1000 150 100 25 cnra^d°°aqnn DE HOLLANDSCHE BOERIN Eerste Blad teriaal Betonfabriek ITTEZONEN istbode laatschappij van aart •6 FDE UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr.,Walstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen llUU een ongeluk. UUU Niet zonder bedenking. FEUILLETON De Braziliaansche DURE ROOMBOTER NIET MEER N000IG. 1 lis, netto 1 K.G. Is in marsepain lrits- en Letter- lde Vaate. Is koopt tot en t-TINGEN, AF- fen TUINPAAL- pveren wij paten GEWAPEND latsing gereed. 4agje Dekenstr. Isingen. |R en Zn. Aannemers. ^plantingen tijd. Treurboomen enz. Adres Bureau ii rant". elb. - Rotterdam egen plaatsen. n. ir PASSAGIERS EN VEE. T. 1141 T Ral t.b. nar 8 ,e bek omen Transp. en Exp. G. V08. Tel. feNdOORN, Tel 153 ■TERHOUT, Tel 282 fTITENHEK. Tel. 1C1 worden jk werk. films IfP 1 slechts et beste No 285 1032 VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers Scent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Wij zijn de meening toegedaan, dat niets zoozeer internationale conflicter voorkomen kan. als een vrij en ruim volkenverkeer. Wanneer het meeren- deel der bewoners van verschillende landen, binnen hun grenzen niet een meestal van de overige wereld afgezon derd leven leidde, waardoor het zoo hoog noodige inzicht in elkanders be doelingen ontbreekt wanneer er meer gelegenheid bestond om elkander <e leeren kennen en waardeeren, men kan er verzekerd van zijn, dat ook de regeeringen dier landen het woord „oorlog" gerust uit hun diplomatiek woordenboek zouden kunnen schrap pen. De geschiedenis der meeste oor logen toch toont aan, dat de volken, die elkaar op leven en dood bekampten, van elkander al heel weinig afwisten, waardoor het aan een troep., belang zuchtige intriganten maar al te zeer ge lukken kon, de zaken precies dien schijn te geven, welke met hun eigen baat en voordeel overeenkwam. Daarom ware het te wenschen, dat de groote men- schengroepen, die volken heeten, nader met elkander in contact konden leven, gescheiden als ze nu zijn door aller'ni zichtbare en onzichtbare barrières, grenzen en afscheidingen. Toch hebben die grenzen in tijden van ongewone toestanden en beroering groot nut. De jongste Europeeesche oorlog heeft dit ook voor ons land ten zeerste bewezen, toen het ons gelukt is het ruw geweld buiten onze landpalen te houden, vier jaren lang. Vier jaren zijn almede nadien verloopen, en in die jaren zijn onze grenzen niet minder van het grootste nut gebleken. Want he* komt er maar op aan, wie zich aan de andere zijde van de grens bevinden, hoe de toestanden, de verhoudingen aan gene zijde zijn, hoe de geestelijke en vooral de materieele gesteldheid daar is. En nu baart minder onze Zuidelijke,dan wel onze Oostelijke grens moeilijkhe den. Vier jaren lang hebben we de wacht gehouden, opdat er geen gewa- penden overheen kwamen, en moesten we er voortdurend voor waken, dat niet wat hier nog te krijgen was aan levens middelen als anderszins, voor grof geld de grens naar ginds overstak. Daarna is de tijd gekomen, dat er nauwletjend aan de andere zijde opgelet werd dat, aangelokt door de lage prijzen eener steeds zinkende mark-noteering, het naar het Fransch van A. MATTHEIJ. 27) Maar de hierboven vermelde eigen aardigheden waren toch oorzaak, dat zijn goede relatie's op de beurs in 't oog loopend verminderden. Hij verliet dus voor eenigen tijd het land en begaf zich naar Italië, waar het hem gelukte om met den rang van kapitein bij de Pauselijke Zouaven geplaatst te wor den. Te Milaan kreeg hij een twist met een luitenant van de Oostenrijkers en daar deze een vrijgeest was en een vijand, doodde hij hem hij had im mers volkomen gelijk met zoo te han delen door hem een kogel in 't lin keroog te schieten. In den vreemde durfde hij dat wel. Hij meende nu weer naar Frankrijk terug te kunnen keeren en ditmaal werd hij daar werkelijk ontvangen als ridder, die van de kruistochten in huis waarts gekeerd. Voor het tegenwoordige was dus de markies De Maugiron alles en alles meegerekend in geen slechte ver houding geplaatst. Men kon niet zeggen, dat hij alge meen geacht werd, maar hij werd al gemeen gevreesd en dat beteekendc reeds iets. Zijn doen en laten was niet van. dien aard geweest, dat de keizer lijke wereld daarin zooveel kwaad kon zien, veeleer het tegendeel... en hij werd land niet leeg-gekocht zou worden. Ooi: mocht er geen goud noch geldswaarden over de grens naar hier komen. Wa* tusschen haakjes niet belette, dat e1* hier te lande voor milliarden aan mar ken van de hand zijn gedaan tegen volwaardige Nederlandsche guldens, en ons nationaal vermogen dientengevolge aanzienlijk verminderd is. Nochtans, afgezien van hef bemoeilijken van hef waren-verkeer, heeft die Oostelijke grens uitnemend nut gedaan en doet zij het nog dagelijks wat het perso nen-verkeer betreft. Naarmate toch de verarming in Duitschland toenam, zijn gelijk ook bij andere volken het geval is geweest, de slechtere elementen meer op den voorgrond getreden. Nog nimmer heeft zich het smokkelaarsbc- drijf zoo sterk ontwikkeld als in de laatste jaren, nochtans niet alleen van goederen maar ook van menschen. Nog dagelijks worden er personen aange houden door onze grenspolitie, die op valsche passen zichzelf over de grens willen smokkelen zoodra het blijkt dat hun papieren niet in orde zijn, wordt er korte metten met hen ge maakt. Het spreekt, dat onder dezen ook velen zijn, die zeer beklagens waardig genoemd moeten worden hongerenden, zonder werk loopenden enz. Zij komen zoo mogelijk hier hun honger stillen en werk zoeken. Voora' van het laatste is hier op het oogenblik heiaas niet veel te vinden, en er is zorg te over in menig Nederlandseh werk"- loozengezin. Dan is er nog een ander bedenkelijk verschijnsel, dat tal van mannelijk personeel, muzikanten, meer of minder intellectueel ontwikkelden, kantoorbedienden enz. hun diensten beneden de aan onze landgenooten uit betaalde ioonen kwamen aanbieden. Het ligt voor de hand dat voor de be trokken Nederlanders deze mededin ging alles behalve aangenaam was, daar nadat er eerst eenige honderden allengs eenige duizenden marken in een Hollandschen gulden gingen, ook zelfs het geringste loon hier nog rijke lijk boven dat m het eigen land uit ging. indertijd zijn tegen deze uitwas sen van nationale gastvrijheid wel eënigszins maatregelen genomen, doch bepaald afdoende waren die niet. Ook met vrouwelijk buitenlandsch perso neel werd ons land rijkelijk over stroomd, en bij duizenden zijn Duitse'1'' dienstboden op den hooggenoteerden Hollandschen gulden afgekomen. Aan vankelijk werkte deze omstandighe'd niet storend bij de hooge looneischv hier te lande, kwam het aan menige Nederlandsche huismoeder wel gelegen, tegen wat lagere onkosten, zich van de hulp van een Duitsche te verzeke ren, wier roep in de wereld er eene dan ook alleen geminacht door de lie den van de oppositie, de republikeinen, de ballingen der dynastie en de men schen die over schreeuwend onrecht klaagden. Hij ging voort met op vrij grooten voet te leven. Waarvan Niemand kon 't met zekerheid zeggen. Nochtans ging het praatje heel zacht natuurlijk dat hij zeer gezien was bij een zekere mevrouw Marous- set, sinds twee jaar een weduwe van een staatsraad. De overledene had een mooi fortuin nagelaten, maar ook een zoontje van tien jaar. Ais zij een twee de huwelijk aanging, verloor zij het vruchtgebruik van het kapitaal van den minderjarige, zoodat zij dan alleen een honderdduizend francs als bruidschat zou gehad hebben. Zij hertrouwde dus niet en behield haar jaarlijksch inkomen van zestigduizend francs. Maar wie had echter durven bcw.cren dat De Maugiron, hoe dan ook, daarvan zijn aandeel genoot Om een dergelijke onbeschaamdheid te hebben, zou men al zeer weinig gehecht moeten zijn aan 't bezit van zijn linkerarm of van zijn linkeroog. De Maugiron was dus eén vriend van den huize, meer niet, en hoe mevrouw Marousset met haar renten geliefde te handelen, behoefde zij aan niemand te verantwoorden. Gelukkig maar, dat het kapitaal voor den aan gewezen erfgenaam vast stond. Mevrouw Marousset was overigens een vrouw van vijf en dertig jaar.die zeer mooi was geweest, wie het nu zelfs niet aan schoonheid en waardigheid ontbrak en die volstrekt niet ijdel be was van arbeidzaam en kundig te zijn. Maar de ervaring was menigmaal ook in strijd met dien roep, terwijl ook in middels de hooge Iooneischen onzer Nederlandsche werkzoekende vrouwen allengs gevoelig verminderd zijn. Toch houdt de toestrooming aan, en konten dagelijks talrijke Duitsche mannen er vrouwen, van zeer uiteenioopende ge schiktheid, naar ons land om er den kost te verdienen en zoo mogelijk een duitje over te leggen of het wat ge makkelijker te maken voor hen, die ginds achterbleven. Dit nu is alles niet zonder bedenking. Immers de werkloos heid wordt er zeer mede vergroot en aan Nederlandsche handen wordt weer meer werk onthouden, terwijl boven dien een niet gering deel van ons nati onaal kapitaal er door voorgoed naar het buitenland verhuist, inderdaad, het verschijnsel is bedenkelijk genoeg om er, ook van hooger hand, volle aan dacht aan te wijden. BEURSBESCHOUWINGEN. De invloed van Lausanne. De toestand van Europa. De ap preciatie van den gulden. De daling van den dollarkoers. Hoogere rubberprijzen. Ver dere verkoopen van suiker. Willige tlteeprijzen Een divi dend op aandeelen Orion. Na al de teleurstellende resultaten van vorige conferenties is het geen wonder dat de beurzen voor de berich ten omtrent het verloop van de diplo matieke samenkomst te Lausanne na genoeg geheel ongevoelig zijn. Zij, die krachtens hun positie meer zijn dan leeken op het gebied der politieke mo gelijkheden, hebben trouwens in de Zwitsersche conferentie ook al heel weinig fiducie zij zal, zoo meent men allicht tijdelijk een regeling voor de Oostersche quaesties weien te treffen, den haard van oorlogsbacillen zal zij niet kunnen dooven, zoodat de vrede van die zijde vermoedelijk voortdurend bedreigd blijft, welke concessies men over en weer ook moge toestaan. De naijver tusschen de landen om de Egeïsche Zee is zoo groot dat ze ge woonlijk niet anders dan in bloed zijn bevrediging vindt. De dreigende mis lukking der conferentie heeft dus geen invloed gehad op de beurzen, noch ook de „schoonmaak", welke de revolutio naire Grieken onder hun vroeger mi- nisterieele tegenstanders gehouden heb ben, ofschoon dit bewijs van zedelijk verval in het land der klassieke bescha ving allerweee opschudding heeft te weeg gebracht, ook al zullen velen de namen der geëxecuteerden niet zoo goed kennen dat zij ze in één adem correct kunnen uitspreken. Een andere quaestie, van meer ge hoefde te zijn, zoo zij zich verbeeldde nog om haar zelf bemind te kunnen worden. De Maugiron, voor zijn tijd versleten, bezat evenwel nog een tal van hoeda nigheden, die men niet bij den eersten den besten vindt. Hij kon goed en on derhoudend praten, was geenszins mis deeld van geest, bezat ondervinding en menschenkennis, en had bovendien voor de groote wereld, waartoe hij zelf be hoorde en waarin hij zelf verkeerde, een groote minachting. Zijn kracht be stond vooral hierin, dat hij nergens achting en vrees voor gevoelde. Door al hetgeen er alzoo met halve woorden en veelal fluisterend werd ge zegd omtrent den markies De Maugi ron over zijn verleden en zijn tegen woordig leven had Balda reeds dik wijls bij zichzelf gedacht, dat juist een man als hij, op een gegeven oogenblik een prachtige hulp voor haar zou kun nen zijn. Voornamelijk had de Maugiron voor haar dit groote voorrecht, zoo zeld zaam geworden in onze door lauwheid gekenmerkte dagen dat hij de man was, die doodt. Een bepaald plan had Balda evenwel nog niet gevormd ze wist welk ruim deel men moet toekennen aan het toe val bij alle mensehelijke dingen. Zij had niet de vermetelheid om de gebeur tenissen te willen doen ontstaan, maar wilde ze alleen een weinig voorberei den. Zij schiep de mogelijkheden en de ontmoetingen en stond dan gereed om ze te vatten en te gebruiken. Zij stelde persoonlijkheden en karakters naast en INGEZONDEN MEDEDEELINGEN - -I- •Vraagt uwen Winkelier ter vervanging ALLKKFIJNSTE MEGANGK DE PITTIGE NATUURBOTERSMAAK PROEFT EEN IEDER 0NM1DDELL1|K. r Prijs S5 cent per pond. wicht voor Europa, is ook nog steeds hangende, terwijl het er nog niets op lijkt dat zij spoedig op zulk een afdoen de wijze zal worden geregeld dat zij zich na eenigen tijd niet meer aan de orde stelt. Men is het er wel over eens dat Duitschland geholpen moet wor den, maar niet over de vraag wie die hulp zal moeten verleenen. Intusschen rijst de papierzondvloed in Duitschland hooger en hooger in één week worden meer dan 60 milliard Marken aange maakt en terecht is dezer dagen dan ook opgemerkt dat van een stabilisatie geen sprake meer kan zijn, wijl dat de consolidatie zou beteekenen van de ruïne van nagenoeg ieder die in Duitschland iets bezat en stabilisatie op hoogeren koers dan den tegenwoor- digen de complete ruïne van den Duit- schen staat met zich zou brengen, die de rente dezer enorme schulden nimmer zou kunnen betalen. En stabilisatie is dus alleen mogelijk wanneer door de schulden een streep gehaald en een evenwicht voor de staatsfinanciën wordt gevonden, waartoe dan, gelijk bekend, groote offers der geallieerden noodig zijn, welke weer niet gebracht kunnen worden zonder de financieele positie van eigen land in gevaar te brengen, tenzij Amerika het verlossende woord' spreekt. Daarom is Clemenceau naar Amerika gegaan, teneinde de Yan kees wat milder jegens Frankrijk te stemmen en zoo mogelijk op de een of- andere wijze schuldkwijting te verkrij gen, terwiil onderwijl de Frankenkoers door de Fransche regeering gesteund wordt om een debacle te voorkomen. Een weinig rooskleurig beeld dus van Europa's positie, maar droeve werke lijkheid. Dat onze gulden zich den iaatsten tiid zoo goed houdt en zelfs ten opzich te van den dollar en de Zwitsersche franc kon verbeteren, heeft dan ook meer een negatieve dan een positieve oorzaak, omdat die gelegen is in het tegenover elkander en liet dan het lot zijn gang gaan hoogstens met, zoo 't noodig was, een kleine handlichting of een schier onbeduidende vingerwij zing van haar kant. Toen zij de brieven van Robert en Lucie gelezen had, was 't haar voorge komen. dat die mijnheer De Maugirnn, met wien zij reeds op een meer of min der vertrouwelijken voet was geraakt, voor haar plannen wel een goede pre tendent kon zijn naar de hand van Lucie. Dit gat prachtige troeven in Balda's spel, dat bood haar waarschijnlijkheden aan die nagenoeg met een zekerheid gelijk stonden, nl. dat De Maugiron om hem den weg te versperren, dokter Robert zou vinden, dokter Robert, die Lucie beminde en door haar bemind werd... en dan Lucien, die alles over had voor zijn zuster en zijn vriend Robert. Zou dus de man die doodde niet uit eigen beweging er toe kunnen overgaan om Balda te bevrijden, 't zij van Robert, die een gedeelte van haar geheim bezat en daarom dubbel ge vaarlijk was, 't zij van Lucien, die een gedeelte van haar fortuin in handen had, want Balda beschouwde bij voor baat reeds het fortuin der familie als haar fortuin of liever als dat, wat An gelina eenmaal moest toebehooren Dat was nog niet alles de dood van Robert of van Lucien zou nood wendig Lucie tot wanhoop brengen en men weet reeds hoe Balda het talent bezat om iemands wanhoop tot het noodlottigst uiteinde op te voeren. Baida berekende lang en koel al die toenemend wantrouwen wat betreft de valuta van enkele andere landen. De dollar is truggegaan van 2.55 medio dezer maand tot 2.52, de Zwitsersche franc retireerde de laatste maanden van boven pari tot 46.90, waaruit men wel de conclusie getrokken heeft dat er dus voor inflatie van den gulden geen gevaar bestaat, omdat de werkelijkheid het tegendeel zou aanwijzen. Men ver- gete dan echter niet dat in Zwitserland onder de bezittende klasse groote be roering licerscht over het te houden referendum inzake een kapitaalshef fing en dat in verband met de mogelijke doorvoering daarvan reeds meer dan frs. 3 milliard naar Jmt buitenland ge vlucht rs, waarvan oofe.een groot deel on onze beurs terecht kwam en waar door uiteraard de gulden moest stijgen. In Engeland heeft de Labour-partij ook al wat aan het vette boutje eener kapi taalsheffing gekloven, hetgeen tot ern stige waarschuwingen in de financieele pers aanleiding heeft gegeven. Waar dergelijke experimenten in ons land niet waarschijnlijk zijn, dank zij den nuchteren zin van ons volk en de poli tieke kleur onzer regeering, kan het niet verwonderen dat men in het bui tenland, afgezien van de financieele positie waarin wij verkeeren, toch on zen gulden als een begeerenswaardig beleggingsobject beschouwt. Dat is een eer, die niet geheel zonder bedenking is, aangezien zij onzen buitenlandschen handel bemoeilijkt en bij onze bevolking, den indruk wekt alsof van inflatie geen' sprake is, een opvatting, die fataal zou kunnen worden, indien zij er toe leidde dat men er hier maar weer op los ging leven. Er mag daarom wel gewezen worden op de mogelijkheid van stille, onzichtbare inflatie, doordien zii in ver schillende landen tegelijkertijd op treedt. Alleen de dollar is een vrij zui vere maatstaf, omdat in de Ver. Staten de uitvoer van goud is toegestaan. Het zou zeker te wenschen zijn dat de toe stand van Engeland, Zwitserland en mooie kansen bij het door haar ver zonnen huwelijksplan en kwam tot de slotsom, dat het plan zelf uitmuntend was. Om te beginnen, moest zij dus De Maugiron haar voornemen doen deelen, wat zeker niet moeilijk zou blijken te zijn, en dan mijnheer De Sergy zoover te brengen, dat hij daaraan zijn toe stemming hechtte, wat Balda niet voor onmogelijk hield. De stiefmoeder kon en wilde natuur lijk Lucie figuurlijk gesproken dien mijnheer De Maugiron maar niet zoo in de armen werpen. Het denkbeeld moest van hemzelf uitgaan en hij zelf moest het aanzoek op het tapijt bren gen. Balda ging, om dat doel te berei ken, uiterst diplomatisch te werk, ntaar zij had te doen met De Maugiro'n, die een slimme vos was, die aan een half woord genoeg had en de dame telkens, als het pas gaf, ook halverwege tege moet kwam, want de rijke erfdochter, jong, mooi en van adel was juist een kolfje naar de hand van den markies, die zulk een veelbewogen leven achter den rug had en daardoor des te meer naar gemak en weelde begon te ver langen. Bij de conferentie, door het binnen komen van Angelina een oogenblik ge staakt, had de markies De Maugiron zij 't ook bevend, gelijk hij zelf ver klaarde zijn verwachtingen aan me vrouw De Sergy durven bloot leggen. O, hij wist maar al te goed, hoe ver metel zijn hoop was Reeds lang hnd hij bij het zien der heerlijke ontwik keling van de gratie en de schoonheid.

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1