Jtautrgauag' VRIJDAG 29 DECEMBER jpEMHENTEBËSTUUR binnenland" i?IBUSLLE?8N De Braziliaansche Stads» m Provifleieiiietiwg '-v§> 306 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vfissingea en gemeenten op Wai- ebnt-n f 2.20 oer drie maanden. Franca i;si liet gehesie rSik J2.50. Wedc-abon- cemcsrcr IT ceot, aües bij voonötbétallog. Afzonderlijke nummer? 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS. V?.i 14 fÉgsis ƒ1.14 voor ic<ïcfc rtgéf meer 23-eeetbi] abonnement spe- rrsle m ijzen. Reclames 52 cent per regel it?iambiedfctgen en dlenslaanvfEgen V.--0 13 regeSs 63 centiedere repel meer 13 ces!, Mj contante betaling. FaralBebtricMen van 1—6 rcgcLs ƒ1.70, \tdtic rejje! meer 36 seat. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van V lissin gen brengt ingvolge art. 44, tweede lid, derden volzin van het Dienstplichtbesluit ter openbare kennis, dat bij beschikking van den Minis ter van Oorlog d.d. 22 December jl., no. 25 V., de aanvraag om vrijstelling wegens kostwinnerschap van Willem de Bruin, dienstplichtige der gemeente Wijnbritsera- «leeJ, lichting 1916, ingeschrevene in het verlofgangersregister dezer gemeente, is afgewezen. Tegen deze uitspraak kunnen vanaf he den binnen tien dagen bij de Kroon in be- noep komen, de ingeschrevene wien de uit spraak geldt, elk der overige voor deze ge beente ingeschreven personen, of de wet tige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, dat met redenen om kleed moet zijn, moet worden ingediend bij den Burgemeester ter Secretarie dezer ge meente. De Burgemeester zorgt voor de doorzen ding van het verzoekschrift. Vlissingen, 28 December 1922. De Burgemeester voornoemd. VAN WOELDEREN. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 27 December 1922 aan A. jonckman, koopman alhier, op de daarbij gestelde voorwaarden vergun ning is verleend tot het oprichten van een inrichting voor het bergen van lampen, me talen, touwwerk en beenderen in perceel, kadastraal bekend gemeente Viissingn sectie E no. 623, plaatselijk gemerkt Koe straat no. 6. Vfiseingen, 27 December 1922. Burg. en Weth. voornoemd. VAN WOELDEREN. De Secretaris. F. BISSCHOP Eerste Kamer. Bij de suppletoirc Indische begrooting 192Ö critiseerde de heer Van Embden de houding van den minister van kolo niën, die 325 millioen heeft uitgegeven zonder goedkeuring der Staten-ócne- raa!, dus op onwettige wijze. De heer Idenburg merkte op, dat de commissie van rapporteurs de opmer king van den heer Van Embden niet voorbereidde in het voorloopig ver slag, zoodat de minister zich niet kon voorbereiden. Minister De Graaf sloot zich bij deze opmerking aan. Hij wees er verder op, dat de lieer Van Embden de Indische Comptabiliteitswet niet kent. Volgens de bepalingen dier wet toch kon de minister niet vroeger komen met de sspplefoirc begrooting Het ontwerp werd aangenomen mét 28 tegen 5 stemmen. «sar het Fransch van A. MATTHEJJ. 41) Het glimlachje, dat daarbij op Ange lina's lippen verscheen, was, tegen wil en dank, niet geheel vrij van bitterheid. Gelukkig wezen, zuchtte zij, dat is niet altijd zoo gemakkelijk I Maar toch mogelijk. Ge zult geluk kig wezen, zeg ik u, ge zult rijk zijn I Kijk I Hoe wilt gc, dat ik rijk zal worden Ge zult het zijn. Ik hecht er niet aan. .Maar ik wil het, en wat ik mij eens heb voorgenomen, moet gebeuren. In eik geval kan men toch de zaken van het hart niet dwingen Men kan wat men wil Dat geloof ik niet. Zou u het bijv. zoo kunnen maken, dat ik 'i recht ver kreeg, u voor de heclc wereld „mama" te noemen. O, zeker riep Balda, het meisje met nog grooter hartstochtelijkheid om helzend, vol overtuiging uit. „Ja, er zal eenmaal een dag komen, waarop gij mij overluid dien zoeten naam zult mogen geven Maar 't is nu voor van avond genoeg We moeten elkander met zoo opwinden, kind Slaap wel mijn engel En als ge van nacht droomt van iets moois, iets goeds en gelukkigs, denk dan maar, dat die droom, wat hij u ook kan verteld heb- Zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen een aantal kleine ontwer pen, w.o. dat tot wijziging van de maatregelen ter voorkoming van zon der noodzaak bouwen van schoien voor lager onderwijs en wering van besmet telijke pluimvee-ziekten. Suppietoire marteebegrootingen 1920 en 192!. Aan de memorie van antwoord op het voorioopig verslag van de afdeelingen der Eerste Kamer betreffende de wets ontwerpen tot ie. nadere wijziging van het vide hoofdstuk der staatsbegroo- ting voor 1920, 2e. wijziging van het Vide hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1921 wordt 't volgende ontleend Wat de geuite klacht betreft over de late indiening dezer wetsontwerpen wordt opgemerkt, dat, waar volgens de bestaande bepalingen leveringen op contracten tot ultimo October van het daaropvolgend jaar kunnen plaats heb ben, liet gevolg hiervan is, dat eerst in dc eerste dagen van November 1922 met zekerheid de stand van de verschil lende artikelen van den dienst 1921 kan worden vastgesteld en dus eerst met genoemd tijdstip met het opmaken van de regularisatiewet voor den dienst 1921 kan worden begonnen. De overschrijding van den post „reis- en verblijfkosten bij het loodswezen over 1921" is o.a. toe te schrijven aan de kosten, welke het gevolg geweest zijn van het overvoeren van loodsen van Maassluis of Rotterdam naar Fol kestone per particuliere gelegenheid, waarvoor voorheen het 3d stoomloods- vaartuig van liet 4de en 5de district werd gebezigd. Het beschikbaar geko men vaartuig met bemanning kon zoo doende elders worden benut en doet thans dienst in de Wielingen. Als tweede oorzaak voor de over schrijding van het artikel wordt ge noemd een groot aantal overplaatsin gen van binnenloodsen van Maassluis naar Rotterdam als gevolg van een vereenvoudiging van den loodsdienst op den Nieuwen Rotterdamschen Water weg, hetgeen tot besparing aanleiding gegeven heeft. •Met inbegrip van deze overplaatsin gen, maakte de dienst bij loodswezen, verlichting en betonning het noodzake lijk, dat er in !921 door bevordering er. tiet geleidelijk op gang brengen van den dienst, die gedurende den oorlog onvoldoende had kunnen functionccren, dubbel zooveel verplaatsingen ge schiedden als in 1920. Ten slotte dient in aanmerking geno men, dat de nieuwe verhuiskostenrege ling eerst 1 Januari 1920 in werking trad, zoodat op het tijdstip, waarop de begrooting voor 1921 werd samenge steld nog onvolledige gegevens omtrent de financieele gevolgen dier regeling bekend waren. Toepassing der Zegelwet. De minister van financiën heef, te kennen gepeven, dat zegelplichtig is een bericht van ontvangst van een overboe king per post-giro of per bank, afge zonden door een schuldeischer aan zijn schuldenaar, die op die wijze heeft betaald, tenzij er uit blijkt, dat de vrij stelling van art. 37 no. 1 der zegelwet (betrekkelijk sommen van 10 of min der) toepasselijk is. De vrijstelling van art. 37 no. 6 geldt alleen voor het stuk, dat afgegeven wordt door hem, die de rekening-courant aanhoudt en de af- en bijschrijvingen doet. Evenzoo wordt zegelplichtig geacht ben, zal vervuld worden, want ge hebt egn moeder, die u innig, vurig bemint, die u bemint met de oneindige macht der liefde 1 - Doe 't maar niet ai te veel zelde Angelina zeer zachtjes. HOOFDSTUK XXVlli. Robert zet de zaken voort. Enkele dagen na zijn geneeskundig bezoek aan mevrouw Dc Marousset, vond hij haar bij zijn tweede visite veel beter. Of het door uw medicijnen komt, weet ik niet, dokter, sprak ze, maar ik gevoel mij veel minder neergedrukt dan vroegerik geloof, dat het voora! uw opwekkend woord is geweest, dat mij zoo heeft versterkt. Hebt gij mijnijheer Dc Maugiron hier nog gehad? vroeg Robert. Hoe was hij Altijd hetzelfde, stil en afgetrok ken. Hij zegt, dat al zijn tijd wordt in beslag genomen door 'n andere „groo- te onderneming", die weer heel iets an ders is dan de zaak, die hij het eerst had uitgevonden, een op te richten maatschappij, waarbij een lid der ka mer, een zekere graaf De Sergy, als president zal optreden. Ja, daar is iets van aan, zeide Robert, de financieeele bladen maken er ook melding van. Heeft hij tl gevraagd, om daarin uw geld te beleggen Neen, hij weet wei. dat ik geen kapitaal bezit, waarover ik te beschik ken heb. Wat mijn gewone inkomsten betreft, daar op is al te veel gezondigd. Om u niets te verzwijgen, wil ik hier het bericht van ontvangst van een brief met inhoud, als dat stuk is opgemaakt met de bestemming om, ingeval van betaling van geiden, te worden uitge reikt aan hem, die de schuld voldaan liceff (art. 34 1c der zegelwet, zooals vastgesteld bij de wcf van 24 December 1921). Opbrengst der pesterijen, telegrafie en felefonie. Posterijen, raming* 1922 over ééne maand 4.436.666, opbrengst over No vember 1922 3.496.249, over dezelfde maand van het vorige jaar f 3.488.043, opbrengst over de eg maanden van het loopende jaar 39.3<|£650, van het vo rige jaar 38.837.749.: Telegrafie, raming 1922 over ééne maand 772.500, opbrengst over No vember 1922 465.758, over dezelfde maand van het vorige' jaar 635.622, opbrengst over de elf maanden van het loopemie jaar 6.028.052, van het vo rige jaar 7.622.408, Telefonie, raming 1922 over ééne maand 1.410.633, opbrengst over No vember 1922 892.176, over dezelfde maand van het vorige jaar 905.710, opbrengst over de elf maanden van het loopende jaar 15.348.046, van het vorige jaar 14.574.192. Postchèque- en girodienst, raming 1922 over ééne maand f 32.89), op brengst over November 1922 49.899, over dezelfde maand van het vorige jaar 23.423, opbrengst over de elf maanden van het loopende jaar 355.275, van het vorige jaar 241 194. De werktijden. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor het gebied Utrecht heeft aan alle gemeenteraden in haar gebied een schrijven verzonden, waarin er op gewezen wordt, dat de Arbeidswet is gewijzigd en de gelegenheid wordt ge opend den normalen arbeidstijd in fa brieken en werkplaatsen tc verlengen lot SJ/'i uur per dag en 48 uur per week, in bepaalde gevallen te verlengen tot 55 uur per week. De Kamer meent, dat het thans op den weg der gemeenten ligt voor te gaan in he| gebruik maken van deze gelegenheid tot het uitbreiden der werktijden. Zij vraagt dan ook den ge meenteraden, haar te villen inlichten, welke maatregelen in dit opzicht reeds zijn genomen of in voorbereiding zijn. De „BraiKfaris". Var, de werf der Nederlandsche Schcepsbouw-maatschappij te Amster dam werd gisteren te water gelaten dc motor-reddingboot „Brandaris", in aanbouw voor de Noord- en Zuid-Hol- landsche Redding-Maatschappij. Het vaartuig wordt uitgerust met twee Kromhout-motoren van 45 P.K. elk. De „Brandaris" is een geschenk van de stichting „Hulp na Onderzoek" aan de Noord- en Zuid-Hoilandsche Redding-Maatschapipii. VLISSINGEN, 29 DECEMBER. Tram en verlichting Vlissingen Middelburg. Aan het verslag van den Raad van Beheer var, les Tramways de Rotterdam over het boekjaar 1921—i922 aan aan deelhouders ontleenen wij 't volgende Tram en verlichting Vlissingen Middelburg. De Vlissingsche maat- nog bijvoegen, dat De Maugiron mij zijdelings heeft te kennen gegeven, dat hij, spoedig in staat zullende zijn mij al het geleende terug te geven, dezer da gen gaarne nog een leening van vier of vijf duizend francs met mij zou willen aangaan. Ge dient den moed te hebben hem dat 8c|d te weigeren, mevrouw 1 O, ik zal den noodigen moed daartoe zeer zeker bezitten, dokter, antwoordde Octevc, als gij mij van uw kant, 't zij 'f ook met meer of minder ronde woorden, de zekerheid kondel geven van zijn verraad, een zekert,e id, waarnaar ik nu ik verzeker het u, dokter evenzeer verlang als ik er vroeger tegen opzag. Weldra zal ik u overtuigen, me vrouw, wees daarvan verzekerd, maar begin inmiddels met u dapper te too- nen. Ik blijf bij mijn meening, dat een tijdelijk verblijf op het land nuttig voor u zou zijn, mevrouw, en noodig voor uw kind Is mijnheer Dc Maugiron er tegen In 't minst niet, helaas 1 Hij wilde alleen maar ik heb het u reeds ge zegd mij geheel en al hier vandaan hebben. Hij zou met mij dezen zomer op reis gaan hij beweert nu, dat zijn zaken hem aan Parijs gebonden hou den, maar hij dringt er op aan, dat ik alleen met mijn zoontje op reis za! gaan, naar de baden, naar Zwitserland, of de Pyreneeën. Dat is 't, 2egt hij, wat mij werkelijk goed zou doen. Als ik spreek van de omstreken van Parijs, vindt hij, dat ik net evengoed de lucht op dc Voltaire-kade kan blijven inade- schappij ontwikkelt zich op een wijze, die tot voldoening aanleiding geeft. Het aantal cliënten voor verlichting breidt zich regelmatig uit. De uitbreidings werken van de electrische centrale zijn begonnen de installatie van een nieu we turbine van 1000 K.W. zal binnen kort gereed komen. De ontvangsten van de tram bedroe gen over 1921 frs. 247.133.63 over 1920 bedroegen ze frs. 222318.63, wat voor 1921 een vermeerdering geefr van irs. 24.815. De ontvangsten voor licht en kracht bedroegen in 1921 francs 231.589.81, tegen frs. 234.184.10 in 1920, een vermindering voor 1921 dus van frs. 2.594.29. De exploitatie-uitga ven waren iets lager zoodat de resulta ten tot voldoening aanleiding geven. Dank zij den koers waartegen de gul dens omgewisseld konden worden, wijst de balans een hoogere netto-winst aan dan het vorig jaar. De opbrengst van tic exploitaties be droeg frs. 2.702.625.90, waarbij komen renten, winst op terugkoop obligaties etc. ad frs. 378.094.54, totaal francs 3.080.780.44, hiervan af couponbetaiin- gen, algemeene onkosten, afschrijvin gen ad frs. 542.470.97, blijft over netto winst van frs. 2.538.309.47. Op grond hiervan wordt voorgesteld uit te kc< ren, vrij van belasting, 12 frs. netto p: kapitaalsaandeel, frs. 8.08 netto pc winstaandecl, frs. 10.1 netto per divi dend aandeel. Op de balans per 30 November 1922 paraisseeren in het actief Exploitatie Kotterdamsche en Vlissingsche tram (kapitaai R.E.T.M. en VlissingenMid delburg) frs. 8.265.880.91, roerende goederen frs. portefeuille frs. 7.825.064, kas en bankiers francs 2.951.288.62, diverse debiteuren francs 3.549.981.97. Aan de passiefzijde pa raisseeren Kapitaal frs. 8.236.940.81, wettelijke reserve frs. 45!.172.58. Obli- gatieleening frs. 10.205.000, diverse crediteuren frs. 16.066.78, winst- en verliesrekening frs. 2.538.309.47. Op de winst- en verliesrekening ko men voor aan de debetzijde interest op obligaties frs. 416.507.78, algemee ne onkosten frs. 97.023.09, afschrijving exploitatie R.E.T.M. en Vlissingen frs. 28.940.10, credietsaldo frs. 2.538.309.47 en aan de credietzijde opbrengst ex ploitaties, interesten en diversen francs 3.080.780.44. Bij het vanwege de Ned. Ver. van Leeraren te Vlissingen afgenomen examen slaagden voor kantoorsteno graaf, 130 lettergrepen per minuut, de dames P. S. Smit, N. Swart (met lof), H. Guinée, J. Druyve, H. Decrop (met tof), R. Decrop, J. H. van Hoepen, E. H. C. de Lange, C. Dommisse, allen te Vlissingen en de heer H v. d. Driest te Middelburg, en voor kantoorsteno graaf, 165 lettergrepen per minuut, de dames P. S. Smit en N. Swart, allen leerlingen van den heer 1. Sinke. Hedenmorgen omstreeks half negen is in een perceel in de Kerkstraat een kleine, nie; ongevaarlijke binnenbrand ontstaan door een defect aan den schoorsteen. Woensdagmiddag is door den brand wacht F- van der Hout nog een schoor steenbrand gebluscht in een perceel in de Coosje Buskenstraat. Een klein ge deelte van de houten betimmering van den schoorsteen is verbrand. Huldiging H. M. de Koningin. Het voorloopig bestuur van de af- deeling Zeeland van het Landhuiöi- men en die van den tuin der Tuillerieën, en aan den anderen kant, dat hij, die nu reeds zelden hier kan komen er onmogelijk den tijd zou kunnen uitbre ken om een of twee uur op het spoor door te brengen, ten einde mij tc Men tion of te Ville d'Avvay te komen be zoeken. Nu goed, zeide Robert, wanneer komt hij gewoonlijk hier Altijd des middags en dar ttis- schen twee en zes uur. - Welnu, iaat dan op dit apparte ment een bediende achter en kom zelf uit Ville d'Avray of uit Meudon op de met onderling goedvinden bepaalde da gen tusschen tweeën en zessen hier terug, dan geniet ge ten minste een geruimen tijd van de versterkende bui tenlucht en uw zoontje voortdurend. Wat zott mijnheer De Maugiron daar op hebben aan te merken Niets denk ik. Spreek er dan maar met hem over, mevrouw, en zoo hij u vraagt, wie u, voor uw gezondheid, de buiten lucht boven de lucht van Parijs heeft aanbevolen, wees zoo goed hem dan te zeggen, dat dokter Robert het heeft gedaan. De Maugiron weet niet, dat dokter Durante! uit de stad is, zou het dus wel noodig zijn hem een bepaalden naam te noemen Ik verzoek 't u uitdrukkelijk, me vrouw 1 't Is een kleine bijzonderheid, die, naar ik meen, de kwestie tot een spoediger oplossing zou kunnen brengen. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. CjHm een zakje A.J.P.'sürenadtnesaus in ieder pakje A.J.P's Aman- deltjespudding. Tijdelijke Reclame. Reel. -0-4 Geen Zeep even. ""aart LIFEBUOY voor» 1 babies en kind enen. 'Het legi de basis voop duurzame Gezondheid en schoonheid derbuidj Hei overvloedig LIFEBUOY-Zeepsop. is een genot voo:^ (de kleinen. ELEVEKSZEtPM» fabnkdntor var» «ItqjhKë» tv». gings-Comité heeft te Middelburg een vergadering gehouden onder voorzit terschap van den heer P. C. Labrijn. Bericht van verhindering was ingeko men van den Commissaris der Koningin. Na een woord van welkom tot de aanwezigen werd het volgende tele gram van li. M. de Koningin voorgele zen „Oprechten dank Koningin, aan allen namens wie U telegrafeerde voor betuiging Huldetrouw", w.g. Hoekstra, adjudant. Een provinciaal comité .werd geko zen met den heer P. C. Labrijn als voorzitter, mejuffrouw J. J. Donner, secr., beiden te Goes den heer M Mathol de Jonge, tweeden secr te Mid delburg. Na breede bespreking werd besloten op de verschillende eilanden sub-comi- té's tc vormen, die zich in verbinding zullen stellen met plaatselijke vereeni- gingen en groepen van verschillende richting. Het comité stelt zich voor alle ver- eenigingen en groepen in Zeeland uit '<-• noodigen tot het houden eener groot sere hulde be tooging te Middelburg in September 1923 ter gelegenheid van het zilveren regeeringsjubileum van H M. de Koningin, wanneer men hoopt de Kon. Familie Zeelands hoofdstad met een bezoek zal vereeren. leder zal dan in de gelegenheid zijn, blijk te geven van zijn liefde, trouw en erkentelijkheid jegens het Oranjehuis. Tevens zullen de vereenigingen zich door deputaties doen vetregenweordigen bij de grootc huldebetooging te Amsterdam. De vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer cn „Uit het oVIkVoor het Volk" zuilen zeer waar schijnlijk medewerken om de betooging te Middelburg zoo grootsch mogelijk te doen zijn. Heden is te Middelburg aangekomen het Dantziger stoomschip „Prevel", ko mende van Koningsbergen met een la ding gezaagd hout. Hoe bedoelt ge dat vroeg Octa ve. Onze vriend Durante) vreesde, ik heb het wel opgemerkt, dat er in een louter geneeskundige tusschenkomst van zijn kant, eenig gevaar kon gele gen zijn. Ik heb nooit de gelegenheid gehad, hem te doen in2ien, dafhij zich noodeloos ongerust maakte, maar u, dokter, kan en moet ik zeggen, dat ik noch hem, noch u aan eenig gevaar zou willen blootstellen, en dat.. Geen woord meer daarvan, me vrouw viel Robert haastig in. Mocht er vroeg of laat tusschen mij en mijn heer De Maugiron wellicht een oneenïg- heid ontstaan, wees verzekerd, dat gij, rechtstreeks noch zijdelings, daarvan de aanleidende oorzaak zult zijn geweest en noem hem dus gerust ik moet er zelfs op aandringen, dat gij het doet den naam van dokter Robert. Mijn houding tegenover mijnheer De Maugi ron moet steeds zoo zuiver en onberis pelijk mogelijk zijn daarom bid ik u, hem vooral er geen geheim van te ma ken, dat ik bij de afwezigheid van dokter Durantel de eer heb uw ge neesheer en ja, waarom ook niet uw raadsman te zijn. En kunt ge mij het „waarom" niet zeggen, dokter Sommige omstandigheden belet ten mij vooralsnog, mevrouw, om even openhartig met u te spreken, als gij het met mij hebt gedaan. Later wil ik u gaarne alles zeggen, als gij van uw kant maar zoo goed wilt zijn, om mij in uw vertrouwen te blijven stellen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1