AAI ilTEN N JUR E N VRIJDAG 22 DECEMBER mo 302 Zeeften ook mag zijn, het pas fi|R. :eestdagen 1922 ^ÏËMEENTEBESTUUR Een heerlijke lekkernijA.J.P'sKerstpudding bt 5 korting. Telef. 257 stuk f 2.65 lond - 0.65 -0.65 -0.50 -0.60 -0.50 - 0.45 -0.65 -0.75 - I.OO -0.60 -O.08 Ir bevelend. looi opgemaakt. CHOCOLADE DE VAATE. Iter. 26 ct. p. ons. lstpiaat. land minder dan COURANT abonnements prijs v'oar Vlissingen en gemeenten op Wal cheren i 2.20 per drie maanden. Franco door bet geheeic rijk 12.50. V» eek-abon- aementen 17 cent, atles bij vooruitbetaling. \fzonderlijke nummers 5 cent. advertentie-prijs. Van i_4 regels 1.10 voor iedere rege! meer 26 centbij abonnement spe cht' prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dicustaanvragen van i—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling Familieberichten van 16 regels 1.76, tc4ere regel meer 26 cent- bekendmaking burgerlijken stand. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand van Vlissingen maakt bekend, dat het bureau van den Burgerlijken Stand op de beide Kerstdagen, 25 en 26 December a.s., van des middags 12 tot des namiddags I2Vi uur tot het doen van aangiften van geboorten en van overlijden geopend zal xijn, indien hem de noodzakelijkheid daar toe door den belanghebbende des daags te voren wordt aangetoond. Vlissingen, 22 December 1922. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand voornoemd, H. VON BRl.'CKEN FOCK. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag. Indische Begrooting. Minister De Graal is de minst ge liefde minister in dit kabinet. Hij heeft het daarom waarschijnlijk het hardst te verantwoorden. De heer Gerritsen, een nieuweling, heeft hem in breede uiteen zetting geducht gekapitteld over de zwakke politiek en het weifelende be leid van dezen bewindsman, o.a. ten aanzien van de uitvoerrechten op petro leum. Nog steeds liet de minister na deze op te heffen hoewel hij heeft be loofd dat dit vóór 1923 zou geschieden. De raffinage-belasting, die de minister daarvoor in de plaats wit stellen, aan vaardde deze afgevaardigde allerminst. Ais van ouds kreeg de minister weer harde woorden te hooren over zijn on verstaanbare mededcelingen en het niet nakomen van zijn toezeggingen. Ten slotte stelde hij eer. motie voor tegen de heffingen die de minister wenscht door te voeren. Zoo moeilijk als de heer Gerriisen te verstaan was omdat hij zoo zacht spreekt, zoo gemakkelijk was de andere nieuwe Indische specialiteit, de heer Feber te verstaan. Helaas was deze niet gemakkelijk te volgen in zijn nogal verwarden betoogtrant. Deze afgevaar digde nam op eens te veel hooi op zijn vork en wilde alte Indische vraagstuk ken behandelen. De heer Feber staat op het ethische standpunt en is van oordeel dat de cultureele ontwikkeling moet voprafgaan aan de economische ont wikkeling, aangezien deze laatste ont wikkeling alleen mogelijk is als de In lander ethische begrippen bezit. Volgens hem zit de Indische bewe ging in de malaise, ook al omdat de Inlander niet voldoende cultureele ont wikkeling heeft en omdat hij bedrogen is in zijn leiders. De vorige Indische regeering moest het natuurlijk om haar financieele politiek ontgelden. Zij heeft de inkomsten overschat en de uitgaven onderschat en dat deed zij jaren ach tereen. Daardoor is Indië naar den rand van den afgrond gestuurd. Meer opdrij ven van de belastingen is natuurlijk niet mogelijk en dus is hei «enige middel een zuinig beheer. Voor de heffingen op de speciale bedrijven voelt ook de heer Feber niets omdat door die heffingen de hedrijfsvoorwaarden in Indië on gunstiger worden dan in omringende landen, hetgeen ten nadeele van de Inlandsche bevolking is en moet zijn. Bezuinigen dus en volgens dezen af gevaardigde toonde deze bcgrooting c!at er een goede wil bestaat om liet financieel evenwicht te herstellen Wat de Indische beweging betrof scheen de heer Feber van niecning dat deze in het zand is verloapen. Volgens den lieer Albania was dit allesbehalve ■het geval. Hij ontkende niet de inzin king maar dit was ook de schuld van de houding van een deel der Europea nen en der Europeesche pers in indië, dat een agressieve houding tegenover die beweging aanneemt. En de regee ring steunt deze beweging door dwaas optreden. De heer Albania wees bij voorbeeld op de zotte wijze waarop de politie is opgetreden tijdens de duurte-demonstratie in het Deka-parl. De politie verbood den sprekers per soonlijk te worden hetgeen o.a. al liet geval- heette te zijn toen een der spre kers den minister van koloniën hij zijn voornaam aanduidde. Natuurlijk taakte de heer Albarda de bezuimgingspolitiefc. die tai van zaken aantast, welke minder goed zijn behar tigd en waarbii de achterstand nu nog grooter wordt. Voorts treft zij de amb tenaren bij wie deze politiek groote ontstemming wekt. De chriètelijk-historisehe fractie heeft ook een Indische specialiteit gekregen in den heer Van Boetzelaer van Dub beldam. die zich vrijwel schaarde aan de zijde van den lieer Feber, voorzoover wij althans dezen vee! te zachtspreken- den afgevaardigde konden verstaan. Dit is ook al weer het geval met den partijgenoot van dezen spreker, den heer Gerretson, die de motic-Gerritson praematuur achtte. Over het ambtenaren- en het salaris- vraagstuk deed de heer Scheurer zijn licht schijnen. Hij wil er zooveel moge lijk naar streven dat de bestuursinrich ting wordt gediend door inbeemschc krachten. Ais dit geschiedt kan de sala- rieering' ook naar Indischcn maatstaf plaats hebben. Wanneer het dan nog noodig is ambtenaren uit Nederland te importee ren, zal daarvoor een import-toeslag noodig zijn. Maar het doel moet zijn het ambtenaren-korps te recruteeren uit de Indische bevolking zelf. Dat kan vol gens den heer Scheurer zeer best als men wil. Avondvergadering. Oorkjgsbegrooting. De minister van oorlog heef; bij de behandeling van de begrooting de vol gende verklaringen afgelegd Onderofficieren onder 35 jaren dienst krijgen geen pensioen maar wachtgeld tot da; dienstjaar is bereikt. De wachtgeldregiing binnen eenige dagen afgekondigd, gesteld op 70 van het salaris, voor wie in de reserve komen 75 Enkele dagen later verschijnt een wachtgeldregeling voor de officieren De minister vindt de Burgerwacht niet geschikt voor de voor-opleiding. De toelagen aan officieren kunnen niet vervallen. De Nederlandsen-Belgische kwestie. De Brusseisclie correspondent van „de Tel." meldt Bij de behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken in de Senaat zitting van gisterenmiddag heeft sena tor Van Overberglt aangedrongen op een spoedige oplossing van de Neder- landscliBelgische kwestie. Spreker wees op de noodzakelijkheid om met Nederland vriendschappelijke betrek kingen te onderhouden. Kamers van Arbeid. Met ingang van t Januari zijn de be staande Kamers van Arbeid opgeheven. Het ongeval op de „Gelderland". Op de vragen van den heer Hugen- holiz betreffende het op 13 September plaats gehad hebbende ongeval aan boord van de „Gelderland" en betref fende de stoomleidingen aan boord van dat schip, heeft minister Westerveld geantwoord, dat een onderzoek heeft plaats gehad naar de oorzaak van het ongeval dat den dood van een korpo- raal-maehinedrijver tot gevolg heeft gehad, waarvan de resultaten aan de Kamer zijn voorgelegd. Een dergelijk ongeval, zij het ook niet tnet zoo noodlottig gevolg, heeft niet eerder aan boord van dit schip plaats gevonden. De door tte-t vuren veroorzaakte tril lingen geven geen aanleiding tot repa raties aan de onder vollen druk staande stoomleidingen. In de voorschriften is bepaald, dat, wanneer de totale tijd dat een schip in dienst is geweest, sinds het kaatste on derzoek der stoomgeleidingen 4 jaar bedraagt, de commandant een verslag van de stoomgeleidingen uitbrengt over den vermoedelijken toestand van de stoomleidingen en in verband hiermede voorstellen doet om deze stoomleidin gen aan een grondig onderzoek te on derwerpen. Dit onderzoek heeft op de ..Gelderland" plaats gehad in 1919 de leidingen zijn toen uitgeleid en geperst. 27 April 1920 is de „Gelderland" in dienst gesteld, zoodat van bovenge noemde» termijn van 4 jaar, op het oogenblik van het ongeluk, 2 jaar en 5 maanden verstreken zijn. Het oordeel der officieren-machinist op de „Gelderland" is niet gevraagd en het ligt ook niet in het voornemen van den minister het te vragen Het spreekt vanzelf, dat de commissie van twee hoofd-officieren-machinist en een offi cier-machinist 1ste klasse, aan wie het onderzoek in dit geval was opgedragen, zich met het hoofd van de machineka mer van de „Gelderland" heeft ver staan alvorens haar conctusiën te trekken. Getuigenbewijs in burgertijke zaken. Ingediend is een wetsontwerp to( uit breiding van de gelegenheid tot het le veren van bewijs door getuigen in bur gerlijke strafzaken. De memorie van toelichting zegt o.a., dat er sedert tal van jaren tegen de wettelijke beperkin gen van het getuigenbewijs zooveel stemmen zijn opgegaan, dat het wets ontwerp, waarin de afschaffing van die beperkingen wordt beoogd, een uitvoe rige rechtvaardiging eigenlijk niet be hoeft. De minister stelt verruiming van het getuigenbewijs voor, om de volgende reden. Zou men op grond van de be trekkelijke onbetrouwbaarheid het mid del uitsluiten of sterk beperken, dan zou men de praetijk groote schade be rokkenen, daar in taliooze gevallen het middel practisch onmisbaar is. En zoo doende zou de partij, die haar vorde ring slechts door getuigen zou kunnen bewijzen, machteloos staan en de te genpartij in strijd met recht en billijk heid van de uitsluiting van het bewijs middel kunnen profiteeren. Verder stelt het ontwerp voor de mogelijkheid van wraking van getuigen te doen verdwijnen. De rechter is toch reeds verplicht te letten op alle omstan digheden, die op de geloofwaardigheid der getuigen van invloed kunnen zijn. De wrakingsgronden, die het meest op den voorgrond treden, zijn die wegens dienstbetrekking bij een partij en die wegens dadelijk of zijdelingsch belang bij een geding. Ter. aanzien van de eerste is sedert jaren de gewoonte bin nengeslopen, den geinige te ontslaan kort vóór het getuigenverhoor, om hem daarna weder in dienst te nemen. Daar door is deze wrakingsgrond in tal van gevallen illusoir gemaakt. Wat het „belang b'l het geding" be treft, de rechterlijke u.tspraken hierom trent zijn zóó uiteenloopend en de toe passing der wet is zóó ongelijkmatig, dat ook daarom voor afschaffing van dezen wrakingsgrond alle reden is. Wat tegen deze belangrijke wra kingsgronden is aan te voeren, geldt, zij het niet in zoo sterke mate, ook voor de andere. De reeks var, wraakbare verwanten wordt door de wet te ver uitgebreid. Ook de wraking van deskundigen vervalt. Het politie personeel en de bezuiniging. De algemeene Bond van politieper soneel in Nederland heeft te Rotterdam een buitengewone ledenvergadering voor 't geheele land belegd, om te pro testeeren tegen (Ie van overheidwege ingevoerde bezuinigingsmaatregelen. Na redevoeringen van den bonds voorzitter en -secretaris werd met al gemeene stemmen een motie aangeno men, waarin de vergadering, overwe gende lo. dut de uluÜAw vai» Let over heidspersoneel in het algemeen en van het politiepersoneel in tiet bijzonder, nog zeer zeker niet het pett bereikt hebben, waarop zij behooren te staan 2e. dat daarnaast de huidige levens standaard geenszins een salarisvermin- dering wettigt 3e. dat door loonsveriagingen, aan het overheidspersoneel opgeiegd, het levenspeil van groote groepen" van le den onzer samenleving op bedenkelijke wijze wordt omlaag gebracht 4e. dat, mede doordat dit het geval is bij groote groepen werknemers in het vrije bedrijf, de volkskracht ernstig wordt verminderd 5e. dat daaronder de overheidsdien sten en bedrijven gevoelig zullen lijden; 6e. dat deze maatregelen een verbit terde stemming onder een zeer groot deel onzer bevolking zullen teweeg brengen, en tot uitbarstingen zal lei den, waarvan de symptomen in het vrije bedrijf zich reeds voordoen, waar door, gezien de toch al in dfcze tijden moeilijke politietaak, nog aanmerkelijk meer èn lichamelijk érr geestelijk van het politiepersoneel zal worden ge vergd ten sterkste protesteert tegen (ie zeer éénzijdige bezuinigingsmaatregelen en het niet nakomen der belofte tot spoe dige behandeling der ambtenaarswet, waardoor het overheidspersoneel aan willekeur bloot staat bij doorvoering dier maatregelen en besluit met alle ten zijnen dienste staande gepaste mid delen zich te zullen verzetten tegen het aanbrengen van verslechteringen in de arbeidsvoorwaarden van het overheids personeel in het algemeen en dc politie in het bijzonder. PROVINCIALE STATEN. (Vervolg.) Vergadering var. Woensdag. Subsidie landbouwscholen. Ged. Staten stelden voor aan de afd. Zeeuwsch-Vtaanderen van den Chr. boeren- en tuindersbond in Nederland een subsidie te verlcenen van 25 in de kosten van oprichting cener Lagere Landbouwschool te Axel, tot een ma ximum van 3004.54. De heer Overhof houdt een uitvoerige rede om zijn bezwaren tegen secfarisch onderwijs uiteen te zetten en wijst er o.a. op dat er toch geen bijzondere ka tholieke of christelijke bemestingsleer en dergelijke bestaat. Als men zoo door gaat, zal men te veel subsidies moeten geven. De heer Verhorst is op landbouwge bied tegen seetariseh onderwijs. Dc heer Van Waesberghe verdedigt de subsidie. De heer Vienings zet uiteen waarom personen, die den Chr. godsdienst be lijden. dit ook op onderwijsgebied ver langen voor hun kinderen. De heer Van Dixhoorn betreurt de scheiding der landbouwers, niet alleen op onderwijsgebied en zal tegen stem men. De lieer Van de Putte sluit zich bij den heer Vienings aan. De heer Van Niftrik is tegen splitsing der bevolking, maar nu men eenmaal de R. K. schooi te Hulst steunt moet men hiermede doorgaan. De heer Moelker onderschrijft dit. Hij zal echter slechts met grooten tegenzin voorstemmen. De heer Kakebeeke vraagt of de vrijz. dent, wel weten, dat het in Hulst een middelbare, hier een iagere school be treft. De lieer Welieman zegt dit heel goed te weten, en zet het standpunt der vrijz. dem. nader uiteen. De heer Dic-leman wijst er ook op dat het principe der subsidieering reeds is uitgemaakt voor confessioneele scholen. Hij geeft toe dat de vakopleiding het voornaamste moet blijven. Als men al leen een- bepaalde richting subsidieert is dit aantasten der vrijheid. De voorzitter stelt voor de debatten te sluiten, waartegen de heer Overhof zich verzet. Het voorstel van den voor zitter wordt echter aangenomen tnet 23 tegen )5 stemmen, waarna de subsidie wordt verleend met 29 tegen 8 stem men. Het voorstel om ook 25 ',0 der kosten te dragen van oprichting ecner land bouwschool te Schoondijke tot een maximum van 1250 wordt aangeno men zonder hoofdelijke stemming. Reglement op de overzetveren. Het voorstel tot vaststellen van ten reglement op de overzetveren geeft geen aanleiding tot algemeene beschou wingen. Bij art. 9 stelt de heer Struve 'voor te bepalen dat als knecht personen van 18 jaar mogen dienst doen en niet 20 zooais Ged. Staten voorstelden. Dit wordt overgenomen. De lieer Vienings wil echter de be paling in dit artikel dat geen dienst mogen doen personen, die zich in Ken- neiijken staat van dronkenschap bevin den, toevoegen of personen die op an dere wijze zich onbehoorlijk tegenover de rei7.igers gedragen, zulks nadat de heer Gunst gezegd had dat men die mannen soms hoort vloeken als zij op voor hen minder prettige wijze moeten varen. Na eenige bespreking wordt het aangenomen met 20 tegen 17 stemmen. Bij art. 16, dat inhoudt dubbel tarief bij storm en van zonsondergang tot één uur voor zonsondergang en driemaal de vracht bij ijsgang en verder dat bij hevigen storm of ijsgang de dienstrege ling mag worden gewijzigd of het ver trek geheel nagelaten en ten slotte, dat het aannemen van fooien verboden is, betoogde de heer Ooms dat er dikwijls misbruik wordt gemaakt van de bepa lingen betreffende storm en ijsgang en spr. is tegen afschaffing der fooien. Hij stelt voor, dubbel tarief toe tc iaten van 10 uur des avonds tot 4 uur des morgens en bij i]Sgang. Het eerste in het belang der arbeiders, die aan de overzijde van het veer werken en het tweede alleen als de burgemeester van de plaats, waar het veer is, zulks toe staat. De heer Verhorst maakt er een voor stel van, het fooienverbod te doen ver vallen. Bij dc verdere discussie wijst de heer Sprenger er op, dat ook rekening moet worden gehouden met de belangen en de rust van den veerman. Voor een bur gemeester is het moeilijk te beoordeelen of er hinderlijke ijsgang is. Bij ijsgang is meer hulp noodig en lijdt het mate riaal meer. Het voorstel-Ooms wordt verworpen met 23 tegen 14 stemmen, het fooien verbod aangenomen met 33 tegen 6 en het heele artikel met 30 tc-gen 9 stem men. Het heele regiement wordt aangeno men zonder hoofdelijke stemming. Polderreglementen. Aan de orde is de vaststelling van de bijzondere reglementen voor den polder Walcheren en het waterschap Schou wen. De heer Lansheer brengt namens het bestuur van den polder Walcheren dank aan Ged. Staten voor hun breede opvatting bij de voorbereiding van dit reglement. Beide reglementen worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Calamiteus verklaring. Bij liet voorstel tot calamiteus ver klaring van de polders Ser-Lippens en Nieuw-Othene, zegt de heer Dekker, dat hij het verzoek om aanhouding onder steunt. Deze polders zijn met de an dere, waarmede zij één waterschap zul len vormen wel verloofd maar nog niet getrouwd. De heer Van Dixhoorn vindt het wel niet aangenaam voor Ged. Staten, maar stelt toch ook aanhouding voor, temeer waar hij gehoord heeft er nog geen INGEZONDEN A1EDEDEELINGEN. met nieuwe rozijntjes en amandelen. 50 cent per pakje. Reel. 0—6 overeenstemming tusschen Rijks- en provincialen waterstaat is. De heer Springer zegt, dat Ged. Sta ten spijt hebben dat het moet worden aangehouden, zij willen het echter doen onder voorwaarde, dat#de polderbestu ren voortgang maken. Aldus wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten. Eveneens zonder hoofdelijfjé stem ming worden aangenomen de voorstel len tot wijziging van het besluit tot aan stellen van vaste arbeiders op de pro vinciale wegen en dat tot afkoop met ingang van 1 October 1923 van de tol len op den weg van Hulst naar de ha ven te Paal, gemeente Graauw en Lan- gendam. Hetzelfde geschiedt met het voorstel tot verlenging van den termijn voor aanleg van een spoorweg op Tholen, zulks nadat de heer Moelker dén wensch had geuit, dat Ged. Staten er ten allen tijde op bedacht zijn den bruggenbouw uit het besluit te nemen, wat door den heer Dieleman namens Ged. Staten werd overgenomen. Autodienst op Tholen. Aan de orde was nu het voorstel van Ged. Staten, om af te wijzen het ver zoek van O. Polderman te St. Maar tensdijk, om een subsidie uit de provin ciale fondsen voor de uitoefening in 1921 van een autodienst tusschen Tho len en Stavenisse. De heer Moelker zegt, dat hij de ge brekkige exploitatie volkomen erkent, toch acht hij steun gewettigd en wil de zaak aanhouden tot de zomerzitting. De heer Lindeijer geeft toe dat er iets gedaan moet worden en had daarom liever gezien dat de heer Moelker thans met een bepaald voorstel was gekomen. De heer Moelker stelt nu voor 1000. Na bestrijding door den heer Van Rom- pu wordt het verworpen met 19 tegen 18 stemmen. Subsidie autodiensten. Bij het voorstel om aan de N.V. Auto dienst Walcheren voor haar lijnen Mid delburgDomburg en Middelburg Veere tot wederopzegging ƒ4000 per jaar subsidie te geven, wil de heer Hen- sel bepaald' zien, dat geen chauffeurs mogen dienst doen die onder drank invloed verkeeren. De heer De Meij vraagt of wel subsi die noodig is, nu 6 dividend is uitge keerd. De heer Van Niftrik juicht de subsi die toe, men kan zoo een vaste lijn krijgen. De heer Verhorst brengt hulde aan de energie van de mannen, die het risi co durven dragen. Hij stelt voor, als er meer dan 6 winst wordt gemaakt een deel van het meerdere aan de provincie ten goede te doen komen. De heer Van Teijlingen wil de Staten waarschuwen het voorbeeld van Dom burg te volgen en de subsidie in te trekken, wat hij kortzichtig noemt. De 6e voonvaarde, dat het subsidie niet meer wordt uitbetaald, indien dit door Ged. Staten niet langer noodzakelijk wordt geoordeeld, komt tegemoet aan de geuite wenschen en de dienst zelf wil ook liever van de subsidie af. De beer Vienings zegt, dat men de N.V. door de moeilijke jaren heen moet helpen. De heer Van de Putte zegt, dat zulk een bepaling toch ook voor de tram wegen geldt. De heer Welieman zegt, dat het toch voldoende is wat Ged. Staten toezeg den. De heer Van Rompu wil geen bepa ling opnemen inzake dronkenschap en verdedigt de subsidie. De voorzitter zegt toe, dat Ged. Sta- steund. Deze polders zijn met dc an ten hun aandacht aan de opmerking van den heer Hensel zullen schenken. Het voorstel wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Hetzelfde geschiedt met het voorstel tot verteenen van subsidie voor een auto- of wagendienst Nietm-Namen Clinge. T. b. c. bestrijding. Ook wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen het voorstel, om voor 1923 5000 subsidie te geven aan de Prov. Zeetiwsche vereeniging tot be strijding der t, b. c. Sanatorium Zeeland. Ingediend was een voorstel van eenige leden, om het voorstel inzake afwijzing van het verzoek om voor een kapitaal van ƒ750.000 borg te blij ven voor de vereeniging „Sanatorium Zeeland", nog aan te houden. Ged. Staten namen dit over, waarna het

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1