MAANDAG 20 NOVEMBER No 274 60e Jnnrgnn^ BINNENLAND Stads- enProvincienieuws OVERHEERLIJKA. I. P's Kerstpudding, 3 It aunlicjhtZgei nt politietroepen, Gravestraat 5, rling Ned. loods- l Den Helder. Hobeinstraat 53, ^ed. loodswezen, n Oost- en West- K. M., Wacht- t-Souburg. Palingstraat 36, iker, Glacisstraat nt-torpedomaker, n Helder, frafie, Badhuis- Verkuijl Quak- urg. s, zonder, Wal- dikant, Badhuis- >tide. onducteur Ned. 9, van Oost- en zonder, Kas- (en. cnecht, Nieuwe Veere. (EN: uat 8, naar Ter istraat 59, naar iobeinstraat 77, irgrietenlaan 15, naar Den HeJ- Drebbel", naar ad, naar België. Istraat 51, naar oogdok 7, naar 134, naar Mid- ïstraat 43, naar ti ij 1 Quakkelaar- isstraat 5, naar nelis Drebbel", naar Ned.-Indië naar Ned.-Indië. at 65, naar El- elaarstraat 121, d 50, naar Rot- naar Utrecht, we Middelburg- woude. traat 75, naar 28, naar Oost- aat 19, naar Aagje Deken- e. loogeweg 170, raat 38, naar straat 38, naar straat 38, naar straat 119, naar straat 14, naar ankert 42. naar uskenstraat 5a, itraat 43, naar nstraat 2, naar rd Evertsen 8, VLISSINCSCHE COURANT ge daar, Lu ik, niet goed 'og eens I iw De Sergy tre woondet, hooren zeg- :ekent nu dat zet een paar wonderlijkste door zijn ka- hij, alleen... waar in ent voor mijn daar gekend persoon her- ei haar nooit van. Maar denkend, met 'en. was voorge- d, dat schoot dandan ffen, dat alt neusklank, nenschen die h te spreken, ad meenen te ;d hij ze dan j zijn handen hij zoodoen- gen hem dat- hij zich niet vervolgd.) ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS. Van 1—4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. 's Rijks marinewerven. Op vragen van den heer Ter Hall betreffende de malaise aan 's rijks ma rinewerven, het ontslag van werklieden en 't verschaffen van werk aan die in richtingen, heeft minister Westerveld geantwoord Hoewel bij ondergeteekende geen voornemens bestaan, welke in de naaste toekomst misschen zuilen leiden tot een massa-ontslag van werklieden en wel licht tot sluiting van 's rijks marine werven, terwijl zijns inziens van het bestaan eener malaise aan die inrich tingen niet kan worden gesproken, meent hij goed te doen door mede te deelen, dat het verschaffen van werk aan die werven van af zijn optreden zijn volle aandacht heeft gehad en za! blijven hebben. De levering van de machines en ke tels voor de stoomloodsvaartuigen, welker rompen op 's rijks werf te Wil lemsoord worden gebouwd, is aan de Koninklijke Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen opgedragen, omdat de outilleering der rijkswerven niet toelaat om voornamelijk wat het gietwerk en het machinale klinkwerk betreft zonder hulp van de particuliere nijver heid, de machines en ketels voor der gelijke vaartuigen te vervaardigen. De gelden van den pensioenraad. Op de vraag van den heer Ter Hall of het juist is, dat sedert Juni 1922 bij den Burgerlijken Pensioenraad een be drag van 20 millioen gulden berust, welk bedrag door den voorzitter van dezen raad niet belegd is geworden en waardoor de Staat een aanmerkelijk renteverlies heeft te boeken, heeft de heer De Geer, minister van financiën, o.m. geantwoord, dat zulks onjuist <s- Bij den Pensioenraad berust geen geld. De inkomsten en uitgaven van het algemeen burgerlijk pensioenfonds loo- pen over 's rijks schatkist. Het instructievaartuig „Prins Hendrik" te Gent. Tengevolge van den dikken mist is het instructievaartuig „Prins "Hendrik" van het onderwijsfonds van de Neder- iandsche vereeniging van gezagvoer- 4ers bij de binnenschipperij, een dag later dan oorspronkelijk in de bedoe ling lag, te Gent aangekomen. .Het schip is door het gemeentebe stuur van Gent op hartelijke wijze ont vangen. Namens het gemeentebestuur heette schepen De Munnik de leden van het bestuur van het onderwijsfonds, die aan boord waren, in de Gentsche haven welkom en bood een verguld zilveren gedenkpenning aan het bestuur van het onderwijsfonds aan. Deze penning stelt aan de eene zijde voor de Gentsche Stedenmaagd, mef den Vlaamschen Leeuw, gezeten op een hoogte voor de torens van Gent. terwijl aan de andere zijde van den penning een opdracht is gegrift. Tijdens het bezoek aan Gent werden aan boord van de „Prins Hendrik" ont vangen de schepenen en raadsleden van Gent (de burgemeester was door om standigheden verhinderd), de directeur van de afdeeling handel Van de Putte, de havenmeester. Pater van de Haute, leider der schippersvereeniging en vele andere belangstellenden. Op uitnoodiging van het gemeente bestuur bezichtigden de opvarenden van de „Prins Hendrik" verschillende haven- en handelsinrichtingen van Gent. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf iS Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 17 November in Nederland uit gesproken 92 fallissementen tegen 59 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 17 Novem ber 2772 faillissementen tegenover 1908 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De nood der tramwegen. De groote moeilijkheden, waarin de intercommunale tramwegen, mede ten gevolge van de buitengewone tijdsom standigheden in de laatste jaren zijn geraakt, zijn een bron van voortduren de zorg, zoowcj voor de regeering als voor de betrokken ondernemingen, geworden. Naar wij vernemen, heeft de Nederlandsche vereeniging van locaal- spoor- en tramwegen een diepgaande studie en uitgebreid onderzoek naar de oorzaak dezer moeilijkheden ingesteld, om daardoor te komen tot een welom schreven voorstel aan de regeering tot duurzame verbetering van het Neder landsche tramwegwezen. Het is te ver wachten, dat de reorganisatie-voorstel len weldra bij de regeering zullen wor den ingediend. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. is het volgende voorstel aan den gemeenteraad gedaan: Bij schrijven van 27 October 1922, no. 30, 3e afdeelirtg, aangevuld bij schrijven van 10 November d.a.v., no. 156, 3e afdeeling, deelen Ged. Staten ons mede, dat zij een nieuwe regeling der jaarwedden voor de gemeente-ont vangers hebben ontworpen, waarvan het concept hierbij is gevoegd. Met het oog op het bepaalde bij art. 107 der Gemeentewet zuilen zij gaarne de mee ning van den Raad over dit ontwerp vernemen. Wij hebben de eer uwen raad dien aangaande het navolgende mede te deelen Voorop gesteld zij, dat de voorge stelde regeling buiten toepassing blijft, indien daarvan verslechtering voor de huidige titularissen liet gevolg zou zijn, zoodaf de jaarwedderegeling voor den heer M. J. Hemmekam gehandhaafd blijft. Volmondig moet worden toegegeven, dat, nu de plaatselijke inkomstenbelas ting door de rijksadministratie wordt geheven, de werkkring van den ontvan ger is ingekrompen. Waar Ged. Staten daarvoor naar de wet van 30 December 1920 (Sbld. 123) verwijzen, had dit college o.i. echter niet alleen op de daardoor ontstane vermindering van werkzaamheden moe ten letten, doch evenzeer rekening moe ten houden met de verruiming van het gemeentelijk belastinggebied, alsmede met de inning der schoolgelden voor de bijzondere scholen, waardoor de werk zaamheden der ontvangers niet onbe langrijk zijn vermeerderd. Evenals bij de vorige regeling wordt uitsluitend rekening gehouden met de werkzaamheden betreffende de ont vangsten echter is de gemeente-ont vanger niet uitsluitend ontvanger, doch hij is tevens belast met de uitbetaling van gelden. Uit de inkomsten vloeien evenzeer betalingen voort, waarvan de werk zaamheden tot in de bijlagen der reke ning worden teruggevonden. Naar onze meening is er evenveel zorg voor het geld bij het doen van be talingen als bij het doen van ontvang sten, terwijl deze uitbetalingen of het overmaken van gelden dikwijls nog meer werk veroorzaken dan bij hef in nen van geld het geval is. Nu de bemoeiingen der gemeentebe sturen in de laatste jaren op ieder ge bied toenemen, wordt het aantal beta lingen steeds grooter en vermeerderen ook daardoor de werkzaamheden ten kantore van den ontvanger geregeld. In het onderhavig concept-besluit worden evenals in het besluit van 1919, Prov. blad no. 23, dezelfde indeeling in klassen, en, behoudens den voor noemden meerderen aftrek, dezelfde grondslagen voor de ontvangsten, als ook dezelfde aanvangsjaarwedden vastgesteld In deze provincie zijn slechts twee gemeenten boven 10.000 zielen en vol gen op Goes en Terneuzen de steden Middelburg en Vlissingen. Het vers hil in zielental loopt tusschen 10.000 (Ter- neuzen) eenerzijds en ruim 18.000 (Middelburg) en ruim 22.000 (Vlissin gen) anderzijds, in het laatste geval dus een verschil tusschen Terneuzen en Vlissingen van ruim 12.000 zielen. Wij achten de voorgestelde regeling.dan ook hoogst onbillijk, doordat slechts 8 klassen worden voorgesteld met een eindbedrag der gewone inkomsten van 250.000 en daarboven. Werd blijkens Prov. blad van 1921, no. 17, de aanvangsjaarwedde voor den ontvanger van Vlissingen op ƒ3600 bepaald, in de toekomst zat, wordt.de voorgestelde regeling niet gewijzigd c en eventueele opvolger van den tegen- woordigen titularis een aanvangsjaar- wedde van ƒ2500 genieten, die na 15 jaren dienst als ontvanger in dezelfde gemeente tot 3250 kan stijgen. Voor het ambt van ontvanger in een gemeente als Vlissingen, eisoht toch zeker het gemeentebelang, dat daarvoor een vakkundig ambtenaar wordt be noemd, alsook dat aan dien hoofdamb tenaar een behoorlijke bezoldiging kan worden gegeven. Naar onze meening kan door de thans voorgestelde sala- risregeiing allerminst aon deze eischen worden tegemoet gekomen. Zoolang -de wcnschen der Staatscom missie tot herziening der Gemeente wet, ten aanzien van het beheer der ge meentegelden en de positie van den ontvanger nog niet in vervulling zijn getreden, kan deze saiarisregeiing in de toekomst tot wanverhoudingen aanlei ding geven, zoowel ten opzichte van de salarissen der overige hoofdambtena ren, als ten opzichte van die van zijn personeel en de andere ambtenaren in dienst der gemeente. Ten slotte wcnschen wij nog op een onbillijkheid te wijzen, nl. dat de aan vangsjaarwedde vijfmaal, telkens na drie jaar dienst in dezelfde gemeente wordt verhoogd, in tegenstelling met de regeling voor de burgemeesters en se cretarissen, die om de twee jaren een periodieke verhooging krijgen. Op grond van het vorenstaande heb ben wij de eer U voor te stellen aan Ged. Staten te adviseeren onder me dedeeling van bovenstaande beschou wingen 't salaris van den ontvanger dezer gemeente, in afwijking van het concept-besluit, op ƒ3600 tot ƒ4350 te handhaven, doch alsdan de vastgestel de verhoogingen telkens na twee jaren dienst toe te kennen. VLISSINGEN, 20 NOVEMBER. Volkstuintjes. De vorige week hield de vereeniging tot exploitatie van volkstuintjes „Niets zonder Moeite" haar zesde jaarverga dering, waar o.m. ook bekend werd ge maakt, welke personen voor een prijs bij den gehouden wedstrijd dezen zo mer in aanmerking kwamen. Door het bestuur waren eenige des kundigen op het gebied van land- en tuinbouw uitgenoodigd voor hun ver eeniging als jury op te treden, waar door de heeren Bloeinsma, G.__yan de Putte en D. C. Was gevolg aan was gegeven. De heeren hadden een niet gemak kelijke taak op zich genomen, als men bedenkt dat ongeveer 16 H.A. opper vlakte door de vereeniging in exploi tatie is, wat weer verdeeld wordt in stukjes van 2001000 M\, waar dan de jury uit a! deze stukjes conclusie moest nemen. De jury had, in overleg met het be stuur, de oppervlakte'verdeeld in zes blokken of kavels. De uitslag van den wedstrijd was, dat voor elke kavel een eerste, een tweede en een derde prijs werden toe gewezen en bovendien voor uitmunters nog een eereprijs voor elke kavel werd toegekend. De zes eerste prijzen vielen ten deel aan de heeren J. van der Welle, F. van der Peijl met eereprijs, P. den Toonder, A. van der Woerdt. P. Brasser en Chr. Dekker met eereprijs. De zes tweede prijzen aan de heeren L. van Eenennaam, S. van der Peijl, J. de Ridder, G. Scheepers, J. B. Bomer Sr. en W. Verhage met eereprijs. De zes derde prijzen aan de heeren J. Kommers, J. Poppe, A. Geschiere, P. Contant, J. Geschiere en A. Corré Jr. met eereprijs, terwijl nog twee eere- prijzen werden toegekend aan de hee ren L. Minderhoud en A. de Rijke. Hiermede is deze wedstrijd weer voorbij, in de hoon dat zij vrucht moge dragen en de leden der vereeniging met de wenken der jury, in het uitvoerig rapport meegedeeld, rekening mogen houden, dan kan het niet anders of deze wedstrijd zal in de toekomst o-oede re sultaten opleveren. Ten slotte zij nog meegedeeld, dat de prijzen voor twee derden waren be schikbaar gesteld door ingezetenen uit Vlissingen en Middelburg en voor een derde uit de kas der vereeniging. „Draagt Elkanders Lasten". Zaterdagavond had een algemeene vergadering plaats van de kolenveree- niging „Draagt Elkanders Lasten". De voorzitter opende de vergadering en heette alle aanwezigen hartelijk wel kom. Nadat de secretaris de notulen der vorige vergadering had voorgele zen, waarop geen aanmerkingen wer den gemaakt en dus werden goedge keurd, gaf de penningmeester rekening en verantwoording van het gehouden beheer over het Ie halfjaar 1922.Voorts zij opgemerkt dat de kas en boeken maandelijks door commissarissen wor den nagezien en halfjaarlijks door een commissie van 3 leden. Deze commis sieleden worden gekozen uit de aan wezige leden op de vergadering. Deze commissie bracht op deze algemeene vergadering verslag uit, hoe zij de re kening en verantwoording had bevon den, en bieek dat alles correct in orde was. De rekening en verantwoording sloot dan ook met een batig saldo. Verder werd aan de vergadering me degedeeld de aankoop der verschillende soorten kolen, in hun hoeveelheid en prijs zijnde 123.750 K.G. steenkolen tegen 2.52 76.750 K.G. anthraciet tegen 4.10 en 82.850 K.G. eierbrikeU ten tegen 2.30, alles per 100 K.G. Bij de rondvraag werd door de aan wezige leden hun tevredenheid geuit over de kwaliteit en de aflevering der ontvangen kolen. De verkochte mailbooten. Heden is hier aangekomen de Duit- sche sleepboot „Fairplay X", teneinde de mailboot „Zeeland" naar Hamburg te sleepen. De eveneens naar Duitschland ver kochte mailboot „Prins Hendrik" zal door de sleepboot „Fairplay XIV", welke morgen hier verwacht wordt, naar Hamburg worden overgebracht. Op de rijksschietbanen alhier zal Donderdag a.s. van 103 uur een Ver- bonds-schietwedstrijd worden gehou den voor den Vrijw. Bijzonderen Land storm in de provincie Zeeland. Aan de zen wedstrijd zullen de beste schutters van den Vrijw. Landstorm uit Schou wen en Duiveland, Tholen, Zuid-Beve land, Walcheren en Zeeuwsch-Vlaan- deren deelnemen. Er zal zoowel met Marga als met scherp geschoten wor den. Er is een interlocale telefoongelei ding tusschen Roosendaal en Vlissin gen in dienst gesteld. De 28-jarige vrouw M. L. d.e C., af komstig uit Wachtebeke Overslag in België, die Vrijdagavond de onvoor zichtigheid had van de in volle vaart zijnde efectrische tram te springen, waardoor haar beide beenen werden afgereden, is Zaterdagavond in het St. Joseph-ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Zaterdagavond is een binnenbrand ontstaan in een perceel in de Walstraat, waarvan de bewoners afwezig waren. De deur werd daarom met geweld ge opend en bieek dat de brand was uit gebroken in een kast. Door de politie werd de brand met een minimax ge- bi uscht. Het Engelsche stoomschip „Wear", is hier aangekomen van Newcastle met een lading steenkolen voor de gasfa briek. Het Engelsche stoomschip „Athel- mere", dat hier een lading melasse heeft ingenomen, is heden naar Vlaar- dingen vertrokken. De van Londen inkomende en naar Antwerpen bestemde Engelsche motor boot „John Charlton" is met het uit gaande Engelsche stoomschip „Pent- land Firth", van Antwerpen naar Glou cester bestemd, in aanvaring geweest. De John Charlton is opgevaren. De „Pentland Firth" was beschadigd bo ven de waterlijn, doch heeft eveneens de reis voortgezet. Het Engelsche stoomschip „British Counceller" beeft op de reede anker en ketting verlorei. Als controleur 2e klasse voor den Ned. Indischen post-, telegraaf- en tele foondienst is te Leiden geslaagd onze oud-stadgenoot, de heer J. P. van Geet, leerling aan de Indische Postschool al daar. Men schrijft ons uit Middelburg Het is Zaterdagnacht zeer rumoerig geweest. Nadat te 12 uur op de Var- kensmarkt in een café ruzie tusschen twee jongemannen was ontstaan en een ander zich daarmede wilde be moeien, werd hij door een vierden per soon op het oog geslagen, dat geheel dicht was daardoor. Te kwart voor één ontmoette een agent op de Dwarskade een viertal on der drankinvloed verkeerende perso nen, van wie een zoo dronken was, dat de agent meende hem naar het bureau te moeten overbrengen. Hiertegen ver zetten de drie anderen zich. De agent trok zijn gummistok en deelde daar mede klappen uit, waarop hij van een der anderen eenige stompen kreeg. De politieman liet daarop den dronken man los en wierp zich op den man die sloeg. Agent en arrestant kwamen te vallen, een derde persoon wierp zich weer op den agent, terwijl de dronken man door den vierden persoon huis waarts werd gebracht. De agent had zich aan zijn schouder bezeerd en was zijn wapenstok kwijt geraakt, waarop hij voor verdere verdediging zijn sabel trok, waarmede hij nu de beide andere personen van zich wist te Ijouden, die het op een loopen zetten. De agent kwam ten slotte zonder arrestant aan het bureau, maar de vier personen zijn bekend. Toen te half twee een inspecteur de Balans passeerde, hoorde hij van daar bedreigingen en vloeken. Bij on derzoek bleek, dat de beide personen, die reeds eerder on de Varkensmarkt hadden gevochten, thans weer op ern stige wijze handgemeen waren. Een hunner had geen jas of vest aan en was door den anderen met een pook be werkt. Déze laatste ihad ook gehavende kleeren en was aan gelaat en hoofd INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. met nieuwe rozijntjes en amandelen, 20 cent per pakje. Reel, —0—7 tfet'nicfe kunjcde licnJzoo fijnuWSchcit clsmet D. LZ«epn,y Vloordintprv verwond. Hij had eerstgenoemde bij den keel. Een derde stond den strijd aan te moedigen. De inspecteur wist door den aanvaller op den arm te slaan dezen te doen loslaten, waarop hij de drie personen, die onder drankinvloed verkeerden, gelastte naar het bureau te gaan, waar de aanvaller voorloopig ter kalmeering in arrest werd gesteld. Ten slotte kwam te 2 uur een per soon aan het bureau om bescherming te vragen tegen een ander, die het hem lastig maakte. Hierbij kwam het „cher- chez la. femme" te pas. Voor de in December te Middelburg te houden tentoonstelling van pluimvee enz. door de M. T. V., zijn nog ver schillende, niet in het vraagprogramma opgenomen eereprijzen ontvangen. In de eerste plaats een groote zilveren medaille van Hr. Ms. de Koningin, die het bestuur beschikbaar stelt voor hem, die de meeste eerste klasseprijzen be haalt, waarbij als eiscli gesteld wordt dat men lid is van de M. T. V. of een der daarbij aangesloten vereenigingen. Aan de in het vraagprogramma opge nomen klassen voor sierduiven moeten nog worden toegevoegd 371a, andere niet genoemde rassen sierduiven dof fer; klasse 371b idem duif klasse 371c raadsheeren doffer; klasse 371d raadsheeren duif. Er komen reeds vele inschrijvingen voor inzendingen van dieren en ook voor stands van firma's binnen. Vraagprogramma's kunnen nog worden verkregen van den secretaris, Korte Delft Middelburg. Sluiting der inschrijving 25 November. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot gemeente-veldwachter in de gemeente Grijpskerke, Jan Wal- hout, thans soldaat bij de politietroepen te 's-Hertogenbosch. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 December benoemd tot directeur van het postkantoor te Middelburg W. A. baron Bentinck, thans hoofdcommies der posterijen. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam is geslaagd voor het candidaats- examen in de reohten mej. E. W. Ver- tregt te Middelburg. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Genootschap voor Practisch Handelsonderwijs. Voor het schriftelijk examen door het Genootschap voor Practisch Handels onderwijs te 's-Gravenhage, op 15 No vember gehouden, hebben aan het schriftelijk gedeelte 208 candidaten deelgenomen, waarvan 144 zijn opge roepen voor het mondeling gedeelte. Geslaagd zijn voor boekhouden 25, voor handelsrekenen 35 en voor wets- kennis 24 candidaten. Het diploma vak- leeraar in boekhouden werd aan 17 personen uitgereikt. RECHTSZAKEN. Gevaar voor het verkeer op de spoorwegen. Tegen den machinist J- S. K., die 3 Mei j.l. op het emplacement Woens- drecht door een voorsein heen op een rangeerenden trein reed, waardoor al leen materieele schade werd veroor zaakt, werd door het O. M. bij de rechtbank te Breda een gevangenisstraf van één maand geëjscht.

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1