is. n DONDERDAG 11 JANUARI No9 61e Jaargang IS. IS. IS. GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads- ca Provindenieuws I; oud en -BUBG. VLISSINGSCHE COURANT abonnements prijs V».r VBssingen en gemeenten op WaJ- cheren 2-20 per drie maanden. Franco door het geheete rijk j'2.50. Weekabon nementen 17 cent, alles bij voorn rtbetaling. Afaonderlijke nummers 5 cent. advertentieprijs. Van 14 regels l.H voor ieaere regel meer 2S centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 32 cent per r ge! Sienstoanbiedlngeu en cJienstawnrrcgen va. 1—5 regels #5 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van I6 regels ƒ1.70, Mere regel meer 26 cent. bekendmaking. Overtreding Warenwet Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 6 sub 2, laatste alinea der Warenwet brengen ter openbare kennis, dat bij von nis van den kantonrechter te Middelburg «J.d. 20 December 1922 bij verstek is ver oordeeld Kornelis Ovaa, melkslijter, 62 jaar, gebo ren te Zoutelande en wonende te Vlissin gen, Hobeinsteeg 4, terzake van melk ver- koopen, welke ondeugdelijk is van samen- stelling in de gemeente Vlissingen en wel tot 50 boete subs. 25 dagen hechtenis dit vonnis is op 3 Januari jl. onherroepelijk geworden. Vlissingen, 10 Januari 1923. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. DIENSTPLICHT. Vrijstelling van den dienstplicht. (Bijzonder geval). Dc Burgemeester van Vlissingen, brengt «gevolge artikel 44 tweede lid, derden vol eis van het Dienstplichtbesluit ter open bare kennis, dat bij beschikking van den Minister van Oorlog d.d. 8 Januari 1923, No. 15 V., aan Willem Jacobus Loesberg der lichting 1918, uit deze gemeente voor goed vrijstelling van den dienstplicht is verlend wegens aanwezigheid van een bij- Tmnder geval. Tegen deze uitspraak kunnen vanaf he den binnen tien dagen bij de Kroon in be roep komen, de ingeschrevene wien de uit spraak geldt, elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen, of de wettige vertegenwoordiger. Het .verzoekschrift, dat met redenen om kleed moet zijn, moet worden ingediend hij den Burgemeester ter Secretarie dczr.r gemeente. De Burgemeester zorgt voor de door zending van het verzoekschrift. Vlissingen. 11 Januari 1923. De Burgemeester voornoemd. VAN WOELDEREN. «egeering9-jubaeum van H. M. de Koningin. De uitgeversfirma La Riviere <5 Voor hoeve te Zwolle heeft in voorbereiding de uitgave van een Gedenkboek ter ge legenheid van het zilveren regerings jubileum van H. M. de Koningin, dat een volledig beeld geeft van de geschie denis der laatste 25 jaren. Bij den opzet van het plan heeft de bedoeling voorgezeten de onderwerpen te doen bezien van Protestantsoh- Christelijke zijde. Vele autoriteiten die In deze leringen een welbekenden -naam hebben, zullen hun medewerking ver- leenen aan de samenstelling van dit Gedenkboek, dat getiteld zal worden „Na vijf-en-twintig jaren". De Staatsleentng. De nieuwe 6 Staatsleening van 80 mlifioen gulden is enkele malen voltee- Kend. Evenredige vertegenwoordiging voor de Eerste Kamer. Naar „de Maasb." verneemt, heeft het wetsontwerp tot regeling van de evenredige vertegenwoordiging voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer reeds het departement van bin- nenlandsche zaken verlaten en is bet Ihans bij den Raad van State om ad- vles. De Tabakswet. Volgens ,.de Maasbode" heeft de mi nister van financiën thans besloten, dat per 1 Februari a.s. de losse verkoop van sigaren verboden zal ziin, tenzij deze stuk voor stuk zijn gebanderol- teerd. Alle tabaksfabrikaten moeten van dien datum af gezegeld en van banderollen voorzien zijn, uitgezonderd enkele speciale soorten pruimtabak De Zomertijd. Een der lezers van de „Standaard" doet het volgend voorstel De landbouwers vvenschen geen. de stedelingen wel een „zomertijd". Zou den deze twee partijen het nu niet sa men eens kunnen worden, door den zomertijd te laten ingaan den iantsten Zaterdagnacht van Juni en te laten eindigen den tweeden Zaterdagnacht van September. De stedelingen por.ieten er dan van door de vacanties. Vele pensions enz. zullen er voordeel uit trekken, en de bezwaren van de land bouwers waren tot een minimum terug gebracht. De noodlijdende industrieën. Een der Haagsche correspondenten van het „Hbld." schrijft Met een Kamerlid, industrieel, pra tende over de moeilijkheden, waarmede tal van industrieën te kampen hebben, wees deze erop, dat voor sommige be drijven, wier vertegenwoordigers voor beschermende rechten zijn, invoerver boden nu zelfs te laat zouden komen Volgens de meening van enkele indus- trieelen zou alleen nog maar baten directe, finaneieele hulp aan de bedrij ven, die het ernstigst onder de Duitsche concurrentie te lijden hebben gehad Waar men we! gevoelt, dat geen groote finaneieele offers van den Staat zouden zijn te verwachten, heeft men in eenige industrieele kringen gepraat over de gedachte, om de werkloosheidsuitkee ringen in bedrijven, die zwaar gebukt gaan onder de Duitsche concurrentie, te staken en de bedragen, aan deze werkloosheidsuitkeeringen uitgegeven, te gebiuiken als steun aan deze nood lijdende bedrijven. Men zou daarmede tweeërlei berei ken, zoo meent men. Eenerzijds steunt men de bedrijven, anderzijds maakt men een einde aan de zedenbedervende, de energie der arbeiders verslappende werkloosheidsuitkeeringen. Deze gedachte is nog slechts in ab stracta besproken in enkele kringen. Misschien, dat men bij nadere overwe ging tot een behandeling en uitwerking in concreto komt. Zij leek ons, zoo op het oog, belangwekkend genoeg, om haar hierover te vertellen. Rijksvaartuigen. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is een commissie ingesteld om te onderzoeken in hoeverre een meer economisch gebruik der onder verschillende instellingen en admimstra- tiën bchoorende Rijksvaartuigen moge lijk is. In die commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter W. C. Sm", gep. vice-admiraal tot leden G. L. rkeris, kapitein ter zee, inspecteur v. h. loods wezen in het 4e en 5e district A. R. van Laan, inspecteur-generaal van den rijkswaterstaat in de 2e inspectie dr. H. J. Lovink, commissaris-genera:' van de landbouwproductie, lid van de Twcede Kamer der Staten-Generaal W. F. van Meerendonk, districts-com- mamiar.t tevens inspecteur der rijks- veldwacht te Atiddetburg mr. A. Spa nier, bezirinigingsinspecteur bij het de partement van financiën J. G. T'nber- gen, kapitein der artillerie, werkzaam bij dc IVe afdeeling van het departe ment van oorlog A. G. van Wierngen, administrateur, chef der afdeelir.u per soneel bij liet departement van f nan- ciën C. J. Ph. Zaalberg, directeur- generaal van den arbeid, en tot secre taris E. P. Weber, hoofdcommies bij het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie. Georganiseerd overleg rijksambtenaren. De vertegenwoordigers van hei co mité ter behartiging van de aigemeene belangen van overheidspersoneel (A. C. O. P.) in dc centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtf naren- zaken hebben aan den voorzitter der centrale commissie een schrijven ge zonden, met verzoek het navolgende voorstel in een daartoe te beleggen ver gadering in behandeling te willen brengen „De centrale commissie noodige de regeering uit, geen afwijkende beslis singen te nemen op door de centrale commissie uitgebrachte adviezen, dan na te hebben gepoogd, alsnog met deze commissie tot overeenstemming te ko men, hetzij door terugzending van het advies en toezending van een nota, houdende een uiteenzetting der daar tegen gerezen bezwaren, heizij in spoedgevallen, door het plegen van serieus overleg met den voofzi'fcr der centrale commissie." Uit het bakkersbedrijf Op uitnoodiging der werkgeversor ganisaties in het bakkersbedriji zijn te Utrecht met de vertegenwoordigers der gezcilenorganisaties besprekingen ge houden overeen herziening der arbeids regeling. Deze besprekingen leidden echter niet tot een resultaat. Op 18 December jl. deden de werk gevers hun voorstellen den arbeiders organisaties toekomen en verlangden dat deze voor 1 Januari 1923 zijnde de datum waarop de arbeidsregeling afliep hun beslissing over deze patroonsvoorsteilen den werkgevers zouden mededeelen. Met het oog op den, korten •cimijn waarop een beslissing zou moeter wor den genomen, verzochten de hoofdbe sturen van den Roomsch-Kathoiieken, den Christelijkcn en den Neutralen Bond van Bakkersgezellen verlenging van den gesteldcn termijn. De werkgevers orga nisaties willigden dit verzoek in, "n ver lengden den contractueelen termijn tot 3 Februari a.s. Inmiddels hebben genoemde gazetten organisaties de voorstellen der werkge vers in bestuursvergaderingen en leden bijeenkomsten besproken, en eenstem mig was het oordeel, dat ongev 'jzigde aanneming daarvan niet mogelijk was. Samensprekingen tusschen de hoofd besturen der drie gezellenorgairsaties hebben tot gevolg gehad, dat eenstem migheid' bereikt werd over een den werkgevers toe te zenden tegenvoor stel. Dit tegenvoorstel is thans den werkgeversorganisaties toegezonden. VLISSINGEN, 11 JANUARI. De „Zeeland". Op de vragen van den heer Dressel- huys betreffende de nadeelen voor de maatschappij „Zeeland" verbonden aan verlegging van haar route van Folke stone naar Harwich, de toewijzing van den nachtdienst op Engeland aan de HollandHarwichlijn, dc propaganda voor deze maatschappij en de maat schappij „Zeeland" en verbetering van den tijd van vertrek der booter ant woordde de minister van waterstaat Het bedoelde contract was een na tuurlijk gevolg van den vroegeren toe stand, toen tusschen de beide Neder- landsche Spoorwegmaatschappijen con currentie bestond en deze elk afzon derlijk behoefte hadden aan een eigen Engelsche relatie. Aangezien de maatschappij „Zee land" haar dienst wel niet van Folke stone naar Harwich verleggen zai, zoo lang zij. die veriegglng niet in haar be- lang acht, zal dus van her oogenblik af, waarop die verlegging wét mocht geschieden, veilig mogen worden aan genomen, dat het contract voor de maatschappij „Zeeland" niet meer de vroegere waarde had en was komen achter te staan bij hetgeen zij in geval van verlegging kon verkrijgen. De inlichtingen, welke te voren wa ren verstrekt, moesten doen aannemen, dat een belangengemeenschap in den omvang, ais bedoeld in de rede van 30 November 1922, reeds haar beslag had verkregen. Sedert ontvangen inlichtin gen hebben doen zien, dat de zaak zoo ver nog niet was gevorderd. In ailen gevalle is het buiten twijfel, daf een belangengemeenschap tusschen de maatschappij „Zeeland" en de Great Eastern Spoorwegmaatschappij s echts zai bestaan voor zooverre de maat schappij „Zeeland" die in haar belang acht. Inmiddels wordt omtrent vracht en passagetarieven bereids zoovee! mo gelijk overleg gepleegd. De maatschappij. „Zeeland" en de Great Eastern Spoorweg-maatschappij onderhielden beide een nachtdienst. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam vestigde bij schrijven van 6 September 1921 de aandacht op de wenscheiijkhcid om in plaats van twee nachtdiensten één 'nachtdienst en één dagdienst in te voeren. Toen meer en meer duidelijk werd, dat van een En- getsch-Duitsch verkeer van beteekenis in den eersten tijd geen sprake zou zijn, kon met de ervaring van jarenlang, dat het hoofdverkeer van en naar Nederland zich over Hoek van Holland blijft be wegen, slechts het geven van een tweede .gelegenheid per etmaal ten be hoeve zoowel van het Duitsch-En- gelsch als van het Nederlandsch-En- gelsch verkeer, een nieuwe kans bic den op toeneming van het verkeer. Het aantal reizigers van den dagdienst blijkt dan ook grooter te zijn dan dat van den vroegeren nachtdienst. Ook het zeer belangrijke vleeschvervoer van de „Zee land" is met den dagdienst gebaat. De uitkomst heeft alzoo geleerd, dat de maatschappij „Zeeland", alles te za- men genomen, juist heeft gezien door haar nachtdienst in een dagdienst te veranderen. Een luxe-trein NederlandBerlijn, aansluitende op een dagdienst Enge landVlissingen, rijdende dus in den nacht van Vlissingen naar Berlijn of omgekeerd, zou begrijpelijkerwijze geen zin hebben. De luxe-trein, waarvan de helft der kosten op het Nederlandsch traject door de Great Eastern Spoor wegmaatschappij wordt gedragen, is ingelegd om een tegenwicht te vormen tegen de steeds sterker wordende po gingen van Fransche en Belgische rou tes om het betrokken verkeer te leiden buiten Nederland om. Die inlegging is dan ook allerminst tegen de maatschap pij „Zeeland" gericht. De Ncderlandsche spoorwegen, tot wier verkeerstaak dit zeker behoort, hebben met beide han den de gelegenheid aangegrepen om nu een der spoorwegmaatschappijen van de Engelsche Eastern Group hen steu nen wil, ons transitverkeer te verdedi gen. Ware deze luxe-trein of het be dienen van de dagverbinding inderdaad een bedreiging van het 'bestaan der maatschappij „Zeeland", dan zou zij zelf wel de eerste zijn om daarvan te doen blijken. Dat de reclame voor de route via Vlissingen niet gelijk zou zijn aan die \oor de Hoek van Holland-route, is minder juist. Zoowel wat de aanplak biljetten als den gids der buitenlandsche verbindingen betreft, heeft geen andere bedoeling voorgezeten dan om de dienstregeling der beide routesoedie- nende treinen op gelijke wijze te ver meiden. Dat bij de route over Hoek van Hol land eenige verbindingen met Noord- Engeland en Schotland zijn opgegeven, is het gevolg daarvan, dat die verbin dingen rechtstreeks via March bediend worden. Transit Londen zijn b'.j geen der beide routes verbindingen vermeld. Dit zou ook niet doenlijk zijn. Bij de tusschemtijidschc inicgging van den luxe-trein moest daarvoor natuur lijk een afzonderlijk aanplakbiljet wor den gemaakt, waarop aankomst- en vertrekuren van buitenlandsche stati ons, waar het in het bijzonder het ver keer transit Nederland geldt, moesten voorkomen. In het boekje der buitenlandsche aansluitingen is de luxe-trein niet bij andere verbindingen over Hoek van Holland onder tabel I opgenomen, maar op den achteromslag, omdat te gen het tijdstip van inlegging van dien trein de afwerking van het boekje reeds zoover was gevorderd, dat opneming in die tabel niet meer mogelijk was. Herinnerd zij tevens, dat op de voor zijde van den officieelen reisgids en aan dén binnenkant van de achterzijde de beide routes in een en dezelfde reclame op volkomen gelijke wijze zijn vermeid. Als verdere voorbeelden i gn ter griffie der Kamer nedergelegd. ter in zage van de leden, twee voor Duitsch- iand bestemde strooibiljetten, die elk een der routes in gelijken zin vermelden en het model voor een geïllustreerd aanplakbiljet, waarop beide loutes naast elkaar eveneens volkomen gelijk vermeld worden. In de dienstregelingconferentie te Lu- zern zijn met medewerking van den vertegenwoordiger der maatschappij „Zeeland" door de Nederlandsche spoorwegen ernstige pogingen gedaan om een regeling van den treinenloop te verkrijgen die een later vertrek uit Lon den via Folkestone mogelijk zou ma ken. In verband met de overige inter nationale verbindingen en met het feit, dat de Duitsche spoorwegen gedwon gen zijh het doen rijden var. nieuwe treinen, zelfs over korte afstanden, tot het uiterste te beperken, is dat niet mogelijk gebleken. Een vroegere aankomst in Londen, waaraan de maatschappij „Zeeiand" trouwens veel minder hecht, was niet te verkrijgen. Bij de van de maatschappij „Zee land" te verwachten houding zullen moeilijkheden over de keus van de Engelsche haven zich wel niet voor doen. Inderdaad mag zij geacht worden zelf in de eerste plaats bij machte te zijn om haar belangen te beotrdeelen en te verdedigen, Franchemont de Marskramer, Dinsdag a.s. zat in „de Oude Vriend schap" een tweede opvoering worden gegeven van „Franchemont de Mars kramer", operette in 3 bedrijven Men zie verder achterstaande adver- tetie. Zeeuwsche Bond van Harmonie- en Fanfare-gezelschappen Zooals wij reeds hebben gemeld heeft de Zeeuwsche Bond van Harmonie- en Fanfare-gezelschappen, die oorspronke lijk zijn jnarlijksch concours te 's Heer Arendskerke zou houden, bestoten op 21 Mei, 2en 'Pinksterdag, dit concours te dezer stede te houden. Daar bet geen festival is, waar dc gezelschappen komen tegen den tijd, dat de optocht zal uittrekken, maar een concours, waarbij om de volgorde geloot wordt, belooft deze 21e Mei een drukke dag te worden, die waarschijnlijk heel wat in de stad besteed zal zien, wanneer men in aanmerking neemt, dat er =fc 30 gezelschappen zullen deelnemen Het gemeentebestuur heeft de groenten- en fruitveiling aan de Nieuwe Matkt ter beschikking gesteld en nu heeft de ver- eeniging „Vlissingen Vooruit" besloten, dat zij op zich zal nemen het financieel gedeelte van dit concours te regelen. Zij hoopt daarbij te kunnen rekenen op de sympathie en den steun, zoowel stoftelijken als financieelen, van alle stadgenooten, welke eenigszins kunnen gerekend worden tot de belanghebben den te behooren, terwijl ook de mede werking van anderen zeer op prijs zal gesteld worden. Voor het Mercurius-diptoma Engel sche handelscorrespondentie is ge slaagd de heer F. Hubrechse alhier. Voor het Federatie-examen Fransche handelscorrespondentie is geslaagd de heer J. J. A. Belderok alhier. Uit den watergang is gisterenmorgen het lijk opgehaald van een ingezetene dezer gemeente. Misdrijf is buitenge sloten. Het lijk werd door de politie overgebracht naar het lijkenhuisje op de aigemeene begraafplaats, doch la- INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN. De noodlijdende industrieën. Ronde hond, huidscltilvermg, eczeem en alle jeukende huidaandoeningen moeten spoedig zwichten voor dc uit stekend verzachtende, heelende en ge nezende eigenschappen van Foster's Zalf. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a 1.75 per doos: 8 ter op verzoek van de familie, naar de woning van den overledene. De heer R. G. Graadt van Roggen, directeur van het postkantoor te Zwolle, vroeger in gelijke betrekking tt dezer, stede, zal binnenkort den dierst met pensioen verlaten. Door de politie te Middelburg is aan den officier van justitie voorgeleid A. F. t. aldaar, die bekend heeft zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van gouden ringen. De heer H. A. van Dalsunt. notaris en oud-lid der Prov. Staten van Zee land, heeft aan de beide Kamers der Staten-Generaal' een adres gezonden, waarin hij er op wijst dat Ged. Staten van Zeeland niet hebben voldaan aan zijn verzoek om in te grijpen inzake twee door hem ingezonden beschuldi gingen, namelijk het tot andere doel einden aanwenden van gelden, be stemd voor militievergoedingen door den burgemeester van Hulst en ten tweede het uitgeven van geleien ten nadeele dier gemeente ten bate van het R. Kath. liefdehuis. SOUBURG. In feestelijke vergadering kwam gis terenavond in „Rehoboth" de Christ. Jongelingsvereeniging „Wees t Ge trouw" bijeen, met vele begunstigers en begunstigsters en vele bezoekers, om haar zesde jaarfeest te vieren. Met het zingen van Ps. 103 1, gebed en het lezen van den honderd-derden Psalm, opende de voorzitter, de heer Van Soe- len de vergadering. Welkom werden geheeten de vele aanwezigen, in 't bij zonder de eere-voorzitter, ds. Graves van Willenswaard, en de afgevaardig den der verschillende vereenigingen en atten die de jongelingsvereeniging heb ben gesteund. Hierna hield de heer Hnijbregtse een inleiding over Psalm 23. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging thans 32 le den telt en de gewone vergaderingen trouw werden bezocht. Vier en krtig vergaderingen werden gehouden en het aantal begunstigers bedraagt 113. Uit het verslag van den penning meester stippen wij aan, dat de ont vangsten bedroegen 535.54, de uitga ven ƒ408.13. Het voordeelig saldo met de inhoud der kas was 165.84. Afgevaardigden van den ring „Wal cheren", Knapenvergadering, kerke- raad, meisjesvereeniging, Christ Werk mansbond, Geref. Jongelingsvereeni ging en spoor- en tramwegpersoneel brachten ieder op hun wijze de felici taties over van hun vereenigingen. Uit het verslag van den bibliothecaris werd vernomen dat uitbreiding der bi bliotheek had plaats gehad en deze thans 170 nummers bevat. Begunsti gers en leden worden irv de gelegenheid gesteld boeken ter lezing te verkrijgen. Een weldoordacht opstel van den heer Van der Ka, over Koning Willem (I vond groofen bijval, vooral na de beantwoording der gestelde vragen. Een viertal samenspraken en een drie tal voordrachten in ernst en luim zorg den voor afwisseling. Uit alles wat de jongelingsvereeniging „Weest Ge trouw" dezen avond ten gehoore bracht bleek, dat goede krachten in de ver eeniging aanwezig zijn. Als tolk der aanwezigen bracht dc eere-voorzitter, ds. Van Willenswaard, in een slotwoord dan ook de vereeni ging dank voor wat dezen avond was gegeven en spoorde aan tot getrouw heid aan de woorden die het vaandel bevat Ik schaam mij het evangelie van Christus niet. Na dankgebed door ds. Van Willenswaard en het gezamen lijk zingen van Gez. 180 t gingen allen welvoldaan huiswaarts. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Geref. Gem. Op het tweetal te Slie- drecht komt voor ds. B. van Neerbos te Ter Neuzen. MARINE EN LEGER. Blijkens ontvangen radiogram be vond zich Hr. Ms. „Zeeland-" gisteren- ochtend ter hoogte van Kaap-Espichcl. Alles wel aan boord. Met ontslag uit den zeedienst op 10 Januari matroos 2e klasse A. van Es op 16 Januari matroos ie klasse T. G. Schuijt, stoker-olieman A. Bak ker. opperkonstabel A. Schoite en ser-

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1