«aai No 262 6Qe Janrtfang 1022 MAANDAG 6 NOVEMBER BINNENLAND Stads- en Provincienieuws A. J. P.'s KERSTPUDDING VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nenienten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. De woningbouw. De minister van arbeid heeft aan de gemeentebesturen een uitvoerigen brief gedateerd 1 November 1922, gezonden, betreffende den woningbouw. Daarin deelt hij mede, dat voors hands voor het verleenen van steun voor woningbouw de volgende regelen zullen gelden. De huur van woningen te bouwen met, krachtens de woningwet toege zegd voorschot, moet ten minste 90 van de exploitatie-kosten bedragen. Dit geld voor alle woningen, waarvan de bouw op den dag der teekening van deze circulaire nog niet is aanbesteed. Hierbij valt te bedenken, dat de huur zelf niet hooger mag zijn dan thans met 80 van de exploitatiekosten wordt bereikt er moet zelfs naar la gere huur gestreefd worden, nu de loo- nen dalen. De optossing moet gevonden worden door daling van de bouwkosten welke evenwel niet mag worden ver kregen ten koste van redelijke soliditeit van de woningen. De gemeentebesturen zijn aansprake lijk voor de minimum-huur en hebber er dus groot belang bij, scherp toe te zien op het huurbedrag, dat gevorderd moet worden. Indien dit eenigszins mogelijk is, zal in den loop van 1923 de huur ais regel op 100 van de exploitatiekosten be paald worden. In verband hiermede heeft de minis ter bepaald, d,at woningen met een zgn. mooie kamer slechts bij uitzondering zullen worden toegelaten. Gehandhaafd blijft de eisch, dat ouders, jongens en meisjes gescheiden slaapgelegenheid met rechtstreeksche gemeenschap met de buitenlucht moe ten hebben. Te beginnen met 1 Januari 1923 zal een bedrag worden bestemd voor het verleenen van premies voor het bou wen van woningen van ten hoogste 225 M". inhoud. Voorschot voor hypotheken wórdt niet meer verleend. De premie zal bedragen 300 per woning, mits de bouwkosten niet te hoog zijn. Aan Burg. en Werh. wordt de be voegdheid ontzegd om in de bestekker bepalingen op te nemen, die invloed oefenen op arbefdstijd of loon. Het huwelijk van den ex-keizer. Zaterdagavond ongeveer f» uur is prinses Hermine te Amersfoort aange komen. Uitgebreide maatregelen onder lei ding van kapitein van Houten waren getroffen. De prinses werd begroet door ongeveer 200 personen en groette minzaam naar alle zijden. Zij werd naar een gereedstaanden auto geleid, welke speciaal daartoe op het lage per ron was toegelaten. Niettegenstaande het verbod werden een aantal foto's met bliksemlicht gemaakt. Er ontstond daarover kwestie tusschen den foto graaf van „ihet Leven" en een maré- chaussée, die handgemeen werden. Onder de vele bloemstukken ter eere van het bruidspaar gezonden was er een van H. M. de Koningin. Nog een gewezen koning naar Doorn Uit Doorn wordt aan de „N. R. Ct." gemeld Zaterdagochtend werd ons hier met groot aplomb medegedeeld, dat binnen kort nog een andere ex-koning zijn in trek zal nemen in de gemeente Doorn, n.l. Konstantijn, de gewezen koning van Griekenland. Deze zou het huis Moersbergen, een groote bezitting on- r Doorn, gekocht hebben, aan welks inrichting reeds wordt gewerkt. De oorsprong van dit bericht schijnt te zijn, dat de gewezen koningin van Griekenland, die onlangs bij haar broer den gewezen Duitschen keizer, op den Huize Doorn te gast is geweest, dit huis heeft bezichtigd, en dat men het, nadat net geruimen tijd heeft leeg gestaan, nu bezig is in te richten. De R. Kath. Staatspartij. De onlangs ingestelde commissie, tot taak hebbende het bondsbestuur van advies te dienen omtrent de vraag, op welke wijze het recht der R.-K. kiezers Jot het stellen van candidaten voor de t weede Kamer zóó wordt uitgeoefend, aat het belang der Katholieke partij en landsbelang het meest daarmede worden gediend, en om de resultaten van dat onderzoek neer te leggen in een proeve van een algemeen kiesreglement voor de R.-K. Staatspartij, is Zaterdag avond te 's-Gravenhage geïnstalleerd. De voorzitter van den Algemeenen Bond, mr. A. baron van Wijnbergen, hield een uitvoerige rede, waarin hij de taak der commissie uiteenzette. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 3 November in Nederland uit gesproken 84 faillissementen tegen 58 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 3 November 2601 faillissementen, tegenover 1812 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Een mooie kalender. De naamlooze vennootschap P. Sluis' Pluimvee- en Vogelvoederfabrie- ken te Weesperskarspel heeft een ju bileum-kalender voor 1923 uitgegeven. Waar in het jaar 1923 de firma Sluis 100 jaar bestaat, mag deze kalen der met recht zeer waardevol worden genoemd. Hoewel zulks financieele offers ge vergd -heeft, -heeft de firma voor haar jubileum de Holandsche Nijverheid in dezen tijd de voorkeur gegeven en is de kalender geheel en al, zoowel papier als teeken- en steendrukwerk, in ons vervaardigd. Elk kalenderblad geeft aan de voor zijde een maand en 2 illustraties in kleuren van de meest bekende hoen derrassen. -De achterzijde van elk blad geeft een beknopte beschrijving van de kenmer ken van elk ras en de eischen, waaraan dit moet voldoen, terwijl voorts de werkzaamheden voor de bepaalde maand uitvoerig zijn beschreven. Verder zijn behandeld de huisvesting en de meest voorkomende ziekten met geneeswijze, zoodat de kip-penliefhebber in beknopten en populairen vorm een leiddraad heeft voor succesvol kippen- houden. Een nieuw vakblad. Wij ontvingen het eerste nummer van „Het Magazijn", uitgave der firma Dufour Co. te Amsterdam, een nieuw vakblad voor winkeliers in glas, aardewerk, porcelein, huishoudelijke-, luxe- en toilet-artikelen, galan»»riën, byouterieën, speelgoederen, feest- en bazar-artikelen, enz. Het blad heeft een fraai, in frissche kleuren uitgevoerd omslag, terwijl ook het binnenwerk uit stekend verzorgd is. Het stelt zich ten doel belanghebben den in bovengenoemde artikelen op de hoogte te houden van alles wat er in deze branches voor wetenswaardigs voorvalt. Blijkens het eerste nummer lijkt ons dit volkomen gelukt. De uitgevers zenden op aanvrage gaarne "een proefnummer. VLISSINGEN, 6 NOVEMBER. De verbetering van onze haven. Blijkens het voorloopig verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer over hoofdstuk waterstaat, achtten sommige leden het gewenscht, de verbetering van de haven te Vlissingen voorloopig met minder kracht voort te zetten. An dere leden waren van een tegenover gestelde meening. Wij dienen de memorie van antwoord op dit voorloopig verslag af te wachten om het standpunt van den minister.te vernemen. Wij maken intusschen met groote in stemming melding van eer. beschou wing door den hoefijzer-correspondent van -het „Hbld.", onder het motto „Ver keerde zuinigheid" in genoemd blad geplaatst. De heer Elout zou het volstrek dom me bezuiniging achten als de uitvoering van de werken aan de nieuwe haven t° Vlissingen werd vertraagd. Dat zijn dingen, die onze productie, onze han del noodig hebben en waarmede we daarom niet mogen dralen, wanneer onze havens niet ten achter zullen ra ken bij de buitenlandsche. Ten aanzien van Vlissingen kom' daarbij nog het politieke motief het ware al heel jammerlijk om juist mi tegenover de gansche wereld te kennen te geven dat de verbetering van onze Scheldehaven geen haast heeft, nadat de outillage van Antwerpen kort gele den is verbeterd. Met werken ais die voor de Vlissing- sche haven mag niet worden gedraald tot „betere tijden". Als die tijden komen, moeten wij klaar zijn, niet eerst nog moeten beginnen. Bij het afdeelingsonderzoek van de waterstaatsbegroofing wezen vele le den er in het bijzonder op, dat ten aan- I zien van de buitengewone nieuwe wer ken scherp dient onderscheiden tus schen onmiddellijk productieve werken en maatregelen en die, welke gelet op den tegenwoordigen economischen toe stand, enkele jaren kunnen worden uit gesteld, bijv. den bouw van een kost baren kaaimuur te Vlissingen, den aan leg van een rijksweg van Goes naar Bergen op Zoom en den aanleg van een nieuwe groote schutsluis te Wernel- dinge. Lezing Professor Harms. in de geheel gevulde kleine zaal van -het Concertgebouw trad Zaterdag voor de NederlandschDuitsche Vereeni- ging op prof. dr.B.Harms, directeur van het institut für Weltwirtschaff und See- verkehr aan de Universiteit te Kiel, met een voordracht over „Gegenwart und Zukunft der Weltwirtschaft". Voor de begaafde redenaar zijn voordracht be gon, nam de heer Van Woelderen, als voorzitter der afdeeiing Vlissingen, het woord om in de eerste plaats aan de aanwezige leden te vragen of ze het goedkeurden, dat in plaats van consul dr. Reuter, die vertrokken was, zitting in het bestuur nam de heer Dronkers, die te Middelburg de vertegenwoordi ger is van hei Duitsche rijk. Vervolgens heette hij spreker -hartelijk welkom en prees het als een voorrecht, dat deze weer zoo spoedig op had willen treden om ons te onderhouden over het eco nomische leven in Duitschland. Daarna kreeg professor Harms het woord om na een woord van dank voor de vrien delijke woorden van den burgemeester, te herinneren aan zijn -vorige voor dracht over „Die Krisis in der Welt wirtschaft", waarin hij den toestand toenmaals schilderde en. verklaarde. Nu echter wilde hij om het heden te leeren begrijpen teruggaan tot het begin der 19e eeuw. Toen waren de verhoudingen in, wat nu Duitschland heet, maar dat toen uit een groote massa staten en staatjes verdeeld was, nog ongeveer gelijk aan die ten tijde van Luther, die een overwegend agrarisch Duitschland kende (meer dan 90 in het kleinbe drijf). Maar door de achtereenvolgende veranderingen in 1818 (tolwet in Prui sen), 1867 (oprichting Norddeutsche Bund), 1870 (grondvesting van het Duitsche rijk) komt het grootbedrijf, de fabriek, in de plaats van het agrarische stelsel. En met deze verandering gaat hand aan hand de vermeerdering van bevolking in 90 jaren tijd van =fc 1820 tot den tijd onmiddellijk voor den oor log van 24.8 tot 68 millioen. Geen won der, want in die tijden verminderde de landverhuizing (er wordt niet voldoen de geproduceerd door de landbouwers voor de geheele bevolking) van 200.000 tot 20.000 per jaar. Dit laatste feit dank-t zijn oorsprong hieraan, dat er voldoende kan ingevoerd worden, door dat er ruimschoots geproduceerd wordt in de industrie voor den uitvoer. Wan neer men de cijfers van den Duitschen handel in de jaren rond 1870 en onmid dellijk voor den oorlog bij eikaar ver gelijkt (5.8 tegen 28.8 milliard goud- marken), dan blijkt daaruit voldoende dat dit rijk een passieve handelsbalans had, d.w.z. dat het meer invoerde dan dat er werd uitgevoerd. Hiertegenover staat weer, dat de betalingsbalans om gekeerd was, d.w.z. dat deze actief was wat veroorzaakt werd door de renten der kapitalen, die vooral belegd werden in de scheepvaart. Zoo was de toestand onmiddellijk voor den oorlog, men had grooten in voer van ruwe stoffen en van voedings middelen, waartegenover stond een massa-uitvoer van kolen, kali, maar voornamelijk van gefabriceerde staal- producten. Maar door den oorlog ver anderde dit. Wel kon Duitschland door de industrie groote massa's menschc" in 't veld brengen, wei konden de tech nische voorzieningen in den oorlog goed zijn, maar.. door de blokkade kon niet voldoende ingevoerd worden aan voedingsmiddelen. De oorlog werd verloren en dat verlies komt ter dege uit in het vredesverdrag van Versailles, waarbij 18 aan gebied werd verloren en 10 der bevolklhg, wat echter nog verergerd wordt, indien men nagaat dat 15 der landbouwstreken te loor gin gen. Nog meer cijfers i-n. verband met deze stof gaf spreker, om aan te too- nen, dat er veel was verspeeld. Toen kwam de revolutie, die de banknoten- pers nog sneller deed draaien dan de vorige regeering het verplicht was ge weest te doen, waardoor de mark nog meer zakte. Dit had ook tot oorzaak, dat de betalingsbalans in plaats van actief passief was geworden, want te genover den invoer van voedingsmidde len, de toegenomen behoefte aan bui tenlandsche grondstoffen, de leveranties (o.a. van steenkolen) voor het herstel, stonden geen tegenprestaties. Di* laatste o.a. leidde bij hef verlies der steenkolenmijnen tot het aanschaffen voor de spoorwegen van buitenlandsche kolen. En zoo kwam spreker langza merhand over de geldkwestie te spre ken, waarbij hij de twee middelen om te helpen tegenover elkaar stelde de stabiliseering en de niet-stabiliseering van de Mark. Hij voor zich gaf de Voor keur aan het eerste, omdat men dan, zij het ook na tal van jaren, ten slotte tot een gezonden toestand kon komen, wat niet het geval is, als er niet gesta biliseerd werd. Dan toch zou men den toestand van Oostenrijk krijgen en tot een volledige ineenstorting komen. Hij vreesde, ingeval er maar arbeid was, niet voor revolutie, want het Duitsche volk wil nu eindelijk eens rust hebben, zij het dan ook met diepe armoede. Spreker dacht zich den uitweg als volgt Er moest een rationeele regeling komen voor „reparationsleistung", en dit kon het beste gebeuren op interna tionale manier, maar dan moet ook Amerika meehelpen. Ook moest er uit- voermogelijkheid blijven bestaan en Duitschland moest de goudwaarde van de Mark terugkrijgen. Spreker eindigde zijn redevoering met de betuiging, dat hij optimistisch gestemd is, omdat hij weet, dat de ont wikkeling van Duitschland niet altijd in stijgende lijn gegaan, maar steeds ,,up and downs" heeft gekend. Van de gelegenheid om vragen te stellen, werd door een der aanwezigen gebruik gemaakt om te vragen naar de oorzaak der moeilijkheden bij de grens. Spreker beantwoordde dit met te wij zen op het feit, dat deze goederen ge kocht waren tegen de prijzen in het binnenland, terwijl ze uitgevoerd wer den door de producenten tegen prijzen, die den wereldhandelprijs naderden. Liet men dit feit doorgaan, dan zou de wereldhandel daar terecht aanmerkin- op kunnen maken. De burgemeester nam na afloop van de rede het woord om den spreker dank te zeggen voor zijn rede en wees daarbij op de Hollandsche spreuk, dat eenvoud 'het kenmerk is van het ware. Zaterdag brak een begin van brand uit ten huize van den heer B. aan de Walstraat. Door spoedig toegeschoten hulp kon de brand beperkt worden tot een deel van den schoorsteenmantel en enkele kleinigheden. De beteekenis van de Ged. en Prov. Staten. De anti-revolutionaire kiesvereeni- gin,g „Nederland en Oranje" te Middel burg hield Vrijdagavond haar vergade ring. Na enkele huishoudelijke zaken te hebben afgedaan, sprak de voorzitter, de heer mr. P. Dieleman, over de be teekenis der Provinciale en Gedepu teerde Staten. Hij begon met te herinneren aan de uitspraak van dr. Kuyper, dat de Prov. Staten niet leven in het hart van het volk. Vroeger onder de republiek was dit anders. Toen beteekenden de Prov. Staten veel meer, hoewel ze reeds toen veel van hun gezag delegeerden aan de Ged. Staten, iets, waartegen Prins Wil lem I reeds, hoewel tevergeefs, had ge waarschuwd. Na 1815 is de beteekenis der Staten ingekort. Toch zijn ze van politiek be lang, doordat zij kiezen de leden der Eerste Kamer. Door dit feit steeg ietwat de belangstelling ook voor de verkiezing de belangstelling ook voor -de verkie zing van leden der Prov. Staten. De vergaderingen der Staten verloo- pen helaas zonder belangstelling van de ingezetenen. Alle verordeningen, die genomen worden, moeten door de Kroon worden goedgekeurd. Uit Frank rijk hebben wij te veel de idee van cen tralisatie overgenomen. De Fransche grondwet verdeelt Frankrijk in een aan tal departementen, altes wordt vanuit het centraal gezag bestuurd. Wij anti revolutionairen, willen, zooveel doen lijk, ibinnen eigen kring alles uitvoeren. Niet altijd ambtenaren van het centraal gezag. In -de Prov. Staten -komt altijd nog tot uiting de volksaard van de ver schillende provincies. Eigenlijk was be ter, dat de Commissaris der Koningin zou worden benoemd uit een voor dracht van de Prov. Staten. Nu heeft een Commissaris wel netwat van een kwarskijker, gezonden door het binnen- landsch bestuur. De Staten zijn nu al leen baas over polders en waterschap pen, en daarin vindt men terug, hoe het zijn moet, baas in eigen huis en kiezen eigen bestuur. Het moet zoover worden doorge voerd, dat men kiest eigen uitvoerders van de wetten en besluiten en dat bin nen den eigen kring wordt afgedaan wat daar behoort. In dezen tijd wordt aan Ged. Staten zeer veel opgedragen, zoodat sommige Ged. Staten -de kluts kwijt raken, waar door de Commissaris der Koningin, als een geschoold man, te veel invloed er langt. Wij moeten krijgen decentralisa tie. De Ged. Staten hebben de dageiijk- sohe leiding en toezicht op de uitvoe ring der Rijkswetten, ze moeten recht spreken in geschillen en hebben con- troleerende bevoegdheid en een advi- seerend karakter. In algemeenen zin komen hier niet zooveel -de beginselen op den voor grond. Wel bij he.t kiezen van de leden der Eerste Kamer. Het voornaamste INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. amandelen, 20 cent per pakje. Reel. -0- 5 werk der Ged. Staten is het uitvoeren der wetten. Dieper geredeneerd echter, maakt het groot verschil of men is een belijder van den Christus of niet. Ge zorgd moet worden, dat de wetten van menschen overeenkomen met de wetten Gods. Spr. hoopt op een volgende vergade ring over dit onderwerp nog nader te spreken. In de Zaterdag te Middelburg ge houden vergadering van de Provinciale Zeeuwsohe Schoonheids- en Archeolo gische commissie, werd mededeeling gedaan van oogin-gen tot behoud van oude grafzerken te Biervliet, Cadzand en Veere. Verder werd er op gewezen, dat men op zeer ondeskundige wijze was begonnen met „restauratie" van den fraaien toren van de refuge van Duinen te Hulst, waarop de aandacht van het monumentenbureaq is geves tigd, dat bereids heeft ingegrepen. Verslag werd gedaan van pogingen betreffende wetenschappelijke afgra ving van den vluchtberg te Duivendijke, zulks in samenwerking met de Vereeni- ging voor -Terpenonderzoek. Een aantal adviezen betreffende bouwplannen te Goes werd vastgesteld. Besloten werd het gemeentebestuur van Goes te verzoeken betere beplanting aan te brengen bij de z.g.n. speelplaats. Tot correspondent te Cadzand werd benoemd de heer ds. H. F. du Pui) al daar. In de Zaterdagmiddag gehouden vergadering der Centrale Middelburg van Antirevolutionaire Kiesvereenigin- gen had wegens aftreding stemming plaats voor leden van het Centraal Co mité. Herkozen werden de heeren mr. A. A. de Veer en L. J. van Voorthuiizen, gekozen de heer mr. P. Dieleman. Ver der werden de a.s. verkiezingen der Prov. Staten besproken. Een belangrijke aanwinst voor het Rijksarchief in Zeeland. Het rijksarchief in Zeeland heeft naar de rijksarchivaris mededeelt 'n aanwinst van buitengewoon- belang verworven, nl. een origineeien atlas van Zeeland, Staats-Vlaanderen, Sfaats- Brabant en de frontieren van Gelder land, Overijsel en Groningen met eenige streken aan gene zijde van de grens gelegen, geteekend in de 18e eeuw door dr. W. T. Hattinga en diens beide zoons, de ingenieurs D. W. C. en A Hattinga. Het werk telt 644 kaarten in 14 portefeuilles. Uit een voorrede hij den atlas van Staats-Vlaanderen blijkt, dat dr. W. T. Hattinga in 1724, onmid dellijk na zijn vestiging als medicus in Staats-Vlaanderen, begonnen is met het in kaart brengen van dit Generaliteits land. In 1745 leverde hij een groote kaart in 10 stukken aan den Raad van State en in hetzelfde jaar ontving hij opdracht van dit college tot het maken van een copie van den atlas, welke hij gedurende 20 jaren met de uiterste zorg had bijeengebracht, welke opdracht la ter werd uitgebreid tot het leveren van een atlas van Staats-Brabant. In 1751 was het werk, bestaande uit 377 stuk -ken, gereed. Intusschen hadden zijn beide zonen en helpers een aanvang ge maakt met het opmeten en in kaart brengen van de Zeeuwsche eilanden en blijkbaar zijn de vier portefeuilles met

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1