fll.i MSf it MM tvoerinn IIM.il lèMi arsma DONDERDAG 2 NOVEMBER 60e Jaargang ^STRAflr. leerlijke d?? 'biedingen aanvragen tbode tlbode tbode r80 259 NDSCHAP' 3 ber °p a.s. IFONDSI Tooneelspel - eén bedrijf. inden" I nieuw repertoir, begrepen. |ering aan de Aanvang 8 Orkest. 1U. kTERDICHT. kn. j >mt. ERS- BEDIENDE D gevraagd. Br. „Vliss. Couranf". vraagt ernstige woordigers TE EGYPTIEN- sch of Engelsoh en de voorkeur 8. Bureau „Vliss. IYV1S, Badhuis- (t een nette, fat- der tegenwoor- POLDERMAN. tagd een flinke Dishoekstraaf 20. Maatschappif van ivaart lelb. - Rotterdam egen plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. T. Mul li rui nr T RlH th. nr 8 12 bekomen Transp. en Exp. 1 G. VOS, Tel. SNtfOORN, Tel. 153. TERHOUT, Tel. 282. JITENHEK, Tel. 101 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: 2.50. Week-abon^ „ementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. seiVlEENTEBESTUUR BEKENDMAKING. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat a. in de vergadering van den Raad der jemeente d.d. 27 October jl. is benoemd fot voorzitter van de commissie voor de financiën de heer P. Merckens, Wethouder, en tot lid van de commissie voor de Straf verordeningen en van die voor de Gemeen tewerken de heer P. G. Laernoes b. door dit college is benoemd tot voor zitter van de Commissie voor de Groente- en Fruitveiling de heer J. O. van Niftrik Jr., Wethouder. Vlissingen, 31 October 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. ■9SINNENLAND Het Lager Onderwijsontwerp. Het afdelingsverslag der Tweede Kamer omtrent het lager onderwijs ontwerp zal in den loop der volgende week verschijnen en ligt het zeer stel lig in de bedoeling van de Kamer, dit wetsontwerp voor het Kerstreces te behandelen. Het sluiten van de post- en telegraaf kantoren op Zondag. Op de vraag van den heer Braat in zake het sluiten van kantoren op Zon dagen, voor den post-, telegraaf- en telefoondienst, antwoordde de minister van waterstaat Sluiting van hulpkantoren op Zon en feestdagen, welke maatregel sinds juni jt. geleidelijk over het geheele land is doorgevoerd, heeft voor zoo ver den telegraaf- en telefoondienst aangaat slechts betrekking op de kleinere hulpkantoren, waar na opne ming is gebleken, dat in het algemeen gemiddeld niet meer dan één telegram of gesprek per Zondag of feestdag werd behandeld. Wat den postdienst betreft, is over fiet algemeen op de hulpkantoren het aantal handelingen op Zondag zoo on- beteekenend, dat sluiting van die kan toren voor dezen dienst geen bezwaar behoeft op te leveren'. Nochtans werd niet overgegaan tot sluiting voor den postdienst van die vereenlgde hulpkan toren, welke voor den telegraaf- en telefoondienst geopend bleven, terwijl! voorts op plaatsen, waar de bestelling op Zondag is opgeheven, de gelegen heid 'bleef bestaan tot het afhalen van alle niet aangeteekendc corresponded tie. Tot de invoering werd overgegaan, omdat besparing aan personeel .wordt verkregen. De minister doet nog opmerken, dat vóór 1 Januari 1920, toen de hiflptele- graaf- en telefoonkantoren nog niet door het rijk werden geëxploiteerd, maar door de gemeenten werden be kostigd, er reeds ruim 180 hulpkanto ren (w.o. belangrijke) waren, welke op verzoek van of in overleg met de be trokken gemeentebesturen op Zon- en feestdagen voor den telegraaf- en tele foondienst waren gesloten. In verband met het vorenstaande kan de minister geen vrijheid vinden de be doelde hulp-post-, telegraaf- en te'e- foonkantoren wederom op Zondag open te stellen. Het huwelijk van den ex-keizer. Het „Hbld." ontving van den hof maarschalk van ex-keizcr Wilhelm. Graf von Moltke, de mededeeling, dat het bericht dat wij uit de „Vorwarts" overnamen, volgens hetwelk ex-keizer Wilhelm aan zijn bruid een kostbaar ffeschenk zou hebben vereerd, een be denksel is. Naar uit Doorn verluidt zouden o.m. ils getuigen bij het a.s. huwelijk van den voorntaligcn Duitschen keizer op treden 's keizers zoon Wilhelm, ex- Duitsche kroonprins mr. J. B. Kan, secretaris-generaal in algemeenen dienstmr. dr. F. A. C. graaf van Lyn- den van Sandenburg, Commissaris der Koningin in Utrecht graaf Bentinck en de adjudant van den ex-keizer Ilse- mann. Gisterenavond zijn de Hertogin van hrunswijk en Adelbert met hun gema linnen gearriveerd. Heden wordt de kroonprins van uit Wieringen verwacht en Vorst Fiirsten- herg van Potsdam. Morgenavond wordt prinses Hermi ne, de bruid, via Bentheim en Amers foort, op het kasteel Amerongen ver wacht als gast van des keizers adjudant kapitein van Ilseman, die daar woon achtig is sedert graaf Bentinck den Anierongschen fiscus is ontvloden Zaterdagavond wordt op het kasteel Amerongen een feestbanket gegeven, waarbij, behalve de ex-keizer en diens naaste familieleden, vele bekenden uit de omgeving uitgenoodigd zijn. Zondagochtend tusschen 10 en 11 uur wordt de prinses op Doorn ver wacht, afgehaald door den hertog en de hertogin van Brunswijk. Te 12 uur zal het huwelijk burgerlijk worden voltrokken. Te kwart voor één uur zal de kerk dienst door ds. Vogel van Potsdam worden geleid, in de vestibule, waarbij ook al het lager personeel aanwezig zal zijn. Aan het diner in de eetzaal nevens de vestibule, versierd met vuurroode en iniauve grijskleurige bloemen, zullen 56 couverts gedekt worden. Het feest-zil- ver van 'het Neues Palais zal hierbij gebruikt worden. Het bruidskleed zal ook mauve-kleu rig zijn. Invordering rijksbelastingen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der wetgeving op de invor dering van 's rijks belastingen. Het beoogt o.m. wettelijke sanctie van be taling per giro verhooging van den prijs voor een duplicaat-belastingbiljet tot 10 centwijziging van termijnen voor invordering bij late uitreiking van een belastingbiljet, nl. geen verplichting tot betaling voor de belastingschuldige in ihet bezit is van zijn biljet het ver vallen van het verouderde en in tien tallen jaren niet meer toegepaste execu- tiemiddel van inkwartiering van een krijgsman het belasten van kommiezen en assistenten met de taak van deur waarder. Land- en tuinbouwongevallenwet 1922. Bij Kon. besluit van den 26sten Oc tober 1922 is bepaakl, dat de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922, met uit zondering van art. 2, in werking zal treden met ingang van 1 November 1922. De crisis onder de handels- en kantoorbedienden. In aansluiting met de bespreking, welke het hestuur van het N. V. V. en het bestuur van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden tc Amsterdam op 24 October j.l. hadden met den minister van binnenlandsche zaken over de herziening der uitkee- ringen aan de werklooze bedienden en de vorming eener crisis-commissie, had Dinsdag een bespreking plaats met den minister van aTbeid over de maatrege len, te nemen ter beteugeling der werk loosheid onder de handels- en kantoor bedienden. Bepleit werd de schorsing van ont slag van administratieve ambtenaren, het invoeren van het werktijdenbesluit voor kantoren en de wering van zoo genaamde „valutakrachten". De onrust onder het spoorwegpersoneel Het hoofdbestuur van den bond van ambtenaren in dienst der Ncderlandsche spoorwegen (B. A. N. S.) zal in een buitengewone huishoudelijke ledenver gadering op Zondag 5 November a.s. te Utrecht voor afgevaardigden der afdee- lingen een algeheele uiteenzetting ge ven van de onderhandelingen met de directie over de verschillende voorstel len inzake loonsverlaging e.d., alsmede van het resultaat, waartoe deze onder handelingen hebben geleid. De afdee- lingen zullen daarom in een Maandag 6 of Dinsdag 7 November te houden huishoudelijke vergadering de uit spraak der B.A.N.S.-leden hierover vragen, waarna in een Woensdag P November te Utrecht opnieuw te hou den buitengewone huishoudelijke leden vergadering zal worden vastgesteld, welk standpunt de B.A.N.S. (en opzich te van de directie-voorstellen inneemt. Al deze vergaderingen zijn strikt huis houdelijk. Vereeniging van vrijz. dem. raadsleden. De vereeniging van vrijz. dem. ge meenteraadsleden heeft te Utrecht een ledenvergadering gehouden, waarin o.a. de kwestie betreffende de loonen van liet gemeente-personeel een punt van bespreking uitmaakte. Men kwam tot de uitspraak, dat, waar op het oogenblik niet kan worden gezegd, dat de loonen van gemeente werklieden en ambtenaren in het alge meen te hoog zijn en er van stabiliteit van de kosten voor noodzakelijk levens onderhoud -nog geen sprake is, het standaardloon thans niet zal kunnen worden verminderd. Ten opzichte van de kortingen van een bepaald percentage van het loon als pensioenbijdrage, ook voor de thans verhoogde pensioenen, werd al gemeen aangenomen, dat men hiertoe niet moest medewerken. Wat betreft de verschillende voor rechten, die in verschillende gemeenten aan gemeente-werklieden worden toe gekend, deelde men de overtuiging, dat men deze voordeelen zou kunnen inkor ten als de gemeente-financiën zulks eischen. Wat dc bezuiniging betreft, was men van meening, dat deze niet moest wor den verkregeo door massa-ontslag, maar door niet-aanvulling van vacatu res, terwijl men, hoewel noode, zal meegaan met een verlenging van de arbeidsweek tot 48 uur, wanneer de financieeie toestand nijpt. Bepleit werd verder verruiming van werkgelegenheid en werkverschaffing. Goedkooper tramtarief. De gemeentetram te Amsterdam heeft sedert 9 maanden het tarief verlaagd van 15 op 10 cent. Hoewel het vervoer wel eenigszins is toegenomen, is gedu rende dit jaar reeds meer dan een mil- lioen gulden minder ontvangen dan het vorig jaar. Hieruit blijkt dus dat lagere tarieven ook al niet tot het gewenschte doel leiden. De koude Octobermaand. Uit waarnemingen sinds 1886 aan de Filiaal-Inrichting van het K. N. M. I verricht, blijkt wel dat October 1922 bijzonder koud is geweest. De gemiddelde temperatuur, afgeleid uit de waarnemingen van 8 uur v.m.. 2 en 8 uur n.m., toont aan dat alleen October 1905 kouder was toen be droeg die gemiddelde temperatuur 7.9 gr. C., thans 8.2 gr. en in 1887 8.3 gr C. Een beschouwiwng van een tempe- ratuurstatistiek in het jaar 1743 begon nen, leert dat dergelijke koude of nog koudere Octobermaanden zijn voorge komen in 1784, 1805, 1817, 1887 en 1905. October 1922 werd ook gekenmerkt door een belangrijk deficit aan regen. Stads- en Provincïenieuws VLISSINGEN, 2 NOVEEMBER. Spoedeischende Raadsvergadering. De gemeenteraad houdt Maandag 6 November, des middags 4 uureen spoedeischende vergadering, ter behan deling van een voorstel tot regeling van de werkverschaffing. Door Burg. en Weth. is benoemd tot voorzitter van de groente- en fruitvei ling de heer J. G. van Niftrik Jr. Onze 100-jarige. Het is jammer dat Pluvius ons gis terenavond zoo rijkelijk met zijn gun sten heeft overladen, want door den regen, die bijna den geheelen avond gevallen is, is er van de verlichting der eerepoort voor het huis van de hon derdjarige niet dat tot zijn recht geko men, wat er van verwacht werd. Van de verlichting met vetpotjes, zooals oorspronkelijk het plan was geweest als tegenstelling van het eiectrische licht, kon natuurlijk nu niets komen. Dat was niet alleen jammer door het feit zelf, maar bovenal voor het werk, dat er door een zestal Noordstraatbe- woners aan de poort zelf was besteed. Ondanks het ongunstige weer deed de poort het goed., al had de aviateur 'bo venin moeite om zich vast te houd'en en al waren de jager van de trekschuit en de paarden van de diligence ver dwenen. Onophoudelijk stond er dan ook een menschenmcjiigte voor te kij ken, die tegelijk hun ooren te gast kon den laten gaan aan de nniziek der phonograaf, welke de overburen ter eere dier honderdjarige lieten spelen. We maken van deze gelegenheid ge« bruik tot het brengen eener kleine rec tificatie in ons "verslag van gisteren, waar we vermeldden, dat er een foto werd genomen van mej. Engels,, staan de onder de eerepoort met de commis sie en den burgemeester en zijn moeder. Dit is niet juist, op dat moment was de jubilaresse niet beneden. Volledigheidshalve vermelden we nog, dat, behalve in de etalage van den heer Wegeling, waar het met kleine eiectrische lampjes beticht werd, ook een groot portret stond in de etalage van de firma Bakker in de Noordstrant, waar ook een menigte portretten in briefkaartformaat lagen. De fakir Elwino. In het Athambra-theater zal van morgen tot en met Maandag optreden de fakir Elwino. In verschillende plaatsen in ons land heeft deze Britsch-Indiër zijn kunsten vertoond. In Den Haag sprong hij o.a. geboeid in den Vijverberg en kwam 8 minuten daarna bevrijd weer boven water. Wij hebben vele recensies van het optreden van Elwino gelezen en deze stemmen alle daarin overeen, dat wat deze Indiër presteert, aan het onge looflijke grenst. De „Tel." schrijft o.a. dat Elwino een demonstratie gegeven heeft op het dak van ,,de Bijenkorf" te Amsterdam. Hij rolde zich als een siangenmensch tot een bal ineen, het hoofd tusschen de b'eenen, liet zich vervolgens in een zak binden en werd daarna zoo in een kist gelegd1 en onder een massa fijn zand bedolven, „levend begraven", zooals dat in de taal der fakirs heet. Veertien minuten hield hij het uit. Toen kwam er beweging in de zandhoop en men zag langzaam hoofd en ledematen van den fakir weer te voorschijn ko men. Wij verwijzen verder naar achter staande advertentie. De levering van 40 paar schoenen, ten dienste van de gemeente-politie al hier, is opgedragen aan den laagste.i inschrijver, den heer H. Duijm, voor 9 per paar. Met ingang van 1 November is be noemd tot surnumerair aan de post- en telegraafschool de heer P. J. van Dal- sen te Serooskerke (W.) en is hij ge plaatst op het post- en telegraafkan toor alhier. Uit de hier bestaande moderne en neutrale organisaties van overheidsper soneel is in verband met de dreigende salarisvermindering een comité van actie gevormd, bestaande uit de heeren E. König, voorzitter, S. Rorije, secreta ris, J. van der Eijk, P. C. van Beuse- kom, G. Hooze, W. de Wolf, L. D. La bohm en Th. van Bel. Bij Kon. besluit van 28 October is benoemd tot districts-commandant, te vens inspecteur der rijksveldwacht P. J. H. C. Herten, thans inspecteur van po litie Ie klasse te Deventer, vroeger in specteur van politie alhier. Door Ged. Staten is aan den goede renklerk bii den Prov. stoombootdienst op de Wester Schelde, P. Janse te Vlis singen, met ingang van 20 October jl. ontslag verleend. Voor het examen voor eersten stuur man zijn geslaagd de heeren N. Plagge en J. Ossewaarde en voor tweeden stuurman de heer C. van der Peiji, allen leerling van de De Ruyterschool. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van .welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de 2e 'helft der maand October 1922. Brieven (binnenland) Elizabeth de Jonge, Hoek juffr. Koelewijn D. A. Post, Bennekom Roelse, Westka- pelle. Briefkaarten (binnenland) C. de Kleym, den Haag W. O. Maas, Am sterdam juffr. D. Smid, A/isterdam. Brief buitenlandA. Sycoman, Berlin. Briefkaart (buitenland) J. den Tand', La Panne. Met ingang van 1 November zijn voor één jaar en tien maanden in de enkelvoudige Kamer voor de behande ling van burgerlijke Kinderzaken tevens belast met de behandeling van kinder strafzaken van de arr.-rechtbank te Middelburg aangewezen a. tot lid: mr. B. P. Enklaar, rechter b. tot plaats vervangend; lid' I. mr. P. J. Bortel, techier II. mr. G. F. Baron thoe Schwartzenberg en Hoheniandsberg, rechter III. mr. J. W. Zijlstra, rechter. Spoorwegkwestie op Zuid-BeVeland. Sedert eenige weken wordt in de pro vinciale Zeeuwsche pers een vinnige pennestrijd gevoerd over de vraag moet de spoorwegaanleg, waarvoor de gemeentebesturen op het eiland reed's enkele jaren subsidie betalen en waar van de plannen reeds dicht de verwer kelijking naderen, voortgang hebben in dezen tijd van malaise en tekorten. De belanghebbende gemeenten (dit bleek vorige week in de raadsvergade ringen te Oudelande en Hoedekensker- ke) meenen van wel, enkele heeren in en om Goes meenen van niet. Nu is door een dezer heeren, de heer P. C. Labrijn, inspecteur der directe belastin gen, een adres aan den minister van waterstaat gezonden, waarin hij erop wijst, dat vele duizenden op dit eiland den aanleg eener kostbare en steeds meer overtollige spoor(tram)Iijn ten zeerste zouden betreuren en dat 'het verzet tegen dien aanleg groeiend is, in het bijzonder onder de bewoners der meest afgelegen gemeenten. Tenslotte wordt in het adres meege deeld, dat den minister eerlang van uit den boezem der Zuid-Beve1andsche bevolking een verzoek zal bereiken om maatregelen te willen overwegen tot stuiting der uitvoering van de gepro jecteerde sf>oor(tram)wegplan'nen. Bij Kon. besluit is de zilveren eere medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend aan J. M. Jansen, tuinbaas in dienst van de fami lie Van Doorn te Koudekerke. In de jl. Maandag door den heer Van Dalsum te Hulst belegde openbare ver gadering, die weer zeer druk bezocht was, werd door hem mededeeling ge daan van nieuwe brieven, door hem ge richt aan den officier van justitie te Middelburg, waarin hij zijn eerste be schuldigingen nopens enkele gemeente lijke bestuurders nader preciseert, en aan Ged. Staten van Zeeland. Hij deelde voorts mede een van den officier van justitie thans ontvangen schrijven, waarin, deze bericht, wel de gelijk aandacht te hebben geschonken aan dc brieven van den heer Van Dal- ,ium, d.d. 10 en 24 dezer doch dat het hem voorkomt, dat de door hem behan delde aangelegenheden geen aanleiding tot strafvervolging geven. Dit antwoord werd door den heer Van Daisum gelaakt. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Geref. Kerken. Beroepen te Baarland ds. D. Scheele te Geesteren. Geref. Gem. Bedankt voor het beroep te Sliedrecht ds. A. Verhage te Middel burg. Evang. Luth. Kerk. Bedankt voor het beroep naar MiddelburgVlissingen door ds. H. L. Boerlijst te Leeuwarden. Beroepen te Nieuwe Pekela ds. D. J. Leepel te Hilversum. Opheffing van het celibaat bij de Oud-Kath. Kerk. in aansluiting bij de oniangs gehou den Synode der Oud-Katholieke Kerk is thans besloten het celibaat af te schaffen, hetgeen a.s. Zondag bij herderlijk schrijven in de kerken zal worden bekend gemaakt. Tot tijdelijk hoofd1 der openbare schooi te Heille (gemeente Sluis) is benoemd mej. W. J. van Kesselen al- luer. Tot onderwijzer aan een christ school te Middelburg is benoemd de heer L. van Wallenburg te Goes en tot onderwijzeres aan de christ. school te Nieuwdorp mej. J. M. Dikkenberg te Axel. Blijikens het jaarverslag dier ge meente Middelburg werden de open bare scholen in 1921 bezocht door 1369 leerlingen en de bijzondere door 1150. De kosten van het 'lager onderwijs be droegen in het geheel ƒ209.879, waar- jan ƒ131.270 door het rijk wordt ver goed, zoodat die kosten voor de ge- m een te dus 78609 bedragen. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft in de zaak van C. v. L., koopman te Sluis, die door de rechtbank te Mid delburg terzake van oplichting was veroordeeld, de dagvaarding vernietigd. De Rotferdamsche Handels- en Landbouwbank. Naar aanleiding van het bericht, ais zou proces-verbaal opgemaakt zijn te gen de Rotferdamsche Handels- en Landbouwbank, wegens overtreding der Loterijwet, heeft „de Tel." nadere informaties ingewonnen. Inderdaad is bij de trekking die 16 October plaats had proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der Loterijwet. Het zal een gewone kantongerechtzaak worden, waarbij alleen veroordeeling tot een geldboete volgen kan. Intusschen verwondert het bestuur van de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank zich over het feit. dat alleen hun jnstelling wordt aangepakt en niet de maatschappijen, die op de zelfde wijze premielceningen uitgeven. MARINE EN LEGER. Opgave van overgeplaatste onderof ficieren bij de zeemacht 1 November sergeant-schrijver J. W. F. Everts van het vliegkamp de Kooij naar het wacht schip te Willemsoord 4 November sergeant-ziekenverpleger T. A. L. Braad van het wachtschip te Willems oord naar de „Zeeland" de overplaat sing van sergeant-ziekenverpleger J. C. Klijssen naar de „Zeeland" is ingetrok ken 1 November de detacheering bij de M.G.S.S. te Utrecht van de sergean ten der mariniers J. Brugts en J F. Bosman is ingetrokken en resp. ge plaatst bij de marinekazerne te Amster dam en de marinierskazerne te Rotter dam 4 November timmerman-ma joor W. F. J. Laarhoven van het wachtschip te Willemsoord naar het vliegkamp de Kooij bevolen over plaatsing naar de „Schorpioen" van den sergeant-seiner G. de Haan inge trokken 1 November sergeant-sei ner A. Reppei van de radiodienst te Amsterdam naar de „Schorpioen". Bij beschikking van den minister van marine zijn de luitenant ter zee der 2e kiasse H. C. Nieuwenhuisen en de offi cier-machinist der 2e klasse T. Tal boo, dienende aan boord van Hr. Ms. „Peli kaan" den 6en November a.s. ter be schikking gesteld. mt.

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1