[DRAGON" WOENSDAG 27 DECEMBER Mo* 304 BINNENLAND Stads- «g Provindenieuws 11. P.'s KERSTPUODINS 160e «IsssurgtUDUf1 VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco deer bet gebeete rijk 2.50. Week-abon- oenienten t7 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 'centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen er. dienstaanvragen .,-aI1 i5 regels 65 centiedere regel meer !S cent, bij contante betaling. Familieberichten van i—6 regel;.1.70, iedere regel meer 28 cent. Inkoop van pensioen; In het Staatsblad is een Kon. besluit verschenen, waarbij onder meer rege len zijn vastgesteld voor den inkoop van pensioen van den tijd, dien een ambtenaar vóór 1 Juli 1922 in tijdelij- ken. zijdelingschen of onbezoidigden pubiieken dienst, boven den leeftijd van 18 jaar, heeft doorgebracht. Het verzoek om inkoop, inet de daarvoor benoodigde stukken, behoort vóór 1 Januari a.s. aan den Pensioen raad (Lange Houtstraat 11, te 's-Gra- venhagej.te worden gezonden. Dieh- sten die reeds vroeger voor pensioen zijn ingekocht, vallen hierbuiten Posterijen De kantoren worden op Zaterdag 30 Becember, behalve voor den dienst der pakketpost en der rijkspostspaarbank, opengesteld als op andere werkdagen Zondag 31 December. De openstel ling van de post- en de vcreenigde kantoren blijft geregeld als op Zondag, met dien verstande, dat de enkelvou dige postkantoren gedurende twee uren onafgebroken zullen open gesteld zijn de hulpkantoren zuilen, evenals op feestdagen, gedurende één uur voor het publiek geopend zijn. Ambtenaren, die tegen dienstverlen- ging op 31 December gewetensbezwa ren hebben, kunnen daarvan, vóór zoo ver het dienstbelang zulks toelaat, wor den vrijgesteld. Voor het vervullen van godsdienstplichten behoort zooveel mo gelijk gelegenheid te worden gegeven. Het vervoer van brieven- en pakketpost vindt plaats als op Zondag. De nachtposttrcinen tusschen Am sterdam en Rotterdam zullen in den nacht van 31 December op 1 Januari niet loopen. Maandag 1 Januari. De enkelvoudige postkantoren zullen, eveneens als op 31 December, gedurende twee uren onaf gebroken zijn opengesteld. Tenzij met een geringer aantal kan worden vol staan, wordt het normale aantal bestel lingen uitgevoerd. De verwerping der C. A. O. door den "A. N. T. B. Van de zijde van de Federatie der Werkgeversorganisaties in het Bock- drukkersbedrijf wordt ons het volgende meegedeeld Het algemeen hoofdbestuur van de Federatie van Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf heeft Za terdagmiddag een langdurige vergade ring gehouden ter bespreking van den toestand, ontstaan door verwerping der C. A. O. door het congres van den Al- gemeenen Nederiandschen Typografen bond. Vér strekkende maatregelen, die een gevolg moeten zijn van-deze situatie, werden voorbereid. Uit het drukkersbecirijf. In een gisteren te Utrecht gehouden buitengewone aigemeene vergadering van den Neutralen Grafischen Bond is het ontvvcrp-colleetief arbeidscontract in het drukkersbedriji' behandeld. Er werden ernstige bezwaren gemaakt te gen de verlenging van den arbeidstijd en de nieuwe overwcrklimiet, waardoor de werkloosheid zou toenemen. De loonsverlaging beschouwde men als een aanslag op het levenspeil der gezellen. Tenslotte is met een aanzienlijke meerderheid van stemmen het ontwerp- aanvaard. Scheepsbouw. Van de werf der Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij te Amster dam, is Zaterdag te water gelaten het vracht- en passagiersschip „Swarlen- •hondi", in aanbouw voor de Koninklij ke Paketvaart maatsch. te Batavia. Het draagvermogen is 4050 ton. Het schip is gebouwd naar de plan nen van den heer M. A. Cornelissen, ingenieur te Amsterdam, die ook tij dens den bouw met het toezicht belast was. Het schip voldoet aan de voor schriften van Bureau Veritas. De machine-installatie wordt gele verd door Werkspoor, en zal bestaan uit een stoommachine van 3150 I.P.K.. die het schip een snelheid zal geven van !2j4 mijl. Gp de vrij gekomen helling zal de kiel gelegd worden voor het kabelschip .Zuiderkruis", voer rekening van departement van koloniën. Faillissementen in Nederland, Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 22 December in Nederland uit gesproken 86 faillissementen, tegen 55 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 22 Decem ber 3149 faillissementen tegenover 2166 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. VLISSfNGEN, 27 DECEMBER. Een jubileum. Jl. Zondag was het 12y2 jaar gele den dat de heer W. R. J. Ceulen door het R. K. 'Parochiaal Arm- en Weesbe- stuur, in welk college hij reeds 17 jaren zitting heeft, tot voorzitter benoemd werd, terwijl hij ook al een tiental ja den voorzitter is van het R. Kath. zie kenhuis „St. Joseph". Het mocht den jubilaris dien dag niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. Reeds des morgens waren in 't ziekenhuis aanwezig. Monseigneur Van der Aa, Deken der parochie, met alle geestelijken, voorts het R. K. Arm en Weesbestuur, alsook de bestuursle den van het St. Joseph-ziekenhuis, die dezen stillen werker hun gelukwen- schen kwamen aanbieden en hem her dachten als een voorzitter, die zich steeds belangloos gaf tot- welzijn der R. K. armen en weezen en door wiens energieken en doortastenden arbeid Vlissingen een ziekenhuis bezit wat met medewerking van een bekwaam chirurg en andere hoogstaande perso nen op medisch gebied, een ongeken de hoogte heeft bereikt en wat thans mei recht een sieraad onzer gemeente genoemd mag worden. Bij monde van dr. Staverman, die mcf de aan het ziekenhuis verbonden dok toren den jubilaris kwamen gelukwen- schen, werd er in zeer gewaardeerde woorden op gewezen, welk belangrijk deel de heer èeulen in de ziekenverple ging te dezer stede in dit tijdperk ge had heeft. Op even hartelijke ais erkentelijke wijze bood hij den jubilaris namens bovengenoemde doktoren een prachtig gouden potlood aan, als bewijs van wnardeering en erkentelijkheid. Ook door den burgemeester, den heer Van Woelderen, werd de heer Ceulen persoonlijk gecomplimenteerd met dit jubileum, terwijl zeer vele schriftelijke zoowel ais stoffelijke be wijzen van belangstelling zoowel van elders als hier den jubilaris op dezen dag werden toegezonden. Wij hopen dat deze bescheiden en verdienstelijke stadgenoot nog vele ja ren in zijn ambt moge werkzaam zijn tot welzijn der R. K. armen en weezen en mede tot heil der lijdende mensch- heid. De lieer P. A. Jongcpier, hoofdop zichter der gemeente-werken, die Za terdag zijn 40-jarig jubileum in ge meentedienst herdacht, werd Zondag nog door het college van Burg. en Weth. geiuk gewenscht en hem namens het college een souvenir aangeboden. Verslag van den Zangwedstrijd te Vlissingen op 23 December 1922. Klasse I 4 vogels eigen kweek 1922 (10 inzendingen) Ie pr. J. v. Ham met 264 punten 2e pr. F. A. Schaep met 258 p. 3e pr. F. v. Raak met 255 p. 4e pr. C. A. J. v. Herwijnen niet 246 p. Klasse II, 2 vogels eigen kweek 1922 (14 inzendingen) Ie pr. J. v. Ham met 132 punten 2e pr. A. Swart met 126 p. 3e pr. J. de Jonge met 120 p. 4e pr. J. M. Brood met 117 p. (bij loting). Klasse 111, 1 vogel eigen kweek 1922 (14 inzendingen) ie pr. J. C. Janse, met 69 p. (bij loting) 2c pr. F. A. Schaep met 69 p. 3e pr. L. v. Veizen met 66 p. (bij loting). Klasse IV open klasse 4 vogels (8 in zendingen) ie pr. A. Roos met 243 p.; 2e pr. J. de Jonge met 225 p. 3e pr. A. J. Kuijpers met 216 p. Klasse V, 2 vogels open klasse (9 inzendingen) Ie pr. J. Gabriëlse, met 129 p. (bij loting) 2e pr. F. Mommers met 129 p. (bij loting) 3e pr. J. Tromp met 120 p. Klasse VI, 1 vogel open klasse (17 inzendingen) ie pr. J. v. Damme met 72 p. (bij loting) 2e pr. G. Jansens met 72 p. (bij loting) 3e pr. J. Haay- man met 66 p. (bij loting). Klasse VII, poppen eigen kweek 1C22 (7 inzendingen) le pr. J. Tromp 2e pr. de Jonge. Klasse Vila, poppen overjarig (7 in zendingen) Ie pr. J. de Nooijer 2e pr. F. de Nooijer. Eereprijzen: Meesterzanger br. 1922. zilveren me daille, door F. A. Schaep, met 69 pun ten meesterzanger br. 1922 op één na, 2.50, door C. A. v. Herwijnen, met 69 p. meesterzanger open klasse, zilve ren medaille, door G Jansen met 72 p.; meesterzanger open klasse op één na, 2.50, door J. v. Damme met 72 p. beste holrol 2.50 I L. raapzaad) door J. M. Brood beste knor 2.50 1 L. raapzaad) door C. A. J. v Her wijnen beste schokkel (ƒ2.50 - 1 L. raapzaad) door A. Roos beste kloeken (ƒ2.20 I L. raapzaad) door.J. van Damme beste holklingel (ƒ2.50 -j- 1 L. raapzaad) door J. C. Janse beste waterrol, niet toegekend beste fluiten (ƒ2,50 -r 1 L. raapzaad) door J. van Ham hoogst aantal punten 4 vogels 1922 5 door J. v. Ham hoogst aantal punten 2 vogels 1922, ƒ2.50, door J. v. Ham hoogst aantal punten 1 vogel !922, ƒ2.50, door J. C. Janse beste poppen 1922, kistje sigaren 1 K.G. zaad, door j. Tromp; beste poppen overjarig, 1, door F. de Nooijer. Beste poppen 1922, ƒ2.50 van 't N. M. B., door J. de Jonge beste holrol, ƒ2.50 van 't N. M. B., door J. de Jonge. Eereprijzen, alleen te winnen door leden te Vlissingen Beste stam 4 vogels 1922, zilveren medaille verguld zilveren medaille, door J. Tromp beste stam 2 vogels 1922, luxeprijs, door A, Swart beste stam 1 vogel 1922 luxeprijs, door L. v. Veizen beste stam 4 vogels open klas se, zilveren medaille bronzen me daille, door A. Roos idem 2 vogels, luxeprijs, door J. Tromp idem 1 vogel, luxeprijs, door J. Tromp: beste stam poppen 1922, luxeprijs, door J. Tromp beste stam poppen overjarig, luxeprijs 1 K.G. zaad, door F. de Nooijer meesterzanger br. 1922, zilveren me daille, door A. Swartmeesterzanger open ldasse, carbidlantaarn, door A. Roos hoogst aantal behaalde punten, verguld zilveren medaille, door J. de Jonge beste knor, 2 1 L. raapzaad, door A. Roos beste holrol, ƒ2 50 1 L. raapzaad, door A. Roos beste schokkel, 2.50 1 L. raapzaad, door A. Roos beste kloeken, luxeprijs^ door F. de Nooijer. „De Volksstem". Zaterdagavond werd een begin ge maakt met de reeks Kerstuitvoeringen, welke te dezer slede gehouden zijn ge worden door de zangvereeniging „De Volkstsem", onder leiding van haar ijverigen directeur, den heer A. Sturm. Door den voorri'. werd in zijn openingswoord o.a. gezegd, dat deze uitvoering door omstandigheden eerst nu plaats kon hebben en dat het pro gram strijdliederen, ernst en luim zou bevatten. De afdeeling zang, welke misschien wel te zware nummers voor deze ver- ecniging bevatte, welke met een kleine uitzondering goed tot haar recht kwa men, viel bij de aanwezigen goed in den smaak. Bii het tooneelspel heeft „de Volksstem" haar ouden naam weer hoog gehouden. Het dramatisch stukje „Zij die nableven" genoot een lofwaar dige vertolking, terwijl het „Veriaten Landhuis" de lachspieren danig in be weging bracht. „De Volksstem" kan weer met genoe gen op deze uitvoering terug zien. Alleen een enkele opmerking. Als het bestuur op het program laat drukken, dat er na 10 uur geen toegang meer is, laat zij er dan ook de hand aan hou den. dan zal het na de pauze onder de uitvoering van de liederen niet zoo storend óp Je bezoekers werken. De „Kleine Stem". Maandagavond gaf het Kinderkoor „De Kleine Stem", onder leiding van haar directeur, den heer J. A. Sturm, voor de ouders en donateurs een uit voering in het Concertgebouw. Voor een stampvolle zaal brachten de kinde ren der eerste en tweede klasse ver schillende speelliedjes ten gehoore. die werkelijk zeer in den smaak vielen, wat het applaus na elk liedje wel bewees. Daarna kwam het hoofdnummer van den avond en wei de operette „De Prins van Sind". Deze operette werd keurig uitgevoerd en getuigde van ernstige studie der grootere kinderen. Het ge heel was prachtig gecostumeerd en gaf nan de toeschouwers een aangenamen indruk. Ook de zang was werkelijk te loven, terwijl de begeleidende muziek in goede handen was. Het was dan ook een groot succes en is hot geduld van dan directeur om zoo iets te presteeren zeker te loven en zai menig ouder tot aansporing gediend hebben om hef kinderkoor te steunen en daardoor tot grooter bloei te bren gen. Aan het eind der uitvoering was de heelc „Kleine Stem" op het tooneei opgesteld, en werden den directeur enkele aardige verrassingen en een prachtig bloemstuk ten geschenke aan geboden, welke hem in een kleine toe spraak door een der oudste leerlingen werden overhandigd, waarvoor de di recteur hartelijk dankte. Hierop volgde uit de circa 160 kinderstemmen een spontaan „Hoerah" voor directeur en „Kleine Stem", wat door de gehcete zaal werd gevolgd. Een gezellig bal, zoowel voor klei nen als voor grooten, besloot dezen goedgeslaagden avond. INGEZONDEN {REDEDEEL!NOEN Offers. Kerstavond gaf de bekende tooneel- vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" de opvoering van een tooneel- stuk met bovenstaanden titel. Reeds om zeven uur verdrongen zich de bezoe kers voor de schouwburgzaal „de Oude Vriendschap", die dan ook oin half acht tot in alle hoeken bezet was, zoo dat veien die later kwamen teleurge steld terug moesten keeren. Ook dit stuk van ds. Schermerhorn is zuiver anti-militairistisch. Het ver plaatst ons in liet gezin van den ouden Burger, de een zoon heeft in den oor log, Voortdurend is hij vervuld met de gedachte dat zijn zoon niet zal terug- keeren. 't Is een man die veel heeft ge dacht en bovendien iemand met een mooie levensbeschouwing. Als dan ook aan liet eind van het eerste bedrijf het bericht komt van het sneuvelen van zijn zoon, is hij diep ge schokt en wordt hem daardoor een slag toegebracht die den ouden sterken man neerbeukt. Maar toch hij zal meer dan tot nog toe strijden tegen het af schuwelijk militairisme, dat nooit iets mensciielijks in zich heelt. Toch wordt hij nog niet veel begrepen, want in het tweede bedrijf blijkt maar al te goed. dat het grootste deel van het volk juicht en zingt om de overwinning der troepen en zich blij laat maken met een feest enjenever. Toch is er een die hem begrijpt. Het is Mozes, een Joodsch koopman, die om zijn Jood-zijn uitgejouwd wordt. Mozes vindt daarin aanleiding om op fel-striemende wijze de christenen te hekelen, die wel praten en den mond vol hebben over liefde en barmhartigheid, maar er in hun leven niet naar handelen. Toch, als de oude Burger hem in be scherming neemt tegen liet feestende publiek, voelt hi) respect voor den Christen, die handelt als Burger. Ook het derde bedrijf geeft ons aar dige straattoneeltjes te zien als Mozes op het Marktplein zijn waren te koop aanbiedt. Dit bedrijf doet ons tevens kennis maken met twee handelaren, die eikaar vertellen wat zij aan den oorlog verdienen De een 'n effectenhande laar spreekt zijn blijheid uit over de overwinning, die den koers zijner effec ten heeft doen rijzen. Zij krijgen een gesprek met Burger, die aantoont, hoe in den oorlog enkel maar de belangen van enkelen worden gediend, maar dat het grootste deel der menschheid alles wat hun lief is moet offeren. Als er op dat oogenblik bekend wordt dat er een geweldige nederlaag is geleden en tevens dat weer twee nieuwe lichtingen zullen worden opge roepen, dan zien wij een tooneeltje dat zeer scherp is geteekend. Hier Burger, die door dit bericht weet dat zijn zoon Herman zal worden opgeroepen en vol vertwijfeling vraagt „M'n God, moet ik ook dezen zoon offeren daar de effectenhandelaar, die met de handen in het haar over zijn effecten jammert. Het vierde bedrijf heeft ons diep ont roerd. Daarin neemt Herman afscheid van vader en zuster. Voor echter dit oogenblik aanbreekt, is de oude man uitgegaan en nu komt bij Herman de twijfel of hij. zal gaan of niet. Hij voert een zwaren zielestrijd, maar ten slotte zal hij gaan met de zwakke hoop in zich dat hij nog zal terugkeeren of kans zal zien te deserteeren. Als Burger is thuis gekomen en zijn zoon een medaillon met haarlok er in overhandigt hunner overleden vrouw en moeder, dan zien wij om ons heen menige traan wegpin ken en komt bij velen een prop in de keel. Wat werd dit tooneeltje meester lijk gespeeld. Dit was meer dan spel. Het was een volkomen zich inleven in wat de schrijver heeft wijlen weerge ven. En dan het oogenblik van schei ding dat natuurlijk schreien van Va der, Herman en Gretadat was het volmaakte. Geen beroepsspeler die dat verbetert. Ais de zoon aan de deur nog een laatst vaarwel aan vader en zuster toe roept. zegt vader hem nog ééns goeden dag, zonder naar zijn zoon te zien en kel door liet opheffen zijner hand. Daarin lag wel de grootste uiting van diepe smart. In het vijfde bedrijf is het Kerst avond. De oude Burger is naar de kerk De kinder-en. zijr\ Jol op Luun oude kfeerijes, wanneer mei W I n K weer z-ljrx vernieuwd En de behandeling is zoo eenvoudig» j W n \,&sc/?/ en verft Jege/J/kert/jd* Verkrijgbaar» in 24 Ueumv Ot LtVJW'i IttP MAATiCKAWnj.VfcAitó^aÉfr i^ibinnMn Mtn< rozijntjes en amandelen, 20 cent per pakje. Reel. -0-5 geweest, waar hij in lang niet was. Her man is gedeserteerd. Mozes is op be zoek met nog een vriend van Herman als vader vraagt aan Greta om den laatsten brief van Herman nog eens te lezen. Even daarna brengt de cou rant het bericht dat de deserteur is ge grepen engefusileerd. Dat kan de oude man niet meer dragen. De kerst klokken beginnen te luiden en dan grijpt alles en alles hem zoo geweldig aan dat hij uitbarst in een krankzinnig lachen, dan schreeuwt hij luid zijn smart uit over de leugen die de kerst klokken verkonden. Dan zakt het doek. Alle bezoekers waren diep onder den indruk. Nog een enkel woord over het spel. Wat Burger, Greta, Herman en Mozes ons gaven was af. Wat ontroerde ons dat stille spel in het vierde en vijfde be drijf. Het stormachtige applaus was dan ook wel verdiend. Wij durven ge rust ieder aan te bevelen dit stuk te gaan zien (wij vernamen dat een twee de opvoering zal worden gegeven). Want al kleven er sommige technische fouten aan, wat hier gegeven is, is meer dan dilettantisme. Vlissingsche Postfanfare. Toen we gisterenavond de groote zaal van het Concertgebouw binnen traden, was deze reeds tot in alle hoe ken gevuld met belangstellenden voor de jaarlijksche uitvoering van boven genoemde vereeniging. In een kort openingswoord van den voorzitter werden allen die zoowel financieel als moreel, steeds blijk geven van hun belangstelling in de vereeni ging, een hartelijk welkom en gezelligen avond toegewenseht. Met het oog op het groote tooneel- stuk werden slechts een drietal muziek nummers ten gehoore gebracht, die, zooals we dat steeds gewoon zijn van de Postfanfare. correct werden uitge voerd. Voor de pauze werd nog het eerste bedrijf voor liet voetlicht gebracht van het tooneelstuk, in vier bedrijven, „'t Was maar een loods", indertijd door den schrijver opgedragen aan de Ne derlandsche en Belgische loodsen. Dit werk plaatst ons in een kleine zeestad, in de woning van den ouden ioodsschipper Maarten Herman, die een 16-tal jaren geleden het geluk smaakte

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1