VRIJDAG lO NOVEMBER No 266 FEUILLETON Dé Braziliaansche BINNENLAND OVERHEERLIJKk. I. P's Kerstpudding, VLISS1NGSCHE COURANT abonnements prijs 1/oor Vlissingen en gemeenten op Wal- -Jren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Weck-abon- „ementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. advertentie-prijs. Van i4 regels 1.10 voor iedere re„el meer 26 centbij abonnement spe- iale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen ,an 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. "Va MEROVERZ1CHT. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Algemeene beschouwingen. Oud-minister Van Gijn is al geruimen tijd bezig om de bezuiniging te predi ken. Vandaag heeft hij de gelegenheid gehad om in de Kamer zijn boetpredi- kftie te houden. Hij is van huis-uit pes simistisch aangelegd en eenige illusie is hem vreemd. De eenige die hij had en heeft is deze, dat de regeering eindelijk met nadruk aan het bezuinigen zou gaan. Daarvan is echter nog niets ge komen. Luk-raak heeft men een percen tage voor de vermindering vastgesteld, maar dat beteekent nog niet veel. Er gaat nog af, wat eigenlijk geen bezui niging is, het wegwerken van tekorten op post, spoorwegen enz. is geen be zuinigen. Gaat men na waf er eigenlijk bezuinigd is, dan is dat hoogstens 9 4 10 f'. De heer Van Gijn acht 20 a 25 noodg. De minister van arbeid bracht het niet verder dan 5 Behalve de te geringe 'bezuiniging en beperkingen heeft de minister van financiën de fout begaan om de inkomsten te flatteeren. Volgens den heer Van Gijn zullen de inkomstenbelasting, de dividend- er tantième-belasting en de vermogensbe lasting in 'het volgend jaar en zelfs daarna nog, heel wat minder opbren gen dan de regeering thans raamt. En kele bladen van rechts hebben den minister De Geer reeds heel wat hulde gebracht, dat het hem gelukt is de begrooting sluitend te maken, maar de hulde is niet verdiend. De ervaring zal dit wel leeren. Van sluiten der be grooting is trouwens heelemaa! geen sprake. De heer Van Gijn schat het te kort op ongeveer 65 millioen gulden. Minister De Geer moet dus nog eens bij alle departementen rondgaan om op bezuinigingen aan te dringen. Als de minister zegt dat hij voor die taak van handelsreiziger niet deugt, dan deugt de minister oo dit oogenblik niet voor minister van financiën. Veel wijzer zijn we door de lange re devoering van den lieer Van Gijn niet geworden. Wie bezuinigen wil moet correct aanduiden, op welke posten hoeveel en od welke wijze men wil ver minderen. Eigenaardig toch, dat men zoover maar niet kan komen. Dat is juist de moeilijkheid, dat men in het wilde weg over bezuinigingen praat, maar de concrete voorstelten niet aan den man brengt. De voornaamste leider ter rechterzij de is thans de heer Colijn, de nieuwe aanvoerder d'er anti-revolutionaire frac tie. Hij sprak vandaag voor het eerst in zijn nieuwe kwaliteit en ving aan mei zich neer te leggen bij de opheffing van het departement van landbouw, naar .iet Fransch van A. MATTHEIJ. 14) Lucie was diep ontroerd bij die zon derlinge wanhoop van dit veertienjarige kind, dat op eens blijk gaf van een hartstochtelijk gevoel, dat verre boven haar leeftijd was. Ik had ongelijk, dacht ze, ik heb haar miskend. Door haar te behandelen als een klein kind, heb ik haar zieke lijke teergevoeligheid gekwetst. En zij Weft alles geraden. Overluid voegde zij er bij Vergeving Angelina 't was taisch geen wantrouwen, maar er zijn ran die dingen, die men niet zoo ge makkelijk over vertelt, zelfs niet ;ian djn eigen broer, dingen, die men zich ze'f nauwelijks durft bekennen. O, des te beter riep Angelina met van koortsgloed schitterende °°gen, des te beter, als gc mij 't eerst kw vertrouwen schenkt, ntij in uw hart mat lezen En daarover zult ge u niet W beklagen hebben, wees gerust Ge ^eet niet, wat het zeggen wil, de ziel vol te hebben van teederheid en gren- telooze toewijding en dan te moeten Ondervinden, hoe degeen, die men "efheeft, u beschouwt als een kind u "jet vertrouwt en u slechts een ópper- zakkige genegenheid toont Zoo zal het voortaan niet meer .^et ons zijn, Angelina, dat bezweer u waarvan 'hij geen verslechtering voor den landbouw in zag. Met nadurk verdedigde hij zijn frac tie, die zich bij vele nieuwe instellingen niet neerlegde, maar ze moest aan vaarden, omdat haar opvattingen wer den afgewezen. Leerplicht, vaccine- dwang, vrouwenkiesrecht bijvoorbeeld zijn niet aanvaard door de anti-rev. partij en zij blijft er tegen strijden. De oplossing van den schoolstrijd achtte hij niet de juiste en de ware, maar deze oplossing heeft zij moeten aanvaarden omdat niets anders te krijgen was. De antithese is door den heer Colijn nog eens geschetst als de tegenstelling der levensbeschouwingen, die tegen stelling in ons volksleven is een leven de realiteit in ons volksleven. De grondslag van het gezag is anders voor wie uitgaat van de goddelijke souverei- niteit dan voor wie uitgaat van de sou- vereiniteit der menschen. Die antithese bestaat niet tusschen de protestanten en de katholieken en 'dus Hgt er een mogelijkheid voor samenwerking ter rechterzijde. Met mr. Troelstra was de heer Colijn bet eens, dat vóór de verkiezingen een bezuinigingsprogram moest zijn opge steld. Maar dat is niet geschied en daarom zijn de verkiezingen langs het kabinet 'heengegaan. Dit maakte dan ook, -dat vóór de formatie van het nieu we kabinet eerst een algemeen pro gram werd opgesteld. In dit alles zit niets 'bijzonders, omdat het niet anders kon. Echter zijn daardoor de verkiezin gen niet gedenatureerd. Ten opzichte van de bezuinigingen bleef ook deze afgevaardigde op de vlakte. Ieder moet wat laten vallen van zijn wenschen over de geheele linie dient bezuinigd te worden ieder moet offeren voor het algemeen belang. Zelfs het defensie-wezen zal beperkt moeten worden. En 'bij dit punt deed de heer Colijn een merkwaardige mededeeling. Onze defensie moet zich gaan bepalen tot een operatief optreden, dat alleen voldoet aan de plichten die voortvloeien uit ons lidmaatschap eener internatio nale volkengemeenschap. Ons leger dient niet ingericht te zijn op een eenigszins langdurige verdediging van ons land. Wat beduidt dit? De heer Troelstra informeerde aanstonds naar de gezond heid van den heer Duymaci van Twiat, waarop de heer Colijn antwoordde, dat die afgevaardigde er gelijk over denkt als hij. We zullen dus wel even moeten afwachten welk wonder daar geschied is in de anti-revolutionnaire fractie, die altijd voor-op stond bij de verdediging van een groot en sterk leger. Verdere beperkingen hadden minder sympathie in de Kamer de afschaffing der subsidie aan opera, jeugdorganisa ties, volksuniversiteiten en dergelijke lokken meer strijd. Vaag bleef ook het betoog van dezen afgevaardigde over eventueeie steunverleening aan nood lijdende industrieën, aan partieele be scherming van industrieën, voor wie -dit nuttig is maar geen uitvoerverboden. Ten slotte verzekerde hij, dat zijn fractie gaarne het kabinet steunt in de uitvoering van het overeengekomen program, doch daarnaast zich vast houdt haar bizondere verlangens te verdedigen. De leider der Katholieken, dr. Nolens, is een geheel ander type dan de heer Colijn. Hij heeft een poosje aangenaam O, dank, dank Angelina streelde en kuste weder Lucie's handen. En daarop met opge wondenheid Dus ge hebt hem lief Gij hem en hij u. Ja, ja, ik wii-st het wel. Ik wist het van 'f eerste oogenblik af, dat ik u te zanten heb gezien. Is 't waar En daar hebt ge mij nooit iets van laten merken Wei een bewijs dat ik zwijgen en een geheim bewaren kan. Ja, ik wist dat ge elkander liefhadt, juist daarom heb ik u zoo dikwijls alleen gelaten en ging ik naar den tuin, als gij beiden in het salon waart. Gij verbeeldet u, dat het om de bloemen was. En gij, ge bemerktet nauwelijks mijn afwezigheid, en als ik heenging, werd daarop door u niet eens gelet ge dacht niet aan mij, terwijl ik uitsluitend aan u dacht Mijn 'lieve, lieve Angelina Een kwartier geleden zou ik er op gezworen hebben, dat ik niet meer van u kon houden dan ik reed's deed en nu. Ja, ja, beken het maar, ge hieldt van mij zoo'n beetje als van een groot? pop, en nu ziet ge in mij iemand die men als een gelijke, als een zusier kan liefhebben. Ja, als een zuster. En zult ge mij in 't vervolg al'es zeggen, Lucie Alles Ge begrijpt niet waar, dat hij voortaan dikwijls bij ons aan huis za! komen en nu is 't mij zoo'n groote troost, Angelina, dat ik althans niet voor iedereen behoef te liegen. Voor mij moet gij in 't vervolg ook maar hardop denken en samen zullen wij over hem "preken. gecauseerd over koetjes en kalfjes, over de kabinetsformatie en antithese. Voor de twintigste maal leidt hij al de Katho lieken bij dit debat en dus heeff hij er den slag wel van. Er iets van na te ver tellen is haast niet te doen. 't Is meer de vorm dan de inhoud die de aan dacht boeit. Heel eventjes stipte hij allerlei onderwerpen aan. Zoo vertelde hit o.a., dat in Canada een onderzoek wordt ingesteld naar de kans op arbeid voor emigranten. De derde leider van rechts, de heer Schokking, de christelijk-historische, wist ook niet veel nieuws hier te berde te brengen. Naar zijn meening staat en valt dit kabinet met zijn financieel be leid. Maar hij twijfelde er niet aan of het succes zal groot zijn. Wijziging Ouderdomswet 1919. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging der Ouderdomswet 1919, zooals die wet laatstelijk is gewijzigd bij de wet van 19 Mei 1922. Het ontwerp heeft aldus de memo rie van toelichting in hoofdzaak ten doel om in verband met den ongunsti- gen toestand van's lands financiën, lasten, verbonden aan de vrijwillige oudersdomsverzekering, welke het rijk tot nu toe droeg, voor 't vervolg door de verzekerden zelf te doen dragen. Voorgesteld wordt om de administra tiekosten, voortvloeiende uit in de toe komst te sluiten verzekeringen door de premies te doen dekken. Het voorstel heeft geen betrekking op bii het tot stand komen dezer wijzi gingswet reeds tot stand gekomen ver zekeringen. Eveneens blijft uit billijk heidsoverweging gehandhaafd de over- gangs-regeling, neergelegd in art. 26 der Ouderdomswet 1919. De Arbeidsbegrooting. in de memorie van antwoord op de Arbeidsbegrooting zet de minister zijn standpunt in zake de wcningpolitiek uiteen. Hij streeft naar algeheele her ziening der arbeidsverzekering, terwijl vooralsnog geen invoering der Ziekte wet zal plaats hebben. Personeel betonning en verlichting. Dézer "óagëh waren ter audienïïe 6ij den minister van marine, ter bespre king van verschillende aangelegenhe den betreffende het personeel der be tonning en verlichting de heeren H. P Baak, lid van het dag. bestuur der Centrale, en L. Waterman, voorzitter van den bond van personeel bij de be tonning en verlichting. Ten eerste werd besproken om te la ten vervallen de lichtwachters 4e cate gorie. De minister zegde toe, deze zaak te zullen onderzoeken. Ten tweede werd gevraagd, waarom er nog niets vernomen werd van de salarieering der tweede lichtwachters. Ook deze zaak was behandeld in de bijzondere commissie van 'overleg op 14 Juni 1921 en in September gezon den aan de centrale commissie voor ge organiseerd'overleg, doch tot heden is niets bekend. Gewezen werd op het feit, dat het personeel der lichtschepen altijd hooger gesalarieerd is geweest dan de eerste categorie lichtwachters. De minister deelde mede, dat ook v- Niets liever dan dat, Lucie Zie eens, nu ben ik ook gelukkig, even ge lukkig als gij Glimlachend liet Angelina haar oogen weerspiegelen in die van Lucie en drukte Lucie's handen in haar gloei ende handen met een gelaat, stralend van een hevige, van een zonderlinge blijdschap. HOOFDSTUK XII. Geheimen. Die buitengewone opgewondenheid van Angelina was onrustbarend, en Lucie, die het noodig oordeelde den wandelrit te bekorten, gaf den koetsier last huiswaarts te keeren. Angelina had de koorts en zij sprak als in een droom, vreeselijk rad en nu en dan zonder slot of zin. - Zoo zij nu eens, onwetend en on- willend, mijn geheim ging verraden dacht Lucie. Toen zij het meisje naar haar kamer had gebracht, kwam Balda, die ge waarschuwd was, dadelijk toeschieten en sloeg daarbij op Lucie een toornigen blik. Zij was volkomen wel, toen zii heen ging, zeide de stiefmoeder, en nii brengt ge haar terug in hevige koorts en onnatuurlijk opgewonden! Waf'is er onderweg voorgevallen Wat hebt ge haar gezegd Gij vergist u, antwoordde Ange lina in de plaats van Lucie, ik was ai koortsig toen ik de deur uitging, maar ik heb daarvan niets willen zeggen, omdat ik zoo gaarne dat rijtoertje met Lucie wilde doen en ook omdat ik mij verbeeldde, dat de frissche lucht mij deze zaak met zooveel andere betref fende herziening salarieering moes' wachten op de algeheele herziening. Daarna werd bepleit de klassen te laten vervallen op grond, dat de werk zaamheden dezelfde zijn. De minister zou deze zaak onderzoeken. Gevraagd werd, om het salaris van de matrozen van de betonningsvaartui- gen gelijk te stellen met dat van d<' matrozen van de Zuiderzee, want het werk van de matrozen, die buitengaats hun arbeid verrichten, is zwaarder dan dat van de Zuiderzee. De minister deelde mede, dat deze zaak besproken moest worden in de bijzondere commissie. Gevraagd werd, wat er waar is van de geruchten omtrent de veranderine van aflossing der lichtschepen. Deze geruchten zijn, dat de merischen 4 weken aan boord moeten zijn, en 2 weken aan den wal, terwijl het nu is 4 weken aan den wal en 4 weken aan toord. De minister deelde mede, dat hij nog geen plannen had tot verandering, doch wanneer dat het geval is, zal dc zaak het eerst komen in de bijzondere com missie van overleg. De rechtspositie der zeelieden. Het permanent comité voor de ver zekering van de rechtspositie van zee lieden, waarbij zijn aangesloten -de Vereeniging van Gezagvoerders en Stuurlieden, de Vereeniging van Scheepswerktuigkundi-gen, de Vereeni ging van Radio-telegrafisten ter Koop vaardij, de Centrale Bond van Trans portarbeiders, de Ned. Federatie van Transportarbeiders, -de R.-K. Bond van Transportarbeiders te Water en te Land en de Nederl. Bond van Christel. Fabrieks- en Transportarbeiders, heeft gisteren te Rotterdam vergaderd ter be spreking van een ingekomen vraag be treffende de mogelijkheid van overleg der aangesloten organisaties naar aan leiding van het voornemen der reeders om de arbeidsvoorwaarden in het alge meen slechter te maken. Het comité meende, dat hei niet de bevoegdheid had eenigen stap te doen tegenover de werkgevers t.o.v. deze aangelegenheid en dat daarvoor over leg noodig was met de aangesloten or ganisaties. Het besloot de aangesloten urn-mugneten uit te -J1GOdigen tot .een 'bespreking over de wensoheiijkheid en de mogelijkheid daarvan De actie van het spoorwegpersoneel. Gisteren heeft het comité van actie vergaderd. Aan de directie was na de gecombineerde hoofdbestuursvergade ring van 3 November bericht, dat hef comité uiterlijk 9 November zijn definfc tief antwoord zou geven. Het heef- gisteren aan de directie medegedeeld, dat deze beslissing nog niet gegeven kon worden omdat het antwoord van den minister in aansluiting op het on derhoud met den minister op 4 Novem ber bij het comité nog niet is binnen gekomen. Bij den minister is telegra fisch aangedrongen op spoedig ant woord. R. Kath. Bond van Overheidspersoneel. De Nederlandsche R. Kath. bond van overheidspersoneel „St. Paulus" hield gisteren te Utrecht een buitengewoon congres ter bespreking van het in te nemen standpunt bij bezuiniging, waar- wel beter zou maken. O, 't heeft niets te beteekenen. Als ik maar een beetje gerust heb, ben ik weer geheel en al op streek. Laat mij bij haar blijven, tot zij in slaap is gevallen bad Lucie. 't Is wel heel vriendelijk van u, antwoordde Balda koeltjes, maar ik geloof toch, dat het beter is dat ik haar alleen verzorg Stilzwijgend liet Balda het niettemin toe, dat Lucie bij het uitkleeden en hef naar bed helpen van Angelina behulp zaam was, en onder het voorwendsel van het hoofdkussen gemakkelijk te leggen, boog Lucie zich over Angelina heen en fluisterde haar toe r Vraag of ik bij u mag blijven Als ge u eens gingt verspreken... Laat Lucie maar hier blijven, zei Angelina vleiend tegen Balda, ik vind het wel prettig, om mij door twee zie kenverpleegsters te laten bederven Neen, neen, dat zou u te veel ver moeien, antwoordde Balda en op haar beurt fluisterde zij het kind toe Wees toch voorzichtig Gij zoud' immers in uw ijlkoorts dingen kunnen zeggen, die zij niet hooren mag Een vreemd gevoel van angst ver toonde zich bij dien raad op 't gezicht van 'het arme kind. In ijlkoorts herhaalde zij ver schrikt. Had zij, Angelina, dan ook zelfs te gen Lucie een geheim te bewaren Balda bleef bij haar weigering en Lucie zag zich wel verplicht het ver trek te verlaten. Maar toen zij bij het afscheid nemen Angelina omhelsde, greep deze krachtig haar hand en zeide INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. met nieuwe rozijntjes en amandelen, 20 cent per pakje. Reel. —0—7 bij de arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel betrokken zijn. Na eenige discussie werd de volgende resolutie aangenomen De R. Kath. bond van overheidsper soneel „St. Paulus" besluit ter kennis van de betrokken autoriteiten te bren gen, dat hij bereid is, mede te werken aan de eventueel noodzakelijke verster king der financieele positie van stad en land, onder voorwaarde dat a. niet alleen of voor het grootste deel bezuiniging wordt toegepast op 't personeel in dienst der overheid b. de aangenomen of nader aan de orde te stellen bezuinigingsmaatregelen waarbij de arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel zijn betrokken met zoo volledig mogelijke overlegging van desbetreffende stukken in het georgani seerd overleg worden behandeld c. dit overleg het karakter draagt van onderhandeling tusschen twee partijen, waarbij, met inachtneming van de thans geldende wettelijke bezwaren, de be voegdheid van dit overleg zoo ver mo gelijk worde doorgevoerd. Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren. Woensdagochtend iheeft in 'n audiën tie met den secretaris-generaal in al- gemeenen dienst, mr. J. B. Kan, een commissie uit het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren, bestaan-de uit de heeren B. I. Zonne- vylle, secretaris van Terneuzen, hoofd bestuurslid, J. Haars, hoofdcommies ter secretarie van Amersfoort, bondspen- ni.ngmeester en mr, H. J. van Urk, bondsdirecteur, geprotesteerd tegen de opvatting, door-Ged. Staten en gemeen teraden aangenomen, van de circulai res, uitgevaardigd door den minister van binnenlandsche zaken betreffende toepassing van art. 70 der Gemeen tewet en betreffende den aandrang bij Ged. Staten om 'begrootingen niet terug te zenden aan de gemeenteraden op vübJhjlt c alri De opvatting bij de Ged. Staten en ge meenteraden schijnt te zijn, dat deze circulaires een aandrang inhouden tot verslechtering van salarissen. De secretaris-generaal deelde de commissie mede, dat hier een misver stand in 'het spel is. Het is nimmer de bedoeling der regeering geweest om via Ged. Staten bij de gemeenteraden aan te dringen op verlaging van salarissen. Hij zecde toe, met den minister te zul len bespreken, de circulaires in dien zin te verduideliiken. Door de commissie werd voorts aan gedrongen op vernietiging van even tueeie raadsbesluiten tot verlaging, zooals te Brunssum en Kerkrade, ten einde daardoor ook aan gemeenteamb tenaren de rechten te verzekeren bij art. 40 van -het bezoldigingsbesluit aan de rijksambtenaren toegekend. De secretaris-generaal zeide toe, dat elk geval zeer ernstiger onder de oogen zal worden gezien. Onder de aandacht werden voorts nog gebracht de voorsteilen van Ged. zij, zelfs voor Lucie nauwelijks ver staanbaar Wees gerust, ik zal zwijgen En al bracht de hevige koorts, die nu volgde, ook het meisje allerlei visioe nen, haar wil bieef sterk en met de kracht, uit een bepaald denkbeeld ge put, sloot de zieke haar lippen vast opeen, zoodat zij zelfs Balda's meest eenvoudige vragen onbeantwoord liet. Dat hardnekkig stilzwijgen nam zelfs voor Balda een onrustbarend karakter aan. Zij smeekte hef kind, om haar voor 't minst te kennen te geven, of zij haar hoorde en begreep. Angelina maakte een beweging met het hoofd, ntaar er kwam geen geluid over haar lippen. Zij trachtte in slaap te vallen, doch het gelukte haar niet. De dokter'kwam en schreef iets kalmeerends voor. Eerst tegen des avonds tien uur kreeg de lang gewenschte slaap eindelijk de overhand. Voelt ge u nu wat beter? vroeg Balda haar. Wordt ge wat bedaarder? Zeg een woord om mij gerust te stellen. U is 't immers wei, die tegen mij spreekt, niet waar vroeg Angelina haar. Toen boog Balda zich diep over haar heen en fluisterde haar, hoewel ze slechts met haar beiden waren, zeer zacht, maar met een oneindige liefde in het oor Ja, ik ben het wel, mijn kind Een glimlach gleed langs Angelina's lippen en met gelijke teederheid als Balda, fluisterde zij op haar beurt Mijn lieve moeder Toen viel zij in slaap. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1