WOENSDAG 15 NOVEMBER 'ÜUJURGENS? NO 270 160e Jaargang BINNENLAND A. J. P.'s KERSTPUDDING rozijntjes en VLISSINGSCHE COURAINT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Weck-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen ïan 5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. Minister Ruys is een nuchter man, die zich niet druk maakt over de poli tieke rcdekavClarijen. Veel daarvan trouwens langs het kabinet heen, omdat het betreft politieke stembusbe schouwingen. En het kabinet heeft zich den stembusstrijd niet gemengd, zoodat liet geen enkele verantwoorde lijkheid draagt voor alles wat bij de stembus is gebeurd. Evenmin behoeft de minister zich druk te maken over het accoord dat ter rechterzijde is geslo ten. Dat moeten de partijen maar on der elkaar uitkibbelen. In de eerste plaats de afschaffing ïan het departement van landbouw, die teleurstelling wekte, gelijk bij de afschaffing van ieder parlement was te wachten. Het bleek moeilijk de werk zaamheden van dit departement te splitsen, zoodat ieder deel een goede Itidhartiging kon krijgen. Handel en Nijverheid bahooren beter bij Arbeid dan bij Landbouw en de nieuwe con structie zal gelukkig blijken te zijn. Bovendien zal een bezuiniging worden verkregen, maar dat was niet hoofd zaak, al bedraagt die honderdduizend gulden in totaal. De Landbouw-belan- gen zullen bij den minister-president veilig zijn 1 Voor vele andere belang- ri'ke zaken is al dikwijls een eigen de partement gevraagd, o.a. voor volks gezondheid. Als men daaraan wilde voldoen, zou het aantal departementen onrustbarend stijgen. Vaak bleek het stelsel van afzonderlijke afdeeling met deskundige aan het hoofd bete dan een afzonderlijk departement. De minister zegde toe, dat hij in nauw contact zal blijven met alle landbouw organisaties, zoodat in dit opzicht geen achteruitgang zal te vreezen zijn Een vergelijking met de benoeming van een minister van marine, ging naar het oordeel van den leider van (kabinet niet op. Juist om goed op de ze departementen te kunnen bezuinigen, moet ieder van die twee een eigen lei der hebben, die de samenvoeging voor bereidt. Heel helder is deze verdedi ging wel niet. De minister van marine is dus een tijdelijk leider met de taak van 'bezuinigingsinspecteur. We waeh tcu dat maar af Het optreden van den heer Loudon te Genève, die niet al te optimistisch was, werd heel even verdedigd, o.a «l te wijzen op 'het applaus, dat zijn woorden op de vergadering verwier ven, Evenzoo werd de 'kwestie-Tack in tree minuten afgedaan. De minister zegde dat het Nederlandsch belang den weg 'had gewezen. Over hun verzet tegen de hooge kosten van de L.O.-wet kregen de leden van links nog eens onder den neus ge wreven, dat zij de wet duurder hebben willen maken met belangrijke amende menten, o.a. ten aanzien van de groot te der klassen. Zij mogen dus niet over de kosten klagen. De regeering heeft met haar novelle getoond, dat zii naar versobering wil streven. De uiteenzetting die de heer Colijn heeft gegeven over onze defensie, moest gevolgd worden, meende de mi nister, door een nadere specialiseering, alvorens het mogelijk was de beteeke- nis daarvan te kunnen schatten. Ook omtrent de internationale verplichtin gen, die de 'lieer Colijn als basis nam, has de bedoeling niet duidelijk. De I 'peering is voornemens een bewape- Magsfonds voor te stellen, echter met tw beperkte strekking, zoodat uit dat 1 fonds alleen geput zai worden wat st,'kt noodzakelijk is. De sociale wetten worden vereen- viudigd en minister Aalberse, die aan vankelijk niet wilde blijven, zal dat groote werk tot stand trachten te mengen. De kwestie van de landver huring is in onderzoek en overweging. veeds zijn vele arbeiders in Noord- rankrijk te werk gesteld. Natuurlijk 'el hier met tact moeten worden opge reden. Een wetsontwerp tot bestrij- der huisindustrie is reeds aan- anKig bij den Hoogen Raad van Ar- eid. Een wet op dit punt zal alleen an worden ingevoerd indien de Ar- .wet zóó is gewijzigd, dat de uit- ering jreen nieuwe ambtenaren eischt oo?h al£emeene politiek moet naar het deel worden vastgeknoopt aan den stembus-uitslag. Wat tot dien uitslag 'heeft geleid en wat de motieven waren, is 'bijzaak. De kiezers stemmen op de partijen en daaraan houdt de minister vast. De regeering kan zich niet mengen in de verhouding van de geestelijkheid in de daden van de kiezers. De heer Troelstra zou een dergelijke inmen ging zeker niet willen, wanneer hij de consequenties daarvan naging. Als de regeering zich in die verhouding mengde, zou zij ons gansche maat schappelijk leven in de war sturen. Voor het overige waren de mededee- iingen van den minister niets/Jan 'her halingen uit de schriftelijke gedachten- wisseling. De regeering wenscht zich over de kabinetsformatie en 'het getrof fen accoord niet veel uit te laten. Aan de Kamer zal een werkprogram worden overgelegd zoodra het gereed is. Het politiek gekibbel heeft weer tot niets geleid. De minister van financiën komt nu nog aan .het woord. Vóór minister Ruys antwoordde, heeft de 'heer Wijnkoop nog gesproken. Uit zijn rede valt alleen aan te stippen, dat hij een compromis aan de sociaal democraten heeft aangeboden, om tot een eenheidsfront te geraken. Waar schijnlijk zal hij daarop wel geen aan genaam antwoord krijgen. Nog zij aangestipt dat de heer Beu- mer, befaamd vrouwenhater, meer geestig dan juist, de dames in de Ka mer heeft gehoond en uitgelachen. Be- teekenis had het niet. Geen Centrale Kamer van Koophandel. Op de vragen van den heer Gerret- son betreffende de instelling van een Centrale Kamer van Koophandel, ant woordde de minister van landbouw a.i. het volgende Bij de behartiging der haar toever trouwde belangen gevoelden verschil lende Kamers van Koophandel en Fa brieken de behoefte tot samenspreking ter zake van de vele aangelegenheden, welke nagenoeg alle Kamers raken. 'Dientengevolge werden in den laat- sten tijd door sommige Kamers pogin gen aangewend om aan het onderling overleg vasten vorm te geven. Aangezien het gewenscht bleek, in deze pogingen de noodige eenheid te brengen, ging als gevolg van tot hem gerichte verzoeken de chef der afdee ling handel over tot samenroeping van een bijeenkomst van afgevaardigden der Kamers. Nadat algemeen de wen- schelijkheid van onderling overleg was vastgesteld, 'benoemde de vergadering een commissie, ten einde daarvoor een zoo eenvoudig mogelijken vorm te zoe ken. Allerminst beoogt de regeering de oprichting eener Centrale Kamer van Koophandel zij is van oordeel, dat een dergelijk lichaam, afgezien van het feit, 'dat het aanzienlijke uitgaven zoude vorderen en de noodzakelijkheid tot oprichting daarvan niet gebleken is, met de bij de wet aan de Kamers van Koophandel en fabrieken toegekende autonomie niet wel vereenigbaar zoude zijn. De opriohting van een dergelijk in stituut zoude trouwens, gelijk vast staat, door de overgroote meerderheid der Kamers van Koophandel geenszins met instemming worden begroet. De bedoeling van de nog loopende besprekingen is dan ook geen andere, dan voor de toekomst den weg tot een algemeen onderling contact, der Ka mers te ontsluiten. Het bruidsgeschenk van den ex-keizer. Naar blijkt uit een Wolff-telegram is het geschenk van ex-keizer Wilhelm aan zijn tweede gemalin, „een diadeem ter waarde van eenige honderden mil- lioenen mark", gisteren in den Rijksdag ter sprake gekomen. Op een vraag be treffende den uitvoer van dit kleinood antwoordde de Reichswirtschafsminis- ter, dat hiervoor, of voor andere siera den van waarde, voor den ex-keizer in Nederland bestemd, geen aanvrage voor uitvoer was gedaan. De minister zeide nog dat de dia deem in kwestie door een graaf uit Silezië aan een juwelier te Berlijn was ter hand gesteld om te veranderen, on der voorgeven dat ze toebehoorde aan een familie die in Duitschland was ge vestigd. De rijksregeering kon derhalve geen verdere stappen doen. Een filmaanslag op den ex-keizer. Na het huwelijk van den ex-keizer, dat aan de talrijke journalisten, pers fotografen en filmoperateurs zulk een geweldige teleurstelling heeft bezorgd, zijn verschillende van deze lui ui' Doorn vertrokken. Maar ook velen zijn gebleven om een gunstiger oogenbiik at te wachten. Dat oogenbiik kwam spoediger dan men verwacht had. Reeds Woensdag morgen ging de ex-keizer met zijn vrouw en zijn beide taxhondjes een wandelingetje maken op den achterweg achter den huize Schoonoord. En pas sant werd even een morgenvisite afge stoken bij de bewoners dezer buiten plaats. Als een loopend vuurtje ver spreidde zich het bericht In het dorp, dat het paar op den wandel was. Direct waren een aantal fotografen en film- perateurs bij de hand. Nu zou hun moeite toch nog eenigszins beloond worden. Bij het poortgebouw stonden alras een 4-tal operateurs opgesteld: Ook bij de poort achter de O. L. school Nu was er geen ontkomen aan. Maar, op 't poortgebouw had men de toebereidselen van de filmoperateurs bespeurd en den ex-keizer, terwijl deze op Schoonoord vertoefde, daarvan in kennis gesteld. Deze requireerde zijn auto en met neergelaten gordijntjes, aldus bewaard voor het spiedend oog, bereikte de ex- keizer door de poort bij de school het Huis Doorn. Het collectief arbeidscontract in de typografie. Naar „de Tel." verneemt komt het nieuwe collectieve arbeidscontract in de grafische vakken, waaromtrent overeenstemming werd 'bereikt, prac- tisoh 'hier op neer, dat de weekloonen in de eerste gemeenteklasse, die thans bij een 45-urige arbeidsweek 38.25 bedragen, bij een 48-urige arbeidsweek op ƒ36 zullen worden vastgesteld. In de vierde gemeenteklasse, dus in plaatsen van middelmatige grootte, wordt de daling der loonen van ƒ34.65 op ƒ32.16 en voor de laagste gemeen teklassen van ƒ30.60 op 27.84. Omtrent de loonen der jonge gezel len en leerlingen is men niet geheel tot klaarheid gekomen. Een kleine com missie zal deze loonen nog verder be handelen. De loonen van meester knechts zullen eveneens een kleine ver laging ondergaan. Het artikel betref fende de looncommissie zal zoodanig gewijzigd worden, dat indien noodig, elk half jaar de loonen niet alleen ver hoogd, maar ook verlaagd kunnen worden. DE GROENTE- EN FRUITVEILING. Door Burg. en Weth. is hef volgende voorstel aan den gemeenteraad ge daan In de Raadsvergadering van 28 April 1922 is door den heer Staverman een voorstel gedaan om de Groenten- en Fruitveiling op te heffen en is aan Burg. en Weth opgedragen omtrent dit voorstel advies uit te brengen. Voldoende aan deze opdracht heti- ben wij de eer het volgende te berich ten Het voorstel van den heer Staverman had twee redenen tot grondslag le. De veiling maakt de groenten en het fruit duur 2e. De veiling levert verlies op voor de gemeente. Ter behandeling van punt 1 is het dienstig de wordingsgeschiedenis der veiling na te gaan Er bestond voorheen te Vlissingen een groentenmarkt en een botermarkt de marktgelden voor de groentenmarkt en de .botermarkt zijn helaas in de ge meentelijke registers niet gesplitst, zoodat niet is na te gaan welke markt gelden op de groentenmarkt werden geheven en welke marktgelden op de botermarkt Op een slaat van de marktgelden van 1852 tot 1913 toonen de cijfers echter wel duidelijk het verloopen van beide markten aan, immers de markt gelden bedroegen van 1852 tot 1862 gent. per jaar 1857 1862 1872 -2085 1872 1882 - 1659 1882 1892 -1569 1892 1902 - 859 1902 1912 - 303 en in 1912 waren zij nihil. De redenen van het verloopen der markt moeten hoofdzakelijk gezocht worden in het toenemend leuren van groenten larigs de huizen, maar de markt kreeg een gevoeligen klap nadat in 1907 de groenten- en fruitveiling te Middelburg was opgericht. Evenals in vele andere deelen des lands gevoelden de groenten- en fruit telers op Walcheren behoefte aan een centrale plaats om ihun producten te verkoopen aan den tussehenhandel, het kweeken toch van fijnere groenten eischt veel arbeidsloon, de kweekers konden daarom het tijdroovend werk van het leuren niet langer zelf verrich ten en stichtten daarom de Veilings- vereeniging Walcheren te Middelburg. Vele Raadsleden zullen zich herinne- rn dat de Vlissingsche groenten- en fruithandelaars tusschen 1907 en 1913 allen naar Middelburg trokken om zich daar van groenten en fruit te voorzien om 's avonds laat met de door hen ge kochte waren in deze stad terug te keeren. Toen dan ook in 1913 de gemeente lijke Groenten- en Fruitveiling alhier wred gesticht, voorzag zij - in een be hoefte. De veiling nam dan ook sterk in INGEZONDEN MEDEDEELINGEN bloei toe, als onderstaande staat moge aantoonen. Opbrengst plaatselijke veilingen 1913 18.315.50 1914 28.268.75 1915 35.581.44 1916 42.987.63 1917 45.580.91 1918 81.253.41 1919 „118.023.90 1920 126.003.92 1921 147.108.80 Het aantal leden bedroeg in 1913 181 1914 186 1915 197 1916 197 1917 270 1918 365 1919 430 1920 437 1921 434 Wij zijn nu genaderd tot de vraag wat de gevolgen zouden zijn van een eve.itueele opheffing van de groenten- en fruitveiling. Wanneer men tot dezen maatregel overging zouden de kweekers van Domburg, Zoutelande, Biggekerke, Kourlekerke, Souburg en Ritthem hun ne producten brengen naar de veiling te Middelburg in stede van naar Vlis singen en de Vlissingsche leurders zouden weer genoodzaakt zijn hun wa ren in Middelburg te gaan koqpen. Men kan niet aannemen dat het feit, dat de Vlissingsche leurders hun waren te Middelburg gaan koopen in stede van te Vlissingen, hun aanleiding zal geven hun prijzen te verlagen, integen deel, de verhoogde onkosten zal hen nopen hun prijzen te venhoogen, nog afgescheiden van het feit dat het groo- te aantal koopers te Middelburg de markt stijver zal maken. Hoewel het volgende slechts een verwijderd verband heeft met de ge meentelijke Groente- en Fruitveiling, dient hier een woord gezegd te worden over de herhaaldelijk geuite klacht dat de leurders een te hooge winstmarge berekenen, omdat ons die kracht niet altijd billijk voorkomt. Wij willen onze bedoeling met een voorbeeld toelidhten. Stel de leurder koopt op de veiling zomer-aardappelen tegen 7 gulden het mud. Daartoe moet hij met een handkar naar de veiling gaan, aldaar eeriige uren verblijven, de aardappelen dan opladen en ze met zijn andere inkoopen des avonds naar zijn winkel vervoeren. Den volgenden dag moet de leurder de aardappelen met zijn groenten en vruchten op zijn kar laden en ze in het klein aan de huizen verkoopen, waar mede weder verscheidene uren ge moeid zijn. Wanneer hij nu maakt van een mud aardappelen ƒ9, dan verdient hij ƒ2 of bijna 30 4, wat men allicht billijk zal vi nden. Is echter de prijs van de zomer- aardappelen zeer laag, laat ons aanne men 3 per mud, en hij verkoopt die in het klein voor ƒ5, dan schijnt die winstmarge van 66 hoogst onbillijk en toch is het duidelijk, dat hij voor het verkoopen in het klein van een mud van ƒ3 evenveel tijdverlies en evenveel moeite heeft als voor ,het verkoopen in liet klein van een mud van ƒ7 en dat de daarop te maken winst even groot mag zijn. Nog een voorbeeld Dezen zomer werden op de veiling suikerij-peren verkocht voor 1 a 2 cent per kilo die peren werden rondge- leurd voor een stuiver per kilo, het verkoopen van honderd kilo van die peren leverde een winst op van ƒ3 a ƒ4 en daarmede was de dag gemoeid. Hoewel de winst d'us 300 a 400 was, bedroeg ze in totaal slechts ƒ3 a ƒ4, wat voor een dagloon toch niet te hoog mag worden geacht, nog afge scheiden van tarra en inwicht. Het uitdiukken van de winstmarge in percenten leidt heel dikwijls tot volko men verkeerde conclusies. Wij keuren natuurlijk af het maken van onredelijke winsten door tusschen- handelaars, ntaar wij; waarschuwen te gen oppervlakkige beoordeeling van die winsten. Moeilijker nog wordt die beoordee ling der winsten wanneer het vruchten amandelen, 20 cent per pakje. Reel. -0-5 CE LEVE85 ZEED M'. VEAAROmctn 6rtmkantel; van Lu* enSunhght Zeep Slechte spijsvertering en de onaangename gevolgen als bra kingen, hoofdpijn, gemelijkheid, ver stopping, geelzucht, hartwater enz. verdwijnen door het gebruik van Fos ter's Maagpillen. Prijs 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. betreft die eenigen tijd moeten liggen vóór zij voor de consumptie geschikt zijn en waarvan allicht een gedeelte voor den verkoop ongeschikt wordt. Wij zouden over deze zaak niet zoo lang uitweiden wanneer niet herhaalde lijk door het publiek, o.i. gheeei ten onrechte, verband werd gelegd tus schen het bestaan van de veiling en het maken van onredelijk schijnende winsten der leurders. Overgaande tot de bespreking van den financieeien kant der zaak, mer ken wij op, dat eerst in 1917 een com- mercieele boekhouding voor de veiling is ingericht, zoodat wij over de winst in dc jaren 1913 tot 1916 niet kunnen ooreelen in ihet jaar 1917 kan een winst berekend worden van pl.m. ƒ2000, de winst in 1918 bedroeg 1498, terwijl na dien tijd verliezen zijn gemaakt ondanks den toenemender! bloei der veiling. De onderstaande staat van uitbe taalde salarissen en loonen zal deze schijnbare tegenstrijdigheid kunnen verklaren Uitbetaalde salarissen en loonen 1913 1040.10 1914 „1152.18 1915 1278.68 1916 1290— 1917 „2410.93 1918 3984.76 1919 5803.37 1920 7961.09'/2 1921 „8213.09 Het toenemend werk op de veiling tengevolge van den toenemenden aan voer van groenten en vruchten zou in gewone omstandigheden de uitgaven voor de losse arbeiders eenigszins verhoogd hebben, maar onder normale omstandigheden zouden de uitgaven voor salarissen en arbeidsloonen nim mer met ƒ7000 gestegen zijn, zooafs nu het geval was. Een kleine vermindering der loonen voor de losse arbeiders heeft nu reeds een gunstigen invloed op 'het financieel resultaat. Voorts zijn de veilingsloonen in 1922 van 5 4 op 6 gebracht. Eindelijk is een kleine wijziging ge bracht in de boekhouding, in dier voe ge dat permanent een vaste jaariijk- sche huur aan de veiling in rekening wordt gebracht, in plaats dat de vei ling gedurende een bepaald aantal ja ren wordt belast met rente cn aflossing van het geleende kapitaal.

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1