v. LUX MAANDAG 27 NOVEMBER 60e Jaargang1 Piverv trecht plaatsen. BINNENLAND PEUILLETON De Braziliaansche Stads- cn Provincienieuw? iUPGA llVCèTIVöl" jp&mye nvpeïöv (PÖJVOP pbera •Vr* 280 iWK2 zuivere emicaliërv pngen wij Idenheids- Idoor ons 1 ORGELS. vooraan- |n de zeer waardoor I genoemd, gehoor en inos, ^ichtiging. of vraagt DBLOED Irenstraat 17 |elige tarieven. ^art, Rotterdam. Schelde. Loedbloed. I VLISSINGSCHE COURANT De herziening van de Lager Onderwijs wet. Aan het bericht van „de Tijd", dat de minister van onderwijs sinds eenige dagen geregeld confereert met onder- wijsspecialisten der rechtsche partijen over het onderwerp van wet tot herzie ning van de Lager Onderwijswet, voegt „de' Ned." toe, dat in deze conferenties ten aanzien van verschillende punten overeenstemming is bereikt. O. a. zijn maatregelen in uitzicht ge steld om tegemoet te komen aan de bezwaren van de bestaande dorps schooltjes. Een adres van R. Kath. werkgevers aan de Eerste Kamer. De algemeene R.-K. werkgeversver- eeniging en het R.-K. verbond van werkgevers-vakvereenigingen hebben aan de Eerste Kamer een adres gericht naar aanleiding van het ontwerp „Ar- beidsgeschillenwet". Hun principieel bezwaar tegen het ontwerp betreft de verplichting tot openlegging van de boeken der bij een geschil betrokken onderneming of instelling en van alle andere voor het onderzoek vereischte bescheiden, zoowel van de hoofden of bestuurders dier ondernemingen als van ieder andere, die deze boeken en be scheiden onder zijn berusting heeft. Voor de rust en de ontwikkeling in het bedrijfsleven lijkt het adressanten daarom ongewenscht, dat een wet het staatsblad bereikt, waarin de verplich ting tot boekonderzoek in arbeidsge schillen is opgenomen. Zij dringen dan ook bij de Kamer op verwerping van het ontwerp aan. Het tekort op de spoorwegen. Met verwijzing naar hetgeen dien aangaande reeds in de vergadering van de Tweede Kamer van 19 October jl. is medegedeeld merkt de minister van wa terstaat op, dat algemeene tariefsver laging in een tijd van depressie, als wij thans beleven, een gevaarlijk experi ment zou zijn, daar het te vreezen staat dat zij voor wellicht geruimen tijd zou leiden tot ten laste van de schatkist komende vermindering van inkomsten. Men zal zich vooreerst moeten bepalen tot maatregelen omtrent bijzondere ge vallen. Wat het goederenvervoer betreft, worden, waar zulks noodig en mogelijk blijkt, in het belang van landbouw, handel en nijverheid belangrijke vracht verminderingen toegestaan. Ten aan zien van de reizigersvrachtprijzen voor groote afstanden zij opgemerkt, dat de vroegere ervaring doet betwijfelen, of verlaging daarvan vermeerdering van opbrengst zou ten gevolge hebben nog eerder ware vermeerdering te verwach ten, indien tariefsverlaging wordt toe gepast op het voor ontwikkeling zoo veel meer vatbaar verkeer op korte af standen. Wederinvoering van 'n buurt- verkeertarief op daarvoor geschikte baanvakken wordt dan ook allereerst overwogen. Wat overigens de prijzen van dc plaatskaarten betreft, men be hoort deze niet te toetsen aan de prij zen van abonnementen, doch het omge keerde te doen en dan zijn inderdaad laatstgenoemde minder gestegen dan eerstgenoemde. Verhooging van de prij zen van abonnementen is thans echter niet wenschelijk. naar het Fransch van A. MATTHE1J. 231 Neen, antwoordde Robert, maar de operatie is ontzettend moeilijk en gevaarlijk. Mijnheer, stamelde de patiënt met een heesche stem, wat ge mij vraagt, zult gij hebben, ais gij maar mijn leven redt Ik ben rijk, ik ben onmetelijk rijk Maar redt mij I Robert bewaarde een oogenblik het stilzwijgen en zeide toen Het zal vijftig duizend francs zijn, als ik slaag. Honderd duizend als 't moet zuchtte de zwaar gewonde man. Maar gij brengt er mij het leven af, nietwaar We willen het hopen. Tot niet geringe verwondering der plaatselijke geneesheeren slaagde de iperatie volkomen. De dag, waarop 't ■erband mocht worden weggenomen, betaalde mijnheer De Versoix met een lachje, waaruit misschien evenveel bitterheid als dank sprak, Robert het bedongen loon in vijftig biljetten van duizend francs uit. Mijnheer, zeide Robert ernstig, 't ls niet voor mij, dat ik u die som heb gevraagd en ze aanneem. Mijn genees kundige hulp acht ik met vijf honderd :rancs betaald. Maar door uw toedoen ^een arme schoolmeester, Pierre Caus- 'm> geruïneerd en verbannen gewor- °en. Toen hij nagenoeg van honger ''ervende was, heb ik mij zijn lot aan Overwogen wordt in hoeverre op de hoofdspoorwegen het aantal treinen, hetwelk uitsluitend rijtuigen der 2e en 3e klasse vervoert, zal kunnen toene men. De klacht, dat de tot nu toe in gevoerde bezuinigingsmaatregelen uit sluitend op het personeel drukken, is ongegrond, en de minister verwijst naar het medegedeelde bij de interpellatie Van Braambeek De wijzigingen van algemeene maat regelen van bestuur, waardoor bij het staatstoezicht alvast personeelbespa- ring kan worden bevorderd, zullen de zer dagen worden vastgesteld. Verdere vermindering van bet aantal treinen op Zondag zou de belangen van het publiek in veel grootere mate scha den, dan het personeel ten goede ko men. Invaliditeits- en Ouderdomsrente. Op I November 1922 werden 1635 weduwenrenten en 3446 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 23125 personen in het genot verkeerden van een als vrucht iiunner verzekering verkregen ouder domsrente van drie gulden per week. Krachtens de vrijwillige verzekering, geregeld in de Ouderdomswet 1919 wa ren op vorengenoemden datum 53.871 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Het gebruik van vrachtauto's. De indiening van een nota van wij ziging betreffende het thans bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp tot wijziging der Motor- en Rijwielwet kan binnen zeer korten tijd worden tege moet gezien. Die wijziging zal de gele genheid openen voor een regeling, be paaldelijk ook van het gebruik van vrachtauto's. Omtrent de zeer belangrijke vraag, of er aanleiding is de gebruikers van wegen en kanalen te doen medebetalen voor het onderhoud en de verbetering dier werken, moet de minister van wa terstaat zich vooralsnog zijn oordeel voorbehouden. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindi gende 24 November in Nederland uitge sproken 69 faillissementen tegen 49 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 24 Novem ber 2841 faillissementen tegenover 1957 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. VL1SSINGEN, 27 NOVEMBER. Onze haven. Blijkens de memorie van antwoord op het afdeelingsverslag van de Twee de Kamer over de begrooting van wa terstaat sluit de minister zich aan bij die leden, welke het gewenscht achtten de verbetering van de haven te Vlis- singen met minder kracht voort te zet ten. Het is gebleken dat de verwach tingen, dat de Vlissingsche haven zich als aanloophaven verder zou ontwik kelen, niet li vervulling zullen komen. getrokken. Het zal u gewis aangenaam zijn te vernemen, dat gij heden iemand redt, dien gij vroeger in 't ongeluk hebt gestort. Ik zal van dit geld negen en veertig duizend vijfhonderd francs uitkeeren aan uw slachtoffer, die daar mede gedurende zijn laatste levensda gen natuurlijk goed geborgen zal zijn. Robert groette en ging heen. Men ziet hieruit, dat Robert reeds toen en later is hij 't gebleven een soort van richter was geworden zijn hulp verleenend aan de lijdende menschheid in 't algemeen, maar streng tegenover de machthebbenden iemand, die het kwade zooveel mogelijk herstelt en zijn tusschenkomst verleent bij het weldoen. Bij zijn ingespannen werk had hij weinig gelegenheid gehad zijn jeugd te genieten, wat bij hem difc gevolg had, dat hij jong was gebleven. Zijn hart was niet minder rijk, omdat de schat ten daarin van kindsbeen af aanwezig steeds waren aangegroeid. Hij bezat, gelijk hem de gave eigen was om te denken en te handelen, ook de macht om te beminnen, maar dat manlijk hart was, tot voor korten tijd toe slechts voor de vriendschap, niet voor de liefde geopend geweest. Met al de erkentelijkheid die in hem was, was hij zijn vader genegen ge weest. met toewijding had hij zich het lot van den braven Caussin aangetrok ken, Lucien had hij leeren liefhebben en dat deed hij nog gelijk een oudere broer het den jongeren, zwakkeren broeder doet. Lucien vertoonde in geaardheid veel, dat aan den aard zijner moeder deed denken een doorgaande edelmoedig Derhalve wordt de post verminderd met 350.000. Wij hadden al hooren verluiden dat de werken tot uitbreiding van de haven niet met dien spoed zouden worden voortgezet als door ons wenschelijk en noodig wordt geacht. De verklaring van den minister be vestigt de vrees dat ook nu de belan gen van onze provincie van de zijde der regeering niet dien steun ondervinden, als aanvankelijk in uitzicht werd ge steld. Het bezuinigingsmotief is tegenwoor dig schering en insjag, maar mag toch eigenlijk allerminst een reden zijn om de verbetering van onze haven met minder kracht voort te zetten. Het be grip „met minder kracht" is bovendien zeer rekbaar en wij hopen dat het standpunt van den minister bij de be handeling der waterstaats-begrooting krachtig bestreden zal worden. Heden werd onze gemeente weder bezocht door verschillende Kamerleden, nl. de heeren Gerretson en Krijger van de christ.-historische fractie en Dressct- huijs en Boon van den Vrijheidsbond. Wij stellen het zeer op prijs dat de leiders der Kamerfracties zlcll persoon lijk op de hoogte komen stellen en wij twijfelen er niet aan of het dagclijksch bestuur zal allen aandrang op hen uit oefenen om hen te overtuigen dat het dringend geboden is, om onze haven een kans te geven zich behoorlijk te kunnen ontwikkeien. De minister zegt dat het is gebleken, dat de verwachtingen dat de Vlissing sche haven zich als aanloophaven zou ontwikkelen, niet in vervulling z u I - 1 e n komen. Wij onderstrepen het woord zullen komen, want wij vragen ons af, hoe de minister dit zto positief kan verklaren. Eerst moet de haven toch zoodanig zijn ingericht dat zij voor aanloophaven in alle opzichten geschikt is, alvorens te kunnen beweren dat de verwachtingen niet in vervulling zullen komen. Het gaat er juist om, dat de haven zich als aanloophaven moet ontwikkelen en hiervbor krijgen wij eerst een behoorlijke kans, als alle factoren voor deze ontwikkeling gun stig zijn. Voor de pessimistische opvatting van den minister is dan ook allerminst re den en wij hopen dat de minister door den aandrang, welke in de Kamer op hem wordt uitgeoefend, alsnog van •inzicht zal veranderen. Met begrijpelijke belangstelling zien wij de behandeling der begrooting van waterstaat dus tegemoet. Er staan voor ons groote belangen op het spel. De luxe-trein van den Hoek. Aan het „Hbld." wordt medegedeeld dat de luxe-trein, dien de Nederland- sche Spoorwegen zullen laten 'oopen tusschen Hoek van Holland en Berlijn, gheeel wordt bekostigd door de Great Eastern. Blijkelijk wil die maatschappij nu op deze wijze beproeven de Zeeland route geheel weg te concurreeren, na dat deze reeds is ingekrompen tot een dagdienst. Tegen de verslechtering van het onderwijs. Het comité vap actie tegen de ver slechtering van het onderwijs houdt Woensdag a.s., des avonds 8 uur, een openbare vergadering in de groote zaal van „de Oude Vriendschap". heid, die vaak niet van zwakheid was vrij te pleiten. Hij was beheerscht ge worden door het vaderlijk gezag en bij zijn billijke verontwaardiging was hef toch de vrees geweest, die de boven hand had gehad men kan veeleer zeg gen, dat hij voor zijn vader was ge vlucht dan door dezen was verbannen geworden. Robert had Lucien bij zijn ernstige ziekte niet alleen het leven gered, maar hem tevens in zedelijkcn zin opgebeurd en versterkt, had hij zich aan den jon geren man gehecht gevoeld en was in zekeren zin zijn voogd geworden en zijn leidsman geworden. Bij hun veelvuldige gesprekken, waarbij Lucien zijn hart geheel had uitgestort en Robert van de familie omstandigheden geen geheim had ge maakt, had hij dikwijls gesproken over zijn zuster, die hij lief had en bewon derde, en die, hoewel jonger dan hij, volgens zijn eigen bewering veel meer geestkracht bezat? Teruggekeerd in Frankrijk, leerde dokter Robert Lucie eerst na den dood van mevrouw De Sergy kennen. Toen Lucie haar moeder verloren had, was haar wanhoop in het eerst zoo hevig geweest, dat men zich niet zonder reden voor haar gezondheid had bezorgd gemaakt. Mijnheer De Sergy nam toen het besluit zijn dochter 'voor eenige weken naar mevrouw d'Arnaud te zenden, in de hoop, dat d>e verandering van heilzamen invloed op haar gestel zou blijken te zijn. Het speet hem trouwens niet veel, dat hij zulk een ongezochte gelegenheid kon te baat nemen om het meisje uit zijn hufs te verwijderen, wier diepe droefheid Als spreker treedt op de heer F, L. Ossendorp uit Amsterdam, met het on derwerp „Het volksonderwijs in ge- Een gecombineere vergadering. In het Concertgebouw aan de Emma- straat wordt Donderdag a.s., dea avonds 8 uur, een vergadering gehou den, uitgaande van de verscV'len 'e ziekenfondsen te dezer stede. Als spre ker zal optreden de heer J. F. Kuijer uit 's-Gravenhage, met het onderwerp ..De Ziektewet en ons doel." Men zie verder achterstaande adver tentie. Kinderkoor „jong Leven". Het kinderkoor „Jong Leven" geeft Zaterdag 2 December, des avonds 8 uur, een uitvoering in „de Oude Vriend schap". Opgevoerd wordt „Een dag Khalief", geeostumeerd zangspel in 3 bedrijven. De Estlandsche stoomboot „Kadoo- ma", komende van Antwerpen en be stemd naar Engeland, is gisterennacht c.oor een onbekend stoomschip op de reede alhier aangevaren en met belang rijke schade naar Antwerpen terugge keerd. Uit de waterstaatsbegrooting. De sluis te Wemeldinge zal, mede in het belang van de vaart op België, bin nen bekwamen tijd gereed moeten zijn, waarbij moet worden overwogen, dat in den huidigen stand van het werk uitstel over langen termijn ongewenscht zou zijn. Dat tegen het geringe bedrag voor de verbetering van de wegen in Zeeland bezwaar zou worden gemaakt, had de minister niet verwacht. Aangezien de spoorwegmaatschap pijen MechelenTer Neuzen en Gent- Ter Neuzen in financieele moeilijkhe den verkeeren en instandhouding ge- wenscht wordt geacht, is overwogen, om de ingevolge art. 28 der wet op de inkomstenbelasting 1914 geheven be lasting in den vorm van subsidie terug te geven, met welk denkbeeld de minis ter van financiën zich heeft vereenigd. De Staten-verkiezingen. Door de kieskring-federatie van den vrijz.-dem. bond in Zeeland is onlangs besloten in alle kieskringen een lijst in te dienen, en op die lijsten de eerste 6 candidaten dezelfde te doen zijn. Thans is onder de leden der aangesloten af- deelingen een referendum gehouden over de volgorde der candidaten voor die 6 plaatsen. Dit referendum, waar aan druk werd deelgenomen, had tot uitslag, dat die volgorde zal zijn Jac. Welleman, Krabbendijke J. G. van Niftrik Jr Vlissingen mr. J. Adriaan- se, Middelburg mevrouw E. Bergsma- Bergsma. Zoutelande arts D. N, van Gelderen, Middelburg en J, de Groote, Breskens. De drie eerstgenoemden zijn aftredend. De candidaten voor de vier overige plaatsen op ieder der lijsten worden nader aangewezen. Christ. Sociale Landdag. Zaterdagmiddag had in de melksalon tc Middelburg een vergadering plaats van afgevaardigden van de Christ. Be sturenbonden te Middelburg, Vlissin gen en Souburg, de Ringen Walcheren van „Patrimonium" en van den Chr. Nat. Werkmansbond en de afdeeling zoo geheel in tegenspraak was met de gemakkelijke wijze, waarop hij zich voor zijn persoon zich over het verlies kon heenzetten. Lucie bleef dus, de eerste maal, bijna twee en een halve maand in de wijk Saint Germain bij haar familie logeeren. Dokter Robert was bij de Arnauds de geneesheer en de vriend des huizes geworden. Mijnheer d'Arnaud was een zwaarmoedige grijsaard, de laatste van zijn geslacht en van zijn naam. Meer dan dertig jaar leefde hij reeds in bijne stille afzondering met zijn vrouw, die hij aanbad. Hij was hij al de verande ringen om hem heen, een volbloed legitimist gebleven en had met veront waardiging al de toenadering en al de offertes van den jongeren tak van de hand gewezen en bijgevolg met zoo mogelijk nog grooter vastheid die van het keizerrijk. Het was hem onmogelijk de huig naar den wind te hangen, een weerhaan te zijn of met zijn geweten te schipperen. Hij geloofde aan het god delijk recht der vorsten en het rechi der volkeren kon hij begrijpen, doch een rtjiddenweg bestond er voor hem niet. Zoodra het gesprek kwam op de souve- reiniteit van het volk, konden Robert en hij elkander inderdaad beter ver staan dan men oppervlakkig zou ver wacht hebben en de oude royalist met zijn vaste overtuiging kreeg langza merhand meer en meer achting voor den jongen man. die uit principe repu blikein was. Toen Robert voor het eerst de zuster van zijn vriend Lucien zag, bleek, in zwaren rouw, werkelijk interessant schoon, was hij geschokt alvorens door haai- verschiininir bekom INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. CDITIC een zakje A.J.P.'sGrenadinesaus in ieder pakje A.J.P's Aman- deltjespuddinjf. Tijdelijke Reclame. Reel. —0-4 DE LEVER'S ZEEP NT UW FIJN LINNEN EM ZIJDEN KOUSEN WORDEN,, ALS NIEUW MET FABRI KANTEN VAN SUNLIGHT ZEEP van den Chr. landarbeidersbond. Deze vergadering was belegd om plannen te bespreken zoo mogelijk in den zomer van 1923 op'Walcheren een Christelijk Socialen Landdag te onganiseeren. De afgevaardigden vormden zich fot een comité, waaruit een dagelijksch bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren ds. J. Ossewaarde Ned. Herv. pred. te Grijpskerke, W. A. den Hollander, Mid delburg, secretaris en J. de Bruijne, Vlissingen, penningmeester. Op het kantoor van het Handelsre gister en de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilanden te Middel burg in het Oost-Indisch Huis, ligt voor belangstellenden ter inzage het ontwerp zomerdienst-regeling der spoorwegen. Onder het vee van een landbouwer binnen de gemeente Middelburg is mond- en klauwzeer geconstateerd. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Bevestiging en intrede ds. P. Ch. van der Vliet. In de morgengodsdienstoefening werd gisteren ds. P. Ch. van der Vliet, overgekomen van Hazerswoude, bij de Geref. Kerk alhier bevestigd door zijn zwager, ds. N. Buffinga van Rotter dam, met een leerrede over Ps. 121. Na de bevestiging werd door de gemeente ds. Van der Vliet staande toegezongen Ps. 119:9 (gewijzigd). In de avondgodsdienstoefening ver bond de nieuwe leeraar zich aan zijn gemeente met een predikatie over Rom. een deelnemend woord liarer tante sprongen haar de tranen in de oogen en Robert zag die tranen zonder nog de schoonheid van het meisje op te mer ken, Hij beklaagde haar voor haar te beminnen. Van haar kant was Lucie erkentelijk voor die eerbiedige sympathie en haar diep gewond hart verstond, zonder wantrouwen en zonder eenige aarzeling dat mannelijke hart, hetwelk haar in haar leed uit een gevoel van kieschheid slechts halverwege tegemoet kwam. Robert sprak met het meisje over haar broeder en Lucien had in brieven aan haar reeds herhaaldelijk over Ro bert gesproken. Zij hadden elkander nooit gezien en toch kenden zij elkander reeds. De liefde, ontstaan uit gedeelde smart is misschien de machtigste liefde, een liefde die het diepst haar wortels schiet. Bovendien ontmoetten Robert en Luci- elkander op een gunstig en om zoo te zeggen beslissend oogenhlik van hun beider leven. Robert begon het droevig te vinden dat hij zoo geheel alleen op de wereld stond. In zijn kennis, in zijn naam, in zijn fortuin had hij ongetwij feld nog vele vorderingen te maken, maar hij had zich in elk geval een standpunt veroverd, dat genoemd, dat gezien mocht worden. Zoo hij vroeger Lucie had gevonden, de rijke erfdochter van adellijke afkomst, had hij zeker met zijn burgertrots zijn liefde bestre den, maar de plaats die hij thans in de maatschappij bekleedde, een plaats die gewis nog beter zou worden, belette het wel, dat iemand zijn oprechte ge negenheid als een lage berekening zou durven hrandmerken.

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1