set LAG VRIJDAG 3 NOVEMBER IEN REN !EN v EN fEEREN Telef. 257 W i I sk. (ding i biedingen aanvragen lbode meisje aatschappij m vaart ff O 260 BINNENLAND IFËUILLETON De Braziliaansche Een heerlijke lekkernijA.J.P'sKersipuiiding KILE placht f 0.45 - 0.60 - 0.50 -0.60 -0.65 -0.75 -1... bevelend. )OPJONGEN |RSKNECHT. [TSIEKKHR, yet gratis. >TASCH. 111.50 pdeau. lISSINOEN. e genezen kunt staat zult zijn i, deel ik iederen gelo (O.), Von- sluiten. iagd een flinke )islioekstraaf 20. ONKERS Bad aagt een net nde koken. elb. - Rotterdam sgen plaatsen. PASSAGIERS N EN VEE. T Bult m. ui 8 8 T. KIM f t». a»r 8 12 te bekomen Tronap. en Exp. O. VOS, Tel. ENriOORN, TeL 153. TERHODT, Tel. 282. JITENHEE, Te! 101 vLISSINGSCHE COURAINT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wat- heren 2.20 per drie maanden. Franco a~>r het geheele rijk f 2.50. Week-abon- Lmenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling, wonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. ïan i_4 regels 1.10 t voor iedere „iet meer 26 centbij abonnement spe- lt prijzen. Reclames 52 cent per regel xnstaanbiedingen en dienstaanvragen 1_5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, irdere regel meer 26 cent. Bedrog bij werkloozensteun. De minister van binnenlandsche za- .Fen beeft een circulaire gezonden aan 4e gemeentebesturen van den volgen en inhoud „Mijne aandacht wordt er op geves tigd, dat werklieden, ondanks het feit, dat zij werk hebben, zich toch als werkloos aangegeven en, teneinde steun te ontvangen ingevolge de getroffen steunregelingen, soms daartoe door den werkgever in de gelegenheid gesteld, gaan stempelen. Voorts zou niet steeds juiste opgave gedaan worden van de gezinsinkomsten. Na ernstige overweging acht ik het noodzakelijk, dat maatregelen worden getroffen om verder bedrog zooveel mogelijk te voorkomen. Ik verzoek u ian ook bij de steunverleening steeds een strenge controle te doen uitoefenen en, indien gevallen van fraude worden geconstateerd, daarvan aan den betrok ken officier van justitie onverwijld ken nis te geven, ook in die gevallen, waar in door den staat in de kosten van steunverleening niet wordt bijgedragen. Voor het gevat, dat in uwe gemeente een commissie van steunverleening be staat, zal het mij aangenaam zijn, zoo uw college de commissie mededeeling wilde doen van dit, mijn schrijven, on der uitnoodiging dienovereenkomstig te willen handelen. Ik vertrouw op uwe volle medewer king in deze, c.q. ook van die der commissie van steunverleening, te mo gen rekenen. Van de besturen der ge meenten, waarin steun wordt verleend, zal ik gaarne spoedig hiervan de ver zekering ontvangen. Mocht de gevraagde medewerking onverhoopt met worden verleend, dan zal daarvan het gevolg moeten zijn, dat subsidie in de kosten van werkloozen- zorg aan uwe gemeente vanwege mijn departement niet of niet meer zal kun nen worden verleend." De werktijd van het Rijkspersoneel. Het „Volk" weet te melden, dat de Ministerraad besloten heeft, de werk tijden voor het post-, telegrsa> en tele foonpersoneel met een half uur per dag te verlengen, hetgeen voor de lagere groepen beteekent de 51-urige wtrk- week. De zomertijd. De „Nederlander" bevat een uitvoe rig rapport der landbouw-commissie uit de Christelijk Historische Unie, van 21 September jl, omtrent den wettelij ke/! zomertijd. Zij komt tot de 9lotsom, dat, al moge de wet op den zomertijd voor de stedelijke bevolking eenig voor deel brengen, dit voordeel niet kan op wegen tegen de onaangenaamheden en nadeelen, (fie voor den land- .en Tuin- naar het Fransch van A. MATTHEfJ. 9) HOOFDSTUK VII. Anglina. Achttien maanden zijn voorbij ge gaan. In dat anderhalve jaar zijn veel dingen anders geworden. We zijn niet meer in het laatst van October, maar in het begin van Mei. De vensters van het hotel zijn niet meer voor den regen gesloten, maar daaren tegen wijd geopend, om de frissche i»cht naar binnen te laten stroomen, terwijl daar buiten de bloemen geuren ra de vogels kweelen in de oude bon nen van den tuin. Mevrouw de gravin De Servy is dood De uitspraak was geheel over eenkomstig de waarheid geweest. Toch is er ook nu weder een gravin De Sergy doch zij heet niet meer Jeanne, maar Balda. De graat' De Sergy heeft het gebruik der nette menschen gevolgd en een jaar en zes weken over zijn eerste vrouw gerouwd, maar sinds drie maanden draagt Balda, die met het oog op de welvoegeljjkheid een jaar buiten Parijs heeft gewoond, officieel en wettig den titel van gravin. Een maand vopr de terugkomst van Balda heeft Lucie het kleine meisjes kamertje, dat zij eerst op de eerste bouw van haar het gevolg zij". De com missie dringt er daarom ten ernstigste op aan het mogelijke te doen, opdat bedoelde wet ten spoedigste worde in getrokken. Ons Loodswezen. Op eenige vragen van den heer Hu- genholtz, o.a. betreffende het aan den grond varen van een beloodst stoom schip in het Ooereesche Gat, en de overbrenging van loodsvaartuigen uit Hellevoetsluis naar den Hoek van Hol land, heeft minister Westerveld geant woord, dat het juist is, dat op 22 Sep tember jl. een beloodst stoomschip bij hoog water in het Goereesche" gat aan den grond is gevaren. Bij het aan den grond varen was het ongeveer spring- hoogwater het schip had een diepgang van 50 d.M. de peilschaal gaf een rij zing van 2! d.M. aan. Het was den loods bekend, dat de diepte in het Slijkgat aan het afnemen was, waarom hij vóór het binnen komen den gezagvoerder er op wees dat voor zijn schip eenig risico bestond. De gezagvoerder meende echter, inge volge door hem uit Dordrecht ontvan gen gegevens, dat dit risico niet groot was. Het schip is echter aan den grond geloopen en, na tot 47 d.M. gelost te zijn, vlot gekomen, waarna het zijn reis vervolgd heeft. De loods heeft geheel volgens de voorschriften gehandeld. Overbrenging van de loodsvaartui gen van Hellevoetsluis naar een andere havenplaats is in het belang van de veiligheid van het loodspersoneel geenszins noodig. Wel is de overbren ging van de stoomloodsvaartuigen van den kustdienst naar den Hoek van Hol land gewenscht met het oog °P een meer geregelde aflossing van de buiten zijnde vaartuigen, welke aflossing nu door slecht weer belangrijke vertraging kan ondervinden. Daar staat echter tegenover, dat de ligplaats in de Berg- haven te Hoek van Holland met storm weer minder rustig is en dat voor het op de gewenschte diepte houden van die Berghaven veel baggerwerk noodig zal zijn. Voor hef maken van steigers in de Berghaven te Hoek van Holland is op de begrooting 1923 35.000 aange vraagd. Worden deze gelden door de Volksvertegenwoordiging toegestaan, zoo zullen de steigers vermoedelijk te gen het eind van dat jaar gereed komen. Het huwelijk van den ex-keizer. De speciale verslaggever van _de Tel." te Doorn meldt van gisteren het volgende Langzamerhand begint de massa voor de bruiloft van Doorn aan te ko men. Vanmorgen arriveerde in een grooten grijzen auto de gewezen kroonprins en ook -prins Fiirstenberg, 's keizers intieme vriend wordt vandaag uit Potsdam verwacht. Gisteren zijn verder aangekomen Prinses Marga- retiha, de zuster van den ex-keizer, zijn dochter prinses Victoria Louise, haar gemaal de hertog van Brunswijk en ex- keizer's zoon prins Adalbert met diens gemalin. Voor huize Doorn wijst niets op het komende feest dan een tiental journa listen en fotografen, die met de onbe scheidenheid, hun vak eigen, -iedereen monsteren, die hef Poortgebouw bin nentreden. Even vaart hun een schok door de leden als op een motorfiets een man het park komt binnenrijden, die de sprekende gelijkenis toont met den etage naast het vertrek harer moeder had, verlaten zij heeft haar eigen meubels doen overbrengen in de vroe gere kamer van Balda, denkend, dat zij zoodoende, als Luciën terugkwam, al thans dicht bij haar broeder zou lo gee ren. En Lucien was teruggekeerd, maar het ouderlijk huis heeft hij niet bezochL Achttien maanden is het nu geleden, dat de „Gibraltar", die zelfs geen averij had gehad, te Liverpool is gearriveerd. Daar vond Lucien een brief van zijn -zuster om hem met het vreeselijke nieuws in kennis te stellen. Toen hij dier. brief las, was zijn moeder reeds acht da-gen dood. Hij had den moed niet om onder zulke omstandigheden zijn vader weer te zien en is onmiddellijk weder naar Amerika teruggekeerd, dat hij niet heeft willen verlaten, zoolang zijn vader nog niet was hertrouwd. Maar thans is hij dan toch, daar zijn zuster zulk een dringend verlangen naar hem had, naar Parijs terugge keerd. De nieuwe gravin bewoont dezelfde vertrekken, die haar ongelukkige voor gangster in gebruik had gehad, maar alle meubels daarin zijn veranderd, zoodat er zelfs niet een spijker op zijn plaats is gebleven. De meubels van Balda's vroegere ka mer zijn naar de eerste etage overge bracht en staan nu in de kamer, die eertijds door Lucie bewoond werd en waarin nu een ander jong meisje lo geert of eigenlijk een kind, want zij is nauwelijks veertien jaar dat Balda heeft medegebracht en voorgesteld als bruidegom in den tijd, toen deze nog keizer was Wilhelm's dubbelganger blijkt zijn kok te zijn. Rondom het geheele gebouw hangt de grootste geheimzinnigheid. Graaf von Moltke weigert elke mededeeling en heeft ook den burgemeester va.i Doorn ten aanzien van alles, wat met de bruiloft verband houdt, de strikste geheimhouding opgelegd. Georganiseerd overleg Rijksambtenaren. De vergadering der centrale commis sie voor georganiseerd overleg in amb tenaarszaken op Dinsdag jl. werd in den aanvang bijgewoond door den mi nister van financiën, die op confiden- tieete wijze aan de commissie een over zicht gaf van de redenen, die de regee ring hebben geleid) tot de voorgenomen maatregelen ten aanzien van de ar beidsvoorwaarden voor het rijksperso neel, meer in het bijzonder voor wat be treft de voorgenomen pensioenkorting. De vertegenwoordigers der organisa ties brachten vervolgens verschillende onderwerpen ter sprake en stelden concrete vragen, welke door den minis ter uitvoerig werden beantwoord. Nadat de minister de vergadering had veriaten, stelde de commissie haar advies vast inzake de vethooging van den jeugdaftrek en de intrekking van het garantieloon voor gehuwden. Op grond van de omstandigheid, dat de regeering ten aanzien van de pensioen- korting reeds een besluit bleek te heb ben genomen, besloot de centrale com missi e zich ten aanzien van deze kwes tie van het geven van a<tvies te ont houden. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. De Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilanden houdt a.s. Woens dag 8 November een vergadering, des avonds te 8 uur, -in de raadzaal te Mid delburg. In diie vergadering zullen de volgen de voorsteilen worden behandeld' Geen adhaesie meer. Waar de verzoeken van andere Ka mers om adhaesie te betuigen aan door haar genomen besluiten tot afzending van adressen en dergelijke:) aan de di verse autoriteiten, steeds t drijker wor den en aan de Kamer en haar personeel veel tijd' kosten, hebben ook andere Ka mers middelen gezocht om aan dit be zwaar tegemoet te komen. De Kamer te 's Bosch zendt de beshiiten alleen ter kennisneming, die te Deventer besloot in principe geen adhaesie meer te be tuigen, en alleen in bijzondere gevallen daarvan af te wijken. Het bureau stelt voor ook voor de Kamer te Middelburg in dien geest te besluiten. De inkomen de adressen kunnen dan eenvoudig in de eerstvolgende vergadering der Ka mer worden overgelegd:. Vind't dan een der leden een be paalde aangelegenheid van zooveel be lang om dóze nader te onderzoeken, dan bestaat hiervoor nog steeds gele genheid. Met temeer vrijheid meent het bureau dit voorstel te mogen doen, aangezien het toch slechts een tijdelijke maatregel zal zijn. Algemeen wordt toch gevoeld dat op de een of andere wijze een middel zal moeten worden gevonden om tot meer vruchtbare sa menwerking tusschen de Kamers te ge raken. Op een door den chef van de haar nichtje Angelina. Het is op 't oogeitbfik tien uur in den morgen. Balda is in 't salon, waarin wij de gravin hebben zien sterven. Zij heeft juist haar toilet voltooid en zet zich aan haar ebbenhouten 'bureau om een briefje te schrijven. Jacinthe, zegt ze tegen de kame nier, die op het punt staat het vertrek te verlaten, loop in 't voorbijgaan eens bij mejuffrouw Angelina aan en zeg haar, dat ik wel bij haar zal komen, voordat ik naar beneden ga, maar dat zij vooral niet mag opstaan. Ja, maar i'k ben al op roept Angelina, binnen komend. Maar kind, wat zijt ge toch on voorzichtig 1 zegt Balda berispend, ter wijl zij op het kind toesnelt en 't in haar armen sluit. O, ik ben weer beter. Het lijkt er niet naar Ge ziet nog erg bleek. Angelina zag inderdaad zeer bleek en was over 't algemeen een zwak, tenger poppetje. Door haar weinige ontwikkeling van lichaamsbouw en door haar schrale gestalte geleek zij een ikind, terwijl -zij daarentegen door haar gelaatstrekken en vooral door haar oogen het voorkomen had van een jong meisje. Alles bij elkaar genomen zou men haar ouder hebben geschat dan zij was. Balda had men nog altijd twintig jaar gegeven en volgens dien zelfden maatstaf zou men in Angelina een meisje van vijftien jaar hebben gezien. Haar type was bepaald dat eener Creoolsche. Zij bezat de broosheid, de afdeeling Handel van het departement bijeengeroepen vergadering is een com missie gevormd, om een middel te vin den tot het vormen van een band tus schen de Kamers, waarin de gemeen schappelijke belangen zullen kunnen worden besproken, zonder dat de zelf standigheid der Kamers in 'het gedrang komt. Deze commissie zal met bekwa men spoed' hare denkbeelden aan de Kamer ter beoordeeling voorleggen. Afschaffen Varkeinsmarkt. Van Burg. en Weth. van Middelburg is een verzoek ingekomen om het advies der Kamer te mogen vernemen over de voorgenomen opheffing der biggen- markt aldaar, daar de opbrengst on geveer ƒ4 per keer zijn en de kosten om te voldoen aan de bepalingen van Tiet Kon. besluit tot uitvoering der Vee wet veel hooger zuïlen zijn. Het bureau deelt gdheel en al de mee ning van Burg. en Weth., dat de af schaffing der varkervsmarkt geen ver mindering van den biggenaanvoer ten gevolge zal hebben, aangezien de big gen alsdan in de stallen zullen worden verhandeld. De handel zal dlan ook z.i. van de afschaffing geen nadeel onder vinden, terwijl blijkens verstrekte in lichtingen ook de landbouwers hierte gen geen bezwaren hebben. Het bu reau stelt daarom voor aan Burg. en Weth. te berichten, dat geen bezwaren bestaan de biggerwnarkt te Middelburg op te heffen. De Provinciale Stoombootdiensten. De commissie voor het verkeerswe zen heeft rapport uitgebracht naar aan leiding van het voorstel van den heer A. C. de Vos, om de regeering te ver zoeken den Provincialen stoomboot- dienst door het rijk te doen overnemen, en bericht aan de Kamer het volgende 1. De provincie exploiteert een dienst op de Wester-Schelde met stoomtram van Hansweert naar Vlake. 2. Een dienst op de Oosterschelde. Het Rijk vergoedt tot wederopzeg- ginigs toe 80 X op het tekort van den Wester-Schelde dienst. Over 1922 wordt dit tekort geraamd op 207.500, waarvan het rijk dus te betalen heeft 166.000, en de provincie ƒ41.500. De door de regeering toegestane subsidie op de Wester-Schelde schijnt 'het bu reau alleszins ruim toe. Moge het in 't algemeen Rijksbelang zijn dat er be hoorlijke verbindingen bestaan tusschen Zeeuwsch-Vlaanderen eenerzijrfs en Walcheren en Zuid-Beveland ander zijds, zoo valt het tooh niet te ontken nen dat de provincie Zeeland bij die verbinding meer belang heeft dan de andere provinciën en dat Zeeland zich daarvoor een financieeie opoffering •behoort te getroosten. De provinciale venkeers-commissie heeft er echteT reeds de aandacht op gevestigd, dat het Veer Vlissingen Breskens een onderdeel behoort uit te maken van den grooten rijksweg Ber- gen-op-Zoom, Goes, Middelburg, Vlis singenBreskensBelgische grens en dat dit Veer door het rijk behoort te worden overgenomen en behoort te worden ingericht naar d'e eischen des tijds. Wat betreft den Provincialen stoom- bootdienst op de Oosterschelde, merkt de commissie op, dat de uitgaven daar voor over 1922 zijn geraamd op pim. 80.000, maar dat de minister op een schrijiven van Ged. Staten van 13 De cember 1920 op 21 Maart 1921 ant ienigheid, maar ook de loomheid, die aan dat ras eigen is. Zij deed u denken aan een dier schitterende en spoedig vergankelijke bloemen, die men niet durft aanraken en wier geur men niet durft genieten, uit vrees, dat het goud poeder en de fluweelachtige roode kleur die ze zoo schoon doen zijn, bij den minsten ademtocht zullen verdwijnen. Van het ovate gelaat met de zachte olijfkleur onderscheidde men allereerst de loode tippen en de groote amandel- vormige oogen, glansrijk, donker en diep met zijachtige lange wimpers af gezet en omgeven door een donkeren cirkel, die de oogen nog dieper deden schijnen dan zij in werkelijkheid reeds waren. Op het een weinig al te lage voor hoofd hing in weerbarstige krullen het als ebbenhout zoo zwarte haar met blauwen weerschijn, dat van de slapen gestreken, twee zeer kleine oortjes ont blootte. Was ue lief Al naar men het nemen wil. Was ze mooi. Misschien wel. Een schilder of beeldhouwer had haar zeer zeker gaarne tot model gehad. Maar iets vermoeids, iets tijdens, iets droe vigs wierp over 't geheel een somber waas, dat u als gij haar slechts even aanzaagt, een pijnlijk gevoel in het hart veroorzaakte. Voorzeker 'had zij met Balda een familietrek gemeen, maar wat u bij Balda verstorend en onrustbarend voorkwam, was bij haar belangwek kend en innemend. Op het eerste ge zicht gevoelde men sympathie, bijna deernis met dat zwakke en bekoorlijke met nieuwe rozijntjes en amandelen. 20 cent per pakje. Reel. —0—6 woordide, geen subsidie voor dien dienst te kunnen geven, claar die in hoofd zaak van provinciaal en plaatselijk be lang geacht moet worden, in tegenstel ling met de 'dlietitsen op de Wester- Schelde, waarbij het algemeen belang meer op den voorgrond treedt. Waar deze beslissingen van recenten datum zijn en door de regeering tegenwoordig groote zuinigheid wordt betradht, ver wacht de commissie van pogingen van de zijde der Kamer in den geest van het voorstel-de Vos geen succes. In verband met dit rapport stelt het bureau voor op het denkbeeld van den iheer De Vos niet in te gaan en derhalve zijn schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Kersten en premiën bij verpachtingen en verkoopingen. Naar aanleiding van het adres van'Je Kamer te Viaardingen, waarin er bij de Tweede Kamer op wordt aangedrongen het wetsontwerp tot regeling der kosten van openbare verpachtingen en uitloven van premiën bij openbare verpachtingen en verkoopingen ongewijzigd aan te ne men, deelt de commissie voor de wet telijke bepalingen aan het bureau me de, dat de meerderheid het steunen van het adres, zooals het daar ligt, o.a. we gens den demoraliseerenden invloed van de strijkgelden, ontraadt. Ander zijds werden echter bezwaren tegen het wetsontwerp aangevoerd en werd voorgesteld de regeering te verzoeken een wijziging in dien geest aan te bren gen, dat de instelpremie behouden zou blijven doch deze niet gebiedend zou worden voorgeschreven, zelfs niet bij verkoopingen volgens plaatselijk ge bruik. Naar het oordeel van dit lid zou aan de notarissen vrijheid moeten wor den gegeven desgewenscht van dit voorschrift af te wijken. Het bureau voelt het meest voor het •door de minderheid der commissie aangevoerde en stelt voor dienover eenkomstig te besluiten. Een handelsadresboek. Verschillende Kamers besloten uit de gegevens van het Handelsregister een handelsadiresboek saam te stellen. Ver schillende Kamers combineerden zich hiertoe. Waar'het bureau een dergelijke uitgave voor Zeeland zeker niet van be lang ontbloot acht, droeg het den secre taris der Kamer op, hieromtrent voor- loopig eens te spreken met zijn collega van de Kamer te ITerneuzen. Deze voel de ook veei voor het denkbeeld en zou het ter sprake brengen. Bij een combinatie toch van de Ka mers te Terneuzen en Middelburg zal het mogelijk zijn een adresboek samen te stellen, omvattende geheel Zeeland met uitzondering van Tholen en St. Philips!and. Natuurlijk zal de uitgave van een dergelijk werk geen financieeie offers van de Kamer mogen eischen en zal het alleen kunnen tot stand komen, wanneer er een uitgever js te vinden, die het financieeie risico op zich wi) nemen. Het bureau stelt voor hem te mach tigen ter dezer zake nader overleg te plegen met de Kamer te Terneuzen en te trachten een uitgever te vinden die het risico dezer zaak bereid is te dra kind. Dien morgen was zij gekleed in een eenvoudig witte peignoir, die het don kere van haar oogen en van het weel derige ihaar, alsmede de goudtint van het lichtbruine gelaat des te beter deed uitkomen. Met een snelle en zenuwachtige be weging had Balda haar in hare armen opgenomen en als een klein kind naar de rustbank gedragen. 'Daarop legde zij het meisje behoed zaam neer, iging op een laag stoeltje bij haar zitten en sloot Angelina's bei de handen in de hare. f— Ja, ja, ge zijt erg bleek 1 her haalde izij, het meisje liefdevol aan ziende. Daarop legde zij het meisje behoed zaam neer, ging op een laag stoeltje bij haar zitten en sloot Angelina's beide handen in de hare. - Och, dat beteekent niets. Het zou al te dwaas zijn, zich over zulk een lichte ongesteldheid ongerust te maken. Maar ik wil toch niet, dat ge voor het dejeuner naar 'beneden komt. O neen, te minder, daar er een vreemde aan tafei verschijnt., ge weet wel, die heer dien mijnheer Lucien van morgen aan mijnheer De Sergy wil voorstellen. Ja, en gisteren hebt ge u ook at ingespannen om aan het diner deel te nemen, (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1