solaas 1000 150 t/i: ïoo 25 (DRAGON artijen. THEAM rpti DINSDAG URWIJNEN FRÈRES ütkamer [biedingen tanvragen lonteur teisje Aaatschappij w ivaart Igewoon Togramma [werk ff O 287 60e Jaargang 1922 UitgaveFirma F. VAK Of VELDE Ir ..Weistraat 58. Vlissingen. Iel. Interc. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen cnn h3 ^nn BINNENLAND FEUILLETON De Braziliaansche straat 58 stelt in aangeboden it dan in den Wijnhandel :eurstokers U R G Zijnen wegens Ra. kerkend) f 1.75 f2.75 ndewijn f 2.25 :ver dewijn f3.70 f3.80 13.75 Jflesch. Iiijscourant. GLASWERK. het depot bij JUR: hers en keuken. |„Vli9s. Courant" kan RIETSCHO- BNS, Afdeeling telden 's avonds ]jur Olacisstr.95. net 16 jaar. helden 's avonds Z. VAN NIEUW- lelb. - Rotterdam legen plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. I. Kon tb. «m 7 T. Illli T.a. oor Alleen v. goederen 8 bekomen TrftnBP. en Kip tn 3. VOS, Tel ENHOORN, Tel. 153 IÏERHOOT, Tel. 282 TJITENHEK. Tel. 101 aan de lag om 3 uur, l?alstraat 58 I UlTVOEBlKG VLISS1NGSCHE COURANT AEONNEMENTSPR1JSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. UÜU een ongeluk. UUU gulden bij verlies van een hand voet of oog. gulden bij.verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Koninklijk bezoek aan de Fransche tentoonstelling. De Koningin, .die morgen in plaats van Donderdag de Fransche tentoon stelling zal gaan bezoeken, zal bij dit bezoek door den Prins worden verge- zeld. Fransche onderscheidingen. Ter gelegenheid van het bezoek aan Nederland van den heer Dior, minister van handel en nijverheid der Fransche republiek, zijn benoemd in de orde van het Legioen van Eer, tot grootkruis minister Van Karnebeek en minister Ruys de Beerenbrouck. De heer Dior heeft de versierselen van deze orde per soonlijk aan minister Van Karnebeek overhandigd. De Fransche gezant, de heer Benoist, zal dezer dagen hetzelfde doen ten op zichte van minister Ruys de Beeren; brouck, die thans afwezig is. Tot officier is benoemd dr. Neder- bragt, administrateur, chef der afdee ling economische zaken van het depar tement van buitenlandsche zaken. Sociaie verzekering. De minister van arbeid heeft een voorste], bevattende een schema der wetswijzigingen, noodig om te komen tot een algeheeie herziening der be staande sociale verzekering, om advies aan den Hoogen Raad van Arbeid toe gezonden. De S. D. A. P. en de wethouderszetels. Het partijbestuur van de S. D. A. P. heeft naar wij in Het Volk" lezen, de volgende resolutie voorgesteld ter be handeling op het aanstaande congres Het congres, het beginsel handha vende van de in het congres van 1919 aangenomen resolutie, bevattende, dat wethouderszetels alleen daar moeten worden aanvaard, waar voldoende ze kerheid bestaat, dat mede daardoor de verwezenlijking van belangrijke punten van ons gemeenteprogram wordt ver zekerd of een reactional'e gemeente politiek wordt tegengegaan is evenwel van meening, dat de erva ring van.met burgerlijke partijen geslo ten overeenkomsten op grondslag van 'n gemeenschappelijk program, niet aan spoort om alleen langs dezen weg die verwezenlijking te trachten te bereiken; is van oordeel, dat de vraag of in een bepaalde gemeente wethouderszetels zuilen worden aanvaard, in eerste in stantie door de plaatselijke afdeelin- gen of federaties kan worden beslist. Een besluit van een afdeeling of fe deratie, strekkend om in een gemeente een of meer wethouderszetels te aan vaarden, behoeft de goedkuring van het partijbestuur. Deze goedkeuring wordt niet ver- eischt, waar het reeds door partijge- nooten bezette wethouderszetels be- naar het Fransch van A. MATTHE1J. 29) Zeker is het zoo Hoe oud zou hij zoowat zijn, vijf- of zesendertig jaar? Ik geloot van wel, maar zooveel geeft men hem dan ook. 't Is een dappere kerel, vervolgde De Sergy, dat heeft hij genoegzaam bewezen. Hij is 't laatst in Pauselij ken dienst geweest. Hij heeft een ouden naam, die gefloord mag worden. Wat zijn fortuin betreft, het zal, daar sta ik voor in, hoe het op het oogenblik ook mag wezen, weldra schitterend zijn, als hij bij zijn mcening blijft, om zich met mij te associeeren. De graaf was opgestaan en sloeg, door de kamer op en neerloopencl, bij elk zinnetje, dat hij uitsprak, een vra- genden blik op Balda, die evenwel stil bleef zwijgen. Ge zegt niets, mijn kind hernam De Sergy. Bezit De Maugiron niet al de voordeden, die ik daar heb opgesomd Zeker, dat valt niet te ontkennen. antwoordde Balda koeltjes. De Maugiron, hervatte de graaf, ge hebt het daareven naar waar- beid gezegd heftig aangevallen ge feest.... wie is dat niet, vraag ik, als jhrn van verre of van nabij in aanraking iiku me* ben, die de macht in handen «tbben en ze aandurft Maar, zeg mij treft, en over de wederbezetting geen belangrijk meeningsversehil bestaat. Een aanklacht tegen de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank. De heer Joh. van den Brink, rijwiel handelaar in De Meern (Utrecht), heeft bij den officier van justitie te Utrecht een aanklacht ingediend tegen de Rot terdamsche Handels- en Landbouw bank. Hij deelt o.m. mee Op een door mij gekochte obligatie van de 23ste Rotterdamsche premielee- ning viel op 1 November de hoofdpre mie ,.een schitterend naar keuze van den winnaar in te richten landhuis" enz. geschatte waarde zestig duizend gul den. Ondanks al mijn herhaalde pogin gen en persoonlijke bezoeken ten kan tore van de bank ('t Gouden Kalf) te Rotterdam, is het mij niet mogen ge lukken, het landhuis of de geschatte waarde van zestig duizend gulden los te krijgen. De directie weigerde perti nent, iets zwart op wit te zetten om trent de villa of de voorwaarden, waar op deze geleverd wordt. Ik kon zelfs geen schriftelijke opgave krijgen, waar de villa liet of zal komen te liggen, en wanneer ze ntij opgeleverd zal worden. Daarenboven verklaarde de directie liitdrukkeliik (en dat in het bijzijn van twee getuigen, die ik opzettelijk had meegebracht), dat deze hoofdpremie wel in de door de bank geplaatste ad vertenties staat vermeld met een ge.- schatte waarde van zestig duizend gul den, maar dat deze hoofdpremie in wer kelijkheid niet meer waard is dan ten hoogste tien duizend gulden en zij dan ook niet bereid is, meer dan dat bedrag te betalen. Zelfs werd door de directie, in het bijzijn van de getuigen, uitdruk kelijk verklaard, dat geen harer hoofd premies, bestaande uit villa met inrich ting, enz., in werkelijkheid meer waard is dan ten hoogste tien duizend gulden. De heer Van den Brink heeft zich bo vendien eenige dagen geleden persoon lijk vervoegd aan het departement van justitie te 's-Gravenhage, waar hii in gehoor werd ontvangen, en waar hij uitvoerig van de zaak mededeeiing ge daan heeft. Naar aanleiding van deze aanklacht heeft het Persbureau Vaz Dias te Am sterdam zich gewend tot de directie van genoemde bank. Daar werd mede gedeeld dat de heer Van den Brink geen villa in Apeldoorn of Hilversum wou hebben, doch een te Rotterdam. De villa te Rotterdam was-echter nog niet klaar. Den heer Van den Brink zou de ze week een bericht bereiken, wanneer de villa door den aannemer zal worden afgeleverd. De heer Van den Brink, aldus deelde de directie van de bank verder nice, heeft zelf een voorstel gedaan om hem een bedrag in geld uit te keeren de directie kon niet meedeelen, welk be drag dit was. Van het aanbieden van een som gelds door de directie was geen sprake, daar zij wenschte, dat de villa's door de winnaars bewoond zul len worden. eens, Balda, hebt gij voor uw persoon iets tegen hem Ge hebt zijn voorloo- pig aanzoek van de hand gewezen, was het, omdat de man als man u niet aan stond Ik zou niet weten om welke reden, maar sta mij, wat ik u bidden mag, toe, in deze kwestie geheel neutraal te blij ven. ik moet u nogmaals doen opmer ken, mijn lieve vriend, hoe mijn positie van mij vordert om bij dergelijke dingen een gereserveerde houding aan te ne men, Ik heb het aanzoek van De Mau giron afgeslagen, in de eerste plaats omdat ik uw tegenstand voorzag ejt bovendien,... die van Lucie zelve. Lucie is een kind, dat nog geen ondervinding heeft van wereldsche za ken. Wat ik voor haar wenseh te be slissen zal voor haar welzijn wezen en zij zal doen, zooals ik 't beslis. Zij zou dat doen, als zij alleen was misschien, maar thans is haar broer bij haar. Haar broer viel De Sergy heftig uit, Jk duld niet, dat mijn zoon, hoe dan ook, in oppositie komt tegen mijn wil ik duld niet, dat mijn kinderen samenspannen om mijn gezag te onder mijnen of te miskennen. Dat mag ik niet dulden, Balda Ja, daarin hebt ge wel gelijk, maar, geloof me, 't is voor alles het beste dat ik geheel vreemd blijf aan uw beslui ten 't is het beste, dat ik blijf bij het „neen", dat ik De Maugiron, toen hij tegenover mi) met de zaak begon heb gegeven. Maar als ik nu eens, ik Ontslag personeel der posterijen, telegrafie en telefonie. In aansluiting aan het bericht, dat bij den P. T. T.-dienst een groot aantal ambtenaren op wachtgeld zullen wor den gesteld kan de Haagsche redacteur van „de Maasbode" nog het volgende medcdeelen Op het oogenblik is er bij verschillen de categorieën van P. T. T. personeel een groot surplus aan ambtenaren zoo zijn er ongeveer 300 commiezen- titulair te veel, en in één groep be draagt liet surplus zelfs 800 personen. Het totale te veel aan ambtenaren bij de P. T. T. bedraagt thans ongeveer 1500 personen, hetgeen op liet geheele ambtenarencorps van 27000 personen 5 a 6 procent beteekent. Dit overschot wordt veroorzaakt door verschillende factoren, waaronder andere werkver- deeling, meerder gebruik van machines en vereenvoudiging in de tarieven een belangrijke plaats innemen. Door de bezuinigingsnoodzaak zal het overtallige personeel moeten wor den ontslagen en op wachtgeld gesteld. Wie voor ontslag in -aanmerking ko men, wordt thahs geregeld in de com missie voor georganiseerd overleg, waarbij zooveel mogelijk met de belan gen van het personeel wordt gehouden. Men denkt met deze regeling aan het hoofdbestuur der P. T. T. nog deze maand gereed te komen daarna moet zij nog door den minister van financiën worden goedgekeurd, zoodat nog niet met 7.ekerheid valt te zeggen, wanneer het ontslag van het ovcrtailig personeel bii de P. T. T. zal ingaan. Vntusschen ligt het voor de hand, dat het overtallig P. T. T. personeel zoo veel mogelijk bij andere diensten zal worden ondergebracht voorzoover daar tenminste behoefte van personeel be staat. Men verzekerde dan ook, dat het met ontslag en op wachtgeld stellen „nogal zal meevallen". PROVINCIALE STATEN. Najaarszitting. Vergadering van Maandag 4 December te 2 uur. Voorzitter de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Afwezig de heer Nelson, met kennis geving wegens ongesteldheid. De voorzitter opent de najaarszitting in naam der Koningin en verzoekt den leden zich van hun plaatsen te verhef fen, waarna hij herinnert aan het over lijden op 26 Augustus na een ernstige en langdurige ongesteldheid van het lid der Staten, den heer R. G van Nieuwkuyk, die sedert 1919 lid der Sta ten was, aan wier werkzaamheden hij een werkzaam aandeel nam. Hij was een vriendelijk en kundig man, en had ook een goeden naam als paedagoog. Zijn nagedachtenis zal bij de leden der Staten in aangename herinnering blij ven voortleven. Hierna was aan de orde het onder- erkent het in deze zaak een beslis sende stem heb, op die weigering terug kwam - Nog eens, gij zijt in uw doen en laten volkomen vrij. Het moeilijkste van 't geval is, dat De Maugiron zijn aanzoek, na uw wei gerend antwoord, voor volkomen afge slagen zal houden. Of denkt ge van niet, Balda - Ronduit gezegd, denk ik van niet. Blijkbaar had hij, ondanks mijn ont moedigende woorden, alle hoop nog niet opgegeven. Hij wilde na dit eerste vonnis, gelijk hij mij zeer beleefd te kennen gaf, in appél gaan en hij ver trouwde wel eenigszins, dat het door u niet zou worden bekrachtigd. Ik moet u zelfs bekennen, dat het juist zijn manier van spreken was, die ntij in twijfel bracht of ik wel verstandig had gedaan met zijn aanzoek af te wijzen. Als ik 't goed begrepen heb, wil De Afaugiron aan u een onderhoud ver zoeken en u zijn belangen voordragen. Nu, dan is T goed, betuigde De Sergy voldaan. Maar wat ook door u beslist wordt, mijn vriend, laat mij er in elk geval buiten. Balda kende haar man door en door. Heer en meester zijn, een beslissende stem hebben, "at was 't idee fixe van den toekomstigen senator, Om hent te laten handelen, zooals zij 't verkoos, moest zij het ook weten aan te leggen, dat hij zich verbeelden kon, geheel zijn eigen zin te volgen, dan ging de rest zoek der geloofsbrieven van den op volger van den heer Van Nieuwkuyk, den heer Af. F. Ooms. Tijdens het onderzoek door de com missie, bestaande uit de heeren Adri- aanse, Van Zuijen en W. van Oeveren. wordt de vergadering geschorst. Na heropening wordt op advies der commissie, uitgebracht bij monde van den heer Van Oeveren, besloten tot toe lating van den heer Ooms, die door den griffier wordt binnengeleid en de voor geschreven eeden aflegt, waarna de voorzitter hem gelukwenscht en hij den voor hem bestemden zetel inneemt. Onder de ingekomen stukken was een door den Ned, R. K. bond van over heidspersoneel „St. Paulus" aangeno men resolutie inzake bezuiniging door overheidslichamen, waarin wordt ge zegd, dat deze bond zich desnoods bij loonsverlaging kan neerleggen, als ook op andere zaken bezuinigd wordt, mits overleg gepleegd wordt met de organi saties: Dit adres wordt voor kennisge ving aangenomen. Een verzoek van J. C. Krijger te Goes om subsidie voor een autodienst van Stavenisse naar Tholen wordt naar Ged. Staten verwezen om advies. Bij de mededeelingen van Ged. Sta ten werd op voorstel van den voorzit ter het reeds vroeger gepubliceerde adres van Ged. Staten aan H. Af. de Koningin inzake financieelen steun van rijkswege aan de provincie, gevoegd bij punt 20 der agenda, dat der wijziging begrooting 1923, om gelijk daarmede in de afdeelingen te worden behandeld. De mededeeiing van Ged. Staten over den stand der werkzaamheden van de P.Z.E.M. gedurende het 2e halfjaar van 1922 wordt op voorstel van den heer Lindeijer eveneens naar de afdeelingen gezonden, terwijl hetzelfde op voorstel van de heeren Hensel en Onderdijk ge schiedt met de mededeeiing inzake overneming van het veer VeereKam perland. Van 180 bewoners van Westelijk Noord-Bevetand was een adres ingeko men waarin zij betoogen, dat het juist de rechthebbenden tot het veer Kam perlandVeere zijn. die een goede ver binding tegenhouden en zij daarom bij vernieuwing aandringen van deze het veer over te nemen wat tot verbetering zal kunnen leiden. Het bekende rapport van de commis sie tot onderzoek naar de mogelijkheid eener reorganisatie der provinciale ver keersmiddelen, wordt op voorstel van den voorzitter eveneens in handen van de afdeelingen gesteld. Hierbij was nog een adres ingeko men van de Kamer van Koophandel te 1 erneuzen, aandringende op spoedige verbeferine van den dienst op de Wes- terschelde door den voorrang te ver- leenen aan de desbetreffende ideeën der commissie. Overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten werd besloten tot aanhouding van de verzoeken der gemeente Clinge om voorschot voor wegsverbetering van de gemeente Philippine om bijdra- daarop had zij gemanoeuvreerd gelijk wij 't haar hebben zien doen. Zij had het handig aangelegd, niet alleen om haar wil door te drijven, maar om De Sergy zelfs te doen ver langen naar een huwelijksverbintenis van zijn dochter met den markies De Maugiron. Zij wist, dat hij, door zijn groote vermindering van inkomsten, zich niet zeer gemakkelijk meer bewe gen kon in het privaat leven, maar vooral niet in de financieele oiiderne- ming, die hij met andean op touw wilde zetten. Het vooruitzicht om Lu cie's bruidschat te kunnen realiseeren en zoodoende den noodigen inzet te verkrijgen voor de groote groene tafel van de schatten belovende speculatie, waarvan hij zichzelf ais de ziel be schouwde, moest natuurlijk dien speler, zoo tuk op winst, wel vriendelijk toe lachen. De Maugiron was misschien ook de meest geschikte man ont hem in zijn plannen te steunen. Mijnheer de Sergy gaf zich de moeite dit een en ander uit te leggen aan Balda, die 't alles reeds berekend had, maar niettemin groote oogen opzette en met geestdrift haar bewondering uitdrukte voor de verba zende vindingen, die haar ontstaan te danken hadden aan het machtige brein van haar echtgenoot. Nu zie ik eerst goed in, verklaarde zij nederig, hoe vreeselijk dom en on handig ik ben geweest 1 't Beteekent niets, kindje troostte de graaf haar vol goedheid, ge hebt nog niets bedorven integendeel. Wat INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. (ZWARE SHAG) 1/a ONS 15 CENT ge voor wegsverbetering van den kring Noord-Beveland der Z, L. M. om verhooging van den veerdam te Kort- gene van de gerechtigden tot het veerrecht van Oud- op Nieuw-Vosse- meer om machtiging tot heffing van overzetgelden volgens een hooger ta rief van de vergadering van ingelan den van den caiamiteuzen polder Bors- sele om vrijverklaring van de Rotter damsche tramwegmaatschappij om sub sidie voor 1923 voor een stoomboot- dienst tusschen Stavenisse eenerzijds en Zijpe en Anna-Jacobapolder anderzijds en van kerkvoogden der Ned. Herv. ge meente te Kapelle (Z.B.) om subsidie in de kosten van restauratie van het kerkgebouw aldaar. De overige voorstellen, alle reeds vroeger gepubliceerd, werden naar de afdeelingen verwezen op één na, dat inzake vaststelling van het bijzonder reglement voor het waterschap Poort vliet, dat op verzoek van het bestuur van dien polder tot de zomerzitting werd aangehouden, opdat de vergade ring van ingelanden het in de Mei-ver gadering nog zal kunnen bespreken. Bij het voorstel tot vaststelling van regelen voor de toepassing van het ver haal krachtens de pensioenwet 1922 en tot wijziging van de verordening tot ïegeling der bezoldiging van de ambte naren in dienst der provincie, waren een drietal adressen ingekomen, namelijk van de afdeeling van den Centralen Ned. Ambtenaarsbond, van de onge huwde ambtenaren ter prov. griffie en van die van den Prov. waterstaat, om niet aan te nemen de wijziging, waar door aan de thans in dienst zijnde amb tenaren de tegemoetkoming in huishuur zou worden onthouden. De bond vraagt tevens overleg met de organisaties om te komen tot een zoo zuinig mogelijk beheer der verschillende diensten. Bij het voorstel om aan de Kroon machtiging te vragen om enkele amb tenaren aan de pensioenwet te onttrek ken, was een adres ingekomen van F. A.Kloppert, ingenieur, F.J. Boone, tech nisch ambtenaar en R. J. A. Lagas, bu reel-ambtenaar le klasse bij den Prov. waterstaat, waarin zij aantoonen, dat bij aanneming van het voorstel tegen over hen een onbillijkheid zou worden begaan. Dit verzoek gaf Ged. Staten aanleiding nader voor te stellen aan H, Af. de Koningin te verzoeken te willen toestaan, dat enkele ambtenaren in dienst der provincie geheel aan de wer king der Pensioenwet 1922 worden onttrokken en te bepalen, dat voor deze ambtenaren zullen blijven gelde-L de regelen voor het verkrijgen ■ran eigen of weduwen- en weezenpensiceit ais tot nu toe, met dien verstandé, dat, zoo het bedrag hetwelk dientengevolge stellen, wees daar gS^fSt op. 't Heeft eer zijn goede dav^'i" kwade zijde, dat gij begonnen eiit met De Maugiron op alle bezwaXn te wijzen. Ik ben nu van alles oj> de hoogte en zal hem wel te woord-4taan. Stel uw vertrouwen op mij, lieve Balda, ik weet wat mij te (toen staat. O, zoodra gij het roer in handen hebt, weet ik wel, dat het scheepje in behoorlijk vaarwater komt, zeide Balda. Mag ik u evenwel om een gunst ver zoeken En die is Balda Die mijnheer De Maugiron zal u, naai; 't mij voorkomt, niet slecht gedis poneerd vinden Neen, dat geloof ik ook niet, ant woordde mijnheer De Sergy glim lachend. Welnu, dan verzoek ik u, uit eigenliefde en opdat er geen te groote wanverhouding tusschen uw meening en de mijne zou schijnen te bestaan, dat gij hem niet dadelijk een toestemmend antwoord geeft op zijn verzoek. Komaan, nu is de ijdelheid aan 't woord Dan toch in elk geval de ijdelheid van 't hart, mijn vriend Mijn wensch heeft trouwens nog een anderen grond ik had zoo gaarne, dat Lucie en Lucien niet alleen overtuigd konden zijn, dat ik bij het door u te nenten besluit ge heel onzijdig ben gebleven, maar tevens dat ik bij die geheele kwestie eer in 't nadeel dan in 't voordeel van markies De Maugiron heb gesproken.

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1