gaa ELDE DINSDAG 19 DBCBMBBR No 299 60e Jaargang' gezocht ielsje fiaatschappij var= WWt „Trwa s. raiiiyysTON De Braziiiaansche Stads- eoProvincienieuws Lloyd. te Antwerpen. 15 Dec. Gibraltar Rotterdam te Ba- Rotterdam naar van Colombo. Rotterdam tiaar 6 Dec. Perim. ersen. 18 Decembéi >ffieieel) «ett. koopen. 2.50 Berlijn des Londen Q.<W— -ƒ17.47»,; Parijn er. Ponden 11.60— 35—0.05 Belgi- 17.50Fransche ÏCHT. id 762.9 te TouVon d 736.5 te Storno- ivond van 19 De lachtige Zuidelijke Zwaar bewolkt ke opklaring. Re- zachter. VLISS1NGEN. v.m. 1.20 2.05 2.47 n.m. 1.42 2.27 3.13 A khedeti, Openbare deringen enz. deren avond bios- nvang 8 uur. j- en Zondagmid- geüjks bioscoop- or.ds 8 uur. g- en Zondagmid- Openbare voor oor Huisvrouwen, middags half drie. - Tooneelvereeni- Voor het Votk", ie Vriendschap". tG. Muziek- en de zaal van den est-Souburg, 8 uur. IKVOL /ERD >REN intje, skunks belooning terug Jobeinstraat 79. Brieven onder |i „Vliss. Cour." gepens. Onder- |b. z. a. voor een letrekking. |l 45, bur. „Vlis ■halve dagen. Rijnstraat 2. öelb. - Rotterdam liegen plaatsen. passagiers In en vee. T. Kit tb. «r 8 8 T. nijd r.a. Mr 8 I te bev.omen HOORN, Tel. 153 ÊTERHOUT, Tel. 282 fniTENHEK, Tel. 101 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Viissingen en gemeenten op Wal- thrn-n ƒ2.20 per drie maanden. Franco «teer het geheelt rijk 2.50. Week-abon- s «nemen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS. Van 1-4 regels t.tO voor iöfiWe regel meer 20 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per tegel CHenstarribiectlngefl en dienstaainrageft t van 1—5 regels 65 sentiedere regel nteér S3 cérst, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.7b, Ted'ete regel meer 28 cent. kameroverzicht. Tweede Kamer. Vergadering van Maandag. Wijziging L. 'O.-wet. Vandaag in de eerste plaats de schaal van het aantal leerlingen waar naar het aantal onderwijzers wordt ge regeld. De minister tieeft de cijfers on- gunstiger gemaakt mej."Westerman en de heer Van Zadel'noff Heden de cijfers èf minder ongunstig óFtr.-eer gunstig te maken. Een zuiver-technisch detail, waarover moeilijk valt te discussieeren. ALen moet wel aannemen dat liet onder wijs beter en de taak der onderwijzers lichter wordt naarmate het aantal kin deren dat hij beeft te voeden met kennis kleiner is. Wie het laagste cijfer biedt, biedt het beste ch lteeft de warmste lief de voor Tiet onderwijs. De minister moest echter die amendementen onaan nemelijk verklaren, die de beoogde be zuinigingen weer ongedaan maken. De heer Van Zadèlhoff stelde bijvoorbeeld voor dit artikel ongewijzigd te laten, hetgeen 'beduidt, dat bijna het gansche doel van het ontwerp komt te verval len, want juist in de beperking van het aantal onderwijzers ligt de grootste portie van de bezuiniging. Dc minister nam alleen een kleine verbetering van de schaal voor het ulo- onderwijs ocer van mej. Westerman. De rest van de verbeteringen werd verwor pen, bijna geheel rechts legen links. De wachtgeldregeling voor onderwij zers wenschte de heer Gerhard te ver beteren en in overeenstemming te bren gen met het gewijzigd ontwerp op den rechtstoestand voor ambtenaren. De minister stelt voor, de regeling te laten overeenkomstig de bestaande regeling voor riiksanjbtenaren. Op die wijze zouden flus de onderwijzers een sprong vooruit zijn bii alle andere ambtenaren en daartegen verzette o.a. de heer Van Wijnbergen zich, omdat hii dezen voor sprong onbillijk achtte. Bij dit pu.nt kwamen eenige techni sche details aan de orde, die alleen voor de ingewijden van belang zijn te ach ten. De minister wenschte geen excep- (ioneeele positie voor de onderwijzers op wachtgeld. Het ontwerp waarop de heer Ger hard zich beroept zal nog wel jaren lang ontwerp blijven en dus wees de minister met kracht af dat reeds op dat ontwerp wordt vooruitgeloopen. Dc Ka mer verwierp de amendementen van den lieer Gerhard met alleen de socialisten en vrijzinnig-democraten vóór. De minister heeft een nieuwe school- geldregel-ing ontworpen die niet heel veel verandering brengt en meer tech nische afwerking betreft dan princi- picele wijziging. Het betrof o.a. de wij ze waarop de progressieve regeling zal worden vastgekoppeld aan de kohieren der inkomstenbelasting. Het gaat langzaam vooruit. ttaar het Fransch van A. MATTHE1J. .37,) .Bemerkr.nd, dat hij niets antwoord de, sloeg .Lucie hare gracite, eerlijke oogr. n naar .hem op. Pardon freule', bracht hij -er stame lend pit. Ik groet u bekennendie geheel onverwachte verklaring klinkt mij van uw lippen zoo vreemd Laat snij u zeggen, dat ik er inderdaad wei c-en weinig over verwonderd was. Hoe zoo? vroeg Lucie. Ge Ihebt juijn vader om mijn hand gevraagd en nu waarschuw ik u in aile oprechtheid, dat mijn hart niet meer vrij is, dat ik bemin en bemind word. Ik doe 'eenvou dig in alio eerlijkheid een beroep op uw eer ik zie met in, dat daarin iets kar. gelegen zijn. wat u zoo verwon dert, - Nogmaals, pardon freule, hernam De Maugiron, die weder een weinig zijn gewoon aplomb had verkregen, de be kentenis, mij zoo verbazend openhartig door u gedaan, heeft in den vorm iets zeer ongebruikelijks, wat mij in 't eerst wei moet verrassen. Wat men er in kan bewonderen, is het .edele gevoel, dat u moet geïnspireerd hebben. Mijn eerbied en mijn genegenheid voor u zijn er dan ook zoo door toegenomen, dat liet mij nu zwaarder dan ooit zou va'- KNWIêNLANÖ Kerstmis op het Loo. De Koningin en de Prinses zuilen Woensdagmiddag 20 dezer uit de resi dentie op iK-t Loo arriveeren en daar gedurende de Kerstweek verblijven. Prins Hendrik, thans in Duitschland vertoevend, wordt a.s. Vrijdagavond vandaar op het Lon verwacht. Geen Nieuwjaarsreceptie ten hove. De gebruikelijke Nieuwjaarsreceptie op den len Januari e.k. ten paicizc te 's-Gravenhage, zal, wegens den rouw van dc Koningin en van den Prins der Nederlanden, niet doorgaan. Arbeidsgeschillen en Stoomwet. Blijkens het V. V. heeft liet voorstel tot bevordering van het vreedzame bij leggen van geschillen over arbeidsaan- gelegenhcden en tot het voorkomen van 'zoodanige geschillen bij het afdeelings- onderzoek der Eerste Kamer veel tegen kanting ondervonden voorai wegens de aan den minister gegeven bevoegdheid tot het doen instellen vaneen equête en dc verplichte .openlegging van boeken en bescheiden. Op grond van dit laatst-c verklaarden verschillende leden hun stem aan liet wetsontwerp niet te kun nen geven. 0 Anderen behielden zich hun stem voor. Nog anderen verdedigden her ont werp omdat het goede er in zwaarder woog als het slechte. Ook het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Stoomwet werd met ■weinig ingenomenheid begroet. De .Zomertijd. De minister van binnenlanélsche za ken heeft, naar aanleiding van de aan de Tweede Kamer gedane toezegging, haar zooveel mogelijk gegevens te ver strekken, noodig ter beooroeeiing van de voor- en nadoelen verbonden aan handhaving van den zomertijd, aan de 'Ged. 'Staten der provincies verzocht, eenige gemeentebesturen dit te noodi gen, zoo na mogelijk onder cijfers mee te doen deelen den invloed, welken de zomertijd'heeft uit het oogpunt van be sparing van koien en kunstlicht. Tevens heeft de minister verzocht, de zienswij ze van de Ged. Staten te inogen verne men omtrent de vraag, of tiet aanbeve ling zoude kunnen verdienen, dat de zomertijd, hetzij facultatief wordt ge steld in dien zin. dat gemeentebesturen die daarop prijs stellen, vervroeging van den wettelijken tijd zouden kunnen toepassen gedurende eenige maanden in het jaar. hetzij alleen wordt Inge voerd voor -de meer stedelijke gemeen ten. Uit Doorn. Naar het „N. v. el. D." verneemt,'heeft de hofmaarschalk van den ex-keizer, graaf Von Melkte, die zich niet kon vereenigen met nieuwe toestanden op het kasteel, sinds de komst v'an prinses Hermine, de tweede vrouw van den ex-kerzer, ontslag genomen. Gisteren is hij in zijn functie vervan gen door baron Von Loen, die reeds eenige weken te Doorn vertoefde. De heer Von Molkte zal weer naar Duitsch iand terugkeeren. Er zijn op het kasteel veie gasten gearriveerd, voor de aan staande Kerstfeestviering. Dc ex-keizer komt den laatsten tijd weinig in het dorp. Hij zaagt evenwel iederen dag weer veel hout. len om van u afstand te doen. Wie verliest dan ook gaarne zulk een schat van reinheid en gratie Gun mij een weinig tijd, freule I Ge hebt een beroep gedaan op mijn gevoel van eer, vergun mij dat zelfde te doen op uw doorzicht. Alles wat ik u thans gezegd heb, mijnheer, was ge kunt mij op mijn woord gelooven - rijpelijk overwogen. Ge hebt hier te doen met een ernstig gevoel en besluit, dat niet veranderen zal. Hoor eens, freule, repliceerde daarop De Maugiron en de gewone glimlach speelde daarbij weder om zijn mond, wel een bewijs, dat hij zich thans weder volkomen meester was. ik geloof natuurlijk gaarne aan de vroeg rijpheid van uw oordeel, maar het is duidelijk iedereen moet mij 't ge wonnen geven dat op den gelukki gen leeftijd, waarin gij op liet oogenblik zijt, dat oordeel nog altijd rijper kan worden. Gij bezit nog het gelukkige gebrek vergeef mij die schijnbare tegenstelling - - dat men „jeugd" noemt Op achttienjarigen leeftijd ver wart men zoo licht een roman, een droom, met des levens' werkelijkheid. Ik ben niet romanesk zei Lucie, en ik weet maar al te goed, dat ik mij niet in mijn gevoel vergissen kan. Dat geldt u zelf, freule, niet dien ander. Mijnheer O, ik heb niets miszegd. Al ken ik ook dien gelukkigen sterveling niet let wel, ik vvj.l tijrrji ook niet kennen, Subsidie burgerwacht afgewezen. De gemeenteraad te Haarlem heeft met 16 tegen 15 stemmen de subsidie voor de burgerw acht verworpen. OPGAVE DER PERSONEN, tik zich in deze gemeente hebben gevestigd of deze hebben verlatenv gedurende de le.helft der maand December INGEKOMEN: L. C. Froeijeivhoven, mariniers le klasse, Wachtschip, van Amsterdam. F. A. Brouwers, zonder, Paardenstraat 29, van Den Helder. R. J. C. v. d. Schaft, electrician, Van Dishoeckstraat 35, van Ned.-lndië. \V. J. Aglerberg, werktuigkundige, Bou levard Evert sen 18, van Amsterdam. G. de Zeeuw, matroos K, M., Wacht schip, van Vlaardingen. W. J. Verhoeff, bouwkundig opzichter. Singelv/eg 17, van Zevenhuizen. G. Ploeg, sergeant-seiner, Wachtschip, van Gorincheni. \V. A. Zevenhuizen," obcrkeUner, Crocus- laan 3, van Middelburg. Gh. H. E. Drcveck, klerk provinciale stoonibootdienst, Groenewoud 17, van Oost- en West-Souburg. A. R. Meijer., officier K. M., Boulevard Bankert 108, van Den Helder. H. A. J. Bergmans, schoenmaker, Ho- bei nstraat 32, van Rotterdam. j. J. Plarzier, schoenmaker, Hobeinstraaï 32, van Rotterdam. G. Munnik, machinist, Hobeinstraat 30, van Delft. P. Maas, landbouwersknecht, Zwanen burg, van Koudekerlce. H. Tissink, winkelbediende, Hobeinstraat 11van Kruidingen. W. F. de Klijne, korporaal-konstabel, „Cornelis Drebbel", van Den Helder. A. Rijke, portier Schelde, Verkuij! Quak- kelaarstraat 102, van Middelburg. R. M. Zeegers, verpleegster, G la cisstraat '161, van Hoofdplaat. A. Menschaart, korporaal-machirtedrtjver, Wachtschip, van Den Helder. M. Theune, bierbrouwer, Niemvstraat 14, van Arnemuiden. KI. Huiszoon, landarbeider Nieuw straat '14, van Arnemuiden. j. Huiszoon. landarbeider, Niemvstraat 14, van Arnemuiden. C. Franke, zonder. Schelde straat 32, van Colijnsplaat. VERTROKKEN: G. A. Gleijn, Hellebardierstraat 5, naar Ned.-lndië. J. van der Zee, Prinsenstraat 17, naar Gorredijk. L. Schets, Peperdijkf 42, naar Middelburg. L. Barentsen, Scherminkelstraat 8, naar Delft. J. M. H. Weijens, Badhuisstraat 16, naar Rotterdam. J. Ossewaarde, Verkuiji Qnakkelaarstraat 42, naar Hansweert A. Fonkert, Kasteelstraat 70, naar Rot terdam. Th. Gamv, Van Speyckstraat 12, naar Ned.-lndië. H. J. Blom, Crocuslaan 12, naar Ned.- lndië. P. L. van der Velde, Ridderspooriaan 7, naar Hansweert. J. van der Blom, „Cornells Drjebbel", naar Brielle. R. van Tijen, Dokkade 35, naar s-Gra venhage. L. M. Crompvoets, Walstraat V, naar Blerick. j. L. Toussaint, Kanaalstraat 28, naar Pijnakker. A. j.^Notenboom. Emmastraat 10, naar 'Ned.-lndië. J. M. van der Hoofd, "Gravenstraat 3, naar New-York. F. L. Vanhoucke, Palingstraat 46, naar Oostende. J. H. Hagen, Noordstraat 55, naar Ant werpen. j. Wanjon, Oude Middelbttrgsche weg 1, naar Oost- en West-Souburg. freule die zich op uw voorkeur be roemen mag, ik heb niet de minste reden om hem de achting en het ver trouwen te schenken, die ik u toedraag. Wees verzekerd, mijnheer, dat het iemand is, die mijn liefde verdient. - Ik zal 't niet tegenspreken, maar in dat geval is 't al zeer zonderling dat hij u den stap, thans door u gedaan ik zeg niet. heeft aangeraden maar dat hij u niet daarvan heeft terugge houden. Ik zweer u, dat hii van alles on kundig is Ik handel geheel uit mijzelf en zonder hem te hebben geraadpleegd. Ik moet en ik wil u gelooven; freule 1 Ik ben trouwens buiten de mogelijkheid hem rekenschap af te vra gen, daar ik niet weet, wie hij is en ik heb, gelijk van zelf spreekt, ook niet het *1*00111 het u te doen. Vergun mij alleen de vraag of het iemand is. die uw vader kent. Ja, mijn vader kent hem. Hazoo Dan is het toch wel een weinig vreemd, dat mijnheer De Sergy mij nooit gezegd heeft, dat hij uw hand heeft gevraagd. Welnu, dan vind ik hier werd de glimlach van De Maugiron spottend dat hij in zijn eigen belang misschien daarmede niet langer moest aarzelen, t Is niet in zijn voordeel, dat hij het ermoeden voedsel zou kunnen geven, dat hij achter de schermen blijft en daarvoor wel redenen zal hebben. Lucie was onthutst. De Maugiron legde daar den vinger op de zwakste Jhr. G. W. van cler Does, Boulevard de Ruvter 46, naar Roermond. P. J. Meerman, Breewaterstraat 35, naar Oosivoorne. H. Vreeke, Vrijdomsweg 24, naar Oost en West-Souburg. J. M. A. Willemse, Nieuwstraat 76, naar Amsterdam. J. A. van Beers, Nieuwstraat 76, naar Amsterdam. C. G. Vermeulen, Joost de Moorstraat 29, naar Den Helder. VLtSSINGEN, 19 DECEMBER. Gedurende het tijdvak van 17 tot m met 24 December mogen de winkels tot des avonds 10 uur geopend blijven „Sciiakels". Woensdag 27 December zal in de schouwburgzaal ,,de Oude Viiend- schap" een feestvoorsteliing van „Scha kels" plaats vinden, ter herdenking van de 30-jarige schrijversloopbaan van Herman Heijermans. „Schakels", door den schrijver aan geduid als „een vroolijk spel van den huiselijkcn haard", werd in geruimen tijd niet gespeeld en wij laten den ver korten inhoud hieronder volgen. Pancras Duif is de man, die zich van smidsknecht heeft opgewerkt tot eige naar van een groote machinefabriek. Als hij in het eerste bedrijf nauwe lijks hersteld is van een ernstige ziekte wordt er dadelijk door zijn kinderen ge tracht misbruik te maken van zijn goedhartigheid, door hem deelgenoot te maken in een specuiatie van twijfel- achtigen aard. Maar Pancras is ee/i pientere baas, hij doorziet dc plannen van zijn kinderen, en weigert. Henk is de jonge directeur, de man van uiterlijke beschaving, die daarin boven zijn vader uitsteekt. Niet in ka rakter. Want Pancras is een figuur, die gul en goedaardig, vroolijk en gezond, arbeidzaam door het leven is gegaan, reeds vroeg weduwnaar werd en zijn kinderen een opvoeding heeft gegeven naar de eischen van zijn tijd. Pancras liet zijn kinderen leeren, gaf zelfs zijn zoon Toon een klassieke op voeding, die daarvan misbruik maakt om meer te boemelen dan te studeeren, meer kwasi-geestig te zijn dan om een nuttrg en werkzaam mensch te worden in de maatschappij. Pancras Duif, ondanks al zijn uitste kende eigenschappen, is in wezén een tragische figuur. Hij is eenzaam on danks al zijn kinderen, die egoïstisch hunkeren naar geld en nog eens geld, hij zal die eenzaamheid verbreken door een huwelijk met zijn huishoudster Ma rianne, de vrouw met een z.g. verleden. Maar Marianne is afkeerig van dat hu welijk, zij, met haar kind, een z.g. on echt kind, zij in de familie van Pancras' kinderen, die ze doorziet, tegen zoo'n huwelijk verzet ze zich. Hierin ligt de zwakheid en het nood lot van den ouden baas, dat hij her trouwen wil en door zijn kinderen wordt tegengewerkt. .Met alle mogelijke en onmogelijke middelen. De eenige, die in zijn diepste wezen met Pancras meeleeft en meelijdt, is de ronde kerel Hein Duif, de zeeman, die zijn eerlijk-gemeende verontwaardiging in het gezicht slingert van de egoïsten, die op minderwaardige wijze het huwe lijk van Pancras Duif beletten. De rol van Pancras Duif zal door plek van de wederzijdsche verhouding. Al is mijn vader ook niet inge licht. zeide zij, mijn broer kent mijn liefde en keurt ze goed. Welzoo, heeft mijn begunstigde medeminnaar ook nog het geluk de vriend van mijnheer uw broer te zijn Lucie stond een oogenblik in twee strijd. Zij wilde Roberts naam niet noemen, iLiaar van den anderen kant wilde zij ook De Maugiron doen be seffen, dat de man, wien zij haar hart geschonken had, iemand was voor wien zij zich in haar stand niet behoefde te schamen, waarom zij dan ook met grooten nadruk zeide Ja, hij is inderdaad de vriend van Lucien. De Maugiron boog het hoofd als iemand, die een hem opgegeven raad sel poogt op te lossen en hief het daar na op, als meende hij gevonden te heb ben wat hii zocht. O, ik moet erkennen, freule, gaf hij daarop Lucie ten antwoord, dat het zeer zeker in_zijn voordeel is, zoo be vriend le zijn'met uw broer, doch, met uw weimeenen, mijnheer Lucien be schikt niet over uw hand en hoe groot zijn stem ook moge zijn, ik kan daar door nog niet tot 'iet besluit komen om voor mij zelf alle hoop te laten varen. - Na alles wat ik u gezegd heb, blijft gij dus bij uw aanzoek, mijnheer? De Maugiron stond op, Het gevoel, mij door u ingeboe zemd, freule, is zoo diep ingeworteld, zeide hij, dat het mij al tc moeilijk zou INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Hem/ochtend/maaa Nrtof A/A STEL CACAO w c ÊjEMJDORP C{OED: Cor Hermes worden vervuld, terwijl de overige rollen in handen zijn van de dames Alida Crok, Marie Faassen. Henr. van Knijk, .Maric Meunicr-Nagte- gaal, Truus Post, Lize Servaes en de heeren Ko Arnoldi, Jan van Domme len, Jacq. de Haas, R. van der Hilst Jr R van der Hilst Sr., D. van Oltefen. Joh. Timrotf. Gemeenteraad van Middelburg. in de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te Middelburg werd aan Burg. en Weth. een nieuw crediet van ƒ7000 voor werkverschaf fing aan werkloozen verleend. Hierna kwam aan de orde dc behan deling van de begrooting der gemeente en die der bedrijven voor 1923. Hierover werden uitgebreide alge- meene beschouwingen gehouden, in de eerste plaats door den heer Cornelisse (S.D.A.P.), die er op wees, dat in de afgcloopen vierjarige periode veel is tot stand gebracht, vooral op het gebied van werkioozenzorg en van de woning voorziening, dank zij het ijverig werken van Burg. en Weth., inzonderheid van sprekers partijgenoot, den lieer Onder- dijk, wethouder van fabricage. Spr. ver zet zich tegen vermindering van het levenspeil van werklieden en ambtena ren in welken vorm ook en meent dat de financiën der gemeente er nog vrij goed voorstaan. De heer Paul, eveneens S. D. A. P., hield een uitvoerig betoog, om aan te tooncn dat er aan het beheer van de vallen, het zoo opeens weder uit te roeien. Tegenover mijnheer De Sergy, die mij zooveel goedheid heeft bewe zen, ben ik bovendien verplicht, mij niet anders dan op zijn last terug te trekken, gesteld, dat ik zoo ongelukkig moest zijn. te ondervinden, dat zijn refuus het uwe kwam bevestigen. Na diep voor Lucie gebogen te heb ben, voegde dc markies zich weder bij het overige gezelschap in het salon, waar hij weidra de gelegenheid vond om Balda te naderen. Wat heb ik gezien vroeg zij fluisterend. Zijn wij reeds aan de con- fidentieele gesprekken onder vier oogen. Gii zijt, dunkt me. in de laatste dagen ver gevorderd met Lucie. Veel verder althans, dan freule Lucie zich verbeeldt. Met haar kinder lijke naïviteit had ze mij, 't is waar, een oogenblik uit het veld geslagen, maar ik geloof nu, dat ik al mijn voordee- len weer herwonnen heb Wat wilde zij dan Het arme kind heeft de edelaar dige onvoorzichtigheid gehad, mij te bekennen dat zij een ander lief heeft. - En heeft zij u gezegd, wie dat is. Neen, maar ik heb 't recht een scherpen biik te bezitten en hem daar mede zelf uit te vinden, 't Is altijd een grove fout zoowel in 't schaakspel als in de politiek om den koning niet gedekt te houden. (Word! vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1