DONDERDAG 4 JANUARI Gemeentebestuur BINNENLAND Stads- f Pro vincienieu ws asms Mo 3 -!mnBaa™'MBBaau.™ 616 iJ&UUrtfWtttf *-i-jBBBwwwHmi» 1923 aas- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco moor het geheele rijk 2.50. Week-abon- «ementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1—4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per r geï Dienstaanbiedingen en dienstaacvragen van 1—5 regels'65 centiedere regel meer f3 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. (Herplaatsing wegens misstelling) HINDERWET. Kennisgeving. Burg, en Weth. van Vlissingen, gezien at artikelen 6 en 7 der Hinderwet, geven dezen kennis, dat bij hen is ingekomen •en verzoek van C. B. van Zwienen, sla ger alhier, om vergunning tot het oprichten van een inrichting waarin zal worden ge plaatst één electro-motor van 4 P.K., een jwavelzuur-apparaat en één electro-motor van >/2 PK. drijvende een ventilator, een •n andeF dienende voor een koelinrichting, benevens één electro-motor van 1 P.K., ten dienste van een hakmachine, in perceel •tadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie E no. 1242, plaatselijk gemerkt St. Jacobstraat no. 33 dat dit verzoek met de bijlagen, te be ginnen met Maandag den len Januari 1923, op de Gemeente-Secretarie, 3e afdeeling, ter visie zal gelegd worden en dat den veertienden dag na dien, zijnde den 15en fanuari 1923, ten Raadhuize, des namid dags ten 3 ure, gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het oprichten dier inrichting in te brengen, zullende zij die niet overeenkomstig Art. 7 der Hinder wet voor het Gemeentebestuur of een of weer zijner leden zijn verschenen, teneinde bunne bezwaren mondeiing toe te lichten, «iet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl ge- dmrende drie dagen voor dat tijdstip, ter g«meente-secretarie, 3e afdeeling, van de Ier aake ingekomen schrifturen kennis kan gtnomen worden. Vlissingen, den 30 December 1922. Burg. en Weth. voornoemd. VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Be toestand van de Koningin-Moeder. In verband met het ongeval, dat de Koaingin-Moeder Zondagavond heeft getroffen, werd dr. C. L. de Jongh ten paleize ontboden. Deze constateerde, dat de linkerbovenarm gebroken was •a achtte de hulp van een chirurg nood- ^kelijk. In overleg met de Koningin- Moedér werd daarop dr. D. H. van der öoot in consult geroepen en oeze zal •ok de verdere behandeling op zich nemen. A rbeidsgeschiilen wet. De heer H. J. P. A. Kiersch, oud- teeraar aan de Hoogere Handelsschool te Rotterdam heeft de Eerste Kamer in een adres gewaarschuwd tegen de aan neming van de Arbeidsgeschiilenwet, die hij karakteriseert als een stuk soci alistische politiek. Gebruik venster-omslagen. De termijn, gedurende welken de bij het publiek nog voorhanden venster omslagen in het binnenlandsch verkeer kunnen worden gebezigd voor de ver zending van niet-aangeteekende stuk ken, is verlengd tot 1 Juli 1923. Verlaging premieën Ongevallenwet. De minister van arbeid deelt het vol gende mede ais antwoord op de vragen van den heer Wittert van Hoogland be treffende verlaging der premiën voor de Ongevallenwet 1921 De waarschijnlijkheid is niet uitge stoten, dat de op te maken wetenschap pelijke balans van het Ongevallenfonds per 31 December 1922 zal aantoonen, dat het batig saldo, dat blijkens het laatst verschenen verslag der Rijksver zekeringsbank over he jaar 1920 op 31 December van dat jaar rond ƒ5.800.000 bedroeg, over de jaren 1921 en f922 nog is aangegroeid. Zoolang de voren bedoelde wetenschappelijke balans niet is opgesteld, valt echter uiteraard niet met voldoende zekerheid te zeggen hoe veel het batig saldo op 31 December 1922 zal bedragen. Aangezien intusschcn reeds thans voldoende vaststaat, dat het tegenwoor dige tarief der Rijksverzekeringsbank te hoog is, heeft ondergeteekende op voorstel van het bestuur der Rijksver zekeringsbank besloten, een verlaging van dat tarief met 20 ten honderd te bevorderen, welke verlaging op 1 Ja nuari 1923 zal ingaan. Voorts is mede op voorstel van voornoemd bestuur, in voorbereiding de totstandkoming van een Koninklijk besluit, gebaseerd op het zevende lid van artikel 40 der Onge vallenwet 1921, waarbij aan de werk gevers, die in het bij het Koninklijk be sluit te bepalen'tijdvak als premiebeta lers bij de Rijksverzekeringsbank zijn aangesloten geweest, over het jaar 1923 een bij dat Koninklijk besluit te bepalen bijzondere premieverlaging zal worden verleend. Verkiezingen Prov. Staten en gemeenteraad. Het bestuur van den Middenstands bond heeft aan de besturen der aange sloten vereenigingen een circulaire ge richt, waarin het uitnoodigt belang stelling te hebben voor de aanstaande verkiezingen voor de Provinciale Sta ten en Gemeenteraden, en de leden te doordringen van de noodzakelijkheid actief deel te nemen aan de actie, welke hunne kiesvereeniging voor de verkie zingen zal voeren, maar vooral ook hun bij te brengen de overtuiging, dat het belang van den geheelen middenstand vordert, dat middenstanders, evenals degenen die kronen den middenstand welgezind te zijn, zich candidaat doen stellen en dan ook te zorgen, dat deze personen een eerste plaats op de can- didatenlijsten bekomen. De bezuiniging bij de spoorwegen. Op verschillende stations van de Ne- derlandsche spoorwegen zijn, met in gang van- heden, eenige vast aange stelde ambtenaren en beambten, vnl. de ouderen, maar ook enkele jongeren, mot behoud van salaris buiten dienst gesteld. De directie schijnt tot dezen maatregel te zijn overgegaan om iiet personeel op de verschillende bureaux op de gewenschte sterkte te brengen Lichtschepen. Bij Kon. besluit is benoemd tot op zichter der verlichting, ie gezagvoer der aan boord van 's rijks lichtschip „Terschellingerbank", de opzichter der verlichting, 2en gezagvoerder aan boord van 's rijks lichtschip „Haaks" D. Zeylemaker tot opzichter der ver lichting, 2en gezagvoerder aan boord van 's rijks lichtschip „Haaks", de op zichter der verlichting, 2en gezagvoer der aan boord van 's rijks lichtschip „Terschellingerbank" S. Hazewinders tot opzichter der verlichting, 2en ge zagvoerder aan boord van 's rijks licht schip „Terschellingerbank", de le licht- wachter-stuurman aan boord van 's rijks lichtschip „Haaks" D. Ruig. Uit het drukkers bedrijf. Aten schrijf) ons van werkgevers zijde Gisterenmiddag 2 uur was de toe stand sinds eergisteren onveranderd gunstig voor de werkgevers. In Utrecht is ook op de drukkerij Bosch de staking uitgebroken. Op verschillende plaatsen zijn de werkgevers er in geslaagd, de ontslagen arbeiders door anderen te vervangen. In Alkmaar, waar Maandag op ver schillende drukkerijen werd gestaakt, zijn gisteren alle arbeiders op de nieu we voorwaarden aan het werk gegaan. De mededeelingen, welke hier en daar worden verspreid, dat eenige drukke rijen hebben toegegeven, zijn \olstrekt onjuist. Behalve een enkele sociaal-de mocratische drukkerij, hebben alle le den der Federatie over het geheele land de nieuwe voorwaarden inge/oerd en de besluiten van het algemeen hoofd bestuur strikt opgevolgd. VLISSINGEN, 4 JANUARI. De opening der St. Paulus-school. Heden werd de R. Kath. school voor lager onderwijs, genaamd St. Paulus- school, in de Verkuijl Quakkelaarstraat, geopend. De vroegere Centrale Keuken is geheel verbouwd geworden en het R. Kath. kerkbestuur in het bezit ge komen van een modern schoolgebouw. De aannemer, de heer W. J. O. van Haaren, heeft een degelijk stuk werk geleverd. Dc school telt 6 klassen, alle frisschc en ruime lokalen. Bij de inrichting der school heeft men de moderne leermid delen aangeschaft, vooral ook voor het aanschouwelijk onderwijs. Het lag niet in het voornemen een speelplaats aan dc school te veibinden, doch het bestuur heeft het gemeente bestuur kunnen overtuigen van dc noodzakelijkheid daarvan en zoo heeft men de beschikking gekregen over een speelplaats waar de jongens zich in het speelkwartiertje onder behoorlijk toe zicht kunnen vermaken. De speelplaats zal nog door een behoorlijke schutting worden afgesloten. Ter gelegenheid van de opemng der school wapperde heden de driekleur van het gebouw, terwijl enkele planten in de vestibule een feestelijken indruk maakten. De plechtige ingebruikneming dei- school werd hedenmorgen kwart over acht geopend me.t een H. Mis met alge- meene communie der kinderen in de St. Jacobuskerk. Daarna had ten 10 uur de inwijding der school plaats door den Hoogeerw. deken P. G. W. J. van der Aa. Bij de plechtigheid waren verder aanwezig alle Eerw. H. H. geestelijken, en het bestuur der school. Verder was het gemeentebestuur vertegenwoordigd door den wethouder van onderwijs, den heer M. Laernoes, terwijl van het rijksschooltoezicht werden opgemerkt de heeren J. N. Pattist, inspecteur en S. Brandsma, schoolopziener. Het onderwijzend personeel, met het hoofd der school, den heer A. W. van Nieuwiand, woonde de plechtigheid ook bij. De Hoogeerw. deken bracht, alvorens de aanwezigen uit te noodigen de school te gaan bezichtigen, dank aan de genoodigden dat zij hier tegenwoor dig zijn. De deken zeidc, dat het een heugelijke dag is voor de katholieken te dezer stede dat deze school in ge bruik genomen kan worden. Reeds lang bestond behoefte aan uitbreiding der school, want de tegenwoordige schooi in de Glacisstraat was veel te klein. Toen de onderwijswet van 1920 de ge lijkstelling bracht voor iiet bijzonder onderwijs, werden dadelijk plannen ge maakt voor de Uitbreiding der school en de deken constateerde met groot genoegen dat het gemeentebestuur er terstond in toestemde voor den bouw van een nieuwe school een som van 100.000 beschikbaar te stellen. De deken bracht vervolgens een bij zonder woord van dank aan den in specteur van het onderwijs, die met den schoolopziener, den heer Brandsma, krachtig heeft medegeiioipen om de school tot stand tc brengen. Als wij niet dc medewerking van den inspecteur hadden gehad zouden wij zoover niet zijn gekomen, aldus de deken. Verder wees spreker op de beteeke- r.is van het katholiek onderwijs voor de katholieken, omdat school en huisge zin aan elkaar moeten aanpassen en hi gaf de verzekering dat het bestuur der school alles zal doen om het onderwijs te doen beantwoorden aan de hoogste eischen. Vervolgens bracht de deken dank aan liet gemeentebestuur dat krachtig heeft medegewerkt om deze school, die met recht een juweeltje mag worden ge noemd, te bouwen. Dat de school zulk een juweeltje is, is hoofdzakelijk te danken aan den directeur van gemeen tewerken, den heep Ouweiiand, dien hij ook een bijzonder woord van dank bracht. Ook de aannemer, de heer Van Haa ren en de dagelijksche opzichter, de heer De Bruijn, werden door den deken niet vergeten. Het hoofd der school, de heer Van Nieuwiand en het onderwijzend per soneel werden ook nog door den deken toegesproken en hij wees den heer Van Nieuwiand vooral op de groote betee- kenis van het woord van Paulus „Zij alles voor allen". De deken eindigde met den wensch dat het onderwijzend personeel de school tot grooten bloei moge brengen en dat zij een sieraad moge zijn voor onze parochie en ook voor onze stad De deken had ten opzichte van het gemeentebestuur een dubbelen plicht te vervullen. Bij de opening der Ulo school in Augustus werden geen uit- noodigingen verzonden en is die school zonder plechtigheid geopend. In de eerste plaats omdat de school nog niet geheel gereed was, doch ook in de tweede plaats omdat toen pas het hoofd der school, dc lieer Van Nieuw- kuyk was overleden, wiens nagedachte- n;s hij hier met grooten weemoed her dacht. Voor den steun en de medewer king bij den bouw zoowel van de Ulo als van de lagere schooi van het ge meentebestuur ondervonden, zegde hij hartelijk dank. De inspecteur van het lager onder wijs, dc lieer j. N. Pattist, bracht dank voor de uitnoodiging. Hij wenschte het bestuur geluk met deze school. Zij maakt een allerprettigsten en alleraan- genaamsten indruk. Hij wees op de groote beteekenis van het onderwijs, dat vooral moet getracht worden liefde in het onderwijs te leggen. Hij lioopte dat de persoonlijkheid van den onder wijzer in deze school zal worden ge legd en ten opzichte van het hoofd der school valt daaraan niet te twijfelen. Hij weet dat de bloei van deze school het levensdoel van den heer Van Nieuw iand is en hij hoopte dat hii het onder wijzend personeel van denzelfden geest zal doordringen. De inspecteur zeide dat hij, ook we gens het wettelijk standpunt, in het hoofd den verantwoordelijken man voor de school ziet, al moeten natuurlijk de onderwijzers hun individualiteit behou den. Hij hoopte dat God het hoofd de noodige kracht za! geven voor zijn moeilijke taak. Het gemeentebestuur werd door den heer Pattist dank gebracht voor zijn medewerking om van de oude barak zulk een mooie school te maken. Voor de hulde, hem door den deken gebracht, zegde hij dank, doch hij moest deze hulde voor een groot deel over dragen aan den schoolopziener, den heer Brandsma, die zijn rechterhand is. De inspecteur richtte zich daarna nog tot de jongens en hoopte dat zij op deze school zullen worden opgeleid niet alleen tot goede vaderlanders, doch tot geloovige en goede christenen. Verder gaf de inspecteur nog de ver zekering dat hij, al is dit wettig niet meer verplichtend, gaarne zijn mede werking en voorlichting zal verleenen bij het doen van benoemingen voor het onderwijzend personeel. De heer M. Laernoes, wethouder van onderwijs, zeide, dat uit deze barak zulk een mooie school gemaakt is kun nen worden, mogelijk is geweest, door dat bij den bouw van de centrale keu ken, er rekening mede is gehouden dat dit gebouw later tot school zou kannen worden ingericht. De heer Laernoes zeide, dat tiet gemeentebestuur met de grootste welwillendheid met het kerk en schoolbestuur over den bouw heeft onderhandeld. Juist doordat beide par tijen elkaar zoo goed hebben verstaan, heeft de gemeente 70.000 kunnen be sparen. De heet Laernoes eindigde eveneens met zijn beste wenschen voor de school uit te spreken en hij hoopte dat de de ken hiervan nog vele jaren getuige mag zijn. Het hoofd der school, de heer Van Nieuwiand, bracht dank aan het kerk bestuur en den inspecteur voor zijn be noeming tot hoofd der school en hij hoopte dat hij het in hem gestelde ver trouwen waardig zal mogen zijn, en gaf de verzekering dat hij met zijn per soneel er steeds naar zal streven dat de school op hoog peil mag blijven. Hij bracht hulde aan de nagedachte nis van het heiaas te vroeg ontslapen hoofd der school, den heer Van Nieuw- kuyk en hij hoopte dat God hem de kracht moge geven zijn voorbeeld te volgen. De deken cfeeide nog mede dat de inspecteur van het Belgisch loodswezen, die ook was uitgenoodigd. verhinderd was hier tegenwoordig te zijn, doch ook zijn beste wenschen voor de school heeft uitgesproken en de deken voegde er aan toe dat de school niet alleen goede Hollanders, doch ook goede Bel gen mag opleveren. Hierna werd de school door de ge noodigden bezichtigd. Aan het verslag dient nog te worden toegevoegd dat het ontwerp voor deze school is gemaakt door den opzichter, den heer J. T. Brand. Kookdemonstratie Rice flakes en Soclar. Gisteren gaf in de voorzaal van de Oude Vriendschap" alhier, de N.V. „Het Steel" te Roermond, fabrikanten van de Rice flakes (rijstvlokken), Sociar (erwtenvtokken) en Fluks (bruine boo- nenvlokken) een kookdemonstratie, waarop de huismoeders en ook huis vaders waren uitgenoodigd. De prettig en vriendelijk uitziende flaconnen, waarin deze voedingsartike- !en zijn verpakt, zijn hier ter stede in zoo goed als alle kruidenierszaken te koop, doch nog niet aan allen is de bereiding ai is die dan ook zeer een voudig goed bekend. Geen wonder dan ook, dat verschei dene dames eens een bezoes waren komen brengen. Zoo had dus de kok het maar druk met bereiden alles werd in het bij zijn der bezoekers klaargemaakt en de juffrouw was maar steeds lustig met bedienen en uitleggen bezig. Geheel den dag was er een druk geloop: ieder was het er over eens, dat het zoo eenvoudig en toch zoo smakelijk was. Je neemt wat melk, koude f heete (niet laten doorkoken I) roert er flink wat riceflakes (rijstvlokken) door, voegt er nog een weinig zout en een klontje boter bij en... 't gerecht is ge reed. Kan het gemakkelijker Toevoeging van chocolade of vanille geeft chocolade- of vanille-pudding, zoo kun je doorgaan. We aten ook heerlijke erwtensoep. Deze was op de volgende manier klaargemaakt Water op 't vuur zetten, wat soep groenten heel goed fijnsnijden, dit in 't water en alles 10 minuten laten koken. In dien tusschentijd een pak „Soclar" (erwtenvlokken) open maken, daarvan genoegzaam in de kokende soep groenten strooien, nog waf zout en een klontje boter erbij en dan nóg 10 mi nuten laten doorkoken. Dan ;s alles goed gebonden en je fijnste erwten soep staat voor je klaar. Kluiven' of saucijzen zijn overbodig. Probeer eens dames en geniet ze met smaak Met „Fluks" maakt men op dezelfde manier bruine boonensoep. Natuurlijk kunnen zelfs de groenten er nog uitgelafen worden, dan gaat het nog gauwer, maar dan is het niet zoo lekker. Kom daar nu met erwten of bruine boonen eens aan, die mag je eersf een INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Aambeien zijn een ellendige kwaal en werken uiterst nadeelig op het hu meur van den lijder. Het is gevaarlijk ze te verwaarloozen en krabben maakt de kwaal nog erger. Foster's Zalf geeft spoedige verlichting van de onhoudbare jeuk en pijnlijkheid. Verkrijgbaar in apotheken en dro gistzaken a 1.75 per doos. 9 paar uur laten wpeken. U wint vuur un,'verklaarde de juf frouw, maar vooral tijd. 't Is vooral 't gemak dat hier gewonnen wordt. Hoe vlug is 's morgens niet een bord riceflakes klaar, veel gauwer dan ha vermout bijvoorbeeld, En de vriendelij ke huismoeder, die op een bijzonderen dag haar gezin eens op een extra bord smakelijke erwtensoep wil ver rassen, of eens een lekker puddinkje of papje na wil geven,, behoeft nu niet meer tegen de moeite op tc zien. Wij kunnen dan ook gerust deze voedingsartikelen ter proefneming aan bevelen. De prijs doet het hem ook niet. want van de riceflakes kost een groot pak siechts 40 cent en een Yo por.dspak 25 cents. Van de Soclar is de prijs' per pondspak 50 cent. Zoo deelde ons de juffrouw mee. Bij de op 11, 12 en 13 December jl. afgenomen examens vanwege de Ver- eeniging van Leeraren in de Handels wetenschappen slaagden voor het di ploma Duitsche Handelscorresponden tie de heeren P. v. d. Maden Jr. en Chr. Plaizier. beiden alhier. Voor 't eerst gelijk De hoefijzer-correspondent van het „Hbld." schrijft ondei\ bovenstaand opschrift Dc afdoende verbetering van onze betoodsing in de Wielingen is nu uit ue opgave der beioodste schepen te zien. Reeds in November was de ver houding aanmerkelijk verbeterd 177 Nederlandsche tegen 295 Belgisch. Maar in December is het zelfs na genoeg geheel gelijk geworden 255 Nedcrlandsch tegen 256 Belgisch. Deze gelijkheid is in geen jaren bereikt en ze is temeer opmerkelijk, daar de Neder landsche loodsen vooral in de Wielin gen zwaar gehandicapt worden door de Belgische practijken, waarop we meermalen wezen, zooals het proela- meeren van een aantal schepen tot vaste iijnbooten. We zullen de pariteit dan ook wel niet zoo aanstonds voor goed kunnen behouden, maar we zijn hard vooruit gegaan. Mooi is ook het resultaat, dat de binnenloodsen in December behaalden 198 schepen werden door Nederland sche loodsen naar Antwerpen gebracht, ongerekend de reizen naar Gent en Ter Neuzen. De cijfers voor het Oostgat zijn over November 238 Nederlandsch en 198 Belgisch, over December onderschei denlijk 250 en 177. Zoo kan het nu allengs in de Wielingen ook worden. De bevolking van Middelburg De bevolking van Middelburg bc- stond»op 1 januari 1922 uit 8778'm. en 9910 vr., totaal 18688 zielen. Zij ver meerderde door vestiging van 710 m. en 777 vr. met 1495 en verminderde door vertrek van 527 m. en 591 vr. met 1118 zielen. Er werden geboren 183 m. en 114 vr. of 369 en er overleden 112 m. en 120 vr. of 232 zielen De bevol king is dus in het geheel vermeerderd met 264 m. en 230 vr. of 494 personen en bedroeg op 1 Januari jL. 9042 m. en 10140 vr. of 19182 personen Spoorwegen op Zuid-Beveland. Ged. Staten van Zeeland hebben in dertijd het oordeel van gemeente- en polderbesturen gevraagd over de kwestie van al of niet opschorting van de werkzaamheden tot uitvoering van de spoorwegplannen op Zuid-Beveland. Thans vragen zij hierover de meening van gemeenteraden en van ingelanden. De ingelanden van den Wilnelmina- polder hebben zich uitgesproken voor het ten uitvoer brengen van de plannen. Bij Kon. besluit van 29 December is, met ingang van 1 dezer, aan mej. G. Veldman, te Goes, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als leerares bij het landbouwhuishoudonderwijs. De minister van financiën maakt bekend, dat zijn opgelegd aan Abraham Remijnse, te Wissekerke, een aanslag tot navordering van in- komstenbelastirtg over 1920/21, ten bedrage van 75 Elias Charl Cappon, te Middelburg, als voren over 1921/22, ten bedrage van 100.05 Jacobus Joost Adrianus Smits, te AAiddelburg, als voren over 1920/21, tot een bedrag van 125.70 Gerard Willem den Boer, te Middel burg, aanslagen tot navordering van inkomstenbelasting en verdedigingsbe lasting 11 over 1920/21, respectievelijk ten bedrage van 765.60 en f 156

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1