QUE DE NIJS. DONDERDAG 9 NOVEMBER 60e Jaargang n biedingen aanvragen •tlbocie JFFROUW. itbode tbode nstbode Maatschappij m ïvaart FEUILLETON De Braziliaansche BINNENLAND ea- NO 265 TE VLISSFNGEN. v.m. 3.37 4.16 n.m. 3.57 4.41 N D A ikelijkheden. Openbare ergaderingen enz. - lederen avond bios- aanvang 8 uur. erdag- en Zondagmid- Dagelijks bioscoop- s avonds 8 uur. erdag- en Zondagmid- - Muziek- en Voor gebouw Noordstraat nber. Gemengde „D. O. V.", Uitvoe- ouw, 8 uur. hap", Bal a la Strauss r. Cabaret-Avond, ude Vriendschap". -Theater een stellen, dat het bijzonder film- avonds 7 uur, n Amerika be- zijnde de beste aille toegekend c met een meer- men dit werk van sensatie schelijke leven, iets verhevens hel einde boeit aan hun plaats tn medegevoel. :n bevelen ten filmwerk een rmede onzen exemplaren ook een beter en winkel als bij DER LINDE Telefoon 272. 16 November een ber een vard Evertsen 38 [oedkoop. ilf November of lisstraat 23. ember een flinke HUIJBRECHTS, lijk een nette ypark 21. lelb.-Rotterdam egen plaatsen. 1 PASSAOIERS N EN VEE. T. nu T.«. Ilt 8 T. Bon vm.»ir 12 fcê bew*m«B Tranre. ©n Exp. t. VOS, TH. llfHOORN, Tel. 1§3. TERHOUT, Td. 282 Tel. 191 VUSSINOSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van J5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. Wat zijn de oorzaken van de verster king der rechterzijde? Wat zijn de ge volgen van den uitslag? Wat is in de naaste toekomst te wachten Dit waren de vragen die de heer Dresselhuijs als leider van den Vrij heidsbond stelde. Toeval hielp rechts, het vrouwenkiesrecht deed het zijne, het advies van een linksch blad, dat advi seerde op de christelijk-historischen te stemmen, het verlangen om een sterk kabinet te krijgen, wat men alleen van rechts verwachtte enz. Aldus de opvat ting van dezen leider aan de linkerzijde Om de te wachten resultaten te be handelen, liet hij de ministers één voor één de revue passeeren. Minister Van Karnebeek ikwam er goed af hij moest alleen wat meer vertrouwen hebben in het succes van den Volkenbond. In Ge- nève hebben onze afgevaardigden geen best figuur gemaakt met hun pessimis me. Overigens meende de heer Dressei- huijs, dat deze minister te voorzichtig was ten opzichte van België, hetgeen bleek uit de kwestie-dr. Tack en dc kwestie van de Hollandsche school te Brussel- In 'het eerste geval heeft de re gering zich partij gesteld in een bin- nenlandsche aangelegenheid van België. Dat ging waarlijk te ver. De oplossing van de kabinetscrisis keurde de heer Dresselhuijs af in strijd met het parlementaire stelsel beeft de formateur overleg gepleegd met par tijen en niet met partijleiders. In hoe verre is daarbij dan ook de onderwijs kwestie geregeld. Het is nu wel geble ken, dat de wet van 1920 onuitvoerbaar is. Van de vrije school en het vrije on derwijs is niet veel meer over en in de rechterzijde gaan reeds stemmen op tot volledige verandering van die wet, die niet te betalen is. Ook ten opzichte van de arbeidswet geving was deze afgevaardigde niet gerust en in verband daarmede wees hij op de verminderde concurrentie-moge- lijkheid in onze bedrijven. De loonen de spoorwegtarieven en de steen'kolen zijn hooper in kosten hier te lande dan elders en Engeland heeft zijn uitvoer naar ons land reeds verviervoudigd. Al leen door verlenging van den arbeids duur als gevolg van een soepeler-uit- voering van de Arbeidswet, achtte mr. Dresselhuijs een .oplossing te krijgen De welvaarfspolitiek der regeering maakte hem zeer ongerust. De aan dacht vestigde hij .daarom op de verbe terde kans voor de emigratie naar Ame rika/ Daarginds biijkt een tekort aan arbeidskrachten te bestaan en dus mo ge de regeering eens dit vraagstuk in ernstige overweging nemen. Ten slotte richtte hij zijn kritiek op oorlog en marine, waar-van niets deug de. De defensie zit z:i. 'hopeloos in het moeras en liet is niet duidelijk wat de ministers denken te doen. Alles te samen meende -hij, dat dit kabinet beneden de verwachtingen van siasr het Fransch van A. MATTHEIJ. 13) Wat |s 't voor een man Hij schijnt niet misdeeld van vernuft te kijn. Hebt ge yvfl eens met hem gespro ken Z.ejden. lp Frankrijk ben ik nog maar een klein ding, dat niet in hef oog loopt, Hij spreekt natuurlijk veel meer met Lucie. Natuurlijk. Maar dat hebt gij hem toch hoo ien praten want gij zult wel meesten tijds bij Lucie Zijn gebleven, nietwaar O, ik was ook vaak bij mevrouw d'Arnaud. Bovendien komt gij slechts gedu rende de laatste drie maanden bij die lamilie en 't is wel aan te nernen, dat ti dokter Robert daar reeds lang van •e voren aan huis kwam Lucie zal hem dus al veel eer hebben gekend. Dat weet ik niet, wel dat dokter °obt'rt zoowel door mevrouw als door mijnheer d'Arnaud niet alleen als ge neesheer, maar als vriend des huizes wordt optvangen. het kiezersvolk blijft en dat he» de re geerkracht mist, ook al omdat het een goed program mist, een kritiek die ook door de andere leider ter linkerzijde, mr. Marchant, werd gedeeld. Deze lei der is zeer verheugd, dat zijn groepje op sterkte is gebleven, ondanks de sombere voorspellingen die dienaan gaande vóór de verkiezingen werden gedaan. Zijn groeD is de democratische bij uitnemendheid en zij zou veel grooter zijn, meende de leider, als men ter rechterzijde niet met de religie de man nen bijeen hield an... vooral de vrou wen. Vele 'zochten niet anders dan vei ligheid in de slechte fijden en zij meen den die het best te vinden bij een rechtscli kabinet, een reehtsche meer derheid, die een asyl voor angstigen werd. Een programma voor de verkiezin gen was er rechts niet het zittend ka binet had er ook geen. Sluitend-maken van de begrootingen was een leuze, maar niemand wist hoe dat moest ge schieden en tot heden is het ook nog niet gelukt. Geen zwaardere lasten was tevens 'de leuze en dat staat wel vast. De kabinetsfunctie heeft mr, Mar chant op grappige wijze gehekeld. 'Toen de verkiezingen waren afgeloopen bleef het kabinet zitten en maakte zelf een program, dat het ter inzage zond aan de partijleiders. Na wat overleg werd een werkprogram opgesteld en het kabinet bleef. Het kwam niet uit de verkiezingen op, maar werd bij elkaar gezocht, toen men wist op welken grondslag het kon gaan werken. Ech ter zijn de ministers nu de mandataris sen van de partijleiders en aangezien het program slechts voor één jaar geldt, zijn de ministers eigenlijk „zet bazen", „zet"-ministers. Over de financieele aangelegenheden sprekend, zette mr. Marchant uiteen dat assimulatie tusschen alle landen niet kan uitblijven. De valuta-zwakke landen zullen moeten stijgen en wij zul len dalen. Op dit oogenblik echter dalen wij wel, maar een land als Duitschland is ook nog steeds aan het dalen. De strekking tot loonsverlaging er kent mr. Marchant, maar hij wil deze niet aanwakkeren en bespoedigen om het proces te verhaasten. Men dient dit zijn.natuurlijken loop te laten. Wat men onder „natuurlijk" in dit verband heeft te verstaan is niet heel duidelijk Tegen bezuiniging heeft deze afge- vaardgde geen bezwaar, maar de methode die de regeering daarbij volgt, keurde'hij af. Het was meereen gepruts dan een stelsel. Dat ten slotte de militaire uitgaven liet te ontgelden kregen bij dezen afge vaardigde, valt te begrijpen. De plattelandsafgevaardigde, de heer Braat, heeft de Kamer weer eeni- gen tijd vermaakt met zijn rede voor liet platteland en tegen de steden. Hij is voor krasse bezuiniging afschaf fing van de sociale wetgeving, verla ging van de salarissen der ministers, der Koningin en van alle ambtenaren De heer Braat zegt sommige dingen aardig en kras, maar hij doet het wat al te apocrief en spitst de tegenstelling tusschen steden en platteland onnoodig toe. Wanneer hij zijn redevoering wat meer kon vormen, zou hij meer succes hebben en meer indruk maken. Tot slot vandaag een apoheose voor het succes van het algemeen vrouwen kiesrecht door mej. Groeneweg, die het nadeel daarvan gevreesd, niet heeft kunnen ontdekken. Balda durfde 't verhoor niet verder voortzetten. Angelina is nog een kind, dacht ze, en zal niet veel aandacht hebben geschonken aan sommige dingen, die mij toch zoo zouden geïnteresseerd hebben. Maar Angelina had de bedoeling van Balda's vragen veel duidelijker inge zien, dan deze wel vermoedde. Waarom -neemt ze mij zoo in 't verhoor, vroeg zij zich zelve af en ge voelde als bij ingeving, het antwoord dat daarop paste. Van haar kanl begreep Balda dat zij voorloopig reeds genoeg wist. Het was duidelijk, dat Lucie dokter Robert reeds meer dan een jaar kende en tot de terugkomst van haar broer had zij nooit iets van die kennismaking gezegd. Vol overtuiging mompelde Balda voor zich heen Ze. moeten elkander hebben leeren beminnen 1 Ze hebben elkander lief HOOFDSTUK £l. Het kind wordt een vertrouwde. Dienzelfdendag, tegen vier uur, gingen Lucie en Angelina een wandelrit doen door het Bois de Boulsgne Ger main, de oude kamerdienaar, zat naast den koetsier op den bok. Lucie was vroolijk gestemd. Ange lina nadenkend en min of meer droevig Een Oranjeboek. Vanwege het ministerie van buiten- landsche zaken heeft een Oranjeboek het licht gezien, bevattende mededee- lingen over het tijdperk Mei 1921 October 1922. Het draagt een aanvullend karakter daar het verslag van de tweede zitting van den Volkenbond, alsmede dat be treffende de conferentie te Washington bekend zijn, terwijl dat betreffende de conferentie te Genua, omtrent de con ferentie welke te 's-Oravenhage is ge houden over de Russische aangelegen heden en de derde zitting van den Volkenbond in bewerking zijn. Twintig millioen niet belegd De heer Ter Hall heeft aan den mi nister van financiën schriftelijk ge vraagd of de minister kan mededeelen of het juist is, dat sedert Juni 1922 bij den Burgerlijken Pensioenraad een be drag van 20 -millioen gulden berust welk bedrag door den voorzitter van dezen Raad niet belegd is en waardoor de Staat een aanzienlijk renteverlies heeft te boeken. De classificatie der gemeenten. De heer Braat vroeg aan den minis ter van financiën ls de minister bereid, nu verschillen de berichten worden verspreid over nieuwe classificatie der gemeenten in verband met de salarissen der rijks ambtenaren, de Kamer in te lichten welke voorstellen de voor deze classifi catie ingestelde commissie heeft ge daan - Kan de minister mededeelen hoeveel ambtenaren, in plaatsen der 1ste klasse, buiten de nieuwe classificatie blijven, zoodat op hun salaris geen aftrek plaatsvindt, noch zal plaats vinden Is de minister niet van meening, dat "dit voor de betrokkenen beteekent een verkapte verhooging, daar toch niet te gen tc spreken zal zijn, dat ook daar vee) prijzen gedaald zijn Mag men aannemen, dat de rndeeling der gemeenten door de classificatie commissie met kennis van toestanden geschiedt, waar de overgroote meerder heid der leden van de commissie woont in gemeenten der eti^ie klasse, een minderheid in gemeenten der tweede klasse, en geen of zoogoed als geen, in plaatsen der derde klasse Zou de indruk van deskundigheid en onpartijdigheid niet vefhoogd worden, als aan de commissie werden toege voegd eenige vertegenwoordigers uit gemeenten deT laagste klassen, des noods ter vervanging van eenige uit die der hoogste klasse Schadelijke geneesmiddelenverkoop. Mevrouw de VriesBruin-s vroeg aan den minister van arbeid Is het den minister bekend, dat de verkoop van geneesmiddelen (speciaal slaapmiddelen) door onbevoegden in den laatsten tijd zulk een omvang aan neemt, dat daardoor een toenemend ge vaar voor de volksgezondheid ontstaat? Zoo ja, welke maatregelen denkt de minister daartegen te nemen Verplegersdiploma. Het bestuur van „Nosokomos" heeft tol de Tweede Kamer het verzoek ge richt te bevorderen, dat onverwijld dat gedeelte van de wet tot bescherming van het verplegersdiploma in werking treedt, dat speciaal het diploma be schermt en tegelijkertijd over te -gaan tot het instellen eener commissie voor Wat scheelt er aan vroeg Lucie haar deelnemend. Gevoelt ge u nog niet wel? O, ik geloof, dat ik geheel en al hersteld ben Ik had van morgen best naar beneden kunnen komen voor het dejeuner. En na een oogenblik van stilte Zooals ik gehoord heb, was dokter Robert ook aan tafel Ja, hij is een vriend van Lucier en deze had hem geïnviteerd. Dat hebt ge mij van morgen nief gezegd, toen ge in mijn kamer bij mij zijt geweest. Dat is zoo. Ik heb er zeker niet aan gedacht... Wat is 't prachtig weer. Welk een heerlijk zonnetje 1... Het zonnetje is ook in uw hart vandaag, meende Angelina op een toon van bitterheid, dien Lucie niet van haar gewoon was. Ge ziet er bizonder opgewekt uit Dat zelfde kan ik. van u niet zeg gen, Angelina Waarom zijt ge zoo treurig Waarom Omdat ge blijkbaar geen vertrouwen in mij stelt, Lucie 1 Hoe kunt, hoe durft ge 't zeggen Nu, vertel mij dan maar eens, waarom ge vandaag zoo bizonder op geruimd zijt. Wel, natuurlijk, omdat mijn lieve broer Lucien naar wicn ik zoo lang heb verlangd, goed en wel is terugge- het ontwerpen van een olan van oplei ding. In deze commissie dienen volgens het bestuur benoemd te worden deskundi gen op het gebied der opleiding door den minister aan te wijzen, gedeeltelijk uit een vuordracht der vakorganisaties. Het conflict bij de spoorwegen. Naar „de Standaard" verneemt, is wegens het niet tot overeenstemming komen van de directie met de spoor wegorganisaties door de directie een voorstel tot aigeheele loonsverlaging van 8'/2 bij den Loonraad ingediend. Naar verluidt, zal de Loonraad bin nen 14 dagen zijn advies geven. De directie heeft de korting voor pensioenstorting terug genomen, om zich aan geen verwijt bloot te stellen. Certificaat voor radiotelegrafist. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat in de maand December e.k., en zoo noodig, in aansluiting daarop, ook in de daarop volgende maand, een examen zal wor den -gehouden voor het verkrijgen van certificaten voor radiotelegrafie eerste en tweede klasse. Verzoeken om te worden toegelaten tot dit examen, dat voor ieder is open- gesteld* voor eiken candidaat in ten hoogste twee al of niet achtereenvol gende dagen afloopt en waarbij-de Ne- derlandsche taal zai worden gebezigd, moeten vóór 25 November a.s. tot den directeur-generaal, voornoemd, worden gericht, onder nauwkeurige opgave van naam, voornamen en woonplaats en met overlegging van een gezegelde geboorteakte. Voor nadere bijzonderheden venvij zen we naar Staatscourant no. 217. De hooge posttarieven. De commissie voor de posterijen en telegrafie uit de Kamer van Koophan del te Arnhem, heeft aan de Kamer geadviseerd bij den minister aan te dringen op verlaging der posttarieven. De commissie acht het wenschelijk en noodzakelijk door een enquête hare meening met een aantal waardevolle gegevens te versterken. Hun, die een verlaging der frankeerkosten voorstaan wordt verzocht, hun naam en adres op te geven aan het secretariaat der Kamer van Koophandel, Steenstraat 98. Arn hem. Burg. en Weth. van Arnhem en de „N. Arnh. Ct." Burg. en Weth. van Arnhem hebben aan het bestuur van den Ned. Journa listenkring, onder overlegging van de redevoering welke de burgemeester in den raad heeft gehouden, naar aanlei ding van het incident met de „Nieuwe Arnhemsche Courant", medegedeeld, dat zij bereid blijven tot een onderhoud met den hoofdredacteur van dat blad op den door hen aangegeven voet. He' dag. bestuur van den Kring heeft daar op zich bereid verklaard bemiddelend op te treden. lntusschen heeft de „N. A. Ct." de rede van den burgemeester op twee punten „onjuist" genoemd. Het voor naamste punt is, dat de burgemeester wel gewag maakte van een poging tot overleg om de zaak te schikken, van Burg. en Weth. uitgegaan en door de „N. A. Ct." niet aanvaard, maar ver zweeg, dat een poging, van de „N. A. Ct." uitgegaan vóór deze de zaak openbaar maakte, op Burg. en Weth. afstuitte. Het artikel, waarin de „N. A. Ct." dit aanvoert, is zoo gesteld, dat een bemiddeling er niet gemakkelijker op is geworden, aldus merkt het „Va derland" op. keerd, omdat het weer zoo verrukkelijk mooi is, omdat ik geniet van de prach tige lentelucht en omdat ik u bij mij heb, van wie ik zooveel houd en die voor mij ook een weinig liefde over heeft. Een weinig liefde herhaalde Angelina, ik houd dolveel van u 1 En hartstochtelijk begon zij daarbij de hand van het andere meisje te kussen. Maar zeg mij eens, Lucie, hebt gij behalve uw broer en mij nog iemand anders lief? Wien bedoelt ge daarmede Nu., dokter Robert, bijvoorbeeld - Ben je dwaas Waarom zou ik hem moeten liefhebben Ge hebt hem nog al dikwijls bij uw tante ontmoet en druk met hem gepraat! Als gij daar naar toe gingt, was hij er toevallig altijdEn hij heeft u lief. Lucie scheen die laatste woorden niet te hebben gehoord. En gij dan vroeg zij lachend. Hebt ge hem daar ook niet altijd ont moet, als ik het deed Hebt gij hem lief gekregen O, ik tel nog niet mee Dus hebt ge hem niet lief, Lucie Op mijn woord, ge praat wartaal, lieveling. Angelina zweeg eensklaps, wendde zich van Lucie af, bedekte haar oogen Kermis op Zondag. In de gisferen gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afrieeling geschillen van bestuur, werd o.a. mededeeling gedaan van het navol gende Kon. besluit. Vernietigd is het besluit van Ged. Staten van Gelder land, waarbij goedkeuring was onthou den aan een nieuwe regeling van de kermis in de gemeente Tiel, omdat daarbij een der kermisdagen op Zon dag kwam te vallefi. Burg. en Weth. van Tiel waren tegen dit besluit in be roep gekomen, aangezien bij de oude regeling de Zondag eveneens kermis dag was, zoodat het betoep op de Zon dagsrust ongegrond was. Bij Kon. be sluit is thans het besluit van Ged. Sta ten vernietigd en de nieuwe kermis- regeling alsnog goedgekeurd. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Gisterenavond vergaderde ten stad- liuize te Middelburg bovengenoemde Kamer, onder voorzitterschap van den heer Jos. van Raalte. Aanwezig waren 17 leden, afwezig de heeren Witkam, De Vos en Van Niftrik van de afdee- ling groot bedrijf en Olthoff en Klijberg van de afdeeling klein bedrijf. Mededeeling werd gedaan van de af wijzende beschikking van den direc teur-generaal der posterijen op het ver zoek tot verlaging van het tarief voor meervoudige vermelding in de telefoon gids, terwijl dezelfde hoofdambtenaar mededeelde, dat een nieuwe regeling van de openstelling van de telefoonkan toren in bewerking is, zulks in verband met het verzoek om alle telefoonkanto ren op dezelfde uren open te doen zijn. Ingekomen was een verzoek van de vereeniging Het Nederlandsch Fabri kaat, om een subsidie te mogen ontvan gen van 100 tot 500. De voorzitter zeide, dat het bureau voorstelt met het oog op de financiën der Kamer afwijzend te beschikken. Alzoo werd besloten zonder hoofde lijke stemming. Verder een verzoek van den Ned. Sla gerpatroonsbond, om adhaesie aan een verzoek tot het verleenen van toestem ming tot uitbreiding van den arbeids tijd. De voorzitter zeide, dat dit reeds is toegestaan. Het adres werd voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van P. Rozemond te Vlissingen, die meent dat het wensche lijk is, dat de Kamer een controleur aanstelt en vraagt, hem te benoemen. De voorzitter heeft adressant bij zich gehad en gezegd het hem te doen is om een baantje, maar ook dat hij zich tot het bureau, maar niet tot de Kamer had moeten wenden. Het bureau had dan al of niet een voorstel kunnen doen. De heer Jeronimus vond in deze kwestie aanleiding er op te wijzen, dat hij in de vorige vergadering heeft' ge vraagd de ingekomen stukken in het kort op de agenda te plaatsen en daar toe is besloten. De voorzitter zeide, dat men dit zeker zal doen met belangrijke stukken. De heer Oosterbaan wees op de on mogelijkheid voor de leden, alleen bij voorlezing een ingekomen verzoek te beoordeelen. Maar toch kan het een groot belang zijn, zoo mogelijk moet het in zulk een geval tot de volgende verga- 'dering worden aangehouden. De heei Jeronimus bleef bepleiten een waschlijst van de in het kort ver melde ingekomen stukken aan de leden toe te zenden met de agenda. sefrftaris wees er op. dat daartoe niet besloten is. De voorzitter zeide, dat van den wensch nota zal worden genomen. Het adres van den heer Rozemond en aan het schokken van het tengere lichaam was het in 't zelfde oogenblik merkbaar, hoe hevig het meisje snikte iüc'i-, stond versteld van die harts tochtelijke uitbarsing, waarvan zij nu letterlijk niets begreep. Angelina Lieveling 1 Mijn hemel, wat overkomt u zoo opeens Laat mij met rust, Lucie Het is slecht... 't Is heel slecht Wat is slecht? vroeg Lucie, bij wie ook onwillekeurig de tranen in de oogen waren gesprongen. O, Lucie, gij, in wie ik geloof sloeg, voor wie ik met blijdschap het leven had willen geven, gij wantrouwt nuj En, o hemel, ik voel hef toch zoo goed, dat ik in staat ben lief te hebben met opoffering lief te hebben, tot ster- vens toe En mij durft men geen ge heim toe te vertrouwen Komaan, Angelina, mijn schat, wees toch bedaard Het meisje richtte zich plotseling uit haar gebogen houding op, greep Lu cie s handen en voegde haar toe Zie mij aan Zeg mij, of ge mij in staat acht u te begrijpen, in staat om te zwijgen, als 't moet (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1