DER ïfde VRIJDAG 8 DECEMBER BR ernis. TEUR STBODE atschappij m irl ftiO 290 öOe Jaargang i VW" W BINNENLAND Stads- en Provincienieu W8 ïgewoon eeuwig unst. Tusinsky bladen verslag- t" hier- it voor is? oofdstuk minste ver werd \G weer ner episoden :vond. OLA. IEGANG. léén van en 2de hands iRS te koop, Ires Winkel- n verkoop van ticulieren. Br. „Vliss. Crt." tond in dienst dag en nacht. HEüENLICH, b. -Rotterdam »en plaatsen. PASSAOIERS- EN VEE. T. ftU uil m mi tb. <m 8 8 8 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 12.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- rementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS. Van 1—4 regels: 1.10; voor iedere rege! meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen var. 5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels f 1.70, iedere regel meer 26 cent. 8 bticmra iHOORN, T"t 15? ERHOUT, T«L 38? ISKHKK, Tel. V1 KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag. Binnenlandsche zaken. Een van de minder onbelangrijke punten, die bij de begrooting van bin nenlandsche zaken aan de orde zijn, betrof de kwestie van de steunverle ning aan noodlijdende beeldende kun stenaars. De regeering heeft aanvanke lijk zich bereid verklaard dien steun te verkenen, mits de gemeentebesturen eveneens bereid waren steun te geven. Inmiddels is de regeering vrijwel te ruggekomen op haar toezegging, niet tegenstaande ettelijke gemeenten vóór gingen. Wat waren nu de motieven voor die veranderde zienswijze, aldus interpelleerde vandaag de heer Kleere- koper en voorts vroeg hij is de regec- ring bereid alsnog mede tc werken om het bedrag, dat bereids voor den steun van noodlijdende beeldende kunste naars op de begrooting van Binnen landsche Zaken was uitgetrokken, ter beschikking te stellen van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, opdat deze alsnog, nu de groote steden gaarne bereid blijven om daar aan mede te werken, den weg vinde welke tot het door allen beoogde doel der steunverleening leiden kan. Een zonderlinge abnormaliteit is het, dat deze gansche aangelegenheid bij Binnenlandsche Zaken is onderge bracht en niet bij den minister van kun sten en wetenschappen. Daardoor heeft deze steunverleening meer het karakter van werkloozen-zorg dan van steun verleening aan de Kunst. De heer Klee- rekoper drong er daarom op aan dat hel bedrag ter beschikking werd ge steld van dien minister, opdat deze zijn voorwaarden kan stellen in het belang der kunstenaars en der Kunst. Een commissie van advies, uit deskundigen bestaande, moge dan voorlichting ge ven. Een ander punt uit deze discussie was de bekende circulaire van den mi nister aan de Commissarissen der Ko ningin, waarin deze worden verzocht zich te lichten tot de burgemeesters, ten einde deze te verzoeken zich schrap te zetten tegen iedere niet onvermijde lijke uitgave. Hierin ziet men natuurlijk 'n geweldigen aanslag op de autonomie der gemeenten, al erkent men, dat som mige gemeentebesturen wel wat pae- dagogie noodig hebben. Dan echter had de minister niet alle gemeenten de waarschuwing moeten thuis sturen Had de minister dan onderscheid moeten maken tusschen de gemeenten Wel is er op gewezen, dat het Rijk voor een deel ook schuld heeft aan den min der gunstigen financieelen toestand der gemeenten, omdat het Rijk herhaalde lijk de gemeenten op kosten heeft ge dreven of uitgaven op deze heeft afge wenteld. Vandaar dan ook dat tegen die circulaire veel verzet is gekomen. Dit is o.a. weer het geval met de La ger Onderwijs-wet en haar jongste voorgestelde wijziging, waarbij de kos ten van het vervolg-onderwijs op de gemeenten worden afgewenteld. In deze circulaire zagen vele leden een beden- kelijken aanslag op de gemeentelijke autonomie. Wat nu die afwenteling op de ge meentebesturen betreft, mocht de Ka nier ook wel eens bedenken dat zij zelf herhaaldelijk wetten heeft gemaakt, die de gemeenten op zware lasten zette. Eigen schuld mocht de Kamer ook wel manen De heer De Wilde achtte de kritiek op de regeering in vele opzich ten onbillijk. Hij wees bijvoorbeeld op de enorme voorschotten voor woning bouw, door het Rijk aan de gemeenten verstrekt, op de overneming van de sa larissen der onderwijzers, waardoor hgt Rijk heel veel voor de gemeenten heeft gedaan. De commissie van advies voor de uitkeering der steunverleening aan noodlijdende beeldende kunstenaars vroeg ontheffing van haar taak, omdat zij geen kans zag de kunstenaars uit Ie kiezen, die in aanmerking moesten komen. De regeering zit daar nu mede en weet ook niet hoe de gelden verdeeld moeten worden zij acht de bezwaren "og onoverkomelijk, maar blijft zoeken "aar een oplossing. In zake den zomertijd stelt' de heer *an der Waerden een motie voor, w»arin de regeering wordt verzocht "adere gegevens en inlichtingen te ver strekken. De minister heeft daartegen natuurlijk geen bezwaar en als die ge gevens zijn verstrekt zal de Kamer moe ten zeggen of zij nu van de regeering een ontwerp verwacht in plaats van een initiatief-ontwerp van één der le den. Zoolang er een dergelijk ontwerp ligt, houdt de regeering haar handen van het onderwerp af, tenzij de Kamer haar er om vraagt. Het komt dus hierop neer, dat de mi nister gegevens zal verstrekken en dat hij daarna van de Kamer een beslissing zal afwachten. Volgens den minister erkent de wet wel degelijk het hoogere toezicht van Gedeputeerde Staten en de regeering od de gestie van de gemeentebesturen en dus was er in de aangevochten cir culaire niets onwettigs en onbehoor lijks. Het groote belang dat hier op het spel stond heeft de regeering tot deze circulaire gebracht. De motie van den heer Van der Waerden werd zonder stemming aan genomen. Nederland en België. in zijn Memorie van Antwoord bij de begrooting van buitenlandsche zaken deelt minister Van Karnebeek op de in de afdeelingen gedane vragen het vol gende mede Tusschen de Belgische en de Neder- landsche regeering is de verhoud'ng vriendschappelijk. De ontmoetingen, die de minister met zijn Belgischen ambt genoot gehad heeft, zijn nuttig ge weest en hebben tot een verbetering der betrekkingen in het algemeen bij gedragen. Bij de besprekingen werden nader, in het kader der hangende her ziening, de inzake de kwestie der Wie lingen dezerzijds reeds geopperde op lossingen onder de oogen gezien, waar onder het voorstel om zoo noodig door scheidsrechterlijke uitspraak aan deze kwestie een einde te maken. Tot een beslissing is men nog niet gekomen De opvatting overigens van de Ka merleden, die opmerkten dat de oplos sing der bestaande moeilijkheden zeer gewenscht is, doch dat België hierbij het meeste belang heeft, is inderdaad juist. Wanneer de Belgische regeering haar standpunt ten aanzien van bovenbe doelde oplossingen zal hebben bepaald, zal de Nederlandsche regeering haar verdere houding en de wijze, waarop de lusschen beide landen hangende verwikkeling zal kunnen worden beëin digd, nader kunnen vaststellen. Wat de vraag betreft of het waar is, dat in België reeds plannen in uitvoe ring zijn, welke verband houden met 't Maas-Rijnkanaal, beschikt de regeering niet over gegevens, die als grondslag voor een antwoord kunnen dienen. De verondertselling, dat dienaangaande overleg zou zijn gepleegd met de Neder landsche regeering, loopt op de tot standkoming der verdragen vooruit en is ongegrond. De actie tegen de verslechtering van het onderwijs. De voorzitter van de Tweede Kanter heeft het landelijk comité van actie te gen de verslechtering van het onderwijs meegedeeld, dat hij bereid is, het comité heden te 11 uur te ontvangen, om hem persoonlijk het bekende petitionnement te kunnen aanbieden. Nog steeds houdt de stroom van geteekende lijsten aan. Er ziin nu reeds ongeveer 600.000 hand- teekeningen geteld. Conferentie voor den vrede. Gisteren is te 's-Gravenhage aange- \angen de door de Internationale Vrouwen Organisatie voor Vrijheid en Vrede belegde 3-daagschc internatio nale conferentie. Miss Jane Adams uit Chicago opende het congres met een welkomstwoord, waarin zij er op wees dat thans de tijd gekomen is om de vredesverdragen eens nader te toetsen. Nadat verschillende afgevaardigden van onderscheidene nationaliteiten de noodzakelijkheid van een nieuwen Vol kenbond en van een herziening der te genwoordige verdragen hadden bepleit, werd met algemecne stemmen een door de Engelsche afdeeling voorgestelde resolutie aangenomen, waarbij den ge allieerden minister-presidenten, die op 9 December te Londen samenkomen, nadrukkelijk wordt verzocht, ten aan zien van de vraagstukken van herstel een regeling te treffen waardoor het vertrouwen in de wereld hersteld wordt en de stabilisatie der valuta, de weder opbouw van de internationale landen en de vernieuwing van de internationale samewerking weer mogelijk wordt ge maakt. Een merkwaardig geval. Naar het „Deventer Dagblad" ver neemt, is te Deventer een hoogst merk waardig geval voorgekomen.Wegens achterstand bij het betalen van ge meentelijke belasting door een raadslid wenscht de gemeente gebruik tc maken van haar recht van compensatie tegen over den betrokkene, wien presentie geld moest worden uitbetaald wegens het bijwonen van raadszittingen. Het geld wordt dan ook niet uitgekeerd. Het blad vroeg het bewuste raadslid ter zake om inlichtingen en vernam van hem, dat in deze zaak ongetwijfeld het laatste woord nog niet gesproken is. Het geval in kwestie zou er toe kunnen leiden, dat een raadslid door het niet uitkeeren van presentiegeld zou worden verhinderd in het uitoefenen der functies, die hem volgens de wet zijn opgedragen. VLISSINGEN, 8 DECEMBER. De verbinding NederlandEngeland. In „de Maasbode" treffen wij een ingezonden stuk onder bovenstaand opschrift aan, geschreven door den heer Van Munnekrede te 's-Hertogenbosch, dat wij inet volle instemming overne men Vanaf 4 dezer is er door de Great Enstern een dusdanige regeling getrof fen, dat er in een luxe-trein, samenge steld uit den hoftrein van den ex-keizer zal loopen uitsluitend ten gerieve van eerste klasse passagiers. Hiermede wordt een rechtstreeksche verbinding beoogd tusschen Berlijn en Hoek van Holland en we ervaren thans de treuri ge realiteit, dat met openlijke medewer king van de Nederlandsche spoorwegen een nationale lijn, de „Zeeland", daar mede in die mate concurrentie aange daan wordt, dat deze laatste de weinige passagiers, welke zij uit de valuta-lan den nog te vervoeren kreeg, dreigt te verliezen. Wij herinneren ons maar al te goed, hoe bitter weinig genegen de Ned. spoorwegen destijds waren, voor een behoorlijk verkeer van Vlissingen met het achterland zorg te dragen. Maar dat diezelfde spoorwegen aan een vreemd lichaam thans gelegenheid geeft aan een concurrent van haar, doch een Nederlandsche maatschappij, ernstig afbreuk te doen, is m.i. met etk begrip van loyaliteit en correctheid in strijd te achten. Zijn wij nu al zoover wegge- slibberd en gezonken, dat wij tot een dergelijke daad hebben kunnen over gaan 1 En is het eigenlijk niet iets spe- cifiek-Hollandsch, dat wij ons zoo laten trappen wij die akioor btjjven iabo- reeren nan ecri tekort aan materiaal be wustzijn 1 Of meende men werkelijk, dat wij bij onze omgeving, eventueel tot iets dergelijks kans zouden gekregen hebben 1 Dat men ook in Noord-Brabant prijs stelt op het behoud van de „Zeeland" verheugt ons natuurlijk in ltooge mate. Men ziet ook daar in dat de spoorwe gen de „Zeeland" feitelijk saboteeren en dat er van die zijde allerminst de noodige medewerking wordt verleend om onze nationale lijn te steunen, staat vast. Het is daarom goed, dat de autoritei ten voortdurend op de hoogte gehou den worden. Wij weten dat in de Twee de Kanter een flinke meerderheid ge vonden wordt, die voor de Zeeuwsche belangen wenscht op te komen. Daar om dienen ook de Kamerleden op de hoogte gesteld te worden van de te genwerking, welke de „Zeeland" on dervindt en alleen door voortdurend de aandacht te vestigen op alles wat de Zeeland" kan benadeelen, is het mis schien mogelijk dat men ook In Den Haag te weten komt op welke wijze de „Zeeland" eigenlijk wordt tegenge werkt of minst genomen niet die medewerking ondervindt welke haar in staat moet stellen door de moeilijke jaren heen te komen. De reizende tentoonstelling voor volksgezondheid. Deze tentoonstelling, welke Zaterdag 6 Januari zal geopend worden in het voormalige Burgerweeshuis in de Bad huisstraat, staat onder bescherming van het Ned. Roode Kruis. Door de groote uitgebreidheid van de te exposeeren voorwerpen zullen 3 za len van het Burgerweeshuis in beslag genomen worden. Er zijn toch niet min der dan 33 afdeelingen, waaruit'dus voldoende blijkt dat bijna alles wat op de volkshygiëne betrekking heeft, hier aanschouwelijk wordt voorgesteld. Door verschillende autoriteiten op het gebied van de volksgezondheid wordt met deze reizende tentoonstel ling warme sympathie betuigd, omdat zij allen van oordeel zijn dat door deze tentoonstelling krachtig wordt medege- holpen aan het verspreiden van goede hygiënische begrippen. Juist omdat op het gebied van de volkshygiëne zoo kolossaal wordt ge zondigd, zal deze tentoonstelling er veel toe kunnen bijdragen om meer aan dacht te schenken aan alles wat in het belang der volksgezondheid kan ge acht worden. Prins Hendrik, voorzitter van het Ned. Roode Kruis, schrijft over deze reizende tentoonstelling het volgende „Het heeft mijn groote voldoening, dat het Nederlandsche Roode Kruis, na afloop van de Internationale Hygiëne- tentoonstelling het initiatief heeft ge nomen tot een reizende hygiëne-ten- toonstelling. Ik spreek den wensch uit, dat deze tentoonstelling bij haar be zoeken aan de verschillende plaatsen in den lande, de belangstelling moge hebben van het volk, waardoor het doel bereikt za! worden, dat zij de hygiëne op velerlei gebied zal dienen. Terwijl ik mijn dank betuig aan de vereenigingen en personen, die aan de ze tentoonstelling hun medewerking hebben willen verleenen, uit ik de hoop, dat zij een succesvolle rondreis moge maken". Deze wensch van den voorzitter van het Ned. Roode Kruis is bewaarheid. Bijna overal waar de tentoonstelling werd gehouden was zij een groot suc ces, al bevestigen ook hier de uitzon deringen weer den regel te Rozendaal b.v. was de belangstelling zoo uiterma te gering, dat bepaald van een fiasco moet worden gesproken. Dat zal hier niet het geval zijn, daar van zijn wij vast overtuigd. Vooral waar de vakvereenigingen, die het groote nut van de expositie ook ten volle inzien, haar leden zullen aanspo ren en opwekken tot een bezoek, reke nen wij er op dat de toeloop hier zoo groot za! worden, dat de verwachtin gen verre overtroffen zullen worden. De commissie welke de voorberei dende werkzaamheden regelt, heeft be sloten den toegangsprijs zoodanig te stellen dat deze voor niemand een belet sel behoeft te zijn, zijn voornemen om de tentoonstelling te bezichtigen, op te geven. Het is zeer goed gezien van de commissie om juist door een lagen entreeprijs het bezoek zooveel mogelijk te animeeren, want niemand mag eigen lijk verzuimen de tentoonstelling te be zoeken. Er gaat een groote opvoedende kracht van uit. Wij zullen nog wet gelegenheid heb ben nader op de tentoonstelling terug te komen. De heer C. A. van Woelderen, burge meester, eere-voorzitter der afdeeling Vlissingen van het Roode Kruis en voorzitter van het Groene Kruis, treedt als voorzitter op, terwijl het secreta riaat wordt waargenomen door den heer P. Rozemond, Coosje Busken- straat 5a. Tot leden der commissie zijn, in al fabetische volgorde, benoemd E. Andriessen, vertegenwoordiger van den R. K. Volksbond te Vlissingen. J. A. Berger, vertegenwoordiger van den Bestuurdersbond te Vlissingen. Henri Dronkers, secretaris van de provinciale afdeeling van het Roode Kruis te Middelburg. Mevr. HoogkamerUnger, lid van het bestuur der Vereeniging voor Zui gelingenzorg en van de afdeeling Vlis singen van het Roode Kruis te Vlis singen. P. G. Laernoes, voorzitter van „Ge meenschappelijk Belang" te Vlissingen. J. Marijs, vertegenwoordiger van den Christelijken Bestuurdersbond, Vlissin gen. Dr. Med. P. Merckens, Wethouder, Vlissingen. J. de Meij, administrateur van het ziekenfonds „Walcheren", Vlissingen. G. K. A. Nonhebei, lid van de Ge zondheidscommissie te Middelburg. L. P. van Oorschot, vertegenwoordi ger van het Plaatselijk Arbeiders Se cretariaat, Vlissingen. Dr. C. E. Plugge, voorzitter van de provinciale vereeniging „het Groene Kruis", te Oost- en West-Souburg. Herman Snijders, voorzitter Middel- burgsch Ziekenfonds, Middelburg. Dr. A. Staverman, voorzitter van de afdeeling van het Roode Kruis en van het ziekenfonds „Walcheren", Vlissin gen. Ds. J. de Visser, predikdnt der Ned. Herv. gemeente te Middelburg. Mevr. VoorhoeveSerton, lid van het bestuur der afdeeling Vlissingen van het Roode Kruis, Vlissingen. Dr. L. Weyl, voorzitter van de afdee ling Walcheren der Nederl. Maatschap pij voor Geneeskunde te Middelburg. D. A. P. de Zeeuw, redacteur der „Vlissingsche Courant". De Passiespelen te Oberammergau. Nadat gisteren in de Nieuwe Kerk de avond was ingeleid met orgel spel, gezang, gebed en een duo voor orgel en fluit, nam ds. J. de Visser, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Middelburg, het woord en verklaarde met het oog op het tc behandelen on derwerp, dat dit op verzoek gekozen was. Anders zou hij het waarschijnlijk niet gekozen hebben, ten eerste, omdat hij het hier ter stede'in kleineren kring had behandeld, maar ook, omdat hij wat huiverig is, daar de menschen over 't algemeen een meening hebben over het al of niet oirbare om het heilige te betrekken op een dergelijke manier in het aardsche. Hij voor zich wil wel zeggen, dat het alleen afhangt van de wijze, waarop dit geschiedt en door wien. Na deze inleiding komt spreker tot zijn eigenlijk onderwerp, waarvan hij verklaart slechts een indruk van het gehcei te kunnen geven. Oberammergau. een onbeduidend plaatsje in Noord Beieren, in een bosch rijk dal, bij een kegelvormigen berg gelegen aan de Ammer, is bekend ge worden, nadat het, in 1633 geteisterd door de pest, geloften had gedaan, in dien de plaag zou ophouden. En die gelofte is, in tegenstelling met vele der gelijke, gehouden. Nu vond spreker de keus wel eigenaardig, maar toch typee rend voor den tijd. Er werd als vorm voor het offer der dankbaarheid geko zen de voorstelling om de 10 jaar van „het lijden en sterven van Christus". Hoe men daartoe kwam, verklaarde spreker uit het streven, dat reeds in de •Middeleeuwen bestond, nl. om de pre diking van den godsdienst met het le vende woord meer tot zijn recht te doen komen, aan welke prediking men be hoefte gevoelde. Het gevoig daarvan was dat de Dominicanen den preekstoel in de kerk hebben gebracht en dat Luther en Calvijn tooneelstukken heb ben geschreven om die in of nabij 4e kerk op te voeren. Deze vorm voor het offer werd uitgekozen nadat de Ober- ammergauers diep en ernstig hadden nagedacht. Ze beschouwden de uitvoe ring niet als een ontspanning ntaar met heilige devotie wordt alles hier voorbe reid en vertoond. Spreker, die in 1910 deze passiespelen heeft gezien, kon er zich niet veel van voorsteilen, omdat hij wist, hoe moeilijk het was de stof van wat er in Gethsemané gebeurde, weer te geven. Vandaar, dat hij. wien het heiligschennis leek, de voorwaarde stelde op te mogen staan en heen te gaan indien er iets was, dat hem schokte. En het tegendeel is gebeurd diep ontroerd is hij geweest van af het begin (i 8 uur in den morgen) tot het einde (rond 6 uur 's avonds). Diep ontroerd was hij, toen bij den aanvang een rnan in de toenmalige Oostersche kleedij, die menschen uit verschillende werelddeelen en van verschillenden godsdienst het „Weest gegroet" toe riep. Toen de gordijnen, die het „too- neel" verborgen opengeschoven wer den, kreeg men het paradijs tc zien, waaruit Adam en Eva vluchtten, kreeg men het beeld van den zondeval, waar voor de mensch boeten moet. En on middellijk daarna, nadat de muziek zacht klagende muziek had gespeeld, ging het gordijn open om het groote kruis van Golgotha te toonen. Tegen over elkaar waren geplaatst de zonde en de redding. En zoo speelden zich alle tooneelen af, aangezien en meegeleefd in diepe ontroering door al die verschil lende nationaliteiten, die daar waren samengestroomd om te zien. Zwijgend gingen allen heen na afloop, onder den indruk van hetgeen vertoond was. Spre ker, die wist dat Oberammergau in een Roomsche streek ligt, moest verklaren, dat het was of men in een Evangeli- schen kring verkeerde. Hij gaf als voor beeld van het weinig Roomsche der heele vertooning. dat er slechts I regel in het vrij dikke tekstboek was, die aanduidde, dat men in een Roomsche omgeving was. Sprekende van dien tekst wees ds. De Visser er op. dat hier twee merkwaardigheden bij waren op te merken. Ten eerste was er in den ai- ouden tekst, getrokken uit de Evange- lieën, niets veranderd of gemoderni seerd ten tweede had de hooge gees telijkheid de menschen volkomen vrij gelaten. Wie de bewoners van Oberammergau gezien heeft en met hen heeft meege leefd, kan begrijpen, dat zij juist in staat zijn de heilige personen uit te beelden, ook, omdat hij weet, dat er bij de keuze der vertolkers een scherpe censuur wordt uitgeoefend. Na de pauze, waarin een orgelnum mer werd uitgevoerd, bracht spreker naar voren, dat daarginds steeds een treffende tegenstelling wordt gegeven tusschen tafereelen uit Nieuwe en Oude Testament. Tal van voorbeelden haalde spreker aan en liet zou ons te ver voe ren ze alle op te noemen. We volstaan dus met een enkele Het beeld van Adam in 't zweet zijns aanschijns wer kend en'Jezus, die zijn zweet bloed) vergiet voor ons zondaren. Tal van dergelijke beelden riep spre ker op en hij eindigde met de aanwe zigen te wijzen op dat kruis, dat sym boliseert hoe ons leven moet zijn. Een duo van orgel en fluit besloot dezen mooien avond. Tot directeur van het R. Kath. ge mengd koor „St. Ursula" alhier is be noemd de heer J. A. Hollaers Voor het examen als machinist diplo ma C, theoretisch gedeelte, is geslaagd de heer J. Swart en voor het examen als tweeden stuurman de heeren C. Snoek en C. W. van Oeveren beiden leerling aan de De Ruyterschool. De afdeeling MiddelburgVlissingen van den Ned. Christ. Grafischen Bond heeft het nieuwe arbeidscontract voor de werknemers in de typografie ver worpen.

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1