,98 iTEUI SUNLIGHT CADEAUX! jp en bak - :CORS |aat 22. tschappij Tan rt It No 292 60e Jaargang MAANDAG II BINNENLAND FEUILLETON De Braziliaansche BLIJFT DUS SPAREN OVERHEERLIJKL J. P's Kerstpudding, Stads- en Provincienieuws - Rotterdain n plaatsen. 'ASSAGIERS IN VEE. m T, Isa a. ut 711. sir 8 8 8 8 komen r*ngp. en Exp 3. V08, Tel OORN. T»l. 163 HOOT, T»L 2»2 1NHBK.T.L 101 VLISS1NGSCH ABONNEMENTS PRIJS Voor Vllssingeji en gemeenten op Wal cheren £20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 250. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1—4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels f 1.70, iedere regel meer 28 cent Een Nederlandsch geschenk aan de koningin der Belgen. Te Lede, bij Aalst, heeft Zaterdag ochtend in het Nationale Instituut voor oorlogsweezen de inwijding plaats ge had van het paviljoen dat daar geves tigd is met behulp van het milliocn francs, na den wapenstilstand door het Nederlandsche comité aan de Koningin der Belgen aangeboden. Het paviljoen, waarvan de bouw 250.000 frank heeft gekost, zal den naam dragen van „Ne derlandsch paviljoen". Bij de inwijding waren, met den Nederlandschen gezant en mevrouw Van Vredenburg aanwezig leden van het Nederlandsche comité de dames OldeweltOtten, Vattier Krane, Frank, Van Lynden, de heer van Romburgh, consul-generaal van Neder land te Brussel. Voorts vele Belgische autoriteiten, onder wie minister Masson. In de feestzaal van de instelling heb ben de leerlingen het Nederlandsche volkslied en de Braban?onne gezongen. De heer Dom, directeur-generaal, heeft een toespraak gehouden, waarin hij hulde en dank heeft gebracht aan de edelmoedigheid van Nederland. Hij I heeft tevens uiteen gezet hoe het door het Nederlandsche comité bijeenge brachte geld verder besteed zal worden. Ook de leerlingen hebben .hun dank baarheid geuit en aan de dames van het comité bloemen aangeboden. Een lunch volgde met de gebruikelij ke toespraken. Pensioenstorting voor ambtenaren. Het Staatsblad no. 638 bevat een Kon. besluit van den 28sten November, tot vaststelling van de regeling van den pensioenaftrek. Hierbij is o.tn. bepaald Art. 2. Het verhaal geschiedt door inhouding op de wedde of andere in komsten, welke de ambtenaar als zoo danig geniet en wel a. ter zake van het ambtenarenpen- sioen, ten beloope van 3 percent 's jaars van den pensioengrondslag of van de som der pensioengrondslagen, voor zoover deze grondslag geldt of deze grondslagen gelden voor betrekkin gen, weike de ambtenaar in 's rijks dienst bekleedt, of, volgens artikel 35 der Pensioenwet 1922 voor de betaling van de bijdragen geacht wordt te be- kleeden b. ter zake van het weduwen- en weezenpensioen, ten beloope van 5lA pet. 's jaars van den pensioensgrond slag of van de som der pensioengrond slagen, een en ander als onder a om schreven, met dien verstande, dat, in dien die grondslag of de som dier grondslagen meer bedraagt dan f3000 het zooeven genoemde percentage bere kend wordt over 3000. naar het Fransch van A. MATTHEIJ. 33 j Ik weet niet, vervolgde Durante!, of die mijnheer Maugiron mevrouw Marousset van vroegeren datum kende, dan wel of hij eerst, na haar terug komst te Parijs aan haar is voorgesteld geworden. Hij zelf keerde in November uit Italië terug, na zooals men zegt roemvol als officier bij de pauselijke zouaven te hebben gediend. Ik heb hem wel eens een enkele maal op de soirée's van de weduwe gezien, maar nooit iets bizonders opgemerkt. In Januari moeten zoowat de fluisterende praatjes omtrent hem en haar in de wereld zijn gekomen, van dat tijdstip af viel bij mevrouw Marousset een plotselinge en algeheele ommekeer waar te nemen. Ik herhaal u, Robert, dat ik niets anders zag dan wat de heele wereld weet, maar ik wil er voor u mijn commentaren als geneesheer bijvoegen. O, ik wist wel, dat ge een fijn opmerker waart 1 Er was anders al bijzonder weinig opmerkingsgave toe noodig, Robert, om te zien, hoe mevrouw Marousset. ik zou "aast zeggen in een enkelen dag, was veranderd. Het was op eens een ont luiking, een zonsopgang. Ze was altijd ™at men noemt een knappe vrouw, P'ot eiing was zij werkelijk schoon. ge- Het verhaal, hierboven onder b be doeld, wordt niet geoefend a. op diegenen der ambtenaren, be doeld in art. 23 der weduwenwet 1890, laatstelijk gewijzigd bij de Pensioenwet 1922 (Stbl. no. 240), wier na te laten betrekkingen geen aanspraak hebben op pensioen uit het algemeen burgerlijk pensioenfonds b. op de opzichters van den Rijks waterstaat, bedoeld in het voorlaatste en in het laatste lid van artikel 24 der Weduwenwet voor de ambtenaren 1890, zooals dit artikel laatstelijk bij de Pensioenwet 1922 is gewijzigd. Art. 3. Ten aanzien van de ambtena ren, die vóór 1 Januari 1920 in dienst waren in een betrekking, die, onder de destijds geldende pensioenwetgeving aanspraak gaf op pensioen ten laste van den staat onder verplichting van den ambtenaar om een afloopende bijdrage te voldoen, wordt, ter vaststel ling van het bedrag waarover het in artikel 2, onder a. genoemde percentage wordt berekend, de daarbedoelde pen sioengrondslag of som der pensioens grondslagen achtereenvolgens vermin derd met a. het bedrag van den pensioens grondslag of van het totaal der pen sioensgrondslagen, dat voor den amb tenaar gold op 31 December 1916 in een of meer betrekkingen als hierbo ven in dit artikel omschreven b. drie vierden van het bedrag, waar mede het onder a bedoelde bedrag blijft beneden het overeenkomstig bedrag op 31 December 1917 c. de helft van het bedrag, waarmede het onder b in de laatste plaats bedoel de bedrag blijft beneden het overeen komstig bedrag op 31 December 1918 d. een vierde van het bedrag, waar mede het onder c in de laatste plaats bedoelde bedrag op 31 December 1919. Indien een ambtenaar op een der hierboven onder a, b en c genoemde data geen betrekking bekleedde als hiervoren in dit artikel omschreven en met ingang van een dag, gelegen tus- schen dien datum en den eersten daaropvolgenden, hierboven genoemden datum, in zoodanige betrekking is be noemd, wordt de toegestane verminde ring berekend over het bedrag van den pensioengrondslag of van de som der pensioengrondslagen, dat voor dien ambtenaar gold op den zooeven in de laatste plaats bedoelden datum. De vorenstaande bepalingen van dit artikel gelden niet ten aanzien van den ambtenaar die vóór 1 Januari 1920 in dienst was in een betrekking als in den aanhef van dit artikel omschreven, uit die betrekking is ontslagen en met in gang van een dag na 31 December 1916 is of wordt herplaatst in dezelfde of in een andere betrekking als in ar tikel 2, onder c, bedoeld. In dit geval wordt het in het eerste lid van dit ar tikel bedoelde percentage berekend over het bedrag, waarmede de tegen woordige pensioengrondslag of de som der tegenwoordige pensioengrondsla gen te boven gaat den pensioengrond slag of de som der pensioengrondsla gen, welke voor den ambtenaar laat stelijk voor zijn ontslag gold of golden in een of meer betrekkingen als in den aanhef dezer omschreven, voor zoover over dezen grondslag of deze grond slagen op het tijdstip van ingang van het ontslag, de afloopende bijdrage was aangezuiverd, met dien verstande, worden. Heel jong kon men haar niet meer noemen en men gaf haar leeftijd, maar op eens was zij van vijf en dertig jaar vijf en twintig geworden. Ze was den eenen dag minzaam, gereserveerd en koel, den volgenden dag spreidde zij tot elks verbazing een geest, een vernuft, een gratie en een aplomb ten toon, welke men bij haar allerminst zou verwacht hebben. Neen, op mijn woord, toen was zij volstrekt niet ziek Weet ge wat ik toen dacht. Robert Ziedaar een vrouw, die voor het eerst in haar leven bemint en zich door haar liefde gelukkig gevoelt En De Maugiron vroeg Robert. - De Maugiron kwam veel minder op haar receptie's, maar dat was ook het eenige waar te nemen verschijnsel. Daar er overigens bij mevrouw Marous set slechts oude ambtgenooten van haar man kwamen, magistraatsperso nen, deftige lui, daar ik, geloof ik. de jongste harer vrienden was en 'niet verdacht werd, werden de loopendc geruchten met de bekende bereidwillig heid in dergelijke gevallen onverpoosd voortgezet. En gij zijt van oordeel, dat ditmaal de loopende geruchten vrijwel met de waarheid overeenkwamen, niet waar 1— Zij heeft er mij nooit iets van gezegd, maar ik ben er zeker van. Vondt gij zelf, Durantel, dien markies zulk een onweerstaanbaar persoon Alles is betrekkelijk, vriend. Zie eens aan, mevrouw Marousset was in zekeren zin een burgervrouw, de doch ter van burgerlijke ouders en die De dat 't aldus gevonden verschil wordt verminderd met het tweevoud van de afloopende bijdragen, door den ambte naar over het tijdvak na zijn herplaat sing tot 1 Januari 1920 voldaan. Het bepaalde in het vorig lid vindt overeenkomstig toepassing ten opzich te van den ambtenaar, die op 31 De cember 1916 in een betrekking als in den aanhef van dit artikel omschreven, verlof genoot met stilstand van wedde of aan wien met ingang van een lateren datum zoodanig verlof is verleend, met dien verstande, dat bij 'de toepassing van het bepaalde aan het slot van het vorig lid mede rekening wordt gehou den met de na 1 Januari 1920 door den ambtenaar afloopende bijdragen, voor zoover deze hem niet werden vergoed. Het overeenkomstig vorenstaande bepalingen berekende totaal der ver minderingen wordt naar boven tot een tiental van guldens afgerond. Art. 4. Indien een ambtenaar lijde lijk geen inkomsten als zoodanig ge niet, wordt het verhaal over het betrok ken tijdvak opgeschort. Het dientenge volge door den ambtenaar schuldig gebleven bedrag wordt boven de regel matige korting volgens dit besluit, met ingang van den dag, waarop de ambte naar wederom inkomsten als zoodanig gaat genieten, ingehouden op den voet, waarop de inhouding zou hebben plaats gevonden indien de tijdelijke stilstand van inkomsten niet had plaats gevon den. Art. 5. Dit besluit treedt in werking met 1 Januari 1923. Een nieuwe Nederlandsche leening. Naar „de Tel." verneemt is door den minister van financiën een nieuwe Ne derlandsche leening voorbereid, welke binnenkort zal worden aangeboden. De grootte van het bedrag is nog niet be paald, doch het is niet uitgesloten dat de leening, waarvoor ook in Amerika animo blijkt te bestaan op een zooda nig bedrag zal worden gebracht, dat de geheele vlottende schuld (ca. 400 niillioen) zal kunnen worden geconso lideerd, met uitzondering van die be dragen, welke aan de regeering door derden gerestitueerd mojrtcn worden. Door deze uitgifte zal de Indische lening, waarvan reeds langen tijd sprrt- ke is, voorloopig uitgesteld moeten worden. Na de afwijzing van een aan bod tot plaatsing van en 6 Indische ieening, groot 75 miilioen tegen een koers van 94 met optie op een ver dere 75 miliioen, heeft de regeering tevergeefs getracht een gunstiger bod te verkrijgen. Wijziging Huurcommissiewet en Huuropzeggingswet. Het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijzi ging der Huurcommissiewet en Huur opzeggingswet luidt lang niet onver deeld gunstig. Vele leden, aldus begint het, heoben overwegend bezwaar tegen het ontwerp, dat de huurders aan de willekeur der huiseigenaren zal over leveren. Daartegenover stonden anderen, die geheele intrekking der wetten wensch- ten, nu de buitengewone omstandighe den veranderd zijn. Vele leden meenden, dat er reeds voldoende bezuinigd zou zijn wanneer de vacatiegelden voor de huurcommis- sies werden afgeschaft. Verscheidene leden achtten het ge- venscht den huurcommissies het recht Maugiron is een markies, een man van den echten adelstand, even gezien bij de noblesse van den fauburg Saint- Germain als kort geleden nog op het Vatikaan. Hij heeft duels en avonturen gehad. Hij was in dat sombere, om niet te zeggen in dat doodsche huis zoo iets als een inval van het licht en van het leven. Hij heeft die arme, eerbare vrouw de illusie van den hartstocht vertoond en dat met des te meer schijn van waarheid, omdat hij comedie speelde en derhalve ook de schuchterheid miste, waarmede juist de groote hartstocht in den aanvang zelf te worstelen heeft. Hij heeft haar betooverd, verblind, misschien bedrogen. Ge vat wel, Ro bert, dat zijn van mijn kant allemaal veronderstellingen maar ik zou er om durven wedden, dat zoo en niet anders de zaken in elkaar zitten. Ik geloof met u, waarde collega, dat de diagnose zooals gij die op het oogenblik voor mij opmaakt, a| heel dicht bij de waarheid zal gelegen zijn. En hoelang is mevrouw Marousset on der de betoovering gebleven Zes weken, langer niet. Half Maart zoowat kwam er 's morgens, in de vroegte nog, een oude dienstbode van mevrouw Marousset bij mij, iemand die, geloof ik, indertijd haar pleegmoe der is geweest en die haar meesteres hartelijke genegenheid toedraagt. ik had verzuimd u te zeggen, dat mevrouw Alarousset haar beide ouders verloren heeft en geheel alleen op de wereld staat. De brave Gertrude kwam mij opzoeken buiten weten van haar mees teres, die haar zelfs verboden had mij INGEZONDEN MEDE DEELINGEN Uitknipsels van SUNLIGHT en LUX doozen, welke ons na 15 December te onzen kantore bereiken, zullen niet meer voor groote prijzen als auto, piano etc. in aanmerking komen. De wedstrijd voor de groote premiën sluit op Vrijdag 15 dezer, des namiddags om 5 uur. De uitknipsels BLIJVEN GELDIG voor hef verkrijgen van de geschenken, welke in den catalogus vermeld staan, doch voor de uitknipsels, die ons na 15 December bereiken, gelden weder de hoeveelheden van den catalogus, dus weder 15, 25 en 50 uitknip sels en niet meer 8, 15 en 25 uitknipsels. Ons plan is om in 1923 een nieuwen, belangrijk uitgebreiden catalogus uit te geven met hoogst aantrekkelijke prijzen. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ Vlaardlngen. Fabrikanten van TWINK en LIFEBUOY. te geven een huurverhooging, in vrij heid tot stand gekomen te vernietigen, indien het onderhoud, dat ten laste van den verhuurder komt, te wenschen overlaat. O. m. werd verder gevraagd of de regeering bereid was de zgn. fabrieks- woningen aan de werking der Huur commissiewet te onttrekken. Sommige leden opperden het denk beeld dat luiurverhoogingen aan een door den Staat beheerd bouwfonds in plaats van aan de verhuurders te doen ten goede komen. Overheid en pers. Naar aanleiding van het onderhoud tusschen den burgemeester van Arnhem en den voorzifter van den Nederland schen Journalisten-Kring, over de inci denten tusschen het gemeentebestuur en de „Nieuwe Arnhemsche Courant", welke 'interventie een bevredigende op lossing van het conflict heeft bereikt, heeft thans de burgemeester van Arn hem aan het Kringbestuur medegedeeld dat Burg. en Weth. den ten opzichte van de „Nieuwe Arnhemsche Courant" getroffen maatregel hebben ingetrok ken. Hiermede is de oude verhouding tusschen het gemeente-bestuur en hei blad weer hersteld. met nieuwe rozijntjes en amandelen, 20 cent per pakje. Reel. - 0—7 VLISSINGEN, 11 DECEMBER. Luxor-Theater. Zaterdagavond was het Luxor-thea- ter bezet, en omdat de directie een bij zonder programma had aangekondigd, stapten we binnen. En 't was een mooi programma. De week-revue gaf veel en zeer leerrijke dingen. De opnamen te waarschuwen. O, mevrouw is zoo ziek 1 zeide ze. Wat scheelt haar dan vroeg ik. Ik weet het niet, ik weet het heusch niet, maar komt u maar eens gauw naar haar omzien. Doe 't maar voorkomen, alsof u uit uw eigen kwam, mijnheer Natuurlijk begreep evenwel mevrouw Marousset, toen zij mij zag, dat ik was gewaarschuwd. Die Gertrude is niet wijs zeide ze, ik heb eenvoudig ik weet niet welk een dwaas zenuwtoeval gehad, net als een hertogin En daarbij beproefde zij te lachen, maar 't ging niet van harte en ik zag wel, dat zij moreel een hevi- gen schok moest hebben gehad. Zij was weer vijf en dertig jaar geworden, zoo niet meer. Niet dat z>i had opge houden schoon te zijn, inaar het voor komen was toch geheel veranderd. De donkere kringen om de oogen geven haar dikwijls een nog grooteren glans, maar 't is dan vaak een koortsgloed, die van zieletijden getuigt. Zij was dus weer de mevrouw Ma rousset geworden, die wij hebben ge kend, doch met minder kalmte en veel treuriger. Wat was er voorgevallen vroeg Robert. Was de omgang verbroken Niet. dat ik weet. Mijnheer De Maugiron kwam als gewoonlijk bij haar aan huis, somtijds des avonds, met iedereen op receptiedagen en zeer dik wijls in den namiddag, zooals ik van Gertrude weet. In de eerste weken liet mevrouw Marousset mij evenwel geen enkele maal roepen en ik zag haar weg kwijnen van verdriet, zonder het haar van het Engelsche koningspaar te Brus sel, het bezoek aan het kerkhof je Pas- schendaele, waar zoovele Engelsche soldaten begraven zijn, waren zeer mooi. En het leven van de zeedieren op den bodem van den oceaan was wer kelijk leerrijk. Het hoofdnummer „Het bloed der moeder", is een prachffiim, gespeeld door eerste-klas artisten. Het geeft den levensloop van een meisje, dat te vondeling gelegd wordt voor de deur van een weeshuis. De vader van het kind zit in de gevangenis wegens valschheid in geschrifte, en de moeder kan het wicht niet verzorgen. In dat gesticht blijft June tot haar 16e jaar. Ze wil vrij zijn, vlucht de groote, onbe kende wereld in, komt In gezelschap van mannen en vrouwen, die slechts voor genot leven. Dat vindt ze heer lijk, tot ze opeens die kringen verlaat, om bij goede kennissen een onderdak te vinden. Maar ook daar kan ze aan de eenzaamheid niet wennen, en ver laat de brave familie Grant, om tot de wereld terug te keeren. In het laatste bedrijf vindt ze haar vader terug en die ontmoeting wordt prachtig uitgebeeld. zelfs te durven zeggen. Het zal nu zoo vvat een maand geleden zijn, dat zij zich over haar zelf bezorgd is gaan maken, dat zij mij om raad vraagt voor haar slapeloosheid en dat ik haar nooit genoeg naar haar zin kan komen be zoeken. En wat zijn uwe gevoelens om trent die tweede periode Ik heb ze in 't geheel niet. De zaak komt mij zeer geheimzinnig voor. Wat er toch wel mag zijn voorgeval len Wat heeft zoo op eens die onge lukkige vrouw uit haar zevenden hemel doen vallen. Ik kan 't niet met zeker heid zeggen. Ik ben voor haar een op recht vriend en weet wel, dat het mij niet veel moeite zou kosten, om haar tot allerlei vertrouwelijke mededeelin- gen uit te lokken en dat zij zelve eigenlijk niets liever wenseht dan om haar hart voor mij uit te storten. Welnu, waarom ondervraagt ge haar dan niet Ja, ziet ge, ik ben wel haar dokter, maar niet haar biechtvader Dus zoudt gij 't beter achten, dat zij zich tot een priester wendde... gij, die zooals ik de kracht der we tenschap kent Een dokter, ik stem 't u toe, mag niemand een formeele biecht afnemen, doch dit neemt niet weg, dat hij wei de vertrouweling van zijn pa tiënten kan zijn. Een vertrouweling van onzen leef tijd zou gevaarlijk kunnen worden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1