WOENSDAG 20 DECEMBER iMa» BINNENLAND Ö¥E1«:M F's Kerstpudding. e- W€» 300 VL1SS1NGSCHE COURANT abonnements prijs Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco do»i het geheele rijk 2.50. Weeic-abon- V-menten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. advertentieprijs. Van 1—4 regels MO voor iedere regel meer 28 cent; bij abonnement spi- ciale orijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij'contante betaling. Familieberichten van 16 regels Mo, iedere regel meet 26 cent. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Maandagavond. Een dag van weinig beteekenis. Oor log was aan de orde en de beer K. ter Laan hield zijn interpellatie over liet regiement op de Krijgstucht, waarin hij een aantasting zag van liet recht van vereeniging en vergadering. Wat de be grooting betrof, had hij het vooral over ontwapening en bezuiniging en hij diende twee moties in, een tot liet schrappen van herhalingsoefeningen in 1923 en de andere tot het verminderen van het contingent van 13.000 man Verder vertelde de heer Deckers dat hij •voor ontwapening was, maar interna tionaal en de heer Duymaev van Twist wildc vooral de legeradministratie ver soberen, die, voor een lichting van 19.500 man, 1.732.000 gulden vergt. Ook de opleiding kost veel te veel on geveer 1 millioen. Ook de lieer Deckers vond alles te grootscheeps ingericht, te veel naar het model van een groote mo gendheid vooral is er te veel beroeps personeel, dit kost alleen reeds 40 mil Hoen en er zijn te veel schoolcompag- nieën en te veel opleidingscompagnieën. Men moest echter de bezuiniging niet te zeer zoeken in verlaging van tracte- menten, en meer dan één van de spre kers kwam dan ook op tegen liet be snoeien met 8!4 nadat het reeds met 5 was gedaan. Over ons tegenwoordige verdedi- gingssteteel sprak eigenlijk alleen de heer Tilanus, die de gedachte bestreed, dat er een scheiding zou zijn tusschen veld- en vestinggroepen, welke elemen ten in den laatsten oorlog zijn samen gegroeid. Vergadering van Dinsdag. Getdleening. Wijziging L. O. wet. De Staat wil nog eens 350 millioen gulden leenen, maar daarmede is 't ook uit met leenen, omdat de regeering geen buitengewone uitgaven meer wil doen. Dit laatste beteekent, dat zij alle werken gaat stopzetten of althans geen nieuwe gaat ondernemen. Tegen die bezuiniging had de heer J. Ter Laan bezwaar, omdat hij die in het nadeel van het volk achtte. Ook achtte hij het verkeerd, dat de Staat al voor de uit gaven in 1923 gaat leenen. Zal dan het rente-type dat gansche jaar gelijk blij ven Minister De Geer gal bevredigend antwoord. Wel zal de Staat voor bui tengewone uitgaven en dus bizonderc werken blijven leenen, maar het exces sieve in de uitgaven, die zulke enorme bedragen wegsleepen, moet uit zijn. Er is nu in anderhalf jaar tijds 650 mil lioen gulden geleend en dat gaat boven onze macht. We moeten terug tot de normale leeningen van vóór 1914. Over koers van uitgifte cn rente-type liet de minister zich uit. Hij achtte dit te ge vaarlijk voor het slagen van de uitgif te een te lang cijfer kan een tegenval ler worden voor de Kamer, een te hoog cijfer zou een nadeel worden. Het ontwerp werd zonder stemming goedgekeurd. De Lager Onderwijswet voor den zesden dag. De voorraad amendementen vermin dert iederen dag, al komen er telkens weer nieuwe bij. Allerlei zeer kleine on derdeden van de subsidieeringsregeling worden onder dé loupe bekeken. Is bij voorbeeld een voorloopige raining van bouwkosten wel noodig? We weten dat een raming al niet veel beteekent wat dan wol- een voorloopige Zijn leermid delen ook schoolmeubelen en waar is de grens tusschen beide? Het is alles nog wat aangevuld, gecorrigeerd en duidelijker gemaakt. Een niet onbelangrijk punt is het aantal en de 'samenstelling van het aantal leerlingen dat vereischt is voor de opening van een nieuwe school. De minister wil niet laten meetellen de kinderen die reeds een bizondere school bezoeken, wanneer liet gekit de op richting van een nieuwe bizondere school. Dit nu achtte de lieer Rutgers een on billijkheid, omdat daardoor toch wel de vrijheid van onderwijs wordt aangetast. De minister wilde dat niet, omdat hij tegen al te groote splitsing van scho len is en de ervaring heeft geleerd, dat een bepaling als deze noodig is. Immers er zijn nog heel wat Ned. Hervormde en Gereformeerde schoten dateerend van vóór 1920, gecombineerd en deze zouden alle nu te gemakkelijk uit el kaar kunnen gaan. En dat wenscht de minister niet. Hij bracht wel in zoover re een wijziging aan dat allereerst zal beoordeeld worden of een bepaalde school noodig is en als dat gebleken is het geval te zijn, zullen de kinderen worden geteld die reeds on een bizon dere school geplaatst zijn. Het debat hierover verdiepte zich in allerlei ge vallen die z.ich kunnen voordoen, met het resultaat, dat ten slotte de minister iedere beperkende bepaling in deze in trok. De heer Albarda vvenschte den grond waarop de scholen worden gebouwd niet altijd in eigendom te geven maar eventueel ook in erfpacht. De heer Van der Molen achtte het in dat geval noo dig dat algemeene bepalingen voor de erfpacht moesten worden vastgesteld en de minister kon dit amendement niet aanvaarden, omdat erfpacht een beper king is van de vrije beschikking die de schoolbesturen krachtens de wet over den grond moeten hebben. Het amen dement werd daarna natuurlijk verwor pen en wel met 49 tegen 27 stemmen. Een oud kibbelpraatje is de verzeke ring der schoolgebouwen, waartegen de heer Kersten nu eens optrad, natuurlijk zeer principieel. Minister de Visser kon dat amendement niet aanvaarden om dat de kosten daardoor zeer zouden stijgen indien de gemeenten de risico moeten dragen. Alweer werkte de guil lotine, hetgeen zij niet deed tegenover een amendement-Van Gijn, om het ne men van hypotheken op schoolgebou wen te verbieden. De minister laat die hypotheken toe onder zeer strenge be palingen, maar de Kamer wil van een dergelijk systeem niet weten en nam het verbod aan met 49 tegen 24 stemmen. Landelijk Huldigingscomité 1923. in de dezer dagen gehouden verga dering van het voorloopig comité is tot voorzitter benoemd de heer A. E. D11- dok van Heel te Amsterdam, en tot secretaris j-hr. ir. A. C. von Weilcr, te Vleuten, bij Utrecht, Het comité, zooals dit thans is ge constitueerd, heeft zich tot taak ge steld, de verschillende provinciale co- mité's tot elkaar te brengen en in de provincies, waarin nog geen comité's zijn opgericht, tot de oprichting mede te werken. Zoodra voldoende aanslui ting tusschen de provinciale comité's verkregen is, zal hieruit een definitief landelijk comité worden gekozen. Verhoogd invoerrecht op sigaren. De „Maasbode" verneemt dat het vehoogd invoerrecht op sigaren met ingang van 27 dezer in werking treedt. Verlaging premietarief der Rijks verzekeringsbank. Men deelt aan de „N. R. Ct." mede, dat een verlaging van het premietarief der Rijksverzekeringsbank voor de on gevallenverzekering in Voorbereiding is, die 1 Januari zal ingaan. Voor de wei li- gevers, die reeds op 1 Januari 1922 bij de Rijksverzekeringsbank waren aange sloten, is, met gebruikmaking van het bepaalde in het zevende lid van art. 40 der Ongevallenwet 1921, een buitenge wone verlaging van het premietarief van vermoedelijk 20 geldende voor het jaar 1923, in overweging. Scheuring in den Plattelandersbond. Op de vergadering van het hoofdbe stuur van den Rechtschen Plattelanders flond, gehouden te Utrecht op 18 dezer, werd met algemeene stemmen bes'oten den organisatorischen band met de lin ker fractie te verbreken cn in den ver volge bij geen der verkiezingen voor Tweede Kamer,' Provinciale Staten of gemeenteraden de lijsten onderling te verbinden. PROVINCIALE STATEN. (Vervot g.) Veer KamperlandVeere. inzake het voorstel van Ged. Staten inzake overname van het veer Kamper land-Veere en omgekeerd, voert het eerst het woord de heer Van Niftrik, die meent dat de kosten van overname niet te groot zijn. De heer Verhorst houdt een uitvoerig betoog om aan te toonen, dat de toe stand van het veer zeer bedroevend is en bepleit overname van het veer Kam perlandVeere, van de arnbachtshceren van Oud-Campen en Soelekerke. De heer Moeiker ondersteunt dit voorstel. De heer Onderdijk wil ook het veer VeereKamperland van het rijk over nemen en stelt voor dat met ingang van 30 April 1923 het veer zal worden om gezet in een provinciaal veer, dat zal worden verpacht ten tweede de rech ten op het veer KamperlandVeere van genoemde ambachtsheeren over te nemen voor 7500, ten derde met den minister tan financiën een overeen komst aan te gaan tot het in beheer en onderhoud nemen van het veer van Veere op Kamperland tegen 300 per jaar en ten vierde de noodige herstel ling te doen aan de aanlegplaats te Kamperland. De heer Van Rompu verdedigt het standpunt van Ged. Staten, die bezwaar hebben tegen de 'overname van het veer en die de zaak voor kennisgeving willen aannemen. Nadat de verschillende heeren hebben gerepliceerd, wordt het voorstel-- Onderdijk verworpen met 23 tegen 18 stemmen en liet voorstel-Verhorst aangenomen met 36 tegen 5. Het vorkeer$rapport. Nadat van een tot twee uur gepau zeerd is komt aan de orde het rapport der verkeerscommissie. De heer Van Niftrik dankt voor dé waardeering die Ged. Staten over het rapport uitspraken. Hij betreurt het dat aan de Staten geen kaart is overgelegd, dat vergemakkelijkt de beoordeeling zeer. De heer Welleman wijst op de be langrijke factor, die het verkeer is voor den bloei der provincie, de verkeers middelen moeten dan ook verbeterd worden. Het heeft spreker getroffen, hoe vertegenwoordigers van de meest uiteenloopende politieke richting de be langen van Vlissingen in de Kamer hebben verdedigd, hij brengt hun daar hulde voor, als ook aan Ged. Staten voor hetgeen zij deden en aan hee! dé Zeeuwsehe pers, die steeds de belangen van Zeeland met kracht verdedigt. Ook spr. vindt het jammer dat bij het rapport geen kaart is gevoegd en stelt mede namens de heeren Adriaanse, Van Nif trik, J. W. van Oeveren, Timmerman en Stieger een motie voor om Ged. Staten uit te noodigen alsnog een kaart over te leggen. De voorzitter zegt dat Oed. Staten daartoe alsnog bereid zijn. Hierna wordt tot behandeling der conclusies van het rapport overgegaan. Zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen die om voortdurend te blijven ijveren voor behoud van de „Zeeland" te Vlissingen en die om Ged. Staten uit te noodigen indien de ex ploitatie der spoorwegen Neuzen Gent en NeuzenMecbclcn de belan gen van Zeeuwsch-Vlamideren ernstig benadeelen, zich rot etc rijkscontrole op de spoorwegen te wenden om tusschen- komst. Aan de derde conclusie, om Ged. Staten uit te noodigen toe te zien, dat de plannen voor spoorwegaanleg op Tholen op geenerlci wijze besnoeid wor den, hadden Ged. Staten toegevoegd, indien niet aan andere middelen van snelverkeer de voorkeur wordt gege ven. Tegen dezen laatsten zin trad de heer Vienings met klem op, daar hij dit van groote beteekenis acht, omdat ook de Zuid-Bevelandsche spoorwegen er door worden bedreigd. Spr. betoogt de groote voordeelen van spoorwegen bo ven autobussen, vooral voor liet goede renvervoer, maar toch ook voor het personenvervoer. De heer Moeiker zegt, dat het ver keer op Tholen eerst goed zal kunnen verbeteren als er een vaste verbinding is tusschen Tholen en het vasteland.. De heer De Meij zegt, dat als men nog een andere mogelijkheid erkent 0111 in het verkeer te voorzien, men zelf reeds begint met te besnoeien in het nadeel van Tbolen. De heer Van Niftrik zegt, dat ook de commissie het zeer betreurt dat Ged. Staten de conclusie zoo hebben aange vuld. de spoorweg is dringend noodig. De toevoeging van Ged. Staten wordt verworpen met 30 tegen 11 stemmen. Zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen de conclusie ten opzichte van de Rotterdamsche tramwegmaat- schappij. Inzake de verbinding Dreischor Zierikzee had de commissie voorgesteld in afwachting van een tram de wen- schelijkheid van dc tot standkoming van een autodienst uit te spreien. Ged. Staten wilden lezen dat de tot stand koming van een autobusdienst aan het particulier initiatief wordt overgelaten. Na eenige discussie werd de redactie van Ged. Staten verworpen met 35 te gen 6 stemmen. De volgende conclusie werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, na melijk die inzake liet uitspreken van dé wenschelijkheid van den aanleg van een spoorweg met normaal spoorbreedte van Zierikzee naar een station bijv. Roosendaal van de hoofdspoorwe- gen in Westelijk Noord-Brabant. De zevende conclusie, die om aan te dringen bij dé ZeeuwschVlaamsche tramwegmaatschappij tot spoedige aanleg, van de lijn Hoofdplaats Bres- keus werd overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten zoo gelezen, dat Ged. Staten in dezen diligent zullen zijn. Zonder hoofdelijke stemming werd de achtste conclusie aangenomen, na melijk die om Ged. Staten uit te noo digen diligent te zijn ten opzichte van spoedige totstandkoming van de tram lijn BreskensSluis met zijtakken. Bij de negende conclusie, die inzake INGEZONDEN MEDEDEELINGEN onderzoek van de mogelijkheid van den aanleg van een tram AardenburgSt. Kruis Watcrlandkcrkje ljzendijke werd met 33 tegen 8 stemmen aange nomen het idee van Ged. Staten om te doen vervallen dat zij dat onderzoek moeten instellen. Zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen de conclusie inzake een tram van De Paal over Huist naar Zuid- dorpe en die om Ged. Staten uit te noodigen bijzondere aandacht te wijden aan goede spoorweg- cn tramwegver bindingen Zeeuwsch-Vlaandercn met overig Nederland. Bij de conclusie inzake de verbete ring van verkeersmiddelen op Walche ren, werd met 21 tegen 20 stemmen een amendement van Ged. Staten ver worpen om te laten vervallen dat die verbetering moet bestaan uit een tram lijn Domburg.Oostkapelle—Grijpsker- keMiddelburg. Aangenomen werd zonder hoofdelijke stemming de conclusie inzake een tram van lerseke over Kruiningen naar Hanswee ff. Bii de conclusie 0111 Ged. Staten op te dragen spoedig een nauwkeurig on derzoek in te stellen naar de mogelijk heid van een uitbreiding van den Pro vincialen stoombootdienst Vlissingen Neuzen tot 4 diensten, hebben Ged. Staten gewezen op de groote kosten daarvan. De heeren Van Dixhoorn en Lindeijcr bepleitten de groote wenschelijkheid van het gevraagde. De heer Van Rompu zcide o.a.. dat een boot meer zou moeten worden in gelegd, waarop de heer Dieleman na mens de commissie deze conclusie te rug nam. Dc volgende conclusie was die 0111 aap te dringen op een spoedige instel ling van een stoompont tusschen Wol- phaartsdijksche veer en Kortgene. Ged. Staten stelden voor hun op te dragen in de a.s. zomerzitting met na ttere voorstellen te komen voor den veerdienst Wolphaartsdijksche Veer- - Kortgene. De heer Van Dixhoorn bepleitte dc groote urgentie van deze verbetering o. a. in verband met het toenemend autoverkeer. De heer Van Rompu zegt, dat de voorloopige plannen van Ged. Staten bij de belanghebbenden in goede aarde vallen. De heer De Meij zegt, dat ook de belangen van het onderwijs aan de kinderen van Noord-Bcveland hierbij zijn betrokken. De conclusie van Ged. Staten werd aangenomen, waarbij de heer Van Dix hoorn wenschte geacht te worden te hebben tegen gestemd. Dc conclusie inzake verbetering van liet veer tusschen Wilhelminapolder en Annapolder werd door de commissie teruggenomen. Aangenomen werd nog de conclusie inzake het instellen van een ifttvoerig onderzoek naar de mogelijkheid om op de lijn VlissingenBreskens een boot in de vaart te brengen met -o.a. plaats voor vele voertuigen, en dat tot urgent verklaring van die conclusie en die inzake de R. T. M. en het veer Wot- phaartsdijkKortgene. Hierna kwam het tweede deel van het rapport aan de orde. dat inzake de wegenverbetering. De heer W. van Oeveren drong er bij Ged. Staten op aan met de in het rap port genoemde verlangens wel dege lijk rekening te houden. Aangenomen werden dc conclusies, uitsprekende dat het wegenvraagstuk dringend de tusschenkomst der provin cie eisclit, die om noodzakelijk te ver klaren overbrenging van wegen, hoofd verbindingen vormende in het provin ciaal verkeer in beheer en onderbond bij de provincie en dat daarmede de aanleg van nieuwe wegen raadzaam kan zijn, die uitsprekende dat de over brenging en aanleg door de provincie naar een nader door de Staten vast te stellen plan dient te worden onderno men, die om Ged. Staten uit te noodigen nadere voorstellen te doen betreffende het systeem van overneming, die tot overname van de wegen over den Oos- terscheldedam, van Zierikzee naar Zij- pe, van Schoondijke over ljzendijke naar de grens, van Neuzen naar Axel, van Walzoorden naar Hulst. Over de conclusie om voor wegen van secun dair en tertiair belang in den regel geen bijdragen uit de provinciale kas te ge- met nieuwe rozijntjes en amandelen, 20 cent per pakje. Reel. 07 Ot LEVER S ZEEP rit VlAAROINGEri Fabrikanten von lux etiTwink Aile jeukende huidkwalen als eczema, uitslag, netelroos, acne, winterhanden enz., en ook lichte kwa len als zadelpijn, inscctenbeten, kloven enz. worden geheeld door aanwending van Foster's Zalf. Prijs 1.75 per doos. alom verkrijgbaar. ven, werd gestemd en werd deze aan genomen met 38 tegen 8 stemmen. De conclusie inzake het produceeren van middelen waaruit de kosten van overbrenging van wegen en verbetering daarvan kunnen worden bestreden, werd aangenomen zonder hoofdelijke stemming. De laatste conclusie, die om daartoe het meest geschikt te verklaren een bui tengewone opeentenheffing op een of meer rijksbelastingen, en alles te doen om een wet te krijgen die dit toestaat, lokte van den heer Dc Meij dc opmer king, dat hij liever wil zien betaald voor het gebruik der wegen zonder weder tollen in te voeren. Dc conclusie werd aangenomen, evenals het voorstel om de commissie te ontbinden onder dankbetuiging voor haren gcwichtigen en omvangrijken arbeid. De voorzitter bracht de commissie nog eens mondeling dank en zeide dat haar arbeid geschikt is voor de toe komst als leiddraad voor Ged. Staten, ook den secretaris komt dank toe voor zijn arbeid. De heer Dieleman. voorzitter der commissie, dankte voor cie haar ge brachte hulde. Pensioenaftrek. Thans kwam aan de orde het voor stel inzake aftrek voor pensioenpremie. De heer Onderdijk hield een uitvoerig betoog, waarin hij er tegen op kwam een verkregen recht aan de ambtenaren te ontnemen, dit is moreel zeker niet goed te praten, vooral hier in Zeeland niet, waar het niet dringend noodig is. Men kende hel premievrij pensioen toe als een recht van den ambtenaar op pensioen op zijn ouden dag. Als er aangedrongen werd op betere salariee- nng werd op de financiën gewezen en werd gezegd, dat de ambtenaren in gunstige conditie verkeeren door hel premievrij pensioen. Nu wil men een indirecte loonsverlaging invoeren nadat dit ook reeds is geschied door verlen ging van den werktijd. Het rijk ging steeds verder met de salarissen dan de provincie en nu moet de provincie niet direct bij verslechte ring volgen. De levensstandaard is nog niet gedaald van beteekenis, wel dalen enkele levensmiddelen in prijs, maar de huren stijgen. De financiën der provin cie zijn door Ged. Staten steeds te zwart voorgesteld. In andere provinciën verlaagt men de loonen niet, waarom moet Zeeland voorgaan. De heer Hensel wil het voorste! van

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1