DONDERDAG 16 NOVEMBER pil vin No 271 60e Jaargang1 3: BINNENLAND Stads- en Provincienieuws EN r. Rott TB. sur 3 8 >n Exi T<4. 168 Tel. 288 Tel. 101 VLISSINGSCHE COURANT BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL, ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1—4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdagavond. Veel belangrijks heeft de behande ling van de Afbeidsbegrooting niet op geleverd. De heer Schaper mopperde wat over wat hij noemde „de soepel heid" in de toepassing der wet en de heeren Bakker en Boon toonden zich juist bewonderaars van die soepel heid. Nieuwe gezichtspunten werden uiteraard over dit onderwerp niet meer te berde gebracht. Minister Aatberse gaf de werkgevers den raad, er den moed maar in te hou den. Het pessimisme van de werkge vers, aldus de minister, is de ergste oorzaak van de malaise. Hij zal de wet zoo soepel mogelijk en noodig toepas sen. Verder deelde de minister mede, dat met ingang van 1 Januari 1923 de Ar beidswet ook voor de jeugdige perso nen op de kantoren in werking treden zal. Voor de volwassenen op de kan toren en voor het winkelpersoneel zal dat tijdstip later gesjeld (en overwo gen) worden. Een motie van mej. Groeneweg (ver bod van vrouwenarbeid vóór en na de bevalling, met geldelijke vergoeding ingeval van loonderving) vond de mi nister niet gewenscht, daar dit onder werp bij de ziekteverzekering thuis be hoort. In afwachting daarvan is een noodregeling door hem overwogen. Echter niet gevonden. Zitting van Woensdag. Aan de orde was de interpellatie-Van den Tempel betreffende werkloosheids- zorg. Spr. vroeg waarom de regeering de commissie tot verruiming en regula- risatie van werkgelegenheid heeft op geheven of de regeering opnieuw zulk een commissie wil instellen met verte genwoordigers der vakbeweging en bevoegdheid tot initiatief inzake ver ruiming van werkgelegenheid of de regeering een voldoend bedrag wil uit- keeren voor werkverruiming of de re geering aan werkloozen steun wi! ver- leenen op den voet als is voorgesteld door den Ned. Werkloosheidsraad of de regeering wil bevorderen dat tegen werkloosheid verzekerde arbeiders des- verlangd toeslag kunnen bekomen op de uitkeering uit de werkloozenkas tot een zoodanig bedrag, dat de totale uit keering niet minder is dan voor onder dezelfde omstandigheden verkeerende arbeiders, die uit anderen hoofde steun ontvangen o^ de regeering haar hou ding ten aanzien der uitgetrokken typo grafen wil wijzigen of de regeering uitbreiding wil geven aan de steunver- leening aan crisiswerkloozen tot 50 vergoeding aan gemeenten voor steun aan uitgetrokken en niet verzekerde ar beiders, met vrijheid voor gcmeen'e- besturen om gedurende den winter voor gemeentebesturen om gedurende den winter voor eigen rekening toeslag te geven op de uitkeering welke maat regelen de regeering genomen heeft en zal nemen tegen den toevloed van vreemde werkkrachten. Tijdens de rede van den interpellant riep een bezoeker van de publieke tri bune minister Ruys toe, dat hij de man is die twee jaren geleden een officiet te Harderwijk van diefstal beschuldigde en deswege werd gestraft. De officier zoo riep hij uit, loopt nog steeds vrij rond, terwijl de protesteerende bezoe ker nog steeds de gevolgen van de straf ondervindt. Hij protesteerde daartegen. De bezoeker werd van de publieke tri bune verwijderd. Minister Ruys deelde mede, dat er in de plaats van de commissie tot verrui ming van werkgelegenheid zal komen een kleine commissie van negen leden, waarvan 4 te benoemen op voordracht ran den Werkloosheidsraad, 2 uit de werknemers en 2 uit de werkgevers. De voorzitter zal zijn de voorzitter van den Werkloosheidsraad. Op de binnenlandsche zakcn-begroo- ting zal inplaats van 2 millioen, 4 mil- lioen worden uitgetrokken voor steun aan werkloozen. De regeering zal zoo krachtig mogelijk maatregelen nemen tot werkverschaffing en haar houding ten aanzien van de typografen zal wel licht worden gewijzigd, als het nieuwe collectief contract de thans bestaande bezwaren opheft. Een algemeene steun regeling aan gemeenten voor uitgetrok- kencn en niet-verzekerden wil de regee- ring niet invoeren. Na 1 Januari zal de norm van een vast percentage voor steunverieening aan gemeenten verval len en zal ieder geval afzonderlijk be oordeeld worden. Aan gemeenten kan geen vrijheid worden gegeven, toeslag te geven boven de uitkeering. Minister Aalberse verklaarde, dat in 1923 aan werkloozenkassen. die met 100 steun van rijk en gemeente niet aan hun verplichtingen kunnen vol doen, hoogere steun zal worden ver leend, in het algemeen tot hoogstens 150 en bij hooge uitzondering tot 200 Een extra-bijslag op de uitkee ring, als steunverieening voordeeliger zou zijn, kan niet worden toegestaan. Inzake het weren van vreemde werk krachten zal de minister over maatre gelen confereeren met de betrokken gemeentebesturen en organisaties om daarna die maatregelen in te voeren in overleg met justitie. De heer Van den Tempel diende een motie in, vragende geen uitzonderings maatregelen te nemen ten aanzien van typografen. Over deze motie zal morgen gestemd worden. Voorkoming van brandgevaar bij loodgieters- en andere werkzaamheden. De memorie van antwoord is ver schenen op het voorloopig verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met een bepaling ter voorkoming van ge vaar voor brand in gebouwen of ge timmerten. De ministers van justitie en van onderwijs, kunsten en wetenschap pen verklaren daarin, dat hoewel de oorspronkelijk voorgestelde regeling in geen enkel opzicht een nieuw beginsel invoerde en geheel in de lijn bleef van zoovele andere en bij hen geen be zwaar bestaat om, ter tegemoetkoming aan de gerezen bedenkingen, de aan de Kroon te verleenen bevoegdheid om ter voorkoming van brandgevaar in ge bouwen of getimmerten bepalingen, door straffen te handhaven, vast te stellen, te beperken tot bepaalde on derwerpen. Wat op dit gebied noodig wordt geacht, is allereerst een regeling betreffende het verrichten of doen ver richten van loodgieterswerkzaamhe den. Deze regeling mag niet worden beperkt tot gebouwen of getimmerten, welke om hun kunstwaarde, geschied kundig belang of bestemming bijzon dere bescherming tegen brandgevaar behoeven, vermits het doel der regeling moet zijn om in het loodgietersvak te doen doordringen een wijze van wer ken, die het gevaar tot een minimum beperkt, in de tweede plaats is noodig een regeling betreffende het oprichten of doen oprichten van inrichtingen, niet vallende onder de bepalingen der Hinderwet, welke naar het oordeel der Kroon brandgevaar opleveren voqr de reeds genoemde gebouwen of getim merten, welke om hun kunstwaarde, geschiedkundig belang of bestemming bijzondere bescherming tegen dat ge vaar behoeven. De ministers stellen zich die regeling, eveneens neer te leg gen in een algemeenen maatregel van bestuur, aldus voor, dat voor het op richten of doen oprichten van bedoelde inrichtingen een vergunning zal wor den gevorderd, aan welke voorwaarden zullen kunnen worden verbonden, bijv betreffende de constructie van het ge bouw, waarin de inrichting zal worden gevestigd, de wijze van gebruik der inrichting en het voorhanden hebben van brandbluschmiddelen. Zoowel de inrichtingen als de gebouwen of getim merten, voor welke zij brandgevaar kunnen opleveren, zouden door de Kroon of volgens door de Kroon te stellen regels kunnen worden aange wezen. En in de derde plaats is ge wenscht een regeling, waarbij ten aan zien van evenbedoelde gebouwen of getimmerten kan worden gevorderd, dat aan bepaalde voorwaarden zal vol daan worden en zoo noodig zelfs een zelfde eisch kan worden gesteld ten aanzien van brandgevaar opleverende inrichtingen, ook al mochten die reeds vóór de inwerkingtreding der ontwor pen wettelijke regeling zijn opgericht. De onderteekenaars van het wets ontwerp hebben geen bezwaar om in het wetsontwerp neer te leggen, dat bij den daarin bedoelden maatregel van bestuur bepalingen, door straffen te handhaven, enkel zullen mogen worden vastgesteld betreffende de hierboven aangeduide drie onderwerpen. Zij heb ben mitsdien het wetsontwerp in dien zin gewijzigd. Het gewijzigd wetsont werp is gesplitst in 3 artikelen. Artikel 1 geeft thans aan de Kroon uitdrukke lijk de bevoegdheid om bij algemeenen maatregel van bestuur, ter voorkoming van brandgevaar voor gebouwen of ge timmerten, bepalingen door straffen te handhaven, vast te stellen betreffende de drie voormelde onderwerpen. Artikel 2 verklaart de Kroon bevoegd om bij dien algemeenen maatregel van bestuur op de overtreding daarvan straf te stellen. En artikel 3 houdt een bepa ling in omtrent de bevoegdheid van lagere besturen tot het maken van aan vullende verordeningen. Ook het in tituli en de beweegreden van het wetsontwerp zijn veranderd. Het gewijzigd wetsontwerp strekt nu niet langer om het Wetboek van Straf- reoht aan le vullen, doch om een bij zondere wettelijke regeling, staande naast het Strafwetboek, in het leven te roepen. De wijziging der onderwijswetten. De minister van onderwijs heeft een nota ingediend naar aanleiding van het voorloopig verslag der afdeelingen van de Tweede Kamer over het wetsont werp tot verhooging en wijziging van hoofdstuk Va der Staatsbegrooting, waarin wordt medegedeeld, dat de niet onbelangrijke werkzaamheden verbon den aan de uitvoering van de Lager Onderwijswet, de Nijverheidsonderwijs wet en de wet tot wijziging der wet op het Hooger- en Middelbaar Onderwijs, het verrichten van overwerk door daarmede volkomen op de hoogfe zijnd personeel nog steeds noodzakelijk maakt het komt den minister dan ook niet wenschelijk voor daarvoor nieuwe ambtenaren iri dienst te nemen, zooals de Bezuinigingscommissie in overwe ging geeft, zoolang nog niet vaststaat dat het aantal ambtenaren met boven bedoelden arbeid belast, in normale omstandigheden werkelijk te klein zal blijken te zijn. Nooduitkeering van het rijk aan de gemeenten. Naar „de Stand." verneemt, heeft de staatscommissie voor de regeling der financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten als haar meening uitgespro ken dat gemeenten waar het totaal van de gemeentelijke inkomstenbelasting en de gemeentelijke opcenten op de rijks inkomstenbelasting, de personeele be lasting en de vermogensbelasting niet meer dan 5 procent bedraagt van het belastbaar inkomen, berekend volgens de kohieren der rijksinkomstenbelasting in geen geval voor een nooduitkeering in aanmerking behoeven te komen, ter wijl de volle nooduitkeering bij een druk van meer dan 10 zou kunnen worden toegekend. Voor tusschenlig- gende gevallen zal dan een schaal zijn te ontwerpen, waarbij, al naar de be lastingdruk toeneemt, klassen worden gevormd welke resp. 10, 25, 40, 55, 70, 85 en 100 der maximale nooduitkee ring ontvangen. Het spoorwegconflict opgelost. De onderhandelingen tusschen de di recties en de personeelsorganisaties van het spoorwegpersoneel hebben, naar „de Tel." meldt, tot overeenstemming geleid. De organisaties hebben de pen sioenstorting van 8I/2 aanvaard. De directie zal nu de 10 loonsverlaging van het werkplaatspersoneel, ingevoerd op 31 Juli 1922, met ingang van 1 Ja nuari 1923, den datum waarop de 8 storting ingaat, terugbrengen tot 7 Inzake de dienstkleeding werd toe zegging gedaan, dat enkele kleeding- stukken niet zullen worden afgeschaft, terwijl van andere de draagtijd wordt verlengd. Ongeacht de classificatie der gemeenten, zooals die bij 't rijk wordt zal de classificatie bij de spoorwegen slechts 1 millioen besparing brengen. Over 1923 zullen geen verdere voor stellen tot loonsverlaging worden ge daan. De daling der veeprijzen. In 1913 voerde ons land uit 18 mil lioen K.G. vleesch in 1921 maar 6j4 millioen Daarentegen werd ingevoerd 22 millioen K.O. vleesch. tegen 7 mil lioen in 1920. Geen wonder, dat het vee goedkoop is, teekent de „Landpachter" hierbij aan. Duitschland kocht in 1913 bijna 20 millioen K.G. boter van de 37 millioen, die wij uitvoerden. In 1921 bijna niets. Engeland nam in 1913 bijna 8 mil lioen K.G., in 1921 lang niet de helft daarvan. De uitvoer naar Frankrijk en België steeg van 8 op 14 millioen. Dat de prijs daalde, is dus te be grijpen. In 1913 gingen er 22.416 paarden over de grens, in 1921 slechts 16.053. VLISSINGEN, 16 NOVEMBER. De nieuwe R. H. B. S. Ten kantore van den rijksbouw meester voor de onderwijsgebouwen te 's-Gravenhage zal, blijkens een mede- deeling in de Staatscourant, op Dins dag 6 December worde^aanbesteod de bouw van een R. H. B. S. te dezer stede. Luchtvaartterrein Vlissingen. Van den commandant der marine is bericht ontvangen, dat de naam „Lucht vaartterrein Souburg" zal worden ver anderd in „Luchtvaartterrein Vlissin gen". De afdeeling Vlissingen van den Vrijheidsbond hield Dinsdag een verga dering. Nadat met belangstelling door de vele aanwezigen het uitvoerig ver slag van den afgevaardigde naar het hoofdbestuur was aangehoord, werd de lijst van candidaten voor de Provin ciale Staten besproken. Van de bestuurstafel werd medege deeld, dat een der beste sprekers van de partij voor de afdeeling een lezing zal komen houden. Voor het examen van derden machi nist is te Weltevreden geslaagd de heer C. van der Linden alhier. Naar het „Vad." verneemt is Hans Gleuver tijdelijk belast met het instu- deeren van het Toonkunstkoor te Am sterdam, waarvan Willem Mengelberg dirigent is. Gemeenteraad te Middelburg. In de gisteren gehouden vergadering van iden gemeenteraad te Middelburg vroeg de heer Van Schouwen bij liet voorstel om de instructie voor den di recteur van den vleesch- en veekeu- ringsdienSt te wijzigen, of er zeker heid bestaat, dat Vlissingen zich niet plotseling terug kan trekken. De voorzitter zeide, dat die er is, maar dat men zal voorstellen het nog in een contract vast te leggen, dat is voor beide partijen goed. Met 14 tegen 2 stemmen werd afge wezen 'het verzoek van de vereeniging voor Ger. onderwijs om 630 beschik baar te stellen voor aan- chaffing van schoolbeubelen. Het voorstel tot uitvoeren van ver schillende werken voor werkverschaf fing werd na enkele opmerkingen zonder hoofdelijke stemming aangeno men. De voorzitter zeide, dat het voorstel betreffende 'n bepaling voor rijden met zware auto's, n uitvloeisel is van over leg tusschen Burg. en Weth en de com missie voor de strafvorderingen. De heer Paul wees er op dat de Kroon een zelfde toesluit van den raad van Noordwijkerhout heeft vernietigd, maar daar gold 'het 2000_K.G. maxi mum gewicht, Ihij hoopte dat men hier succes heeft. De heer Ton zeide, dat men voor alle voertuigen 2500 K.G. bepaalt, maar een wagen met bieten of pulp weegt 3000- 3500 K.G. De voorzitter zeide, dat Burg. en Weth. ontheffing kunnen verleenen. Men kan dan bepalingen voor snelheid enz. maken. De heer Boudewijnse meende dat ook de snelheid van groote beteekenis is en zag het zwaartepunt van het voorstel in de ontheffing die Burg. en Wetlh. kunnen verleenen onder zekere voorwaarden. Spr. vroeg of het juist is dat vervoer van steenkolen voor de gasfabrft-k aan de firma Wibaut is opgedragen, die heeft juist de zwaarste wagens. De heer De Veer zeide dat hem daar van niets bekend is. De 'heer Van Schouwen vroeg of de vergunningen toch tot wederopzeggens toe worden verleend. De voorzitter bevestigde dit. De heer Vertregt vroeg of er om de autobussen is gedacht. Ook dit werd toegestemd. Hierna werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel om het diploma van den R. Kath. Politiebond niet te erken nen werd aangenomen met 13 tegen 3 stemmen. Terwijl alle leden zich vereenigden met het voorstel van Burg. en Weth. om de oprichting van een zevende klas se nog aan te houden, ontspon zich een zeer langdurige discussie over het voorstel tot reorganisatie van hef on derwijs aan school G en het op wach- geld stellen van de onderwijzeres in het Nederlandsch, mejuffrouw Van der Feen. Het voorstel om een commissie ad hoe te benoemen om een nader onder zoek in te stellen, werd aangenomen met 11 tegen 5 stemmen, die der hee ren De Veer, Kuipers, Van der Kuip, Ton en Venreg* (links tegen rechts). Zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen het voorstel tot afwijzing van het verzoek van de commissie tot wering van schoolverzuim, om aan de leden dier commissie presentiegeld toe te kennen. Eveneens vereenigde de raad zich zonder hoofdelijke stemming met het voorstel van Burg. en Weth. om Ged. Staten te adviseeren met de vaststelling van de jaarwedde van den ontvanger voorloopig te wachten, nu de raad zich niet met de voorgestelde regeling kan vereenigen en deze toch niet van toe passing zou zijn op den tegenwoordi- gen ontvanger. Bij de rondvraag wees de heer Paul op de technische herziening, die voor gesteld wordt in de L. O. wet 1920, welke volgens hem een verslechtering is, en hij stelt voor een adres te zenden aan de Tweede Kamer, om die wijzi gingen niet aan te nemen, vooral niet waar zij betreffen het aantal leerlingen Cer klasse en volgens arf. 28 het ver- od aan gemeente- en schoolbesturen om uit eigen middelen meer leerkrach ten aan te stellen, dan de wet voor schrijft. De heer Vertegt zeide niet voldoende op de hoogte te zijn. Het voorstel werd aangenomen met 11 tegen 3 stemmen, die der anti-rev. leden, de heeren Ton, Van der Kuip cn Vertregt. (De heer Adriaanse had de vergade ring verlaten, terwijl de heer De Veer zich tijdens de stemming verwijderde). Bij Kon. besluit is benoemd tot nota ris binnen het arrondissement Middel burg. ter standplaats de gemeente IJzendijke A. A. M. Corthals, candidaat- notaris te Teteringen. SOUBURG. Maandag 20 November des namid dags te twee uur komt de gemeenteraad van Souburg in openbare vergadering bijeen, ter behandeling van onderstaan de punten Goedgekeurd raadsbesluit aankoop grond Cevaalstraat. Proces-verbaal kas-opneming van den gemeente-ontvanger. Adres K. Stuit c.s. om de zoogenaam de Cevaalstraat te noemen „Burge meester Buteuxstraat". Aangehouden adres J. A. Tellier c.s. om verlichting van den Bermweg. Schrijven van den heer Elmendorp over zijn aanslag in den hoofdelijken omslag. Adres der Souburgsche voetbalver- eeniging om een sportterrein aan te koopen. Circulaires van Ged. Staten betref fende salarissen burgemeesters, secre tarissen en ontvangers. Adres van den Vlissingschen Be- stuurdersbond in verband met de wer keloosheid. Voorstel van Burg. en Weth. tot wij ziging van de verordening voor ver volgonderwijs. Wijziging begrooting 1922. Gisterenavond werd in „Rehoboth" een lichtbeelden-avond gegeven. Na 't zingen van Ps. 25 2 en gebed, sprak de heer Van der Meiden, hoofd der Marnixschool, een welkom tot de over volle zaal en deelde mede, dat de heer Boogaard bij de voorstelling der beel den een en ander zou vertellen omtrent het leven van den grooten hervormer Maarten Luther. Op zeer bevattelijke en duidelijke wijze werd in woord en beeld het leven en de slrijd van Luther geschetst. Een genoegelijke avond was den velen be zoekers bereid en zal bij velen de be geerte doen ontstaan hebben, dat de heeren Van der Meulen en Bogaard de zen winter nog eens zulk een avond zullen orgainseeren. Met het zingen van „Een vaste Burgt is onze God" en dankzegging door den heer Boogaard, werd de- vergadering gesloten. KOUDEKERKE. De gemeenteraad hield gisteren een voltallige vergadering. Ingekomen was een besluit van Ged. Staten, waarbij het raadsbesluit tot het onderbrengen van de nieuw fe stichten Hervormde school in een gedeelte der openbare schzol, is vernietigd. Burg. en Weth. zullen zich thans wenden tot den mi nister van onderwijs. Met het stichten van een school voor Hervormd onderwijs, moet ook een nieuwe openbare school worden ge bouwd. Het voorstel van Ged. Staten inzake de regeling van de jaarwedde van den burgemeester werd met algemeene stemmen, op die van den heer Sanderse na, goedgekeurd. De jaarwedde van den ontvanger bedraagt thans 1050—1200. De heer Contant merkt op dat Koudekerke tot de 4e klasse behoort en dus de jaar wedde 600850 zou moeten bedra gen. Er is dus een merkbare afwijking. Aan Ged. Staten zal gevraagd worden welk belang hiermede beoogd wordt, waarna de raad zich zal uitspreken. Op voorstel van den heer Contant wordt de jaarwedde van de wethouders met 100 verminderd. Een voorstel om de salarissen der gemeente-ambtenaren te verminderen met 81/2 voor pensioen-bijdragen, werd aangenomen met algemeene stemmen, behalve die van den heer Sanderse, die 5 voorstelde. Besloten werd dat de gemeente zich zal wenden tot den minister van arbeid om 1200 extra-subsidie voor woning bouw, zijnde een verschuldigd bedrag dat tot heden niet werd uitbetaalt. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Gerei'. Kerken. Bedankt voor het be roep te Antwerpen door ds. K. Minne- ma te Garijp. De heer J. H. Kroeze, candidaat te Middelburg, hoopt Zondag den 17 December n.m. 3 uur zijn intrede te doen bij de Geref. kerk te Leidschen- dam, na bevestigd ,te zijn door ds. N. Kerssies van Wezep. Op de voordracht voor onderwij zer aan de openbare school le Wisse

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1