S sr JURGEN5' Betaling AbonnementsQeld. f) WOENSDAG 13 DECEMBER P-ATi stbode eisje No 294 GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads- en Provincienieuw8 Een heerlijke lekkernijAJ.P'sKerstpudding WGOM ïbons be- zult ge iroefd dat rwonderd heerlijke Kauwgom t gebit en pepermunt per pakje. i inhoudende •TT per pakje per blaadje. (IJGBAAR. Importeurs: Firma ME1NDERSMA, EN HAAG, AMSTERDAM, SNEEK. rg infde'Dro- ;chuin over de et een of ks, en ook cadeau, llssingen i I Februari den Walstraat tneden de 18 ,'liss. Courant" M» art b.- Rotterdam ;en plaatsen. PASSAOIERS EN VEE. I. R It Tit. If T. Wii! T.ffi S« 8 8 8 bek.omen rranap. en Exp. G. VOS, Tel. rIOORN, Tel. 153 IRHOÜT, Tel. 282 :ENHEK. Tel. 101 VLISS1NGSCHE COURAINT Aan onze drie-maandelijksche abon- né's buiten Vlissingen wordt de gele genheid geopend hun abonnements geld voor het le kwartaal 1923 te be talen zonder dat hen de inningskosten In rekening worden gebracht, door het bedrag te storten op onze GIRO-REKENING No. 66287 Zij zijn echter verplicht het bedrag van 2.60 voor een abonnement zon der en 3.22'/2 voor een abonnement met Zondagsblad te storten vóór of op den 27 December a.s. De abonné's in Vlissingen resp. 2.20 en 2.77'/2. Latere stortingen kunnen niet worden geaccepteerd met het oog op onze ad ministratie. BEKENDMAKING. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat heden is afgekon digd de Algemeene Politieverordening voor Vlissingen, welke verordening in werking treedt op 11 Februari 1923. Gedurende drie maanden wordt de ver ordening ter secretarie voor een ieder ter lezing nedergelegd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Vlissingen, 13 December 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 19 Decem ber a.s. en zoo noodig volgende dagen van den Westdijk ten N.-W. van Naarden en nabij Oud-Valkenveen schietoefeningen znllen worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belangheb benden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissingen, 13 December 1922. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vetgadering van Dinsdag. Art. 1 der marine-begrootiog, bevat tende het salaris van den minister en dus de principieele beslissing omtreftt de samenvoeging der departementen van oorlog en marine, is rechts tegen links goedgekeurd. De marine-begroo ting is daarna goedgekeurd met 60 te gen 21 stemmen. De socialisten, de communisten en de vrijzinnig-democra ten stemden tegen. Aan de orde was ook de stemming over de motie-Ter Hall c.s. betreffende de pensioenen van de oud-gepension- neerden der marine, vallende buiten de Pensioenwetten 19181922. De heer Snoeck Henkemans zeide, na de verklaring van den minister, dat hij bereid is nader overleg te plegen met zijn ambtgenootea, tegen te zullen stemmen. De motie werd daarna verworpen met 46 tegen 34 stemmen. Vóór de so ciaal-democraten, de vrijzinnig-demo craten, de Vrijheidsbonders, behalve de heer Van Gijn, de revolutionnairen en de heeren Kuiper, Van de Bilt, Feber, Van Rijzewijk en Bulten (allen R. K.) Wijziging L. O. wet. Het wetsontwerp, waartegen meer dan zeshonderd duizend handteekenin- gen zijn geplaatst, kwam vandaag aan de orde. Ieder kent wel de strekking van het ontwerp tot wijziging der La ger Onderwijswet, de strekking die uit een oogpunt van bezuiniging tal van voorwaarden die de L. O. wet stelt, tracht slechter te maken. Dat slechter- maken heeft alle onderwijsvrienden te hoop doen loopen en heeft tot een uit voerig petitionnement geleid. Het is nauwelijks drie jaar geleden, dat tal van verbeteringen in het lager onderwijs zijn aangebracht en thans komt de minister op zeer veel daarvan terug. Alleen reeds het feit, dat een vijfde deel van de onderwijzers overbo dig zal worden, zegt genoeg voor de verlaging van het peil van het onder wijs. Dat allerlei zeer heterogene ver- eenigingen op onderwijsgebied elkaar hebben gevonden in den strijd tegen achteruitgang, is typeerend voor het algemeen inzicht. Vandaag was de heer Ketelaar de eerste jammeraar. Het was alsof we dezen afgevaardigde weer een tiental jaren geleden hoorden, toen hij tal van verbeteringen in het onderwijs verde digde. Thans was hij meer in het de fensief voor het bestaande. Volgens dezen verdediger van het onderwijs stelde de minister onmogelijke eischen. wanneer er een school is met zes klas sen en evenveel onderwijzers, hoe wil de minister dan de indeeling maken als «ui onderwijzer moet komen te verdwij nen De gemeenten mogen dien zesden betalen, maar daarmede is de bezuini ging een praatje geworden. Iets minder scherp in haar kritiek was mej. Westerman, die wel bezuini gen wil, omdat zij de L. O. wet 1920 niet geschikt acht als basis om op voort te bouwen. Deze afgevaardigde is persoonlijk tegen financieele gelijkstelling van openbaar en bizonder onderwijs, omdat deze de godsdienstige geschillen toe spitst, hetgeen niet in het belang van het onderwijs is. Zij wilde goedkooper scholenbouw, o.a. door groote huizen voor scholen in te richten. De vergroo ting van het aantal leerlingen per klasse heeft bij. haar geen bezwaar als dit niet te ver gaat. De afschaffing van de verplichting van het 7e leerjaar vervulde haar met zorg voor de toe komst van onze volksontwikkeling. Zij wilde voorts het vervolgonderwijs meer vrij laten als de gemeenten dit moeten betalen. Zonder die vrijheid komt er van dit onderwijs niets of niet veel terecht. Op den geest, die een paar jaar ge leden ten opzichte van de verbetering van het onderwijs algemeen bestond, heeft menig Kamerlid gewezen. In de bezuinigingscommissie was een alge meen verlangen, dat het peil van het onderwijs zou worden opgevoerd en de leden daarvan waren er alle op uit om aan die opvoering deel te nemen. Van die algemeene medewerking is thans niet veel meer terug te vinden. Grooter klassen, uitstel van het zevende leer jaar tot in lengte van jaren, het ver volgonderwijs vermoord, dat zijn de drie belangrijke feiten uit dit ontwerp, die alle drie als belangrijke fouten zijn aan te merken. Minister De Visser is altijd voor ver hooging van het peil van het onderwijs geweest Hij voelde zelfs veel voor het achtste leerjaar, maar men moest niet aiies tegelijk willen hebben. En nu gaat zelfs het zevende leerjaar er aan Foetsie riep de heer Gerhard uit. Toch bleef deze afgevaardigde hopen op overleg, al beschuldigde hij de rechter zijde van woordbreuk, omdat zij haar belofte ten aanzien van de verbeterin gen van het onderwijs niet nakwam. Sedert 1919 bestaat er een ongeschre ven overeenkomst tusschen links en rechts over de verbetering van het on derwijs laat men die in den steek dan is dat woordbreuk. En daaraan kon hij nog niet geiooven. Maar de rede van den heer Rutgers zal hem wel de illusie ontnomen heb ben. Immers deze afgevaardigde had niet zooveel bezwaar tegen de afwen teling der kosten op de gemeenten, om dat deze de vrijheid houden versobe ring toe te passen. Hij vond dit juist een gemakkelijk systeem om tot bezui niging te geraken. Van het bestaan eener moreele overeenkomst tusschen de rechterzijde en de linkerzijde wist hij niets af. Het doel van dit ontwerp was hem in het algemeen niet aangenaam, maar hij legde zich er bij neer als on vermijdelijk. Geestdrift had deze afgevaardigde dus allerminst voor het ontwerp, maar hij gevoelde zich gedrongen met de wijzigingen mede te gaan. Hij wenschte echter de instelling eener commissie, die het stelsel, dat thans gevolgd wordt bij de financieele regeling, nader onder het oog zal zien en die zal nagaan of en zoo ja hoe de in de praktijk geble ken bezwaren ondervangen kunnen worden. Een aanslag op de pacificatie mag dat ontwerp niet zijn en een tegenstel ling tusschen de rechterzijde en de lin kerzijde mocht het niet scheppen, aldus betoogde' de heer Van Wijnbergen. Hij zag alleen een zakelijke regeling in deze voorstellen en zonder politieke harts tocht kon het ontwerp behandeld wor den. Een nieuwe staatsleening. Het „Hbld." meldt hieromtrent het volgende In verband met geruchten over een a.s. nieuwe Nederl. leening, die ik uit Haagsche kringen vernam, hoor ik van bevoegde zijde, dat eenerzijds de hoog te der vlottende schuld (ongeveer 700 tot 800 milliocn, inbegrepen de vorde ringen der Nederl. regeering op der den), anderszijds het feit, dat nog on geveer 100 millioen gulden buitenge wone uitgaven in zicht zijn, op zich zelve reeds wijzen op de waarschijnlijk heid eener nieuwe leening. Inderdaad is een wetsontwerp in voorbereiding maar het is volstrekt nog niet zeket, dat het reeds binnenkort zal worden ingediend. Het kan best zijn, dat het nog een poos zal blijven liggen. Tegen de zakelijke bedrijfsbelasting. Het bestuur van den Nederlandschen Middenstandsbond heeft een adres ge richt aan den minister van financiën betreffende de zakelijke bedrijfsbelas ting, waarin het zijn stem mengt in het koor, dat in den laatsten tijd zijn be zwaren heeft doen hooren tegen de za kelijke bedrijfsbelasting. Het bestuur is van meening, dat naast de ontzaglijke offers, die in ons land de sociale wetgeving van handel en in dustrie vergt, en de lasten die b.v. het statistielcreclit, de Handelsregisterwet, e.d. dezen bronnen van volksbestaan opleggen, de zakelijke bedrijfsbelas ting wel de onredelijkste en meest on- gewenschte belasting is, die tic bedrij ven treffen kan, wijl zij bet evenwicht in de onderlinge verhouding der be drijven ernstig verstoort. Behalve dat de al of niet uitvoering ervan geheel afhangt van het inzicht van het betrok ken gemeentebestuur, waardoor de con currentie in de eene gemeente zooveel meer verzwaard kan worden dan in de andere gemeente, zijn het juist de mid delsoort bedrijven, die de lasten der zakelijke bedrijfsbelasting 't moeilijkst kunnen opbrengen. Het bestuur zet zeer goed in, dat, zoo kort na het verleenen van bevoegdheid in de wet aan de gemeentebesturen door het instellen eener zakelijke be drijfsbelasting het belastinggebied hunner gemeenten te verruimen, een fornieele intrekking dier bevoegdheid vooralsnog niet verwacht kan worden, maar het acht het zeer goed mogelijk, dat, gezien de ervaring der practijk, de minister aan de gemeentebesturen de onwenscheiijkheid te kennen geeft om thans tot invoering eener zakelijke be drijfsbelasting over te gaan en voorts aan die gemeentebesturen, welke reeds de belasting hebben ingevoerd, een (zij het ook tijdelijk) buiten werking stellen aan te bevelen. Burgemeester Zimmerman. Burgemeester Zimmerman heeft in den aanvang der gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te Rotterdam een mededeeling gedaan, waaruit blijkt, dat hij de functie van commissaris-generital van den Volken bond te Weenen aanvaard heeft en dat hij zich bereid verklaard heeft deze functie tot 1 April 1923 te vervullen. Hij heeft den minister van binnenland- sche zaken verzocht hem te vergunnen tot dien datum buiten de gemeente te vertoeven, terwij] hij Tiet Voornemen heeft daarna daar ter stede terug te keeren. In zijn rede verklaarde de burge meester, dat hij onder zeer sterken aan drang en in de overtuiging, dat hij in het aanzicht van de noodzakelijkheid tot herstel van Europa niet anders handelen mocht, zich bereid verklaard heeft, tot 1 April 1923 de functie van commissaris-generaal te vervullen. Daarna zal hij te Rotterdam terugkee- ren of eerder, indien omstandigheden van dringender aard dit noodzakelijk maken. Belasting op badgasten. De gemeenteraad van Zandvoort heeft besloten voortaan belasting te heffen op badgasten, die in dip ge meente vertoeven en wel 1.75 per week. Belasting openbare vermakelijkheden. Met 19 tegen 1 stem heeft de ge meenteraad te Breda besloten om aan art. 3 der verordening op de heffing eener belasting op openbare vermake lijkheden toe te voegen „behalve, wan neer niet-leden toegang hebben tegen betaling van minder dan 50 cent, in welk geval de aan de leden af te geven toegangsbewijzen geacht worden een zelfde waarde per stuk te vertegen woordigen". Het verzoek der verschillende ver- eenigingen en houders van openbare vermakelijkheden om de heffing van 't percentage tot 10 procent terug te voe ren, werd eveneens, conform het voor stel van Burg. en Weth. afgewezen. Verkochte schepen. Het stoomschip „Oranje" der stoom vaartmaatschappij „Nederland", het welk aan een reederij in Marseille is verkocht, vertrok Maandag onder Fransche vlag, doch met denzelfden naam, in ballast van IJmuiden naar Newcastle-on-T yne. VLISSINGEN, 13 DECEMBER. De Maatschappij Zeeland en de luxe sneltrein BerlijnHoek van Holland. De heer Dresseihuys, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, hoeft de volgende vragen gericht tot den minister van waterstaat I. is het den minister bekend, dat er een contract tusschen de maatschappij „Zeeland" en de South Eastern Railway Compan. bestaat en dat die maatschap pijen tot beider groote tevredenheid reeds jaren lang samenwerken, zoodat de voorgenomen verlegging van de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN route der „Zeeland" van Folkestone naar Harwich uit dien hoofde niet wel te verdedigen schijnt li. is de minister bereid te verklaren, welke belangengemeenschap er naar zijn meening zoude bestaan tusschen de Maatschappij „Zeeland" en de Great Eastern Spoorwegmaatschappij III. Kan de minister mededeelen, op wiens initiatief de van oudsher zeer voordeeiige nachtdienst is toegewezen aan de Hoek van Holland'Harwichlijn en de ongunstige dagdienst aan de „Zeeland" IV. Zou de minister het niet billijker achten, dat ais compensatie voor deze ongunstige verdeeling voor onze natio nale lijn de luxe-trein naar Berlijn juist aan de „Zeeland" ware toegewezen, daar het bestaan dezer maatschappij thans door deze beide te haren nadeele werkende factoren ernstig wordt be dreigd V. Is het den minister bekend, dat de Nederlandsche spoorwegen zich ver bonden hebben, gelijkelijk propaganda te maken voor beide routes, doch dat deze belofte ten nadeele van de „Zee land" geschonden wordt door de recla me voor den luxetrein Hoek van Hol landBerlijn v.v., waarbij o.a. wordt vermeld, dat visitatie der bagage en passencontrolc in den trein geschiedt, hetgeen bij de „Zeeland"-route niet plaats heeft, terwijl de rcclamebiljetten voor den luxe-trein zeer ten gerieve van het publiek uren van vertrek en aankomst vermelden, hetgeen bij de reclamebiljetten voor de „Zeeland" niet geschiedt. Is het in verband hiermede den mi nister bekemi, dat de laatste uitgave van de Nederlandsche spoorwegen, ni. Buitenlandsche aansluitingen Dienst regeling 8 October 1922", in het oog loopende reclame bevat voor de Hoek van Hollandlijn, doch dat deze voor de ,,Zeel.and"-lijn niet alleen ontbreekt, maar 3at zelfs de buitenlandsche ver bindingen voor de „Zeeland" niet be hoorlijk zijn aangegeven VI. Is de minister bereid om, waar bij de ontworpen zomerdienstregeling niet voldoende wordt tegemoet gekomen aan de algemeene klacht, dat de booten te laat uit Vlissingn en te vroeg uit Folkestone vertrekken, hetgeen belang rijke voordeelen aan de Ostendelijn ver schaft, te trachten hierin alsnog verbe tering te doen brengen VII. Is de minister bereid, alvorens een verlegging van de „Zeeland" van Folkestone naar Harwich verder te be vorderen, ernstig de bekende voordee len te overwegen, voor de „Zeeland" aan den jarenlang bestaanden toestand verbonden Het zijn zeker belangrijke vragen die de heer Dresseihuys aan den minister heeft gesteld. Wij hopen dat uit het antwoord van den minister, dat wij natuurlijk met belangstelling afwachten, nu eens af doende zal blijken op welke wijze de spoorwegen de „Zeeland"-route eigen lijk saboteeren. Uit de vragen van den heer Dressei huys blijkt voldoende dat dit Kamerlid, evenais wij ook reeds betoogd heb ben, dat de „Zeeland" nog heimelijk wordt tegengewerkt. Ook blijkt uit de vragen dat er we' degelijk plannen bestaan voor een verlegging van den dienst van Folke stone naar Harwich en dat zou zeker in het nadeel van de „Zeeland" zijn. „Hoe ziet de Javaan de Zending Met bovenstaand onderwerp trad gisterenavond in de Geref. Kerk alhier op Raden S. Nimpoena, een Javaan van hooge geboorte, die voor het Christen dom gewonnen werd. Ds. P. Ch. van der Vliet opende de bijeenkomst met het zingen van Psalm 86 5 en gebed en las Markus 6 30 44, en richtte zich daarna tot de zeer talrijke aanwezigen. Spreker wees op het groote voorrecht aan dezen Javaan geschied, die Christus heeft lief gekre gen en nu, gedrongen door de liefde voor zijn arme volk, de Zendingsliefde komt opwekken. Onder het zingen van Psalm 72 6 beklom Raden Nimpoena den kansel, die begon met God te danken voor de groote genade aan hem bewezen, Die hem in zijn jongelingsjaren heeft ge trokken uif de duisternis van het Mo hammedanisme en gemaakt tot een discipel van Jezus Christus. Spreker met nieuwe rozijntjes en amandelen. 20 cent per pakje. Reel. —0—6 rtfa eenizvareri dag Voelt U zich verhit,klam^ afgemat en nerveus. Probeer een LifEBUOXbad Wrijf het overvloedig,roomach. tig schuim terdege in Uw huid. i En U verlaat het bad verfrischt, j XopgewektUw huid tintelend \van gezondheid en reinheidA Het faalt nooit. Probeer heb_ Het beroemde QOODE labiet met de heerlijke gezondheidsQeur fk'ltSS DE LEVER'S' ZEEP "T VLAARDIMCEn fabrikanten van Junh'ght en lux. Een voortreffelijk laxeermiddel, waarvan de dosis niet voortdurend ver hoogd behoeft te worden, dat zeer zacht werkt en niet heftig purgeert, en zich gemakkelijk laat innemen, vindt men in Foster's Maagpillen. Prijs 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. schetste vervolgens hoe de Javaan in zijn onwetendheid de zending en haar arbeiders beschouwt. Met wantrouwen siaat d<3 Javaan het werk gade en daarom is het zoo goed, dat de zen- dingsarbeid .zich ook uitstrekt tot het schoolonderwijs en de medische hulp. Dit zijn wel enkele van de beste midde len, waardoor de tegenzin kan worden gebroken. Een vreemdeling, die zich vol mededoogen ontfermt over het kranke en ellendige, hetwelk in de Ja- vaansche wereld zooveel gevonden wordt, dat wekt zijn bewondering en maakt hem eerder toegankelijk voor de boodschap van het Evangelie. Er is schier geen volk zoo diep gezonken ais liet Javaansche, hetwelk spreker met voorbeelden toelichtte. O.rn. kan hem geen grooter beleediging aangedaan worden dan het aanraken van zijn hoofd. Bijzondere offers worden jaar lijks voor het hoofd gebracht, en elke aanraking wordt met haat bejegend. Aan groote trouw paart de Javaan een groote mate van onverschilligheid. Vooral de Javaansche Mohammeda nen zijn zeer vijandig tegenover het Christendom de niet-Mohammedancn uit de volksklasse staan er onverschil lig tegenover of vélen gaan zeer ge makkelijk tot het Christendom over. De Javaan uit de lagere kringen denkt dat alle Europeanen Christenen zijn Velen beschouwen het Christendom als een geldkwestie en worden bekoord door de schittering van de mondaine Euro- peesche wereld in Indië. De adel in Java ziet echter wel terdege het verschil tusschen den waren Christen en den naam-Christen en weet wel wat er bij de meeste Europeanen aan hapert. Ook de taal speelt 'n de Javaansche wereld een groote rol en terdege dient de zending hier rekening mede te hou den. Eén woord in het Javagnsch kan bijv. drieërlei beteekenis hebben en daarom moet men weten, hoe men ver schillende personen moet aanspreken. Het kan gebeuren dat wanneer men den Javaan in het Maleisch toespreekt hij brutaal en onverschillig is daaren tegen wanneer men hem in het Ja- vaansch toespreekt is hij zeer beleefd. Spreker juicht het toe, dat de zending voor een groot deel onder de mindere Javanen beoefend wordt, doch ook de hoogere standen, de adel, mag niet ver geten worden. Zijn de laatsten voor het Evangelie gewonnen, dan is er een deur geopend en heeft men gemakke lijker toegang tot de mindere bevolking Spreker besprak tenslotte het Christe lijk onderwijs in Indië en wees op het

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1