DE HOLLANDSCHE BOERIN ZATERDAG 16 DECEMBER Eerste Blad In dezen duren tijd moet men op de kleintjes passen. ÜEMEENTEBESTUUR DONKERE DAGEN FEUILLETON De Braziliaansche mo 297 6Qe Janrgnng i»aa VLISS1NGSCHE COURANT INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN Vraagt daarom uw Winkelier ter vervanging van dure Boter ALLEKFIJNSTE MELANGE DE PITTIGE NATUURBOTERSMAAK PROEFT EEN IEDER ONMIDDELLIJK. UT Prijs 85 cent per pond. H Verkrijgbaar te Vlissingen bijANDRIESSEN, BEUN, v. d. BERG, C. CLARISSE, J. CLARISSE, Wed. DOMMISSE, GOEDBLOED, GOF.T- HEER, Wed. GODESCHALK, GOOTE, jANSEN, KODDE, LOUS, MAF.S, MICHELS, v. MEERBEEK, OVAA, v. u. PLOEG, POTJEWIJD, RIJNDERS, SIEBOLS, SMIT, TIELROOY, v. VERRE, VISSER, ZANDÉE. Dit nummer bestaat uit 2 biaden BEKENDMAKING. Pensioenwet 1922. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis A'an belanghebbenden, zulks in verband met het in werking treden der Pensioenwet 1922 (Stbl. no. 240) op 1 Juli 1922 a. dat de Pensioenwet ook van toepas sing is op de ambtenaren, die zich inder tijd voor zichzelf aan de pensioenregeling hebben onttrokken, alsmede op de tijdelijke ambtenaren, dit zijn de ambtenaren zonder vaste aanstelling, wier dienst langer dan drie maanden duurt b. dat de nieuwe wet van het beginsel uitgaat, dat, zoo onbeperkt mogelijk, diensttijd vóór hare inwerkingtreding, die niet op grond van een vorige wet kon wor den ingekocht, of dien men indertijd ver zuimd heeft in te koopen, thans voor pen sioen zal kunnen worden geldig gemaakt, zoodat o.tn. ook de diensttijd vóór 1 Juli 1922 van de onder a bedoelde ambtenaren ingekocht kan worden evenals zijdelingsche diensten, bewezen in bij algemeenen maat regel van bestuur aangewezen betrekkin gen, waartoe de desbetreffende stukken ingevolge artikelen 134 der wet vóór 1 Ja nuari 1923 aan den Pensioenraad te 's-Gra- venhage moeten worden gezonden c. dat in het bovenstaande onder „amb tenaren" ook „beambten" van gemeente- instellingen (b.v. Gast- en Weeshuis) per soneel verbonden aan instellingen van on derwijs en „werklieden" in dienst der ge meente worden verstaan d. dat ten aanzien van gemeente-perso neel nadere inlichtingen worden verstrekt, ter gemeente-secretarie, afdeeling financiën, 2e verdieping. Vlissingen, 12 December 1022. Burg. en Weth. voornoemd. VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Zwaar en laag hangen de duistere nevels over stad en land. Ternauwer nood vermag het grauwe morgenlicht zich uit de zwarte nachtsluiers los te maken, traag en loom druib het sobere ochtendschijnsel naar den middag, die dra naar den vroeg invallenden avond neigt en het Al weder overgeeft aan den zwarten nacht. Dit zijn de dagen dat we het kunstlicht het allerminst van gansch het jaar ontberen kunnen, dit is de tijd waarin we onze dagtaak, vaak nog bij de lamp moeten aanvan gen om haar na enkele uren terzijde zettens maar gauw weder aan te ste ken en den langen avond door te doen branden. Dit is de tijd waarin geen zonnestraal dan bij hooge uitzondering ons komt opbeuren, waarin we den lust des arbeids aan niets anders dan aan ons zelf ontleenen kunnen, waarin in tegendeel al waf om ons is in een sober waas, een grauwen nevel, een naar geestig licht verschijnt. En hoevelen onzer hebben juist een weinig opbeu ring van noode om hun dagtaak opge wekt en naar behooren te verrichten. Geldt dit reeds in gewone tijden, hoe veel te meer in den van zwaren draag last gedrukten tijd van thans, met zijn nvar het kransen van A. MATTHEiJ. 35 Ja, het vooruitzicht lachte mij in liet eerst wel toe, vertelde zij. Ik had al een reisplan opgemaakt ik wilde om te beginnen naar Noderland gaan, dan langs den Rijn naar Zwitserland en va daar naar Italië, waar ik dan juist in den goeden tijd zou aankomen. Dat was werkelijk heel inooi verzekerde Robert. En Welnu, het is mij onmogelijk geworden. Waarom Sinds wanneer vroeg Durante!. Wel, sinds een dag of wat, ant woordde Octave, een weinig ongedul dig. Dat heb ik immers den vorigen keer ai gezegd, dokterHet is ^zoo moeilijk voor een vrouw alleen met een kind op reis te gaan en Gertrude is geen persoonlijkheid, die voldoenden eerbied inboezemt. Sinds een dag of wat herhaalde Robert voor zich zelf en hij dacht daar hij, hoe de kans had bestaan, dat De Maugiron mevrouw Marousset op reis zou vergezellen, maar tevens hoe de markies „sinds een dag of wat" dit plan had moeten opgeven, daar andere, nieuwe belangen medebrachten, dal hij Parijs niet verliet. Zoo gij u verplicht ziet, mevrouw. moeilijke omstandigheden van heden, zijn zorgwekkende vooruitzichten van morgen. Het grauwt daarboven ons in de lucht, het grauwt ook hier om ons in staat en maatschappij. Werwaarts we den blik ook richten, het oog ontwaart nauwelijks een enkelen lichtstraal. De groote politieke atmosfeer gaat zwaar van allerlei onzekere verwikkelingen, geboren uit een onderlingen naijver van dusgenaamd bevriende naties, ont staan uit gevoelens van haat die maar niet sterven wil, tusschen volken die eertijds elkanders ondergang geweld dadig beoogden en die nu in zooge- naamden vrede heeten te leven, een vrede, die, zijn eigen naam onwaardig, nergens de veilige rust en koesterende kalmte voor de volken gebracht heeft, welke zij toch voor alles noodig heb ben, om zich ecnigermatc van dc felle slagen der laatste jaren te kunnen her stellen. Neen, de staatkunde, noch hare beoefenaren hebben aan de menschheid de waarborgen verstrekt, waarop zij rustig kan voortbouwen en vonrtwer- ken aan eigen heil. Hoe is ook de maatschappij uiteen gereten en ligt zij uit duizend wonden bloedend terneer, hoe staan in feilen partijstrijd de burgers van één land niet in onverzoenlijken haat tegenover elkander en is in verscheurende twee dracht verkeerd,, wat eendrachtig bij elkaar behoort ten bate van land en luiden. Donkere dagen voorwaar in staat en maatschappij, even somber en onheil spellend als het zwarte zwerk dat laag en dreigend langs den horizon, voortijlt. Donkere dagen van December, wat toont ge u ditmaal overal in de wereld dubbel naargeestig en in droevig rouw gewaad. Is dan de verwachting zoo lut tel dat nog eens dit kleed zal worden afgelegd Wie vermag hier anders dan een flauwe hoop te koesteren, niet alle vertrouwen te verliezen Toch doet verkeerd die zich allen moed en alle hoop ontnemen laat, door louter naar de feiten, louter naar de ontstellende, ja beschamende uitkom sten te zien, van hetgeen al die cincfe- looze besprekingen, bijeenkomsfen en conferenties voor de geteisterde volken hebben opgeleverd. Beschamend welis waar in meer dan in een opzicht. Ver gadert thans niet in het zoogenaamde Vredespaleis in de Nederlandsche resi dentie een congres van vertegenwoordi gers der volken, niet om den vrede te reglementeeren, maar 0111 een nieuwen oorlog aan papieren banden te binden, die het eerste liet beste kanonschot im mers aanstonds aan flarden rijt Alsof de groote wereldoorlog niet ten duide lijkste bewezen heeft, welke waarde aan papieren overeenkomsten, verdra gen en beloften te hechten zijn. Neen, niet met van bovenaf liet welzijn der volken te verwachten, komt men er toe, niet alle hoop te laten varen. Daartoe dient de blik meer naar de breede scharen dier bevolkingen gericht te worden. E11 dan bedriegt men zich voorzeker niet, met te mogen ge'ooven en verwachten, dat, o heel langzaam en schuchter, maar toch gestadig en vor derend diep in de volksziel een toene de reis op te geven, zeide hij. dan moet ge althans het laatste gedeelte van 't seizoen buiten zien door te bren gen, des noods in de omstreken van Parijs. Ja misschien, antwoordde zij nadenkend. Zoo .heel dicht bij, op een half uur afstand, zoo in de buurt van Saint-Cloud of van Ville d'Avray, zou 't wel te doen zijn. Zoodra ik 't genoe gen zal hebben, u hier weer te zien, dokter, wil ik u daaromtrent mijn be sluit zeggen. Zij wil natuurlijk eerst De Mau giron raadblegcn, dacht Robert. Robert en Durantel stonden op, zeggend dat hun bezoek van heden eer moest beschouwd worden als een voorstelling dan als een geneeskundige visite. Octave beloofde dokter Durantel dat ze zijn vrouw zeker nog eens, voor haar vertrek, zou komen opzoeken Zij deed den heeren tot aan de ves tibule van haar appartement uitgeleide en Robert, evenals Durantel. de hand reikende, herhaalde zij nog eens Ja, ik stel vertrouwen in tl, mijnheer I En wat zegt ge nu wel van die «patiënte vroeg Durantel aan Robert, toen zij weder onder vier oogen waren. Wat ik van haar zeg, vriend Dat haar de ziel in nood is Ja, ja, dat is 't we! Ik heb zoo'n idee er van, Robert, dat gij haar nutti ger zult kunnen zijn dan ik hef haar Iben geweest. En ik heb er zoo'n idee van, her haalde Robert, nagenoeg op denzelfden mende afkeer, ja afschuw opgroeit naar al die daden van snood geweld en gru welijke rechtsverminklng, waarvan vier lange, eindeloozc oorlogsjaren getuigen geweest zijn. Op dien groei naar beter inzicht, naar hooger waardeering van den tegenstander, naar erkenning van een onderlige broederschap en handen van saamhoorigheid tusschen allen, daarop komt het in de eerste en in de laatste plaats aan. En als we dan zien, hoe, eveneens in de stad van het Vre despaleis ook een congres voor den vrede is bijeengekomen, dat weliswaar door geen enkele regeering erkend of gesteund wordt, maar dat hoe onvolko men ook, toch onmiskenbaar een teeken is van dien nieuwen groei naar hooger licht in het hart der volken, dan behoeft gelukkig niet alle kans te worden opge geven, dan herleeft ook in het twijfel moedigst hart de stille hoop, dat even als ook na deze somberste, donkere dagen eenmaal een lichtere tijd komt aanbreken, ook in het leven der volken, in staat en maatschappij een helder schijnsel de grauwe nevels van thans verdrijven zal en de zon, de zon van geluk en welvaart ook voor hen een maal zal opgaan. BEURSBESCHOUW1NGEN. Lausanne en Londen. De overwinning van den galden op den dollar. De teleurstelling der Koninklijke. Betere stem ming voor industrieele fondsen. Bij al de teleurstellingen van dezen tijd en die zijn vele mag het een verblijdend en hoopvol teeken genoemd worden, dat de beurzen, hoewel niet het toonbeeld van een opgewekten en le- vendigen handel, toch in den grond een vaste stemming kunnen handhaven. Men zou er uit kunnen afleiden dat aan de politieke geschillen niet meer die beteekenis wordt gehecht, welke vroe ger dikwijls de beurzen verschrikt hee'ft. In ons vorig artikel onderstelden wij de mogelijkheid van een échec der con ferentie te Lausanne en al is het niet uitgesloten dat men de ontstane gaping tusschen de partijen nog weer zal trachten bij te spijkeren, terwijl we voor onze kroniek de gegevéns verzamelen, schijnt die gaping tusschen de opvat tingen van Ismet Pasha en Lord Curzon toch tamelijk groot te zijn, hetgeen ons overigens niet verwondert er. is zelfs sprake van een afbreken der conferen tie, maar hoe. het ook zij, de beurs heeft haar kalme stemming behouden en om op de resultaten cener conferentie te speculeeren is thans een allergevaar lijkst bedrijf, zelfs voor hen, die het al lerdichtst bij het vuur zitten, waarmee wij natuurlijk niet de boosaardige ver onderstelling uitspreken dat er door de groote politieke bolleboozen van Euro pa ooit zou worden gespeculeerd. Londen heeft, zooals men weet, ook een deceptie gehaard, gelijk we dat trouwens van de daar gehouden confe renties gewoon zijn in Maart 1921 werd aldaar een samenspreking gehou den tusschen Lloyd George, den Duit- schen minister Simons en Briand, wel ke verongelukte op het vasthouden van Frankrijk aan de eens gestelde eischen, vervolgens kwamen in Augustus van dit jaar Lloyd George en Poincaré sa men, om over de te volgen gedragslijn tot overeenstemming te komen, maar ook dit bleek onmogelijk, terwijl thans toon. dat zij en ik elkander van nut zullen zijn HOOFDSTUK XXIV Halve woorden. Dienzelfden dag wilde Lucie, die, uitgeput als zij was van vermoeienis, in den afgeloopcn nacht eindelijk wat had geslapen, bepaald opstaan en aan het tweede ontbijt verschijnen. Zij had ge lukkig haar geestkracht weergevonden cn wilde haar vader bewijzen, dat zij niet overwonnen was. Mijnheer De Scrgy scheen, haar zien de, van zijn kant noch verrast, noch ontstemd. Als gewoonlijk gaf hij Lucie een vluchtigen kus op het voorhoofd. - Komaan, 't gaat nu zooals ik zie - alweer wat heter met u, kind lief zeide hij. - O. het had ook niets te beteeke- nen, papa antwoordde Lucie. Ik ben weer geheel op streek Nauwelijks waren de huisgenooten met het tweede ontbijt gereed, of een bediende kondigde het bezoek van den markies De Maugiron aan. De Maugiron kwam binnen, trad op Balda toe, en verontschuldigde zich, dat hij zich op zulk een ongewoon uur kwam presenteeren, maar hij wilde zelf gaarne vernemen, hoe 't met den ge zondheidstoestand van de freule Lucie was. Het doet mij zeer veel genoegen u weder te zien, freule, en naar ik hoop, ook geheel en al hersteld, voegde hij er bij, zich rechtstreeks tot het jonge meisje wendend. voor de derde maal de geallieerde mi nisters te Londen geen weg konden vinden die ze tezamen wilden bewan delen om uit het labyrinth te geraken, waarin de vrede ons werelddeel ge bracht heeft. Evenals toen, stellen we ook nu weer de vraag of men over dit verloop rouwig moet zijn, want men weet niet welke weg voor Europa de beste is, wel dat aan zekerheid ten op zichte van de internationale verhoudin gen allermeest behoefte ontstaat. Het is nog niet zeker of Frankrijk het zal aandurven op eigen gelegenheid het Rufcrgebied te bezetten en nog enkele andere sancties toe te passen, maar wanneer dit mocht gebeuren, dan kan dat voor Duitschland evengoed een keerpunt zijn, als wanneer men beslo ten had het een deel van zijn schuld kwijt te schelden, want het is wel zeker dat een eventueele bezetting van nieuw Duitsch grondgebied in meer dan een opzicht beslissingen zal uitlokken. Zou er sterkere toenadering van Duitschland en Engeland uit geboren worden, zoo dat Engeland de laatste, natuurlijk en kel ten eigen faveure, aan Duitschland het nakomen der Fransche eischen ver gemakkelijkte, zou voorts ook Amerika heil zien in zulk een steunactie, dan ware de mislukte conferentie voor Duitschland geen nadeel. In ieder geval gelooft men, dat de toestand er niet veel minder van kan worden en de Mark geeft blijk van een benijdens waardig weerstandsvermogen, ondanks het feit dat de Rijksbank thans nage noeg 15 milliard papiermarken per dag aan den man brengt. Het zal interes sant zijn om te zien, wat de Fransche financiers, zoo' zij zullen worden ge roepen den Duitschen chaos te beredde ren, van de sanierung van het Duitsche geldstelsel kunnen terechtbrengen. s In afwachting daarvan interesseerde men zich ter beurze meer voor de jong ste overwinning van onzen veelbespro ken gulden op den dollar, waarmede, naar men hoopt, een tijdperk van vele en scherpe fluctuaties is afge'sloten, al is Cr niet de minste zekerheid dat de pariteit tusschen gulden en dollar be houden zal blijven, zoolang niet de cir culatiebank tot goudafgiftc bereid is, wahrmede wij niet willen zeggen, dat het juiste tijdstip daarvoor nu reeds gekomen zou zijn. De politiek man mr. Vissering is, ondanks alle critiek welke er op is uitgeoefend, zoo deugdelijk en heilzaam gebleken, dat wij in haar ook voor de toekomst het volste vertrouwen 'stellen. Goudafgifte is natuurlijk alleen dan te verdedigen, wanneer van te vo Reeds bij het hooren aandienen van de Maugiron was Lucie bleek gewor den. Zijn toespraak beantwoordde zij alleen met een statige buiging, waarop zij. Angelina's arm nemend, met deze het vertrek verliet. Ook Lucien volgde, na met De Maugiron een vormelijken groet te hebben gewisseld, het voor beeld van zijn zuster en voegde zich hij haar. Zonder ook maar eenigszins ver stoord te schijnen, begon mijnheer De Sergy op een hartelijke wijze met De Maugiron te spreken, die zich ook nu, als altijd, zeer op zijn gemak scheen te gevoelen. Na verloop van een klein kwartier stond de graat op. Pardonneer me, zeide hij tegen De Maugiron. maar we zijn nu aan de laatste zittingen in de kamer en daar dien ik bij te zijn. Denk evenwel niet, mijn vriend, dat ik door heen te gaan. mevrouw De Sergy van uw aangenaam gezelschap zou willen berooven. Als mevrouw het dan niet kwalijk neemt, zeide De Maugiron met een kleine buiging voor Balda, wil ik nog gaarne een oogenb'.ikje blijven. Toen zij onder vier oogen waren, zagen de twee bondgenooten elkander om uit zichzelf aanzoek te doen om de hand van Lucie, met sommige conces sies van zijn kant, die den tegenstand zonder iets te zeggen, even aan. We zeiden daar „de twee bondge nooten", maar ze hadden eigenlijk niets met elkander besloten en zich tegenover elkander tot niets verbonden. Ze wisten ren vaststaat dat daarmede de pari teit van den gulden, pok bij nieuwe baisse-aanvallen, kan worden gehand haafd en dit te beoordeelen, vereischt een volledig inzicht in het zeer gecom pliceerde samenstel van factoren dat den stand van onzen gulden beheerscht. Toch is, na de belangrijke wijzigingen, welke zich den laatsten tijd in de ver houding tusschen Amerika en ons land en Europa in het algemeen, hebben vol trokken, voorloopig de kans op een nieuwe stijging van den dollar niet groot, want niet alleen is de handels balans sedert einde 1920, toen de hoog ste stand van 3.37J4 voor den dollar bereikt werd, ten opzichte van Europa veel gunstiger geworden, maar ook heeft men in de Ver. Staten een groot bedrag obligaties van Europeesche staten en provincies opgenomen, waardoor welis waar de schuld niet is te niet gedaan, maar toch de druk 00 den guldenkoers is verminderd. Dc onlangs in de Ver- eenigde Staten aangenomen tariefwet is uiteraard ook een factor die in de richting van wisselkocrsherstel werkt en die daarin allicht haar cenige goede zijde vindt, maar het is toch wel duide lijk dat, na de groote exodus van Ame- rikaansche waarden uit ons land en het opnemen van Hollandsche fondsen in Amerika, de belemmeringen aan onze scheepvaart in den weg gelegd en al wat er nog meer door de regeering der Ver. Staten uitgedacht ij om de Ame- rikaansche bedrijven te steunen, zonder gouduitvoer onzerzijds of het sluiten van nieuwe leeningen aan den overkant, de pariteit van den gulden moeilijk zal zijn te handhaven. Wel mag er od wor den gerekend, dat, waar ook het Engel- sche pond naar zijn pariteit met den dollar streeft en dc Zwitsersche franc reeds meer dan eens neiging vertoonde om boven den dollar te stiigen, door de landen met zoogenaamde „gave" va luta's, alle pogingen in het werk zullen worden gesteld om te behouden wat thans is verkregen, daar de normale stand van den wisselkoers en de vast stelling daarvan voor den handel een onschatbaar voordeel betcekent. De stijging van den gulden en het pond sterling is uiteraard voor Amerika winstgevend in zooverre voor de vroe ger gekochte fondsen thans een grooter bedrag dollars verkregen wordt, het geen dan ook reeds tot verkoopen ge leid heeft, gelijk eerder door ons is op gemerkt. Wat overigens de beurshandel be treft, de omzetten zijn ook deze week gering geweest, al liet de tendentie doorgaans niet te wensehen over, waar- niettemin beiden wonderwel, wat zij aan elkander hadden en tevens dat zij al was 'f ook stilzwijgend voor hun wederzijdsche belangen een offen sieve en defensieve overeenkomst had den aangegaan. Toch bleven voor hen een tal van dingen in een geheimzinnig duister gehuld. Zoo wist bijv. de Mau giron niet. waarom Balda haar stief dochter aan hem tot vrouw wilde geven en Balda begreep niet, hoe De Maugi ron het zou aanleggen om van Lucie het jawoord te krijgen, .hoewel hij zich daaromtrent hoegenaamd niet scheen te verontrusten. Voor 't oogenbiik hadden zij althans schijnbaar een zelfde doel, en ze moesten nu de middelen nagaan om ook dat doel te bereiken Maar ze waren beiden menschen van de groote wereld van die cigenaar- lige groote wereld op het einde van het tweede keizerrijk en moesten, alle vormen in acht nemend, elkander met halve woorden verstaan. Met kalme woorden had Baida toen zij eenmaal begrepen had, dat de markies De Maugiron een niet genoeg te waardeeren hulp voor haar plannen zou kunnen zijn hein er toe gebracht van Lucie's vader moesten overwinnen en dezen zelf in zekeren zin tot hun beider bondgenoot moest maken. Men wane evenwel niet, dat al die dingen zoo ronduit gezegd waren. Weineen, in beschaafde kringen ontziet men im mers elkander altijd, schrijft men van weerskanten elkaar de zuiverste bedoe lingen toe en wisselt inen heel beleefd van die gewone leugens, evenals men

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1