WOENSDAG 1 NOVEMBER «B- No 258 g 60e Jaargang 8922 BINNENLAND iFEUILLETON De Braziliaansche Stads- en Provincienieuws OVERHEERLIJKA. J. P's Kerstpudding, VLISSINGSCHE COURANT INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels: ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van i5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. De begrooting van binnenlandsche zaken. Blijkens het verslag van de afdee- lingen der Tweede Kamer over de be- igrooting van binnenlandsche zaken zou de Kamer gaarne vernemen, of de re geering in de ervaringen, bij de jongste verkiezingen voor de Tweede Kamer opgedaan, aanleiding gevonden heeft, bet aanbrengen van nadere wijzigingen in de Kieswet in overweging te nemen. Geklaagd werd over de onverdraag zame wijze waarop in sommige ge meenten op grond van de verouderde bepalingen der Zondagswet van 1815 getracht wordt te beletten, dat men zonder anderen te storen dien rustdag naar eigen smaak doorbrengt. In dit verband noemde men in het bijzonder het optreden tegenover voetbalwedstrij den en optochten. Verscheidene andere leden achtten het zeer juist dat de bepalingen, vast gesteld' ter bevordering van de Zon dagsrust, ook worden uitgevoerd. Verscheidene andere leden stelden de vraag, of en zoo ja, wanneer de regeering met een voorstel tot wijziging van de ten opzchte van de tooneelcen- suur bestaande wettelijke regelng denkt te komen. Gevraagd werd of binnen afzieribaren tijd een memorie van antwoord over het ontwerp Bioscoop-wet mag worden tegemoet gezien. Verscheidene leden gaven als hun opvatting te kennen, dat de invoering van de zakelijke bedrijfsbelasting thans miet had behooren plaats te hebben. Aangedrongen werd op wijziging van de Gemeentewet in zake de foren- belasting. Verscheidene leden verklaarden ern stig bezwaar te hebben tegen die ar tikelen op welke in totaal een bedrag van 1.200.000 voor gelijk zij het uitdrukten militaire, althans semi- militaire doeleinden als burgerwach ten vrijwillige landstorm politfe- froepen wordt uitgetrokken. Van andere ziide ondervond deze op vatting bestrijding. Sommige leden merkten op, dat de regeering voor 'het verleenen van sub sidies voor werkverschaffing in vele gevallen den eisch stelt, dat door de provincie voor een zeker, vaak zeer be langrijk, percentage in de kosten van het werk wordt bijgedragen, terwijl toch zeer dikwijls een werk onderno men wordt, waarbij het belang der pro vincie in het geheel niet of slechts in zeer geringe mate betrokken is. Gaarne zou men vernemen, welke richtsnoer in dezen door de regeering gevolgd wordt. Het huwelijk van den ex-kelzer. Naar de „Vorwarts" mededeelt, heeft keizer Wilhelm voor zijn aan- naar het Fransch van A. MATTHEIJ. 8) Ga, mijn lievelingzeide zij le vendig. Stuurt u mij dan heusch weg Ja, mijn kind,Meer dan ooit heb ik er nu behoefte aan om alleen te zijn En hebt ge mij alles vergeven Ik zegen u, mijn weldoende engel anltwoordde de moeder, terwijl zij Lu cie nogmaals op 't voorhoofd kuste en tegelijk heur ihaar met haar tranen be vochtigde. HOOFDSTUK VI. De Genadeslag. Zoodra Lucie vertrokken was, ver toonde Julie, de kamenier, zich weder in den salon. Heeft mevrouw niet iets noodig vroeg zij, daar zij zich nog maar al te goed herinnerde en 't nu weer moest zien hoe haar meesteres, achterover in haar fauteuil geleund, schreiend het gelaat met de beide handen bedekt hield. INeen, ik zal u wel bellen, ant woordde haar de gravin n et zwakke stem. Julie ging heen, Dat arme kind dacht zij, ze weet reeds alles Welk een inwijding voor het leven O, ik 'ben zelf niet staande bruiloft te Berlijn een bruids geschenk besteld, waarmede verschil lende juweliersfirma's bezig zijn. Het voornaamste sieraad vormt een dia deem, dat met niet minder dan 700 briljanten bezet is. Van deze edelstee- nen zijn de kleinste karaat. Boven- en onderstuk van het diadeem zijn op platina bewerkt. Bovendien behooren tot liet geschenk een hanger en oor bellen. Deze zijn van fijn zilver ge maakt, en eveneens met kostbare dia manten bezet. De waarde van liet dia deem alleen wordt door vaklieden op 800 millioen mark geschat. Het socia listische blad schrijft boven dit be richt ,,De noodlijdende Wilhelm". De Berlijnsche correspondent van het „H'bld." meldt Naar wij», naar aanleiding van het bericht van de „Vorwarts", over liet bruidsgeschenk van den Keizer verne men, zijn dit alle oude sieiaden, die reeds lang in het bezit van de keizer lijke familie zijn en die thans slechts opnieuw gezet worden. De steenen zijn buitengewoon mooi en vertegenwoordi gen een groote geldwaarde, maar de som van 800 millioen mark, waarvan de „Vorwarts" sprak, wordt van wel ingelichte zijde verscheidene malen te ihoog genoemd'. Een medewerker van de „Daily Ex press" heeft te Sabar in Silezië, waar prinses Hermine van Reuss haar land goed heeft, de bruid van Wilhelm II gesproken, die met trots begon te ver tellen, dat zij veel van haar aanstaan de Weid en hem den edelmoedigsten en voorkomensten man van de wereld noemde. „Dat is een van de vele rede nen die mij hebben bewogen hem te huwen". Zij weidde verder uit over de moeilijkheden die zij te overwinnen heeft gehad, in de eerste plaats met vele mededingsters en over 't geen aan de verloving is voorafgegaan. „Vrien- otn uit de omgeving van den keizer, die wisten dat we in onze jeugd veel met elkaar op hadden, noodigden mij uit naar Doorn, waar op een goeden dag de kroonprins bij een bezoek open hartig met mij sprak. Hij waarschuwde me lachend Je kent mijn vader niet. Hij is een goedhartig man, maar soms is 't lastig met hem op te schieten. Na enkele weken kwam de kroon prins nog eens op bezoek en erkende, dat zijn waarschuwing onnoodig was geweest. „Je weet met de menschen en den toestand' bier uitstekend om te gaan" zeide hij. De prinses verklaarde zich overtuigd, te Doorn volmaakt gelukkig te zullen zijn. Ze kan zich best in de hoogst eenvoudige levenswijze schikken en heeft bovendien de schriftelijke toe stemming van den keizer, dat zij jaar- lijiks tweemaal acht weken te Sabon mag doorbrengen, om er orde op iiaar zaken te stellen en in aanraking te bFjven met haar kinderen, waarvan de oudsten in Duitschland blijven. De financieele kant van het huwelijk is ook tot tevredenheid van alle be trokkenen, van wie sommigen aanvan kelijk bezwaar opwierpen, geregeld. Het huwelijk zal in allen eenvoud worden voltrokken. Alle kinderen van Wilhelm zullen er bij tegenwoordig zijn. doch die kroonprins niet. Hinden burg en Ludendorff behooren niet tot de, overigens weinig talrijke, genoo- dfgden. onschuldig te achten, dat ik zulk een verhouding ongestraft heb kunnen ge- doogen Ben ik, toen ik een daad van zelfverloochening meende te doen, niet veeleer zwak en onvoorzichtig ge weest Had ik niet beter gedaan met alle banden te verbreken, mijn kinderen weg te voeren en elders met hen tff le ven, ver van dit huis, waarin een ander inplaats van hun moeder regeerde En daarop gaf een stem in het bin nenste der zwakke vrouw ten ant woord Ja, maar daartoe is het nu te laat Rijkelijker nog begonnen haar tranen te vloeien en door een nog afschuwelij ker gedachte werd zij opnieuw gefol terd. Als ik kwam te sterven Zou Lucie dan niet zijn overgeleverd aan de vrouw, die haar vader geheel be- heerscht?. Neen, neen, ik moet ik wil in 't leven blijven, althans tot Lucien er is Lucien zal mij vervangen en zijn zuster kunnen beschermen. En de zieke, geloovig als zij was, bad den goeden God haar leven nog een weinig te willen rekken. Vurig smeekte zij dit den Albestuurder. want zij bad niet voor zichzelf, maar voor haar kinderen. Maar het gebed werd niet verhoord. De gravin bleef een tijdlang in vroom gepeins verzonken, toen vielen haar oogen dicht, daar haar krachten waren uitgeput en zij geraakte weder in die eigenaardige verdooving, die bij zeer zwakke gestellen meer voorkomt en waarin de natuur het verloren even- Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is aan j'hr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, minister van bui- tenlandsche zaken, verlof verleend tot het aannemen der hierna vermelde or- d'eteekenen ahet Grootkruis der orde van den Heiligen Maurits en Lazarus b. het Grootkruis der orde van St. Olaf; hem resp. door Z. M. den koning van Italië en Z. M. den koning van Noor wegen geschonken. Loonregeling van het hulppersoneel der posterijen en telegrafie. De regeering heeft beslist, dat het hulppersoneel der posterijen en tele grafie met ingang van 1 November 1922 moet worden bezoldigd naar den plaatselijken loonstanrfaard en dat deze regeling ook geldt voor het reedis in dienst zijnde hulppersoneel. Met ingang van 1 November 1922 komt mitsdien ook voor de reeds in dienst zijnden te vervallen de kinder toelage van het hulppersoneel (ook van de nachttelefonisten) en het minimum loon van het gehuwd mannelijk hulp personeel. Het geheele hulppersoneel, uitgezon derd de hulpkantoorhouders, de jonge lingen met minder dan 6 maanden dienst en het tot het hulppersoneel be- hoorende technische personeel, zoowel degenen, die op 1 November 1922 in dlienst zijn, als degenen die op of na dien datum in diienst worden genomen, worden derhalve voortaan bezoldigd» volgens den plaatsejijken toonstan- daard. Mocht ziah liet geval voordoen, dat de plaatselijke loonstandaard hooger is dan het thans gelden&e loon, dan wordt echter geen hooger loon uitbetaald dan volgens de tegenwoordige regeling wordt of zou worden genoten, den kin derbijslag eventueel inbegrepen. In het laatste geval wordt dan een loon uit gekeerd!, waarin de kinderbijslag is verwerkt. Malaise in de industrie. Gisteren had, gelijk reeds gemeld, de minister van arbeid wederom een conferentie met vertegenwoordigers uit enkele in moeilijkheden verkeerende takken van nijverheid. Ditmaal waren hieruze belangheb benden bij de glas-, beton-, dakpan nen-, kalkzandsteen-, schepkalk- cn aardewerkindustrie uitgenoodigd. De gedachten-wisseling liep o.m. over de vraag in hoeverre van overheidswege maatregelen zouden zijn te nemen, ten einde tot een verlaging van den kost prijs van het product en tot een ver meerdering van den afzet in binnen- en buitenland te geraken. De minister zegde toe een afzonder lijke bespreking te willen wijden aan de belangen der steenindustrie, waar bij dan tevens de kalkzandsteenfabrie ken andermaal zullen worden uitgenoo digd. Scheepvaartbeweging. Gedurende October 1922 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 872 schepen, metende 1.282.017 netto reg. ton, waarvan 5 zeilschepen en 8 zee lichters. Voor Rotterdam waren, met inbegrip van Hoek van Holland, hier van bestemd 809 schepen, met.1.219 297 netto reg. ton. In October 1921 kwamen den Nieu wen Waterweg binnen 743 schepen, metende 1.054.978 netto reg. ton,waar wicht schijnt te wilen herstellen. Een diepe stilte heerscht in dit ver trek, waar langzaam het vuur uitging, alsmede door het geheele huis. Mijnheer De Sergy was naar zijn club, Lucie en haar gouvernante waren naar het bal. In een der benedenver trekken waren de bedienden bezig aan hun gezamenlijken avondmaaltijd, die ten einde liep. Balda was op de tweede .verdieping alieen in haar kamer. Men was 't wel gewoon haar nooit te hoo- ren en thans hoorde men evenmin als anders iets van haar. Die algeheele plechtige stilte, slechts afgebroken door de bijwijlen zeer moei lijke ademhaling van mevrouw De Ser gy duurde ongeveer een kwartier Het was op dit «ogenblik vijf minu ten voor tienen. Eensklaps werd zonder gerucht, door een langzame en bedachtzame bewe ging, de salondeur geopend. In het halfduister verscheen een bleek gelaat, verhelderd door een paar schitterende en dreigende oogen. die den moedigsten man onwillekeurig een huivering zouden hebben bezorgd. De gestalte naderde behoedzaam en bleef op den drempel staan. Het was Balda. Zij deed twee schreden voorwaarts stond weder stil en sloeg een onder zoekenden blik op de afgematte vrouw, die daarginds tegen den rug van haar fauteuil lag geleund. Zij slaapt I mompelden de lippen. Toen keerde Balda zich om, liep weder naar de deur, wierp in de gang van 3 zeilschepen en 17 zeelichters. Voor Rotterdam, met inbegrip van Hoek van Holland, waren hiervan be stemd 714 schepen, metende 1.017.590 netto reg. tons. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen N. R. T. N Waterweg 1922 7510 11.098 111 1921 6838 9.590.127 Nu 672+ 1.507.984 Tegen vorig jaar 1983 3.279.489 Rotterdam 1922 7040 10.471.516 1921 6561 9.258.571 Nu 479+1.212.945 Tegen vorig jaar 2000 3.185.781 De telefoondienst. Bij de posterijen en telegrafie is een nieuwe regeling in zake de openstei- Ilngsuren voor den telefoondienst in 'bewerking, waarbij in het algemeen voor de kleinere kantoren het tijdstip van opening later wordt gesteld en de openstellingstijden in de midldeg- en avonduren eenigszins zullen verlengd worden. Een bakkersstrijd te Amersfoort. Een bakker te Amersfoort heeft het wittebrood ineens zes cent lager gezet. De andere bakkers hebben besloten hem te boycotten en zullen trachten meelleveranciers te dwingen hem niet meer te leveren. De burgerij wijdt natuurlijk de noo- dige aandacht aan het verloop van de zen bakkersstrijd. VLISSINGEN, 1 NOVEMBER. Onze honderd-jarige. Het moet reeds enkele eeuwen gele den zijn dat onze gemeente een 100- jarige telde. Heden valt het buitenge wone voorrecht haar eeuwfeest te her denken, ie beurt aan mej. de wed. EngelsAnjon. Dat dit zeldzame jubileum voor de bewoners der Noordstraat een aanlei ding was om dezen dag niet onopge merkt te laten voorbijgaan, was wel te begrijpen, vooral waar het de Noord straat geldt, waar men er slag van heeft feest te vieren. Er werd een commissie gevormd, welke eer van haar werk heeft. De Noordstraat toch was zeer netjes met vlaggen en slingers van groen versierd. In de étalage van den heer H. Wege- ling staat het portret van de 100-jarige, zoodat iedereen in de gelegenheid is met haar kennis te maken. Het zou na tuurlijk te vermoeiend voor de jubi- een langen en onderzoekenden blik, terwijl zij met ingehouden adem toe luisterde. Niets. De gang was leeg. Niemand had haar gezien, niemand had haar gehoord. Het gerucht, dat uit een der beneden vertrekken tot haar doordrong, bewees haar alleen, dat de bedienden daar in een levendig gevoerd gesprek waren gewikkeld. Daarop kwam Balda opnieuw in den salon en deed opzettelijk hoorbaar de deur achter zich dicht. Zij had een nummer van de „Times" van den eigen morgen in de hand, dat eerst des avonds te Parijs bezorgd wordt. Zij spoedde zich naar mevrouw De Sergy en riep met een scherpe door dringende stem O, arme moeder arme moeder Welk een ongeluk 't Is ontzettend I Eensklaps stond de doodelijk zwakke vrouw met een zeer ontdaan gelaat, als door een schok, recht overeind, met de hand op het hart. Hoe? Wat? Een ongeluk' stamelde zij in de grootste ontsteltenis. De „Gibraltar"Vergaan I. Met man en muis vergaan De oogen der zieke schenen uit 'hun kassen te puilen en de mond was on natuurlijk wijd geopend. Luciën is dood riep Balda haar toe. Dood I... Dood I ...herhaalde tot tweemaal toe met een heesch stemge luid de van schrik schier ontzielde met nieuwe rozijntjes en amandelen, 20 cent per pakje. Reel.—0—7 Een gezonden eetlust verwekken Foster's Maagpillen, welke zorg dragen voor behoorlijke vloeiing der gal en afvoer der opgehoopte stof fen. Prijs 0.65 per flacon, alom ver krijgbaar. laresse worden als de toeloop te druk werd, hoewel het oudje nog zeer kras is. Voor hare woning is een eere poort geplaatst in den ouden en nieuwen stijl. De poort is gemaakt door den heer W. Bok, terwijl het idee is ontworpen door den heer F. Steutel. De kunstschildet, de heer Jacobs, heeft ook zijn gewaarderde medewerking ver leend. De poort geeft een symbolische voor stelling van den grooten vooruitgang in 100 jaren. Een opschrift „Hulde aan de 100- jarige" wordt geflankeerd door de jaar tallen 1822 en 1922. Teneinde het groote verschil tus- schen de jaren 1822 en 1922 duidelijk te maken zijn resp. tegenover elkaar geplaatst de tuitlamp en de electrische ballon de dilegence en de automobiel; de trekschuit en de trein, terwijl daar boven een vliegmachine is geplaatst. Als hedena-.ond de eerepooort zal verlicht zijn met vetpotjes aan de eene en electriciteit aan de andere zijde, zal dit een aanschouwelijk beeld geven van den grooten vooruitgang in een eeuw, en de ontwerpers van het idee om het groote verschil tusschen 1822 en 1922 op deze wijze nog eens in herin nering te brengen, hebben daarmede wel succes gohad. Het is zeer toepasse lijk en de fotografen die de poort op de gevoelige plaat hebben gebracht, zul len wel zorg dragen dat in de geïl lustreerde pers de bedoeling van deze eerepoort goed uitkomt. Onder de eersten die de 100-jarige kwamen gdlukwenschen bevond zich de burgemeester, vergezeld van zijn moe der, die mej. Engels de hand drukten en haar een bouquet aanboden. Mej. Engels was zeer in haar schik dat de burgemeester haar was komen feleci- teeren. Dat mej. Engels nog helder van geest is bleek vooral uit het gesprek dat de burgemeester met haar heeft ge had, en waarin zij verschillende mede- deelingen uit haar lang leven deed. De wethouder, de heer Van Niftrik en het raadslid de heer Van de Putte kwa men de jubilaresse ook de hand druk ken. Er werd een foto genomen van mej Engels, staande onder de eerepoort. vrouw. Zij strekte haar beide armen uit, sloeg haar handen door de lucht en viel daarop eensklaps bijna rechtuit in haar zetel terug. Het bloed stroomde haar naar de keel en bestiert in een roodgekleurd schuim op haar kleurlooze lippen. Bleek als een geest, met verwilderd haar. met het parelend zweet op het voorhoofd, deinsde Balda tot aan den muur terug. Daar bleef zij staan en beschouwde aandachtig dat groote, zwarte lichaam, hetwelk tegen den stoel lag uitgestrekt. Het duurde betrekkelijk lang, voor zij den moed had weder naderbij te tre den, maar toen zij het had gedaan, knielde zij bij de lange gedaante neder en onderzocht zij met uitgestrekte hand het hart van haar, wier lijden gelijk zij wel vermoedde, voor altoos geëindigd was. Mevrouw de gravin De Servy is dood 1 mompelde zij toen voor zich heen. Zij stond op, vouwde het medege brachte nieuwsblad dicht verborg het in den zak van haar japon, ging toen zonder overhaasting heen en bereikte wederom haar eigen kamer. Onder het opgaan van de trap hoor de zij nog steeds 'het levendig gevoerd gesprek uit de bediendenkamer. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1