1000 150 100 25 zer citeit MAANDAG 13 NOVEMBER TwinK GUINEE MERQO" uddelburo oederen htzending nbiedingen aanvragen itbode nstbode n elsje Maatschappij van nvaart - Pfo 268 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr Jalstraat 58, Vlissingen. Iel. Interc. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen cnr^i^nn tl Uil een ongeluk. UUU BINNENLAND iFismWBTON De Braziliaansche Stads- enProvincienieuws Een heerlijke lekkernijA.J.P'sKerstpudding Verschoten kinderkleertjes kunt U zelf thuis met weder prachtig frissche kleunen geven.De klei nen zullen verrukt Zijn gazijn kkersbuizen, Manchester Manchester en blauw. NIERSE :ember een flinke HUIJBRECHTS, stelling een flinke eneden de 18 jaar 4 „Vliss. Courant" aagd. /alstraat 94. delb.-Rotterdam legen plaatsen. *1 PASSAOIERS N EN VEE. r. Eon :r Y. Hldd T.ni. nnt 8 n. tur 12 8 te be. omen Transp. en Exp. en Q. VOS, Tel. ENHOORN, TeL 163. TERHODT, Tel. 282 niTERHEK.TM. 101 VLISSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlie van eiken anderen vinger. Vrijz. democratische bond. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht ving Zaterdagmiddag de algemecne vergadering aan van den vrijz. demo- uitischen bond, onder voorzitterschap va/imr. W. H. M, Werker uit Arnhem, in zijn openingswoord herinnerde de voorzitter aan de moeilijkheden, die zich in den bond hebben voorgedaan. De loutering, die de partij heeft onder gaan, heeft ons nog dieper bewust doen worden van de waarachtigheid van ons beginsel. Terwijl andere groepen der linkerzijde gehavend of althans bescha digd uit den verkiezingsstrijd te voor schijn kwamen, zijn wij onverzwakt in de Tweede Kamer, en versterkt in de Eerste Kamer teruggekeerd. Voorts wees mr. Wekker op den in vloed der vrouw en het streven van zekere zijde om de rechten der vrouw lan te tasten. Ten slotte riep spr. de democraten van Nederland op zich te vereenigen Aan het vrouwelijke Kamerlid, mevr. BakkerNord werd een bloemstuk aangeboden. Vervolgens ging de vergadering over in huishoudelijke zitting. In de des avonds voortgezette ver gadering sprak mr. H. P. Marchant over den uitslag der verkiezingen en het beleid der Kamerfractie. Spreker gaf allereerst eenige merk waardige punten uit de geschiedenis der partij, waarbij hij het belangrijke werk van dr. Bos memoreerde. Onze partij, zeide spr., kan een cen trum van wetenschappelijke publicatie zijn. Het is een dwaling te meenen dat wij reeds te wetenschappelijk zijn en daardoor een te groote afstand ons gescheiden houdt van den volksgeest. Dat ons beginsel sterk leeft in een be langrijk deel van ons volk, is dit jaar sterker gebleken dan ooit. Vervolgens zette spr. uitvoerig uiteen hoe de partij tegenover het godsdien stig leven staat. Spr. heeft geen plan van bezuiniging in zijn hoofd dat is niet zoo eenvou dig Noodig is, dat de begrooting beter wordt ingedeeld, ons een ander beeld tan den toestand zal geven. Het is niet voldoende om maar enkele posten te schrappen, want de inkomsten zullen ook in de komende jaren een daling aangeven. De wetenschappelijke krach ten in de partij moeten voor ons deze kwesties voorbereiden. Een stap in de goed richting is het inzicht van den heer Colijn in zake de uitgaven voor het militairisme. Op die manier zullen we een andere en zuiniger organisatie krijgen. In die richting hebben we steeds gewerkt. De tarieven in het drukkersbedrijf. Naar de „Tel." verneemt, zal in een op 16 November te houden vergadering van de afdeeling Amsterdam van den bond van werkgevers in de grafische bedrijven worden voorgesteld de thans geldende tarieven buiten werking te stellen en dit voorstel, indien het in de naar het Fransch van A. MATTHEIJ. 16) Alle slaven werden scherp in het verhoor genomen en zelfs gegeeseld. zonder dat men uit hen een enkele in lichting verkreeg. Eenige maanden later verscheen üalda weder bij haar tante, bleek, ver magerd, als iemand die eindelijk van lang en gevaarlijk ziekbed is op- Waan. Waar is uw kind vroeg de tante «aar woedend. in veiligheid antwoordde Balda zoo bedaard mogelijk. Dat kind was Angelina. Die eerste liefde van Balda, zoo I Pjotseling in haar bloei gestuit, had «iet den tijd gehad te verwelken. Alles *at er aan hartstocht was overgeble- ven in dat versteende hart, voor een I "ogenblik door de gloeiendste vlam 1 verhit, werd nu omgezet in liefde van I Ie moeder voor haar kind, van de tij- I Serin voor haar jong. Zij beminde haar kind met een soort I Van razernij, 't Was op zich zelf haar '"eds een bron van genot, dat ,j uit «aar verboden liefde dat driewer on wettige schepseltje, in welks «deren e' geminachte, het slavenbloed afdeeling wórdt aangenomen, te bren gen op de agenda van de bondsverga dering, welke 19 en 20 December ge houden zal worden. Misbruik van werkloosheidssteun. Een ergerlijk misbruik van werkloos heidssteun is te Rotterdam aan het licht gekomen. De zager H. K. was van Januari tot Juli werkloos, waarom hij van het burgerlijk armbestuur 11 steun ontving. Op 1 Juli kwam hij in dienst van een zagerij in de Sophia- straat. Hij was alleen werkzaam, van .half acht tot half elf en van twaalf tot zes uur, zoodat hij gelegenheid had iederen dag te laten stempelen. Hij ontving zoodoende van Juli tot heden geregeld 11 steun en dat met mede weten van zijn patroon. Deze toch ver meldde zijn naam op den loonstaat. Op verzoek van den officier van justitie zijn zoowel H. K. als zijn patroon gear resteerd. Broekhuys en de Nationale Opera. De heer Broekhuys heeft aan mr E G. S. Bourlier te 's-Gravenhage op dracht gegeven het faillissement der Nationale Opera tegen te spreken en heden in Raadkamer de schuld, waar voor faillissement werd aangevraagd te voldoen. Het bedrag is Zaterdagmor gen in handen van mr. Bourlier gede poneerd. Mr. Bourlier kan verder in Raadka mer mededeelen, dat de heer Broekhuys zich voorstelt, de Opera in staat te stel len eventueeie schulden te voldoen. Ten slotte heeft de heer Broekhuys zich bereid verklaard aan de Nationale Opera een subsidie van 10.000 te verstrekken, benevens zoodanig kapi taal als verder noodig zal blijken, mits naast een door de artisten te benoemen directeur wordt benoemd een Raad van Toezicht, bestaande uit vijf personen, waar-yan4w.ee te benoemen uit en door de artisten. Naar „de Courant" verneemt, heeft de heer Broehkuys zijn bemoeiingen- met de Nationale Opera in dezen zin voortgezet, dat hij ook de salarissen van het personeel heeft aangezuiverd en 200.000 bedrijfskapitaal toegezegd heeft. Aan het personeel zou de keuze van een directeur wroden overgelaten. Er zou een Raad van Toezicht worden benoemd, bestaande uit 2 leden van het personeel, 2 leden aan te wijzen door den heer Broekhuys en 'n accoun tant. Failissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf <S Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 10 November in Nederland uit gesproken 79 faillissementen tegen 37 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 10 Novem ber 2680 faillissementen tegenover 1849 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. stroomde, door heldhaftig geduid, be rekening en overleg gered had van de slavernij, of van den dood. Angelina behoorde haar toe, haar al- Jeen, niemand anders Welk een blijd schap, welk een triomf zou het niet voor haar zijn, als zij eens alle hinder palen verbroken hebbende, in spijt van alle vooroordeelen in de wereld, die zij op handige wijze had bedrogen, een kind zou brengen dat een slaaf tot va der had gehad en dat kind eenmaal rijk, gelukkig, gezegend en benijd zou zien Enkele jaren na de hierboven ver melde gebeurtenissen kwam de oude creoolsche te sterven, na haar nicht tot univcrseele erfgename te hebben gemaakt. Maar het bleek welhaast, dat zij zoodanig geruïneerd was, dat niet eens alle achtergebleven schulden be taald konden worden en dat Balda niets anders overbleef dan eenige ju- weelen, waarvan de oude coquette zich vroeger nooit had willen ontdoen en die zij gelukkig nog bij haar leven aan haar nicht op haar ziekbed gegeven had. Voor de tweede maal stond nu Balda alleen op de wereld, zonder geld, zonder vooruitzichten en zonder be scherming. Haar eerste gedachte gold nu haar kind, dat zij wilde wederzien. Angelina was groot gebracht gewor den door een oude negerin, die Balda's moeder zoo genegen was geweest, dat VLISSINGEN, 13 NOVEMBER. De werkloosheid. Vrijdagavond werd in het gebouw „Diligentia", Nieuwstraat alhier, een werkloozen-vergadering gehouden, uit gaande van het P. A. S., met den heer C. A. de Klerk, voorzitter der landelijke federatie van bouwvakarbeiders, als spreker Deze vergadering werd met een kort woord door den voorzitter van het P.A. S„ den heer J. Post Sr., geopend, waarna de spreker het woord verkreeg tot behandeling van zijn onderwerp „De werkloosheid" in zijn inleiding sprak de heer De Klerk zijn vreugde uit over de zeer groote opkomst naar deze vergadering en wees er de aanwezigen tevens op niet te denken dat hij, spr., dezen avond voor hen de werkloosheid nu eens zal oplossen, daar niet hij, doch de gansche arbeidersklasse dit in zijn macht heeft. In den breede werden de oorzaken, wel ke z. i. tot deze werkloosheid geleid hebben naar voren gebracht, waaruit spr. telkenmale de conclusie trok, dat het kapitalistische productiestelsel, het welk op slechts zooveel mogelijk winst gebaseerd is, inplaats van naar de be hoeften der menschheid, de werkloos heid als een permanent verschijnsel in zich sluit, en aldus de huidige werk loosheid geen voorbijgaande crisis is, zooals velen willen doen gelooven, doch van blijvenden aard. De uitspraak van Domela Nieuwenhuis indertijd, nl. „het kapitalisme zal door de werkloosheid ten onder gaan", begint in dezen tijd wel realiteit te verkrijgen, daar zelfs de knapste economen van christelijke en liberale zijde, niet in staat zijn een op lossing te vinden van dit probleem zon der het huidige productieste!?;! aan te tasten. Na de middelen besproken te hebben, welke door rijk en gemeenten worden aangewend tot hulpverleening aan de werkioozen, bracht de heer De Klerk op uitvoerige wijze de eischen der onfhanhankelijke vakbeweging naar .voren, welke zijn productief werk te gen vol loon of een steunuitkeering van vol loon bij ontbreking van werk. daar het, aldus spr., niet onze schuld is dat we niet kunnen produceeren, en alzoo de gemeenschap tot taak heeft ons op behoorlijke wijze te onderhouden. Krachtig werd vervolgens door spr. aangedrongen op het oprichten van een werkioozen agitatie-comité om ook in Vlissingen, evenals dit zoo doeltreffend elders in het land geschiedt, te agitee- ren voor deze eischen, daar de autori teiten slechts door de beweging der arbeiders tegemoet komend zijn te brengen voor onze eischen. Nadat door spr. doel en werkwijze der W. A. C.'s was uiteengezet, werd een voorloopig bestuur gevormd, waar bij de werkioozen zich op een vastge- stelden dag kunnen doen inschrijven als lid. De vergadering werd hierna door den voorzitter gesloten. zij zich nu nog dadelijk had bereid ver klaard om Balda's kind onder haar hoede te nemen. Bij die zwarte menschen vindt nten soms een trouw en een toewijding, waarvan men in Europa tevergeefs de wederga zou zoeken. Gedurende tien jaar had Balda den moed gehad niet alleen om ver verwijderd te blijven van haar kind, maar zelfs om nooit iets omtrent haar te vernemen, daar zij be vreesd was, dat anders Angelina's le ven of vrijheid mochten bedreigd wor den. Zoodra haar tante begraven was, verkocht Balda haar .juweelen en spoedde zich- naar haar kind. Toen vertelde zij alles aan hef nog zoo jeugdige meisje. Zij deelde haar 't geheim harer geboorte mede, den dood van haar vader en de martelingen harer moeder. Wat wilde zij dan Met welk doel stortte zij in dat jong gemoed zulke ontzettende geheimen over Deed zij 't, opdat haar dochter, we tende, dat zij op de wereld niets anders had dan de liefde harer moeder en wat die moeder voor haar geleden had, haar alleen, haar grenzenloos zou lief heb ben Wilde zij in dat kinderhart het gevoel van haat, den dorst naar wraak storten, waardoor zij zelve verteerd werd Misschien had zij zich zeif geen rekenschap gegeven van haar bedoelin gen, van haar gedachten. Zij had zoo lang gezwegen dat zij eindelijk wel spreken moest, dit alleen was haar zel ve duidelijk. Wat zou nu Angelina zeg- Door Oefening Vereenigd. De gemengde zangvereeniging „D. O. V." gaf Zaterdagavond onder lei ding van haar directeur, den heer J. T. J. Machgeels, een uitvoering in het Con certgebouw. De voorzitter opende de bijeenkomst met een welkomstwoord en deelde mede, dat we na de pauze eeni ge solo's zouden krijgen. Hierna werd het programma afgewerkt en dit op lofwaardige wijze. Een kleine opmer king moeten wij maken, nl. dat de so praan oogenblikken had dat ze te veel den boventoon had. De „Laatste Kerk gang", een nummer voor koor, solo en begeleiding was bijzonder mooi en al moet de directeur rekening houden met zijn krachten, mag gezegd worden, dat het geheel een plechtigen indruk maak te. waar ihet orgel zeker wel het zijne toe iheeft bijgedragen. Er onder de lei ding van den heer Machgeels zeker vooruitgang te bespeuren. Na de pauze werden we vergast op de solo's en wel twee sopraan-solo's en een duo voor sopraan en alt. Beiden werden zeer lief voorgedragen en het applaus bewees wei dat dit zeer werd gewaardeerd deze extra gave. Een één- acter, werd goed en vlot gespeeld en een bal besloot de uitvoering. Vechtpartijen. Zaterdagavond ontstond bij de uit betaling van de gemeentelijke steun gelden aan de werkioozen op de Groo te Markt alhier, kwestie tusschen leden van den Federatieven en den Modernen Transportarbeidersbond, waarbij een der aanwezigen een kleine verwonding opliep. Door de politie is deze vecht partij in den aanvang beëindigd kun nen worden. Des avonds schijnt de twist echter opnieuw te zijn ontbrand in een café op den Peperdijk. waarbij een ernstige onderlinge vechtpartij is ontstaan en waarbij eenige dér ruziemakers ver wondingen opliepen. Zekere v. P. werd ernstig in ihet gelaat en in den hals verwond, zoodat de wang geheel werd ingescheurd. Na voorloopig ten politie- bureele te zijn behandeld, werd de man naar het gasthuis overgebracht en al daar ter verpleging opgenomen. Twee oersonen, verdacht van deze mishandeling, zijn des avonds nog ge arresteerd. Gisteravond zijn zij echter, na beëindiging van het onderzoek, weer in vrijheid gesteld. Zaterdagavond werd een der pa tiënten uit het gasthuis alhier vermist. Bij een door de politie ingesteld onder- oek bleek dat bedoelde patiënt kans had gezien het ziekenhuis heimelijk in zijn nachtgoed te verlaten door over een muur te klimmen, waarna hij later door de politie in de echtelijke woning werd aangetroffen. Natuurlijk werd hij door de politie kalmpjes daar gelaten, omdat het door haar ingesteld on derzoek alleen ten doel had nasporing naar een mogelijk ongeval. Den patiënt, die naar tiet gasthuis gen, wat zou zij doen Dat stond te bezien. Maar Angelina was juist het tegen overgestelde van Balda. Van haar va der en van haar moeder, van den hemel onder welken zij geboren was, van het bruisende bloed, dat door hun aderen had gestroomd, van de verschrikkelijke aandoeningen, die aan haar geboorte waren voorafgegaan, had Angelina dat teedere schepseltje met haar zwak gestel alleen een vroegtijdige rijp heid van het hart geërfd, een bijna zie kelijke overgevoeligheid, 'n vurige be geerte om te beminnen en bemind te worden. De onbuigzame wilskracht ha rer moeder gold bij haar alleen voor de zaken van het hart. Welk besluit zij trok uit Balda's levendig en indrukwek kend verhaal Aan den eenen kant, dat zij die dappere moeder, zoo vol toewijding, niet genoeg kon bewonde ren en vereeren cn dat vond zij een groot geluk, maar aan den anderen kant, dat zij geboren was uit het Se" minachte bloed, en dat men haar dus zou ontwijken, met schande overladen misschien, en dat was haar een reden tot bittere droefenis. Neen, neen. verzekerde Balda haar, gij zult nooit behooren tot hen die geminacht en verafschuwd worden, ge zult bewonderd, geacht en bemind zijn. Daartoe is slechts een voorwaar de noodig, namelijk onthoud he* goed, onthoud het steeds dat uw geboorte, waarvan de domme, hard- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. met nieuwe rozijntjes en amandelen. 20 cent per pakje. Reet. —0—6 DE LEVERS ZEEP VIAARDIMGE.N Fabrikanten van: Lux en Lifebuoy. wilde terugkeeren, werd evenwel be leefdelijk de toegang ontzegd. Verkoop van schepen door de „Zeeland". De stoomvaart-maatschappij „Zee land" heeft de beide buiten gebruik ge stelde raderbooten, de „Zeeland", groot 4682 M'. en met 4500 P.K. en de „Prins Hendrik", metende 5503 M'. en 9000 P.K., verkocht aan een Duitsche reede- rij en zullen deze schepen spoedig naar Hamburg vertrekken. De „Zeeland" is de in den oorlog verdoopte dagboot „Duitschland", de „Prins Hendrik" voer voor den oorlog als nachtboot, in af wisseling met de tijdens den oorlog ver loren gegane „Koningin Regentes" en „Koningin Wilhelmina". Zaterdagmiddag vergaderde in het Militair Tehuis alhier de centrale Viis singen van anti-revolutionnaire kies- vereengingen onder voorzitterschap van den heer G. van de Putte. Alle kiesver- vochtige wereld, tegen beter weten in, iemand een verwijt maakt, aan niemand bekend worde. Dit geheim blijve onder ons. Geen mensch mag er ooit iets van weten, iets van vermoeden. Maar toen zij zoo had gesproken, vond Balda bij haar dochtertje een aard, die geheel tegenstrijdig was met de hare. Angelina was de trouw en de oprechtheid zelve. Zij had een onover- winnelijken afkeer van alle veinzerij. Moet ik dus liegen zeide zij te gen haar moeder. Zal ik dan altijd moe ten veinzen en bedriegen O, ik zal hef niet kunnen doen Ge vergeet mijn kind, dat ge uzelf onteerend, het mij nog veel meer zoudt doen, bracht Balda het meisje aan het verstand. Uw oprechtheid zou in dit geval een zonderlinge manier zijn om mij uw erkentelijkheid en uw liefde te bewijzen. O. vergiffenis, mijn liefste riep het kind, schreiend in Balda's armen vallend. Toen liet Balda onder de plechtigste bewoordingen en onder sommige vor men, die er op berekend waren om in druk te maken op de verbeeldings kracht van het kind, haar een duren eed afleggen, dat zij nooit aan geen levend wezen, wat er ook gebeuren mocht, onder welke omstandigheden des levens zij ook moch( geplaatst zijn. dat zij nooit zou verraden, wat haar vader was geweest en wie haar ter we reld had gebracht. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1