500 100 25 OLDO i i i fslag Voortkankerend Kwaad DE H0LLANDSCHE BOERIN louw Eerste Blad g :t. :t. :t. A. :t. :t. :t. 8. nets OUW schappij m 60e •Saar&jRssiI Uitgavefirma fVAH DE VELDE Irjalstraa! 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 86287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen FEUILLETON De Braziliaansche In dezen duren tijd moet men op de kleintjes passen. TABAK 3it schoeisel eeren bij AAN, Hoek >ark -Kerk- ijne fabriek :en speciale Et schoeisel n dan één ■taf 60 ct. 40 ct. 60 ct. 65 ct. ■velend, ,dres Bad- ss. Con ran'" |-Rotterdam plaatsen. Iassaqikrs li VEE. mts it:: tv TB. >M 8 8 8 8 ..omen LM^0 «O Exp 3. Tel VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. De abonné's in 't bezit eener if|An Polis, zijn GRATIS verze- I kerd tegen ongelukken voor: 1U wV gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. guldgn bij dood door een ongeluk. O flfl sulden bii verlieH Cf| <||l| van een hand, I 11 ÜUU voet of oog. lull ADVERTENTIEPRIJS: Van 4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van t—6 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel gulden bij verlies van een duim. I gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Wij hebben onlangs gelegenheid ge had te dezer plaatse uiteen te zetten, hoe verre de wereld nog af is van de ware vredesidee, van gevoelens van broederschap en verdraagzaamheid tusschen de volken. Dat die betreu renswaardige geestesgesteldheid zich niet bepaalt bij de verhouding der vol keren onderling, maar dat de mentali teit der verschillende groepen waaruit een volk is samengesteld, thans meer dan ooit ten achterstaat bij wat zij zijn kon en moest wezen, is in de laatste jaren ruimschoots gebleken en treedt nog schier eiken dag in meer of minder verbijsterenden vorm aan den dag. Veel meer dan vóór den oorlog, is de tijd na den wereldkrijg er een van de felste politieke beroeringen in bijna alle lan den geweest, en met name is Duitsch- land een prooi geworden van de politie ke hartstochten van den dag. Die harts tocht uit zich nu eens in openlijk ver zet, dan weer in stille, heimelijke voor bereidingen en samenzweringen, doch die felle gemoeds- en geestesgesteld heid, waarvan de laatste jaren keer °P keer komen getuigen, treedt het scherpst aan het licht in de politieke sluipmoorden, in het naar het leven staan van den politieken tegenstander. En meer dan een, inet zijn land het beste voorhebbende, menig kundig, groot en liefdevol vaderlander is op die wreedaardige wijze ten offer aan sluip moord gevalien. Uit den aard der zaak zijn de werke lijke resultaten van zulk optreden tegen tegenstanders meestentijds weinig an ders dan dat weliswaar het een of an dere slachtoffer valt, doch dat zijn geestesstrooming, zijn streven en partij niet met zijn gewelddadigen dood ein digt. Integendeel, gelijk reeds eeuwen geleden niets zoozeer gebleken is waar te zijn, dan dat het bloed der martelaren het zaad der kerk werd, zoo is niets zoozeer in staat om de kracht eener politieke partij tot de uiterste energie op te wekken, dan wanneer een of meer harer voornaamste leiders aan vuige moordenaarshanden ten offer vallen. Zoo ooit een zaak ter wereld het om gekeerde van wat er mede wordt be oogd te voorschijn roept, dan is het wel de politieke moord. Nu zijn er verschillende vormen van zulk een moordbedrijf. Het slachtof- CboRN, Tel. 188 "i'aOOT, Tel. 282 HfTBK, Tel. ld naar het Fransch van A. MATTHEiJ. 32; Zij sprak zonder haar toehoorder aan te zien, met terneder geslagen oogen en niet vrij van verlegenheid. Toen zij dat gedaan had, wddz zij dadelijk weer verder gaan. Al zoo vlug weer we;; vroeg Robert haar. Wilt ge mij toe.dri.in op mijn beurt u enkele woorden te /eg gen? Met nog grooter tetiegetihe'c! nam zij plaats op den fauteuil, dien hi| voor haar bijschoof, beiden gingen zitten. Gelukkig bezit niet alleen het kwaad op dit ondcrmaansche zijn geheime knechten, het goede heeft ze af en toe insgelijks. Al kon De Maugiron ook veel gedaan krijgen met zijn noodlot tige geestkracht en zijn verderf ade mende welbespraaktheid, Robert bezat én in zijn voorkomen én in het geluid zijner stem iets'sympathieks, hetwelk ieder, die onbevooroordeeld met Item in aanraking kwam, al spoedig de over tuiging schonk, dat hier een goed mensch aan het woord was, wiens uiterlijk en innerlijk in volkomen har monie waren. Daar dokter Robert zich niet schaamde voor zijn afkomst, even min als voor zijn principes, die hij waarlijk niet onder stoelen of banken verborg, had hij nagenoeg van zelf de gemakkelijkheid van beweging gekre- fer kan of door sluipmoordenaarshan den geveld worden, of ook het kan door beulshanden worden afgemaakt na een zoogenaamd rechtsgeding. Dit bedoelt dan aan de zaak een meer rechterlijk aanzien te geven, maar feite lijk komt zij op geheel hetzelfde neer. Onze eigene landsgeschiedenis, in de tijden der Spaansche beroeringen, leert ons tal van diergelijke schijnprocessen, waarbij de aanklagers metterdaad van gelijke gezindheid, aard en streven als de rechters waren en dus een veroor- decling, veelal een doodvonnis, al van te voren vast stond. Wij werden aan die verre tijden de zer dagen herinnerd door het gebeurde in Griekenland, alwaar een geheel mi nisterie benevens een generaal na een zoogenaamd proces ter dood veroor deeld en enkele uren daarna ook ge bracht werden, alleen om het feit, dat zij, toen het Grieksche rijk zijn groo- tendeels door de mogendheden aange- stookten rooftocht in Klein-Azië begon, de regeering in handen hadden. Het ligt voor de hand, dat.ware de ontwor pen veldtocht gelukt, diezelfde ter dood gebrachten thans hoog in het gestoelte der eere zitten zouden en zij door gansch hei volk, mitsgaders hun tegen standers, als groote vaderlanders be groet en geëerd zouden zijn. Maar de altoos wisselvallige krijgskans heeft het anders gewild en volbracht en Grie kenland heeft een smadelijke vernede ring ondergaan. Daarvan hebben aan stonds de politieke tegenstanders van het vorige kabinet en het militair be wind partij getrokken om hun politieke vijanden in het verderf te storten, en met welk resultaat is bekend. Geen wonder dan ook dat deze politieke moord, want anders is het niet. alom in de wereld groot opzien en veront waardiging gebaard heeft, niet alleen bij Griekenland's vijanden, maar ook bij zijn warmste vrienden. Het komt ons echter voor, dat de ontsteltenis over het gebeurde ginds, van een wijdere beteekenis is, dan mer. er op het eerste gezicht aan zou willen geven. Immers de veronderstelling, de gedachte is zeker niet a' te gewaagd, om uit dezen politieken moord op groofe schaal de mentaliteit af te leiden welke thans niet alleen bij het Grieksche volk, maar ongetwijfeld ook bij andere Ettropeesche volken den boventoon voert. De Balkanlanden zijn van ouds her bekend en berucht om hun niets ontziende wijze den politieke, legen- stander uit den weg te ruimen. hij mag koning, minister, of gewoon burger ziin. Echter we zagen reeds boven hoe ook in de meer West-Europeesche i-nden, met name onder andere in Duitschland, gen, die voor den parvenu, welke de groote wereld poogt na te apen altijd het grootste struikelblok is. Zonder dat er van zijn kant een val- sche berekening in 't spel was, gevoelde Robert, wist hij, had hij 't meermalen ondervonden, dat die sympathieke macht in elk geval iets was. dat zou kunnen opwegen tegen de macht van Balda. haar door 't gevoel van haat erleend, en hij wilde thans op Ange lina met die macht een proef nemen in 't belang van Lucie en van hem zelf. Maar hij vermoedde geenszins tot hoever zich hier die macht uitstrekken zou. Hij herinnerde zich de waarschuwing hem door Angelina op het bal gegeven. Hij herinnerde zich tevens haar hard nekkige stilzwijgendheid onder de wals die zij tezamen hadden gedaan. Vriend schappelijk had hij haar toegesproken, met geen enkel woord had zij daarop geantwoord en hem slechts heel op het laatst de geheimzinnige waarschuwing toegevoegd, dat hij voor De Maugiron op zijn hoede moest zijn. Wat had dat stilzwijgen te beduiden gehad Was liet agitatie of kinderlijke onbeholpenheid geweest Om Angelina op haar gemak te stel len, begon Robert met haar te vragen naar Lucie, hoe deze den dag had door gebracht, wat ze gezegd en gedaan had. Toen bracht hij het gesprek op Angelina zelve. Hij wist van Lucie, itoe zij haar lieve vertrouweling was gewor den en daarvoor zeide hij haar. uit den grond van zijn hart, vriendelijk dank. Ja, ging hij daarop voort meer voor niets meer teruggedeinsd wordt, waar het geldt den po'uieken tegen stander voorgoed onscha lelijk :i ma ken. Waar, mag men vragen, g.ra; liet op die wijze heen? Wal biijf, cr over, wij zeggen niet van ntenschenliefde of broederschap, maar van de meest ele mentaire begrippen van wat de samen leving eischt, wil zij niet ganschelijk ten prooi vallen aan het ruwste geweld, aan de vertreding met voeten van alle recht en veiligheid Waar moet het heen als de volgende regeering de voor afgaande maar voor een slaafsche rechtbank te dagen heeft, om haar te genstanders ter dood veroordeeld te zien En zulks steunende op de macht van het oogenblik Zulke vragen doet het gebeurde op rijzen, en vandaar ook het opzien en de ontsteltenis verre buiten de grenzen verwekt. Alleen die volken zullen dan ook blijken het voortkankerend kwaad te kunnen keeren, die in zich genoeg bezadigde, krachtige en welmeenende elementen bezitten om zich niet te la ten medesleuren in den maalstroom van het geweld. Zoo ooit, dan zijn thans de burgers van goeden wille de aangewe zenen voor een taak van onontkoom bare noodzakelijkheid. beursbeschouwingen. De Oostersche quaestie. Duitschland naar den onder gang. De willige rubber- markt. Betere stemming voor Tabakswaarden. Schepen iets beter. Een beurs. Zoowel de Amerikaansche als de Amsterdamsche fondsenbeurs heeft in de afgeloopen week een zeer onbedui dend verloop gehad, hetge-m trouwens gewoonlijk tegen het einde des jaars het geval is. Men begint dan den ge zichtskring wat kleiner te trekken en heeft door zijn verwachtingen van het loopende jaar een streep gehaald als het in December nog geen goed jaar is, wordt het dat in de laatste jaarweken niet meer en men speelt derhalve maar op zien komen. Wat de groote interna tionale quaesties aangaat, is het ook geen wonder dat de belangstelling van publiek en beurs vermindert, want ze schijnen voorloopig nog onoplosbaar, hoe men zich ook uitput om er iets nieuws van te zeggen en in welk tempo men ook het. aantal conferenties moge vermenigvuldigen. Lausanne zal zeker niet brengen wat de diplomaten zich hadden voorgesteld en zelfs staat elk oogenblik het officieel échec te vreezen, aangezien de Turken, verzekerd van de hulp der Russische vrienden, een hoo- gen toon.blijven aanslaan. Tjitsering heeft met'de hem eigen arrogantie de Russische puntjes nog eens op de Turk- sche i's gezet, waarbij ongetwijfeld een dan ik u zeggen kan ben ik er door ge troffen, dat gij zoo heel veel over hebt voor Lucie, dat Kti slechts aan haar denkt en alleen de waarde wilt zien, die zij bezit, terwijl gij zelf toch ook zooveel waarde hebt Wat zegt ge riep zij bevend en blijkbaar opgetogen, ik waarde En ik ben nog maar een kind Een kind door uw leeftijd en uw gratie, maar het hart behoeft niet oud Ie worden om groot te zijn Angelina haalde nauwelijks adem en er tintelde plotseling een eigenaardig vuur in haar donkere, groote, anders vaak droomerige oogen. En sprekend met een zachte, teedere stem, als die van een grooten broer tot het kleine zusje, vroeg Robert Angelina om hem te laten doelen in de vriend schap, die zij voor Lucie had opgevat. En gij, vroeg zij opeens, terwijl ze zijn hand vatte en hem in de oogen zag, zoudt ge mij ook kunnen. Zoudt ge ook voor mij, verbeterde zij onmiddellijk, een weinig vriendschap kunnen over hebben Een weinig? herhaalde Robert vriendelijk, o, veel meer dan ge denkt Ik heb tl reeds lief van ganscher harte Bij het „ik heb u lief" van Robert, wel is waar getemperd door het „van ganscher harte", voer Angelina een trilling door de leden. O, ziet ge, riep zij uit, dat juist heb ik zoo noodig tneri moet ntij lief hebben 1 Zult gij nu ook. evenals Lucie, vertrouwen in mij stellen Een onbeperkt vertrouwen Ja Welnu, dan zult «e ook in mij INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Vraagt daarom uw Winkelier ter vervanging van dure Boter ALLERFIJNSTE MELANGE DE EEN PITTIGE NATUURBOTERSMAAK PROEFT IEDER ONMIDDELLijK. IflT Prijs 85 cent per pond. Verkrijgbaar te Vlissingen bijANDR1ESSEN, BEUN, v. d. BERG, C. CLARISSE, J. CLAR1SSE, Wed. DOMMISSE, GOEDBLOED, GOET- HEER, Wed. GODESCHALK, GOOTE, JANSEN, KODDE, LOUS, MAES, MICHELS, v. MEERBEEK, OVAA, v. D. PLOEG, POTJEWIJD, RIJNDERS, SIEBOLS, SMIT, TIELROOY, v. VERRE, VISSER, ZANDËE. flink percentage grootspraak aanwezig was, maar waardoor de positie van Lord Curzon toch weer moeilijker ge worden is, daar men zich van Den Haag nog wel herinnert dat het met de Rus sen nog slechter zakendoen is dan met de Turken. Terwijl we dit schrijven, schijnt er een kleine opening in het warnet der discussies te zijn ontstaan door een plotselinge wending van den Russischen diplomaat, maar zijn gedra gingen zijn zoo onzeker en onbetrouw baar, dat de beurs er wel niet scherp op zal reageeren. De Oostersche quaestie blijft vooreerst een bedreiging van den Europeschen vrede, ook al wordt men het op de conferentie te Lausanne eens, want de jongste overwinningen der Turken zullen hen steeds weer tot ac tiviteit prikkelen, waarbij hun gods dienstige opvattingen een niet te onder schatten factor zijn, daar deze meebren gen dat ieder, die niet aan den grooten Profeet gelooft, een vijand is, die moet worden overwonnen of uitgeroeid, Mo hammed was altijd een zwaardvechter van de eerste orde. Men is derhalve op de beurs wel zoo verstandig om zich met die conferentie van Lausanne niet al te zeer te ver moeien, temeer wijl men nog eenige be langstelling moei trachten over te sparen voor de op het einde van deze week te openen conferentie te Brussel, waar de bloem van Europa's politiek intellect zich weer eens aan de schade- vergoedingsquaesties zal vergasten, dam delibrat Senatus perit Sagantum terwijl de Senaat beraadslaagt, gaat Sagantum te gronde, gelijk Cato zeide tijdens den strijd van Hannibal tegen Rome. Want dat het dien kant met Duitschland op gaat, wordt door on- bevooroordeelden vrijwel niet meer te gengesproken. Het land toont hier en daar nog wel de symptomen van schijnwelvaart, voor zoover er in som mige bedrijven nog volop werk is, maar in het algemeen worden de teekenen van een diepgaande malaise meer en CENT een goede bondgenoote bezitten, let maar op Zij stond op en vluchtte veeleer van dokter Robert weg. dan dat zij hem verliet. Robert begaf zich huiswaarts, meer voldaan met Angelina's belofte van hondstrouw, dan hij zelf wel verklaren kon. Maar twee merkwaardige omstan digheden waren hem nochtans onbe kend, nl, dat Angelina, zijn kleine bond genoote, niet de nicht maar de dochter van Balda was en verder dat Balda het bewijs van zijn liefde voor Lucie in handen had. Hij gevoelde zich in zekere mate beveiligd voor den haat dier ge duchte vrouw door de vriendschap van dat onbedorven kind. Hij had nu, om Lucie te verdedigen, nieuwe wapens noodig tegen De Mau giron. Waar die te vinden HOOFDSTUK XXIII. Hulptroepen. De Vrouw. Bij de ziekte van den staatsraad Marousset, een ernstige. langdurige ziekte, was Robert driemaal, met twee zijner collega's door den huisdokter, mijnheer Durante!, in consult geroepen. Bij die gelegenheid had hij ook met mevrouw Marousset kennis gemaakt. Hij herinnerde zich flauwtjes van die dame, evenals van zoovee) andere fa milies'. een uitnoodigingskaarf te heb ben ontvangen tot het bijwonen van haar soirée's. Maar zijn tijd was altijd zoo bezet geweest, dat hij er zelfs niet aan had gedacht zoo'n receptie van mevrouw Marousset bij te wonen, wat hem nu wel een weinig speet, want nu meer zichtbaar. De financiering van de nooden der bevolking met valsch geld want een andere naam verdient het product der inflatie niet heeft een tijdlang het bedrijfsleven gaande ge houden en het zelfs een voorsprong ge geven op het buifenland, dat alleen met echt geld rekende, maar tenslotte blijkt nu dan dat men den laatsten tijd bezig geweest is zijn eigen koek op te eten. Weliswaar heeft men ook het bui tenland met een zee van valsch papier overstroomd en daartegen waardevol le goederen verkregen, maar wat op de ze wijze gewonnen werd, ging meer dan verloren door de ongebreidelde verte ringen welke men zich in vele kringen der bevolking, dank zij de vermenigvul diging van het papiergeld, veroorloofde en tevens door de verkooptransacties met het buitenland, welke in Marken werden afgeslo'.en en waarop schijnbaar winst behaald, doch in werkelijkheid verlies geleden werd. Dit is het groote kwaad der inflatie, dat velen ook in ons land nog niet inzien, dat het de eigen bevolking ten aanzien van de waarde der goederen op een dwaalspoor brengt en haar tot verteringen prikkelt die ka pitaalsvernietiging zijn. Wanneer een Hollander vijf dagen in Duitschland reist, daar logeert, eet en drinkt zonder eenige beperking en dan na terugkeer bemerkt dat hij in totaal 25 armer ge worden is, dan moet er iets haperen, dan moet er hier of daar een verlies zijn geleden bij het tot stand komen der verschillende transacties, welke hij waren alle relaties met die dame ver broken én 't was de vraag hoe hij ze weder zou kunnen aanknoopen. Wanneer de geruchten waarheid zei den en 't was niet onwaarschijnlijk wanneer de markies De Maugiron de minnaar was geworden van me vrouw Marousset, kon een zekere ver standhouding van hern, van Robert, met de bewuste dame, hem van zeer veel nut zijn. Maar hoe moest hij weder bij mevrouw Marousset aan huis zien te komen Den volgenden morgen begaf hij zich na door een briefje van Lucien om trent Lucie, die een goeden nacht had gehad, gerustgesteld te zijn naar dokter Durante!, een goed kameraad van hem, die tegelijk met hem had ge studeerd, in het gasthuis werkzaam was geweest en steeds zijn vriend was gebleven. Dokter Durantel, drie jaar ouder dan Robert. was een en al bewondering voor zijn geleerden jongeren collega, wien hij overigens niets te benijden had, daat hij zelf een uitgebreide prak tijk bezat en bovendien gefortuneerd was. Sinds twee jaar was hij gehuwd en nu had hij een lieve vrouw en een enge! van een kind, een zoontje. Hij was derhalve de gelukkigste mensch op de wereld en Robert zag al zeer verwonderd op, toen Durantel. anders de opgewektheid zelf, hem mef een be wolkt voorhoofd ontving. Wat mij scheelt riep hij op de belangstellende vraag van Robert. Ik maak mij, ronduit gezegd, ongerust over derf toestand van mijn vrouw,

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1