ten Dducten. ielen (PARK 52 irdam. deelen DINSDAG 7 NOVEMBER Gemeenteraad. tfo 263 60e Jaargang erkrijgen te a cl res- Jij H.H. n boven- -zonden. /OONHUIS tbode BINNENLAND De Braziliaansche -KORSETTEN ir bij sport, gyir.n iking of voor kin oopen leeren. Ve zwart satinét mej 1922 balijnen. üegaran- rij en onbreekbaar lor volwassenen en Verkrijgbaar bij N, hoek Bellamy, traat. GJi 'an verstopping asting), gal, slijm, id, maag- of geen eetlust, ijsvertering enz. /ortelboers Krui- ortelboers Pillen Maria Wortel- zijt spoedig weer )veral verkrijg- cent. OPSTE ADRES )OR n 'E KOOP een ;in. 27, Oranjeplein. ette g en nacht. C. PAPEGAAY, Maatschappij m vaart lelb. - Rotterdam egen plaatsen. 4 PASSAGIERS N EN VEE. T. Rütl t. «idd T.m. uur to. ur 12 8 te bekomen Tranflp. en Exp en G. VOS, £NHOORN, Tel. 153. TERHOÜT, Tel. 282 ÜITENHBK, Tel. 101 Tel. VLISS1NGSCHE COURANT abonnements prijs Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. advertentie-prijs. Van 1—4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. Het huwelijk van den ex-keizer. De ex-keizer heeft Zondagmorgen, vóór de burgerlijke huwelijksvoltrek king geposeerd voor een fotograaf te Driebergen. Na dat huwelijk kreeg de zelfde fotograaf opdracht het bruids paar te kieken, het lag in de bedoeling dat ook een groep zou worden gemaakt van de gasten. Voorloopig mag de man enkel het portret van den ex-keizer vóór het huwelijk in den handel bren gen. Op het gerucht van die opnamen hebben Amerikaansche camera-men- schen hem tevergeefs groote sommen gelboden voor het portret van het bruidspaar. Het ,,Vad." meent, dat het vanzelf spreekt, dat het incident met de Engel- sche vliegers, aan wien geweigerd werd naar Engeland te vliegen, nog niet ir afgel oopen. De actie van het spoorwegpersoneel. Zondag is te Utrecht een buitenge woon congres gehouden van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel, ter -bespreking van de voor stellen van de directie der Ned. Spoor wegen inzake loonsverlaging of pen sioenkorting. De vergadering was zeer druk be zocht. Met op één na algemeene stem men vereenigde de vergadering zich met de volgende motie De buitengewone algemeene verga dering der Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, gehoord de besprekingen in zake de verslechte ringsplannen van directie en regeering, Ihecht haar goedkeuring aan het besluit der commissie' van acht, om af te wijzen de voorstellen van de directie, zooals die in laatste instantie waren geformu leerd spreekt de hoop uit, dat samen werkende organisaties zich zullen stel len achter deze afwijzing machtigt het hoofdbestuur ten deze alle noodige be sluiten te nemen en maatregelen te treffen. Spoedeischende zitting van Maandag 6 November, des middags 4 uur. Voorzitter de heer C. A. van Wodl- deren. Tegenwoordig 18 leden. Afwezig de heer Vermaas wegens ongesteldheid. In behandeling, kwam het voorstel van Burg. en Weth. om tot bestrijding van de Iteerschende werkloosheid een werkverschaffing te doen instellen. Het desbetreffende voorstel hebben wij in zijn geheel opgenomen in ons nummer tan Zaterdag. Dc heet Huson -wilde het eerst spre ken over het advies van den Armen- 1PEUILLETÖN naar het Franseh van A. MATTHEIJ. Illl) Op dit oogenblik kwant een betijen de meldendat de tale.I gereed was. Balda stond op. Mijnheer, zeide zij tegen Rob.ert, Itent om zijn arm vragend, maar zij 'had daarbij de voorzorg slechts dit enkele woord „mijnheer" uit te spreken en dan nog met gedempte stem. Men begaf zich naar de eetzaal en lucien, die zijn vriend gaarne zag uit blinken, zorgde spoedig dat het onder houd in denzelfden geest werd hervat. Met hartstochtelijke aandacht, zon der een woord te zeggen, ats> een kat die op de loer ligt, met hall gesloten oogen, luisterde Balda naar alles wat er gezegd werd en volgde zij elke beweging. Volgens Lucien, dokter, meende mijnheer De Sergy, moet gij een dub bele praktijk hebben, een van rijken en een van armen Ik heb u immers reeds gezegd, mijnheer, antwoordde Robert glimla chend, dat ik een dubbel leven leidde. Ook heb ik twee ontvangkamers, een m de aristocratische wijk op de place endonte en de andere In een werk- mans-kwartier voor de ochtendconsul- len. raad, die 15 per w<eek heeft aangege ven als loon. Als grens voor een gezins inkomen om voor werkverschaffing in aanmerking te komen, zou hij bepaald willen zien ƒ25, in plaats van 36, zooals thans wordt voorgesteld. Hij steil zich op het standpunt dat werkverschaffing beteekent steun ver- leenen. Daarom wilde hij den steun zoo evenredig mogelijk maken. Ook had hij bezwaar tegen de 70 pet. vergoeding op regendagen. Het betreft hier het verleenen van steun voor hen die geen werk hebben en daarom dient ook op regendagen de volle 100 pet. te wor den uitbetaald. Vooral waar 17 per week voor een gezin reeds absoluut on voldoende is. Hij vroeg ook hoe de on dersteuning zou gegeven worden en hij meende dan ook dat steun ngar be hoefte gegeven moet worden, dus dat rekening gehouden moet worden met de grootte van het gezin. Hij noemde het onbillijk, dat een kostganger gelijk gesteld wordt met een gezindshoofd. Hij zou het adlvies van den Armenraad in overweging willen geven om een kostganger 12 te geven. De heer Lindeijer was niet van plan geweest over dit voorstel het woord te voeren, als door B. en W. het advies van de meerderheid der commissie was gevolgd. Hij -had er bezwaar tegen, dat van het loon 1 per week is afgeno men. Naar de meening der commissie was bet loon van 18 per week te wei nig. Onzerzijds werd voorgesteld ƒ20 per week, dat was een normaal loon. Ook werd aangedrongen op kinder toeslag. Dit standpunt werd echter slechts idoor de minderheid der commis sie gedeeld. Voor een loon van 20 per week wa ren in de commissie slechts enkele stemmen. Men 'heeft zich toen neerge legd 'bij een loon van 18. Nu Burg. en Weth. daaronder gaan, kon hij zich met het voorstel van 17 per week niet ver eenigen. Werkverschaffing is wel steun zooals de Armenraad zegt, doch er wordt werk voor geleverd. Het stand punt van bedoeling, dat de Armenraad eigenlijk meer inneemt, kon hij niet deelen. Als het voorstel van den Armenraad wordt aangenomen zal men tot groote moeilijkheden komen. Indien er ver schillend loon wordt uitbetaald, zullen er hierdoor moeilijkheden -het gevolg van worden. Een gelijk loon achtte hij dus beter. Nu Burg. en Weth. het advies der commissie niet hebben aanvaard zal spreker een voorstel doen, om bet loon op 20 per week te bepalen, zoo als spreker oorspronkelijk had voorge steld. - Hij drong ook aan dat spoedig met de werkverschaffing zal worden begon nen. De heer Van Oorschot juichte het principe van Burg. en Weth. ten zeer ste toe, dat. als er een economische cri sis is ontstaan, -het gemeentebestuur moet helpen. Dc arbeider raakt buiten zijn schuld zonder werk en mag geen gebrek lijden, dus heelt de gemeen schap tot plicht hem te helpen en wel met een zoodanig bedrag, dat hij niet van honger omkomt. Als er zou worden voorgesteld het volle loon te betalen, heeft hij het vaste vermoeden dat dit voorstel niet zou worden aan genomen. Hij kon zich echter geheel vereenigen met het voorstel van den heer Lindeijer, om het loon te bepalen op 20. Met dat loon lijdt men nog ge brek en zelfs met meer loon en dat ge brek lijden moeten wij voorkomen. Ik geloof waarlijk, dokter, zeide mijnheer De Sergy op een eenigszins minachtenden toon, dat gij een republi kein zjit. Dat ben ik noch in de politiek, noch in mijn dagelijksch leven, ant woordde Robert bescheiden, maar ik verbeeld mij .aan den anderen kant ook dat men geen staatsburger kan zijn, zonder een gevestigde meening te be zitten. en zoo geloof ik bij voorbeeld aan de souverefcniteit van hei volk. Ja, maar dat doe ik ook, ver klaarde mijnheer De Sergv met warmte Alleen, hervatte Robert, ben ik met voor de souvererniteit van het volk dat alles afbreekt, maar daarentegen voor de souvereiiriteit van hef volk, dat de gemeenschappelijke belangen behartigt en"zich daarin oefent. In dien zin hen ik wel degelijk voor de repu bliek. Voor welke vroeg de graaf met een glimlachje uit 'Ie hoogte, want ze heelt heel wat bijvoegelijke naam woorden, uw republiek Ais geneesheer is u ongetwijfeld voor de humanitaire republiek, niet waaar Ik hen eenvoudig om met Vol taire te spreken voor de humaniteit mijnheer Dc Sergy Ik heb. om niet te zeggen de ontbering, althans moeilijke (lagen gekend en ook mijn strijd om het bestaan gestreden, van daar mis schien, dat ik al mijn best doe om de lijdende menschheid te helpen en hen, die laag staan op te heffen. Hij sprak eenvoudig, maar ook zon- Nu het plan van „Goed Wonen" door de regeering den nek is omgedraaid, wilde .hij ingaan op het voorstel van den heer Staverman in een vorige zitting gedaan, om van gemeentewege wonin gen te bouwen. Hierdoor zouden de bouwvakarbeiders geholpen worden en tevens economisch werk worden ver richt. Ook zou hij gaarne zien, dat de steunuitkeering gelijk zal zijn aan lliet loon dat aan tien die aan de werkver schaffing deelnemen, wordt betaald. Verder vroeg hij of de werkverschaf fing zal doorgaan zoolang de werkloos heid duurt. De lieer Van de Putte bracht dank aan Burg. en Wetli. voor hun spoedig indienen van dit voorstel. Hij gevoelde echter veel voor liet .voorstel van den heer Huson, wat betreft het toekennen van een kindertoeslag. Het spijt hem dat in liet voorstel niet van kindertoe slag wordt gesproken. Hij gevoelde ook wel iets voor een andere regeling voor kostwinners en kostwinnende zoons. De lieer Hensel vroeg welk werk ver schaft zal worden. Hij vroeg of er reeds eenige zekerheid is of in de naas te toekomst met de havenwerken zal worden begonnen en met de R. H. B. S. Wij hooren daar nog zeer weinig van. Ook vroeg hij of degenen die zich ver- •zekerd hebben of idie dit niet hebben gedaan, over -dezelfde kam worden ge schoren. Hij wil-de een hoogere uitkee- ring geven aan lien die zich verzekerd hebben. Hij kon dus met het voor stel van Burg. en Weth. medegaan met een loon van 17 en van 1 meer voor ihen die verzekerd zijn. De heer Staverman bracht hulde aan de commissie voor haar werk en wilde als waardeering hiervoor hef loon be palen op 18 per week, zooals do,or de commissie wordt voorgesteld. De heer Van Niftrik zeide. dat liet hier een combat de générosité betreft. Wij gaan allen denzelfden weg op, nl. om de menschen te helpen die buiten hun schuld werkloos zijn geworden. Al leen stellen de financiën grenzen aan ons hart. Nu wil de heer Van Oorschot het volle loon uitkeeren, zeker, als dit maar kon. Neem echter eens aan dat heel Vlissingen werkloos was, waar zou dat geld dan vandaan moeten komen. Burg. en Wetli. gaan mede niet liet voorstel der commissi!, wat betreft de regeling van het loorT'. nl. in zooverre dat evenmin ais in het vrije bedrijf rekening wordt gehouden met de groot te van het gezin. De heer Huson wilde de 70 pet. op regendagen op 100 pet. bepalen. In liet vrije bedrijf bestaat ook de regeling van 70 pet. op regendagen. Als er vol loon wordt uitbetaald, dan zou bij regenachtig weer in het geheel niet worden gewerkt, terwijl thans reke ning zal worden gehouden met de om standigheid, dat slechts 70 pet. wordt betaald en eerder worden doorgewerkt, Wat de opmerking van den heer Lin deijer betreft meende hij, dat hij toeli zeer tevreden kan zijn met liet voorstel van Burg. en Weth., dat zoover met het voorstel der commissie is medegegaan. Wat het loon betreft, wees hij er op, dat op het oogetrhlik op „de Schelde" vele arbeiders voor 19 werken, die binnen kort beneden de 18 zullen komen. Op dien grond mag het loon van 17 per week, door Burg. cn Weth. voorgesteld, toch billijk .genoemd worden. Er moet natuurlijk overwogen wor den ihoever.de financieele draagkracht der gemeente Vlissingen reikt. Vooral waar de kans bestaat dat het aantal werkloozen belangrijk zal toenemen. der eenige terughouding, open en eer lijk als iemand, die zich niet verheit op zijn denkbeelden, doch ze ook geens zins wil verloochenen. Bij zijn laatste woorden ontstond evenwel een tame lijk koel stilzwijgen., dat Lucien niet durfde te verbreken. Eindelijk zeide mijnheer De Sergy wel wat afgemeten Alle meeningen hebben recht van bestaan en zijn in zekeren zin zelfs eer biedwaardig. als ze maar oprecht zijn gemeend. En vooral als ze belangloos mo gen heeten, voegde Lucien er met le vendigheid bij. Robert volgt door te zeggen wat hij denkt en door te doen, zooals hij zegt, volstrekt niet zijn eigen belang, maar handelt,veeleer te gen dat belang in. Neen, nu komt ge op een dwaal weg, mijn waarde Lucien, verklaarde Robert op vroolijken toon. Dc groote gelijkheid in 't menschdom, ziet ge, komt eersf bij leed en ziekte het dui delijkst op den voorgrond. Er komt in elk leven een oogenblik waarop de rijkaard, even els ieder schepsel een ntensch is die lijdt cn die, wat ook zijn politieke overtuiging mag zijn, naar een ander mensch zoekt, die, naar hij hoopt, dat lijden zal doen ophouden of zal verlichten. Dan voeg ik als men mij om hulp heeft geroepen, bij mijn systeem om de gelijkheid, mijn ander systeem omtrent de compensatie en laat ik hem die 't missen kan, drie, viermaal te veel betalen, om voort te Wij .hebben slechts weinig groote ver mogens in deze gemeente en daarmede dic-nt ook rekening te worden gehou den, daar de kosten ten slotte toch op de belastingbetalers moeten verhaald worden. Hij wees op de bezwaren om op het oogenblik van gemeentewege te gaan bouwep. Dit punt dient eerst bestu deerd te worden. \tfat de steunregeling betreft, deze moet onder het oog worden gezien, na dat eerst de werkverschaffing is gere geld. Op de vraag van den heer Hensel antwoordde 'de heer Van Niftrik, dat de haven en de R. H. B. S. buiten de werk verschaffing vallen. De burgemeester zal daarop straks nader antwoorden. De werken van gemeentewege zullen bestaan in grondwerk, het maken van beton, hot aanleggen van wegen en an dere werken, die later van pas zullen komen. Hij noemde het een gevaarlijk stand punt als werd ingegaan op het voorstel van den heer Hensel, om hun die zich verzekerd hebben meer loon te geven, als degenen die dit niet gedaan hebben. Het lijkt hem niet gewenscht, om dege nen die zich niet verzekerd hebben daarvoor te straffen. De heer Van Niftrik meende, dat hij hiermede de kleine verschillen heeft be antwoord. Wat het loon 'betreft, wees hij er op, dat, hoe meer men geeft, hoe eerder men komt tot het 'bedrag dat voor de gemeentekas te bezwaarlijk wordt. De voorzitter antwoordde den heer Hensel, dat lieden wordt aanbesteed de bouw van de R. H. B. S. en dat hij de verzekering heeft gekregen van den rijksbouwmeester, dat het werk met kracht zal worden voortgezet. Wat de haven betreft, hierop moe ten wij nog geduld hebben. Als het oor deel van de Kamer gunstig is, zal zeer spoedig met 't groote werk worden be gonnen. Het 'bouwen van den kaai muur zal dan eveneens worden uitge voerd. De heer Huson bleef van gevoelen, dat het niet 'billijk is dat geen kinder toeslag wordt gegeven. Eveneens wil hii een andere regeling voor de kost winners en hij bleef van meening, dat er geen reden is 'het loon op regendagen met 30 pet. te verminderen. Hij wilde het op een aecoordje gooien en de ge zinshoofden ƒ20 uitkeeren en de kost gangers op 12. Het is zoo rationeel mogelijk dat de kostgangers hiermede genoegen nemen. De heer Lindeijer zeide, dat de kans voor het bouwen van „Goud Wonen" niet geheel verkeken is en, nu de R. H. B. S. wordt gebouwd, zal er voor de bouwvakarbeiders werk komen. Hij wees er op, dat de gewone werk loozen tP Middelburg 20 per week en de werklooze boerenarbeiders 15 per week verdienen. Een loon van 15 per week voor gewone werkloozen wordt nergens betaald. Hij haalde verschillen de voorbeelden aan, om aan fc toonen dat op meerdere plaatsen meer betaald wordt. Hij gevoelde in beginsel wel iets voor het idee van den heer Hensel, om dt verzekerde werkloozen iets meer te betalen. Hij zal er echter niet mede medegaan, omdat hij niet wil mede werken aan verschil in loon. Hij zag er ook wel eenige onbillijk heid in, dat een kostganger evenveel loon krijgt als de gezinshoofden. Hier over zou in de commissie kunnen wor- kunnen gaan met de behoeftigen ge heel van betaling vrij te stellen. Ik heb wel gelijk gehad met te zeggen, dat gij jong zijt gebleven, meende de graaf lachend. Maar gij zult het toch zeker niet afkeuren, viel Robert op denzelfden toon in, dat ik op die manier jong blijf... voor de armen Lucie zweeg, maar zij luisterde naar Robert vol bewondering. Balda zweeg eveneens, doch zij hield nu, tegelijk met den dokter, Lucie in het oog. Eerlijk gezegd, betuigde de graaf, geloof ik dat uw rijke cliënten de eer sten zullen zijn, om u te prijzen over een dergelijke handelwijze. Ik heb al thans in dien geest al door sommigen mijner vrienden hooren spreken. U is ook, niet waar dat schiet mij juist te binnen de dokter van mijn schoon zuster, de tante mijner kinderen U 'komt, als ik het wel heb, zelfs als vriend bij dc gravin d'Arnaud aan huis, niet waar Ik heb die eer, zeide Robert. En al kwaanit ge er alleen als dokter, dan moest ge dunkt me, toch zeer dikwijls een bezoek afleggen aan het hotel d'Arnaud in Saint Germain, want de gravin, een zuster van mijn eerste vrouw, is van een nog zwakker gestel dan zij indertijd was. Ja, ik kom daar dikwijls, ant woordde Robert, ook voor mijnheer d'Arnaud, die veel last heeft van jicht. O. maar dan moet dokter Robert, riep Balda, een oogenblik haar rol van INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. een gesproken. In den rijks werkloozen- laad wordt geadviseerd, dat de kost gangers bijv. 4 dagen per week zullen werken, maar tegen hetzelfde loon wer ken als dc andere werkloozen. Hij kon zich ook geheel vereenigen met het voorstel-Huson, om de volle 100 pet. te betalen, indien door het slechte weer niet kan worden gewerkt. Indien dus buiten dc schuld niet kan worden gewerkt, wil hij liet volle loon uitbetalen. De heer Van Oorschot zou een voor stel, om het loon op ƒ20 te bepalen, ondersteunen, op grond dat hij zulk een loon als minimum beschouwt. Wat betreft het bouwen van wonin gen, dit heeft hij voorgesteld om prac- t:sch werk te verrichten. Er is gebrek aan woningen en er zijn bouwvakarbei ders zonder werk. Dat is iets abnor maals en het ligt op den weg van de gemeenschap om 'hier in te voorzien. Als er in het belang van de gemeen schap wordt ge'bouwtd, werd de werk loosheid hierdoor bestreden en dan kan het volle loon worden betaald. Het is een moeilijk vraagstuk en hij vroeg of Burg. en Weth. zoo spoedig mogelijk met voorstellen dienaangaande bij den raad zullen komen. Hij kon zich ook geheel vereenigen met het voorstel van den heer Huson, om het volle loon uit te betalen bij re genachtig weer. De heer Staverman zeide, dat het voorstel-Huson, om verschillend loon te betalen, tot groote moeilijkheden aan leiding kan geven. Als een man met een groot gezin van het loon er niet kan ko men, dan dient hem door het armbe stuur een toeslag te worden gegeven. Wat liet loon betreft, gaf hij Burg. en Weth. in overweging het voorstel der commissie over te nemen, door het loon op 18 tp bepalen. Wat den woningbouw betreft zeide 'hij, dat het geld op nuttiger wijze wordt besteed als er gebouwd wordt. Hij vroeg daarom hoeveel werklooze bouwvak- ai beiders er hier zijn. De lieer Van de Putte noemde werk verschaffing een crisis-maatregel en op dien grond was hij voor een kindertoe slag. Een loon van 15 achtte hij ook voldoende. Het voorstel-Huson, om op regendagen 100 pet. uit te betalen, ont raadde hij ten sterkste. Hij kon zich overigens met het voorstel van Burg. en Wetli. vereenigen. De heer Hensel zeide, dat de ervaring geleerd heeft, dat wij zeer duur uit zijn als van gemeentewege woningen wor den gebouwd. Hij achtte hef een lichtpunt dat bin nenkort met den bouw van de R. H B. S zal worden begonnen. Dat de verzekerden 1 per week meer loon zullen ontvangen, noemde hij zeer billijk. Bovendien is het in het voordeel van de gemeente, omdat zij 90 dagen uitkeering ontvangen. Hij bleef dus aandringen aan hen die zich ver zekerd hebben iets meer loon te geven. De heer Van Niftrik bleef van gevoe len, dat het tot groote moeilijkheden aanleiding zal geven als er verschillend loon wordt uitbetaald, voor hoofden van groote en kleine gezinnen. Hij beantwoordde nog nader de ver schillende sprekers en zeide, dat Burg. en Weth. gaarne een zoo groot mogelijk stilzwijgende toehoorderes vergetend, ook meermalen in de gelegenheid zijn geweest bij die familie onze lieve Lucie te ontmoeten, die haar tante zeer dik wijls bezoekt Nu was 't de beurt van Robert om - bij het geluid van Balda's stem vreemd op te zien, ja het was zelfs, of die stem hem deed ontstellen. Hij zat rechts van de gravin cn keerde zich plotseling naar haar om. als moest hij zien, wie daar gesproken had. Zijn bevreemding, zijn schrik, belette Robert evenwel niet om de zijdeling- sehe vraag, waarop hij trouwens wel rdacht had kunnen zijn, terstond te beantwoorden. - Ik heb inderdaad de eer en hef genoegen gehad om in het hotel d'Ar- r.aud de freule De Sergy te leeren kennen. Langzaam die woorden uitsprekend, hield Robert zijn oogen op Balda ge vestigd en vroeg zich daarbij af 't Is allerzonderlingst, ik ken die stem, maar waar kan ik ze vroeger toch gehoord hebben Balda, hoewel zelf ontroerd, was het niet genoeg, om Roberts ontroering niet op te merken en het nieuwe denk beeld, bij haar opgekomen, over- heerschte als het ware haar onrust. O. die. twee kennen elkaar! dacht zij. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1