DONDERDAG 28 DECEMBER n LAI RE (tbode JeNENBOS. BoulCr |28, vraagt tegerr I |weüik een net S J E S JE GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND De Braziliaansche B e Wicht. ek ari per pond. S ELBUBG. K 1/ 0/ J 12 /0 |BANK te ZIERIKZEF; WiK |ng le halfj. 1922 duizend sullen j in omloop Imiliieen gulden te Vlissinqen bij P. J. SIEGERS IONGEK zlSJE gevraagd. f 6 Itheker ENGER1NG vrouw den Maandag. I DE CROO, Benrs- kdres Mevrouw fieuwendijk. ifbode kdres Mevrouw E, Vlissingen. koken en werken /AN RAALTE— ïentz van den (vard Bankert 44, Februari een Kiaitscfieppii nn Iwirt pdeib. - Rotterdam elegen plaatsen. |n passagiers EN EN VEE. r. S.u Per f.3 HI tB. Ui i te bevoiaen Trtnap. en Eaj. yon G. VOS, Tel. &NHOOKN, Tel. 153 STBRHOOT, Tel. 282 f'UITENHEK, Tel. 101 mm MO 305 .IJüïlïi 1M2» VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Vo»r Vlisslnger. en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden, franco doer het geheele rijk 1250. Week-abon- sementen 17 ceut, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PrtijS. Van 1—4 regels: ft.10; voor iedere meer 20 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dlenstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel rneer 28 ceat. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 12 der Drankwet, doen te weten, dat hij hen is ingekomen een aan Gedeputeerde Staten van Zeeland gericht verzoekschrift in afschrift van Maria Platzen, echtgenoote van Wilhelm Piel, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein, uit sluitend aan logeergasten, in het perceel Koningsweg no. 25 dat vanaf heden gedurende veertien da gen schriftelijk bezwaren tegen het verlee- nen der gevraagde vergunning kunnen worden ingebracht bij Burg. en Weth. voornoemd. Vlrssmgen, den 27 December 1922. Burg en Weth. voornoemd. VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Nederland en België. In den Belgischen Senaat heeft Jas- par, minister van buiteniandsche za ken, zinspelend op de Nederlandsch Belgische betrekkingen, gezegd „De Senaat zal de verklaring hebben gele zen, welke jhr. Van Karncbeek heeft verstrekt in antwoord op een schriftelij ke vraag in het Nederlandschc parle ment inzake de Nederlandsch-Belgi- sche betrekkingen. Mijn Nederlandschc collega antwoordde dat hij in Luzern en Genua een onderhoud met mij had ge had, en dat hij in den loop der bespre kingen er toe was gekomen ten opzichte der Wieiingenquaestie verschillende op lossingen voor te stellen, o.a. arbitrage. Het is juist dat deze besprekingen tus- schen jhr. Van Karnebeek en mij heb ben plaats gehad in Luzern en tijdens de jongste conferentie in Genua ten einde een oplossing te vinden voor de verschillende problemen, welke onze beide landen verdoelen. In den loop de zer besprekingen, die het stempel van groote hartelijkheid droegen, zijn ver schillende formules onder de oogen ge zien en thans in studie genomen. Er is nog geen enkele beslissing genomen. Eén resultaat echter is bereikt de at mosfeer, welke in Holland en België hesfond, is verbeterd en dit zal de la tere onderhandelingen vergemakkelij ken. Consulaire dienst. Bij Kon. besluit is het beroeps-con- sutaat-generaa! der Nederlanden te Antwerpen omgezet in een onbezoldig- den consulairen post en is tot consul- generaal der Nederlanden daar ter plaatse benoemd, buiten bezwaar van 'slands schatkist, A. Ruvs. (Het con sulair ressort van het consulaat-gene raal omvat de provincie Antwerpen). FEUILLETON naar het Fransch van A. MATTHE1J. 40. Het mollige tapijt doofde het geluid harer schreden en toen zij achter haar moeder stond, kreeg zij eensklaps twee dingen in 't oog uit den knop van het derde laadjjc aan de rechterkant stak een ijzer stangetje, in den vorm van een slinger, waardoor tiet paneel aan den linkerkant moest bewogen zijn wat Balda in het kleine kistie zoo ge heimzinnig bewoog, bleek heel gewoon ■suiker te zijn, klontjes witte suiker, iets blanker en iets glinsterender misschien i dan men ze in eiken kruidenierswinkel kan koopen. Angelina had zeer goed gedaan met zoo snel haar oogen den kost te geven. Balda, die 't scheen te voelen, dat er iemand achter haar stond, keerde het hoofd om en haar dochter ziende, was zij met een schrik overeind, door die plotselinge beweging .haar stoel omver werpend. Na haar gil was 't haar eerste zorg om werktuigelijk schier het ijze ren kistje op te bergen, doch haar hand beefde zoo, dat zij niet eens het deksel kon dichtslaan, dat, even bewogen zijn de, weer van zelf terugviel. Balda kon van schrik geen adem I halen en Angelina was zoo kalm als altijd, maar beiden waren zeer bleek. Hemel, Angelina, wat hebt ge me c.aar vreeselijk doen ontstellen, riep Het Kerstfeest te Doorn. Naar aan het ,,N. v. D." bericht wordt vertoeft ex-kroonprinses Cecilie met haar kinderen te Doorn, alwaar op het kasteel met vele gasten het Kerst feest gevierd is. Er waren twee groote kerstboomen opgericht, een in de groo te zaal voor de ex-keizerlijke familie en een in de eetzaal voor het personeel. De ex-keizer had deze boomen zelf geveld. De kinderen van de tweede vrouw van den ex-keizer ontvingen diens portret, waarop de ex-keizer als veldmaar schalk afgebeeld is. Ook de ex-kroonprins vertoeft thans te Doorn. Zijn vrouw blijft nog eenigen tijd te Amerongen logeeren. Machinist en-examens. De commissie voor de machinisten- examens, bedoeld in art. 8 der Schip perswet (Stbl. 1907, no. 244), zal, over eenkomstig de bepalingen, vervat in het reglement voor de machinisten-exa mens, en het slecpvaartreglement, aan vangende 23 Januari a.s., zitting hou den te 's-Gravenhage. De aanvragen om tot die examens te worden toegela ten moeten den voorzitter der commis sie (Molenstraat no. 15) vóór 6 Janu ari t. v. bereikt hebben. Voor verdere bijzonderheden zie men de Stct. na 251. Kalenders. Wij ontvingen nog verschillende ka lenders, o.a. de scheurkalender „Voor Geest en Gemoed". Eiken dag geett deze kalender een uitspraak van be kende schrijvers of dichters. Onder de wandkalenders noemen wij nog de „Three Cotttes Cigarettes" en van de stoomvervcrij en chemische wasscherij „de Regenboog" te Tilburg. Beide kalenders zijn netjes afge werkt. Stads- enProvindenieuws VLISSINGEN, 28 DECEMBER. Door periodieke aftreding van den heer J. A. Gijzeis, als lid der commissie van toezicht op het Nijverheidsonder wijs, ontstaat op 1 Januari a.s. een va cature in deze commissie- Ter voorziening in de vacature be veelt de commissie de volgende heeren aan. 1. J. A. Gijzeis 2. A. de Munck. Burg. en Weth. stellen voor uit deze aanbeveling de benoeming te doen. Schakels. Daar we in een onzer nummers van de vorige week een tamelijk uitgebreid overzicht hebben gegeven van boven genoemd stuk, dat gisterenavond in „de Oude Vriendschap" is gegaan, zullen we daarmede onze lezers niet vermoei en. We hebben genoten van het spel van Pancras Duif, de ex-smidsknecht, die gedelegeerd commissaris is gewor den van de vennootschap, die de fa briek „De Schakels" in gang zal hou den. Wat toonde hij telkens, hoe moei lijk hij, de werker, zich kan verplaatsen in zijn nieuwen toestand. Daarbij moe ten we onwillekeurig denken aan die tooneeltjes in het begin van den avond, bij het gesprek met Duik. Het heele stuk door toont hij zich moeilijk aan te kunnen passen aan zijn nieuwe omstan digheden hij begrijpt eigenlijk den nieuwen toestand niet, zou men kunnen zeggen, getuige uat spotten, met geen afzonderlijk hoofd hebben bij de boek- Baida uit. Had ik de deur open gela ten Zijt ge niet wel Angelina, onmiddellijk gebruik ma kend van de tweede vraag, om de eer ste onbeantwoord te kunnen laten, zei- de, dat zij zich inderdaad niet wel ge voelde. Wat scheelt u dan, mijn arm schaap vroeg Balda, vol bezorgdheid het meisjej in haar armen sluitend. O, het zal wel gauw weer over zijn't was maar zoo'n lichte be nauwdheid. Ik had geen limonade in mijn kamer en toen ik bij u nog licht zag branden, dacht ik. dat ik maar even bij u moest komen. O, wees niet bang, 't heett heuseh niets te beduiden Ja, ge zijt al een dag of wat een beetje van streek geweest, vind ik Je ziet zoo bleek Ja, maar u ook, moedertje I Heb ik u zoo doen schrikken Ik heb toch, dat weet ik zeker, toen ik binnenkwam „mama" gezegd. Hebt u dat niet ge hoord Angelina had haar lesje goed be- uaclit en praatte nu op den meest on bevangen toon van de wereld. Hé, wat een mooie suiker is dat voegde zij er bij, naar het nog steeds openstaande ijzeren kistje ziende. Ook Balda had nu den tijd gehad van den eersten schrik te bekomen. Zij deed opzettelijk het kistje niet dicht en zcide eenvoudig Ja, nict^ waar. dat is prachtige suiker, 't Is dan ook echic rietsuiker van de «üerbest soort, die ik zelf nog uit Brazilië heb medegebracht. Wat men in Frankrijk beste suiker noemt, is toch altijd nog inheemsch product' of houding en dergelijke scènes. En door dat gedwongen zijn. eigenlijk niets te doen, wordt hij gedreven als 't ware tot het pogen om een tweede huwelijk te sluiten, waarvoor hij eerst een ad vertentie plaatst en daar hij hier „des üufen zu viel" krijgt 23 brieven maar Iracht hij zijn nieuwe huishoud ster tot een huwelijk over te halen. Dil laatste wordt hem afgeraden door den ronden zeeman, Hein Duif, die niet al leen genoeg heett te leven op het land met een kijverige vrouw, maar cLe bo venal vreest voor „heibel" in deWmilie, wanneer een zoo jonge vrouw trfc twee de „Ma" wordt, zooals de zoon, student Toon, zich uitdrukt. Wat is er gelachen om het vlugge, vroolijke spt> van Ger- ritje, de vrouw van den zeeman, die zich tiet gaan in haar kijverigheid, wat was het spel van Hein sympathiek. Hoe scherp stalt daar tegen af het spel van Dirk, den aannemer, die onophoudelijk in disharmonie was met zijn zwager Jan, den oudsten zoon van Pancras. Wat toonde Henk zich een ijverig voor stander, in alle gevallen, van het be waren van het „decorum". En tegen over al die menschen stond Marianne, ue nieuwe huishoudster, die geslingerd wordt door haar verlangen om tiaar zoon te bevoordeeien en tegelijk in het belang van Pancras bezig te zijn, maar die toch ook de scheeve verhouding voelt, die er dan in de familie ontstaat. Hoe smartelijk zijn haar opmerkingen, dat haar zoontje telkens de oorzaak is van haar verjaagd worden. Wc zouden, als ons verslag reeds niet lang was, tal van fijne trekjes in het spel van alle meewerkenden kunnen aanhalen, maar meenen te kunnen volstaan met de op merking, dat alle acteurs vlot en na tuurlijk spel te zien gaven. Alleen is het te bejammeren, dat de tooneelverandering niet vlugger in zijn werk ging, want we vermoeden, dat dit de reden was, dat de pauzen tus- schen de bedrijven zoo !„ng waren, waardoor oolc de voorstelling pas dicht bij het middernachtelijk uur geëindigd was. Toen liet doek, dat. evenals na de andere bedrijven, door het daverend appinus meermalen gehaald was, weer opging, was het heele gezelschap ver zameld om den schrijver, die gehuldigd werd door het aanbieden van twee kransen, een met een lint „Van eenige kunstliefhebbers" en een met „Aan Heijermans van de afdeeling Vlissin gen S. D. A. P„ den Vlissingschen Bc- stuurdersbond, Marine-Organisaties", bij welken taatsten krans de heer Ber ger ongeveer het volgende zei -. Namens de moderne arbeidersbewe ging van Vlissingen wil ik U huldigen met uw jubileum en U dank brengen voor de kunst die ge in uw leven aan het Nederlandsche volk bracht. Waart ge niet in Nederland geboren maar in Duitschland, dan zou men U thans als Gerhardt Hauptmann uitnoo- digen naar Nederland te komen om U te huldigen als de ziener, die durft te schrijven. Nu ge maar een Nederlander zijt, is dat niet noodig, maar we dan ken U toch voor alles wat ge voor ons gedaan hebt. Voor den moed, dien ge hebt gehad om door uw kunst tot uiting te brengen, wat in het overgroote deel van de arbeidersklasse leeft, dan ken wij U en huldigen U door dezen krans. Dc lieer Heijermans dankte met en kele woorden voor deze huldiging en sprak dc hoop uit, dat. wanneer we weer terugkomen want we komen hoogstens een mengsel van riet- cn bcetwortelsuiker. Ik had wat ik nog over had in dit kistje gedaan, dat toch leeg stond, en was het zelfs geheel en al vergeten. Toevallig kreeg ik het daar juist in handen. Zulke schitterende suiker heb ik nog nooit van mijn leven gezien, riep Angelina. Ik mag er zeker wel een paar stukjes van nemen Batda duwde haastig Angelina's reeds uitgestrektcn arm weg, deed met een harden slag het kistje dicht en ter wijl zij angstig uitriep Neen. neen, kind was haar gelaat van wit inder daad lijkkleurig geworden. Wie heeft nu ooit zoo'n inhalige moeder gezien? zeide Batda, half la chend, half pruilend. Eén klontje suiker gunt zij haar kind niet eens Balda poogde nu ook te lachen. - Ja, zei ze stamelend cn cenigszins verlegen, dat lijkt erg kinderachtig, niet waar? Maar die suiker, die ik zelf uit mijn geboorteland heb meege bracht... Ge zult mij uitlachen, Angeli na Ik zal 't u uitleggen... Maar neen 't Is al te dwaas... en ik wil niet, dat ge mij bespotlen zult, juffertje Nu, nu houd ze dan maar voor u zelf. uw kostbare suiker, zelfzuchtig mamaatje meesmuilde Angelina, mei een gemaakt pruilend lipje en bii zich zelf dacht ze Die suiker is vergiftigd Komaan kind, we zijn nu alle twee kinderachtig genoeg geweest 1 Je moet heuseh weer gaan slapen, ik zal li wel naar bed brengen O, ik kan er alleen wel inkomen, terug, dar staat vast hij een grooter aantal vrije, denkende arbeiders ais toe schouwers in de zaal zal vinden. Waarom Steno Groote. Voor de Walcherscbe Stenografen- vereeniging „Viola" trad gisterenavond in de bovenzaal van het café Ver- meesch op de heer C. dc Neef uit Den Haag, voorzitter der Nat. Ver. van lee raren Steno Groote. De voorzitter, de heer 1. Sinke, open de de matig bezochte vergadering en gaf daarna het woord aan den heer De Neef, die het onderwerp inleidde „Waarom steno Groote Spr. begon met te wijzen op de wei nige bekendheid aangaande de Steno, getuige een correspondentie in het „N. v. d. D." van 21 Dec. 1.1. Voor den leek zijn alle systemen hetzelfde. En toch is het verschil zoo enorm groot. Waarom Steno, zoo vroeg spr., en daarna, waarom nu speciaal steno „Groote". Ie. „Groote" is Nederlandsch 2e dit systeem voldoet alleen aan de eischea, die men aan een moderne stenografie stellen moet, ni. a. het is zuiver alfa betisch b. het is grafisch c. het maakt een economisch gebruik van de teekens; d. het is een Steno voor iedereen e. het is daarom het kortst omdat het z.g. „denkmoment" het kortst is, 3e. Omdat het systeem „Groote" staat aan het einde van den ontwikke lingsgang van het schrift, want korter dan het alfabet, voor iedere letter een teeken, kan het niet. Nadat spr. nog eenige andere sys temen had behandeld, o.a. het Engel- sche systeem Pitman, het Duitsche Stolze en het door R. Balt in het Neder landsch overgebrachte systeem Scheit- haver (weer eenigszins gewijzigd door Pont) en op de verschillende tekortko mingen had gewezen, werd de vergade ring door den voorzitter gesloten. De Bond van Harmonie- en Fanfare gezelschappen in Zeeland, met ruim dertig aangesloten vereenigingen. zal op den tweeden Pinksterdag zijn con cours in onze gemeente houden. Dat belooft voor onze stad een druk bezoek van vreemdelingen. Het bestuur verwijst belanghebbenden naar de in dit blad voorkomende advertentie. Bij de gisteren aan het prov. bestuur van Zeeland te Middelburg gehouden aanbesteding voor liet maken van twee ijzeren reserve-deuren voor de Oost- sluis te W.emeldinge was liet minst in geschreven door de firma F. Kloos Zonen's Werkplaatsen te Kinderdijk voor ƒ80990. SOUBURG. Door de schietvereeniging „Marnix van St. Aldegonde" alhier is haar jaar- lijksche wedstrijd gehouden. De uitslag vrije baan buks is als volgt. Max. 300 punten Ie prijs C. v. d. Broeke 297 p. 2e pr. P. Meijers 296 p. 3e pr. H. Ba- rentsen 292 p. 4e pr. K. Schipper 292 p. 5e pr. H. Bouman 290 p. 6e pr. P. Boone 290 p. 7e pr. J. de Visser 290 p. 8e pr. D. Smoor 287 p. Vrije baan cylinder, max. 180 punten: le pr. C. v. d. Broeke 175 p. 2e pr. H. Melse 174 p. 3e pr. P. Meijers 171 p. 4e pr. J. v. Sluis 171 p. 5e pr. W. Touw )70 p. 6e pr. J. Daalhuizen 170 p. 7e meende Angelina. Neen, neen, ik zal u zelf naar bed toe brengen 1 Voor dat Balda hier evenwel toe overging beijverde zij zich om voer haar kind wat limonade klaar te ma ken, van welke gelegenheid Angelina gebruik maakte om met schijnbaar on verschillig oog naar de antieke secre taire te kijken, maar in werkelijkheid zoo oplettend, dat geen enkele bijzon derheid haar ontging en zij zich alles vast in 't geheugen prentte, liet stan getje van den ladeknop, de aansluiting van tie veer en de gaping van het be weegbare paneel, waardoor op dit oogenblik de toegevouwen papieren zichtbaar waren, die de afschriften van Robert's brieven aan Lucie behelsden. Balda, in de rechterhand een kaars dragend, terwijl de iinkerhand Ange lina's middel omvat hield, liep met haar tot aan de deur. Kijk, zeide zij, de deur is aan dezen kant gesloten Hoe zijt g« dan binnengekomen Door de toiletkamer. Maar daar is immers geen deur. De communicaticdeur is althans dicht gemaakt. Ja, vroeger, maar de kapstok is er af gevallen en nu stond de deur open. Heli ik u dat niet gezegd Neen, ge hebt er in het geheel niet van gesproken. O, ik hen er van morgen ook al door gekomen. Hebt u dat niet eer gemerkt?... Ik vond het erg hinderlijk, dat ik daar mijn kleeren niet meer op kon hangen en ii; heb door Thérèse al om den behanger gestuurd, maar die INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN. Advertentiën met heifwensch, bestemd voor het nummer wan 30 December, moeten uiterlijk vöór Vrijdagmiddag 4 uur worden opgegeven. Verwaarloos nimmer een huidaan doening. Draag zorg voor noodzake lijke reinheid en pas Foster's Zalf toe. Deze zalf is antiseptisch, wonderlijk verzachtend en heeleitd. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1.75 per doos. 7 pr. K. Schipper 168 p. Se pr. H. Bon man 167 p. Aan dezen wedstrijd was een eere- baan verbonden, waarvoor door enkele ingezetenen van Souburg een zevental medailles waren beschikbaar gesteld. De uitslag is als volgt. Max. 160 pun- len te pr. C. v. cl. Broeke 153 p. 2e pr. 1'. Meijers 150 p. 3e pr. W. Touw 148 p. 4e pr. j. de Visser 146 p. 5e pr. K. Schipper 144 p. 6e pr. J. Daal- huize 143 p. 7e pr. H. Barentsen 143 punten. KERK- EN SCHOOLNïEUWS. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Arne- muiden ds, H. Japchen te Den Bommel. Ger. Kerken. Bedankt voor het be roep te Brussel door ds. J. w. Siertse- ma te Zeist. Chr. Evang. Kerk. Aangenomen het beroep naar Goes door ds. M. van der Vis te Oude Pekela. K. ten Bruggencate. f Te Zeist is in den ouderdom van 73 jaar overleden de lieer K. ten Bruggen cate, oud-inspecteur van het middel baar onderwijs. De heer Ten Bruggencate werd in 1849 te Almelo geboren. Te Amster dam en Groningen was hij van 1868 1872 werkzaam bij het lager onderwijs. Daarna van 1873-1879 bij het middel baar onderwijs te Hoorn en Tilburg. In 1879 werd hij benoemd tot leeraar aan het gymnasium te Leeuwarden, ep m 1890 benoemd tot inspecteur van het middelbaar onderwijs. Verschillende werken verschenen van zijn hand, waar van dc voornaamste zijn bijdragen in verschillende wetenschappelijke tijd schriften, leerboeken voor de EngeJsche taal cn een Engelsch-Nederlandsch- en Nederlar.dseh-Engelsch woordenboek RECHTSZAKEN. Kindermoord. De advocaat-generaal bij liet ge rechtshof te 's Bosch eischte wegens moord op haar pasgeboren kind, 4 jaar geavngenissfraf tegen de 42-jarige we duwe v. d. M. te Fiinaart, moeder van 6 kinderen. De verdediger pleitte clementie ter wille der zes kinderen. MARINE EN LEGES, De tot hoofdofficier van gezondheid 2e klasse bevorderde officier van ge zondheid le klasse dr. H. F. Minkema wordt belast met de functie van hoofd is er nog niet geweest... Morgen zai hij zeker wel een knecht zenden. Zoo sprekend, zonder eenige ge maaktheid of overijling, was Angelina langs den door haar zelf gebaanden weg weder op haar kamer gekomen, waar haar moeder haar dadelijk begon uif te kleeden. Zoo Balda in het eerste oogenblik al cenig kwaad vermoeden had gehad en bij zichzelf mocht gedacht hebben, dat er toch wel iets vreemds gelegen was in dat losraken van een toegespijkerrie deur, ze was door de zeer waarschijn lijke verklaring, door Angelina geheel ongekunsteld van de zaak gegeven, zoo gerustgesteld, dat ze nu alleen maar dacht 't Is toch een nieuwsgierig ding Z.ij legde haar dochter te bed, liet haar drinken en schudde het hoofd kussen op. Gevoelt ge u nu wat beter vroeg zii, het lekker toegedekte meisje een kus op de wang gevend. Geheel en al mama verklaarde Angelina. Ge hebt toch niets, waarover je maalt, niet iets, dat 11 bedroefd maakt Wel neen, mama Hoe komt u er aan - Zijt ge dus gelukkig Ja, zoo gelukkig als 't kan zijn. Wat zegt ge dat daar vreemd Ge kunt zoo gelukkig zijn als wie ter wereld ook en dat moet ge ziin ook. begrijpt ge (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1