MAANDAG 15 JANUARI De Braziliaansche GEMARTELD DOOR JEUK. De Levers Zeep Vlaar»din<§en 61e Jaartfaml i SCHE COURANT AB0NNEMENTS-PR1JS Voor Vlissingen on gemeenten op Wal- efceren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheefe rijk: ƒ2.50. \Veek-abon nementen 17 cent, alles bij vooruiiBetatleg. Atoenderüjke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-FRIjS. Van t4 regels 1.10 voor iedere regel meer 28 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per r gel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—3 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. BINNENLAND Be Nederlandsche vordering op België. De redacteur van „de Maasbode" te Brussel meldt d.d. 13 Januari De regeering heeft bij wijze van amendement een bedrag van 5.200.000 francs aangevraagd, om op verzoek van de Nederlandsche regeering de uit gaven te betalen, welke Nederland voor 3e interneering der Belgische soldaten Beeft gedaan. De regeering was van oordeel, dat er aanleiding bestond, om het verzoek van Nederland in te willi gen en verklaarde genoegen te nemen met de som van 2.113.367 gulden, welk bedrag in hoofdsom en een interest van 6 per jaar tot i Januari 1922 met dat van dé uitgaven in kwestie overeen stemt. De interest moet worden gere kend tot den dag der afbetaling. Vol gens den huidigen koers van den gul den zou de aldus te betalen som op 1 Januari 1923 ongeveer Ï3.500.000 frs. bedragen. Er zijn thans besprekingen aangeknoopt, om een voordeeliger koers te verkrijgen en dit is de reden waarom ten eerste het aangevraagde eredict is bepaald op 5.200.000 francs en ten tweede, waarom het wenschelijk is, dat het crediet niet limitatief worde toegestaan. Congres der S. D. A. P. Zaterdag is te Utrecht hel 27ste Congres der S. D. A. P. geopend met een rede van den voorzitter, den heer W. Hc Vliegen. De reden dat dit Congres thans en niet, zooals de statuten als regel voor schrijven, op den Paaschdag wordt gehouden, is, dat het het Partijbestuur onmogelijk leek om de wijze van can- tfidaatstelling onveranderd te la-ten en wilde men deze wijziging nog vóór de a.s. verkiezingen in werking doen tre den, dan moest het Congres nog uiter lijk half Januari plaats hebben. In de avondvergadering kwam aan de orde de inleiding van den heer Vliegen over den algemeenen politie- ,ften toestand in verband met dc verkie zingen voor de Prov. Staten en de Eerste Kamer. Spr. betoogde uitvoerig dat nu de crisis gekomen is na een periode van hoogconjunctuur in de voorafgaande jaren, het kapitalisme niet beter weet te doen dan d.e gevol gen van de crisis af fe wentelen op de schouders der arbeiders. De reactie kwam 't sterkst tot uiting in de Eerste Kamer. Door de Statenverkiezingen kan dit jaar groote invloed worden uitge oefend op de verkiezingen voor de Eerste Kamer, in September, welke moeten plaats hebben, 't Hangt af van onze propagandistische kracht of de andersgeorganiseerden zullen blijven vastzitten aan hun politieke organisa tie®. Spreker behandelde in dit verband FEUILLETON naar het Fransch van A. MATTHE1J. 52, En van wien hebt ge dat nieuws vroeg De Maugiron. Natuurlijk weer van uw dokter Robert, wiens leven ik gisteren heb gespaard1 Ge hadt misschien beter gedaan met mij zelf de waarheid' te zeggen en fe zorgen, dat niemand u voor had kunnen zijn, want ik ben nu, he' doet er niet toe door wie, ik ben nu door anderen ingelicht en dat had mei zoo moeten zijn. De waarheid is, verdedigde De Maugiron zich, dat voor den dag van gisteren de heele zaak nog tamelijk in de lucht hing. En ik heb niets geweten voor gisterenavond en dan nog, zocals gij merkt, bijzonder weinig. Maar dat wei nige was genoeg, om mij terstond een besluit te doen nemen. Nog eens. De Maugiron, laten wij zonder veel omhaal, zonder eenige verklaring zelfs, elkander vaarwel zeggen geloof me, dat zal voor u en voor mij het beste zijr Octave stond op als wilde zij het salon verlaten, maar smeekend nage noeg hieldi hij haar daarvan terug. Hoor miji een oogenblik aan, zeide hij. Het schijnt, dat het besluit, zoo eensklaps door u genomen, al zeer weinig kost, terwijl ik er tot op het oogenblik niet toe besluiten kon, u te verliezen. Daarom heb ik gezwegen. Zullen de verwachtingen, waarcan gij liet bedrijfsradenstelsel en daaruit ge hoopt solidarisme door de Katholieken, dat evenwel naar het oordeel van prof. Veraart zelf en volgens ervaring volko men mislukt is. De werkgevers moeten er niets van hebben en ook de Katho lieke arbeiders zullen hebben te vech ten voor de macht. Temeer kiemt dit nu de reactie zich uit in aanranding van den achturendag, afbrokkeling van de sociale verzekering, verslechtering van het onderwijs enz. Wij moeten onze politiek vormen op versterking van macht, die dit alles kan weerstaan en niet zoeken naar radicale programpun ten, maar het socialisme verkondigen en de historische verschijnselen aan de arbeiders duidelijk maken. Dit moet de inzet zijn voor de propaganda in de eerstkomende tijden Wij. moeten een anti-kapitalistische stemming aankwee- ken. Wij hebben voor de Statenverkie zingen geen nieuw program te stellen. Het program wordt vastgesteld door de feiten. Ons program voor de Eerste Kamer is haar afschaffing. Het Chr. Nat. Vakverbond en de Werkloosheidsverzekering. Het dagelijksch bestuur van het Chr. Nationaal Vakverbond besloot niet dee! •te nemen aan het gemeenschappelijk congres van de besturen der Werkloo- zenkassen, dat onder leiding der andere vakcentrales op Woensdag 17 dezer zal gehouden worden. Daar bij de uit voering der regeling voor 1923 meer rekening gehouden wordt met het ka rakter der verzekering, zooals dat in het schrijven van het dagelijksch bestuur aan den minister van arbeid d.d. 12 October 1922 uiteengezet is, meende het bestuur, ondanks bezwaren, die be staan, niet aan deze actie te moeten deelnemen. De ontploffing te Arnhem Op de begraafplaats „Moscowa" te Arnhem is, onder buitengewoon groote belangstelling, het stoffelijk overschot begraven van den opperwachtmeester der rijdende artillerie H. Everaars, die bij de buskruitontptoffing in het artille riepark op noodlottige wijze om het leven kwam. Op het kerkhof waren eenige duizenden belangstellenden. Bo vendien vergezelden eenige honderden personen den lijkstoet, die van het mi litair hospitaal langs de woning van den overledene in de Graaf Lodewijk- straat, grafwaarts trok. Twaalf bloem stukken waren aan den rouwwagen bevestigd. Aan het graf sprak kapitein Rambor,- net, die als commandant van het korps rijdende artillerie zijn innig leedwezen betuigde over het noodlottige ongeluk, dat de familie in rouw dompelde. Spr. kende Evcraars als man van den ouden stempel, die leefde voor zijn vak en een goed vriend was van het korps. Steeds had de overledene lust in den arbeid, die voor hem geen opoffering maar een zegen was. Namens de onderofficieren sprak op perwachtmeester Van Dijk, die betuigde hoezeer de tijding van het ongeluk het geheele korps had getroffen. Spreker schetste Everaars als een edel man, een ijverig werker en een goed kameraad, die aller hoogachting genoot, Ds. Both sprak een troostwoord tot de familie. De oudste zoon dankte. Zaterdagmiddag werd op „Moscowa" ibet stoffelijk overschot van den1 even eens bij de ontploffing omgekomen spreekt, wel ooit worden vervuld Er zijn heel wat moeilijkheden, nee! veel bezwaren, en weet gij wel, dat de ern stigste van mijn kant zijn gekomen, van mijn aarzeling, van mijn twijfel en van mijn spijt? O, ik begrijp uw angst zeer goed, zeide Octave met een bitter lachje, ge zijt niet zoo zeker te zullen slagi-n cn daarom vraagt ge u at, of gij hier niet het zekere voor het onzekere prijs geeft. Wat zijt ge wreed I riep De Mau giron driftig uit. Ik verzeker u, dat gij, als ge in mijn hart kondet lezen Onder het spreken trok Octave aan het schelkoord, dat achter de sofa onder baar bereik hing. Waarom belf ge vroeg hij ver wonderd. Let er maar niet op, ik luister, ga voort Ik zeide u, hernam De Maugiron nref zonder eenige onrust, dal pij. als ge in mijn hart kondet lezen, in waar heid zoudt weten, dat de reden van mijn aarzeling, ja van mijn foltering is gelegen .in mijn liefde voor u Ja, ik bemin u nog altijd Octave stond thans voor goec'. op. Welnu, dan ben ik het die u niet meer bemin, zeide zij met een diepe en vaste stem. Laten wij al het ongelijk maar op mijn kant schuiven en zonder bitterheid van elkander afgaan. Neen, verklaarde De Maugiron, ik kan u zoo niet verlaten, ik... De deur ging open en de oude be diende kwam binnen met het zoontje van Octave, dat vroolijk naar zijn moe der liep. Ha. daar komt Paul, dien ge met- parkknecht Hommerson grafwaarts ge bracht. Evenals bij de begrafenis van den opper-wachtmeester Everaars. had ook deze plechtigheid met militaire eer plaats. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den batterij-commandant van het korps rijdende artillerie, kapi tein Storm Rusing den opperwacht meester Van Dijk en den heer Lure- mans, voorzitter der afdeeling Arnhem van den Ned. Bond van personeel in overheidsdienst. Het dienstwesgeraarsontwerp. Door hef Genootschap voor Zedelijke voikspoütiek is een verzoek gericht tot de ministers van oorlog, marine en ju stitie, waarin wordt aangedrongen op een spoedige afhandeling van het dienstweigeringswetsontwerp. iHet Genootschap toch acht het van groot belang, dat de weigering wegens gemoedsbezwaren, welke zich bij de ingelijfden der nieuwe lichting zouden kunnen voordoen, reeds volgens de nieuwe wet worden berecht. Enkele cijfers uit Rotterdam. In 1022 werden te Rotterdam gepro duceerd 65.117.830 ML gas, tegen 60.716.173 ML in 1921. Hei aantal ver bruikers van electriciteit nam toe met 13.033 tegen een toename van 7866 in 1921. Er werden geproduceerd 75.672.000 K.W.U. electrischen stroom, legen 66.393.000 in 1921. De opbrengst van de belasting op de openbare vermakelijkheden was 788.715 tegen 884.683 in 1921. Het havengeld voor zeevaartuigen bedroeg 3.503.188 tegen 3.063.338 en van binnenvaartuigen resp. 700.300 en 751.259. Stads» es Provlflcienieuws VLISSINGEN, 15 JANUARI. De reizende tentoonstelling voor volksgezondheid. Gedurende deze week zullen 's avonds van 8 tot 10 uur de navolgende dokto ren aanwezig zijn op.de tentoonstelling om desgewenschf aan de bezoekers inlichtingen te verstrakken Maandag dr. A. P. SmrttDinsdag tandarts A. StehouwerWoensdag tandarts R. Suringa Donderdag dr. J. P. Vermaas Vrijdag mevr. dr. A. Weijl Zaterdag dr. P. A. Jens. Huil er niet om. Als de tooneelvereeniging „Koningin Wilhelmina" voor het voetlicht komt, dan weten we, dat het in orde is, een programma, geducht ingestudeerd en wel verzorgd. Daaraan dankt zij dan ook haar groot aantal donateurs. De revue „Holland krijgt bezoek" ligt nog versch in het geheugen, en is het vorig jaar met stijgend succes eenige malen opgevoerd. Toen dan ook gisterenavond voor leden en donateurs de nieuwe re vue „Huii er niet om" in „de Oude Vriendschap" opgevoerd zou worden, waren de verwachtingen hoog gespan nen. Dat de vereeniging veel praesteert, is bekend, dat de leiding in zeer goede handen is, is een feit, maar daarnaast is gisterenavond wederom gebleken, dat met den leider uitstekende krachten zijn opgetreden, om de gestelde verwach tingen niet te beschamen. „Koningin een vaarwel kunt zeggen, zeide Octave met de meest mogelijke kalmte. De Maugiron was bleek geworden. Hij had begrepen d'at het uit was Hij nam zijn hoed en zeide op afgemeten toon Vaarwel dan, mevrouwIk heb u alleen nog maar mijn spijt te verklaren, dat er tusschen ons nog financieele aangelegenheden bestaan... Die gij zelf kunt regelen, mijnheer De Maugiron, op termijnen, die u Ihct meest geschikt zullen voorkomen, ant woordde Octave eenvoudig. Hij groette haar, zij groette, terug, en hij ging heen. met de woede in het hart. Nu zijn mijn schepen verbrand, dacht hij, en moet, moet tot eiken prijs dat huwelijk met Lucie de Sergv zoo gauw mogelijk worden voltrokken Het kan niet anders HOOFDSTUK XXXVII. Er worden andere strikken gespannen. Donderdagavond was de laatste receptie bij de gravin De Sergy. want het seizoen spoedde ten einde en de groote wereld verliet Parijs. Robert nam deel aan het diner, De Maugiron kwam eerst des avonds. Mijnheer De Sergy had nog niets tegen izij.n dochter gezegd en Lucien vreesde wel een weinig, dat hij er dien avond overluid) en in tegenwoordigheid zijner gasten over zou beginnen. Maar wat hij alleen verkondigde was, dat hij 't voornemen had om over drie dagen met zijn familie naar zijn kasteel d'EstourvilIe in Nortnandifi te gaan en dat hij., in afwachting van de gischre- Wilhelmina" heeft haar naam hoog ge houden, en heeft haar leden gehuldigd op zeer gepaste wijze. Den secretaris, den heer Talmon, die tijd noch moeite ontziet, om zijn plicht zoo goed moge lijk te vervullen, werd een schemerlamp aangeboden, de schilder Hijman, en de electricien Laport hadden een rookstel in ontvangst te nemen. „Huil er niet om" is een revue in 2 bedrijven, vervaardigd door den heer De Ruijter. Na een proloog, waarin gewezen wordt op de geschiedenis der vereeniging, op den ernst van de tijden, etc. stoomt het stoomschip „Koningin Wilhelmina" met volle muziek binnen. Dan is het pleit al gewonnen. Dan zit de stemming er al in, en na liet vallen van het scherm wordt er luid geapplaudiseerd. We zul len niet elk onderdeel van deze revue in bespreking nemen. Het eene pakt meer dan het andere. Een heel) aardig moment was, vergeleken met de waar deloosheid van de marken en kronen en de waardevermindering van de fran ken, de stabiliteit van den Nederland- schen gulden. En zoo wijzen we op het gedeelte „Nederland voldoet aan uw plicht", dat behandelt de niet-verzor- ging van den soldaat, als hij als een wrak uit den dienst ontslagen wordt. En zoo was zeer pakkend het deel „Ne derland gedenkt uw helden". Een voor stelling van onze kranige mannen, om schipbreukelingen te redden. En dan werd er weer hartelijk gelachen, zoo bij „de belastingbetalers", de tabaksbelas ting, enz. Ook gaat het gezelschap naar de bioscoop, ais „Het Jochie" opge voerd wordt, en in eenige coupletten wordt dan de aandacht gevestigd op het Luxor-tlreater. „De Volkenbond" is een pakkend slotnummer. Hartelijk wordt er geapplaudiseerd, als blijkt, dat ook Nederland lid van den Volken bond is, om ook een steentje te mogen bijdragen tot den wereldvrede. „Koningin Wilhelmina" heeft gister avond haar donateurs een aardigen avond bezorgd. De financiën van de vereeniging zullen het zeker geducht hebben moeten ontgelden, maar ais de vereeniging voor de tweede maal, en dan tegen entrée de revue geeft, dan is zij vrezekerd van een gevulde zaal. Loodswezen. De Centrale Nederlandsche Ambte- naarsbond ontving van den minister van marine .het volgend antwoord op zijn rekwest inzake verplaatsing van loodsen ..Naar aanleiding van uw bij mij in gekomen request d.d. 12 December j!„ betreffende de verplaatsing van binnen loodsen van Antwerpen en Neuzen naar Vlissingen, en omgekeerd, heb ik de eer uw bestuur mede te'deelen, dat in deze .het dienstbelang zoodanig overwegend is, dat daarvoor de persixmlijke belan gen. zullen moeten wijken. Ik merk daarbij nog op dat wijl aan de te Vlissingen pas aangestelde lood sen te voren uitdrukkelijk is medege deeld, dat hun plaatsing aldaar van tijdelijken aard zal zijn, van onbillijk heid jegens hen geen sprake kan we zen." Zooals reeds in ons blad is gepubli ceerd, heeft het Kamerlid Hugenholtz (hans een zevental vragen dienaangaan de gesteld. De Centrale Nederlandsche Ambte- naarsbonti ontving het volgende schrij ven jnvitatie's, die zouden worden rond gezonden, nu al voorioopig de goede vrienden die hem de eer aandeden zijn huis te frequenteeren, vriendelijk uit- noodigde, om de feesten, die hij daar ginds van plan was te geven, eveneens door hun tegenwoordigheid op te luis teren. Balda had dit vertrek gewild en op haar gewone wijze gezorgd, dat ook hij het wilde. Op het kasteel d'Estour- ville moest van het familiedrama de ontknooping plaats hebben, die zij thans genoegzaam meende te hebben voorbereid. De Sergy had zijn zoon of zijn dochter volstrekt niets gezegd van zijn plan om reeds zoo spoedig naar d'Estourville te gaan. Balda had daar van ook niet met Angelina gesproken, en toen Angelina, met haar alleen zijn de, haar verwondering te kennen gaf over zufk een overhaast vertrek, be weerde Balda, dat zij zelve et even vreemd van had opgezien als iedereen, dat mijnheer Dc Sergy er vooraf zelfs met geen enkel woord op gezinspeeld had. Robert, Lucien en Lucie waren zeer ongerust bij het vernemen van dat plotseling aangekondigde besluit Wat kon daarvan de oorzaak zijn, wat kon er achter verborgen liggen Mijnheer De Sergy kon natuurlijk zijn zoon niet goedschiks verhinderen om met de anderen naar het buitenver blijf te gaan en. Lucien zou dus altijd bij de hand wezen om zijn zuster te raden en te beschermen, maar Lucien was zelf de eerste om te erkennen, dat hij zelf veeleer goede leiding roodig INGEZONDEN ASEDEBEEL1NGEN. Gij kun» niet ophouden mei kfobhen en wrijven gij wordt door jeuk zoo geplaagd, dat gij lust zoudt gevoelen dc bran dende huid van Uw vleesch tc 6d>euren. Tenslotte kunt ge het niet meer volhoudenhet gaat hoven Uw kracht oogmaats die ontzettende uren vol kwelling, die verschrikkelijke nachten zonder slaap door te maken. Maar luistertuitkomst is daar t Enkele droppels slechts van het nieuwe vloeibare middel tegen huidziekte genaamd D.D.D. hebben een verrassende uitwerking. Van geluk weet ge niet in welke wereld gij zij», leuk en prikkeling zijn als door looverslag verdwenen, en ein delijk krijgt gij weer eens rust. Een flacon reeds is voldoende om dit aan te toonen. Het D.D.D.-middel brengt ge nezing doordat het in de poriËn der huid doordringt, en de ziekte veroorzakende kiemen vernie tigt Exzeem. schuift, zweren, etterbuilen, korsten, en alle andere ziekten der huid moeien tiet Spoedig tegen dit kalmee- rende, zuiverende middel af leggen. Koopt nog heden een flesch t 2.50 (proefflesch 10.75) ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten. Vraatr» ook dc ge neeskrachtige DD.D.-zeep f L— Te Vlissingen bij. A. C. BENIEST F. VAN DEN HEUVEL H. J. LUIT- WIELERA DE LANDMETER en J. ROELSE. Laat U rue'c meer- afschpikken.de kleur van Uw kleeuen te veranderdende behandeling met ié zoo eenvoudió mo^ekk en levent aitxjd. óoede resultaten op. Q kry§t óteedse^ale en vaste kleuren, welke no<§ herhaaldelyk me!: LüX <3ewas.S£hen kunnen worden. REIMIGT £M VERFT EGELVKERTYD Kairrikanlen uar\ Luïf had en de brave jongen, tegelijk zwak en heftig, was bang voor zijn eigen drift, die hij. niet altijd verstandig wist te beteugelen. Het waarschijn]ijkst was dat men Lucie van Robert 'had willen scheiden. Robert was dus zeer verrast een per soonlijke invitatie fe ontvangen, door mevrouw De Sergy geschreven in de meest vriendelijke bewoordingen Zij verzocht hem zoo spoedig mogelijk naar d'Estourviüe te komen. Hij zou op 't kasteel zijn vaste logeerkamer behou den naast die van Lucien. Omdat hij altijd voor Lucien een broeder was ge weest, schreef Balda, moest hij zich zelf ook eenigermate als de zoon des huizes beschouwen. Wat had dat nu weder te beduiden Robert gaf zijn brief aan Lucien te le zen, die ook zijn zuster met den inhoud in kennis stelde, maar geen van drie kon er iets van begrijpen. Bij geen van de drie kwam de ge dachte op, .hoe in dit alles Angelina zijdelings betrokken was. Geen van de drie kon zich hier eenig begrip vormen van de zelfzuchtige en toch ook weer zelfverloochenende vermetelheid van Balda, die nooit iets ten halve deed, die niet den schijn wilde hebben iemand te mijden of te vreezen en die berekend had, dat niet alleen Robert door haar welwillendheid zou ontwapend worden, maar tevens, dat Lucien en zijn zuster, als Robert er bij was, minder wantrou wend en minder teruggetrokken zouden zijn. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1