1000 25 ÜÉiïsJE Ln passagiers Ien en vee. DONDERDAG 30 NOVEMBER Ih gaarne ge- tnstbode Maatschappij van maart UitgaveFirma f. V AH DE VELDE JrJalstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke feestdagen FEUILLETON De Braziliaansche BINNENLAND Stads- «n Provincienieuws Mo 283 Insch, Ambachts- p-ucht doorloopen eenigszins bekend Ikenen, oud 16 |ie branche, of iets letters B. C., Bu- lurant". In de 14 jaar. |E—DAMAVE. gezin Wasch aan Istraat 2. ddelb. - Rotterdam lelegen plaatsen. r. »U t.m. air Ml vin. tir 8 1-s te betomen ■V. Transp. en kxp. G. VOS, Tel I EENHOORN, Tel. 153 fcsTERHOUT, Tel. 282 ■ptJITENBEK, Tel. 10 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1,10voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken.' gulden bij dood Qflrt gulden bij verlies A f* ft gulden bij verlies 4 flfl O \J een ongeluk. OUU voet ot oog. luU een duim. LUU I gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Vergadering van Woensdag. Invoerrecht Grondwetsherziening. De on-principieele wijziging in de methode van heffing van invoerrecht op tabak, hierin bestaande, dat het per centage wordt veranderd in een vast recht, is door de Eerste Kamer aan vaard. Eensgezindheid dienaangaande stond ook in deze Kamer niet. Mevrouw Pothuis—Smit liet haar partijgenooten in den steek en stemde vóór de wijzi ging de antirevolutionnair Croles liet den minister in den steek en stemde te gen. Overigens was het rechts tegen links. De minister hield vol, dat deze wijziging niets te maken heeft met de principieele kwestie van vrijhandel en protectie. Het geidt hier een zeer een voudige vorm-verandering in de metho de waartegen geen andere bezwaren kunnen wordefi ingebracht dan tegen aansprakelijk systeem. Voor die een voudige en juiste opva^ing blijven vele leden niets voelen. De Grondwetsherziening in tweede iezing was daarna aan de orde. Alle voorstellen zijn aangenomen, de mees te met algemeene stemmen. Alleen het derde hoofdstak heeft wat meer verzet uitgelokt om de schadeloosstelling voor de Tweede Kamerleden en de evenredi ge vertegenwoordiging voor de Eerste amer. De discussie was zeer mat en on beduidend. Het was voornamelijk de kwestie van de evenredige vertegen woordiging die eenig debat uitlokte. Tegen dit hoofdstuk stemden 9 leden, te weten de beide heeren Franssen, de heeren L. de Vries, Croles, Arents, Den Gljselaar, Sytsma, Wassenaar van Cat- wyck en Van Hardenbroek. De herziening is dus, zij het met eenig gestruikel, in goede haven ge bracht. Geen wereldschokkende veran deringen zullen er het gevolg van zijn. Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag. Financiën. Onderwijs. De begrooting van Financiën is afge daan zonder eenig ongeluk. Het amen dement-Visser van Ijzendoorn, om 8000 gld. minder uit te trekken, ten einde liet Zierikzeesche stoomvaartuig „De Sphynx" af te schaffen waarover Vrijdag heel wat te doen was is in getrokken, nadat de minister van finan ciën verklaarde bereid te zijn den post met vier mille te verminderen. Het brecde betoog van prof. Visscher over de verhouding van Staat en Kerk is op niets uitgeloopen. Het is op de bekende gronden bestreden door de heeren Dresselhuijs en Schokking en de zaak blijft gelijk ze is. Een grappig speechje van den heer naar het Fransch van A. MATTHE1J 26) HOOFDSTUK XX. Wederwaardigheden uit het leven van den Markies de Maugiron. Balda, die én in Brazilië èn in Frank rijk zoo lang gescheiden was geweest van haar kind, wilde het, nu zij het eenmaal bezat, ook dicht bij zich heb ben, onder haar hand daarom had zij Angelina de kamer van Lucie gege ven, vlak naast de vroegere kamer van de eerste mevrouw De Sergy. Dit blijk van moederlijke liefde was wel een weinig onvoorzichtig. Angelina hield zich daar nu bijna voortdurend op, dat was aangenaam voor de moe der, die haar kind aanbad, maar '1 wa? gevaarlijk voor de vrouw, die haar stiefkinderen haatte, en bij zichzelf reeds hun ondergang gezworen had. Angelina, altijd om en bij Balda, werd zoodoende haar spion, onschuldig, te gen wil en dank nagenoeg, maar tor'1 altijd iemand, die meer van Balda's doen en laten zag en begreep, dan voor de geheimzinnigheid van Balda's vijan delijkheden dienstig was. wij weten bovendien, dat het kind vvcl iets van de geslepenheid haver moeder had over geërfd. Zij zag, zij luisterde toe, zij merkte op. zonder dat IJzerman voor afschaffing van de rid derorden werd in grappigheid over troffen door het simpele feit, dat de bestrijder van de schoone lintjes zelf afwezig was bij de stemming over den door hem aangevochten post. Een dave rend gelach ging er op toen de naam van dezen ridder tegen ridderorden werd afgeroepen en geen antwoord weerklonk. Minister Van Swaay had weer een klein echec een post werd afgestemd die bedoeld was om een chef aan het departement tot referendaris te bevor deren. Niet minder dan 48 leden stem den tegen dezen post. Daarna sjokte de begrooting van onderwijs weer voort. Ten aanzien van een regeling voor subsidieering van het onderwijs aan doofstommen en blinden heeft de minister, daartoe nog eens aan gespoord door de heeren Visser van Ijzendoorn, Van Wijnbergen en Van der Molen, zich diligent verklaard. Nopens het Nijverheids- en Handels onderwijs had de minister nogal wat klachten aan te hooren. Herhaaldelijk heeft de minister subsidié-aanvragen afgewezen, zelfs al achfen de betrok ken gemeenten deze billijk, enkel en al leen met het motief, dat er geen geld aanwezig is. Op die wijze raakt dit on derwijs leelijk in den druk en daar tegen kwamen verschillende leden pro testeeren. Voor de Rotterdamsche scho len traden de Rotterdamsche raadsle den Stulemeijer, Oroeneweg en J. Ter Laan in het krijt. Onderling bleken zij het echter al weer niet eens. Voor de Amsterdamsche vakschool voor vrou wen- en kinderkleeding trok inej. Wes terman op. De minister geeft geen geld voor uit breiding van deze scholen en dat doet den toorn der onderwijsmannen en -vrouwen oprijzen. Zelfs beste vrienden van den minister waren boos en sloe gen een nijdigen toon aan. Natuurlijk ontkende de minister het, dat hij niet zijn volle aandacht aan deze afdeeling van het onderwijs besteedde. Het bleek alweer, dat de klagers het goede ver gaten. Rotterdam's Industrieschool heeft 70 mille extra gekregen en nie mand heeft- dat gereleveerd. Ook de an dere detailpunten bleken wel iets an ders te zijn dan de pleiters ltet voor stelden. De minister bevordert het nij verheidsonderwijs, maar is niet bereid steeds voort te gaan met subsidies te verleenen, zelfs als er geen geld is. Kamerleden kunnen dat wensehen, een minister staat er anders voor. Van het debat over Lager Onderwijs kwam niet veel terecht, aangezien de hoofdzaak daarvan aan de orde komt bij het ontwerp tot wijziging der L. O.- wet, die waarschijnlijk de volgende week aan de orde zal komen. Verschil lend,, technische detailpunten zijn daar na behandeld. De minister heeft uit drukkelijk verklaard, dat hij ten aan zien van de pensioen-korting geen uit zondering kan maken voor de onder men er op verdacht kon zijn, en niet tegenstaande haar schijnbare argeloos heid was er slechts weinig, wat haar ontging. Angelina's geslepenheid was overi gens verzacht, verbeterd, als men het woord in dezen zin gebruiken mag. door de goedheid en de deelnemende liefde die zij ongetwijfeld van haar? ■vaders kant bezat en die vaak aan vrouwelijke kleurlingen een kinderlijke bekoorlijkheid verleenen, die werkelijk iets aandoenlijks heeft. Op den dag voor de soiree had Bal da met den markies De Maugiron een lange conferentie gehad. Balda had haar kind weggestuurd, maar Angelina die toen in haar eigen kamer een hand werkje had opgenomen, had daartv.i iets gemist, dat zij in den salon harer moeder had laten liggen. Zij was toen even terug gekomen om hetgeen zij noodig had. te halen en had bij die ge legenheid alleen den naam van Lucie hooren noemen, door Balda half fluiste rend uitgesproken, maar op een toon, die Angelina's achterdocht opgewekt had. Bovendien had zij ook al, zonder het „waarom" te weten, geen goed oog op dien mijnheer De Maugiron, zoo welwillend door haar moeder ontvan gen. Bij haar was het slechts insfinrt wat was 't in al haar denken, ge voelen en waarnemen niet? maar dat instinct bedroog haar zelden of nooit. Mijnheer De Maugiron was op dit tijdstip een man van veertig jaar. d'e zich voor zes en dertig uitgaf en min stens vijf en veertig scheen te zijn. Zijn wijzers. De minister kon niet voldoen aan een verzoek van den heer Van Za delhof, om mogelijk te maken dat on derwijzers ook lid kunnen zijn van oudercommissies. De heer Scheurer hield een pleidooi tegen het boksen en wilde aan den boksbond het subsidie wijzigen. Hij diende daartoe een amendement in en de minister nam het aanstonds over. 25-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. In verband met het a.s. 25-jarig re geeringsjubileum der Koningin, ligt het in het voornemen van Hare Majesteit, om tegen dien tijd receptie te houden voor alle Nederlanders uit het geheele rijk, die hun wensch te kennen zullen geven bij die gelegenheid aan de Ko ningin hun opwachting te maken. Luxe-trein HollandBerlijn. De luxe-trein voor eerste klasse-pas sagiers van Hoek van Holland naar Berlijn en terug zal met ingang van Zaterdag a.s. van Holland eiken Zater dag, Dinsdag en Donderdag rijden en vanaf 4 December eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag in omgekeerde richting. Door deze verbinding wordt de reisduur 2 a 3 uur bekort. Met ge bruikmaking van dezen trein kan men 's morgens zijn zaken te Berlijn afdoen om vervolgens na het middaguur van daar te vertrekken en nog denzelfden dag in Holland terug te zijn. Verder vindt men in Berlijn directe aansluiting naar en van Oost-Europa. Pensioen voor personeel in lossen dienst. Artikel 3 lid 2 deV Pensioenwet 1922 geeft den pensioenraad de bevoegdheid 'te verklaren, dat personen in lossen dienst, wier dienstverband langer dan drie maanden duurt, niet onder de be palingen van deze wet zullen vallen. Daar tal van overheidsorganen verzoe ken zulk een verklaring te geven ten behoeve van in dienst zijnd personee1 wordt verzocht de door den pensioen raad verstrekte inlichtingen ter alge meene kennis te brengen. Zoowel vaste als tijdelijke diensten komen, volgens de voorschriften der Pensioensvet 1922, voor vergelding met pensioen gelijkelijk in aanmerking. U1'- gezonderd worden slechts de diensten van personen in lossen dienst, wier diensten drie maanden of korter duren. Derhalve zijn tijdelijke ambtenaren - en als zoodanig pensioengerechtigd zij, wier losse dienst langer dan drie maanden duurt. De verklaring wordt slechts gegeven in zeer bijzondere gevallen, nl. wanneer het betreft aanstellingen in lossen dienst ter bestrijding van werkloosheid of uit liefdadigheid, soms ook wanneer zij be treft personen, die in het particulier leven was vol avonturen ot', wat het uitdrukt zeer avontuurlijk geweest. Hij was van een oud, adellijk ge slacht van De Ma-ugirons onder Hendrik III wat zijn titel, zoo niet eervoller, althans meer authentiek maakte. Op twintigjarigen leeftijd had hij zich in 't bezit gezien van een veertig dui zend francs rente, maar daar hij jaar lijks zoo wat hnnderdvijftig duizend francs verteerde, was hij reeds op vijf en twintigjarigen leeftijd heel netjes geruïneerd. Gelukkig voor hem viel- de ruine sa men met den coup d'état van 1851. De Maugiron bijlang niet misdeeld van doorzicht begreep tersfond, dat het gouvernement van December alles aanbood, wat een berooid speler noo dig heeft om er weer bovenop te ko- man. Hij zelf bezat een naam met een goeden klank en bovendien veel protec tie hij had vroeger gestudeerd voor de polytechnische school en hij deed het leger de eer aan om het te gebruiken als een ladder voor zijn te zoeken for tuin. Hij was, hoe men 't ook nemen wil, dapper van aard en bezat thans vooral den persoonlijken moed van mensc-hen die niets meer te verliezen en alles te winnen hebben. Hij maakte spoedig promotie en bracht liet tot commandant van een der garnizoenen in Algiers. Toen hij zich juist weder een weinig op zijn plaats begon te gevoelen, werd hij tegen wil en dank genoodzaakt zijn ontslag uit den dienst te nemen. bedrijf hun hoofdmiddel van bestaan vinden, doch ten behoeve van den open baren dienst op ongezette tijden en te gen een kleine vergoeding nu en dan eenige werkzaamheden verrichten. Ove rigens moet, natuurlijk, ieder geval op zich zelf worden beoordeeld. Sterkstroomgeleidingen. De minister van waterstaat heeft aan Ged. Staten der provinciën geschreven dat naar hem is gebleken herhaaldelijk ongevallen plaats hebben als gevolg van de omstandigheid, dat bij den aan leg van bovengrondsche electrische sterkstroomgeleidingen er niet vol doende voor gezorgd is deze zoo aan te brengen, dat zij zonder bijzondere hulpmiddelen vanuit dakopeningen, da ken, uitbouwen, vensters of andere gemakkelijk toegankeleijke plaatsen niet bereikbaar zijn. De minister acht het daarom raad zaam, dat de aandacht van de gemeen tebesturen, voor wie dit van belang is te achten, nl. die, welke sterkstroom- geleidingen in exploitatie hebben, of binnen afzienbaren tijd zullen krijgen, gevestigd worde op de wenschelijkheid dat de vorenbedoelde voorzorgsmaat regelen, weike o.a. zijn opgenomen on der de „veiligheidsvoorschriften voor electrische sterkstroominstallaties", vastgesteld door het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs, nauwgezet wor den in acht genomen, en heeft den col leges van Ged. Staten in overweging gegeven een aanschrijving in dien zin tot de daarvoor in aanmerking komen de gemeente-besturen te richten Het overcompleet postpersoneel. Naar het „Hbld." verneemt, is aan de hoofden van dienst medegedeeld, dat de administratie bij post en telegrafie, eer zij overgaat tot toepassing der wachtgeldregeling, zooals deze door de centrale commissie voor gëorganiseerd overleg is geadviseerd, een opgaaf ver wacht van de voor den dienst onge schikte elementen onder hun personeel. Deze zullen in de eerste plaats voor ontslag worden voorgedragen. De malaise in den scheepsbouw. Nadat het personeel van de Scheeps bouw Mij. „de Nieuwe Waterweg" tot op ongeveer Va tijdens den oorlog is ingekrompen en nu nog pl.m. 1000 man bedraagt, zal vanaf heden de werktijd ingekrompen worden tot 39 uur per week, en zal iederen werkdag van 8 12 en 14 en op Zaterdag alleen van 812 gewerkt worden. De malaise in de schoenindustrie. Het hoofdbestuur van den Ned. R. K Bond van Schoenfabrikanten schrijft, dat de totaal-invoer van gemaakte schoenen in 1913 ruim lj2 miliioen gulden bedroeg. In 1920 was het cijfer ongeveer 11 inillioen en over 1922 zal het zeker 15 a 16 miliioen bedragen. Waar export onmogelijk is, blijft voor de binnenlandsche markt slechts een De reden hiervan bleef altijd een duister punt in de geschiedenis van Maugiron 't resultaat werd naiuurlijk bekend, maar wat daartoe aanleiding had gegeven, wist men niet. Zooveel is nochtans zeker, dat De Maugiron, van ernstige abuizen verdacht, met den ko lonel, die bij hem op inspectiereis kwam, een hevige woordenwisseling had. Men beweerde zelfs, dat de kolonel De Maugiron had aangeraden, zich hoe eer hoe beter een kogel door het hoofd te jagen. De Maugiron had het evenwel raadzamer gevonden, dit niet zichzelf, maar den kolonel te doen. Kort nadat hij op eigen aanvraag zijn ontslag had gekregen en zich tegelijk met den kolonel in een der salons van Algiers bevond, sprak hij, onder be dekte termen, allerlei kwaad van een algemeen geachte dantc, aan wie, gelijk het heette, de kolonel zijn zorgen zou wijden. De kolonel werd driftig en slin gerde De Maugiron een paar beleed'- gende woorden naar hel hoofd welke door dezen terstond werden beant woord. De eervol ontslagen officier 't woord „eervol" stond althans in het officieele besluit van Dc Maugiron's ontslag was de beleedigende partij en had derhalve de keus der wapens bij het tweegevecht. Hij koos het pistool en joeg den volgenden morgen den kolo nel een kogel tusschcn de beide wenk brauwen. Dat was 't begin van zijn in drukwekkende reputatie. Te Parijs met eenige „spaarpennin gen" teruggekeerd, stak De Maugiron met veel geluk dat geld in sommige derde gedeelte van het productievermo gen der Hollandsche fabrieken over. Twee-derde van de 10.000 arbeiders zijn werkloos en aangewezen op de uit— keeringen uit de openbare kassen. In den laatsten tijd komen treinen vol schoenen ons land binnen, voor 'n paar weken geleden nog een trein van vele wagons voor één Amsterdamsche firma bestemd, waarvan de waarde aan de douane werd opgegeven voor 600.000. Het daarvoor betaalde invoerrecht ad 5 bedroeg 30.000. De magazijnen der importeurs zitten dan ook tot den nok toe vol en het is zelfs voorgekomen, dat in Amsterdam leeg staande perceelen tijdelijk worden afgehuurd om volgepakt te worden met Duitsche schoenen. De Bond wenscht nu een tijdelijk in voerverbod van schoenen, dat een eind maakt aan de oneerlijke en doodende concurrentie uit de 'gedeprecieerde lan den, en de fabrieken weer in staat stelt, om zich te herstellen en aan de arbei ders een rechtmatig bestaan te geven. Het bondsbestuur verklaart dat door het verbod de schoenen niet duurder zullen worden. VLISSINGEN, 30 NOVEMBER Het Volksonderwijs in gevaar. In een goed bezochte openbare ver gadering, uitgeschreven door het plnat- helijk comité van actie tegen verslech tering van het onderwijs, trad gisteren avond in „de Oude Vriendschap" a's spreker op de heer F. L. Osendorp van Amsterdam. De voorzitter van het comité, de heer A. C. de Baare, heette de vanwezigen welkom, er op wijzende, dat er door het geheele land een golf van verze' gaat tegen de verslechtering van het onderwijs. Bezuiniging is de leuze. De veiligstelling van den gulden gaat bo ven de geestelijke ontwikkeling van het volk. Het volksonderwijs is in gevaar, en om dat nader toe te lichten, gaf de voorzitter het woord aan den heer Ossendorp. Spreker bevon zijn rede met te zeg gen, dat overal, in gemeenteraden, bij de regeering in Den Haag, het woord bezuiniging schering en inslag is. In Amsterdam zeide nog laatst een raads lid tot Burg. en Weth. Het nood'ot klopt aan de deur, en of Burg. en Weth. die kloppende stem hadden gehoord En nu leven we werkelijk in een tijd van malaise. Onnoodige uitgaven dienen te worden vermeden. Een commissie uit de Ned. Maatschappij van Nijverheid heeft als eisch gesteld, dht op de be grootingen van de verschillende depar tementen over 1923 100 miliioen moet bezuinigd worden, en dat is nog wel een minimum-eisch. Het departement van financiën heeft gezegd. 17 van de totale uitgaven moet bezuinigd wor den. En nu kan dat op tweeërlei wijze 1. elk departement moet 17 bezttini- specuïatie's, die zoo voordeelig bloei den op de mestkuilen van dien tijd. Maar hij wist zich niet te matigen, hij bleef door speculeeren en wat de trom hem opbracht verspeelde hij op de fluit, met een toegift er bij. Zoo had hij oogenblikken, waarin hij geducht krap zat. In een dier oogenblikken had hij het geluk of 't ongeluk op een soirée bij een bankier, die ettelijke malen mil- lionnair was, een som van tachtig dui zend francs van den 'heer des huizes inet hazardspel te winnen. Dc bankier be taalde wat hij verloren had, ja' natuur lijk betaalde hij, ntaar na dien tijd maakte men de opmerking, dat de niil- lionnair mijnheer De Maugiron niet meer op zijn soiree's vroeg en dat hij. als hij elders den gelukkigen speler aan de groene tafel vond, niet meespeelde en ook met niemand pareerde. Het stond den rijken bankier, gelijk van zelf spreekt, volkomen vrij om zoo te handelen, maar De Maugiron zag zich, tot tweemaal toe genoodzaakt onvoorzichtigen, die glimlachend had den gesproken over zijn geluk bij 't spel in den linkerarm te schieten. Waarom juist in den linkerarm Om dat Ge Maugiron zulks voor eigen vrij heid het raadzaamst vond. Hij zorgde wel niémand meer van het leven te be- rooven, doch terwijl hij zoo af en toe iemand vleugellam schoot, behield hij zijn naam als onfeilbaar schutter. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1