;er MEIIMET LUX p MAANDAG 18 DECEMBER Mug Moiiimntsgtld. SSEN Innen iode MEISJE Isclsppü nar-: |n P3© 298 Brieven uit de Hofstad FEUILLETON De Braziliaansche BINNENLAND ïlburtj. |evraagd een ir. I'ss. Courant" Februari a.s. 1 Buckh. VAN Rotterdam. |n plaatsen. PASSAGIERS feN VEE. I HM 1». Si' 8 8 8 1922 s VLISSINGSCHE COURANT 1 Januari 1033 Voor ben. die door middel eener adver tentie aan Vrienden en Begunstigers hun of -wensch willen brengen, bestaat daartoe gelegenheid in de „Vlissingsche Courant" die Zaterdag 30 dezer verschijnt. Een dergelijke advertentie, die bet zen den van kaartjes vervangt, welke dikwijls eerst eenige dagen na Nieuwjaar worden bezorgd, is meteen voor neringdoenden een uitstekende gelegenheid om hun adres nog eens onder de oogen van het publiek te brengen. Opdat de kosteu voor niemand een be zwaar oehoeven te zijn, is met den prijs dezer advertenties belangrijk afgeweken van het gewone tarief, nl. slechts 60 Cent voor advertenties van 14 regels, elke regel meer 15 Cent. Zij die dus in het oudejaarsavondnummer een advertentie wenschen te plaatsen, ge lieven deze op te geven aan het bureau van ons blad, Walstraat 58, of aan onzen Agent voor Souburg en Ritthem, den Heer C. F. VAN DER PEIJL, Boekhandelaar, Kanaalstraat te Souburg. Wil men dezelfde advertentie geplaatst zien als het vorig jaar werd opgenomen, dan heeft men dit stechts te melden. Tevens zat er wederom een rubriek zijn, waarin, onder een algemeenen wensch, vermeld worden naam, beroep en woon plaats van den adverteerder. Plaatsing daarvan kost 15 Cent per regel. Alles bij vooruitbetaling. Wij verzoeken de opgaven ten spoedigste te mogen ontvangen. DE ADMINISTRATIE. Aan onze drie-maandelijksche abon né's buiten VHssingen en Souburg wordt de gelegenheid geopend hun abonnementsgeld voor het le kwartaal 1923 te betalen zonder dat hen de in- ningskosten in rekening worden ge bracht. door het bedrag te storten op onze GIRO-REKENING No. 66287 Zij zijn echter verplicht het bedrag van 2.60 voor een abonnement zon der en 3^2 Vz voor een abonnement met Zondagsblad te storten vóór of op den 27 December a.s. De abonné's in Vlissingen resp. 2.20 en 2.77 y2. .De abonné's in Souburg en de overige plaatsen op Walcheren resp. 2.20 en 2.92',<2 Latere stortingen kunnen niet worden geaccepteerd met het oog op onze ad ministratie. Dansen. De malaise. Er zijn op het oogenblik geen vraag stukken van beteekenis aan de orde in de residentie. Alles verkeert in een periode van rust, gedwongen rust wel te verstaan, en van afwachting. De tekoown «nep. eu fcz;- V08. Tel- ■BN, Tel- 163 ■>DT, Tel. 282 naar het Fransch van A. MATTHElj. 36) Zij tekende ook buiten Lucie's geest kracht. Wat Lucie het moeilijkst voorkwam, was de onzekerheid, de onrust, waarin zij verkeerde. Zij wilde liever dien slag die toch eenmaal komen moest, uitlok ken en verhaasten, dan stil afwachten wat er gebeuren zou. Toen zij zich we der wel gevoelde, besloot zij dan ook om handelend op te treden. Haar broeder was, gelijk het zijn moeder was geweest, tegelijk zwak en heftig, en zoo hij uit zijn lijdelijkheid ontwaakte, was liet om tot een ander, dikwijls gevaarlijk uiterste te vervallen. Slechts bevend durfde Lucie bij hem steun zoeken. Maar zonder eenig voor behoud zou zij zich daartegen op het kloeke* verstand van Robert hebben verlaten, als zij hem maar had kunnen raadplegen. In de twee korte briefjes, die zij door bemiddeling van Lucien, en nog wel ongeslolen, van hem ontving, raadde hij haar aan om toch vooral zich niet op te winden, daar zij verzekerd kon zijn, dat hij niet werkelaos bleef "P de receptie op den volgenden Don derdag zou hij haar wederzien en haar wellicht goed nieuws kunnen mede- deelen hij bad haar intusschen den moed niet op te geven en het geduld niet te verliezen. Aan moed .ontbreekt het haar niet, spanning van de afwachting ontneemt het sterkende dat de rust zou kunnen hebben. De handeldrijvende midden stand die in de residentie zeer sterk vertegenwoordigd is, blijft zich inspan nen om het hoofd boveri water te hou den. Het is een heele toer, want de na weeën van de crisis-jaren zijn nog niet geheel en ai verdwenen, juist in een wecldestad als Den Haag is. merkt men zoo goed de verminderde koopkracht van het publiek en met allerlei kunst middelen tracht men nu allerw.ege den kooplust te prikkelen. In de kooplustige dagen vóór Sint Nicolaas hebben de winkeliers zich uitgesloofd. Hun moeite is niet geheel onbeloond gebleven Hier en daar eens informeerend naar de resultaten, vernamen wc over het al gemeen niet ontevreden mededeelingcn. Het is wel niet wat het in 1913 bijvoor beeld was, maar een vergelijking met 1921 valt niet ongunstig uit. Het schijnt alsof de toestand thans stationair is geworden, wel te verstaan in het min der gunstige. Over het algemeen is het een strop, dat de markt met veel Duit- sche artikelen wordt overstroomd. De meeste winkeliers zijn daardoor wet gedwongen zelf daaraan mede te doen en de goedkoopere artikelen voorhan den te hebben. Van goedkoope artikelen gespro ken... de invasie van de Dnitsche dienstmeisjes blijft onverzwakt voort gaan. Telkens deelen de dagbladen ons mede, dat het nu veel moeilijker wordt of is geworden, om de grens over te komen en steeds weer ontdekt men dat er nieuwe groepen zijn gear riveerd. Het is wel merkwaardig dat over het algemeen de tevredenheid over het vreemde personeel blijft bestaan al spreekt het van zelf dat er ook wel eens kaf onder het koren mee komt. In één opzicht konven ze alle over een het zijn verwoede dans-lustigen, al die Duitsche meisjes. Zondagsavonds zijn verschillende zalen bezet met dans clubs speciaal van deze meisjes. Hol- landsche cavaliers schijnen er in vol doende hoeveelheid voorhanden te zijn. Ons werd meegedeeld ais een bewijs, hoe dol op dansen deze meisjes zijn, dat in één der vele danszalen twee piano's stonden, voor elk een pianist, en dat de tweede onmiddellijk inviel met zijn muziek zoodra de eerste even pau seerde. Op die wijze was het mogelijk dat zonder ophouden gedanst werd. Waarschijnlijk zullen de danslustigen ook wet eens pauze hebben gehouden en de doublure van de muziek meer speciaal bestemd te zijn om te voldoen aan de groote hoeveelheid dansende paren, waarom het niet mogelijk was alle tegelnkertijd de beenen van den vloer te nemen. In elk geval typeert dit toch de danswoede, die ook buiten de kringen dezer meisjes in Den Haag in niet onbedenkelijken omvang blijft heerschen. Geen avond in de week is er of in tal van zaien zijn dansgelegen heden geopend op de Zaterdagavon den is geen enkele groote zaal beschik baar. want ze zijn aiie door dansclubs bezet. Misschien is deze dans-epidemie van voorbijgaanden aard in tijden van malaise zoekt men eer luchtige verma ken dan serieuse overpeinzingen, pre cies het tegenovergestelde van hetgeen men zou verwachten. Natuurlijk zal daar zielkundige verklaring voor te geven zijn, maar overeenkomstig de schoone theorieën van de versobering, die algemeen wordt gepredikt, is het geval stellig niet. Trouwens van de hooggeroemde versobering valt niet maar geduld beat zij te weinig." Zij wilde van haar kant ook niet werkeloos blijven. Behalve op den officieelen receptie dag was mevrouw De Sergy bijna eiken avond thuis om de intiemen te ontvan gen, 't zij die in het hotel hadden gedi neerd, 't zij na afloop van het diner over politiek of over zaken kwamen spreken. De Maugiron die reeds door den graaf was geïntroduceerd bij de vuorloopige besprekingen van de groote onderne ming en die daarbij niet te verwerpen blijken gaf van zijn activiteit en van zijn mensehenkennis, had den aan staanden schoonvader telkens iets nieuws mede te deelen en kwam dan ook schier avond aan avond hij de De Sergy's aan huis. Dat deed hij ook den avond van denzelfden dag, waarop hij des morgens de door ons medege deelde conferentie met Balda had gehad. Het kwam hem voor, dat Lucie, zon der evenwel iets van haar gereserveerde houding prijs te geven, toch een weinig minder koel en afgemeten tegen hem was dan zij het dien morgen nog was geweest. Zij behandelde hem schijnbaar met dezelfde beleefdheid, die zij tegen over de andere vrienden des huizes in acht nam. Bij 't ronddienen van de thee, wat Lucie, met behulp van Angelina steeds placht te doen, had zij voor De Mau giron niet minder hoffelijke beleefdheid dan voor de overige heeren. Den volgenden en den daarop vol genden avond waagde De Maugiron het zelfs een paar malen tot Lucie het woord te richten en zij antwoordde bijster veel te bespeuren in het atle- daagsche leven. Professor Van Gijn heeft nog niet veel volgelingen met zijn leer, dat het beter is te beleggen dan te verteren. Van belegging d.w.z. van sparen heeft een deel van het pu bliek zijn bekomst. De ongewisheid om trent de waarde van de bespaarde gelden, de onveiligheid van alle vormen van belegging, zijn oorzaak dat de oud- Hoilandsche deugd van sparen leelijk in versukkeling is geraakt. Natuurlijk is dit niet goed te achten maar de geleerde overheid, die altijd zoo goed weet te vertellen wat ieder moet doen ter wijl zij dat goede zelf maar al te dik wijls nalaat is daaraan zelf veel schuld. Wie het waagt te sparen wordt door den fiscus om zijn deugd flink ge straft met belasting-heffing. Welk kwaad dit is, heeft de crisistijd geleerd ten opzichte van den woningbouw. Slechts een heel klein percentage van de menschen woont in een eigen huis. Veel grooter percentage zou in staat zijn een eigen huis te bezetten, maar het concrete feit daarvan was aanstonds voor den fiscus een gereede aanleiding om met zijn heffing te komen. Onroe rend goed is als tastbaar belasting object altijd zeer geliefd geweest en bij den woningbouw is dit al een kwaad gebleken. Hoe het op dit oogenblik met den woningbouw staat is ons niet bekend. De cijfers die er over gegeven worden worden steeds minder betrouwbaar. Wel constatecren we het feit, dat van de Huuraanzeggingswet niet het min ste heil is gekomen. Of men deze wet min of meer vergeet dan wel of de uitvoering daarvan gebrekkig is, valt niet na te gaan maar dat «een sterve ling zich er aan stoort, is zeker. Bij voortduring ziet men leegstaande wo ningen gesierd met het bordje „te Koop" en we weten dan wel boe laat het is. Dan is de bedoeling geen andere dan het lokken van aspirant-huurders die een prijs willen betalen boven, meestal \èr boven den prijs dien de Huurcommissie. er voor heeft vastge steld. Dit spelletje gaat nog steeds rustig voort en onderwijl gaan er zelfs in (ie Tweede Kamer stemmen op om de Huurwetten af te schaffen Wat er dan van de woekerbende terecht moet ko men, schijnt de'regéering niet te voor zien. Trouwens op cj;t punt is de regee ring nimmer helderziend geweest noch van het standpunt dér jurHiische bepa lingen tegen de woekeraars, noch van dat der bevordering van den woning bouw. Minister Drt is indertijd begon nen met een geheel verkeerde taktiek, maar die minister gaf zoo duidelijk het beeki van den man die buiten het maatschappelijk leven in ai zijn veelzij dige moeilijkheden stond, dat van hem niets anders viel te wachten. Het smijt- met-geld-systeem dat bij de bevorde ring van den woningbouw is gevolgd, heeft de noodlottige gevolgen gehad dat de woningen ongelooflijk duur wer den ondanks den steun der regeering. Op dit oogenblik heerscht er werkloos heid in het bouwbedrijf hoewel er in eik geval nog een tekort aan woningen be staat. De fabelachtige Iconen van de bouwvak-werklieden zuilen voor vele huiseigenaren nog jaren lang een ge duchte strop blijven en voor een deel van ben zullen zij de directe oorzaak zijn van een eventueel echec. Inmiddels schiet de winter al aardig op zonder veel narigheid van koude. Maar de weg tot de lente is nog lang. hem zonder eenige affectatie van koelheid. De Maugiron was er over .verwon derd en er door gestreeld1. Zou zij zich langzamerhand gaan bekeeren dacht hij. Balda was er eveneens verwonderd over, maar tevens een weinig ongerust. Wat zou zij nu weer hebben voor genomen, dacht zc- Den volgenden dag, een Dinsdag, kwamen er meer bezoekers dan ge woonlijk in 't hotel De Sergy en dat had zijn reden. Des morgens had de Kamer waarvan, gelijk we weten, de graaf De Sergy lid was, een zeer be langrijke zitting gehad, zoo belangrijk, dat er zelfs sprake van een verandering in 't ministerie was geweest en men was nu benieuwd om de opinie van De Sergy daaromtrent te vernemen. Lucien zat, terwijl er druk over poli tiek werd geredeneerd, met zijn zuster een half fluisterend gesprek te voeren in een breed vensterraam, dat als het ware in het groote salon een kleiner vormde. Lucie had hem gevraagd, .haar alles over te vertellen, wat hij aangaande De Maugiron had gehoord, en dat deed Lucien nu, voor zoover men dergelijke dingen aan een jong meisje vertellen kan, natuurlijk. Toen Lucien opstond om zijn zuster te verlaten, kwam De Maugiron, die 't tweetal van uit de verte had gadege slagen, haastig naar de jonge dame om Luciens plaats in te nemen, op het ge staan en haar broeder te zien volgen. Maar neen. dat deed zij niet en ze liet, schijnbaar zonder eenigen tegen En zal die lente eindelijk de lang ver wachte betere periode inleiden EIBER De rijksmiddelen. De middelen over November hebben in totaal opgebracht 50.916.646, tegen 35.773.100 in November 1921, dus ruim 15 millioen meer. Tot deze buitengewoon groote ver meerdering hebben o.a. bijgedragen de inkomsten-belasting, die 14.377.270 gaf tegen J 6.954.001, dus ruim zeven millioen meer de vermogensbelasting met i.585.835 en de successierechten met 1.154.059 meer. Verder brachten alle middelen, behalve de dividend- en tantième-belasting meer op. Deze laat ste belasting bracht j 1.232.236 op te gen 4.558.207 in 1902, dus een bedrag van 3.305.971 minder. De accijnsbe lasting op de tabak bracht 872.346 op. Ook de opcenten ten bate van het Leeningsfonds brachten 677.275 meer op dan in Nov. 1921. Daarentegen ver minderde de oorlogswinstbelasting met 1.517.473. Aan alle middelen tezamen werd ontvangen 75.958.634 tegen in 1921 47.532.986, dus 28.425.648 meer. De belasting in verband met de bui tengewone omstandigheden -oor logswinstbelasting bracht in de af- geloopen maand 1.011.512 op en in totaal dit jaar tot dusverre 31.264.898, terwijl de inkomsten ten bate van het leeningsfonds 1914 in November jl. 15.030.276 beliepen, met over de eer ste elf maanden van 1922 een totaal van 122.208.327. De korting voor pensioen-premie ook voor de marine. In een nota van de Tweede Kamer, naar aanleiding van het verslag om trent het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van het Vie hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1922. merkt de minister op, dat het juist is, dat met ingang van 1 Januari a. s. ook op de bezoldiging van officie ren, onderofficieren en minderen bij de marine S1^ voor pensioenpremie zal worden gekort. De ifitkcering van gratificatie aan de weduwen van militairen, die niet ver zorgd worden door de weduwenwetten, is bij de verschillende daarbij betrok ken departementen op overeenkomstige wijze geregeld. Hieruit volgt, dat door het departement van marine in de rege ling dezer uitkeering niet incidenteel een wijziging kan worden gebracht. Verkochte schepen. Het stoomschip „Maasdijk" (ex s.s. „Southern") van de Holland-Amerika- lijn, groot 6065 bruto en 4521 netto reg. tons, gebouwd in 1912 door L. J. Thompson en Sons Ltd. te Sunderland, is door bemiddeling van de N.V.Scheep- makelaarskantoor v.h. L. v. d. Hilst en Co. te Rotterdam, naar Engeland ver kocht. Dit stoomschip was door ge noemden makelaar in 1916 aan de Hol- Iand-Anierikalijn verkocht. Het Nederlandsche stoomschip „Zui- derdijk", 5208 bruto en 3257 netto tons groot, in 1912 te West-Hartlepoo! ge bouwd en behoord hebbende aan de Holland-Amerikalijn. is voor 51.000 dollar verkocht aan de firma Titos 43, Rennings Thijssen 6, Verway Law Co te Glasgow. zin. De Maugiron aan haar zijde plaats nemen. De Maugiron begon met mejonk- vrouw De Sergy een compliment te maken over de gracieuse wijze, waar op zij 't steeds den gasten haars vaders naar haar besté vermogen, aangenaam wist te maken. Welk een bewonderenswaardige meesteresse des huizes zult gij eenmaal zijn, freule riep hij uit. Zonder iets te zeggen, hoorde zij Item aan en toen er een oogenblik van stil stand kwam in de loftuitingen, zeide zij opeens met iets ernstigs in haar stem, dat onmiddellijk de vastheid van een door haar genomen besluit verried Laat, bid ik u, die beleefdheids frases rusten, mijnheer De Maugiron, en sta mij toe eens op ernstige wijze ernstige dingen met u te bespreken. Geheel tot uw orders, freule, ant woordde De Maugiron, nochtans een weinig uit het veld geslagen door den zonderlingen toon, dien hij aan haar stem had meenen op te merken. „Ik acht mij gelukkig, dat u mij in een niet alledaagsche intimiteit wilt nemen. Ik ga met uw goedvinden, mijn heer De Maugiron, recht op het doel af Van miin vader heb ik gehoord, dat u mij ten huwelijk hebt willen vragen. Ik heb inderdaad die eer en die vermetelheid gehad, viel De Maugiron haar met een lichte buiging in de rede. Waar wil ze heen, dacht hij. Maar mijn vader, hernam Lucie, vaar af van haar eveneens te zien op heeft u nog geen beslist antwoord gegeven. - O, ik begreep natuurlijk wei, INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. CDATIC een zakje A.J.P.'sGrenadinesaus in ieder pakje A.J.P's Aman deltjespudding. Tijdelijke Reclame. Reel. —0-4 oe XVEILIG FAB01- LEVER'3 XGEWASbCHEnX KANTEMWI recp-wi». Vx'ORoenX SUNUGHT ZEEP TACO NIS PUP TABAK Faillissementen in Nederfand. Volgens mededeeiing van 't Handels informatiebureau van Van der Graai <S Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgcloopen week, eindigende 15 December in Nederland uitgesproken 81 faillissementen tegen 42 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 15 Decem ber 3063 faillissementen tegenover 2111 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. RECHTSZAKEN. De aanvaring tusschen de „Zulderdijk" en de „Ezardian". Zaterdagmorgen werd voor de recht bank te Middelburg de behandeling voortgezet van de zaak tegen den loods De B. Als gettiigen-deskundigen a décharge werden nog gehoord de loodsen Sieben en Engels alhier. Deze verklaren dat zij van den kapitein van het Engelsche stoomschip „Votga", welk schip de „Zuiderdijk" kort voor de aanvaring was gepasseerd, hadden vernomen dat ook op de „Volga" tweemaal 2 stooten waren gehoord. Daarop werd nog getuige De Haes. inspecteur van het loodswezen, ge hoord, die zeide dat de loods slechts adviseur is van den gezagvoerder. In Engeland is dat anders, maar het geldt bijna overal. In het Kaiser Wilhelm- kanaal bijv. was het vroeger een rijks dienst en waren de loodsen verant woordelijk, nu is dit veranderd en is het een particuliere onderneming het loodsen daar, de kapitein is nu weer verantwoordelijk. Getuige houdt vol dat het absoluut niet noodig was, dat de freule, dat ik niet terstond met een gunstig antwoord zou gelukkig ge maakt worden Mijnheer De Sergy is zoo beleefd geweest mijn ernstig aan zoek ook in ernstige overweging te willen nemen en dat was reeds veel, vond ik. Markies, zeide Lucie, ik wend mij nu als de dochter van adellijken huize tot iemand, die een oud-adellijken naam draagt Zij hield op en zag De Maugiron half vragend aan, waarop hij nogmaals een stille buiging voor haar maakte. Dat aanzoek, vervolgde Lucie. door mijn vader noch bewilligd, noch afgewezen, ik verzoek u thans om het in te trekken. Maar freule Zou ik u mogen vragen waarom Omdat ik een ander bemin, mijn heer In die woorden lag zooveel eenvoud, zooveel kalmte en zooveel waardigheid, dat De Maugiron er in 't eerste oogen blik verbaasd van opzag. Hij, de man van de wereld, door kneed in al de listen en iagen van het galante, avontuurlijke leven, hij was werkelijk een moment althans overbluft door zooveel rustige oprecht heid en jonkvrouwelijke trots. Hij was niet ongelijk aan den duellist voor wien de schermkunst geen geheimen meer heeft en die eensklaps een rechten stoot vlak in de borst ontvangt van een ge heel ongeoefende hand, maar die ge leid wordt en verstrekt is door een on verschrokken hart. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1