LFZIJDE 1000 cnn 150 100 25 imes lace's 5 00 6.75 7.50 1.50 Nicolaas chenken MAANDAG [Ifzijden rapluie lU DE SUEDE -IGE UTE. nbiedingen aanvragen stbode nstbode neisje un mvaart 60e Jaargang UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Irjalstraat 58, Vlissingen. Iel. Interc. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen UUU een ongeluk. UUU BINNENLAND PEUILfcETON De Braziliaansche Japonnen .Shawls, jumpersblouses ondergoed, alles Kunt U thuis zelf verven in mooie blijvende kleuren indien U TwinK gebruikt dat in 2A prachtige kleuren, verkrijgbaar is. DE. LEVER'5 ZEEP MY Fabrikanten van ■Surtliöht en Lux it zelfkant ijden foudraal reeden zelfkant bog chique witte puntje en foudraal ia kwaliteit Nappa diverse bont- kVol voering eerd met Marse- ïet opschrift, van en VRUCHTEN, getrouw. Doozen IKKIE B1GMANS 55 cent, ns. bij S. M. POLAK. avonds van 68 klein gezin, straat 2(beneden) a net 16 jaar. u „Vliss. Courant" Idelb. - Rotterdam elegen plaatsen. ,N PASSAGIERS EN EN VEE. r. nil i.a lit 8 ter 8 (IS. K ea MO 286 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op. Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Wijziging van de lager onderwijswet, De Memorie van Antwoord is ver verschenen op het voorloopig verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer op het wetsontwerp tot wijziging der Lager Onderwijswet 1920. De minister kan zich niet scharen aan de zijde van sommige leden, die blijkens het voorloopig verslag betreffende het ontwerp tot wijziging der Lager Onder wijswet van oordeel zijn, dat de toe stand van 'stands financiën niet mag leiden tot bezuiniging op de uitgaven voor het onderwijs, maar dat hij in de opvatting deelt van de zeer vele andere leden, die van meening zijn, dat bezui niging op het gebied van het onderwijs, speciaal ook bij het lager onderwijs, niet uit kan blijven, nu over de geheele linie bezuinigd moet worden. Hij kan echter mededeelen dat het gedeeltelijk tegemoet komen aan be zwaren, tegen het aanhangig wijzi- gingsontwerp ingebracht, het geschat te bedrag van de bezuiniging op het lager onderwijs zal verminderen, al is daartegen zooveel mogelijk door het aanbrengen van andere wijzigingen ge waakt. Op het denkbeeld om de voorgestelde bezuiniging als overgangsmaatregel voor moeilijke tijden in te voeren kan worden ingegaan, omdat niemand daarvoor een termijn zou kunnen bepa len en omdat altijd' de mogelijkheid open blijft om bij gunstiger omstandig heden op de thans aan te leggen beper kingen terug te komen. De meening dat de financieele gelijk stelling van het openbaar en het bij zonder onderwijs bij de onderwijs- pacificatie een ruilobject zou zijn ge weest om aanmerkelijke verbetering van het onderwijs als het ware af te dwingen, acht de minister ten eenen- male onjuist Die pacificatie berust enkel op rechts gronden. De omstandigheid dat zij ge paard ging met maatregelen ter verbe tering van liet onderwijs bewijst slechts, dat zoowel de voorstanders van het openbaar als die van het bijzonder on derwijs unaniem van oordeel waren, dat die verbetering niet langer mocht wor den uitgesteld, geenszins dat alleen de eerstbedoelden daarvoor ijverden. In dit verband meent de minister aan stonds te moeten terugwijzen de waar schuwing tegen de vermeende neiging der regeering om de kostbaarheid van liet onderwiis toe te schrijven aan de pacificatie en tegen liet streven om met een beroep daaron terug te komen op de principicele beslissingen, die aan den onderwijsstrijd een eind hebben gemaakt. De minister is zich zulk een neiging niet bewust en reactie tegen de pacificatie is van hem niet alleen niet te verwachten, maar hij acht elke reac tie daartegen ontoelaatbaar. lt Ue.omeu Trftonp. en Ex;, ven G. VOS, Tel EE.NHOOKN, l'el 153 ISTERHOUT. Tel 282 3 UITEN HEK Tel. Hl naar het Fransch van A. MATTHEIJ. 28) t— Ja, daaraan heb ik ook gedacht, zeide Balda en juist met liet oog op die belangrijke onderneming vroeg ik mij af, of ik niet verkeerd deed om zon der u geraadpleegd te hebben den nieuwen huwelijkscandidaat van Luc'e af te wijzen. Hoezoo Wie was liet dan Ik zal hem u dadelijk noemen, maar eerst dit nog Ik heb u meerma len met groote belangstelling ge deedt het ook zoo welsprekend uw denkbeelden hooren ontwikkelen over de revolutionnaire wetten van gelijk heid, die onze moderne maatschappij beheerschen en bij ec-n van die gele genheden heb ik opgemerkt, hoe ge uw spijt te kennen gaatt, dat de huisvader zelfs in 't belang zijner kinderen niet de volle en vrije beschikking heeft over de goederen der minderjarigen. Ja, natuurlijk, beweerde mijnheer De Sergy thans weder met geestdrift. Oni nu maar eens een voorbeeld te noemen Lucie's kapitaal bestaat nage noeg uit landerijen, die ik niet van de hand kan en mag doen, hoewel zij ter- na:,., ernood drie procent rente ophren- pn, derhalve niet meer dan een kap;- laal van vijftien honderdduizend trancs 2°u doen, maar die, gerealiseerd, een waarde zouden vertegenwoordigen van De minister is van oordeel, dat aan een herziening van de wet, ten einde „met inachtneming van de beginselen in art. 192 der Grondwet neergelegd, zoowel voor het openbaar ais voor het bijzonder onderwijs tot meerdere vrij heid te geraken" een speciaal onder zoek behoort vooraf te gaan. Hoewel hij de urgentie van zoodanige herzie ning niet kan inzien, is hij bereid te overwegen of, en op welke wijze be doeld onderzoek ware in te stellen. Het zou zich tevens kunnen uitstrekken over het vraagstuk betreffende de mo gelijkheid om de uitgaven uit de open bare kas, zoowel voor het openbaar als voor het bijzonder onderwiis „aan een bepaalde grens" te binden. Bij de artikelen deelt de minister me de, dat hij meent, niet te moeten mede werken tot uitbreiding van het aantal vakken op de lagere school. Van hem is ook niet het voorstel te verwachten tot wederinvoering van het Fransch in de leerjaren beneden het zevende. Bezwaarlijk kan de minister thans tot terugneming van de leerverplich ting voor liet zevende leerjaar over gaan. Hoogstens zou te overwegen zijn, of de financieele omstandigheden moe ten leiden tot opschorting van die ver plichting en wel tot 1 Januari 1925 in aansluiting aan het bepaalde in art: 203 der Onderwijswet. De ernstige bezwaren, welke gere zen zijn tegen de voorgestelde wijzi ging van art. 28 derw et, hebben den minister er toe geleid, zijn voorstel in nadere overweging te nemen. Zwaar woog daarbij in de eerste plaats de be denking tegen de voorgenomen norma liseering van het aantal leerkrachten aan de verschillende scholen, waarbij liet hebben van een grooter aantal on derwijzers aan een school, dan volgens den regel van art. 28. in strijd zoude zijn met de wet. De overweging, dat de vrijheid tot het aanstellen van surnume- raire onderwijzers niet uitsluitend aan een bepaalde school ten goede komt, maar in liet algemeen de belangstelling in de verbetering van het onderwijs en de offervaardigheid daarvoor levendig houdt, heeft den minister er toe geleid, liet aanvankelijk ten dezen ingenomen standpunt te verlaten en de desbetref fende bepalingen als minimale eischen in art. 28 te herstellen. De voorgestelde inkrimping van het onderwijzend personeel berustte op be zuinigingsoverwegingen. Te vei door gevoerde bezuiniging zou echter al te groote schade aan het onderwijs berok kenen en de verkregen besparing zou te duur gekocht zijn. Daartegenover staat echter dat de bezwaren tegen groote klassen niet vrij zijn van overdrijving en dat de resultaten van het onderwijs minder afhankelijk zijn van het aantal leerlingen Der klasse dan wel van den persoon des onderwijzers. Dit maakt dan ook, dat bij het zoeken naar het twee millioen, vijfmaal honderdduizend trancs. Zoo ik die twee millioen vijfmaal honderdduizend francs tot mijn be schikking had, zou ik in de bedoelde groote onderneming, in drie jaar tijds het fortuin van Lucie daarmede ver dubbeld hebben. Ik ben zoo weinig op de hoogte van die dingen, zeide Balda. maar zou, door haar huwelijk, Lucie niet in zeke ren zin meerderjarig worden en alzoo met haar kapitaal, of met de landerijen, die zij bezit, kunnen handelen, zooals zij verkoos Wel zeker, antwoordde mijnheer De Sergy niet zonder bitterheid, maar zij'.zou alles eenvoudig ter beschikking stellen van haar man. Maar gesteld nu eens, bracht Bal da in 't midden, dat Lucie's man alles weder ter uwer beschikking stelde Wat zegt ge riep mijnheer De Sergy, met belangstelling zijn stoel na derbij schuivend. Ik heb misschien alles wat ik heb gehoord, niet goed begrepen, maar ik wil 't u, zoo goed als ik kan, herhalen. De pretendent van wien ik spreek is een der vrienden, die geheel op de hoogte zijn van de groote onderneming ik moet er bijvoegen en dat bevalt mij nog het meest in hem - dat hij voor u een grenzeiooze achting heeft, en dat hij li bewondert in uw doorzicht bij financieele ondernemingen. Hij zeide mij dat gij indien uw aandeel in de op te richten maatschappij grooter was de naaste kans had om tot pre sident er van te worden benoemd, dat hij in die zaak eveneens een fortuin zag paedagogisch gemiddelde de persoon lijkheid van den onderwijzer steeds als een onberekenbare factor in aanmer king zal komen, waardooj' verschillen de uitkomsten worden verkregen. Elke in art. 28 vast te leggen schaal zal op willekeurig samengestelde cijfers be rusten. Dit neemt niet weg dat de mogelijk heid oin school te houden speciaal voor zoogenaamde eenmansscholen een zaak van zoo groot belang is, dat de minis ter heeft gemeend te moeten zwichten voor den aandrang om deze gevallen zooveel mogelijk te beperken. Mitsdien is thans een nieuwe schaal ontworpen waarbij voor de scholen voor gewoon lager onderwijs de volgende cijfers zijn verkregen Aantal leerlingen Aantal ieerkrachteil* Hoofd. Bijstand. Totaa! t/m 32 t 1 33 72 1 1 2 73 116 I 2 3 117 160 1 3 4 161 210 1 4 5 211 260 1 5 6 261 315 1 6 7 316 370 1 7 8 371 425 1 8 9 426 480 I 9 10 Volgens deze schaal bedraagt de op klimming van het getal leerlingen voor de eerste tot de tweede categorie 40, naar elk van de beide volgende catego rie 44, naar de beide daarop volgende categorieën elk 50 en voor de volgende categorieën behoorende tot scholen met ten minste 7 leerkrachten telkens 55 leerlingen. De minister meent ten dezen niet ver der te mogen gaan, omdat de besparing dan te gering zou worden. Voor de V. L. O. scholen is een klei ne wijziging aangebracht,."waardoor een heei regelmatige opktirnrning van het aantal leerlingen wordt verkregen. Voor deze scholen wordt nu de volgen de schaal voorgesteld Aantal leerlingen Aantal leerkrachten Hoofd. Bijstand. Totaal t/m 23 1 1 24 46 1 1 2 47 83 I 2 3 84 120 1 3 4 121 150 1 4 5 151 180 I 5 6 181 210 1 6 7 Andere stelsels voor de bepaling van het minumum-aantal leerkrachten pas sen niet in het kader van de onderwer- pelijke herziening der wet. De minister maakt van de gelegen heid gebruik in de regeling voor het afnemen van het onderwijsexamen eenige wijziging te brengen hij wil voortaan den minister vrijlaten in de samenstelling der examen-commissies (gelijk bij de hoofdacte). De opsom ming van de examenstof in de wet zal vervallen. Voor het examen wordt het land verdeeld in kringen, zoodat de en dat hij, zoo hij de eer had oni door ti als schoonzoon te worden geaccep teerd. niet beter meende te kunnen handelen, dan in uw handen te leggen het fortuin en de interesten zijner vrouw alsmede de zijnen, gelukkig en fier, om, gesteund door uw invloed en uw gezag, uw leiding te volgen en om dat was het woord, dat hij gebruikte zich geheel ter uwer beschikking te stellen. Mijnheer De Sergy bewaarde een oogenblik 't stilzwijgen en vroeg toen Maar hoe heet dan die pretendent, Balda Op haar beurt liet Balda hem nu een oogenblik op den naam wachten, maar ze meende, dat ze dien thans wel kon noemen. Het is de markies De Maugiron zeide zij. Op het hooren van dien naam had mijnheer De Sergy een beweging, die, zonder de verstandige inleiding van Balda, misschien een schok zou zijn geweest, maar die, terstond onderdruk*, thans wel kon doorgaan voor een een voudige beweging van verrassing. Mijnheer De Sergy knikte herhaalde lijk en zeide, na eenig stilzwijgen De Maugiron is een man van kennis. Dat zal ik niet tegenspreken, zeide Balda, maar er zijn kwade geruchten van hem in omloop. Lasterpraatjes Wie wat betee- kent in de wereld, staat het meest daar aan bloot. Ik zie het al, hernam Balda, wat ik reeds half en halt vreesde, blijkt de waarheid te zijn lk ben misschien wat woonplaats der candidaten beslissend is voor de plaats van het examen. Samenwerking van kleine partijen. Naar het Correspondentie Bureau verneemt, zijn de Staatspartij voor Volkswelvaart, de Nationale Bond voor Bezuiniging en de Liberale Part!] (groep-Van Houten) van plan bij de verkiezing van leden der Provinciale Staten in Zuid-Holland één gemeen schappelijke lijst van candidaten in te dienen, die voorstanders zijn van be zuiniging, ook op het provinciaal be stuur en van keuze voor de Eerste Kamer van aanhangers van wijzigine der Kieswet. Een nieuw Chr. dagblad. Op 1 Januari a.s. zal een nieuw christelijk dagblad te Amsterdam ver schijnen. Het zal min of meer een ver volg zijn op het dagblad „De Amster dammer" en niet een relatie der N.V. de Chr. Pers, welke naamlooze ven nootschap feitelijk de directie is van h'* anti-rev. dagblad „de Standaard". Het nieuwe dagblad zal géén anti-revoluti onair, maar een algemeen christelijk karakter dragen. Van deze plannen is mededeeling gedaan door een comité van actie op een drukbezochte en le vendige vergadering in de Harmonie te Amsterdam. Personeel van de betonning en verlichting. In de op 29 November jl. gehouden vergadering der bijzondere commissie voor georganiseerd overleg voor het personeel van de betonning en de ver lichting, werd behandeld het aan den minister van marine uit te brengen ad vies, betreffende de wederinvoering van de vóór den oorlog bestaande dienstre geling voor het personeel der rijkslicht schepen, ziinde 4 weken buiten en twee weken binnen in stede van de thans be- staanden dienstregeling van 4 weken buiten en 4 weken binnen, waardoor een vermindering van 4 lichtwachters per lichtschip en dus bezuiniging op de exploitatiekosten dezer lichtschepen zal worden verkregen, en betreffende de vermindering van het aantal Iste licht- wachtersstuurlieden aan boord der lichtschepen. De meerderheid der commissie kon zich met de door den minister voorge stelde plannen vereenigen, terwijl een der leden van de minderheid aan het advies der commissie een afzonderlijke nota zal toevoegen. Hamburg, Antwerpen, N. Waterweg en Rotterdam. In de haven van Hamburg zijn i-. November binnengekomen 877 schepen metende 1.045.557 ton, tegen 838 sche pen. metende 881.277 ton in November 1921, zijnde een vermeerdering met 39 schepen en met 165.280 ton. In de haven van Antwerpen zijn Je haastig geweest met mijn antwoord aan den markies. Hebt ge hem dan zoo ontmoedigd? Geheel en al Ik herhaal 't u, ik ben onhandig, als gij niet bij mij zijt. Ik zelf heb vroeger mijn denk beelden misschien ook wat al te vroeg verkondigd, zonder een enkele exceptie toe te laten, meende de graat. Vergeet ook niet, mijn vriend, verdedigde Balda zich, dat mijn positie ten uwent van kiesctien aard is en dat ik niet zoozeer met uw tegenkantingen als wel met die van anderen heb reke ning te houden. Van wie dan vroeg De Sergy, zijn wenkbrauwen fronsend. Wel, in de eerste plaats van Lucie zelveLucie is mijn dochter niet. Maar in elk geval de mijne, en de wetten, hoe bekrompen ze dan ook zijr, erkennen toch mij het vaderlijk gezag Het zou kunnen zijn, dat mijnheer De Maugiron Lucie niet beviel. En waarom zou hij haar niet be vallen Lucie zal wellicht zeggen, dat zü te jong voor hem is. Komaan En gij, Balda, ge hebt immers niet eens gezegd, dat ge te jong waart voor haar vader, en hier is het verschil in leeftijd niet eens zoo groot. O, Wat dat betreft, viel Balda haastig in, ben ik verplicht te erkennen dat 't hier geenszins hetzelfde geval is. Omdat vroeg mijnheer De Sergy met een aanmoedigend lachje. Omdat gij een uitzondering op den regel zijt, mijn vriend, een uitzon dering, die mijns inziens eenig mag ge- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. VIAARDIMGEN CO NIS 30 ct p/zOMS PIJP TABAK November binnengekomen 760 schepen metende 1.111.561 ton (herleid), tegen 630 schepen, metende 868.627 ton (her leid) in November 1921. Er is dus eer. vermeerdering van 130 schepen en met 242.934 ton. De cijfers van de havenbeweging over de eerste elf maanden van 1922 en 1921 zijn (met herleiding van de Ant- werpsche ciifers om ze vergelijkbaar te maken) Hamburg 1922 9902 schepen en 11.964.003 ton. 1921 8108 schepen 8.699.652 ton vermeerdering 1794 schepen en 3.264.351 ton. Antwerpen 1922 7508 schepen en 11.489.029 ton 1921 7408 schepen en 10.071.614 ton. Vermeerdering 100 schepen en 1.417.415 ton. Nieuwe Waterweg 1922 8629 sche pen en 12.317.269 ton, 1921 869! schepen en 11.375.387 ton verminde ring met 62 schepen en een vermeerde ring van 941.882 ton. Rotterdam 1922 7746 schepen er 11.265.266 ton 1921 7515 schepen en noemd worden. Ik ben uw vrouw, en ik mag daarom, den hemel zij dank, open en luide mijn meening zeggen gij hebt geheel uw frissche jeugd be waard ja, ja, in spijt van de coquet- ferie dier grijze lokken En ik voeg er bij al de veerkracht, al de elegance, die de gezonde jeugd eigen is Bij mijnheer De Maugiron vergeleken, zijt gij jong, en dat zoudt ge nog zijn mët mannen van minder leeftijd dan hij. Mijn lieve Balda riep de graaf De Sergy opgetogen en haar de hand kussend voegde hij er bij Wat zijt ge toch en trotsch ding Trotsch en fier op u, ja dat spreekt van zelf Alles goed en wet, mijn kind, maar met dit oordeel staat ge niet op een onzijdig standpunt. Ik zal niet zeg gen, dat pe mij zoekt te vleien, maar.... ge hebt mij nu eenmaal lief, en... En ik heb u lief gekregen, omdat ge zijt, zooals ge zijt riep Balda vol vuur en alsof in haar hartstocht haar dit woord ware ontsnapt liet zij on middellijk, eenigermate beschaamd zelfs, er op volgen Waarlijk, uw nederigheid doet mij dingen zeggen.... Maar laten wij op dien mijnheer Dc Maugiron terugkomen en maar eerlijk bekennen, dat hij niet met u te vergelijken is. Hij kan even wel zijn waarde hebben, al bezit hij de uw niet is het niet zoo (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1