Vlissingsche Courant Tweede Blad Vervolg Binnenland VAN DE VAN ZATERDAG 4 NOVEMBER. - No. 261 fcMfcENiFBESTUUR HINDERWET. Kennisgeving. Burg. en Weth. van Vlissingen, gezien de artikelen 6 en 7 der Hinderwet, geven bij deze kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van M. P. Glerum, alhier, om vergunning tot uitbreiding van zijn slach terij, vetsmelterij, vleeschkokerij, vleesch- rookerij door het plaatsen van één electro motor van 4 P.K., een zwavelzuur appa raat en één electro-motor van 1 P.K. drij vende een ventilator, een en ander dienen de voor een koelinrichting in het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen, 6ectie D no. 1071, plaatselijk gemerkt Vrij- gang no. 12 dat dit verzoek met de bijlagen, te be ginnen met Maandag den 6en November 1922 op de gemeente-secretarie, 3e afdee- ling, ter visie zal gelegd worden, en dat den veertienden dag na dien, zijnde den 20en November 1922 ten Raadhuize, des namiddags ten 3 ure, gelegenheid zal ge geven worden om bezwaren tegen het uit breiden dier inrichting in te brengen, zul lende zij die niet overeenkomstig arti kel 7 der Hinderwet voor het gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten, niet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie da gen voor dat tijdstip, ter Gemeente-Secreta rie, 3e afdeeling, van de terzake ingekomen schrifturen kennis kan genomen worden. Vlissingen. den 4en November 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN, De Secretaris, F. BISSCHOP. Wijziging op paspoorten. De minister van buitenlandsche za ken .heeft aan de Commissarissen der Koningin medegedeeld, dat er bij hem geen bezwaar tegen bestaat dat een burgemeester wijziging aanbrengt in de opsomming van de landen, waarvoor een paspoort oorspronkelijk is afgege ven, ook al wordt niet tevens het pas poort verlengd. De aangebrachte wijzi gingen zullen echter behoorlijk gewaar merkt moeten worden. Betooging van rijkspersoneel. Op Zaterdag 11 dezer zal vanwege het zoogenaamde Comité van zeven in den Dierentuin te 's-Oravenhage een betooging worden gehouden tegen de maatregelen van de regeering tot ver slechtering van de arbeidsvoorwaarden van het rijkspersoneel. Na de betooging van 12 tot 4 uur zal een rondgang door de stad worden gehouden, waarvoor de burgemeester toestemming heeft gege- Zomerdienstregeling op de spoorwegen. Volgens „St. Ctiristoffel" van 2 No vember 1.1. heeft deze actieve vereeni- ging aan de Maatschappij tot exploita tie der Ned. Spoorwegen gevraagd voor den aanstaanden zomerdienst een 50- tal wijzigingen in de bestaande dienst regeling te brengen, welke, zonder in botsing te komen met de bezuinigings actie, door kleine verschuivingen in aankomst- en vertrek-uren het aantal goede verbindingen belangrijk zal ver- grooten. Daarnaast werd aangedrongen op verlaging van dopot-bagage, verlaging van het tarief van (het rijwielvervoer, in het bijzonder voor kleine afstanden waar déze niet overgeladen behoeven te worden, alsmede om in de spoorboekjes op te nemen welke treinen posttreinen zijn. Een inwilliging van deze wenschen zal niet alleen een handelsreizigers-, maar ook een publiek belang zijn. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. is het volgende voorstel aan den gemeenteraad ge daan Bij de behandeling van de gemeente- begrooting voor 1922 zegde ons college uwen raad toe het verzoek der organi saties van ambtenaren en werklieden Vtreffende instelling van „georgani seerd overleg" nader in overweging te allen nemen. Aan deze toezegging hebben wij gevolg gegeven. Nadat wij ons op de hoogte hadden gesteld van de regelingen van genoemd instituut in andere gemeenten en ons van het vóór en tegen in die reglemen ten rekenschap hadden gegeven, heb ben wij een ontwerp-verordening sa mengesteld, dat aan de verschillende vereenigingen van ambtenaren en werk- beden ter kennisneming werd toege zonden. Daarop ontvingen wij van de bestu- ren der organisaties verschillende op merkingen naar aanleiding van de "oor ons voorgestelde regeling, waar aan wij de noodige aandacht schonken n in verband daarmede in het ontwerp enkele veranderingen aanbrachten. Daar de hoofden der gemeentelijke takken van dienst, waarbp ten minste drie vast aangestelde ambtenaren o' drie werklieden werkzaam zijn, deel uitmaken van de commissies van over leg, werd ook omtrent deze materie hun oordeel ingewonnen. De door ons ontworpen regeling vat! het georganiseetu oveneg tusschen het personeel der gemeente en ons college is gebaseerd op de votgenue gronden. i\aar onze uieening kan de strekking van georganiseerd overleg uitsluitend zijn voorlichting te verschaiien en wen- sctien en gevoelens te openbaren van liet gemeentepersoneel ten aanzien van de arbeids- en dienstvoorwaarden in den ruimen zin des woords. In afwijking van de tot dusver ge volgde methode, waarbij adviezen werden verzocht en verkregen van en conferenties werden gevoerd met de besturen, der vereenigingen zoo dikwijls als zulks noodig bleek, heeft het over leg krachtens de ontwerp-verordening plaats op georganiseerde wijze. Di' vertegenwoordigers der organisaties, welke aan bepaalde eischen vqldoen, komen volgens zekere regels in contact met het dagelijksch bestuur der ge meente. Een van de hoofdpunten der veror dening is wel deze, dat het overleg met de vereenigingen plaats heeft om Burg. en Weth. van advies te dienen en voor stellen te doen nopens de arbeids- en dienstvoorwaarden. De meeste gemeenten in ons land, waar het instituut van het georgam- seerd overleg bestaat, kennen het ook een adviseerend karakter toe. En zulks terecht. In het algemeen is in de Ge meentewet aan den raad het budget recht opgedragen en de bevoegdheid toegekend om de bezoldiging en de instructies van het gemeentepersoneel vast te stellen. Ten aanzien van het personeel ter secretarie en van andere takken van dienst geschiedt de benoe ming van ambtenaren en werklieden door ons college, dat ook de dienst voorwaarden regelt, binnen de grenzen door uwen raad gesteld. Noch uw college, noch het onze be zit de bevoegdheid om een deel zijner verantwoordelijkheid van zich af te wentelen. Medezeggenschap van de ambtenaars- en werkliedenorganisaties in de vaststelling van hun bezoldiging en arbeidsvoorwaarden is dan ook in strijd met de thans bestaande wetge ving. De positie van den ambtenaar in het particuliere bedrijf wijkt in deze dan ook belangrijk af van die van den ambtenaar in dienst der overheid. Be houdens het recht van den laatstge noemden ambtenaar om vrijwillig het hem opgedragen ambt al of niet te aanvaarden, wordt hij van af die aan vaarding en zoolang deze voortduurt, onderworpen aan de voorwaarden, d'e de overheid eenzijdig voor de vervul ling van zijn ambt heeft vastgesteld. Een collectief arbeidscontract, dat to' stand komt door gemeenschappelijk overleg tusschen werkgever en werk nemer, is in het publiek recht ondenk baar. Bovenstaande hoofdbeginselen var het georganiseerd overleg worden algemeen door de wetenschap gehul digd. In verband daarmede achten wij het van belang hier vast te leggen, da* noch uw raad noch ons college zich straks bij de toepassing der verorde ning formeel of moreel gebonden kan achten door de adviezen of voorstellen der commissie voor het georganiseerd overleg. De weg, die soms bewandeld wordt, om langs een omweg (e bereiken het geen langs den wettelijken weg niet (e verkrijgen is, wenschen wij nimmer in te slaan. Bij het ontwerpen der verordening ■hebben wij ons daarvan steeds reken schap gegeven. Verder zij vermeld, dat, waar het per soneel der politie, ingevolge de Ge meentewet, geheel onderworpen is aan zijn ambtsinstructies, hun door den burgemeester opgelegd, de bemoeiings sfeer van uwen raad en van ons college zich niet uitstrekt over de dienstvoor waarden van het politie-korps be houdens het recht van den raad ten aanzien van het beschikbaar stellen van gelden tot dekking der kosten aan dien tak van dienst verbonden. De burgemeester heeft echter ge meend het poiitie-personeel niet tc moeten ten achter stellen bij het ove rige gemeente-personeel, vandaar dat hij zich bereid heeft verklaard een af zonderlijke commissie voor hel geor ganiseerd overleg in het leven te roe pen. Ten aanzien van de formuleering der artikelen der ontworpen verordening zij nog het volgende vermeld Art. 1. In dit artikel treedt de bedoe ling van het georganiseerd overleg dui delijk aan het licht het voorlichten van Burg. en Weth. die ook met de voor bereiding van alle in uwe vergadering te behandelen zaken zijn belast ten opzichte van de arbeids- en dienst voorwaarden van het gemeente-perso neel. Teneinde daartoe te geraken zullen er twee commissies worden ingesteld een voor de ambtenaarszaken en een voor de werkliedenzaken. Art. 2 omschrijft de taak der com missies, welke bestaat uit het geven van advies en het doen van voorstellen. Art. 3 en 4 geven aan op welke wijze de commissies worden samengesteld. Het voorzitterschap van elke com missie wordt bekleed door een lid van ons college, dat tevens lid is van de commissies. Verder zijn lid de hoofden van die lakken van dienst, waarbij ten minste drie vast aangestelde ambtenaren of werklieden zijn, alsmede vertegen woordigers van algemeene landelijke organisaties. Aan dit art. is een overgangsbepa ling toegevoegd, welke het mogelijk maakt om bestaande zgn. categorale vereenigingen tot het georganiseerd overleg toe te laten. Waar het rationeel is. dat de advie zen en voorstellen aan Burg. en Weth. worden gericht, zou het niet juist zijn leden van uwen raad in de commissies te benoemen. Meer nog springt de on gerijmdheid daarvan in het oog als men bedenkt, dat één of meer leden genwoordigers van den geheelen raad in de commissies kunnen optreden, daar zij toch in bepaalde gevallen het gevoelen hunner medeleden niet ken nen en dit dus niet in de commissie vergaderingen naar voren kunnen brengen. Art. 5 bevat de eischen aan welke de organisaties moeten voldoen om tot het georganiseerd overleg toegelaten te worden. Het minimum getal leden is 'daarbij op 5 gesteld. Waar eiken ambtenapr of werkman de vrijheid moet worden gelaten zich aan te sluiten bij de organisatie zijner keuze, zou het onbiillijk zijn bij een betrekkelijk klein personeel als te Vlis singen groepen van personen beneden een hooger aantal dan 5 uit te sluiten van eenigen invloed op het georgani seerd overleg. Art. 6 bepaalt het aantal vertegen woordigers der organisaties op twee. Ter beoordeeling van de aan de ver eenigingen gestelde eischen moet jaar lijks een opgave van het aantal leden, in dienst dezer gemeente werkzaam, worden ingezonden. Art. 7 behelst eenige regels voor de benoeming der vertegenwoordigers en van hunne plaatsvervangende verte genwoordigers. Art. 8 zegt in het tweede lid dat de voorzitter den vertegenwoordiger kan vergunnen zich door een hoofdbestuur der te doen biistaan. Als regel geschiedt dus het overleg met de vertegenwoordigers. Art. 9 wijst voor het bekleeden van het secretariaat een ambtenaar aan. Art. 10. Met het oog op de in de praktijk opgedane ervaringen bij het vergaderen van commissies achten wij het niet noodig bepaald voor te schrij ven, dat de vergaderingen ten minste éénmaal in de drie maanden worden gehouden. Het artikel bevat de noodige waar borgen voor de leden om het beleggen van vergaderingen te doen plaats hebben. Art. 11 regelt de werkwijze der commissies. Art. 12 geeft voorschriften voor de samenstelling van het advies over- za ken, welke in de vergadering behan deld zijn. Hoofdelijke stemming, zonder reke ning te houden met de getalsterkte der bonden, achten wij de meest juiste en billijke regeling. Art. 13 bevat een regeling van de wijze waarop de vergadering wordt gehouden. Art. 14 verklaart de verordening nie* van toepassing op het personeel bij de politie en het onderwijzend personeel. Wij hebben de eer U voor ts stellen uwe goedkeuring aan deze verordening wel te willen hechten. PROVINCIALE STATEN. In druk zijn verschenen eenige voor stellen van Ged. Staten, welke in de najaarszitting van de Prov. Staten zul len worden behandeld en waaruit wij hier het voornaamste laten volgen Landbouwschool te Axel. Daar reeds meer in dien geest werd besloten stellen Ged. Staten voor over eenkomstig .het desbetreffend verzoek van de afdeeling Zeeuwsch-Vlaande- ren van den Christ. Boeren- en Tuin- dersbond in Nederland een subsidie van 25 in de kosten van oprichting der Landbouwschool te Axel te ver- leenen tot een maximum van ƒ3004.45. Landbouwschool te Schoondijke. Bij hun voorstel van l September stellen Ged. Staten voor aan de Ver eniging ter verkrijging eener land bouwschool voor Zeeuwsch-Vlaande- ren, Westelijk deel in de kosten van aankoop van grond en bouw der «chool, welke geraamd zijn op rond 45000, een vierde bij te dragen tot een maxi mum van 11.250. Bij hun nader voorstel van 27 Octo ber, 'deelen Ged. Staten mede, dat door den aankoop van een pand te Schoon dijke de kosten van oprichting der school zijn gedaald tot 19.345 en daarom stellen zij voor het maximum bedrag, door de provincie te geven, te bepalen op ƒ4.836.25. R. Katli. Politieschool. Daar een praecedent geschapen zou worden als voldaan werd aan het ver zoek van het bestuur der R. Kath. po litieschool te 's-Hertogenbosch, om subsidie, omdat dan ook de Alg. Poli tiebond recht zou hebben op subsidie voor haar school te Hilversum en de cursussen in verschillende plaatsen van het land, stellen Ged. Staten voor, niet aan het bedoelde verzoek te voldoen. Ged. Staten ontkennen het nut van deze scholen niet, maar zijn van meening, dat deze instellingen zoo niet geheel, dan toch in de allereerste plaats een gemeentebelang dienen, een specifiek belang voor de provincie is er zeker niet bij betrokken. Internationaal Tuinbouwcongres. Al ontkennen Ged. Staten geenszins het nut van het internationaal congres voor den .uinbouw in Jiet algemeen, voor welk congres de Nederl. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde een subsidie van 1000 vraagt, toch meenen zij, dat er van een zuiver provinciaal belang geen sprake is. Gezien de vele speci fiek provinciale belangen, die om steun vragen en gezien het feit, dat de toe stand der orov. geldmiddelen nog steeds groote zuinigheid en voorzich tigheid gebiedt bij het verleenen van geldelijken steun, stellen zij voor op heti verzoek afwijzend te beschikken. Geen steun. Van den heer G. Polderman te St. Maartensdijk kwam een verzoek in om hem 2500 over 1921 uit te betalen voor het verlies door hem op zijn auto- dienst TholenStavenisse geleden. Daar de van de betrokken gemeentebe sturen ingekomen adviezen aantoonen, dat de dienst gebrekkig is uitgevoerd en Ged. Staten er den heer Polderman ook herhaaldelijk op attent hebben gemaakt, meenen zij dat er geen sprake van kan zijn, dat de provincie gelden beschik baar stelt voor het dekken van het ver lies. Subsidie T. B. C. bestrijding. Ged. Staten stellen voor over 1923 aan de Prov. Zeeuwsche vereeniging tot bestrijding der f. t>. c. weder een sub sidie te verleenen van 5000. Calamiteuze verklaring. Naar aanleiding van een onderzoek, ingesteld ingevolge het verzoek van de polders Ser-Lippens en Nieuw-Othene, om calamiteusverklaring, stellen Ged. Staten voor daartoe te besluiten en leg gen zij, voor het geval de Staten zich daarmede vereenigen, een ontwerp over voor een bijzonder reglement voor het bestuur en beheer van de waterkeering van de calamiteuze polders Ser-Lip- pens, Nieuw-Othene, Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt over. Reglement over de overzetvecren. Daar ingevolge de Verenwet het t'hans geldende reglement op de overzetveren, vastgesteld in 1836 en 1837 met 30 Augustus 1923 vervalt, stellen Ged. Staten een nieuw reglement voor, waarin rekening is gehouden met be staande gebruiken, maar ook met de veiligheid van het publiek. Het regle ment zal gelden voor al de veren tus schen de verschillende deelen van Zee land onderling, niet voor di,e tusschen Zeeland en een andere provincie en ook niet voor die, welke de provincie zelve exploiteert. Voor overzetveren b.v. over de kanalen, kunnen de gemeentebestu ren ingevolge de Verenwet regelen stellen. Autodienst Walcheren. Daar dit ook voor andere autodien- s.ten is geschied stellen Ged. Staten de aanvankelijk voor een jaar verleende subsidie van ten hoogste ƒ4000 aan de N.V. „Autobusdienst Walcheren" ook te beginnen 1 Januari 1923, tot weder opzegging toe te verleenen. Afschaffing tollen. Ingevolge het verzoek van de commis sie van beheer en onderhoud van den weg, loopende van Hulst tot de haven te Paal, gemeente Graauw en Langen- dam, om steun uit de provinciale fond sen voor de afschaffing van de tollen op den voormelden weg, stellen Ged. Staten voor dien steun te verleenen. De gemiddelde opbrengst der tollen gedu rende de 3 laatste jaren is 1390. Het benoodigde bedrag voor afkoop zal 23167 zijn en de annuïteit 1540, zoo dat de provincie ƒ770 gedurende 40 jaar za! moeten bijdragen. trekkelijker door gemaakt. Want het was meer een „clou" bij ai het interes sante, dat we gistereneavond te zien kregen. Behalve het zoogenaamde „kleine werk", waartoe we de mooie gezichten die we van een der streken in de buurt van den Rijn te zien kregen, rekenen, liepen er nog voor het optre den van Elwino. een drama uit de Prairiefin van Amerika en een groot drama in 5 bedrijven, dat mooi in scène gezet was, Carnavalsroesgeheeten Vooral dit laatste gaf heel aardige kijkjes op het leven in die pretdagen, welke de Vasten voorafgaan. Na 'de pauze kregen we een tweetal komische nummertjes te zien „Ook een huwelijksreis", dat hartelijk deed lachen om de grappige tooneeltjes met den hotel-detective en „Aan 't lijntje van lus 2", dat blijkbaar bedoeld is als visioen van een passagier, die zich in een vollen tramwagen moet vergenoe gen met een „hang"plaats. btads- en Provincienieuws VLISSINGEN, 4 NOVEMBER. Alhambra-theatcr. In de zaal, die door hare beschilde ring en hare eigenaardige verlichting haar naam eer aandoet, trad gisteren avond voor het doek de met veel ge heimzinnigheid in ons blad aangekon digde Elwino, de fakir. Hoewel deze soort personen in hun geboorteland midden Azië „werken" op den lan gen duur, zouden we het willen noemen en Elwino dit uiteraard in de korte spanne tijds niet vermocht te doen, kre gen we een verkorte uitgave van wat we dan al zoo lezen in de boeken, waarin fakirs optreden. Laten deze zich voor hef grootste deel onder den grond stoppen, waar ze dan geruiinen tijd on beweeglijk blijven, Elwino liet zich in wikkelen, bedekken met een grooten doek, om dat alles een vierkanten bak zonder bodem zetten en dezen vervol gens vullen met den inhoud van vier groote blikken met zand. Aldus bedol ven bleef hij 8 minuten onzichtbaar. Na afloop daarvan werd hij „uitgegraven" en eenige oogenblikken later verliet hij kalm de zaal.Dat was een kras staaltje, waarmee hij alles overtrof wat we van hem zagen, o.a. het hypnotiseeren van een haan. De talrijke bezoekers van bovengenoemd theater hebben nu ten minste eenige voorstelling kunnen krij gen van het „werken" van een fakir en de geheele voorstelling werd er aan Volkstuintjes. Het terrein, ten zuiden van het Tuin dorp gelegen, behoorende aan' de Kon Maatsch. „de Schelde" en welke grond door haar is bestemd voor volkstuintjes voor haar personeel, was door het dempen der slooten daar ter plaatse als het ware onafgebakend aan den weg komen te liggen, wat voor de pachters dier volkstuintjes niet aangenaam was. Thans zal hierin een goede verbetering worden gebracht en is men vanwege genoemde maatschappij begonnen dit terrein geheel met ongeveer twee mete1" hoog in beton geplaatst ijzer raster werk af te zetten. Deze afrastering zal de omgeving een beter aanzien geven, de pachters zullen vrijer hun producten kunnen verbouwen en het geheel den naam van „Levenslust" meer eer aan doen. Dit terrein zal dan voortaan door het ijzeren hek aan den Singelweg te betreden zijn. De gisteren gehouden vergadering van de afdeeling Vlissingen van den Vrijz. Dem. Bond was goed bezocht. Van de te behandelen punten der agen da was wel het voornaamste bespre king marktlcwestie. De beide fractie- gemeenteraadsleden zetten hun stand punt uiteen, waarna ieder der leden zijne gevoelens dienaangaande uitte. Het punt leidde tot aangename discus sies. Voor het sluiten der vergadering deed de voorzitter de mededeeling dat dezen winter door enkele leden op de vergaderingen verschillende onderwer pen zullen worden behandeld. Tot vader en moeder in het Rusthuis der Geref. Kerk te Middelburg, dat ge vestigd wordt in een villa op het Noordbolwerk aldaar, zijn met ingang van 1 Januari a.s. benoemd de heer j. Belksma en echtgenoote, thans als zoo danig werkzaam in de stichting „Veld wijk" te Ermelo. Op Zaterdag 11 November a.s. zal irr het Concertgebouw te Amsterdam een buitengewoon vocaal en instrumentaal concert plaats hebben door het 150 le den tellende mannenkoor „Kunst en Vriendschap" (directeur de heer D. C Keereweerï en het 70 man sterke Am- sterdamsche Harmonie-orkest (direc teur de heer Joh. Schuitmaker). Van den heer Jan Morks te Middel burg zullen een viertal composities uit gevoerd worden, welke, op uitnoodi- ging, door hemzelf zullen worden ge dirigeerd. De ramp van het stoomschip „Cornelis". Wij vinden in het orgaan van de Vereeniging van Scheepswerktuigkun- digen „de Voortstuwer" een artikeltje van de hand van een vroegeren opva rende van bovengenoemd stoomschip, een 2de machinist, die daarin o.m. schrijft „De ramp, die de bemanning van het S.S. „Cornelis" thans is overkomen, doet mij herinneringen te voorschijn roepen uit mijn diensttijd aan boord van dit schip, ik weet niet, wat de oorzaak is geweest, dat de reddingsbooten nim mer de kust bereikten. Evenmin weet ik of er gebruik is gemaakt van de rert- dingsbooten. Doch ik wil toch mijn on dervinding aangaande het toezicht op de reddingsmiddelen en de omstandig heden., waaronder deze schepen naar zee worden gestuurd, publiceeren. als waarschuwing aan sommige gezag voerders, toch niet luchtig tc denken over de middelen, die gebruik! zullen worden om in nood liet veege iiif te redden. Het is allerminst mijne bedoeling, beschuldigingen te uiten, temeer nu de gezagvoerder op zoo tragische wijze zelf om het leven kwam en zich cfus nimmer kan verdedigen. Hetgeen mij noopt tot schrijven, is mijn vrees voor herhaling van dergelijke rampen als thans met het stoomschip „Cornelis". Bij mijn verblijf aan boord van de „Cornelis", plus minus 6 maanden, werden nimmer oefeningen gehouden met de reddingsbooten. En dat met een bemanning, waarvan algemeen bekend stond, dat zij op gebied van zeeman schap nog heel wat te leeren had. De reddingsbooten werden ook niet te wa ter gelaten, behoudens één uitzondering toen een der booten, in de davits han gende, te water lag en veel water maakte. Echter werd deze boot direct weer binnenboord gehaald. Liggende in de brandende.zon eener haven aan de Afrikaansche kust, werd op andere schepen dagelijks de dekwaschleiding

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 5