OIRÉE ASTRAAT agent ïeisje WOENSDAG 6 DECEMBER r a.s. Maatschappij m vaart NO 288 FEUILLETON De Braziliaansche BINNENLAND N D A gelijkheden, OpenbMre tfgaderlngen enz. lederen avond blos- aanvang 8 uur. rdag- en Zondagmid- Dagelijks bioscoop- s avonds 8 uur. rdag- en Zondagmid- er. Lezing door ds. de Passiespelen van Nieuwe Kerk, 8Y4 u. Soirée van de De )ude Vriendschap", 8 club „U. V. V.", „de 8 uur. Cabaret-avond, te Marine Sanatorium- Vriendschap", 8 uur. 'lissingsche Dansver- u", Concertgebouw, Introductie-soirée uur. toegang meer. zaal en bij den bestaande edgekeurd) vermogen, rat gelegen- nspositie r No. U. R. haven 87, i net de 16 jaar. risstraat 11. lelb. - Rotterdam egen plaatsen. PASSAGIERS N EN VEE. 11. mid I suit r j r.a ittr 8 vut. VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bii vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels: 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dicnstaanvragen van 1—5 regels 65 cent iedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag. Portvrijdom. Onderwijs. Waterstaat. Ongeveer een jaar geleden besloot de Kamer tot afschaffing van den port vrijdom. Nu het vandaag kwam tot het voteeren van de bedragen op iedere be grooting ter bestrijding van de kosten van die opheffing, heeft de Kamer met 51 tegen 37 stemmen die gelden gewei gerd, hetgeen dus beteekent dat de portvrijdom weer ganschelijk is ge handhaafd, hetgeen een formidabele domheid is. Na eenig gekibbel heeft de Kamer besloten Dinsdag a.s. het ontwerp tot wijziging der L. O. wet te behandelen Aanvankelijk drongen de heeren Dres- selhuijs, Ketelaar en Ter Laan op be handeling na Kerstmis aan, maar ten slotte krabbelde de eerste terug en het eind was, dat de Kamer het uitstel- voorstel verwierp. Dikke woorden al „te korte tijd om de ingrijpende wijzi gingen te bestudeeren" werden gebe zigd, hetgeen altijd bij dergelijk gekib bel het geval is. Onder hilariteit der Kamer heeft de heer Wijnkoop verlof gevraagd vragen te mogen richten over de houding die de regeering denkt aan te nemen tegen over het vredescongres der I. V. V. dat de volgende week hier wordt gehouden. De aanvrager wilde vandaag reeds een beslissing, maar de Kamer wijkt niet van de orde, want morgen zal pas be slist worden. Uit de rede van minister Van Swaav over de afdeeling Spoorwegen stippen we eenige punten aan. De minister is tegen kilometerkaarten, omdat hij die onbillijk acht liever zag hij een de gressief tarief, zoodat iedere honderd kilometer meer goedkooper worden. In die richting wil de minister een oplos sing van de tarieven zoeken. Volgens den minister zijn de eerste klasse-reizigers niet de parasieten waarvoor de heer Van Gijn ze houdt. Zij betalen wel degelijk hun kosten. Vóór Zondagsrust en Zondagsheili ging is de minister, maar hij wil den dienst niet meer beperken. Hij acht den toestand op dit ooeenblik vrij goed. De heer Schaper trok na de mededee- ling van den minister over het degres sief stelsel zijn motie ter zake van ta riefsverlaging op lange afstanden, in. Daartegenover diende de heer Wijn koop een motie in, waarin hij verlaging der derde klas-tarieven en her-invoe ring van buurtverkeer vroeg. Daarover zal morgen worden gestemd. De begrooting werd goedgekeurd. Een aanvang werd gemaakt met de Marine-begrooting. to bekomen Transp. en Exp m Q. VOS, Tel HOORN, Tel- 153 TERHOUT, Tel. 282 TTTFNKF.K Tel. 1C1 naar het Fransch van A. MATTHE1J. 30 Gij maakt u veel te bezorgd, Balda, over hetgeen mijn kinderen al dan niet zullen zeggen, maar ik wil u daarom toch wel uw zin geven. De Maugiron zal nog eenigen tijd geduld moeten hebben, voor ik hem een be slissend antwoord geef, maar zoo ik eens, na kalm beraad, tot een besluit ben gekomen, zal dat besluit ook on herroepelijk zijn. ik dank u, vriend antwoordde Balda nederig. Ze had in dit kleine, huiselijke tooneel haar rol zoo goed gespeeld, dat geen der effecten, welke zij van te voren berekend had, bij de uitvoering was achterwege gebleven. Het ijzer moest nu gesmeed worden, tcrwij het heet was. Den volgenden dag reeds ontvirjg mijnheer De Sergy een brief, waarmede de markies De Maugiron hem om een onderhoud verzocht. De Sergy ant woordde, dat het hem een eer zou zijn den markies den volgenden avond te zijnent te ontvangen. De Maugiron kwam, deed officieel zijn aanzoek om de hand van Lucie en werd daarbij met welwillendheid aangehoord. Het gesprek, met het huwelijksaan zoek begonnen, kwam evenwel al spoedig op een ander terrein. Men sprak Arbeidsgeschillenwet. Tot dusver hebben meer dan 650 in- dustrieele vereenigingen en onderne mingen adhaesie betuigd aan het adres van het verbond van Nederlandsche fabrikantenvereenigingen, strekkende tot verwerping van het bii de Eerste Kamer aanhangige ontwerp Arbeids geschillenwet. De sociale verzekeringswetgeving. Bij de Tweede Kamer is een missive van den minister van arbeid ingekomen houdende intrekking van de wetsont werpen tot wettelijke verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van beroepsziekten en tof verzekering van personen, werkzaam in het zee vaart- en het zeevisschersvedrijf, tegen geldelijke gevolgen van bedrijfsonge vallen. Bezuiniging op het Loodswezen. De hoefijzer-correspondent van het „Hbld." schrijft het volgende Onder dezen titel hebben wij, in ons nummer van 29 September j.L, gewezen op teekenen van een anderen en meer verstandigen geest die er onder den nieuwen inspecteur-generaal scheen te zijn gevaren in de afdeeling Loodswe zen. Met name noemden wij het aan schaffen van stoomtreilers voor den dienst te Delfzijl, een aanschaffing waarvoor wij vroeger herhaaldelijk hadden gepleit ter bezuiniging op de kosten van nieuwe stoomloodsbooter. Zoo'n nieuwe boot kostte altijd een half millioen en daarvoor zou men nu drie treiters krijgen. De vraag bleef echter open, of in die vijf ton voor drie booten niet alleen de kosten van aanschaffing, maar ook van verbouwing en inrichting begrepen wa ren. Het blijkt nu, dat dit inderdaad het geval is. De kosten van een en ander zijn hooger dan geraamd was en vrij wat hooger dan wij hadden geraamd 70.000 aankoop tegen 50.000 zoo als wij meenden, op grond echter van prijzen van bijna twee jaar geleden en 130.000 verbouwing en inrichting te gen 50,000 naar onze schatting en 80.000 naar die van marine). Het totaal wordt 2 ton per schip, maar men krijgt dus toch drie uitstekend bruik bare en bewoonbare stoomloodsvaar- tuigen voor iets meer dan den prijs, dien men vroeger voor één besteedde Of het ook kon Wij teekenen hierbij ter loops aan, dat er nóg een verbetering ingevoerd wordt, waarop wij hadden aangedron gen na ons bezoek aan den Wielingen- post het plaatsen van hulpmotoren in de zeilbooten. Hoe hulpeloos dreef onze schoener daar toen rond bij den Wan delaar in dikken mist en windstilte. En hoe lustig draaide de botter van de Schroeversen met zijn motortje door alles heen naar huis Men bereikt met dit middel, voor weinig geld, een groote verbetering. Ten slotte nog iets over den post van Goeree, welks opheffing wij heb ben bepleit om bezuinigingsredenen en omdat die post toch nagenoeg geen werk heelt. De minister (het loodsbe- stuur) wil hiertoe nog steeds niet over gaan. Het oude argument moet alweer dienst doen oefening in zeilvaart blijft noodig voor de loodsen. Wij hebben dat argument al zoo vaak weerlegd, dat wij het thans niet opnieuw zullen doen. Maar als men die oefening zoo noodig vindt, laat men den schoener dan af en toe voor den Waterweg hulpdienst la- nu over zaken en in het bijzonder over de groote financieele onderneming, die men bezig was op te richten en de beide heeren waren het eens, dat die maatschappij enorme winsten moest afwerpen, en weldra zou blijken, een kleine goudmijn te zijn. Met vermijding van alle technische termen, waarvan de heeren zich be dienden, zullen wij eenvoudig zeggen, dat De Maugiron mijnheer De Sergy een voorstel deed, dat hierop neer kwam. Om geen tijd te verliezen zou men bij bevriende kassiers, behoorlijk ingelicht omtrent het voorgenomen hu welijk en derhalve ook behoorlijk door het eigendom van mejonkvrouw De Sergy gegarandeerd, twee millioen vijf maal honderd duizend francs opnemen van dat geld zou de schoonzoon aan zijn schoonvader een millioen leenen, deze zou er uit eigen fonds vijf maal honderdduizend francs bijleggen, en de vereenigde drie millioen, in de nieuwe maatschappij gestort, zouden dan de groote aandeelhouders zooveel winst bezorgen, dat ze veilig mochten aan nemen, dat in drie jaar hun kapitaal verdubbeld, in zes jaar verviervoudigd zou zijn. Al spreekt het ook niet zeer ten gunste van Lucie's aanstaanden min naar, we mogen het niet verzwijgen, dat dit discours over de financiën veel meer geanimeerd was dan het begin van het onderhoud, toen er alleen van Lucie's levensgeluk sprake was ge weest. De Maugiron. den volgenden dag aan ten doen. Gebrek aan accommodatie aan den Hoek? Nu, dat is dan toch maar van tijdelijken aard. En zoo lang kan de schoener dan wel buiten dienst blijven, dunkt ons. Bezuinigen, Excellentie, bezuinigen waar het kan 1 En dus zeker geen loodsposten hand haven voor vaarwaters, die verzanden en waar men gemiddeld één schip per maand te beloodsen krijgt. Dtts nogmaals Weg ntet den post van Goeree Uitvoering der Pensioenwetten. Door den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren is op efn audiëntie bij den minister van financiën aangedrongen op spoedige vaststelling van de tarie ven voor inkoop van dienstjaren voor pensioen, aangezien deze tarieven nog steeds niet bekend zijn en de aanvraag tot inkoop, vergezeld van de verklaring dat een deei van de verschuldigde in koopsom qp den ambtenaar verhaald kon worden, vóór 1 Januari a.s. moet geschieden. De minister zegde in deze spoed toe. Voorts werd verzocht alle be slissingen van den Pensioenraad van regeeringswege bekend te maken, zoo dat alle gemeentebesturen en de orga nisaties van belanghebbenden daar van kunnen kennis nemen. Ernstige overweging van dit verzoek werd mede toegezegd. Bezuiniging bij de posterijen enz. Het bestuur van den Cenlralen Bond van P.T.T.-personeel heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin het meent stelling te moeten nemen tegen de tegenwoordige wijze van tewerkstelling van het personeel, als in strijd zijnde met een gezonde economische exploitatie. In plaats toch schrijft het bestuur van eik amb tenaar dien arbeid te laten presteeren. die in redelijkheid van hem gevorderd mag worden, en deze kan toch niet minder zijn dan die verbonden aan zijn rang, zijn talrijke ambtenaren tegen woordig belast met werkzaamheden verbonden aan een lageren rang. De verschillende werkzaamheden worden daardoor op eene in het oog loopende dure wijze verricht, hetgeen ten op zichte van de schatkist niet is te ver antwoorden. Mede op. deze gronden verzet het bestuur zich tegen een adres dor Vereeniging van directeuren en commiezen, om <k> directies der 4e klasse door commiezen te doen bezet ten inplaats door commiezen-titulair Overbevolking van ons land. In „Haarlems Dagblad" komt een belangwekkend artikel voor van den heer J. B. Schuit, die de vraag behan delt of overbevolking van ons land is te vreezen. Nederland zou volgens sommige economen slechts voedings middelen kunnen leveren voor 3 milli oen menschen en we zouden dus. als wij genoodzaakt waren ons uitsluitend van eigen bodem te voeden, reeds van overbevolking moeten spreken bij een bevolking boven de 3 millioen. De vruchtbare Fransche bodem daarente gen zou 100 millioen menschen kunnen voeden er zijn er echter slechts 39 millioen. Overbevolking is er in Europa feitelijk niet, maar wel is er te veel be volking in de steden. In de nog niet uit gegeven bijdrage tot de statistiek van Nederland over 1921 vond de schrijver, dat de gemiddelde toeneming per jaar der gemeenten boven 100.000 inwoners in ons land van 19091920 1.73 be- een familie-diner gevraagd, vond zijn plaats aan tafel aan de rechterhand van Balda. Hij sprak met veel entrain en veel geest, was zeer attent voor de beide dames en in 't bijzonder voor Balda. Om half tien nam hij van de aanwe zigen afscheid en niet van Balda. want deze had zich toen reeds naar haar kamers begeven. Na De Maugirons vertrek had er bij De Sergy's een klein huiselijk tooneeltje plaats, klein waf den tijd van duur be treft, maar hevig als het plotselinge inslaan van den bliksem. Mijnheer De Sergy stond op om naar boven te gaan Lucien kwam naar hem toe om hem de hand te geven en Lucie, om, zooals gewoonlijk, een vluchtigen kus op het voorhoofd van hem te ont vangen. Bij het doen van die laatste formali teit zeide haar vader Geen onaardig mensch, die mijn heer De Maugiron hij heeft mij gis teren om uw hand gevraagd, Lucie 1" Lucie huiverde en stond verstijfd van schrik. En gij hebt toch neen gezegd, niet waar, vader Ik heb noch ja, noch neen gezegd. Maar dat aanzoek mag inderdaad toch niet ernstig worden opgenomen, hernam Lucien. U weet toch wel, vader, wat er al van den markies De Maugiron wordt verteld 1 O, wat dat betreft, de menschen hebben ook zooveel op mij aan te merken gehad en niettemin vereert gij INGEZONDEN MEDEDEELINGEN draagt. Van gemeenten van 50100 000 inwoners 1.03 van 2050.000 in woners 1.49 van 520.000 inwoners 0.96 en van de gemeenten beneden de 5000 inwoners slechts 0.65 Uit deze cijfers blijkt duidelijk, zoo luidt deze Bijdrage verder dat' de toeneming in de groote gemeenten dat is boven 20.000 inwoners aanzienlijk veel grooter is geweest c!an in de plattelandsgemeenten. En gezien het feit, dat de geboorte-overschotten op het platteland steeds die in de groote steden ver overtreffen, moet daaruit volgen, dat de groote gemeenten zijn bevolkt geworden uit die van het plat teland en wel in hoofdzaak uit de aller kleinste gemeenten. Voor de merkwaardigheid Iaat Je schrijver nog enkele cijfers volgen van de bevolking van eenige onzer gro c gemeenten in 1840 en 1920, waaruit duidelijk blijkt, hoe zeer de bevolking in sommige steden en in industrieele centra is toegenomen. 1840 1920 Almelo 5997 24558 Amsterdam 111349 647427 Arnhem 16758 71590 Dordrecht 20991 54093 Eindhoven 10898 47946 Enschedé 3721 41488 's-Gravenhage 63556 354987 Groningen 63483 90778 Hengelo 3561 26303 Leiden 37464 65694 Nijmegen 21082 66911 Rotterdam 78098 516271 Tilburg 14042 63111 Utrecht 48491 140309 Zaandam 11139 28828 Haarlem 24012 77327 Uit deze cijfers blijkt dat in 1840 dus nog maar één stad in Nederland Amsterdam een bevolking had van even boven de 100.000. Prot. Kohlbrugge, die over dit on derwerp een praeadvies heeft geschre ven, komt tot deze conclusies 1. Er is geen werkelijke overbevol king in Europa. Waar die aanwezig schijnt te zijn, is zij aan bijzondere toestanden van voorbijgaanden aard toe te schrijven. Verdwijnen deze, zoo zal een wellicht plaatselijk bestaande overbevolking als in eigen land, een uitweg kunnen vinden naar naburige landen. 2. Blijft de economische ontwikkeling zich bewegen in de banen, die na den oorlog werden ingeslagen, dan zai dit tot vernietiging van veel menschenle- vens en een sterke daling der nationa liteit voeren. Landbouw-arbeidswet. Dc Hooge Raad van Arbeid heeft zijn advies vastgesteld over het voor-ont werp van een Landbouw-arbeidswet. Over de noodzakelijkheid eener wette- mij toch ais uw vader Na dit gezegd te hebben, verliet De Sergy, die de knop van de deur reeds in de hand had, het salon. HOOFDSTUK XXII. Hulptroepen. Het kind. Toen haar vader was heengegaan, zonk Lucie als vernietigd op een fau teuil neder. Het meisje had een lieren aard, vol energie, en wanneer zij meende in haar recht te zijn. toonde zij een wil te be zitten. die niet gemakkelijk te buigen Was. Maar waarschijnlijk juist omdat zij zoo goed inzag, hoe geducht de strijd zou kunnen worden tusschcn haar en haar vader, bleef zij sprakeloos bij dien eersten, onverwachten slag van zijn kant. Lucien. minder nadenkend en met meer goed vertrouwen dan zij, beproef de haar volgens zijn beste weten gerust te stellen, Zit daar niet als een steenen beeld, Lucie vermaande hij Er is immers nog niets beslist. Alles komt wel terecht. Maar droevig schudde Lucie het hoofd. De vreeselijke schok scheen haar van haar spraak, van haar denkvermo gen te hebben beroofd. Zij luisterde meer dan een uur lang naar de verschil lende redeneeringen van haar broeder, zonder hem te antwoorden en nagenoeg zonder hem te verstaan. Het was haast middernacht, toen Lucien het meisje eindelijk kon bewe gen, naar haar kamer te gaan. Daar gaf hij haar over aan de goede zorgen De 'gezondheldsQeup LIFEBUOYverdwiji na het gebruik.^doch laat een weldadige frfschheid achter Dit is een van de won derlijkste eigenschappen i van LIFEBUOY Het beroemde ROQDE tablet fabrikanten van Lux en Twink lijke regeling, de bescherming van den iandbouwarbeid als neergelegd in het aanhangige voorontwerp, liepen de meeningen uiteen, hoewel geen der leden bezwaren had tegen wettelijke voorschriften betreflende gezondheid en veiligheid der landbouw-arbeiders. Een groote raadsmeerderheid gaf in overweginn om het in art. 12 van het voorontwerp neergelegde beginsel, dat aan collectief overleg onder de noodige waarborgen getroffen regelingen de voorkeur verdienen boven algemeene wettelijke voorschriften in de wet voor op te stellen en daaraan de bepaling te verbinden dat in deze wet te geven voorschriften met betrekking tot ar beidsduur, nachtrust en Zondagsrust voor volwassen mannen slechts in wer king zullen treden ter plaatse waar ge bleken is, dat op dit gebied misstanden bestaan en waar de organisaties als belanghebbenden er binnen een bepaal den tijd niet in geslaagd zijn die mis standen in onderling overleg uit den weg te ruimen. Een nieuwe partij. Te Amsterdam is een vergadering gehouden van belanghebbenden ter be spreking van de voortzetting van de ac tie voor onafhankelijk-cultureele poli tiek. Besloten is te beginnen met het vormen van een losse organisatie onder leiding van een centraal comité, ln ver schillende plaatsen zullen comité's wor den gevormd. Voorts zal worden ge tracht, een overzicht te krijgen van het van de kamenier, die de jonge meesteres hartelijk genegen was en trok zich toen vol onrust in zijn eigen slaapkamer terug. Het was natuurlijk veel te laat voor hem geworden, om zich nog naar Ro bert te begeven. Den volgenden morgen klopte hij reeds vroegtijdig aan de kamerdeur van zijn zuster. De kamenier stond hem te woord en liet hem binnen. Lucie had den geheelen nacht niet geslapen. Als lood drukte haar het leed op de borst. Zij was zoo vermoeid, dat zij de kracht niet had om op te staan. Lucien ontstelde van de smartelijke uit drukking en de bleekheid op haar ge laat. We zullen den dokter laten roe pen, zeide hij. Waartoe zou dat dienen? vroeg Lucie met een afwijzende beweging. Hij zou mij iets kalmeerends voorschrijven, alsof ik door poeiers en drank tot kalm te kon worden gebracht Als ik dokter Robert er maar bij mocht halenmaar dat durf ik niet. In elk geval ga ik nu dadelijk naar hem toe, anders tref ik hem niet meer thuis. Ja. ja. doe dat, Lucien Hij alleen kan ons raden en helpen. Op dit oogenblik trad Angelina bin nen. 't Was reeds een lieve gewoonte van haar geworden om eiken morgen haar oudere vriendin te komen omhel- zn. Lucien liet het meisje met zijn zus ter alleen. (Wordt vervolgd

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1