VRIJDÜG 5 JANUARI 4- 61e«f 1923 m BINNENLAND Stads- en Provincieoieo wt I Iburg. je bi) erscfa akker J 00 ISSE ct. Ice lit. 1.25 [IAN. 37. den)- air, en. SRS I l«l >ur U Ihr p 1 Ted 1.153 .282 1.101 VL1SSLN0SCHE COURAINÏ PIJ BIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. ABONNEMENTS-PMJS Veor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.2# per drie maanden. Franco door het geheete rijk f2.99. Week-abon- ••meuten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Alaonderiijke nummers cent. AI>VERTENTIE-PRI$b. Van 1regels: ƒ1.1#; voor iedere wgel meer 28 centbij abonnement spe ed Ie prijzen. Reclame* 5Ï cent per r gel Dienstaanbiedinge» en dienataanvrngon van 1—5 regels 45 centiedere regel meer 13 «ent, bij contante betaling. Familieberichten ran 6 regels ft .70, iedere regel meer 24 cent. bi verband met dt moeilijkheden, waarin verschillende dagbladen door de typografen - stakingen verhoeren, wordt medegedeeld, da* door ons van toeden al tot aan het einde van het •ontliet geen aboimé's worden aange- •omen uit die plaatsen (met hun om streken), waar dagbladen gevestigd rija, die tengevolge van het conflict riet, ol niet In den gewonen omvang huwen verschijnen. 1 I II .J II.I V, .IVIH.'HB'il WJIV De pensioenbijdragen. De heer Ketelaar stelde den minister ran financiën de volgende vragen lo. Is de minister bereid, de lettenen Se vermelden, waarom in art. 3 van het K. B. van 28 November 1922, is tepaald dat bij het verhaal van de pensioenbij dragen op de ambtenaren, vallende on der art. 157 der Pensioenwet 1922, slechts rekening zal worden gehouden «iet de stortingen wegens aflcopende toijdragen, voor zoover die stortingen plaats vonden vóór 1 Januari 1920? 2o. Acht de minister het niet in strijd met de herhaalde verklaringen van zijn ambtsvoorganger, dat de ambtenaren sinds 1 Jan. 1920 niet van storting voor pensioen waren vrijgesteld, doch dat Hun een verhooging van salaris was toegekend gelijk aan hun pensioenstor- 4ing, indien de afloopende korting over ket tijdvak van 1 Januari 1920 tot 30 Juni 1922 niet in rekening wordt ge- kracht 3o. Ziet de minister in de gewraakte fcepaling niet eveneens strijd met art. 30, 5de lid. der Pensioenwet 1922, waarbij bepaald wordt, dat tin volle «kening zal worden gehouden met vroeger gestorte afloopende pensioen bijdragen 4o. Is de minister bereid te bevorde ren, dat alsnog de regeling zoodanig gewijzigd worde, dat ook rekening zal worden gehouden met de afloopende fortingen van 1 Januari 1920 tot 30 Jani 1922 gestort De posttterieven. Op de vragen van den heer Wed kamp betreffende de verlaging van de posttarieven, heeft minister Van Swaai geantwoord, dat hij nopens de invoe ring daarvan nog geenerlei beslissing heeft genomen. Indien tot een vermin derd tarief voor het totaal verkeer mocht worden overgegaan, kan geen «nderscheid worden gemaakt tussehen de regeling ten opzichte van steden en dorpen. T uberculose-begtrijding De minister van arbeid, handel en nijverheid brengt in de „St Ct." ter tennis van de belanghebbende vereeni gingen op het gebied der tuberculose bestrijding, dat met betrekking tot het Rijkssubsidie voor de bestrijding van de tuberculose voortaan met het volgende rekening moet worden gehouden Voortaan zal niet meer tusschcn plaatselijke vereenigingen en daarmede gelijkgestelde vereenigingen tot bestrij ding van de tuberculose onderscheid worden gemaakt. In plaats daarvan zal steeds worden gesproken van plaatse lijke vereenigingen tot bestrijding der tuberculose, c.q. onder bijvoeging van den naam der vereeniging, b.v. het Groene Kruis, het Witte Kruis, het Wit- Gele Kruis, Vereeniging voor Zieken verpleging, enz. Afzonderlijke erkenning der vereeni ging door eenig lichaam of door dc re geering is, na de Koninklijke goedkeu ring der statuten, niet meer noodig de statuten moeten bewijzen, dat de ver eeniging zich bezighoudt met de bestrij ding van de tuberculose ais volksziekte. Bij het ontwerpen of wijzigen der statuten dienen eenige bepalingen daarin tP worden opgenomen, die in de „St.-Ct." uitvoerig worden vermeld, Het rijkssubsidie aan de plaatselijke vereenigingen wordt berekend volgens twee grondslagen De vereenigingen ontvangen in de eerste plaats vergoed 2/3 van het sa faris der huisbezoekster. Voor vereeni gingen met een wijkverpleegster-huis bezoekster wordt het 1/3 van het sala ris der wijkverpleegster-huisbezoekster beschouwd als vergoeding voor haar diensten als huisbezoekster. In het sa laris van de (wijkverpleegster-)huisbe- zoekster is ook begrepen het bedrag, dat de vereeniging uitgeeft aan verze keringspremie, aan bijslag voor het ge bruik van een vervoermiddel of voor dienstkleeding, alsmede het bedrag, dat eventueel redelijkerwijze in reke ning wordt gebracht voor het genot van vrije woning. De vereenigingen ontvangen in de tweede plaats een zeker bedrag per hoofd der bevolking, waarover zij haar werkzaamheden uitstrekken. Dit bedrag wordt telkenjare bepaald naar de som, die op den begrootingspost beschik baar blijft na aftrek van hetgeen ove rigens uit dien post moet worden be streden. Het volgens dezen tweeden grondslag uitgekeerd subsidie is bestemd om te worden besteed voor de helft voor ver- plegingsdoeleinden. Acht men wijziging van deze verhouding wenschelijk, dan is daarvoor toestemming van den in specteur noodig. De voorwaarden, waaraan de veree nigingen moeten voldoen om voor rijks subsidie In aanmerking ie komen, zijn opgenomen in „St.-Ct." no. 2 De telefoonverbinding met Engeland. De telefoonverbinding met Engeland, die, naar men zich herinnert, in den loop van 1922 is tot stand gekomen, blijkt zóódanig in een behoefte te voor zien, dat de drie lijnen in den kabel gedurende een groot gedeelte van den dag onafgebroken „bezet" zijn. Van de zijde der belanghebbenden is nu op uitbreiding van het aantal ver bindingslijnen aangedrongen. Te bevoegder plaatse wordt verno men, dat het aantal gesprek-aenvragen per dag op deze lijnen varieert van 100 tot 20Ó. Men achtte evenwel de grootste moeilijkheid niet zoozeer het gebrek aan lijnen als wel de omstandigheid, dat bijna alle aanvragen reeds vóór des morgens negen uur, althans tussehen negen en tien uur, worden gedaan, ook al beweert men de verbinding eerst des middags noodig te hebben. Bij een meer gelijkmatige vei-ieeling der aanvragen over den geheelen dag zouden, naar onze zegsman ons mede deelde, de drie verbindingen nog zeer wel voldoende zijn om in de behoefte der telefoonverbinding NederlandEn geland te voorzien. Intusschen vernemen wij, dal onder handelingen tussehen de Britsche en Nederlandsche tefegraafbesturen zijn geopend over het leggen van een nieu wen kabel van een zoodanige capaci teit, dat vertragingen in deze verbin dingen niet meer nehoeven voor te komen. („Vad.") De zomertijd. ..De Standaard" is van meening, dat er alle reden is om aan den zgn. „Zo mertijd" thans een einde te maken. Er is, materieel gedacht, zeer weinig vóór te zeggen en er is, met het nog op de volkspsychologie, zeer veel tegen. Men herinnert zich den matroos, die zich een been liet afzetten, zonder, wat hel volk noemt „weggemaakt" te zijn. Hij had geduldig verdragen, zonder uiting te geven aan het gevoel van pijn. Toen hem, een paar dagen ialer. een speld begon te prikken, schreeuwde hij het "it. En op de vraag, waarom hij op die speldeprik zoo reageerde, terwijl hij de zware operatie geduldig verdragen had. kwam het prompte antwoord de operatie kon ik niet ontgaan, maar de speldeprik voelde ik als overbodig. Men passé dit toe op den zomertijd, in verband met den toesland waarin onze land- en tuinbouwende bevolking verkeert en men komt vanzelf tot de conclusie, dat die speldeprik van den „zomertijd" beter achterwege blijve. De toestand in het tlrukkersbedrijf. Men meldt ons, dat in afwijking van de oorspronkelijke beslissing van het hoofd der arbeids-inspectie in hei 11de district, de minister van arbeid besloten 'heeft, dat aan drukkerijen, die zulks tengevolge van dc zeer bijzondere om standigheden, waarin het bedrijf ten gevolge van het huidige conflict ver keert, verzoeken, overwerk-vergunnin- gen kunnen worden gegeven. In verband met deze aangelegenheid had een conferentie plaats tussehen den minister van arbeid en vertegenwoordi gers van de werkgevers in het boek- drukkersbedrijf te 's-Gravenhage. Van werkgeverszijde wordt he; vol gende medegedeeld Met nadruk wordt verzekerd, dat in alle drukkerijen waar het werk wordt hervat, dit geschiedt zonder dat con cessies wórden gedaan. In dit verband wees de heer Van Rhijn erop dat naar zijn meening de arbeiders als concessies beschouwen wat geen concessies zijn. Immers, zoo zcide hij, als een concessie wordt beschouwd de betaling van een loon in bepaalde gevallen honger dan het nieuwe minimumloon van 75 cent (voor Amsterdam). De zaak is echter dat bij de oude loonregeling liet moge lijk was in bepaalde gevallen, aan uit stekende krachten, een toeslag te geven boven het minimum dat toen 85* cent bedroeg, en thans is in liet bindend be sluit bepaald dat boven het huidige minimum dezelfde toeslag gegeven mag worden als betaald weed boven set oude minimum, zoodat wie vroeger 90 cent of 95 cent loon had, thans ten hoogste 80 en 85 een mag ontvangen. Dit is echter geen concessie, aldus de heer Van Rhijn, wijl het volkomen in overeenstemming is n et de desbetref fende bepaling van he- bindend besluit. VLISSINGEN, 5 JANUARf. In de Nuts-Spaarbank aan de Nienw- straat alhier werden in de maand De cember 691 inlagen gedaan tot een bedrag van 43.879.01 en 23S terug betalingen tot 'n bedrag van f34.320 99. Er werden in die maand 47 nieuwe in leggers ingesfhreven. De rer.te over 1922, zijnde 284175.11 werd aan het tegoed de- inleggers toe gevoegd. Het aantal ,-paarders op 1 lanuari bedroeg 4501 en hun tegoed 1.049.316.20. Ter lediging werden *1 sp;>arbi»6.te» aangeboden inhoudende 512 48. Met 5116 spaar ze gels werd bespaart! 241.82, welk bedrag op de spaar boekjes werd bijgeschre'-en. Ket Jochie. De Nederlandsche pers bevat una niem zeer gunstige beoordeelingen over bovengenoemde film, welke vanal he den tot en met Donderdag 11 Januari in het Luxor-Theater wo "dt vertoond. De „Haagsehe Courant" „Het Jochie" heeft zijn intrede in Nederland gedaan en w- waren geluk kig in de gelegenheid, dit meesterwerk te aanschouwen. Ja, gelukkig maar, want als straks de eerste voorstellin gen zijn gegeven en dit wereldberoem de werk het onderwerp van a tie ge- spreljjit'n- ggto-'gev.'oalen, dan moet liet we!" zeer onaangejjaam zijn, met den mond vol tanden te zitten en moet men wel een dwaas figf&.r sla.Ti, door, waar het een dergelijk werk geldt, de vraag Hebt ge ,,'t Jochie" gezien, ontkennend te moeten beantwoorden. „Het Jochie", een filmspel in 6 acten van Charlie Chaplin, gaat zich thans in Nederland even beroemd maken als in de andere landen, waarin het werd vertoond. De „Avondpost" Eindelijk het lang verwachte, lang verbeide „Het Jochie". De beste film van Charlie Chaplin, reeds maanden en maanden in het buitenland vertoond. Een film, waarvan de grondtoon ern stig is, en waarin tooneeltjes voorko men van een zóó groote innigheid en gevoeligheid en toch meestal tege lijkertijd buitengewoon humoristisch dat Charlie daarmee we! op schitteren de manier heeft getoond, meer te be- teekenen dan de meeste van z'n colle ga's. Alleen een groot acteur, in den waren zin van het woord, is in staat, op de uiterst sobere manier, waarop Char lie Chaplin dat doet, zulk in elk op zicht subilem spel te geven, ais in „Het Jochie" geschiedt. De „Telegraaf" Charlie Chaplin heeft het scenario geschreven en vervult er de hoofdrol in met den door hem opgedoken jeugdi gen filmster. „Het Jochie", zooals de Nederlandsche naam van het werk luidt, is de geschiedenis van een von deling, door Charlie in een achterbuurt gevonden, die na vergeefsche pogingen om het kind weer kwijt te raken, besluit zijn opvoeding ter hand tc nemen. Na dit voorspel komt dan „The Kid" als 5-jarige kleuter op de proppen en speelt met Charlie een serie tooneeftjes in een schamele zolderkamer en op straat, deels komisch en ernstig, zoo vermakelijk en dan weer gevoelvol, dat we ten slotte niet meer weten wat meer te bewonderen valt, 't talent van Char lie of van zijn Kid. De „Nieuwe Courant" Deze film, waarin Charlie Chaplin zich naast de van hem wel bekende zij de ook van een anderen kant laat zien, heeft in het buitenland zeer veel succes gehad en er wordt de nadruk op ge legd, dat het slechts met groote moeite en opofferingen gelukt is, het opvoe- ringsrecht voor ons land te erlangen. Het publiek zal stellig toonen, dat het zulks op prijs weet te stellen en wij kunnen het in die richting slechts aan moedigen, daar ons oordeel over deze film niet anders dan gunstig kan zijn. Wat bovenal te bewonderen is, zij het ook bij dieper doordenken niet zonder een gevoel van medelijden, is het intel ligente spel van het kind, dat in deze film de hoofdpersoon is. De „Maasbode" „The Kid", „Het Jochie". Nu we de film gezien hebben, willen we gaarne het succes, dat Charlie's I.KGSE2ÖND£^ MEDEDEELINGEN Doet wei niet krimpen! Maakt zijde niet geel! Beschadigt zetfs chiffons niet! DE LTVE3S ZF.EP-MA ATSCHAVLAARDINGOJ. Fabri tam* van Sor.Jichï meesterwerk in het bulfenland heeft gehad, onderschrijven. Het spei van den kleinen vondeling is intelligent en met Charlie vormt hij eer» onvergetelijk paar, dat de bezoe kers om beurten doet lachen of wel ont roeren. Het „Vaderland" Allergeestigst is de manier, waarop Charlie Chaplin zorgt voor den zuige ling, die, als uit den hemel gevallen, zijn levensweg op het onverwachtst kruist. Welk een origineele bewaar plaats knutselt hij voor den kleine en hoe zoet drinkt deze uit den koffiepot, die als zuigflesch fungeert 1 En met welk een handigheid knipt Chaplin luiers 1 Zes jaar later bakt het Jochie al koeken, die blijkbaar lekker smaken, en op andere wijze toont hij eveneens een goede opvoeding te hebben gekregen. Ook de sport is niet vergeten. Ver makelijk is het te zien, hoe deze zes jarige leuke kwajongen volgens alle regelen der kunst een acht-jarigen te genstander neerbokst. Van het stuk, dat zeer romantisch is, zullen we hier niets zeggen. Men ga zelf de vertooning zien, om te genieten van liet zeer bijzondere spel van den zes jarigen kunstenaar, en van Charlie, den zorgzamen pleegvader. ..Het Volk" zegt „Het jochie", de beste film van Char lie Chaplin, reeds vele maanden inet overweldigend succes in het buitenland vertoond en nu voor het eerst gedraaid in ons land. En ook hier heeft ze veel succes. Het is dan ook een alleraar digste, onopgesmukte film, waarin ta- fereelen van treffende innigheid en al- lerkostetijksten humor elkaar afwisse len en het fascineerend talent van Charlie als fjlmartist op onovertrof fen wijze tot uiting komt. Ook men- schen, die in liet algemeen niet op de bioscoop gebrand zijn, kunnen van dit in zijn soberlieid meermalen ontroerend trilbeekl genieten. Bij de gehouden onderhandsche aan besteding voor de levering van 500 ton Oostkustkolen voor de marine te Vlis singen. was het laagst ingeschreven door de Scheepvaart- en steenkolen- Maatschappij te Rotterdam voor 19.74 per Ion. Vrijz. dem. kiesvereeniging tc Middelburg. In de gisterenavond gehouden verga dering van de afdeeiing Middelburg van den Vrijz. Dem. bond werd mede- deeting gedaan, dat de heeren j. R. Domenie en P. van Sorge bedank* heb ben als bestuurslid. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren A. Heljboer en Th. van Sor ge, terwijl het bestuur uit zijn midden tot penningmeester koos in plaats van den neer Domenie, den heer I. Wil- letnsen. Door den voorzitter werd verslag ge daan van de vergadering van den bond in November jl. te Utrecht en daarbij werd er o.a. op gewezen, dat het eerste Kamerlid, de heer Wcsterdijk, ten op zichte van de klassificatie een afwijken de houding aannam, wat door \erschil- Jende aanwezigen werd betreu "1. Bij de bespreking van de verkiezing van leden van den gemecnuferaad. deelde de heer mr. J. Adriaanse mede, dat hij om persoonlijke redenen zich niet op nieuw meer beschikbaar kan stellen. De voorzitter bracht onder applaus der leden den heer Adriaanse dank voor wat hij steeds in het belang der beginselen in den raad heett gedaan. Ook kwam ter sprake het schrijven van „Handelsbelang" om bij de candi- daatstelling rekening te houden met de belangen van den middenstand. Opgemerkt witv. u„hei juist dc vrijz. dem. zijn, die in den raad een middenstander hebben, namelijk den lieer Boasson, die meermalen voor de belangen van hen opkwam, terwijl in de Staten alleen de heer Adriaanse voor de belangen van de Middelburg- sche handelaren opkwam bij de Kwestie van den prov. stoombootdienst op de Oosterschelde. Verschillende namen van voorloopige candidaten werden genoemd, welke lijst de leden voor 1 Februari nog schriftelijk bij den secretaris kunnen aanvullen, waarna een referendum zal plaats hebben. Vervolgens werden nog vooiioopige candidaten gesteld voor de in den kies kring Middelburg in te dienen lijst van candidaten voor de Prov. Staten, Verkiezingen Prov. Staten. Door de centrale van den Vrijheids bond zijn in den kieskring HuUt op de candidatenlijst geplaatst de heeren B O. Ei. Nolson te Ter Neuzen (aitr.) Pil. J. van Dixhoorn te Axel (aftr.) L. Stolk te Zaamslag L, j. Geelhoedf te Ter Neuzen, J. van der Peijl te Ter Neuzen, A. Meertens tc Hoek en A. Atarquinie te Sas van Gent. De antirev. kiesvereeniging in den kieskring Hulst heeft candidaa; gesteld de heeren mr. P. Dieleman, aftr., te Middelburg D. Scheele Azn. en J. j de Jager, te Terneuzen S. van Hoeve, te Zaamslag en j. M. Oggel tc Axel Afdamming van de Eendracht. De quaestie afdamming van de Een dracht bij Tholen of overbrugging is nog niet opgelost, al is men in de stad Tliolen sterk voor het laatste, daar men in het stadje vreest voor sterken achteruitgang van visscherij en scheep vaart. Wei eigenaardig dat reeds in 1555 de Heerschappen van het nabu rige Vossemeer besloten de Eendracht af fe dammen, om daardoor de nog on- bedijkte schorren droog te leggen en dat het ook de bewoners der stad Tho len waren die bezwaren maakten tegen de afdamming. Deze zaak werd zelfs behandeld door den Secreefen Rade van Brussel en de Heerschappen, hoe wel door hun handvesten, naar zij meenden, gerechtigd moesten afzien van de bedijking van 3600 Blooische gemeten korenlanden, terwijl zoowel iiet Eiland Tholen en het land van Steenbergen daardoor zo»dem gewaar borgd zijn geweest tegen tal van latere overstemmingen Bij Kon. bestuit is benoemd tot di recteur van het post- en telegraafkan toor te Ierseke, K. R. Klaaseaz, thans commies-titulair bij den post- en tele graafdienst.

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1