poging tot vergiftiging. Voor de rechtbank te Winschoten heeft terechtgestaan H. K., vrouw van H. V., te Veen-dam. Zij heeft gepoogd met voorbedachten rade haar echtge noot van het leven te berooven, en deed daartoe in een kopje 8>/2 gram poeder van strychnine. Daarop deed ze melk en koffie erbij' en diende dat haar man toe. De man dronk er iets van, doch blijkbaar niet voldoende, om den dood te veroorzaken, of wel hij gebruikte het zóó spoedig, dat het vergil nog niet voldoende met de koffie en melk was gemengd', terwijl spoedig na het ge bruik een geneeskundige de maag van V. leegpompte. De beklaagde bekende en had uit wanhoop gehandeld. 'Het O. M, eischte 6 maanden gevan genisstraf, onder aftrek der 3 maanden vóorloopige hechtenis. MARINE EN LEGER, Militaire pensioenen. De minister van oorlog heeft aan het bestuur van den algemeerten milhaiten pensioenbond medegedeeld, dat de pen sioenbepalingen voor hen, die vallen onder de reservewet, om advies aan de commissie voor georganiseerd overleg voor de landmacht zullen worden ge zonden. De afgemeene militaire pensioenwet heeft zich tot den minister van finan ciën gewend met het verzoek, het aan den minister van financiën toegeschre ven voornemen om de pensioenen uit sluitend per giro betaalbaar te stellen, niet uit te voeren, doch dat slechts dan te doen plaats hebben, indien belang hebbenden hiertoe den wensch te ken nen geven. Bui ten wazitwocAleiBUttM èer nóutll* carle wordt niet {«ratfaftrea DE REIZENDE HYGIËNISCHE TENTOONSTELLING. Mijnheer de Redacteur, in de beschrijving welke U destijds gegeven heeft van den catalogus der bovengenoemde tentoonstelling noemde U ook een muggenstal. Ik heb dit voor werp niet op de tentoonstelling aange troffen. Nu komt in de „Haagsche Post" van verelden week een artikel voor over gerezen twijfel of wel de mug oorzaak kan zijn van het voorkomen van gele koorts te Havana. Is men wel licht bij het Roode Kruis ook in twijfel geraakt of de mug wef de eenïge oor zaak kan zijn van de malaria en daar door dit voorwerp van de tentoonstel ling heeft afgenomen. Met belangstelling heb ik stand 5 over de Tropische Hygiëne bezichtigd en constateerde dat alles wat daar te aanschouwen gegeven wordt betrekking heeft uitsluitend op onze koloniën. Tp.ch moet ik daarbij opmerken, dat hetgeen voor Nederlandsch Indië geldt ook toe passelijk is op Afrika. Voornamelijk in Britsch West-Afrika heeft de hygiëne zulke vorderingen gemaakt dat daar niet langer meer sprake is van „the white men's grave" maar van gezonde streken, waar bij zorgvuldige levenswij ze gele koortsen of malaria betrekkelijk sporadisch voorkomen. Het Engeische gouvernement heeft in zijn koloniën aan de goudkust door eten staat be zoldigde geneesheeren aangesteld. De ze zijn tevens belast met het opzicht over de hospitalen en vormen de hoof den der vele sanitaire commissïën. Deze commissiën hebben hun in uni form gekleede agenten en inspecteurs, inboorlingen natuurlijk, die moeten na gaan of de verordeningen dezer com missiën worden nageleefd. B.v. mogen er geen geulen of gaten in den grond voor de huizen liggen of ledige conser- venbussen rond liggen. Verder bevor deren ze het begieten' van moerassen, vijvers enz. met petroleum om de lar ven der muskieten te laten verstikken. Ze zorgen voor groote reinheid der wegen en straten en vooral der hofjes en paadjes in en langs de huizen der Europeanen en der negers. Ze zorgen dat de huizen der negers niet te dicht bij die der Europeanen staan en dat de Europeesche huizen luchtig én gezond van bouw zijn. In steden en dorpen zon der waterleiding wordt geregeld voor aanvoer van schoon regenwater ge zorgd, dat in groote gecementeerde ver gaarbakken wordt verzameld en ver strekt zoowel aan blanken als zwarten. Wanneer iemand in de Afrikaansche koloniën aan de gele koorts sterft is veelal eigen onbedachtzaamheid schuld. Met dank voor de opname, Een bezoeker der tentoonstelling. ALWEER EEN ZANGVEREENIGING? Geachte Redactie, Vergun mij voor onderstaande rege len eenige plaatsruimte in uw veel ge lezen blad. Alet verwondering nam ik kennis van het ingezonden stuk, gelezen in uw blad van Zaterdag 13 Januari 1923, geti teld „Bevordering der kunst", waarin een liefhebber voor den zang o.a. zin speelt op het weinige kunstgevoel en de verdeeldheid die in Vlisstogen heerscht op het gebied van zangver- eenigingen onderling, klaar zou die liefhebber voor den zang niet denken dat hij op deze manier die verdeeld heid nog meer- in de hand werkt, want air, men het ingezonden stuk grondig doorleest, is het toch niets anders als een propaganda maken voor een nieuw te' vormen mannenkoor en wel hoofd- INGEZONDEN A1EDEDEELÏNGEN. Wees liever verstandig dan spijtig waarom niet heden een flacon Foster's Maagpülen gekocht? Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijs vertering en .houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65 in apotheken en drogist zaken. 11 zakelijk voor personen die maatschap pelijk wat hooger staan als een arbei der etc. Als deze zangliefhebbers (want er schijnt hier toch.sprake te zijn van eenige) het waarachtige doe! voor oogen stelden om den zang hier in Vlisstogen op wat hooger peil te bren gen, zich dan zonder schroom voor staat of stand moesten aansluiten bij een te Vlisstogen reeds jaren bestaand mannenkoor, dat wat men noemt neu traal staat op het gebied van politiek of beginsel en louter kunst beoefent, door nl. uitsluitend a capella te zingen, wat op kunstgebied ai een hooge eisch is. Wat de verdere propageerende woor den betreft, hierop wil ik niet verder ingaan, alleen wat de leiding betreft wil ik nog even aanhalen dat deze, bij het door mij bedoeld mannenkoor in bekwame handen is, al is het dan ook niet door een gediplomeerd of hoog staand musicus. U, Mijnheer de Redacteur dankend voor de mij verleende plaatsruimte teeken ik Een liefhebber voor den zang welke de kunst beoefent. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van een ingezonden stuk, voorkomende in uw courant van 13 Januari, ooderteekend door een lief hebber voor den zang, en als tolk van meerderen, verzoek ik U beleefd eenige plaatsruimte. Schijnbaar medegetroffen en mede voelende met den verslaggever voor zang van de „Vliss. Courant", schijnt U mij toch niet toe een ware nachtegaal te zijn of ge zingt valsch, of ge weet niet wat ge zingt. Uw eerste gedeelte is opbouwend werk terwijl uw laatste afbrekend is. Gij ziet versplintering van krachten (le deel) gij wenseht met twintig zangers op te richten naast het man nenkoor, nog een (2e deel). Is dit excelsior of het streven daarnaar? Neen de wind waait uit een andereu iioek. Maakte U geen toespeling op hel Mannenkoor? zit 'm daar de kneep. Heeft U wel eens gehoord, dat ieder daartoe kan toetreden als lid, zonder aanzien van politieke overtuiging. Heeft U ook na de laatste uitvoering onder den nieuwen directeur, het ver slag gelezen Was daar iets in dat U steekt Volgens mij was het voor zao'n korten, tijd schitterend. M.i. trekt U wel wal op de door U omschreven personen, om de scepter of dirigeerstok te zwaaien in eigen kring. Beoogt U toenadering of vriendschap en opbouwend werk ter beoefening van den edelen zang, schrijf dan met U medestrevenden uw adres aan het man nenkoor en ge zijt misschien in de ge legenheid opgenomen te worden als lid eener vereeniging, die bijna 50 leden telt en 27 jaar bestaat. Dit is wijzer dan afbrekende critiek. Na goedgemeende aanwijzing en ho pende naar CRESCENDO. Geachte Redactie, Vergun mij een plaatsje in uw veel gelezen blad. Met verwondering heb ik het stukje van een liefhebber voor den zang ge lezen, dat er verschillende secten en clubjes elkander parten spelen, ook op het terrein van den zang. Het verwon dert mij echter nog meer, dat er nu weer plannen bestaan om nog een club op te richten, dus er zijn er dan nog niet genoeg? Dat de liefhebber voor den zang op enkele concerten, teleur gesteld is, wat verhouding van partij tot partij betreft, valt soms niet te ont kennen, maar aan wie de schuld Is U met die twintig zangers dan ook daar niet schuldig aan. Als die zangers dan zoo gaarne hun bescheiden stem willen verleenen, waarom zich dan niet aan sluiten Er bestaat hier in Vlisstogen (indien het Vlissingsche Mannenkoor niet meer bestaat) slechts één Mannenkoor, n.m. het mannenkoor „Door Oefening Uit spanning", met een 44-tal leden, waar de partijen ongeveer gelijkstaan, waar aan het hoofd staat een bekwaam directeur, die het er ook gauw in weet te stampen eni ofschoon hij nog maar negen maanden den dirigeerstok zwaait, met dit koor veel aandurft, getuige het verslag der laatste uitvoe ring van 21 October, welke de eerste

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1