1000 150 100 25 f 1.25 cnir^r-Qnn tan Politiek en Trouwen. 25 NOVEMBER Eerste Blad 60e Jaargang 3IJN 10DEM JRHEID. Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Irjalslraat 58, Vlissingen. Tel. Inters. 10. Postrekening 86287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen FEUILLETON De Braziliaansche „s- Mo 279 t alleen lekker, mond, conser on en maakt ze Kauwgom de il. beter vlotten. itrnen^ daardoor altijd et werk als bij Vrigley's Kauw ekend bevallen. pepermunt-kauwgom i epermuntsmaak) ecu laad je. 15 CENT. RKRIJGBAAR. Importeurs. Firma B. MEINDERSMA DEN HAAO, AMSTERDAM, SNEEF Aiddelburg in de lelft A 94, schuin 11 K IJ N KR, FIJN 15, 17 cent. 18, 25 13 14 12, 15 18 25 10, 15 24 cent. 15 cent. 22 20 8 10 20, 40 45 40 80, 90 30 IE. K 5 R. 1592 ARSEPAIN iter- en Bruin Sint :e chocoladeletters. die een doos koopt or hts slechts f 1.25. A N 159. rank, te Utrecht. VLISS1INCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheeie rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 15 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. JUU een ongeluk. OUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Oppervlakkig beschouwd behoort liet een allerminst bij het ander, en toch zouden we ons daarin vergissen kun nen. Zeker, politiek in den engeren zin is meestal weinig meer dan een strijd in de arena om de staatsmacht, althans_ om de macht in de wetgevende verga dering des lands. Maar in ruimeren zin genomen strekt zich het gebied der po litiek over het gsheele staatkundige en maatschappelijke leven uit. Zij door dringt dit reeds meer en meer en neemt allengs steeds nieuwe elementen in zich op. Vandaar dat haar invloed schier onberekenbaar geworden is, waarbij liet alleen nog maar zaak blijft haar uit werking te blijven onderkennen. De jongste verkiezingen voor onze volks vertegenwoordiging hebben te onzent aangetoond hoe meer en meer zich breede lagen der maatschappij voor de politiek zijn gaan interesseereu; hoewel men er aanstonds dient bij te voegen, dat, eenmaal de verkiezingen achter den rug, verreweg het meerendeei der bevolking zich verder alle politiek ge doe van het lijf schudt. Zoo gaat het te onzent, zoo gaat het ook elders. De Engelsche verkiezingen voor het parle ment in de vorige week, hebben op nieuw de ervaring bevestigd, dat in zulke dagen geen enkel volk voor liet andere in felle beroering onderdoet. Echter ook ginds als elders en als hier, keert spoedig de gewone alled'aagsche rust en orde terug. En van de hevigste verkiezingsleuzen resten weldra niet anders dan verregende aanplakbillet- len en de woede der nietgekozen can didates mitsgaders het welbehagelijke gevoel der welgekozenen. Maar één ding hebben deze Engelsche verkiezin gen naarvoren gebracht, hetwelk ach teraf beschouwd de moeite loont er eenige aandacht aan te wijden, tenteer daar het hier geen zaak betreft, welke zich alleen tot Engeland bepaalt maar zich in tal van landen voordoet. Zij is deze, dat de politiek der laatste jaren, ik van geen beperking der uitgaven kon of wilde wetén, overal de belastin gen dermate heeft opgevoerd, dat de opbrengst daarvan welhaast de krach ten der belastingbetalende burgers te- boven gaat. Vandaar de noodzakelijk heid van inkrimping der uitgaven. naar het Fransch van A. MATTHEIJ 22) De gevangenismuren werden liooger opgetrokken dan ooit te voren er kwamen nieuwe sloten aan de celdeu ren, dikker werden de tralies aan de vensters, het getal cipiers en suppoos ten werd verdubbeld, men was in liet tweede keizerrijk. Bij den coup d'élai stortte hij bloe- Sge tranen, maar vier dagen later tce- itnde hij als duizend anderen, op de 'jst Rem door den chef van zijn bureau 'oorgelcgd, bleek, met het parelend zweet op het voorhoofd, den officieelen eed van trouw aan ihet nieuwe bestuur, lat door een misdaad' zich van 't gezag had meester gemaakt. Toch had de arme man liet middel 'eten te vinden, zich op zijn wijze te «reken. Zijn eenige zoon zoii zijn «reker zijn. Ik, had hij gezegd, ik draag een slavenketen, mijn leven is-mislukt. Ik ben geboren om te bukken onder 't juk, zal bukken tot mijn dood toe. Maar a' ben ik zelf ook een slaaf, ik heb een 'zoon en die zoon zal een vrij man zijn De opvoeding van dat kind onzen kgenwoordigen dokter Robert - werd ®ln eenige vreugde en zijn hartstocht. Jan hem zelf gaf hij het kind slechts goede zijde, het denkvermogen. Bij ontwikkele'n van dien jeugdigen Maar hoe noodzakelijk en eenvoudig begrijpelijk ook, politiek zou geen po litiek zijn, zoo zij hierin niet een hartig woord medesprak en van de eenvou digste zaken ter wereld heel ingewik kelde problemen maakte. Dat deed ze dus ook bij de jongste verkiezingen in Engeland en het maakte een zeer scherp onderwerp van debat uit of de candidaat al dan niet tegen belasting verlaging gekant was. Dit is nu op zich zelf beschouwd niets ongewoons, maar liet ongewone en verrassende is geweest, dat van een zijde welke men niet verwachtte, een scherpe agitatie in het leven geroepen is. En wel van den kant der vrouwen, en zulks op dezen grond, dat door de statistische offi- cieele opgaven duidelijk was aan het licht gekomen, hoe in de laatste jaren, de schromelijk opgedreven belastingen er zeer vele jongemannen en over het geheel genomen zeer vele trouwlustigen er van teruggehouden hebben en nog houden een huwelijk aan te gaan. Met de cijfers is daarbij bewezen dat in de laatste jaren de gemiddelde leeftijd der in het huwelijk tredende mannen, met niet minder dan 10 jaren Is verhoogd, zoodat, waar nog pas enkele jaren ge leden de mannen op gemiddeld 25 ja rigen leeftijd trouwden, dit thans door hen eerst op 35 jarigen leeftijd gedaan wordt. De hooge belastingen houden hen tegen een eigen huishouding op te zetten, terwijl er zelfs velen zijn, die heelemaal niet meer aan trouwen den ken kunnen. Bovendien, en ook dit wijst de officieele statistiek uit, trouwen de mannen van over de 30 veel moeilijker en gaan de meeste hunner voor het .wettig huwelijksleven verloren. Het ligt voor de hand dat een en ander groote belangstelling getrokken en vooral in de wereld 'der vrouwen opzien gebaard heeft. Nu zullen we goed doen niet ten dezen vooral niet, waar de zaak zoo gemakkelijk aanleiding toe geeft, te gaam overdrijven. De politiek is niet van alles de schuld en veel wat op haar rekening geschoven wordt, vindt zijn oorzaak elders. Ook neemt men het in verkiezingsdagen zoo nauw niet, noch met elkanders woorden, noch, helaas, met de waarheid. Nochtans te ontkennen valt het niet, dat in de felle bestrijding welke de sla-maar-op be- lastingpolitiek op bovengenoemde gronden ondervindt zeker reden van bestaan heeft. Vooral in tijden als deze, met die groote economische moeilijk heden, liet in nog bijna alle opzichten dure leven, de onzekerheid van de be staansvoorwaarden, vermindering van inkomsten en wat dies meer zij, laat het zich wel degelijk begrijpen, hoe de geest, stond slechts dit op den voor grond, dat hij moest gehard worden tot den sirüd. Wat Robert betreft, buitengewoon bevattelijk, vol ijver in zijn werk. dor stend naar kennis, vervulde hij_ neen, overtrof hij al de verwachtingen zijns vaders. Voor dien man was 't een dag van onvermengd geluk, toen zijn zoon Ro bert op zestienjarigen leeftijd de voor bereidende studiën volbracht hebbende, tot hein zeide r— Voor een armen jongen, die be hoorlijk onderwezen is, staan, wanneer hij van 't geen hij geleerd heeft ook partij wil trekken, slechts weinig wegen open een betrekking bij de administra te! of bij het onderwijs, bij de rechter lijke macht of bij de geneeskunde. Van het zoeken naar een betrekking bij de administratie kan, dunkt mè, geen sprake zijn. De administratie is 'het ontzettende spinneweb, dat geheel Frankrijk omgeeft, insluit, ja verstikt. Ontstaan onder het eerste keizerrijk is het steeds een wondervol instrument van het despotisme gebleven, anders niet. Wat het onderwijs betreft, ik vind het eeri schoone roeping, nis de Ieeraar zichzelf zou mogen zijn, maar dat mag. hij niet, daar 'hij onder meer ook ver plicht is de geschiedenis te doceeren en mannen en feiten te prijzen, die hij voor zijn persoon slecht, gemeen, ze deloos en veraohterlijk vindt. - Ook de rechtspleging heeft haar eigenaardige bezwaren, daar men zich steeds moet beroepen op boeken en zware belastingen de zorgen van velen verhoogd en hen er van terughouden wenschen te koesteren om ze liever on vervuld te laten en zich geen nieuwe zwarigheden bij de reeds bestaande op den hals te halen. En het zou ons niet zoo heel erg verwonderen als ook in andere landen de vrouwen zich op alleszins begrijpbare gronden in de rijen schaarden van hen, die voor alles, vermindering van een ondragelijker belastingdruk eischen. Van politiek weten de meeste vrouwen niet bijster veel nog, maar van trouwen des te meer, en als de eerste de laatste te nn komt, kan niemand het haar euvel dui den, dat zij voor wat haar uiteraard liet naast aan het hart ligt opkomen en zich te weerstellen. BEURSBESCHOUW1NGEN. De stille beurs. De Russische belangen van William Pont. Het débacle van Tels. Een succesvolle vergadering. De fraaie geschiedenis der Nederl. Mij. voor Overzeehandet.Con clusie. Het heeft er alten schijn van dat de beurs haar winterslaap begonnen is en nieuwe actie voorloopig van haar niet meer mag worden verwacht, ai zou het voor velen, niet het minst voor vele naamlooze vennootschappen een ware uitkomst zijn, wanneer ze tegen het einde des jaars nogeens 'n nieuwe haus se wilden op touw zetten. Aan pogin gen daartoe zal het zeker niet ontbre ken, want de balansen zullen er op en kele uitzonderingen na, nog weinig fleurig uitzien, zoodat- len-hoogere waardeering van de effectenportefeuille hoogst welkom zou zijn. Maar wanneer men zoo hier en daar eens de opmer kingen van ingewijden beluistert, schijnt er voor een nieuwe rijzing niet veel hoop te zijn, want over het alge meen is de gang van zaken nog niet bizonder gunstig en wordt er vooral over de geringe omzetten en de veel te groote bedrijfskosten geklaagd. Na al de débacles van den laatsten tijd gaat er ook thans nog geen week voorbij waarin de beurs niet door een nieuwe ineenstorting verrast wordt, waarbij dan dikwijls allerlei dingen aan den dag treden, die het wantrouwen van het publiek slechts kunnen versterken. Er wordt wel eens gezegd dat vooral de financieele bladen met hun beschouwin gen over fondsen en verslagen dat wan trouwen gezaaid hebben en daarmede aan een herstel van den beurshandel een groote belemmering in den weg hebben gelegd, maar wanneer wij dit verwijt hooren, denken we toch aan den bekenden Uilenspiegel, wien het ook scheen te zijn opgevallen dat alle menschen het land aan hem hadden. registers, die wetten en bepalingen be vatten die ik liever vernietigd dan ge ëerbiedigd zou zien. Blijft dus de studie der medicij nen. Eén dokter, eenmaal gepromo veerd zijnde, is absoluut zijn eigen meester, de meester van zijn werk en van zijn talent. Uit goedhartigheid en menschenliefde zal hij nu en dan wel eens de waarheid verbloemen, maar hij is niet verplicht om te liegen, om zijn eigen gedachten geweld aan te doen, om eerbied te huichelen voor menschen cn dingen, die hij veracht. Behalve de letterkundigen en misschien ook de politicus binnenskamers is het mis schien alleen de dokter, die een be trekking heeft, waarbij een fier man van overtuiging iets nuttigs, iets groots en iets goeds kan tot stand brengen. Als dokter kan ntcn handelen, liefheb ben, zich toewijden, want wat er leelijk is in de menschhcid verdwijnt bij den lijdenden mcnsch, die zonder nevenbe doelingen om hulp en redding roept. Ik zal dus dokter worden. Met oneindige blijdschap en trots sloot de vader zijn zoon in zijn armen. Hij zag zich zelf door dien braven, kmippen edelen jongen verheffen, zijn eigen droevig bestaan zonk bij de toe komst die de zoon zich geopend zag in 't niet en hij gevoelde zich door hem, als het ware, gezuiverd van de laaghe den, die hij om der \*ille van het brood had moeten begaan. Ik zal dus ook mijn steen hebben bijgedragen aan 't gebouw der huma niteit, riep hij uit, ik zal niet te vergeefs hebben geleefd, daar ik de wereld een maar die dan ook zoo oprecht was om er bij te zeggen dat hij het er naar ge maakt had. En deze bekentenis mag, dunkt ons, ook door vele bedrijfsleiders en emissiekantoren worden afgelegd, want wanneer men tot taak heeft om de geschiedenis van een verongelukte on derneming na te gaan, stuit men op zooveel ongerechtigheden dat men zich de verontwaardiging der financieele bladen best begrijpen kan. .Stel het u voor, dat ge iemand een advies moet geven en ge zijt zoo gelukkig over de gegevens te beschikken, waarop zulk 'n advies gebaseerd moet zijn, maar la ter blijkt u dat die gegevens niet juist geweest zijn, is dat dan geen reden om verstoord te zijn, waar-tócj) de finan cieele belangen der betrokkenen er me de gemoeid zijn Zoo zijn bijvoorbeeld de aandeelen der Houthandel William Pont sinds de laatste veertien dagen ri)im 10 ge daald, in verband met de aankondiging van een buitengewone algemeene ver gadering en de toelichting van een daar te behandelen voorstel van de directie om op de 5.000.000 gewone aandeelen 35 af te schrijven ter dekking van ge leden verliezen op den houfvooraad in Rusland, die geheel „weggenomen" schijnt te zijn. Dit is op zichzelf niet vreemd het is van de Russen bekend dat zij wel meer hebben „weggeno men", maar wel vreemd is dat de di rectie van William Pont de aandeel houders door tegenstrijdige mededee- lingen verliezen heeft berokkend. Wat is de quaestie? William Pont heeft in Rusland een filiaal onder den naam Wylhuizen Co., dat einde 1919 voor 6.096.202 debet stond, doch waarte genover reeds een reserve van ƒ3.406.510 gemaakt was, zoodat dus feitelijk nog een vordering op dat Rus sische filiaal resteerde van ruim 2)4 millioen. Bij de beoordeelinp van Wil liam Pont's positie werd dit actief na genoeg geheel uitgeschakeld, omdat de directie in het verslag meedeelde dat het grootste deel van den voorraad was weggenomen en het vertrouwen in hef berouwvol teruggeven daarvan door de Russen hier niet groot was. Daar komt echter 't verslag 1920 uit,waarin de di rectie al aanstonds de blijde mededee- ling doet in tegenstelling met wat we vroeger over den houtvoorraad in Rus land gezegd hebben, kan nu worden vermeld dat een onzer medewerkers, die, na een onafgebroken verblijf van viif jaren aldaar, weer in Nederland teruggekeerd is, ons berichtte, dat ge noemde voorraad bij zijn vertrek nog intact was." Waar de vordering nog 212 millioen bedroeg en hierop reeds eenige millioenen waren afgeschreven, kon dit voor de aandeelhouders dus een mooi spaarpotje worden, was het in ieder geval een meevaller, ook al was dp beurs te zwartgallig om er op man zal hebben geschonken in de beste beteekenis van het woord, Robert was inderdaad op den leef tijd, waarin men nog het recht heci* een kind te zijn, een man met kracht gen wil. Dat bewees hij wel. Hij kwam te Parijs als student in de medicijnen met vijfhonderd francs, door wonderen van spaarzaamheid ge durende een tal van jaren van een arm zalig salaris ter zijde gelegd. En gedu rende zijn vier studiejaren vroeg Ro bert, om in zijn onderhoud te voorzien, om de collegegelden te betalen en om de onkosten, aan elk examen verbon den, te kulinen dekken, nooit een stui ver meer van huis. Hij gaf les aan jon gelui, die met meer geld dan kennis op de academie waren gekomen. Hij was reeds in zijn eerste jaar repetitor van studenten van 't eerste jaar, hij schreef in vakbladen, kortom hij werkte vijftien uur per dag. En hij werkte met vrucht, op ziclt zelf zijn theorie toepassend dat verschil in arbeid het minst vermoeit. Om uit te rusten van het eene werk begon hij aan een ander. Op twintigjarigen leeftijd verloor hij zijn moeder, zijn vader stierf een jaar later, en daar hij, toen deze begon te sukkelen, zelf reeds intern was aan het gasthuis van liefdadigheid, reeds be kend en op prijs gesteld, althans door zijn professoren, had hij zoo gehoopt den goeden man ook zei f met zijn we tenschap, kennis en ondervinding ten dienste te kunnen staan. Het had niet zoo mogen zijn. De verkooping van den inboedel des kleinen ambtenaars bracht nog geen te reageeren. Einde April van dit jaar kwam verslag-1921 uit, dat een goeden indruk maakte de winst beliep nog drie ton, het dividend op de prefs werd uitgekeerd, terwijl de financieele posi tie bevredigend was en omtrent het Russische filiaal enkele mededeelingen werden gedaan, die den indruk ver sterkten dat er van deze vorderingen nog wel iets zou terechtkomen. Immers, de directie maakte melding van bespre kingen, welke zij met betrekking tot hare eigendommen gehouden had en die tot geen resultaat leidde,n maar ad viseerde geen bizondere afschrijvingen, zoodat ook dit verslag weer gunstig kon worden beoordeeld, daar sedert de daling in de houtprijzen was tot staan gekomen en de firma William Pont goed staat aangeschreven. Doch nu komt daar de directie opeens met een voorstel tot afschrijving van 1.750.000 op de rekening Wylhuizen <S Co., die nog 1.900.000 bedraagt en motiveert dit 'heel laconiek met het simpele re geltje dat zij inmiddels zekerheid ver kregen heeft, dat thans alle eigendom men in Rusland haar ontnomen zijn. Ziedaar, alles Er zal allicht op de ver- gadering'Nvel een nadere verklaring van de tegenstrijdige mededeelingen der di rectie gevraagd worden, hoewel het op die vergaderingen vaak uiterst formeel toegaat, maar wij kunnen toch niet na laten er onze verwondering over uit te spreken dat de directie niet wat meer respect voor de gevoeligheden harer aandeelhouders aan den dag legt. Het is toch wel een heel bizonder geval, dat zich hier voordoet, temeer omdat juist in den laatsten tijd verschillende andere ondernemingen met Russische belan gen, een regeling met de Sovjet-regee ring wisten te treffen ten aanzien van hun eigendommen in het vroegere Cza- renrijk. En haalt de directie van Wil liam Pont nu maar mir nichts dir nichts een streep door de vorderingen gp haar Russisch filiaal? Wij zijn voor standers van een drastische kapitaals reconstructie, zoodra blijkt dat bepaal de actieven hun waarde of een deel er van voorgoed hebben verloren. Maar bij William Pont hadden wij een kapitaals afschrijving niet verwacht en in ieder geval gaat het toch niet aan om aan deelhouders inzake de oorzaken dier wonderlijke tegenstrijdigheid in de of ficieele mededeelingen geheel in het on zekere te laten. Zij moeten de directie op de verga dering maar eens kapittelen, want den laatsten tijd zijn die vergaderingen ge lukkig niet meer zulke schijnvertoonin- gen als zij vroeger waren, hetgeen zijn oorzaak vindt in de schade en schande, waarmede aandeelhouders wijs, althans wijzer geworden zijn. Het is trouwens steeds zoo dat dP belangstelling voor een zaak eerst recht aan den dag treedt, zoodra er iets „aan den knikker" is: Dit bleek o.a. ook deze week op de ver gadering van Tels <S Co., een handels duizend francs op, die Robert werden ter hand gesteld. Maar Robert had van zijn vader ook nog een andere, een betere nalaten schap gekregen, die bij hem in goede handen berustte. In 't gasthuis, waar hij werkzaam was en bij het ochtendbezoek den ge neesheer volgende in de zalen, welke onder diens beheer stonden, bemerkte hij op zekeren dag een ongelukkigen stumperd, een nieuwen patiënt, wiens voorkomen hem evenwel niet onbekend voorkwam. Hef was een man van omstreeks zestig jaar, maar die er veel ouder uit zag, bleek, krachteloos, zieker nog van ellende en wanhoop, dan van eenige andere kwaal; 'n de ruïne herkende Robert, na eenige aarzeling, weidra een oud vriend zijns vaders, zijn eigen schoolmeester, die hem het eerste onderricht in lezen, schrijven enz. gegeven had. De coup d'état had zich niet ontzien ook dien armen man te treffen. Op een aanklacht van den maire in het stadie zijner inwoning, een rijk grondbezitter, was Caussan, die als vrijgeest werd gebrandmerkt, door een samengestelde commissie al weder een administra tieve maatregel veroordeeld gewor den tot balFngschap naar Afrika. Wat had de man gedaan Niets maar men wist, dat hij republikein was en dus was zijn vonnis geveld. In de plaats van zijn school kwam een school van geestelijke broeders en zusters en alles was op die manier het best geregeld in de beste aller keizer-

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1