WOENSDAG 3 JANUARI GEMEENTEBESTUUR HET JAAR 1922. BINNENLAND Stads- ta Pro Yktcknktiws aw gvo 2 61e •Xrasiri£fui&l-~w 1923 VLISSINGSCHE COURANT INGEZONDEN NSEDEDEELINGEN BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissmgen en gemeenten op WaL ekeren f Ï.20 per drie maanden. Franco door liet geheeie rijk f 1L50. Week-aben- nemcnlen 17 cent, alles bij voorcrttbelaïlng. Afzonderlijke nuiimers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1—4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbiiabonnement spe ende prijzen. Reclames 32 cent per regel Bteirsiminbie dingen en dlcdstaainrragen van 15 regels ËS centiedere regel meer 13 «est. bij contante betaling. Familieberichten van 1—fi regels 1.70, Iedere tegel meer 28 cent BEKENDMAKING VERHUIZINGEN. Btirg. en Weth. van Vliftsiigen herinne- i*to den ingezetenen aan het bepaalde bij «te Algemeene Verordening van Politie om trent de aangifte van verhuizingen bin ten de gemeente Art. 7leder, die binnen de gemeente vferbtrist, is verplicht binnen 8 dagen na de ferhuizmg daarvan kennis te geven aan het gemeentebestuur ter Secretarie op het Bureau Bevolkingsregisters. Wanneer het hoofd van het gezin ver- .fttifet, is hij bovendien verplicht de .n het >jorige lid bedoelde kennisgeving te doen *oor alle bij hem inwonende personen c dienst- en werkboden daaronder begrepen. Hij, die binnenshuis een of meer kamers bewoont, wordt als hoofd van een gezin beschouwd. Hef hoofd van een gezin doet uiterlijk binnen 8 dagen aan het gemeentebestuur opgave van iederen persoon, die in het ge zin wordt opgenomen of daaruit vertrekt, inwonende dienstboden hieronder begrepen. Wanneer deze verhuizingen niet binnen den daarvoor ges telden tijd ter secretarie worden opgegeven, zal tot strafvervolging worden overgegaan. Door een bevolkingscontrole!*- zal aan de huizen een nauwkeurig onder zoek ingesteld worden of aan de hierboven genoemde bepalingen is voldaanindien dan bBjkt, dat de bewoners nalatig waren, zal daarvan proces-verbaal worden opge maakt Vfijwmgen. 3 Januari 1023. Bur*, en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP it Naast het probleem der engten, is die va» het bezit der petroleumvelden van ilossoel, thans in Engeische handen, •ea belangrijke internationale kwestie, terwijl de Turkschc eischen ook het vraagstuk der capitulaties weer op den voorgrond hebben gebracht. DL vraagstuk betreft de onderdanen van alle Europeesche staten en raakt «tas alle landen, ook NEDERLAND, dat dan ook evenals andere mogend- ieden zijn woord daarover zal hebben mee te spreken. Het is niet het eenig contact, dat wij •et de internationale politiek hebben. De Volkenbond, die ook dit jaar weer te Genève vergaderde, heeft die politiek •eer dan vroeger tot gemeen goed van alle volken gemaakt. Maar meer dan deze bond maakte de geheele interna tionale toestand door den drukkenden Invloed, dien zij thans op het wereldle ven uitoefent, de richting dezer politiek en de internationale gebeurtenissen voor ons allen van het hoogste belang. Het uitstel van de behandeling onzer Vlootwet in onze Tweede Kamer toonde het verband. Maar de invloed deed zich vooral oeconomlsch en finantleel voe ten. De ontreddering der wereld en de crisis, die er het gevolg van werd, schiep ook In ons land een toestand van malaise, die vooral land- en tuin bouw trof, maar waarvan wij allen de gevolgen te dragen krijgen. De -nood zakelijkheid van bezuiniging en verso bering in ons openbare, maar ook in het particuliere leven en van verhoogde Inspanning bleek te duidelijk, dan dat men zich aan haar drang zou kunnen onttrekken. De lendenz tot loonsverlaging en verlenging der werktijden toonde zich allerwege. Wijziging van de Arbeids wet, waardoor de 48-urige werkweek werd ingevoerd, maar ook de ontevre denheid van het spoorwegpersoneel als reactie op de plannen tot loonsverla ging en verlenging der werktijden en een toenemende ontstemming onder de arbeiders waren er het gevolg van. Maar ook de overheid bleek van de juistheid van den bezuinigingseisch overtuigd. Veiligstelling van den gul den werd de leuze. En het bouwwetje tot beperking van den scholenbouw, de nieuwe burgerlijke pensioenwetten zonder premievrijdom, waartegen de Eerste Kamer zich verzet had, het plan tot verlaging der ambtenaarssalarissen en tot nieuwe klassificatie der gemeen ten ontstonden. Op alle begrootingen werd zooveel mogelijk bezuinigd en -de jongste troonrede stelde nieuwe bezui niging in het vooruitzicht, een plan, dat blijkens de begrootingsdebatten de al gemeene instemming had. Naast wetten en besluiten, die aan dezen bezuini gingseisch hun ontstaan dankten, kwam een vrij ingrijpende verandering van ons erfrecht tot stand, werd een Land- bouwongevallenwet, een wijziging van de Stoomwet, een wet tot regeling van het levensverzekeringsbedrijf enz. in gevoerd, terwijl de Kamers van Arbeid werden opgeheven. Tegen een ontwerp dat plaatselijke keuze invoerde in zake drankverbod, verzette de Eerste Kamer zich. Datzlfde lot ervoeren de voorstel len tot Grondwetsherziening, zooals die aanvankelijk waren ingediend. De re geering wijzigde de voorstellen in dien zin, dat de wijziging der Kieswet en der Provinciale Wet kwam te vervallen, evenals de ontbindbaarheid der Pro vinciale Staten en aan de pensioenrege ling voor leden der Tweede Kamer haar terugwerkende kracht ontnomen werd. In dezen nieuwen vorm konden de hee- ren aan beide zijden van het Binnenhof zich ermede vereenigen, zoodat nu in voering van de evenredige vertegen woordiging ook voor de Eerste Kamer wel de belangrijkste wijziging werd. Tengevolge van deze Grondwetsher ziening moesten de Staten-Generaa! ontbonden worden. De nieuwe verkie- zigen, waarbij 47 partijen elkaar be streden, leverden in de Tweede Kamer een meerderheid van 60 zetels tegen 40 aan de linksche partijen en in de Eerste Kamer een van 41 tegen 9. Op 25 Juli werden daarna de Staten-Generaal ter afhandeling van de Grondwetsherzie ning heropend. Het bestaande ministe rie onder mr. Ruys de Beerenbrouck hervormde zich met een minister van marine, die tot nu toe ontbrak en een nieuwen minister van waterstaat, ter wijl liet departement van Landbouw werd opgeheven. Het nieuwe zittings jaar werd daarna in September ge opend met een nieuwe troonrede, die o.a. regeling van de rechtspersoonlijk heid der kerkgenootschappen, een nieuw wetboek van burgerlijke rechts vordering en een nieuwe regeling der Arbeidsovereenkomst, een wijziging van de Kieswet, door de invoering van evenredige vertegenwoordiging voor de Eerste Kamer noodig geworden, een herziening der Drankwet, geleidelijke afschaffing der Huurwetten, wijziging van de Wet op de besmettelijke ziekten ter ondervanging van het bezwaar te gen vaccinedwang, enz. enz. beloofde. Deze troonrede werd niet, als ge woonlijk, door de Koningin zelve uit gesproken. Hare Majesteit, die o.a. door deelname aan de feesten ter her denking van de inname van Den Briel voor 350 jaren, welke inname het begin werd van onze onafhankelijkheidsstrijd tegen Spanje, en aan de Groningsehe feesten haar medeleven met het volk bewees, bracht op dat oogenblik haar bezoek aan de drie Scandinavische rij ken, Denemarken, Zweden en Noorwe gen, waar haar een allerhartelijkste ontvangst ten deel viel. De reeds be staande hartelijke verhoudingen tus- schen ons en de drie Noordelijke volken werd er ongetwijfeld door verinnigd. Ook met de andere Europeesche Sta ten bleven we in vriendelijke betrek king, al laat de hartelijkheid der be trekkingen tusschen ons en BELGIE nog wel wat te wenschen. De toene mende invloed der Vlamingen, die een hartelijke verhouding met ons land na streven, mag ons echter doen verwach ten, dat dit gaandeweg beter zal wor den. Die toenemende invloed werd na tuurlijk niet zonder strijd verkregen. De processen tegen Vlaamsche leiders o.a. tegen dr. dé Beuckelaere, wiens vrijspraak volgde, en de ophitsende be weging tegen anderen, als tegen prof. Daels, waren er het gevolg van. En nog pas bewezen de relletjes te Luik bij h.t bezoek aan de hoogst gematigde Vlaamsche ministers Jaspar en Franck de woede der Walen en Franskiljons. Maar de Vlamingen gaven geen kamp. De strijd voor hun rechten concentreert zich thans om de Vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool, die het ontwerp van Van Cauwelaert, Antwerpen's bur gemeester, heeft voorgesteld en door de Kamer is aangenomen. Daartegen verdubbelen ook de Franskiljons, veel meer dan de Walen, hun pogingen, de Vlamingen eronder te houden en brengen daartoe ook de vriendschap met FRANKRIJK in het geding. Die vriendschap sprak zich anders in de internationale politiek wel zoo duidelijk uit, dat men voor haar voor eerst nog niet behoeft te vreezen. Bei- git- volgde Frankrijk vrijwel overal als een getrouwe schildknaap. En toen het te Londen bij de bespreking der van Duitschland te nemen waarborgen een eigen weg ging, bleek wel Iioe slecht dit den Franschen vriend beviel. Nationaal Huldeblijk Naast het uitvoerend comité hebben in het comité voor het Nationaal Hul deblijk aan de Koningin zitting ver schillende bekende personen uit de kringen van kerk. wetenschap, kunst, kerkorganisatie, leger en vloot, nijver heid en handel, oranjevereenigingen, enz. In de jongste vergadering van het comité bleek, dat de organisatie der comité's voor de provincies en de drie groote steden gereed is, of uiterlijk 1 Januari zou zijn tot stand gekomen, de vorming van plaatselijke comité's is in voorbereiding. Naast dat comité voor het Nationaal Huldeblijk zijn opgericht comité's voor Oranjefeesten enz., doch voor het hul deblijk vormde zich slechts één comité. In het comité heeft uit onze provincie alleen zitting onze burgemeester, de heer C. A. van Woelderen. Protectiemaatregelen Naar „de Tel." verneemt, overweegt de regeering een wet tot instelling van invoerverboden, waardoor bedreigde industrieën kunnen worden geholpen Vacantie van ambtenaren. De ministerraad heeft voor de rijks ambtenaren een vacantieregeling ge maakt die in het kort hierop neer komt 12 dienstdagen vacantie bij een jaarwedde van 3500 of minder 18 dienstdagen bij een wedde van f 3500 5500, boven 5500 een vacantie van 24 dienstdagen. Aan ambtenaren wier wedde op 1 Januari 2300 tot 3500 bedraagt en waarvoor reeds een gunstiger regeling bestond za! 15 dagen vacantie worden gegeven. Verlofdagen wegens militairen dienst vallen buiten de regeling. Uit het drukke! «bedrijt Men schrijft ons van werkgevers zijde Gisteren is de nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst in de Typografie voor ht geheele bedrijf doorgevoerd. De moderne Alg. Nfcderi. iypogra- fenbond is geen contractant bij deze overeenkomst, omdat hij de 48-urige arbeidsweek, de loonsverlaging van 6 5 en de wijziging in de regeling der rechtspositie niet heeft aanvaard. Toch zijn deze veranderingen alleszins nood zakelijk. Dat het Nederlandsche drukkersbe- drijf niet alleen de 45-urige werkweek kan handhaven, wanneer in het buiten land en in Nederland algemeen 48 uren wordt gewerkt, zal niemand kunnen be twisten. Een loonsverlaging van 6 is, ge zien den slechten toestand van het be drijf, wel het minste, wat mag worden vertangd. In alle andere vakken kwa men grootere verlagingen tot stand. En de daling van de kosten van het levens onderhoud bedraagt 18 Er blijft dus een zeer belangrijke verbetering van het levenspeil. Trouwens de thans doorge voerde loonsverlaging is in de onder handelingscommissie door de bestuur- deren van den modernen typografen bond zelf mede voorgesteld. Ook zij zijn dus overtuigd van het billijke van deze regeling. De rechtspositie, die het nieuwe con tract den gezellen aanbied, is van groo te beteekenis. Zooals in de oude C. A. O. zal ook thans geen werknemer zon der een geldige reden ter beoordeeling van een uit werkgevers en werknemers samengestelde commissie, kunnen wor den ontslagen. Daardoor kan de werk gever nooit een willekeurig ontslag ge ven. Daarnaast moet bij slapte de werk nemer, die het laatst in dienst is geko men, het eerst weder worden opgezegd. Aldus wordt bereikt, dat de oudere werknemers, die lang op een zaak zijn, een zeer vaste positie hebben. Deze regeling is in de nieuwe C. A. O. voor den werknemer nog gunstiger gemaakt, door de bepaling, dat een patroon, (tie aan werknemers wegens slapte de dienstbetrekking heeft opgezegd, wan neer hij binnen een maand daarna op nieuw personeel noodig heeft, telkens de laatst ontslagene het eerst weder moet terugnemen. Tenslotte is in de nieirwe C. A. O. nog bepaald, dat werknemers, die voortdurend den geregelden gang van het bedrijf belemmeren, zonder dat een groot in het oog vallend feit tegen hen kan worden aangevoerd, kunnen wor den ontslagen met een maximum scha devergoeding van vier maanden loon. Zeer ten onrechte hebben sommige ge zellen in den modernen bond tegen de ze bepalingen bezwaren. Want van werkgeverszijde zal mede tegen mis bruiken worden gewaakt, gelijk de al gemeene vergadering der patroons te verstaan heeft gegeven. Uit dit alles blijkt wel duidelijk, dat de patroons met den Roomsch-Katho- liekeu, Christelijken en Neutralen Ge- zellenbond een voor de werknemers voor deze tijden zeer gunstig collec tief contract hebben afgesloten, ai heeft de meerderheid in den modernen Typo grafenbond het niet aanvaard. Trou wens het referendum, dat de moderne bond hield, gaf een zeer groote min derheid vóór de C. A. O. 2860 vóór en 3500 tegen en ongeveer 200 blanco. Wanneer men nu weet, dat in den modernen bond ongeveer 1700 werk- loozen zijn, waarvan ais onze inlichtin gen juist zijn, velen tegen het collectief contract hebben gestemd, dan blijkt nog duidelijker, hoe veel werkende le den van den modernen bond dit con tract niet ongunstig achten. De meer derheid van het bestuur van den A. N. T. B. heeft bij het referendum geadvi seerd vóór te stemmen. Dit feit wijst in dezelfde richting. Wanneer men de stemmencijfers in de vier gezelien-or- ganisatiën te zamen beziet, dan hebben ongeveer 7000 Nederlandschse. typo grafen vóór dat contract gestemd en 4500 tegen. Wat al weer aantoont, dat de overgroote meerderheid der geza menlijke typografen dit contract accep tabel vindt. De Roomsch-Kathotieke Volkspartij opgericht. Zaterdagmiddag vergaderden te Amsterdam de personen, die instem ming hebben betuigd met het voorne men tot het oprichten van een R k'ath. Volkspartij Hoewel de initiatief-nemers slechts beoogden, voorloopig over te gaan tof het stichten van een landelijk comité, dat de nieuwe partij meer concreet zou voorbereiden, bleek uit de stemming der aanwezigen, zoomede uit den in houd der talrijke adhaesie-bettiigingen, nog staande de vergadering ontvangen, en uit de gehouden besprekingen <ie wensclielijikheid, om definitief tot het vormen van een nieirwe partij reeds nu over te gaan. Een hoofdbestuur, dat uit den aard der zaak slechts een voorbereidende functie werd opgedragen, is gekozen en bestaat uit de 'neeren Beyersbergen van Henegouwen,, voorzitter, Kayen, secre taris, Vredeveld, penningmeester, allen te Amsterdam, Gooien te Tilburg en Sitteur te Utrecht. Het voorloopig se cretariaat is gevestigd te Amsterdam Afdeelingen werden gesticht voor Amsterdam, Utrecht, Eindhoven en Goirle. Voor Leiden en Zwolle is de oprichting eener afdeeling in voorbe reiding. Voorts wordt binnen enkele weken de oprichting van afdeelingen verwacht in andere plaatsen,vooral in het industrie-gebied van Noord-Brabant als Waalwijk en Kaatsheuvel Getracht zal worden met de a s. verkiezingen voor de Provinciale Sta ten nog met eigen candidaten uit te komen. In elk geval zal bij de a. s. raadsverkiezingen met eigen candidaten worden uitgekomen. Overtreding Loterijwet Naar de „Tel." verneemt, is de justi tie voornemens een onderzoek in te «tellen naar het bedrijf der Crediet- en Handelsbank „Welvaart" te Amster dam. Naar liet „Hbtd." ter oore kwam ge schiedt dit onderzoek, en dat, ingesteld naar de Rotterdamsche Flandcls- en Landbouwbank, directie Broekhuvs, op last van het departement van justitie, icn einde materiaal te verzamelen voor de binnenkort te behandelen wijziging der Loterijwet, waarbij getracht zal worden het bedrijf van dergelijke on dernemingen onmogelijk te malcen. Scheepvaartbeweging. Gedurende December 1922 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 787 schepen, metende 1.197.201 netto reg. ton, waarvan 2 zeilschepen en 10 zee lichters. Voor Rotterdam, niet inbegrip van Hoek van Holland, waren hiervan be stemd 706 schepen, met 1.092.804 netto reg. tons. In December 1921 kwamen den Nieu wen Waterweg binnen 597 schepen, metende 850.188 netto reg. ton, waar van 6 zeilschepen en 5 zeelichters. Voor Rotterdam, met inbegrip van Hoek van Holland, waren hiervan be stemd 572 schepen, metende 821.005 netto reg. tons. Sedert 1 Januari zijn aangekomen N. Waterweg 1922 9970 3.469.515 1921 8075 11.353.67! Nu F 1004 2.115 844 Tegen vorig jaar 1975 3.180.080 Rotterdam 1922 8461 12.672.604 1921 7750 10.916 363 Nu+ 711 1.726.241 Tegen vorig jaar 1087 3.054.458 Gedurende de maand December werd de haven van Antwerpen bezocht door 815 schepen, metende 1.514.031 ton. in dezelfde maand van 1921 waren aan gekomen 668 schepen, met 1.131.917 ton. Er is dus een vermeerdering van 147 schepen en een vermeerdering van 382.114 ton. Gedurende het jaar 1922 zijn in de Ar.twerpsche haven aangekomen 8323 schepen met. 15.047.634 ton, tegen in 1921 8076 schepen met 12.980.874 ton. Er is dus een vermeerdering met 247 schepen en met 2.966.760 ton. Gedurende de maand December zijn te Hamburg binnengekomen 936 sche pen met 1.Ö41.086 netto ton, tegen 735 schepen met 873.169 tons in December 1921. Over het jaar 1922 zijn in de haven van Hamburg binnengekomen 10879 schepen met 13.005.089 ton, tegen in 1921 8539 schepen met 9.572.821 ton Het weer in December. Voorloopig overzicht van het weer in December, meaegedeeki uoor het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bikït Gedurende de geheele maand was de dagelijksche maximum-temperatuur on geveer lo C. en de minimum-tempe'a- tuur 2 a 3o C. boven normaal. Vorst kwam nagenoeg niet voor. Gemiddeld over het gdheele land bedroeg de re genval 48 tegen 61 m.M normaal. In de derde dekade was de gemiddelde wind kracht boven normaal. De Bildt had 33 uren met zonneschijn tegen 34 uren normaal. Gemeentetram Amsterdam. De gemeentetram te Amsterdam .'reeft in December 11.773.000 passa giers vervoerd, tegen 11.238.318 in De cember 1921. In het jaar 1922 werden vervoerd 129.400.000 passagiers tegen 118.787.226 in 1921Er werden dus ge middeld ruim 300.000 passagiers per dag vervoerd. VLISSINGEN, 3 JANUARI. De reizende hygiënische tentoonstelling. De gisteren aangekondigde opening der bovengenoemde tentoonstelling op a. s. Vrijdag kan, wegens onvoorziene omstandigheden, op dien datum niet doorgaan. Het onderhoud der rijwielen voor de gemeente. Wij vernemen nader dat de in den gemeenteraad ter sprake gebrachte quaestie der rijwielen voor de gemeente op het volgende neerkomt De ge meente heeft aanbesteed het onderhoud der rijwielen voor de gemeente, in het geheel 7 stuks, nl. 5 voor de politie en 2 voor de gemeente-boden. Dit onder houd is voor 3 jaren gegund en nu be taalt de rijwielhandelaar aan wien deze levering is gegund 10 per jaar aan de andere leden van den Bond voor rij wielhandelaren. In den gemeenteraad was gezegd dat de meerdere kosten voor de gemeente f 280 beloopen, doch dit bedrag is niet juist. Uit het nader onderzoek dat Burg. en Weth. voorstellen zal wel precies blijken hoe groot het bedrag is dat de gemeente moet betalen. Het Belgische loodswezen te Vlissingen. De Brusselschc correspondent van „de Maasbode" meldt Een nieuwe Belgische loodsboot, de „James Adams" is Zaterdag naar zijn post te Vlissingen vertrokken. Het is een gewezen Engeische stoomsloep van 340 ton. die in 1917 gebouwd werd

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1