usante T laatschappij m mrl DONDERDAG 21 DECEMBER O. O." PLATEN dijk; 33 («O 301 60e Jaargang IPKAMER ROUW i eisje lEMEENTEBESTUUR PEUILUjTON De Braziliaansche BINNENLAND nastraat 10 I ORUTEN a.s. ij het Bestuur tanvang 8 uur. lng' I T BESTUUR.® ;ende jnde irdcn ereer* bbeUy 'rouw alleen, tnypark No. 17. gepens. Onder- y. z. a. vooreen ietrekking. 45, bur. „Vlis igs. Adres|oh. t 52. straat 46. elb. - Rotterdam gen plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. t. 1144 t.a. tntt 8 i Ka TB. 4t 8 8 j VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheete rijk 2.50. \Veek-abon nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS. Van 1—4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 cent j bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 ceniiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. familieberichten van 16 regels f 1.70, iedere regel meer 26 cent. AFSLUITING GEDEELTE SINGELWEG TUSSCHEN DE SCHELDESTRAAT EN DE VAN DiSHOECKSTRAAT. Burg. en Wetti. van Vlissingen, brengen Ier openbare kennis, dat door hen, krach tens een aan hen verleende vergunning van Gedeputeerde Staten van Zeeland, len behoeve van den aanleg en het inwal- sen van een steenslagbaan, de afsluiting van het gedeelte van den Singelweg in deze gemeente, tusschen de Scheldestraat en Van Dishoeckstraat, voor het verkeer van rij- en voertuigen en vee is verlengd tot 30 December 1922. Vlissingen, 20 December 1922. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B De Secretaris, F. BISSCHOP. BEKENDMAKING OUD-ARCHIEF. De Archivaris der gemeente maakt be kend, dat het Oud-Archief gesloten zal zijn van 23 December e.k. tot 4 Januari e.k. Vlissingen. 20 December 1922. De Archivaris voornoemd. VAN GROL. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Avondvergadering. Oorlog. De heer Marchant hield 's avonds een rede. Volgens de regeering, zoo betoogde hij is de vesting-Holland on ontbeerlijk als operatiebasis voor het veldleger de heer Colijn daarentegen wil geen operatiebasis (ook al omdat we thans geen geld hebben voor een leger dat zoowel neutraliteits- als de- Icnsielegcr is). Hij wil alléën een veld leger dat onze neutraliteit moet hand haven en wordt die geschonden onmid dellijk aansluit aan de macht van de andere oorlogvoerende partij. En al is nu principieel het stelsel van de regee ring, waarin van zulk een aansluiting geen sprake is, dus eigenlijk zuiverder neutraal, spreker koos ioclt van de twee stelsels dat van den heer Colijn, omdat het ons bevrijden zal van de vestinggedachte, waartegen reeds Thomson streed als legen een muizen- val-systcem. Zwak staat de heer Colijn echter nog volgens den heer Marchant wat betreft het bezuinigingselement in- zijn gedach- tengang, hoewel dat toch eigenlijk zijn punt van uitgang was, en hij verklaar de dat we, zonder ingrijpende bezuini ging óók op de militaire uitgaven geen betere financiën kunnen krijgen. Maar die ingrijpende bezuiniging heeft de freer Colijn ons nog niet d.oen zien. De heer Dresselhuys, die op den heer Marchant volgde, merkte op. dat de heer Marchant, die nog bij de algemee- r.e beschouwingen over de Staatsbe groting het met de socialisten eens bei. omen T rtuiHP. en G. VOS, Tel, NiiOORN, Tel. 15* ER HOUT, Tel. 282 ITENHEK, Tel. 1C1 naar het Fransch van A. MATTHEIJ. 38, HOOFDSTUK XXVI. De bondgenooten beginnen handelend op te treden. Den volgenden morgen liet I.ucic haar broeder weten, dat zij hem iets te zeggen had en toen Lueien bij haar was gekomen, deelde zij hem liet ge houden gesprek met De Maugiron uit voerig mede Ook Angelina vertelde /.ij alles. Lueien was niet weinig verschrikt over de vermetelheid zijner zuster en hij was maar blijde, dat zij hem uit zichzelf verzocht om naar Robert toe te gaan, ten einde hem van alles op de hoogte te stellen en hem om raad te vragen. Wat Robert betreft, deze vond, dat Lucie, geheel volgens haar aard. fier en dapper was geweest, en ook, dat men, als men aan zijn zijde de ware krachten, de eer, de rechtvaardigheid en de oprechte, reine liefde bezat, niet moesf vreezen, zich daarvan te bedie nen tegen de vermeende krachten, wel ke men waant, dat daar schuilen in haat, list en leugen. O, met uw karakter, Robert, dat altijd even rechtschapen als moedig is, meende Lueien, is die redeneering vol komen consequent, maar van mijn standpunt zie ik in die gewaagde be scheen te zijn, nu opeens schijnt te zijn gewonnen voor het operatief orgaan van den heer Colijn. Maar hij wendde zich daarna tot den minister met een critiek, waarin het streven was te be merken om vooral geen anti-militairen indruk te maken. Eerst critiseerde hij het eindcijfer der begrooting. dat een goede 63 miHioen is geworden, maar dat, als men een indexcijfer van 175 voor den tegenwoordigen tijd aanneemt in vergelijking met 1913. slechts 57 millioen zou mogen zijn. Hij erkende echter dat de minister zijn best deed om te bezuinigen. Erger vond hij het dat wij, voor al dat geld, een leger hebben van totaal onvoldoende oefening (van de kampementen is nog niets gekomen) en van nog meer onvoldoende uitrus ting, zoodat wij eigenlijk maar een in- fanteriemassa hebben...'om aan te bie den aan bondgenooten. En spr. beval dan ook aan het leger in te krimpen tot op 34 (hij diende een daartoe strekken de motie in) waardoor men de beschik bare artillerie minder zou behoeven te verdunnen en uit de verkregen bezuini ging meer artillerie zou kunnen aan schaffen. Vergadering van Woensdag- Wijziging der L. O. wet. Het eerste amendement, dat vandaag in discussie kwam en werd verworpen was van den heer Gerhard. Het strekte om aan de overheid de bevoegdheid te geven op andere dan formeelc gronden den bouw van een school te weigeren, n.l. op bezuinigingsoverwegingen of niet-wenschelijk-verklaring. De minister wees dit amendement krachtig af omdat daardoor de gansche pacificatie op los se gronden wordt gesteld. Met 53 tegen 16 stemmen werd het verworpen. Inmiddels liet de minister toe da! een andere bepaling van de pacificatie wel op losse schroeven werd gesteld. Tot nu toe geeft de wet aan welke voor waarden precies gesteld mogen worden bij de aanstelling van een bi- zonderen onderwijzer. Daardoor is de rechtspositie van die onderwijzers ge waarborgd. Nu kwam de heer Rutgers met een amendement om te bepalen dat „tenminste" aan die voorwaarden moet worden voldaan. Daardoor wordt de gelegenheid geopend om allerlei an dere condities te stellen. Volgens de heeren Gerhard en Ketelaar werd daar door de rechtspositie van die onderwij zers aangetast en zelfs de minister er kende dat gevaar voor excessen niet denkbeeldig was, maar hij meende dat de praktijk toch meer vrijheid ge- wenscht maakte. Hij liet dus de beslis sing aan de Kamer, die natuurlijk het amendement, rechts tegen links, 40 te gen 29 stemmen aanvaardde. De praktijk zal moeten uitwijzen of het mogelijk-goede van deze vrijheid opweegt tegen het eveneens mogelijk- kwade daarvan. Over de subsidieering van vak-on derwijzers is een debatje gevoerd. Een amendementWesterman beoogde dit subsidie aan bizondere scholen dan te geven indien het vak-onderwijs inder daad door vak-onderwijzers word; ge geven. Hieraan wenschte de heer Vlie gen nog weer toe te voegen dat de subsidieering zou geschieden naar ge lang van iiet aantal lesuren. De minister had tegen een dergelijke regeling geen bezwaar en met ccnige redactie-wijzigingen werd het amende ment overgenomen. Nog werd een motie ingediend door den heer Tilanus c.s., waarin subsidie kentenis twee gevaren. En die zijn -in dc eerste plaats kan nu De Maugiron u gaan verraden bij mijn vader, die dan hoogstwaarschijnlijk zijn deur voor u zal sluiten, en ge weet nog wel, hoe gij u er juist in verheug- det, hem nog niets te hebben gezegd, om bij ons uwen vrijen toegang te behouden en van tijd tot tijd Lucie te zien. Dat is wel zoo, zeide Robert, maar laat ik ti op mijn beurt zeggen, dat De Maugiron en mevrouw De Sergy - die het naar ik geloof, onderling volkomen eens zijn -er hoegenaamd geen belang bij zouden hebben om te gen uw vader melding te maken van een medeminnaar, die - 't zij zonder eigenwaan gezegd, Lueien toch ook nog wel iets te beteekenen heeft, althans zoolang De Maugiron van den graaf De Sergy nog geen bepaald uit sluitsel gekregen heeft. Er komt nog iets bij De Maugiron heeft nu uw /.lister zoo'n weinigje leeren kennen en hij zal zich wel tweemaal bedenken, alvorens een stap te doen. die haar tot het uiterste zou kunnen drijven. Zie eens aan, Lueien gij blijft bij uw va der in huis om altijd de gelegenheid te hebben uw zuster te beschermen, maar ge zijt vrij, ge zijt heer en meester van uw fortuin, ge kunt morgen, afs ge het wilt, uw eigen huis hebben, waar Lucie haar toevlucht zou kunnen vinden. Ge steld eens, dat zoo iets was gebeurd, dan kon De Maugiron toch moeilijk zijn huwelijksplan doorzetten. Ik spreek nu alleen van uitersten waartoe wij stellig niet spoedig overgaan, maar wordt gevraagd voor cursussen in mo derne talen aan bizondere scholen. De ze motie wordt later behandeld. Verworpen werd zonder discussie een amendementGerhard om ook voor de bizondere scholen het ambulan- tisme af te schaffen. Zonder te willen reageeren op cie beslissing in zake het Fransch op de legere school heeft de heer Dresselhuys voorgesteld om de overgangsbepaling op dit punt die voor vijf jaar was ge steld, op tien jaar te brengen. De scho len die dus op 1 Januari 1920 Fransch leerden zouden dus tot 1 Januari 1930 daarmede blijven voortgaan. Het felle debat van verleden week herleefde even waarom de heer Dresselhttijs, ziende dat zijn kans op succes gering was. het amendement weer introk. Het laatste amendement was van den lieer Heukels, die kweekscholen voor on derwijzers het recht wil geven school- eindexamens te houden cn zelf dc di ploma's uit te reiken. Dit is een oude en veel bestreden kwestie, die thans o.a. als bezuinigingsmaatregel wordt voorgesteld. De minister heeft toege zegd dat hij zoo spoedig mogelijk in stelling van een kweekschool-einddiplo ma zal overwegen. Hij achtte dus het amendement overbodig, waarna het van liet tooneef verdween. Ondanks verzet van den minister werd ten slotte ais laatste nummer nog aangenomen een amendement van mej. Groencweg, dat de gehuwde vrouwen wachtgeld wil laten als zij al gehuwd was toen zij op wachtgeld werd gesteld. Het ontwerp is afgehandeld. De eind stemming heeft Vrijdag plaats. Daarna begon de Indische begroo ting. De zomertijd. Naar wordt gemeld heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen den minister van waterstaat geadviseerd den zomertijd in 1923 niet weder in tc voeren. Commissie voor werkverschaffing. Bij Kon. besluit is ingesteld een rijks commissie van advies voor werkver schaffing en zijn benoemd tot lid en voorzitter dezer commissie dr. W. H. Nokns, lid der Twceije Kamer voor zitter van den Ned. We'rkfoosheidsraad; tot leden de heeren dr. L. O. Korten- horst en M. Driebeis, leden-werkgevers van den Ned. Werklooslicidsraad K. Kruithof cn F. van der Walte, leden- werknemers van dien raad Anth. Fol- mer. directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling mr. M A. Harders, ad ministratie bij het departement van binnenlandsche zaken mr. L. J. A. Trip, thesaurier-generaal hij het depar tement van financiën C. Zaalberg, di recteur-generaal van den arbeid, en dr. I. H. J Vos, wethouder van Amsterdam. Tot ie resp. 2e secretaris zijn be noemd de heeren J. Gerrisz, secretaris van den Ned. Werkloosheidsraad, en Meijer de Vries, commies bij den rijks dienst der werkloosheidsverzekering c:i arbeidsbemiddeling. De collectieve arbeidsovereenkomst in het drukkersbedrijf. Dinsdag en Woensdag werd te Am sterdam de algemeene vergadering ge houden van de Federatie der Werkge- versorganisatrfin in het Boekdrukkers- aangezien De Maugiron zelf, al ware het alleen uit hebzucht, in onze plaats zeker tot zulk een uiterste zou kunnen besluiten, kan het haast niet anders of hij moet van ons iets dergelijks ver wachten, zoo wij door zijn toedoen al te zeer gedwarsboomd worden. Ja, ja ge kunt wel gelijk hebben, Robert. Het ergste gevaar waarop door u werd bedoeld, bestaat dus niet. Mocht het nochtans ontstaan, dan kwam het ons en onze plannen ten goede. Wat is het tweede O ditmaal wil ik niet bepaald het woord „gevaar" gebruikt zien, maar alleen van een mogelijkheid spreken. Enwelke mogelijkheid zou dat zijn Nu om er maar geen doekjes om te winden, mijn beste vriend een duel tusschen u en De Maugiron. Rrecies antwoordde Robert glimlachend. Nu moet ik u onvoorwaar delijk gelijk geven Dat is inderdaad een mogelijkheid, die we -haast een zekerheid konden noemen, maar die ik zonder veel angst tegemoet zie. O, ik weet wet, dat ge dapper zijt, Robert, maar die ellendige kerel is, naar men zegt, altijd zeker van zijn schot. Alsof 't zoo bepaald een vereischte is om op 't pistool fe duelleeren Hij weet het steeds zoo aan te leggen, dat hij schijnbaar althans - de beleedigde partij is. zoodat hij het wapen bepalen mag, en dan kiest hij het pistool. Ja, ja, ik vat wel, hoe moeilijk het nu en dan voor een eerlijk man moet zijn om een ellendeling ook niet nis cen bedrijf ter behandeling van het con cept collectieve arbeidsovereenkomst. Nadat alle moties en voorstellen wa ren ingetrokken, werd het concept met 1138 tegen 33 stemmen aangenomen. Tevens werd vastgesteld, dat met de gezellen-organisatiën, die het contract aanvaarden, het concept zal worden af gesloten. De organisatiën, die de C A. O. niet aanvaarden, zuilen daarvan de consequenties moeten dragen. Aan het hoofdbestuur werd opdracht verleend, die maatregelen te nemen, welke het noodig acht om de arbeidsvoorwaarden van het concept tot verwezenlijking te brengen. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth zijn de volgende voorstellen aan den gemeenteraad ge daan Wegens periodieke aftreding op 31 December a.s. van mevrouw J. H. dc RuijterDe Vey Mestdagh als regen tes van het Burgerweeshuis alhier, heb ben wij de eer uwe vergadering hierbij de door de regenten van genoemde in stelling ingezonden aanbeveling aan te bieden 1. mevrouw J. H. de Ruijter de Vey Mestdagh (aftredend) 2. me juffrouw W. van der Beke Callenfels. Daar de heer R. P. Goettsch, tijdelijk leeraar in de geschiedenis, de staats inrichting en de staathuishoudkunde aan de Hoogere Handelsschool alhier, geslaagd is voor de akte geschiedenis M. O., hebben wij de eer U voor te stel len, gezien de adviezen van den direc teur der school, van de commissie van toezicht op het middelbaar ondeiwijs en van den betrokken inspecteur, ge noemden leeraar met ingang van 1 Ja nuari 1923 definitief als zoodanig te benoemen, behoudens goedkeuring der voordracht daartoe door Z. E. den mi nister van onderwijs, kunsten en weten schappen in verband met de subsidie voorwaarden. Ter voorziening in de vacatures van drie leden van de schoolcommissie la ger onderwijs, wegens periodieke aftre ding op 1 Januari 1923 van de heeren M. Laernoes, D. E. Praan en J. A Sla ger, hebben wij de eer U de navolgen de aanbevelingen aan te bicden, opge maakt na overleg met de genoemde commissie, nl. a. voor de vacature M. Laernoes 1. den heer M. Laernoes 2. den lieer A. j. van Ockenburg b. voor de vacature D. E. Praag 1. den heer D. E. Praag 2. mevrouw M. HariotStubenrauch c. voor de vacature J. A. Slager 1. den heer J. A. Slager 2. den heer W. H. van Breen. S- Ter voorziening in dc vacature ont staan door liet te verleenen ontslag aan den heer J. D. H. Reijnders uit zijn be trekking van tijdelijk leeraar aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs alhier, hebben wij de eer U voor te stel len te benoemen met ingang van 1 Ja nuari 1923 tot en met 31 Augustus 1923 tot tijdelijk leeraar in het werktuigkun dig teckenen aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs den heer J. M. Adriaansèn te Middelburg, in het bezit der akte M f. en die bij de vorige be noeming als no. 2 op de aanbeveling werd geplaatst. ellendeling tc behandelen, maar ik heb een goede dosis zelfbeheersching en bovendien ben ik nu gewaarschuwd. 't is ook nog de vraag, Robert, of De Maugiron, die al zooveel op zijn kerfstok heeft, u ook nog het vuur aan de schenen zal durven leggen. Twijfel daaraan niet. Lueien Om dc redenen, die gij kent, cn andere, die gij niet kent, zal'hij zich wel degelijk alle moeite geven om een duel met mij uit te iokken. Maar ik zal zorgen, wees daaromtrent gerust, dat hij zich niet de beleedigde partij zal kunnen noemen. En dan moet er op den degen ge vochten worden, niet waar Maar ook op den degen moet hij fameus sterk zijn En ik heb nooit veel tijd gehad om mij in den omgang met wapens te oefenen, niet waar Wat De Maugiron natuurlijk ook wel weten zal. - - Nu, dat blijft hetzelfde, meende Robert. Al heb ik mij niet veel met het schermen bemoeid, ik heb een bttigza- men arm, cen vaste hand. een kalmen blik cn het bewustzijn van mijn goed recht in het hart. M^t een degen in dc vuist kan men voor het minst zijn leven verdedigen, Lueien Neent aan, dat ik gewond word, dan zal ik er misschien met van sterven. Neem aan. dat de ke rel mij dood steekt, dan geloof ik ioeh nog, dat de inzet de kans waard is 1 - O, Robert, ge zijt de onverschrok kenheid in eigen persoon riep Lueien, zijn vriend krachtig de hand drukkend, uit, ge zijt cen mart die ik best in staat acht'ons van dat monster te verlossen Op dat oogenblik kwam Robert's be- De adviezen van den inspecteur van het nijverheidsonderwijs, van de com missie van toezicht en van den direc teur der school worden aan den ge meenteraad overgelegd. Overeenkomstig het daartoe door hem gedaan verzoek hebben wij de eer U voor te stellen aan den heer H. Ch. Toussaint eervol ontslag te verleenen uit zijn betrekking van onderwijzer aan school C alhier, wegens zijn benoeming tot leeraar in de wisjgunde aan de Am bachtsschool te Leiden en den datum van ingang van het ontslag te bepalen op 1 Januari 1923. Wij hebben de eer U voor te stellen den lieer J. D. H. Reijnders, op het daartoe door hem gedaan verzoek, en gehoord den inspecteur van het Nijver heidsonderwijs, de commissie van toe zicht en den directeur der school, eervol ontslag te veriecnen uit zijn betrekking van tijdelijk leeraar aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, in het werk tuigkundig teckenen, wegens zijn be noeming tot leeraar aan dc Ambachts school te Oostburg, zulks met ingang van den ien Januari 1923. t? Op 1 Januari a.s. treedt als lid van dc commissie voor de Zeemans- en Vi ischersbeurs volgens den bestaanden rooster af de heer I. Rekkers. Daar ingevolge artikel 1 der desbe treffende verordening de aftredende le den dadelijk weder herkiesbaar zijn. hebben wij dc eer uwe vergadering voor te stellen, ter voorziening in ge noemde vacature uit de kooplieden den heer I. Rekkers weder te benoe men. Het betrekkelijk advies der commissie voor de Zéemans- en Vissehersbeurs wordt overgelegd. I Bij dezen hebben wij de eer uwe ver gadering aan te bieden cen door hef burgerlijk armbestuur ingediend dub beltal, ter voorziening in de vacature, welke op 31 December a.s. zal ont staan wegens periodieke aftreding van den heer J. Dommisse 1. J. Dommisse; 2. Joh. Loois Hzn. Wegens periodieke aftreding op 31 December a.s. van mevrouw Voorhoe veSerton als regentes en den heer J. W. Roskes als regent van het gasthuis alhier, hebben wij de eer uwe vergade ring hierbij de door de regenten van ge noemde instelling ingezonden aanbeve lingen aan te bicden A. Voor de vacature mevrouw Voor hoeveSerton 1. mevr. C. Voorhoeve- Serton (aftredend) 2. mevr. M. G. MiddendorpAdrian-i. B. Voor de vacature de heer J. W. Roskes 1. den heer J. W. Roskes (af tredend) 2. dc heer J. de Konink. Ten behoeve van deze gemeente werd met machtiging van de commissie voor liet grondbedrijf en behoudens nadere bekrachtiging door uwen raad, op de openbare veiling dd. 8 December jl. ten overstaan van notaris J. C. Paap te Vlissingen gehouden, aangekocht een perceel weiland, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie A no. 151, groot 0.9860 H.A., gelegen aan den Hoogeweg en wel voor een som van ƒ2930, vermeerderd met ƒ267.05 voor diende binnen met een briefje, waarop eenig antwoord verwacht werd Na het briefje te hebben ingezien, zei de dokter tot zijn knecht Laat mevrouw Marousset weten, dat ik om elf uur bij haar zal komen. Mevrouw Marousset, herhaalde Lueien, toen de bediende verdwenen was, zijt gij dan haar geneesheer ja, bij de afwezigheid van mijn vriend Durantel. En ge weet. wat er omtrent haai en De Maugiron gefluisterd wordt - Ja, dat weet ik, zeide Robert, doch niet van haar voegde hij er lachend bij. Maar ik heb voor elven nog heel wat visites af te leggen. Lueien, en ik moet dus beginnen. Wees zoo goed, en zeg aan Lucie, dat zij wél gehandeld heeft en dat ik haar bedank, omdat zij zich zoo dapper ge houden heeft. Toen Octave Marousset bij de Du- rantels haar beloofde afscheidsvisite maakte, had zij den dokter lang en breed omtrent Robert ondervraagd én de brave Durante!, die niets liever ver langde dan over zijn vriend te spreken, had Octave van diens leven, diens worstelingen en diens onverdroten ijver alles wat hij wist, verteld. Hij was niet uitgepraat in zijn lof over Robert dc mensch verloochende zich in den dokter geenszins, zijn belangeloosheid en zijn toewijding evenaarde zijn ken nis, in alles verdiende hij zijn succes en zijn fortuin. Zeer voldaan, vol vertrouwen en vol hoop keerde Octave huiswaarts. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1