Betaling Abonnementsgeld DRAGONSS DINSDAG 12 DECEMBER No 29360e Jaargang 1992 BINNENLAND PEUILLETON De Braziliaansche Stads- enProvincienieuws VLISSiNGSCHE COURANT gen), dat hij ten slotte zijn Oosten niet meer van zijn Westen onderscheidde. Ik heb, ronduit gezegd, nooit ge loofd, dat een burgemeester van een betrekkelijk kleine stad in een uithoek van ons land er in zou slagen om. moederziel alleen, als David tegenover den Goliath der Philistijnen, de kolos sale macht van departementaal Den Haag te verslaan. Het is hem gelukt. Maar ik betwijfel of ooit een burge meester zich zoo ongeloofelijk veel moeite voor de zaak van zijn stad heeft getroost als die van Vlissingen in deze quaestie. Dat verdiende, dunkt mij, eens be kend te worden gemaakt door iemand die het werken van den heer Van Woelderen, voor wat Den Haag betreft, van vrij nabij heeft kunnen volgen Vandaar dit schrijven. En ik voeg er aan toe wat ik den heer Van Woelderen reeds privatim schreef Als die fameuze nieuwe kaai muur klaar is, dan mag Vlissingen aan den kop van dien muur waarlijk wel een gedenktceken plaatsen. Ter eere van den man aan wien dit werk te danken zal zijn. C. K. ELOUT. Wassenaar, 9 Dec. '22. (Wij hebben dit schrijven van den heer Elout niet onder de daarvoor be stemde rubriek geplaatst, doch het aan' het hoofd van het blad opgenomen Het was ons eveneens bekend wat de burgemeester persoonlijk gedaan heeft om de havenplannen in „veilige haven" te brengen, waarop wij trouwens da delijk nadat de Tweede Kamer de motie Van der Voort van Zijp heeft aange nomen, hebben gewezen. De heer Elout, die gelegenheid heeft gehad het werken van den burgemees ter nauwlettend te kunnen volgen, weet. door zijn parlementaire ervaring, maar al te goed. welke moeilijkheden de bur gemeester heeft moeten overwinnen, zooals hij in zijn schrijven duidelijk doet uitkomen. De hulde door den bekenden hoef ijzer-correspondent aan den burge meester gebracht, heeft dan ook bijzon dere waarde, omdat zij van een zoo bij uitstek bevoegd persoon komt. Wij brengen den heer Elout, zeker uit naam van de heele gemeente, dank voor zijn waardeerend schrijven Red.) Aftreden burgemeester Zimmerman. Naar „de Maasbode" verneemt heeft burgemeester Zimmerman thans met in gang van 15 December de benoeming tot commissaris-generaal van Oosten rijk aangenomen, zoodat het thans ze ker is dat hij als burgemeester van Rot terdam aftreedt. De vrijzinnig-democraten en salaris verlaging. In de „Vrijzinnig-Democraat" schrijft M(archant) „De positie van onze partij in zake loonsverlaging schijnt nog niet alge meen in het juiste licht te worden ge zien. Men schijnt te meenen, dat onze geestverwanten.zich tegen elke verla ging van salaris moeten verzetten. Dit is het geval niet. Wij hebben er uitdrukkelijk op gewezen, dat het wel onvermijdelijk tot verlaging komen moesthet ligt echter niet op onzen weg, het streven naar verlaging te be vorderen. Met name een gemeente kan in zoo danige benarde omstandigheden ver- keeren. dat verlaging van salaris onver mijdelijk is om de positie van de ge meente te redden. Indien de plaatselijke belasting zeer hoog is opgedreven in dien inwoners met een inkomen van beteekenis de gemeente gaan verlaten en de kleine inkomens ervoor laten zit ten indien dus is te voorzien, dat on der handhaving van de uitgaven eer lang de gemeente in zoodanige om standigheden zal komen te verkeeren, dat toch verlaging dér salarieering noodzakelijk zal blijken dan is het een verstandig beleid om het onvermijde lijke tijdig te doen. Elk geval is derhalve op zich zelf te beoordeelen." Verzending van kostbaarheden naar België. Doosjes met aangegeven waarde, welke byouterieën (echt of onecht), goud- en zilverwerk, horloges of onder deden daarvan inhouden, moeten bij verzending naar België vergezeld zijn van een certificaat van oorsprong, ge viseerd door een Belgisch diplomatiek of consulair agent. Een certificaat is niet vereischt, in dien de afzender op de douane-verkla ring vermeldt, dat de voorwerpen van Belgischen oorsprong zijn en aan den eigenaar worden teruggezonden. Arbeidsgeschillenwet. De besturen van het Chr. Nationaal Vakverbond in Nederland en het bureau voor de R. Kath. vakorganisatie hebben aan de Eerste Kamer een adres gezon den, waarin er op aangedrongen wordt haar goedkeuring te hechten aan het ontwerp van wet, houdende bepalingen tot bevordering van vreedzame bijleg ging van geschillen over arbeidsaange- legenheden en het voorkomen van zoo danige geschillen. Het wil adressanten voorkomen, dat met het ontwerp-Ar- beidsgeschillenwet een, zooals het in de memorie van toelichting heet, „voor- loopige" poging in deze richting wordt gedaan tevens, dat het enquêterecht, zooals dit in het ontwerp is geregeld, mede van grootd" beteekenis kan zijn voor de oplossing van conflicten, waar bij het algemeen belang in ernstige mate is betrokken en- waarbij wefticht verbittering de partijen afhoudt. De bezwaren, die tegen het enquête-recht worden aangevoerd, schijnen adressan ten niet steekhoudend. Een enquête wordt eerst toegepast, wanneer pogin gen, om tot een oplossing van een ocnfliet te geraken, langs den weg van bemiddeling of scheidsgerecht, hebben gefaald. De twintig groote mannen uit ons land. Wie zijn de twintig groote mannen uit ons land Het weekblad „Het Le ven" heeft deze vraag gesteld en publi ceert, dat de heer Willem Mengelberg, Concertgebouw-dirigent, volgens op gaat niet minder dan bijna vijftiendui zend. Van de twintig uitverkorenen noemen wij verder Minister Van Kar- nebeek en professor Kamerlingh Onnes, dr. H. P. Bcrlage en Is. Querido, mr. H. Vissering, dr. C. J. K. van Aalst, mr. P. J. Troelstra en Louis Bouwmeester. Voorts kregen, volgens opgaaf, zestig andere landgenooten van de meest uit- eenloopende qualiteiten, een kansje. Men schonk zijn stem aan mannen als mr.Th. Heemskerk en staatsraad Struij- Aan onze drie-maandelijksctie abon- né's buiten Vlissingen wordt de gele genheid geopend hun abonnements geld voor het le kwartaal 1923 te be talen zander dat hen de inningskosten in rekening worden gebracht, door het bedrag te storten op onze GIRO-REKENING No. 66287 Zij zijn echter verplicht het bedrag van 2.60 voor een abonnement zon der en 3.22'/2 voor een abonnement met Zondagsblad te storten vóór of op den 27 December a.s. De abonné's in Vlissingen resp. 2.20 en 2.77'/2. Latere stortingen kunnen niet worden geaccepteerd met het oog op onze ad ministratie. DE BURGEMEESTER VAN VLISSINGEN. Geachte Redactie. Nu ik uit Zeeland en van elders brie ven ontving, waarin mij de eer wordt gegeven van het succes dat er met de Vlissingsche havenplannen in de Twee de Kamer is behaald (ik kreeg er zelfs een uit Kopenhagen van Pisuisse, die zich als „Vlissingsche jongen" over het succes verheugde), wil ik die legende aanstonds stuiten. Ik geloof niet aan de rechtstreeksche uitwerking van kran tenartikelen op de Kamer en zeker niet aan die van één enkel artikel. De on derstelling, dat ik tot- het behaalde suc ces iets van beteekenis zou hebben bij gedragen door wat ik in het „Handels blad" schreef, acht ik een vriendelijke ongerijmdheid. Maar ik vind nu meteen aanleiding om eens te zeggen aan wien het succes wél is te danken dat is Uitsluitend aan den ^burgemeester van Vlissingen en aan memand anders. Ik ben vrij nauwkeurig op de hoogte van wat de heer Van Woelderen in de ha- venquaestie heeft gedaan, reeds sedert geruimen tijd, in Zeeland, in 't buiten land en in Den Haag. En wanneer ik alleen let op wat hij deed in laatstge noemde plaats, dan durf ik toch reeds te zeggen Het is schier ongelooflijk zooals hij heeft gewerkt. Hij, en hij al léén, heel in zijn eentje, met niemands hulp, heeft het klaar gespeeld om zoo wat heel het Regeeringsapparaat van minstens drie departementen (Water staat, Arbeid en Financiën) dat tegen over hem stond pins dat van de Spoor wegen), uit zijn stellingen te werpen en te verslaan. Met het materiaal dat hij sinds weken naar Den Haag had gedragen en waarmee hij van Minister tot Minister, van ambtenaar tot ambte naar, van Kamerlid tot Kamerlid was geloopen, zijn de weerbarstige Excel lenties, de vijandige ambtenaren en de onverschillige HoogEdelGestrengen overwonnen of gewonnen. En toen ik in die gedenkwaardige avondvergadering van de Tweede Kamer Minister Van Swaay steeds meer van de wijs zag ra ken door de aanvallen van alle kanten, keek ik eens naar de gereserveerde tri bune. Want daór zat de man die dit alles eigenlijk deed en met wiens argu menten de Minister zóó om de oore.i werd geslagen (alle hulde overigens aan de aanvoerders, de heeren Van der Voort van Zijp en Dresselhuijs en hun medestanders van verschillende richtin- naar het Fransch van A. MATTHE1J. 34) Een jonge priester dan niet De dienaars van de wetenschap, zoowel als de dienaars van de kerk, ze behooren altijd te weten waar ze staan moeten. Zie eens aan, Durante], gij en ik, we zijn een paar nog jeugdige genceshee- ren, maar ik heb een ernstige en diepe liefde in het hart, gij hebt een vrouw, die ge vergoodt, hoe zouden wij nu gevaarlijk kunnen zijn Ge hebt mij daareven gezegd dat het lichaamslijden van mevrouw Marousset een gevolg was van .het lijden der ziel, welnu is 't dan niet onze roeping en onze plicht om zoo mogelijk de oorzaak der ziekte weg te nemen en al ons best te doen om de ziel te genezen Robert, ge hebt honderdmaal gelijk, zeide Durante], zijn vriend de hand drukkend, en ik ben steeds ook nu weer geheel van uw opinie geweest. Maar vergeef me ik heb nog niet de volle waarheid gezegd, tk ben voor mijn persoon niet laffer dan een ander ik zou mijn leven geven voor mijn vrouw of voor mijn kind ik zou mijn leven geven voor mijn land of voor de wetenschap ge hebt mij bij besmettelijke ziekten en bij epidemieën nooit een oogenblik zien aarzelen maar lieve hemel in het onder- havige geval staat er een Maugiron echter de schermen, mijn waarde, en ik lichen u ronduit, dat ik, als man en vader, al bizonder weinig roeping ge voel, om door zoo'n wild dier te wor den aangevallen. - Eerlijker kan het niet, Durante!, en ik moet u bekennen, dat gij op uw beurt groot gelijk hebt, zeide Robert, opstaande. Nu heb ik nog maar een verzoek aan u Stel mij zoo gauw mogelijk aan mevrouw Marousset als haar tijdelijken geneesheer voor. Zoodra ge maar wilt. Vanmorgen nog Goed, van morgen De heeren kwamen ovejreen, dat Ro bert, als hij zijn dringendste visites had afgedaan, tegen elf uur met zijn koetsje Durantel zou komen afhalen, waarop zij zich gezamenlijk zouden begeven naar mevrouw Marousset. die op de Voltaire-kade woonde. Maar derangeeren wij haar niet op zulk een uur? vroeg Robert. O, neen, 't is het klokje, waarop ze mij volgens haar eigen zeggen bij voorkeur ontvangt. Ik veronderstel, dat De Maugiron, die heel laat naar bed gaat en heel laat opstaat, nooit anders dan na het middaguur hij haar komt en mevrouw De Marousset heeft denkelijk liever niet, dat ik hem bij haar vind of dat hij vermoedt dat zij onder genees kundige behandeling is, Heeft zij dat u gezegd O neen, althans niet uitdrukkelijk wat betreft De Maugiron. Zij zeide al leen Waarde dokter, doe mij het ge noegen en spreek met uw vrienden maar niet er van, dat ge mij onder behandeling hebt ik wil 't niet we ten, dat ik Zoo kleinzeerig ben. Dat is een meening, die ik de moeite waard vind om te ontbinden, dacht Robert. Even over elven vervoegden de bei de heeren zich bij mevrouw De Marous set, die van een groot gebouw de tweede etage bewoonde, een fraai ap partement, met een prachtig uitzicht op het Louvre en op de Seine. Mevrouw Marousset, verwittigd van de omstandigheid, dat dokter Robert met dokter Durantel was meegekomen, liet den heeren verzoeken een oogen blik in 't salon te willen wachten. Dat salon was eer weelderig dan met kunstsmaak gemeubileerd en aan weerszijden van den schoorsteen hin gen de portretten in olieverf van mijn heer en mevrouw Marousset, levens groot, geschilderd door een artist van middelmatig talent, die nochtans zeer in de mode was. Gekleed in peignoir, die wel van smaak getuigde, verscheen mevrouw Marousset weldra in 't salon. Hoewel Robert de dame twee of driemaal reeds had gezien, kwam ze hem mooier en vooral gedistingeerder voor, dan hij afgaande op zijn ge heugen zich haar had voorgesteld. Octave Marousset was ontegenzeggelijk tenger van lichaamsbouw en zag er ook eenigszins vermoeid uit, maar de regelmatige gelaatstrekken, die vroeger niet veel uitdrukking hadden, waren thans geanimeerd of liever koortsachtig verlevendigd. Zij was een slanke, vrij groote brunette, fijn van vormen, die in eken zoo goed als aan Willy Mullens en Speen.hoff, men koos Charles Boisse- vain, mgr. Nolens en Pier Pander, en daarnaast Moeskops en Frans van Erievoordt. Ongelooflijk. Reeds meermalen ontvingen wij klachten, schrijft „de Tijd", over het langzaam afdoen van pensioenzaken bij onze departementen. Ditmaal gewerd ons er een, dat al heel teekenend is. Het betreft een militair die 20 Hollandsche jaren in lndië heeft dienst gedaan en die met spoed-certificaat is afgekeurd. Deze man wacht nu al sinds 30 Juli op de uitkeering van zijn pensioen. Eerst kon hij nog leven van zijn spaarpot, maar toe deze ledig raakte werd hij door hef Burgerlijk Armbestuur naar 't Heilsleger verwezen. "Wijl hij evenwel niet op het zondaarsbankje wilde plaats nemen is hii van dadr weggeloopen. Hij schrijft ons, ook geen voorschot te kunnen krijgen op zijn pensioen. Dit alles lijkt bijna fabelachtig. Maar wij hooren zoo dikwijls van dergelijke gevallen dat er inderdaad wel iets aan dat bureauwerk moet ontbreken. Een ongepaste grap. De directie van de Nationale Opera ontving Zondagavond tc Rotterdam, bij de eerste voorstelling na de reorgani satie, onder meer vier bloemstukken met kaartjes, waarop de namen der vier leden van het Koninklijk Huis ge schreven waren. Zij begreep hier met een onwaardige daad van een of anderen grappenmaker te doen te hebben, gelijk later ook juist bleek te wezen. De directie heeft daar om de zaak in handen der justitie ge geven, die een onderzoek instelt. VLISSINGEN, 12 DECEMBER. 1. A. M. V. in „de Oude Vriendschap" heelt gis terenavond de heer J. A. de Hondt in een openbare vergadering van het in ternationale Anti-jvtilitairisten Verbond het woord gevoerd over „Militairisme, beschaving en Christendom". De heer De Hondt heeft zijn onder werp op duidelijke en bevattelijke wijze uiteengezet en er op gewezen dat het militairisme in strijd is met de bescha ving en het christendom. De heer De Hondt kwam tot de vol gende conclusiën I. Militairisme. a. Militairisme is ge boren uit den strijd om het bestaan van onbeschaafde menschengroepen onder ling b. Deze strijd van groepen is langzamerhand geworden een strijd van nationaliteiten c. De strijd der natio naliteiten, altijd nadeelig zoo niet voor het winnende dan toch voor het verliezende volk is oorzaak van ver keerde vaderlandsliefde chauvinisme, d. Door de groote economische veran deringen in handel en nijverheid der 19e eeuw is nationale welvaart geheel afhankelijk geworden van internationa le toestanden en oorlog daarom ver delger van aller welvaart, e. Daarom moet internationale regeling een einde aan het militairisme maken. II. Beschaving a. Beschaving en oorlog zijn onvereenigbaar b. Bescha ving en vooruitgang eischen vrede de strijd der menschheid moet op de na tuur gericht.worden c. In dien strijd ontwikkelen zich de edele eigenschap- al haar bewegingen iets waardigs, zoo niet zelfs iets elegants bezat. Zij gaf Durantel de hand en groette Robert bij zijn naam, zich gelukkig achtend, den man weder te zien, die bij het ziekbed van haar echtgenoot zij herinnerde zich dat met ontroering zulke goede wenken had gegeven. Verder informeerde zij met be langstelling naar den toestand van me vrouw Durantel, wat Durantel zeil een ongezochte gelegenheid aanbood om haar te vertellen, hoe hij besloten was om met zijn jonge gade over twee of drie dagen naar Wildbad te gaan. Gelukkig iaat ik u niet erg ziek achter, voegde hij er glimlachend bij, maar voor 't geval gij, gedurende mijn afwezigheid, een geneesheer zoudt wil len raadplegen, heb ik gedacht aan mijn geleerden collega Robert, dien ik u, naar ik meen, niet verder behoef aan te bevelen. Speet het mevrouw Marousset, dat Durantel wegging, zij liet dat in elk geval niet bemerken, want zij keurde Dutantel's besluit heel verstandig, en bevallig neigende voor Robert, wenschte zij zichzelvc geluk, dat deze wel de beleefdheid wilde hebben, zich met zulk een weinig beduidende zieke te beiasten een misschien een wei nig ingebeelde ziekte, voegde zij er zelf met een droevig glimlachje bij. ik behoef u natuurlijk niet te zeg gen, mevrouw, hernam Durantel, dat u in dokter Robert geheel het onbeperkte vertrouwen moogt stellen, waarmede ge mij hebt vereerd. Ja. dat geloof ik ook, of liever, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. pen van den rnensch beter dan in den oorlog. III. Christendom a. Het Christen dom, zelfs indien het vooropstelt „den zondigen mensch" moet tegen oorlog zijn „Gij zult niet dooden" b. De Christenen behooren te zijn anti-mili- tairisten. Algemeene conclusie In naam van beschaving en Christendom moet ern stige propaganda gemaakt worden voor algemeene ontwapening en Nederland behoorde met daadwerkelijke ontwape ning voor te gaan. De christen-militairisten waren door den heer De Hondt per advertentie tot een debat uitgenoodigd, doch hiervan werd geen gebruik gemaakt. Door den waterstaat is het onder houd van de rijkszeeweringen en -ha venwerken te Vlissingen en Veere, ge durende de jaren 1923 en 1924, gegund aan perceel I den heer J. N. D. Bijl te Vlissingen, voor 5929 en perceel 11 aan den heer P. Dekker te Veere, voor 4140 per jaar. KERK- EN SCHOOL NIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Arne- ntuiden door den heer J. van Amstel, cand. te Zeist. Geref. Kerken. Bedankt voor Uithui zen door ds. A. Scheele te Kapelle- Biezelinge voor Axel door ds. D. J. Couvée te Meppel. Adhesiebetuiging van de Synode. Ter gelegenheid van het congres van het Int. Verbond van Vakvereenigingen te 's-Gravenhage heeft de algemeëne synodale commissie der Ned. Herv. Kerk aan het moderamen van het con gres den volgenden brief gezonden „De Aig. syn. commissie der Ned. Herv. Kerk, kennis bekomen hebben de, dat te 'sGravenhage van 1015 December het congres van het Int. Ver bond van Vakvereenigingen samen komt, om de krachten tegen den oorlog en vóór den vrede zoo mogelijk te con- centreeren verklaart zich erover te verheugen, dat ook van de zijde van het Int. Ver bond van Vakvereenigingen wordt ge poogd, den oorlog te bestrijden en besluit hiervan kennis te geven aan voornoemd congres." RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Door het kantongerecht te Middel^ burg zijn veroordeeld wegens overtr. der Arbeidswet A. L„ Middelburg, tot 3 X ƒ2 b. s. 3 X 2 d. h. M. L, Vlis singen, tot 2 X ƒ3 b. s. 2 X 3 d. h. overtr. Jachtwet A. P., Vlissingen, tot 1 b. s. 1 d. h., haas verbeurd S. M„ Serooskerke, tot 3 b. s. 3 d. h. D. T„ Serooskerke, tot 5 b. s. 5 d. h. overtr. Trekhondenwet J. A., Koudekerke, tot 5 b. s. 5 d. h. wateren buiten de bak ken W. W„ Veere, tot 3 b. s. 3 d. h.; J. M. van de W., H. van P., beiden te Middelburg, ieder tot 2 b. s. 2 d. h. overtr. Reglement van Politie voor Ri- daar ben ik zeker van, verklaarde de dame nadrukkelijk, terwijl zij daarbij Robert min of meer vragend aanzag. Het mannelijke, eerlijke gelaat van Robert antwoordde van zelf, zonder iets te zeggen, op de stille bede, welke in die vragende oogen lag. We heb ben 't ook reeds gezegd, dat het niet mogelijk was om Robert aan te zien, zonder te gevoelen, dat daar een kun dig, rechtschapen man voor u stond, wien men zijn volle vertrouwen kon schenken. Bij Durantel, die een zeer gedistingeerd persoon was, vergeleken, zag men op 't eerste gezicht in Robert een man, die zij 't ook minder vor melijk overigens zijn collega in menig opzicht overtrof. Mevrouw, zeide Robert, zeer een voudig, uit hetgeen mijn waarde ambt genoot mij omtrent u heeft verteld, ken ik u reeds en ik verzoek tt wel, mij als uw vriend1 te beschouwen. En even eenvoudig luidde haar ant woord, terwijl zij Robert de hand reikte Ik dank u, mijnheer Maar nu komen de heeren docto ren aan het woord, viel Durantel lachend in. De voorlaatste maal, dat ik hier was, lieve mevrouw, heb ik, in plaats van medicijnen u iets voorge schreven, dat gij, naar 't mij voorkwam dadelijk bereid waart op te volgen. Ik had mevrouw namelijk aangeraden die verklaring gold Robert om zich voor cenigen tijd elders te vesti gen, om op reis te gaan. Had ik geen gelijk Groot gelijk beaamde Robert, mevrouw Marousset oplettend be schouwend. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1