DRAGON 11!! DINSDAG 21 NOVEMBER f f I »ING ffiller" juffrouw Maatschappij Tan uivaart GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND INGEZONDEN STUKKEN CARR'S M0UTBR00D aam |er van een hzen-voorraad vanaf f 11.75 16.50 f 17.75 14.50 f 5.50 f 5.75 f 0.70 f 3.75 f 9.50 f 4.75 f 2.25 ltdeau. ALLS. oef van con- lit den strijd |tijd geld be- IfLISSlNGEN. er wereldbe- ODD&Co.Ltd. kan stellen. OO -en erman Je 16 jaar. P. F. MAAS, delb.-Rotterdam :legen plaatsen. N PASSAGIERS EN EN VEE. t. Kitld T.m. nar I. Roti va. .ar 8 8 8 te bekomen 1. Transp. eu Exp ven Q. VOS, Tel. EENHOORN, Tel. 153 STERHOUT, Tel. 282 'UITENHEK. Tel. 10 so :2117 c? ND ERDAG aatste dag der inzending advertentiën voor ons Micolaas- Nummer rzoeken h.h.Winkeliers I hiermede rekening te houden en niet te wach- den laatsten dag Vlissinosche Courant VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vtissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- hementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 12, 13, 14 en 15 December 1922 nabij het werk „Ronduit" Zuiderzee-Naarden schietoefe ningen zullen worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belangheb benden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissingen, 21 November 1922. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Eerste Kamer. Het ligt in de bedoeling, dat de Eer ste Kamer, wanneer deze morgenmid dag weder bijeenkomt, dien middag na een zeer korte openbare vergadering afdeelingsonderzoek zal gaan verrich ten. Donderdagochtend zullen dan ver schillende wetsontwerpen in openbare vergadering worden afgedaan, terwij' -dan Donderdagmiddag, behoudens tus- schenkomende omstandigheden, tot de behandeling der grondwetsherziening? voorstellen zal worden overgegaan De Huurcommissiewet. Het congres van -den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouw kundigen zal Donderdag te Amster dam het wetsontwerp tot wijziging van de H li u rdbm missie wet bespreken. Het bestuur heeft reeds een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarirv het de hoop uitspreekt, dat de Staten-Generaal in grootere mate dan tot dusverre geschiedde, met de recht matige belangen van de huis-eigenaren zal willen rekening houden. De ge vraagde wijzigingen zijn noodzakelijk, zoowel op billijkheidsgronden als in het belang van den voortgang eener nor male woningproductie en van het be houd van het nationaal vermogen, voor zoover dit den vorm van gebouwd onroerend goed heeft aangenomen. Deze wijzigingen zijn om te bepalen dat het percentage van 50 boven den huurprijs van 1 Januari 1916, met in gang van een nader vast te stellen da tum wordt verhoogd tot 60 en weer met nader te bepalen datum tot 70 en te bepalen dat de wet niet van toepassing is op woningen, waarvan de huurprijs of de geschatte huurwaarde 1 Januari 1916 hooger was dan een bij algemee- nen maatregel van bestuur voor elke gemeente vast te stellen bedrag en evenmin op woningen, gebouwd me' steun van het Kon. Nat. Steuncomité. De heer Vliegen zestig jaar. Ter gelegenheid van den 60sten ver jaardag van den heer W. H. Vliegen, wethouder van onderwijs der gemeente Amsterdam, en partij-voorzitter van de S. D. A. P., werd den jubilaris gisteren middag in hotel „Parkzicht" een recep tie aangeboden. Aamvezig was eeiT groot aantal per sonen uit het openbaar- en vakvereeni- gingsleven, alsmede veel gemeente raadsleden. Toen de heer Vliegen, omringd door zijn familie en kennissen, binnentrad, zette de muziek van het strijkje in en kregen de aanwezigen gelegenheid, den jubilaris te complimenteeren. Het woord werd o.m. gevoerd door burgemeester De Vlugt, wethouder Wibaut en mr. Troelstra. De Rotterdamsche haven. Over de haven van Rotterdam, speci aal wat betreft d® vlugge wijze van lossen van schepen, geeft de „Times" een bespreking. Ter illustratie van deze vlugge los sing meldt het blad. dat op zekercr morgen een Engelsch schip, geladen met 6000 ton erts de haven van Rotter dam binnen kwam. Dcnzelfden middag was het sfchip al gelost en passeerde na gebLinkcrd te hebben, reeds de? avonds Hoek van Holland. Deze snelle wijze van lossen, welk" alleen het monopolie is van de haven van Rotterdam (in Antwerpen neemt 't lossen minstens 4 tot 5 dagen in be- slag) wordt ook door de cargadoors erkend. Zij hebben dan ook voor Rotterdam een reductie van 6 d. per ton toege staan voor de gewone graanvrachten J^an den Donati, terwijl enkele reeders bereid zijn 1 sh, reductie op de vrachten toe te staan voor ladingen van Indië et>. van het Verre Oosten, indien deze in Rotterdam worden gelost. Bij de momenteele vrachtnoteeringen, nl. 30 sh. per ton, is deze reductie zeer aanzienlijk te noemen. Een verblijdend teeken. Het is een verblijdend teeken in dezen tijd van malaise en depressie, dat Bens- dorp's cacao- en chocoladefabrieken het hebben aangedurfd met een nieuw merk cacao aan de markt te komen, na melijk „Amstelcacao". De sober gehouden verpakking munt uit door smaakvolle uitvoering en spre kende kleuren en vertoont op een gelen achtergrond het silhouet van den Am- stel, zooals deze zich nabij Schollen- brug vertoont. Een en ander is liet werk van den be kenden kunstenaar Daan Hoeksema, die daardoor weder voör de zooveelste maal een bewijs van zijn goeden smaak heeft geleverd. Of de kwaliteit in overeenstemming is met het uiterlijk der bus, vermogen wij niet te beoordeeien gezien evenwei de gunstige reputatie, waarin de pro ducten van Bensdorp zich mogen .ver heugen, gelooven wij wel, dat deze fir ma een kwaliteit zal leveren, hare tra dities waardig. Buiten Twantweordelljklieid der redactie Be cetle wordt niet teratfgefevea Mijnheer de Redacteur, ls het mij misschien vergund, den sterretjesman even te antwoorden Ik wil hem even zeggen, dat ik volstrekt niet gezegd Iheb, dat hij een lans heeft gebroken voor het militairisme, ik heb hem slechts aangeraden, hierop in plaats van op het onderwijs te bezui.ii gen, om daarbij omschreven redenen Wat het onderwerp „Onderwijs" aan gaat, in verband met het plan-de Zeeuw, ik heb gemeend daarop niet behoeven in te gaan iemand die zich een schooltijdverdeeling, zooals dan noodzakelijk wordt, indenkt, heeft geen verdere toelichting noodig. Wat verder het voor en tegen van het miWtairisme aanbetreft, ik wil daarover maar niet verder discussieeren. Niet omdat, zooals u schrijft, voor- en te genstanders elkander toch niet zullen overtuigen, want wanneer wij deze re den aanvaarden, dan blijkt wel in geen enkel geval discussie mogelijk, maar meer omdat de lieer mij heeft mede gedeeld, dat er -hier heelemaal geen militairisme meer bestaat, en over een zaak die niet bestaat, is het toch te dom om te redetwisten. Het is natuur lijk een ilieel nieuw gezichtspunt voor mij, ik wil- er mij echter in indenken. Misschien wil genoemde heer mij echter eenigszins te huln komen door mij te vertellen, waarvoor al die geuniformde lieeren dienen, die nu natuurlijk geen militairen meer zijn, en waar onze oor- logsbegrooting blijft, daar er toch geen militaire uitgaven meer zijn. Daar deze heer er zoo onverwacht Rusland met de 'haren bijsleept, het eenige land waar dan nu nog militairis me heerscht, is het vermoeden bij mij opgekomen dat hii mij voor een com munist aanziet, in welk opzicht ik hem dan nog kan mededeelen, dat 'hij zich vergist 'heeft. U, mijnheer de Redacteur, mijn dank A. J. KOK. Zeer geachte Redactie, Het zij mij vergund mijne ingenomen heid in -het algemeen te betuigen met deze geheel anders gestelde en gear gumenteerde tweede „overpeinzingen". Waar ik er bij betrokken word, mogen enkele korte opmerkingen nog hunne plaats vinden. Het woord simpel kan ik voor bijna iedere betrekking plaatsen. Het studee- ren voor de meeste betrekkingen is, als men wat nuchter beschouwt, geen hek sentoer. De weinige waardeering, die men voor elkaader's werk heeft, zal een deel van liet publiek altijd doen gnuiven door zoo'n schimpscheut. Geene betrek king. die met toewijding vervuld wordt, is in een arbeidende maatschappij sim pel. Mr. ik vond dit goedkoop, on waardig, laf en volmaakt nutteloos. Misschien heeft vooroordeel en tra ditie den heer parten gespeeld. Meester Jeremias is door eigen kring zoovee! mogelijk gebannen geworden, alsmede meester Pedant, maar komen beiden niet in elk maatschappelijk mi lieu voor en zie ik ze niet, als ooievaar, door de „overpeinzingen" stappen, in de eerste zelfs gearmd, met den hoo'gen hoed op en den stalen pen aan. Waarom werd daar een zaak niet za kelijk besproken zonder de noodige minachting voor eenen zekeren groep, gewoonlijk bescheiden en ondankbaar werkende, ntenschen. Of moest liet schellinkje er bij te pas komen, dat eerst lachte om mijne opmerking en gisteren avond vond, dat die onderwijzer er lek ker inzat Dan kan de tijd beter ge bruikt worden, 'b.v, met studeeren, want bij den gegeven raad dit maar te laten, dacht ik „De beste stuurlui staan aan wal". Ik ben maar zoo pe dant hierin mijne eigen meening te vol gen. Een ingezonden stuk kan den iheer niet voldoende op de hoogte stellen met 'het „hoe" en het „waar om". De heer moge ook nog eens, al maar door verder peinzen, maar meer nog door onbevangen, werkelijk onder zoek tot de overtuiging komen, dat hierin de waarheid- anders is dan de schijn. Over bijbetrekking zal ik maar niet spreken. Komen die alleen bij de onder wijzers voor, die er in elk geval nog voor moeten wenken Is daar wat on eervols in door arbeid zijn salaris te trachten te vergrooten Heeft Mr. al eens geteld, wie dat doen, van hoog tot laag? Meester Jeremias is in mij zoover dood, dat ik den heer ondanks zijn onnoodig-gricvende uitingen de hand zou kunnen drukken om zijn slot, de onderlinge waardeering in de maat schappij en de historische meester Pe dant bestaat zoo weinig, dat ik heusch niet geloof de wijsheid in pacht te 'heb ben en maar heel graag een gewoon mensch ben, wat zelfs de heer nog niet eens van een onderwijzer kan ge looven. Ik ga nog verder dan de heer Ik meen, dat in onze zieke, gedesorga niseerde maatschappij ieder werkend lid, dat waardeering voor zijn naaste heeft, onmisbaar en nuttig is en dat die onderlinge verdeeldheid, haat en (kran ten) afkammerijtjes moreel en econo misch (b.v. de millioenen kostende schooltjesbouwerij) hoe langer hoe meer een vloek dreigt te worden voor ons klein land, dat alleen door onder- lingen steun en waardeering groot kan zijn. Mr. ook ik keer tot mijn afzonde ring terug om weer te arbeiden. Mis schien dat we elkaar in stillen, beschei den arbeid nog eens ontmoeten en als menschen elkaar de hand kunnen druk ken, mogelijk is uw oordeel dan niet meer zoo klakkeloos en grievend. De Oud-Onderwijzer. P.S. De heer beoordeele ook nog eens zijne „overpeinzingen" in verband met de waartfeering, die er moet blijven bestaan van leerling tot onderwijzer. DE NEDPAM-FABRIEK TE VLISSINGEN. Mijnheer de Redacteur, Het zij mij vergund voor 't volgende een plaatsje in uw geëerd blad over bovengenoemde fabriek en den ondra- gelijken stank, welke zij heele dagen over onze stad en niet het minst aan Prins Hendrikweg, Station en Buiten haven verspreidt. Wij mogen gerust een buiging maken voor hen die er toe meegewerkt hebben om een fabriek, welke in andere landen, juist door de verpestende lucht welke van haar uit gaat, mijlen ver buiten de bewoonde piaatsen moet liggen, hier in Vlissingen bijna in 't centrum van de stad ge plaatst is. Waar men hier ruim de helft of driekwart van het geheele jaar Westelijke winden heeft, spreekt het vanzelf, dat men in de omgeving van binnen- en buitenhaven, station en Eiland het meest van dat eldorado ge niet. Bleef het nu nog maar bij den stank, maar daar komt nog wat bij en dat is, dat op alle schepen in die omge ving, tot zelfs op de mailbooten in de buitenhaven, de verf en het koper door een vuile vieze bruinachtige laag be smet worden, vooral op witte verf Moet men niet vragen of schepen die daar in de tweede binnenhaven, zooals Belgische loods- en Provinciale booten liggen, vooral laatstgenoemde met hun vele wit aars dek, er steeds van profi teered Het personeel op die schepen heeft die fabriek dan ook al wat ver- wenscht en niet ten onrechte, als men heele dagen hard werkt om alles schoon te maken en later te kunnen schilderen en in een minimum van tijd is al de verf met een vuile vette bruine laag besmet, is het ook om razend te worden. Ik meen, dat dr. Staverman er in den ge meenteraad ook al eens over geklaagd heeft, maar men schijnt er zich niet vee! van aan te trekken. Men moet er wer kelijk om lachen als men tegen dat het badseizoen komt de reclames over Vlissingen als badplaats leest, dan zou men denken dat het een der beste bad plaatsen van heel ons land was, dat zou dan ook kunnen zijn als er werke lijk werk van gemaakt werd, maar zoolang als er vreemdelingen, die hier verloopen zomer naar Vlissingen voor hun gezondheid kwamen en na een paar dagen in een hotel gelogeerd te tebben hun bagage weer inpakten en vertrokken, omdat de menschen in hun hotel met ramen en deuren dicht, de on uitstaanbare lucht niet konden verdra gen, zoolang er zulke reclame gemaakt wordt kan men Vlissingen als bad plaats wel schrappen. Wanneer bij opening van het badseizoen de vreem delingen, welke van België overkomen en recht door naar Middelburg gaan, is men hier nog, ik zou haast zeggen jaloersch, maar men vergeet dat men in Middelburg alles doet om het den vreemdeling aangenaam te maken en hier De eene hoofdweg, welke over de sulizen voert en vroeger. JE weg was, welke over het Eiland door de Palingstraat naar de stad liep, en door duizenden wandelaars beloopen werd in den zomer, is nu verlegd en ligt langs een onooglijken zeedijk, waar men des zomers verbrandt en des winters met stormweer niet door weet te komen, om eindelijk langs de stadsreiniging te eindigen. De andere of zgn. hoofdver keersweg loopt langs de veelgeprezen Ned. Pam-fabriek en kan men bij het verlaten van trein of boot al direct den zakdoek voor mond en neus nemen, wil men niet met een bedorven maag in de stad komen. Was het nu nog een fabriek als bijv. „de Schelde", waar honderden menschen hun brood verdie nen, dan zou men nog zeggen, in vre desnaam, hoewel een ieder overtuigd is dat op z'n minst Rammekens de aan gewezen plaats zou zijn om ver genoeg van een bewoonbare plaats af te liggen, maar waar er op de Ned. Pam geen honderdtallen en ook geen tientallen menschen werken, zou er mijn inziens niet veel aan verloren zijn als ze me' haar aangename lucht ergens naar een anderen uithoek van ons land verplaatst werd, tenzij men er iets op weet te vinden om die lucht, welke de geheele omgeving bederft, weg te werken. Zoolang men dat niet doet, zullen de vreemdelingen, die eens hier geweest zijn, zelf wel reclame maken voor Vlis singen en zal men op de reclamebiljet ten, welke men zoo gaarne van Vlissin gen uit overal heenzendt, achter Bad plaats ook Stankplaats moeten druk ken. Dankend voor de opname, P. D. W. (Wij ontvingen over ditzelfde onder werp nog een sfuk, dat wij, omdat de inhoud feitelijk op hetzelfde neerkomt, ter zijde hebben gelegd. De zaak heeft de volle aandacht var Burg. en Weth. en wij vernemen dat er reeds maatregelen worden geno men om den onaangenamen geur zoo veel mogelijk te beperken. Red.) Mijnheer de Redacteur, Om de belangrijke verhooging eener subsidie te verdedigen Jees ik onder ge- meente-begrooting, dat is gezegd Mu ziek leidt tot verheffing van het volk Vreemd, M. de R., dat dit alleen maar het geval schijnt te zijn bij één vereeni ging. Slechts één werd er tegenover ge noemd, ietwat smalend, die had een religieus karakter. Dit is zeker omdat haar directeur Roomsch is Wat een benepen standpunt 1 Heusch, het is al eenige jaren geleden dat zij religieus scheen. Er zijn leden in deze vereeni- ging ook van allerlei pluimage, het meerendeel zelfs. Slecht op de hoogte, dit is wat er van te zeggen is maar religieus moet tooh dienst doen, d.w.z. dat is niet zoo goed bij sommigen. Maar het gaat bij mij niet om subsidies te verdedigen, maar om te vragen mo gen wij zooveel geld voor deze luxe besteden Men is nu reeds bang alle werkloozen te werk te stellen voor de kosten natuurlijk en men is pas aan het begin. Zeker het zal vele duizenden kosten eer wij er zijn, maar waaraan is het geld beter besteed wat verheft ons volk meer muziek of brood? Geen mensch zou er zich aan stooten, wanneer voor luxe alle subsidies wer den uitgesteld tot betere tijden, als al leen zulke menschen, die nteenen dat de overheidskas overal goed voor is, en dan benepen, wat zij alleen voorstaan. Anders heet het verkeerde bezuiniging. Een Werktooze. WERKLOOSHEID EN WERK GELEGENHEID. Geachte Redactie, Over dit onderwerp zou ik zeer gaar ne, van de vrijheid gebruik makende, welke U als regel verleent aan schrij vers van ingezonden stukken, om een bescheiden plaatsje in uw blad willen vragen voor bijgaand onderwerp. Bij voorbaat mijn dank. Eenigen tijd geleden werd te Souburg een spoedvergadering van den gemeen teraad bijeengeroepen in verband met besprekingen betreffende het bestrijden der werkloosheid. Zeer dikwijls is toen het woord „commissie" en nog eens „commissie" gebruikt, maar tot eenig resultaat kwam men niet. Of het nu zoo ingewikkeld is, of dat de gang van za ken groote langdradigheid wenschelijk maakt of wettigt, wil ik buiten be schouwing laten. Maar werkeloozen zijn er veel, heel veel zelfs in 't land. doch werkgelegenheid is er óók en óók zéér nuttigeals men maar wil Dit wil' ik als leek hier in dit inge zonden stukje even naar voren bren gen. Te Souburg dan zijn wegens de suikerbietentransporten vanaf den bouwgrond over de publieke- en ge meentewegen en straten (vooral deze laatste) beslist onbegaanbaaf gewor- INGEZONDEN MEDEDEELINGJ5N. voldoet aan de eischen van een ideaal voedsel. Verkrijgbaar bij J. W. VAN DER LINDE, Walstraat 98, Telefoon 373. ZWARE SHAG) h ONS 15 CENT den en leveren, nu er zoo nu en dan een buitje regen valt, beslist gevaar op voor mensch, dier en materieel. Aan de stra ten wordt niets gedaan, voorzoover wij althans tot nu toe hebben geconsta teerd en is dit voor inwoners zoowel als voor ieder, die hier passeert of voor zaken of anderszins hier ter plaatse moet zijn, een ernstig ongerief voor de eersten zelfs een reden, om te mur- mureeren over hun betaalde belasting- penningen. Ik zou zoo zeggen, als hier ter plaat se eens eenige werkeloozen werden te werk gesteld, dit zeker geen overbodige werkgelegenheid zou zijn. Men zou van groote dankbaarheid verzekerd kunnen ziin. Zou dan nog een gemeente-verorde ning ingevoerd en streng door de po litie gehandhaafd worden, waarbij de boeren of betrokkenen verplicht wor den lo. hun wagenwielen te reinigen vóór zij de publieke wegen berijden en 2o. de wagens met het z.g. „pulp" niet z°o hoop op te mogen laden, zoo dat het „pulp", 'hetwelk bij groote hoe veelheden verloren gaat en een vettige slibberige massa op de straten veroor zaakt en vanaf de losplaats tot op het boerenerf of bouwland precies het ge volgde spoor aangeeft, behoorlijker ver voerd wordt, dan waren we reeds hier door een eind in goede hygiënische richting. Schandelijk is het, zooals nu de wegen nabij en in het plaatsje Sou burg er uitzien, 't Kan niet erger. Een andere zeer gewenschte werkge legenheid zou zijn te vinden in het aan leggen van een behoorlijke rioleering, welke hier ter plaatse zoo goed als ge heel ontbreekt. Waar wij ons vuile wa ter enz. dan laten Nu, dat deponeeren wij maar in nabijzijnde slooten e.d., weike achter de huizen langsloopen, zonder behoorlijke doorstrooming en vermoedelijk tot groote ergernis van aangrenzende bewoners en eigenaren van deze slooten. Nog een andere zéér nuttige werkge legenheid zou zijn „het aanleggen van de waterleiding", die op Oost-Souburg geheel ontbreekt, 'hetgeen zich zal wre ken, wanneer eens brand zou uitbreken, even van het kanaal verwijderd en waarmede in tijden van droogte ook de inwoners zeer zouden zijn gebaat. Souburg 4000 inwoners evenveel als plaatsjes in 't Noorden en in 't mid den des lands, waar men reeds sedert jaren electrificatie èn waterleiding èti behoorlijke rioleering kent. Nogmaals 't is ergerlijk en achter lijk. Wij kunnen dan ook de vroede va deren van rechts, die jaar en dag Sou burg bestuurd hebben, niet erg vleien over de gedurende hun bestuur en door hun toedoen gewrochte verbeteringen. Echter dit moet me ook van 't hart, dat de ingezetenen zelf mede schuldig zijn aan verschillende achterlijke toe standen, door hun stemmen voor ge meenteraadsleden, die allen vooruit gang absoluut in den weg staan of er belang bij' schijnen te hebben, moderni seering en algemeenen vooruitgang te remmen. Nog iets, geachte redactie. Verschoon mijn breedvoerigheid s.v.p. De bestra ting zelf vraagt ook dringend verbete ring. in vele straten is het bij regen achtig weer voor de woningen een ge wone poel, aangezien het middenge deelte wé!, doch de zijkanten niet be straat zijn. Zoo zou ik het nog over de treurige verlichting kunnen hebben enz. enz. (alles werkgelegenheid te over biedend), maar 't zou onbescheiden zijn, nog meer plaatsruimte die toch al vrij royaal genomen is van U te vragen. U, geachte Redactie, nogmaals mijn dank betuigend voor de verleende plaatsruimte verblijf ik uw abonné W. KOSTER, Braamstraat 24b, Souburg. GEMEENTERAAD VAN SOUBURG. Gisteren hield de gemeenteraad een openbare vergadering. Afwezig de hec Holthuijzen. .Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten, waarbij goedkeuring werd verleend tot aankoop van grond in de Cevaalstraat. Proces-verbaal kasopneming van den gemeente-ontvanger. Beide stukken werden voor kennisgeving aangenomen. In behandeling kwam een adres van

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1