SteSesfeC/tocofaad Oud "Witvenen &bomme£ Ifoe Seste Caeao Oud Si/'iMvn 32>us @.3)riessen 60e Jaargang DINSDAG 14 NOVEMBER (iEMËENTEBËSTUlR BINNENLAND FEUILLETON De Braziliaansche e— No 269 VLISSINGSCHE COURANT OPNEMING VAN VOETPADEN EN KUNSTWERKEN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat, te beginnen op 23 November a.s. vanwege de gemeente een algemeene opneming zal worden ge houden van de voetpaden en de daarin ge legen kunstwerken in die gemeente. Vlissingen, den Men November 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Grondwetsherziening. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de afdeelingen der Eerste Kamer in zake de Grond wetsherziening, verklaart de minister van binnenlandsche zaken met betrek king tot het evenredig kiesrecht, dat hii zonder vooruit te loopen op den inhoud van het nog in te dienen wetsontwerp durft te verklaren dat naar hij zich vleit een regeling kan worden getroffen wel ke aan redelijke eischen, ook wat be treft het behoud van het provinciaal verband, beantwoordt. De begrooting van oorlog. Blijkens het voorloopig verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer over de begrooting van oorlog, werd het eindcijfer dezer begrooting door vele leden èn op zichzelf èn in verhouding tot de begrootingen der andere depar tementen, zeer hoog geacht in verhou ding tot de andere departementen, om dat dc vermindering met 17 pet. hier lang niet is bereikt. Bovendien zijn er, naar verscheidene leden opmerkten, verschillende oorza ken, die wel tot vermindering van uit gaven, doch niet tot werkelijke bezuini ging hebben geleid. Wel zijn aldus de hierbedoelde le den hier en daar meer of minder doelmatige bezuinigingen aangebracht, doch de ware bezuinigingsgeest is blijkbaar het departement nog niet bin nengetreden. In het verslag worden vele posten aangegeven, waarop men bezuiniging mogelijk en noodzakelijk achtte. Hier werden nog met name als bezuinigings maatregel genoemd reorganisatie der genie, vermindering van den diensttijd der cavalerie en staking van de oplei ding tot onderwijzer in de Zweedsche gymnastiek. Verscheidene leden vestigden de aan dacht op de h.i. veel te omslachtige en daardoor kostbare organisatie van 's ministers departement. Gevraagd werd of de minister bereid is een verkorting van den eersten oefen tijd in overweging te nemen van de dienstplichtigen, die langer dan 5'/2 maand moeten dienen. In het bijzonder de eerste oefentijd bij de cavalerie werd te lang geacht. Verscheidene leden waren van oor deel, dat in 1923 .geen herhalingsoefe ningen behooren te worden gehouden. Vele andere leden konden zich met de ze opvatting allerminst vereenigen. Op spoedige indiening van een wets ontwerp, houdende een nieuwe pen sioenregeling voor het reserve-perso neel, werd door zeer vele leden aange drongen. Enkele leden wcnschten 's ministers aandacht te vestigen op den noodtoe stand, waarin dé" militairen, die onder naar het Fransch van A. MATTHEIJ. 17) En toen het kind zich bevend onder worpen had aan dien eisch en den verlangden eed had afgelegd, kuste Balda haar hartelijk, zeggende Zoo is 't goed, Angelina Meer vraag ik u niet, mijn arm schaap Voor het overige zal ik zelf wei zorgen Het overige, dat was in haar gedach ten om voor Angelina rijkdom en rang te veroveren. Bij al 't verschil in ge aardheid, dat haar niet ontgaan was, gevoelde Balda zich tevreden, omdat zij begreep, dat Angelina goed, rein en volgzaam was. Wat ik voor haar op het oog heb, dacht de moeder, verdient zij ten volle En die overweging bevestigde Balda in haar zonderlinge voornemens om wraak te willen nemen op het mensch- dom. Voor haar onschuldig kind zou zij misdaden begaan en Angelina's zacht heid scheen reeds bij voorbaat de rechtvaardiging harer wreedheden te zullqji zijn. Wie ook door Balda's toe doen zou moeten lijden, het was Balda volmaakt onverschillig, als zij voor haar kind maar de plaats zou kunnen vero veren, die zij bij zichzelf besloten had eenmaal te zullen bemachtigen. Toen haar tante overleden was, had de oude pensioenbepalingen gepen- sionneerd worden, zich op dit oogen- blik bevinden. Gaarne zouden deze le den zien, dat voor deze gepensionneer- den iets werd gedaan. De vraag werd gesteld, welke kor tingen op de jaarwedden der beroeps militairen zullen worden toegepast, wanneer van de burgerlijke ambtenaren het betalen van een premie voor eigen en voor weduwen- en weezen-pensioen zal worden geëischt. Eenige leden gaven te kennen dat in zake de dienstverlating tegenover de organisaties van 'beroepsonderofficie ren niet is opgetreden, zooals na de aanvankelijk door het departement te genover haar aangenomen houding, had mogen worden verwacht. Zij zouden het op prijs stellen te vernemen, waar aan de door hen gewraakte handelwijze moet worden geweten. Van verschillende zijden werd gewe zen op den onhoudbaren toestand, waarin vele militairen komen te verkee- ren, doordien de regeering inzake de dienstverlating te treffen maatregelen eerst zoo laat ter kennis van de be langhebbenden worden gebracht. De leden, hier aan het woord, verklaarden het zeer op prijs te zullen stellen, indien de minister aan de Kamer een volledig overzicht zou willen overleggen van de maatregelen, welke de regeering zich voorstelt ter bevordering van de dienst verlating te nemen. Ten slotte werd de vraag gesteld, welke waarborgen de minister heeft, dat de verdeeling in geschikte, minder ge schikte en ongeschikte militairen, wel- k^, naar men had vernomen, in het voornemen ligt, op geheel onpartijdige wijze geschieden zal. En moet van deze officieele on- en mindergeschikte ver klaring niet worden gevreesd, dat de trekkenen zeer moeilijk een hun pas sende positie in de burgermaatschappij zullen kunnen vinden Nota over de werkloosheid. Ten einde bij de behandeling der interpellatieVan den Tempel aan de Tweede Kamer de voorlezing van cijfer materiaal zooveel mogelijk te besparen, heeft de minister van. arbeid, de heer Aalberse, de Kamer een nota doen toe komen, waarin een overzicht gegeven wordt van hetgeen door het departe ment van arbeid gedurende 1921 en 1922 is verricht ter bestrijding van de werkloosheid en tot leniging van den door werkloosheid ontstanen nood. Uit deze nota blijkt o.a., dat de werkloosheid in den aanvang van 1922 belangrijk hooger was dan in andere Januari- en Februari-maanden zij üep terug met de zomermaanden en bleef tot dusverre over alle kassen tezamen genomen, ook in de gunstige maanden, nog hooger dan het gemiddeld index cijfer over 1921 aangaf, zoodat vast staat, dat het gemiddeld cijfer over 1922 belangrijk hooger zal zijn dan over 1921. De werkloosheid in dc diamantindu strie is in den loop van 1922 voortdu rend verminderd en is thans, hoewel nog zeer hoog, veel lager dan in 1921. Daarentegen is o.a. in de typografie en in de metaalnijverheid de werkloos heid opgeloopen ook-gedurende de zo mermaanden. Groote werkloosheid hadden voorts zeer veel andere be drijfstakken. Het aantal verzekerden verminderde voornamelijk door daling van ledenta' der vakorganisaties, en doordien ver schillende organisaties hare werklo zenkassen hebben opgeheven. Balda zich in haar wanhoop gewend tot mevrouw De Sergy, die zij bij name kende en die zij wist, dat tot hare fami lie behoorde, om die dame, niet zonder welsprekendheid, haar onhoudbare po sitie af te schilderen. Geroerd door den toon van Balda's brief en van innig medelijden bezield, dacht mevrouw De Sergy terstond er aan om dat ongelukkige meisje, dat, gelijk zij meende, wel zeer geschikt zou zijn tot gezelschapsdame van haar eigen dochter, bij zich aan huis te nemen, en schreef zij Balda, onder overmaking van een voldoende som gelds voor uitrus ting en passagekosten, om maar zoo spoedig mogelijk naar Frankrijk te komen. Men moet niet denken, dat Balda een oogenblik geroerd was door de edelmoedigheid van mevrouw De Ser gy. De herinnering aan haar Creooische tante bedierf reeds bij voorbaat alles wat een ander familielid in haar belang meende te kunnen doen. Wat zal dat nu weer voor een beschermster zijn dacht Balda. Nu 't is mij nagenoeg om 't even, ik zal mijn tijd niet verliezen met de dupe van haar weldaden te zijn. Balda kwam te Parijs, gewapend met haar beredeneerde plannen, maar tege lijk oog met haar schoonheid, die des te gevaarlijker was, omdat ze zich, evenals Balda zelf, eenvoudig voordeed en geen aanspraak scheen te willen maken op erkenning of bewondering Nog geen veertien dagen was Balda Toch loopt het totaal bedrag aan bijdragen der leden ook in 1922 nog naar boven. Daarentegen loopt het totaal bedrag aan uitkeeringen belang rijk terug, gevolg van verlaging der bijdragen verkorting van ujtkcerings- duur, verlenging van wachttijd. Het totaal bedrag aan uitkeeringen (bij veel grootere werkloosheid dan in 1921) kan worden gebaseerd op 12 mil- lioen gulden. De P. T. en T. in 1921. Verschenen is ihet verslag van den dienst der posterijen, telegrafie en tele fonie over 't jaar 1921. Uit het verslag blijkt dat de posterijen over dat jaar werkten met een nadeelig saldo van 7.777.659. Het aantal gewisselde stuk ken verminderde tegenover 1920 met ruim 35 millioen. Het telegrafisch ver keer in het binnenland nam met ruim 16 af, terwijl het buitenlandsch ver keer eenige toename vertoonde. Het te kort op den dienst der telegrafie be droeg over 1921 ƒ4.323.876. Wat den dienst telefonie betreft viel een toename te constateeren in het interlokaal ver keer van 6 Deze dienst sloot met een voordeelig saldo van ƒ4.426.374. De exploitatierkening van de post-, telegraaf- en telefoondiensten te zamen sluit met een nadeelig saldo van ƒ7.675.160 (hierbij het verlies van den postcheque en girodienst niet inbegre pen). Het nadeelig saldo van de drie dien sten over 1920 heeft ƒ17.130.565 be dragen, over 1919 10.046.604, over 1918 9.457.340, over 1917 ƒ117.785. Het volgens de oorspronkelijke be- grootingswet over 1921 geraamde ver lies was 17.282.671, volgens de voor- loooige cijfers bedraagt het verlies op de post-, telegraaf- en telefoondiensten ƒ7.675.160, op den postchèque en giro dienst 677.675, totaal voorloopig vastgesteld verlies ƒ8.352.835, zoodai de raming ƒ8.929.835 te hoog is geble ken. Classificatie van gemeenten. De Nederlandsche Bond van Kan toorhouders bij den post- en telegraaf dienst heeft den ministerraad verzocht, in plaats van de thans bestaande clas sificatie van de gemeenten uit te brei den, deze geheel af te "•rhaffen. Te Groningen heeft een provinciale protestvergadering plaats gehad tegen de voorgestelde classificatie van de ge meenten, van comité's. gemeentebestu ren en belangstellende onderwijzers en ambtenaren. Na langdurige gedachten- wisseling werd besloten een motie aan de regeering te zenden, waarin ten krachtigste geprotesteerd wordt tegen de voorgestelde herclassificatie van de gemeenten in het bijzonder en tegen de classificatie van gemeenten in het al gemeen en uiting gegeven wordt aan heftige verontwaardiging der vergade ring over de schandelijke onrechtvaar digheid" om de kosten der bezuiniging in dubbele mate te doen drukken op de ambtenaren in kleinere steden en op het platteland, terwijl de ambtenaren in de grootere stedeh worden ontzien. Een commissie werd benoemd, die met de gegevens van de oorspronkelijke commissie verdere gegevens zal ver zamelen, teneinde die door 'n deputatie naar den minister af te vaardigen, te doen gebruiken. De actie van het spoorwegpersoneel. Het bericht, voorkomende in ..de Standaard", dat de directie reeds bij in den nieuwen familiekring geïnstal leerd, of haar operatieplan was reeds geheel gereed en, zonder af te wijken van haar doel, zou zij hetgeen zij zich voorgenomen had te doen, ook geheel ten uitvoer brengen. Door listig te manoeuvreeren veinsde zij voor den graaf De Sergy een diepen hartstocht te hebben opgevat, een hartstocht, dien zij, naar 't scheen, zocht te verbergen en te bestrijden maar die natuurlijk niet onopgemerkt kon blijven door een man van veel on dervinding, die nog knap genoeg, zij 't ook niet jong genoeg meer was, om zich gestreeld te gevoelen door de liefde dier uitheemsche schoonheid. Balda toonde zich in dien minne handel een volleerde tooneelspeelster of beter gezegd een doortrapte huichela- res. Zij verleidde den graaf niet, o in 't minst niet, ze werd door hem verleid. Hij twijfelde geen oogenblik aan haar onschuld, aan haar oprechtheid, aan haar deugd. Er ontstond een lange en bewonderenswaardige strijd tusschen liefde en plicht en Balda bood inder daad een heftigen wederstand. Maar moest zij niet eindelijk bezwijken voor een liefde, die sterker bleek dan haar jonkvrouwelijke wilskracht Zij be zweek dus. Willens en wetens bezweek zij. En toen kwamen de zelfverwijten, de hartstochtelijke zelfverwijten en de bittere tranen, die daarbij behoorden Op den leeftijd, dien mijnheer De Sergy had bereikt, streelde die lang verwachte en duurgekochte overwin- den loonraad een voorstel aanhangig gemaakt zou hebben, blijkt onjuist te zijn. Nog steeds hopen directie en orga nisaties, dat zij tot overeenstemming kunnen komen. De beslissing valt eerst 15 November. Het werkplaatspersoneel is, volgens de organisaties, zeer onbillijk behan deld door de invoering van 10 loonsverlaging. De directie wil, bij invoering van de 8>/2 loonsverlaging of pensioenstor ting, de reeds ingevoerde loonsverla ging van het werkplaatspersoneel te rugbrengen van 10 op 7 De organi saties zagen deze reductie gaarne ge bracht op 5 Nader wordt gemeld, dat de minister van waterstaat gisteren aan de orga nisaties heeft medegedeeld, dat hij ten aanzien van de voorgestelde loonsver laging geen concessies kan doen. Een werkloozen-demonstratie. Morgen zullen ongeveer 1500 werk- loozen uit Rotterdam naar Den Haag komen wandelen, onder leiding van den Rotterdamschen Bestuurdersbond. Deze werkloozen willen in de residen tie aanwezig zijn als de heer Van den Tempel in de Tweede Kamer zijn in terpellatie houdt over de werkloos- lieidszorg. Des morgens 7 uur vertrekt de op tocht van de Heulbrug te Rotterdam en te Delft zullen zich nog een aantal werkloozen aansluiten. Uit het drukkersbedrijf. Na circa twee maanden onderhande len is Maandag de onderhandelings commissie, bestaande uit vertegen woordigers van de Federatie der werk- gevers-organisatiën in het Boekdruk- kersbedrijf eenerzijds en van de vier organisaties van typografen anderzijds, onder voorzitterschap van den heer H. Diemer, het eerste lezing eens ge worden over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor 1923 en 1924. De voornaamste bepalingen daarvan zijn invoering van de 48-urige werk week en verlaging van twaalf procent van het uurloon, d.i. ongeveer zes pro cent van het weekloon. Buitendien is de ontslagkwestie beter geregeld dan in de bestaande overeenkomst het ge val was. De beslissing is, bij deze eerste lezing niet genomen met algemeene stemmen. Dc algemeene vergaderingen der verschillende organisaties zullen thans in December definitief hebben te be slissen over de aanneming dezer over eenkomst. Tegen den invoer van vervalschte en ondeugdelijke waren. Wij hebben reeds vroeger herhaalde malen aangedrongen op een keuring van handelswaren, alvorens den invier daarvan toe te staan, schrii'ft het „Maandbt. tegen de Vervalschingen", en telkens doen zich feiten voor, welke de noodzakelijkheid van een dergelijk onderzoek bewijzen. Dat het voor den groothandel van he. crootste gewicht is, bij den invoer van grondstoffen een analyse-certificaat van beëedigdc scheikundigen te eischen, bewees wederom een onzer laatste on derzoekingen ten deze, waarbii een vervaisching van vloeispaat een der noodzakelijke grondstoffen voor de emailvervaardiging met ca. 13 1 waardelooze materie (krijt) geconsta teerd werd. Indien onze industrieelen bij den inspannenden somtijds, wegens ning hem oneindig meer dan ai zijn vroegere veroveringen. Balda had trouwens wel gezorgd hem de zege niet te laten behalen, voordat zij volkomen overtuigd kon zijn van haar overwin naar te bezitten en vast te kunnen houden. Van dat oogenblik was zij in he( hotel Serge -wij hebben het gezien in de meest uitgestrekte beteekenis van het woord... de maitresse. Altijd nog nederig en zacht tegen over haar weldoenster, geschiedde het uiterst langzaam, langs slinksche we gen, met speldeprikken dat zij dag aan dag de edele vrouw vinniger kwetste, martelde en haar eindelijk met een ver_ schrikkelijke leugen den genadeslag gaf Toen liet zij Angelina overkomen. Toen trouwde zij met den graaf De Sergy. Thans stonden alleen nog maar tus- schen haar en haar doel Lucien en Lucie. HOOFDSTUK XIV. Het geheim van Lucie. Balda verliet Angelina zelfs niet, toen deze was ingeslapen. Zij strekte zich op een sofa uit en sliep naast het bed van bet kind. Met haar zenuwen van staal had zij slechts zeer weinig behoefte aan slaap en toen Angelina wakker werd, zat haar moeder zoo kalm en zoo goed uitgerust bij haar, alsof zij den geheelen nacht bedaard op haar bed had doorgeslapen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Gevirutt ziefi. in óe a/bm 6e/cende öevindtzie/iinde de valuta, hopeloozen strijd, nog bui tendien te kampen Lebben met ver valschte grondstoffen, wordt de con currentie met het buitenland natuurlijk geheet nmogelijk gemaakt. Voor zoover het consumptie-artike len betreft welke onder het bereik der Warenwet vallen, zouden bij onstente- nis van een invoer-certificaat, een on derzoek aan de grenzen zij het ook slechts een voorloopig ter wering van grove vervalschingen, ten zeerste wen9cheliik zijn, zoowel in het belang der koopers als van de openbare ge zondheid. Immers indien men toelaat, dat vervalschte waren zich overal in het land verspreiden, zullen zich reeds schadelijke gevolgen door het gebruik daarvan op groote schaa! kunnen voor doen, alvorens de keuringsdiensten daartegen op zouden kunnen treden. Ook Angelina was door een welda- digen slaap merkbaar verkwikt, de koorts was geweken en zij gevoelde zich sterker en vooral veel opgeruim der. De eerste gedachte van het kind was zichzelf niet zonder angst af fe vragen, of geen der geheimen, wier zwaren last zij torste, haar was ont snapt, maar zij was weldra overtuigd dat zij niets verkeerds had gezegd en omtrent dat punt gerustgesteld, ge voelde zij zich opgewekter dan ooit. Zij wilde opstaan en haar moeder had er niets tegen. Lucie had al vroeg laten vragen, hoe 't met haar kleine vriendin ging. Zullen wij haar laten vragen, of zij bij u wil komen stelde Balda voor. Vindt u 't goed Anders zou ik 't immers niet heb ben voorgeslagen. Balda verweet zich zelf, dat zij gis teren haar rol tegenover Lucie niet geheel had volgehouden. In haar be zorgdheid voor haar kind en voor haar geheim, had zij met een zekere bitter heid tegen de dochter des huizes ge sproken en zij wilde nu die fout weder goed maken. Lucie gaf dadelijk aan Angelina's roepstem gehoor en onder het omhel zen fluisterde Angelina haar toe iIk heb geen woord gezegd, wees gerust 1 Het gesprek was nu van weerskanten vroolijk en vol van hartelijkheid. Toch zou de morgen niet voorbijgaan zonder emotie en zonder donkere wolken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1